Nog geen keuze voor bouw AZL mm Wandelen met Monnich s langs kerken en hoven Tachtigjarig Endegeest zet de dag behandeling in volle licht Gemeente Leiden aarzelt VRIJDAG 28 JANUARI 1977 "DE KERK IN HET MIDDEN" Dit pas verschenen boek met tekst van dr. C. W. Monnich, hoogleraar in Amsterdam, en foto's van zijn zoon Con is ge boren uit overpeinzingen van een wandelaar langs kerken, hoven en kapellen in Neder land. Stuk voor stuk prach tige foto's, zwart-wit en ruim veertig in kleur, met een boeiend verhaal eromheen, als een decoratieve lijst om een weids schilderij. Riskant De titel van het boek is al ris kant. Een man als de luthe raan Monnich, die de kerk met kritische zin gadeslaat en beleeft, weet maar al te goed, dat er genoeg mensen zijn die met de kerk niet veel te ma ken hebben of willen hebben. "Wat er geleerd wordt, wat er is gebeurd: mensen zijn er door in de knoop geraakt en er zijn er ook die zich van haar heb ben losgescheurd om in leven te kunnen blijven en weer adem te vinden. De kerk, dat zijn ook de mensen van de kerk. En zo aardig zijn wij soortgenoten niet voor elkaar, ook niet in de kerk. Er zijn af schuwelijk veel dingen onder hen misgegaan. En dan: onze wereld draait niet meer om de kerk in het mid den: het leven van een dorp of stad dekt zich niet langer met de kerkelijke gemeenschap. Op die manier wordt die kerk onbegrijpelijk voor steeds meer mensen". Zelfs voor een aantal kerkgan gers, vult Monnich nog aan. "Zij kennen alle bezwaren. Meer nog: zij begrijpen hoe anderen van haar vervreemd zijn, omdat zij zich op de zelfde weg zien. Vervreem ding, zij delen er zelf in. Maarhet is het gevoel in de vingertoppen en in de holte van de hand dat hen vas thoudt. Geboren worden is niet een zaak van denken, en het is op dat allerdiepste ni veau waar mensen geboren worden en sterven, waar zij wedergeboren worden, waar zij verliefd worden en naar el kaar tasten, met de vingers, met de ogen, met de mond; het is ook op dat niveau dat zij van hun kerk niet loskomen". Merkteken Bij alle verandering is het kerk gebouw een oriëntatiepunt gebleven. De kerk is een merkteken waaraan de men sen hun omgeving onder scheiden. Daardoor zijn ze vertrouwd met hun land. La ten die herkenningspunten maar eens uit onze omgeving verdwijnen, dan merken we hun afwezigheid terdege. "Of wij er ons van bewust zijn of niet, de zekerheid van ons da gelijkse doen en laten, van de voorstelling die wij hebben van de wereld waarin wij le ven en van onszelf wordt ge boren uit die vertrouwde beelden. Daar oriënteren wij ons op: daar staat de kerk, daarnaast de molen, even verder naar rechts is de fa briek en aan de andere kant, in het opgaande hout, schuilt de boerderij van Hofstra. Ze staan ellemaal op hun vaste plaats, maar ze worden bij eengehouden door dat hoog ste punt, die toren, dat grote rechte vlak van het kerkdak". Monnich vertelt dat de kerken, nu zo mooi in het centrum van d orp en stad, lang niet altijd in het midden hebben gestaan. Of het moet het midden van de wildernis zijn geweest. Er was een klooster, ergens ver weg op de woeste gronden, met hier en daar wat perceel tjes akker- of weideland. Daar woonden mensen, mannen of die nu juist het midden van de wereld vrees den. Zij hadden die afgezwo ren om in de eenzaamheid hun leven aan God te kunnen wijden. Er zijn boeren in dienst van het klooster, zij gaan er in de buurt wonen, er komen wat ambachtslieden bij, voor hen wordt misschien nog een ei gen kerkje gebouwd, moge lijk ontstaat er een markt, graag gehouden op de feest dag van de plaatselijke heilige of op de gedenkdag van de inwijding der kerk, en daaruit groeit dan weer de dag van de kermis. De kerk kwam op die manier in het midden te lig gen, het kloppende hart voor dat stukje samenleving". Een hart Wij moeten de kerk in het mid den laten, zeggen we. Daar mee bedoelen we: niet in uit ersten vervallen. Er zijn ge noeg mensen die dat de hoog ste wijsheid vinden. Zoek het gulden midden. Monnich zou willen, dat mensen bij