Popeyus laat kans liggen tegen Raymond Ceulemans Sanering van vissersvloot viel tegen Europese kunstrij titel voor scholier Hoffmann VRAGEN IN KAMER OVER AFKOOPSOM VOOR BARCELONA Indammen van industrie-lawaai k ost f400miljoen Trotters: bij zege nog kans op titel VRIJDAG 28 JANUARI 1977 SPORT PAGINA 17 HELSINKI - De Europese kun- strijtitel bij de heren is, evenals in 1974, naar de Oostduitser Jan Hof fmann gegaan. De 21-jarige scholier uit Karl Marx Stadt verwees met een knappe grote kür: Vladimir Kovalev uit de Sovjet Unie naar de tweede plaats. De finale werd een van de spannendste uit de geschie denis. Na de verplichte figuren en de korte kür hadden Kovalev en Hoffmann een gelijk plaatscijfer en was het verschil in punten slechts 8/100. Behalve spanning was er ook dra matiek. Jan Hoffmann moest voor Kovalek rijden en deed dat fout loos. Technisch was het bijna vol maakt, getuige de vier keer 5,9 waardering van de jury. De artis tieke waardering was iets minder, waardoor Kovalek nog een kans had. De beslissing viel echter zeer snel. De 24-jarige student uit Mos kou viel na een driedubbele riet berger en was daardoor kansloos voor de titel. Derde werd de En gelsman Robin Cousins, vierde de Rus Ovtsjenikov, en vijfde de Fin Leskinen. De zestienjarige Oostduitse Anett Poetzsch maakt de meeste kans opvolgster te worden van Dianne de Leeuw, die tweemaal de Euro pese kunstrijtitel veroverde, alvo rens naar de show over te gaan. Poetzsch, die zich bij de Olympi sche Spelen ontpopte als een for midabele vrijrijdster, maar deson danks in de schaduw bleef van Olympisch kampioene Dorothv Hamill, Dianne de Leeuw en haar eigen landgenote Christine Errath, nam gisteren in Helsinki de leiding bij de verplichte figuren. De jury was eensgezind in haar oordeel en gaf haar het ideale plaatscijfer van negen voor de drie verplichte figu ren. De Westduitse Dagmar Lurz volgde als tweede met plaatscijfer 19.5 en de Italiaanse Susano Driano bezette de derde plaats met 29.0. De Nederlandse kampioene Annema- rie Verlaan beeindigde haar eerste optreden als zestiende van de in to taal vijfentwintig deelneemsters. Met haar plaatscijfer van 136,5 liet zij onder meer de tweede rijdster van Groot Brittannié en Rusland achter zich. Het koppel Irina Moiseeva/Andrei Minenkov (Sov) heeft nog steeds de leiding in het, ijsdansen. Dat on danks een val tijdens het korte pro gramma. dat gisteren werd afge werkt. Het tweede paar uit de Sovjet-Unie Natalia Linits- joek/Gennadi Korponosov moest de tweede plaats afstaan aan het Hongaarse koppel Kristina Re- goeczy/Andras Sallay door een mis lukking. DEN HAAG - De tweede- kamerleden Patijn en mevrouw Langedijk-De Jong (beiden PvdA) hebben gisteren minister Van Doorn van CRM schriftelijk ge vraagd uit welke fondsen de KNVB "uitzonderlijke hoge bedragen be taalt voor een avondje voetbal". In LEIDEN - Vanavond kan in de Delftse sporthal ..Brasserskade" eigenlijk al de beslissing vallen over het kampioenschap in het basketbaldistrict Den Haag. Bij winst van de ongeslagen koploper DAS kan het Leidse N./Trotters, dat dan op 4 verloren wedstrijden komt, de titel definitief vergeten. Bij verlies van het sterk op de in breng van de Amerikaan Bill She ridan steunende DAS behoudt de Leidse eersteklasser een minieme kampioenskans. Kansen die dan ook wat meer reliëf krijgen voor BV Leiderdorp, dat tot op heden twee wedstrijden verboor (DAS, Trot ters). Een nederlaag van DAS, dat nog