dat ge zegde van de-kerk-in-het- midden meer werden herin nerd aan het beeld van een hart in het lichaam. Vanzelfsprekend is dat niet. Bij al zijn bewondering voor de kostbare pracht van zo'n oude kerk die eens kloosterkerk was komt er bij deze wande laar soms ook een gevoel van wrevel op. De kerk was in het verleden soms onvoorstel baar rijk en de kloosterlingen waren in bepaalde gevallen leden van de allerhoogste adel. Er was geld te over om deze weidse praal in het leven te roepen en adellijk bloed genoeg om er zich in thuis te voelen. De bouwheren heb ben het willen weten dat ze rijk en machtig waren. Toch laat de schrijver het beeld van het kloppende hart niet vallen. De kerk in het midden van dorp of stad betekent voor veel mensen heel wat meer dan een monument van voorbijgegane rijkdom en macht. Zij voelden dat Gods zegen vandaaruit zijn proces sie hield langs de omtrek van het dorp en door de omrin gende velden. 'In dorp en stad gelooft toch ei genlijk niemand meer in het gebazuin van een rijke en machtige christenheid, ook de wandelaar niet, en als hij het silhouet ziet van zulke bakbeesten als de grote ker ken van Edam en Monnic- kendam, dan kan hem dat amuseren. Wat een stenen praatjes! In die gebouwen is altijd veel meer ruimte ge weest dan voor de totale be volking van zulke stadjes no dig was. Zelfs in hun grootste bloeitijd Wat moest al die grootsigheid?" Blijkens de keuze van de foto's hebben vooral het noorden van het land en Zuid- Limburg vader en zoon Mon nich geïnspireerd. In Mon nich sr. vindt de lezer een gids die meer in beelden dan in woorden denkt. Zo vormen de schapen in de wei bij het kerkje van Britswerd voor hem een levend beeld van dat oeroude woord, voortgeko men uit een nomadenvolk en bij de vromen de eeuwen door bewaard: het woord van de "schapen van Gods weide". Belevenis Zulke associaties kom je in het hele boek tegen, en dat maakt het kijken en lezen tot een be levenis. Monnich heeft met opzet als wandelaar zijn toch ten gemaakt. Hij nam er de tijd voor. Gunde zich het voorrecht van het zo te kun nen filosoferen en een hoofd vol zinrijke beelden te mogen hebben als zijn voeten ver moeid raakten. Die rust heeft zijn toch al meer dan gewone waarneming nog aanmerke lijk verscherpt. Wie met hem meegaat, maakt een ontdekkingsreis. Met evenveel indringende aan dacht voor het grote - in de keten van torens boven Maas tricht - als voor het detail - in het marmeren herdersspel in de Stiftskerk van Thorn. Helaas zijn ae samenstellers minder zorgvuldig geweest bij hun plaatsaanduidingen in de foto-onderschriften. Zo toont de twee-pagina's grote plaat waarmee het boek be gint niet de kerk van Wirdum maar die op de terp van Britswerd. In de tekst van Monnich sr. komt dezelfde fout voor. De kerk op bladzij 6 is niet die van Oterleek, die op bladzij 60 niet de kerk van Siddeburen maar van Holwierde, een bladzij verder niet die van Spijk maar van Uithuizer- meeden, de twee foto's die bladzij 170 vullen stellen niet de kerk van Marum maar van Marsum bij Appingedam voor en de dorpskerk van Zwijndrecht, die achterin het boek staat, laat zich niet zo maar verplaatsen naar Dord recht. Ontsiering Misschien is bij al het filosofe ren de indrukwekkende route die de Mönnichs hebben moeten afleggen wat ver vaagd. Maar het blijft een be treurenswaardige ontsiering van dit overigens zo fraaie boek. "De kerk in het midden", door C. W. en C. Monnich, 176 bladzijden f79,- uitgeverij Terra Zutphen. DE GR. Om alle plannen van het lande lijke werk van de Hervormde Kerk dit jaar ten uitvoer te kun nen brengen, is bijna 30 miljoen aan inkomsten uit de kerk nodig, zo meldt de Generale Financiële Raad van deze kerk in zijn laatste bulletin. Onder "landelijk" wordt alle werk van de landelijke en provinciale organen verstaan, met inbegrip van het zendings werk en de diakonale hulpverle- nening. Volgens de raad blijkt telkens op nieuw, dat door middel van vrij willige bijdragen van zeer velen de nodige gelden worden bijeen gebracht, naast de hoge bedragen die nodig zijn voor het plaatse lijke werk. De bijdragen uit de kerk zelf zijn voor dit landelijke werk echter niet voldoende. De begroting vermeldt een eindbe drag van 54 miljoen gulden. Aan overheidssubsidies voor speciale takken van werk wordt ruim 7 miljoen ontvangen, terwijl uit an dere inkomsten nog eens 17 mil joen wordt geput. Geref. Kerken: aangenomen de benoeming tot godsdienstleraar en schoolpastor aan de chr. oplei dingsschool voor onderwijsgeven den "De Voorpost" te Rotterdam E. P. Bosma Barendrecht. Chr. Geref. Kerken: aangenomen naar The- singe (Gr.) kandidaat J. C. Harde man Apeldoorn. Geref. Gemeen ten: bedankt voor Randburg (Zuid-Afr.) J. W. Verweij Hendrik Ido Ambacht. Geref. Gemeenten in Nederland: aangenomen naar Gouda A. van den Berg Bruinisse. De rk bisdomraad Breda wil een discussie op gang brengen over de zorg voor christenen die hun geloof niet binnen de kerk menen te kun nen beleven. Uitspraak van de raad: "Men moet zichAmoral afvra gen: wat is er met die 30 procent, die wel ter kerke gaat, aan de hand, dat anderen daar met meer bij willen horen"? Linkse christenen in Columbia (Zuid-Amerika) hebben hun ver oordeling door de Columbiaanse bisschoppen afgewezen. Volgens hen bevat de veroordeling (contact met marxisten is een dwaalweg en een gevaar voor de eenheid van de kerk) ongegronde beschuldigin gen. Verscheidene Columbiaanse bisschoppen zijn het met dit stuk niet eens. In de Latijnsamerikaanse landen komen steeds meer bis schoppen die vinden dat linkse ideeën en activiteiten aanvaard baar zijn, gezien de bestaande toe standen. De linkse christenen ver wijten de opstellers van de veroor deling, dat zij de christenen niet hebben opgeroepen om zich bezig te houden met sociale rechtvaar digheid als deel van hun geloof in Christus de Bevrijder. LEIDEN - Nog steeds wordt geaarzeld welk advies het col lege van B. en W. uit moet bren gen aan de ministerraad over de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis in Leiden. Ook giste ravond konden de drie raads commissies voor stedebouw, ge zondheidszorg en economische aangelegenheden niet tot een definitieve keuze komen tussen plan C en plan D. Er is een lichte voorkeur voor plan D te bespeu ren, maar het gebrek aan gege vens over dit plan maakt de de finitieve keuze nog steeds moei lijk. Een geheel nieuw AZL zou bij plan C naast en aansluitend op het be staande ziekenhuis komen langs de Wassenaarseweg. In plan D komt een gedeelte nieuwbouw op het sporterrein bij het Piet Paaltjenspad en wordt een ge deelte van het huidige ziekenhuis gerenoveerd. Universiteit en AZL hebben jaren lang gewerkt aan de uitwerking van plan C, terwijl plan D pas kort bij de discussies betrokken is. Het gebrek aan gegevens over de precieze invulling van plan D bleek ook gisteravond de verge lijking van deze twee plannen zeer moeilijk te maken. Van de zijde van universiteit en AZL werden de mogelijkheden van plan C voor gezondheidszorg, onderwijs en onderzoek naar vo ren geschoven. Bij plan D bestaat over die mogelijkheden nog on zekerheid, maar tellen vooral de planologische voordelen: de ge meente zou meer ruimte voor woningbouw tot haar beschik king krijgen en met deze wo ningbouw zou eerder begonnen kunnen worden dan bij plan C. Voordelen Gisteravond was in de commissie vergadering ir. Nieuwzwaag van de Rijksgebouwendienst aanwe zig die zich zeer fel inzette voor plan D. Naast de planologische voordelen voor de gemeente, wees hij op voordelen voor het AZL. Bij plan D zou de bouw eer der begonnen kunnen worden omdat deze bouw niet afhanke lijk zou zijn van gemeentelijke procedures zoals bij plan C. Bij gegevens van de zijde van uni versiteit en AZL die zouden moe ten aan tonen dat uit het oogpunt van gezondheidszorg en organi satie plan D niet kan tippen aan plan C zette hij grote vraagte kens. Verschillende externe bu reaus hebben voor universiteit en AZL deze gegevens verzameld, maar hoe hebben zij dat kunnen doen, zo vroeg Nieuwzwaag