eenmaal uitkomt tegen Lei derdorp, zou de spanning aan de top van de hoogste districtsklasse, weer helemaal terugbrengen. In Amsterdam speelt BV Lisse tegen kampioenskandidaat Ge rmaan. De voorgaande ontmoetin gen, voor competitie en beker, werden door de Lissenaren met klein verschil verloren (1, 3, 5 pun ten) zodat een licht optimisme over de eigen winstkansen wel gerecht vaardigd is. Bij de regionale jeugd de derby tussen de ploegen van Lugdunum/Luba en BV Leider dorp, in de sporthal van de Meren- wijk. Lugdunum won eerder deze week met enige moeite van OSG Utrecht, maar weet zich bij winst op Leiderdorp verzekerd van aan sluiting met de middenmoot. Aan sluiting die vergemakkelijkt kan worden wanneer ook Mercasol zijn uitwedstrijd bij Jumpers in Den Haag tot een goed einde zou kun nen brengen. Leiden won eerder deze week van BC Utrecht, 84-82, met 30 punten van Baars, 23 van Maassen. Het eerste herenteam van Lugdu- num/L. speelt morgenavond in de Vijf Meihal tegen het op de tweede plaats staande Spakenburg (aan vang 19.00 uur). Het eredivisieduel M./Leiden - B./Haarlem is daarna. LAUSANNE - Het is allesbehalve een vluggertje voor Raymond Ceulemans geworden in de vijfde partij van het Europese driebandenkampioen schap die tegen Herman Popeyus ging. De Belgi sche titelverdediger heeft pas in de eindfase van het duel, dat 55 beurten in beslag nam, zijn stoere tegenstander van zich af kunnen schudden. De Mechelse grootmeester slaakte een zucht van verlichting, toen hij eindelijk de partij met 53-60 in zijn voordeel beslist. Het Het eerste wat hij deed was de Nederlandse kampioen lof toe zwaaien voor zijn uitstekende par tij, die des te meer verrassend was, omdat het spel van Popeyus de eer ste dagen flink was tegengevallen. Popeyus heeft zelfs goede kansen gehad om te winnen. Want halver wege de partij hield hij zijn be faamde tegenstander achter zich. Het was jammer dat Popeyus tegen het einde van het enerverende duel zijn verdediging wat ging verwaar lozen, waarvan de geroutineerde Belg natuurlijk ogenblikkelijk dankbaar gebruik maakte. Ceule mans deelde in feite in de 45e beurt de beslissende klap uit met een se rie van vijf, de eerste en de enige van de Belg in deze ontmoeting, waardoor hij met 46-53 afstand nam van de Nederlander. rustiger dan voorgaande dagen. Hij had in zijn tegenstander het goede voorbeeld dat men met deze grillige banden vooral niet te hard moet spelen, wat Popeyus juist zo graag doet. Hij nam ook elke situatie wat beter in ogenschouw alvorens af te stoten. Zijn befaamde harmonicas toten hadden nu ook weer het juiste effect, alleen de losse-banders wil den niet lukken. Maar 's avonds tegen Richard Bita- lis kreeg Popeyus de terugslag. Hij werd door de 29-jarige talentvolle Fransman uit Pau al spoedig op on overkomelijke achterstand ge plaatst. De nerveuze Fransman speelde uitzonderlijk sterk en Po- .peyus presteerde na een aardig be gin hoegenaamd niets meer. Hij bleek volkomen uitgeblust te zijn. In de 26e beurt bracht Bitalis nog eens met een zeldzame serie van 10 zijn totaal al op 17 tegen 51 en fi nishte in 41 beurten met 35-60. Po peyus staat nu achtste. eerste van het ongeslagen leidende viertal viel Johann Scherz af. De Oostenrijker had 's middags tegen de jonge talentvolle Zweed Mats Noren al op de rand van de afgrond gestaan met een achterstand van 12 caramboles. Hij finishte echter toch nog met een voorsprong van drie punten in 62 beurten. Maar 's avonds tegen de Deen Thorgensen ging het helemaal mis. Hij verloor met 60-43. cognac, maar het verhinderde hem niet vroeg in de middag nog te ze gevieren over de Spanjaard Nadal: 60-46. 