zich af, als nog niet bekend is hoe plan D ingevuld moet worden? Nieuwzwaag benadrukte dat het wachten is op wat het college voor ziekenhuisvoorzieningen half februari over de mogelijkhe den van plan D aan de minister raad zal berichten. De onzekerheid over de financiën, hoeveel er per jaar beschikbaar zal zijn voor de -nieuwbouw, speelt ook mee in de keuze tussen de twee plannen. De geldstroom bepaalt hoelang de bouw zal du ren en, tot op zekere hoogte, hoe veel overlast de patiënten van die bouw zullen ondervinden. De bouwsnelheid heeft weer invloed op de termijn waarop grond van het huidige AZL beschikbaar zal zijn voor de gemeente als plan C wordt uitgevoerd. Dit laatste speelt in plan D daarentegen nauwelijks een rol. Soepel De grond van het huidige AZL is eigendom van de universiteit. Gisteravond zegde mr. W. G. Koppelaars, lid van het college van bestuur van de universiteit, toe dat de universiteit zo goed mogelijk mee zal werken met de overdracht van die grond als ge kozen zou worden voor plan C. Uit contacten met de betrokken ministeries was hem gebleken dat ook op rijksniveau een soe pele regeling voor de grondover- dracht mogelijk zou zijn. Vanuit de raadscommissie werd daarbij echter weer gewezen op de onze kerheid van de termijn waarop de gemeente die grond zou kunnen overnemen. Het is de vraag of ge noemde bereidwilligheid over tien of vijftien jaar nog aanwezig is, zo werd gesteld. Universiteit en AZL bleken giste ravond meer dan vorige keren bereid tegemoet te komen aan i de gemeente als plan C zou worden uitgevoerd. Ge meentewerken toonde gistera vond een versie van plan C die belangrijk afweek van de versie van de universiteit: door het zie kenhuis negentig graden te draaien zou er meer ruimte kun nen komen voor woningbouw en door enkele voorzieningen voor biologie uit het terrein tussen Wassenaarseweg en Plesmanlaan weg te laten werd nog meer ruimte voor de gemeente gewon nen. Koppelaars liet zich positief over deze draai van het nieuwe AZL uit en stond ook welwillend tegenover de andere punten die door Gemeentewerken naar vo ren waren gebracht. Afwachtend Bij de peiling van de mening van de commissieleden kwam naar vo ren dat plan D de voorkeur zou genieten als zeker zou zijn dat zowel bij plan D als bij plan C een goed ziekenhuis te verwezenlij ken is. Uit het oogpunt van ge zondheidszorg gaf het CDA op grond van de tot nu toe bekende gegevens zonder meer de voor keur aan plan C. De overige commissieleden toonden zich meer afwachtend, omdat er van plan D nog weinig gegevens be schikbaar zij n in vergelijking met plan C. Bij deze raadsleden leefde verder de mening dat het college van B. en W. in zijn advies aan de ministerraad niet zozeer zich uit zou moeten spreken over de kwa liteiten van beide ziekenhuizen als wel over de planologische kanten van de zaak: de mogelijk heden van woningbouw en de vestiging van kantoren. Wethouder Waal opperde gistera vond de mogelijkheid dat de drie commissies 10 februari nogmaals bijeengeroepen zouden kunnen worden om zich over een ontwerp-advies uit te spreken. Wellicht zijn er dan ook weer meer gegevens van de kant van universiteiten AZL. De maandag daarop zou dan de gemeenteraad zich nog uit kunnen spreken over het advies dat B. en W. moeten geven aan de ministerraad. De ministerraad zal dan waarschijn lijk uiterlijk 1 maart beslissen welk van beide plannen uitge voerd zal kunnen worden. LEIDENIOEGSTGEEST - Onder grote belangstelling heeft burgemeester Vis gis termiddag het Centrum voor dagbehandeling van het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest c.a. officieel geopend. Hij deed dat tijdens een feestelijke bij eenkomst in de grote zaal van Endegeest, waar hij een sirene in werking stelde. Op dat mo ment floepte vlak voor het cen trum een aantal schijnwerpers aan, die het gebouw in het volle licht zetten. Op de bijeenkomst, waarvoor diverse burgemeesters, zieken huisdirecteuren, artsen, psy chiaters, hoogleraren en een ge deputeerde van de provincie Zuid-Hollaiid waren uitgeno digd, werd niet alleen aandacht geschonken aan de opening van het Centrum voor dagbehande ling Ook het 80-jarig bestaan van Endegeest werd uitbundig in de onderscheidene toespra ken bezongen. Zo ging wethou der Oosterman uitvoerig in op de geschiedenis van het psy chiatrisch ziekenhuis en volgde hem dokter G. Mojet, directeur van Endegeest, die zich even eens aan een historisch, over zicht waagde. Prof. Bastiaans, hoogleraar psychiatrie in Lei den, sprak tot slot over de goede samenwerking tussen Ende geest en de universitaire Jel- gersmakliniek, die naar zijn mening moest blijven. Speciaal ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan was er in Endegeest een "Endefeest Cou rier" vervaardigd, een feeste lijke editie van het mededelin genblad van het psychiatrisch ziekenhuisHierin wordt aan de hand van korte impressies op verschillende manieren stilges taan bij het jubileum. Na het officiële gedeelte konden de genodigden gisteren een ten toonstelling bezichtigen van ar tikelen die door patiënten wa- Burgemeester Vis haalt eer, hendeltje over, waarmee hij eer sirene en een aantal schijnwer pers in werking zou stellen. ren gemaakt. Deze tentoonstel ling was opgesteld in het Cen trum voor dagbehandelingbe ter bekend als het gebouw "Ire- Het Centrum voor dagbehande ling, zoals bekend, bedoeld voor drie groepen van cliënten, na melijk jongeren tot 30 jaar met problemen op het gebied van re latie, sexualiteit en werk, oude ren die een relatiesteun moeten missen (geen gezin, geen werk meer) en mensen die opgenomen zijn geweest. Het centrum biedt plaats aan in totaal twintig cliënten en heeft drie therapie ruimten De cliënt komt er 's och tends en gaat 's avonds weer naar huis. Hiermee wordt een wisselwerking nagestreefd tus sen het centrum en het milieu (gezin,samenleving). In het cen trum wordt voornamelijk in groepstherapie gewerkt. Twee nieuwe hoogleraren in Leiden LEIDEN - Prof. dr. M. van de Vall, sinds 1963 hoogleraar in de sociolo gie aan de State University of New York in Buffalo (VS), is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de methoden en technieken. Prof. Van de Vall (54) werd in Heiloo geboren en stu deerde sociale en politieke weten schappen aan de Universiteit van Amsterdam. In 1963 promoveerde hij tot doctor in de sociale en poli tieke wetenschappen op een proef schrift, getiteld "De vakbeweging in de welvaartstaat". Prof. Van de Vall verzorgde in 1953 gastcolleges op het Salzburg Seminar in Ameri can Studies en trad in hetzelfde jaar in dienst van de Utrechtse universi teit, waar hij twee jaar werkzaam was als assistent en vervolgens tot 1959 als hoofdassistent. In 1961 kreeg hij een leeropdracht in de methodiek en techniek van het so ciologisch onderzoek. Dr. B. van Gent is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de andragogiek, in het bijzonder de sociale en cultu rele vorming van volwassenen, in clusief de voorlichtingskunde. Hij is hoofdwetenschappelijk mede werker aan de Universiteit van Amsterdam en studieleider en do cent sociale pedagogiek bij de Stichting Nutsseminarium aan deze universiteit voor de sociaal- en cultureel-pedagogische opleidin gen mo-a en b. Dr. Van Gent (39) studeerde in Am sterdam en promoveerde in 1973 tot doctor in de sociale wetenschap pen. Na zijn studie trad hij in dienst van de Universiteit van Amster dam. Dr. Van Gent werd vorig jaar gekozen tot decaan van de subfa culteit der andragologie. Mr. Van Riel te gast bij JOYD LEIDEN - Mr. Harm van Riel, oud-Eerste Kamerlid voor de WD, is volgende week dinsdag aanwezig op een discussiebijeenkomst met als onderwerp "Partijpolitieke ver houdingen binnen Nederland". De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie, afdeling Leiden en vindt plaats in de Au- berge Fran^aise, Kloksteeg 19. De discussie begint om half negen; om half acht wordt eerst een leden vergadering door de Leidse afde ling van de JOVD gehouden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19