's Avonds tegen Dielis was hij echter kansloos met 37-60 in 61 beurten. Ook Ceulemans hand haafde zich naast Dielis en Bitalis ongeslagen, hoewel hij het ook tegen Nadal aanvankelijk moeilijk had (47-60 in 48 beurten. r Ceulemanszucht LEUVEN - Het Nederlandse conti- gent in de profploeg van Frisol-Ga- zelle-Thinon is met één Nederlan der, van vijf tot zes, uitgebreid. Naast wegkampioen Jan Raas, Cees Priem, Theo Smit, Fedor den Hertog en stayer Fred Rompelberg is ook de 25-jarige Gerard Kamper opgenomen. De renner uit Noord- Holland leek aanvankelijk uit de boot te zijn gevallen toen de van oorsprong Nederlandse ploeg om commerciéle redenen naar België werd verplaatst. De Australiër Don Allan heeft ech ter besloten voorlopig niet in Eu ropa te rijden, zijn plaats zal wor den ingenomen door Kamper die behalve de vijf andere Nederlan ders ook Luis Ocana (Spa) en Andre Gerard Kamper toch weer in profploeg Romero (Fra) tot zijn ploegmaats kan rekenen. Gerard Kamper vertelde tijdens de voorstelling van de ploeg: "De mo gelijkheid dat ik alsnog in de ploeg zou worden opgenomen was steeds opengehouden", zei hij, "Ik heb het aanbod graag aanvaard omdat ik meen dat ik op deze manier goed koop publiciteit kan maken voor mijn bedrijfje in sportprijzen, be kers en medailles. Af en toe, zeker aan het eind van de seizoenen, heb ik weieens gedacht dat het dienen van twee heren te veel zou zijn. Aan de andere kant echter ontdekte ik toch ieder jaar als het seizoen na derbij kwam weer dat ik een zekere verslaving heb ten opzichte van het wielrennen". Na twee jaar uitsluitend in de zuidelijke provincies te hebben ge reden hebben de organisatoren van de Proftoer Nederland voor dit sei zoen een landelijke vergunning ge kregen van de minister voor ver keer en waterstaat Tjerk Wester terp. m de vragen wordt gedoeld op berich ten, die er melding van maakten dat de KNVB een bedrag van 90.000 betaald heeft of zal betalen aan de voetbalclub Barcelona om de spe lers Cruijff en Neeskens op woens dag 9 februari in Londen te laten spelen voor het Nederlandse voet balelftal. De kamerleden willen ook weten, welke bedragen Nederlandse clubs ontvangen voor het beschikbaar stellen van hun spelers in het Ne derlands elftal. Zij zelf menen, dat het een bedrag van duizend per spe- George Knobel, oefenmeester van de eerste-divisieclub MVV, heeft gisteren zijn contract verlengd tot 1 juli 1978. Knobel en MW kwamen tot overeenstemming na moeizame onderhandelingen. De ex- bondscoach had verscheidene aanbiedingen uit het buitenland, onder meer uit België en Spanje. De Leidenaar Fred Filippo van UVS is geselecteerd voor het Ne derlandse voetbalteam van 16-18- jarigen dat woensdag 2 februari in Valencia tegen Spanje speelt voor het toernooi om het Europees kampioenschap. Op 9 maart speelt het Nederlandse team de thuis wedstrijd op het terrein van de Go Ahead Eagles in Deventer. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de eredivisieclub FC Utrecht in staat van beschuldiging gesteld naar aanleiding van de incidenten tijdens de afgelopen zondag ge speelde wedstrijd FC Utrecht-Roda JC. Scheidsrechter De Bruin moest het duel zes minu ten voor het einde onderbreken omdat er rookbommen voor het doel van Geilman (Roda JC) wer den geworpen. Johan Toonstra (Roda) werd voor een wedstrijd geschorst en moet een boete van 250 gulden betalen. Hij kreeg een gele kaart van De Bruin wegens het opzettelijk ten val brengen van Oostrom. Bob de Jong in ralley dertiende MONTE CARLO - De beslissing in de 45ste rallye Monte Carlo is vrij wel gevallen. De drievoudige win naar Sandro Munari heeft voor het ingaan van de beslissende nacht ruim drie minuten voorsprong op de concurrentie. De overwinning kan de Italiaan nog slechts ontgaan als hij of zijn Lancia Stratos niet is opgewassen tegen de te verwach ten sneeuw. Voor de laatste proef in de bergen over 680 kilometer heb ben zich zestig combinaties ge plaatst. Het Zweeds-Nederlandse duo Lars Carlsson-Bob de Jong is als dertiende geklasseerd. De Fin Markku Alen (Fiat Abarth), die tweede stond, is na aankomst in het prinsendom wegens een ern stige overtreding van het reglement uit de strijd genomen. Tijdens de tweede klassementsproef op de Col de Turini blijkt de wagen van de Finse coureur, die startmoeilijkhe den had, door de talrijke Italiaanse toeschouwers zo'n twee kilometer achteruit te zijn geduwd tot aan het punt, waar reparatie was toeges taan. DEN HAAG (ANP) - Er zijn in 1976 niet zo veel vissersschepen gesa neerd als werd verwacht. Eind 1976 waren 68 schepen met 43.464 pk ge saneerd. De eigenaren van dertig aangemelde schepen trokken hun aanvraag echter in (21.242 pk), zo dat het streefgetal van 60.000 pk niet is bereikt. Dit heeft B.A. de Jonge, voorzitter van het produkt- schap voor vis en visprodukten gis teren gezegd in zijn jaarrede. Reden voor dit terugtrekken van de 30 schepen zou volgens hem zijn, dat de betrokken eigenaren van va ren en vissen meer resultaat ver wachten dan van saneren. De Jonge stelde vast, dat van de vangstquotering in 1976 niet veel terecht is gekomen. Niemand kan precies zeggen wat er is gevangen, maar zeker is dat de schepen hun toegestane hoeveelheid tong en schol hebben gevangen. Veilplicht is geen oplossing voor alle kwalen waaraan de Neder landse zeevisserij lijdt, maar wij kunnen niet zonder veilplicht of re gistratie van de aangevoerde vis. Veilplicht dient dan ook spoedig weer te worden ingevoerd, aldus voorzitter De Jonge. In 1976 werd volgens voorlopige berekeningen 236.810 ton vis aan gevoerd waarvan de opbrengst ruim 447 miljoen gulden was. In 1975 waren deze cijfers resp. 288.836 ton en ruim 460 miljoen gulden. De voorzitter van het produktschap zei dat de visserij met spanning uit ziet naar de beslissing over de pij- lerdam in de Oosterschelde- monding, dit vooral in verband met de "kinderkamerfunctie" van deze zeearm en de mosselcultuur. Op 1 maart moet de interdepartementale werkgi oep een rapport over de Oosterschelde-dam gereed hebben, waarbij het zal gaan om de grootte van de opening in deze dam. De heer De Jonge had kritiek op de gang van zaken in de garnalenvis serij. Het afgelopen jaar was voor deze sector slecht, doordat de van gsten sterk zijn gestegen mét ge volgen voor de prijs, doordat Duitse overschot-garnalen tegen lage prijzen naar Nederland wor den verkocht en doordat Duitsland zich niet houdt aan de minimum prijs die de EG heeft vastgesteld. Hij wees erop dat Duitsland de gar- nalenvloot nog steeds groter maakt, o.a. door aankoop van Ne derlandse schepen. SÓESTDIJK <ANP) - De paragnosten Gerard Croiset uit Utrecht en Wamer Tholen uit Nunspeet hebben gisteravond op een persconferentie in Soestdijk voorspeld dat in december 1977 of januari 1978 een voertuig zal verdwijnen in de "Bermuda-driehoek" ten zuiden van de Amerikaanse staat Florida. Of het voertuig een vliegtuig of een boot zal zijn, wilden zij ondanks herhaald verzoek niet meedelen. Tholen zwakte de voorspelling later wat af door te zeggen dat de genoemde maanden juist zijn, maar dat die ook best tien jaar later kunnen vallen. Volgens Croiset wordt de raadselachtige verdwijning van vliegtuigen en schepen in de Driehoek veroorzaakt door een natuurverschijnsel op verschillende plaatsen in de zeebodem. Dit verschijnsel, dat volgens hem "een zuigende beweging met een magnetisch veld van enorme kracht" veroorzaakt zou te vergelijken zijn met een vulkanische eruptie. Deze 'eruptie' zou ontstaan onder invloed van de maan ten opzichte van de kern van de aarde^met name als de maan haar grootste invloed op aarde uitoefent. Deze situatie doet zich voor tussen september en februari. DEN BOSCH (ANP) - De recht bank in Den Bosch heeft gisteren de zaak behandeld tegen twee in woners van Nuenen die op 22 okto ber van het vorige jaar de 60-jarige pompbediende W. de Groot in zijn benzinestation in Eindhoven met een schot uit een jachtgeweer om het leven hebben gebracht. De officier van Justitie, mr. J. Pey- nenburg, eiste tegen de 21-jarige H. van G. acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en on voorwaardelijke terbeschikkings telling van de regering. Tegen de 18-jarige T. van R. luidde de eis zes jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbe- Acht en zes jaar geëist voor moord pompbediende schikkingstelling met een proeftijd van drie jaar. Van G. hoorde bovendien wegens meerder malen gepleegde mishan deling en diefstal zes maanden ge vangenisstraf wegens het onbe voegd voorhanden hebben van een vuurwapen. De nuancering in de opgelegde straffen ontleende de officier van Justitie aan het rapport van de psy chiater, die sprak van tijdens het misdrijf verminderde toereken baarheid en die Van R. een meelo per en grootdoener noemde. Het tweetal zei niet de bedoeling tot doden te hebben gehad. Toen de heer De Groot ondanks een bedrei ging op hen toekwam, raakte Van G. in paniek en heeft hij het dode lijke schot gelost. De rechtbank zal op 10 februari vonnis wijzen. DEN HAAG (ANP) - De kosten voor het indammen van het lawaai van de gehele Nederlandse indus trie worden geraamd op ongeveer 400 miljoen gulden. Dit is gebleken uit de resultaten van een onder zoek. dat het Engelse bureau Metra Consulting in opdracht van het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft verricht. Mi nister Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) heeft gisteren een rapport van het bureau over de kosten van het wetsontwerp ge luidshinder aan de Tweede Kamer aangeboden. Aanleiding voor de opstelling van het rapport waren onder meer de bezwaren die van werkgeverszijde bij de indiening van het wetsont werp in 1975 naar voren werden ge bracht De stichting Euro- poort/Botlekbelangen raamde de kosten van maatregelen die de Rijnmond-industrie zou moeten i te voldoen aan de eisen i industrielawaai op 1.2 tot 2 miljard gulden. Het bureau Milieuhygiëne kwam op grond hiervan tot de uitspraak dat het wetsontwerp geluidhinder in de huidige vorm onaanvaardbaar was. In overleg met het bureau Milieu- hygiene spraken de ministers Lub bers (Economische Zaken) en Vor rink toen af dat gezamenlijk nader de kostenramingen zou worden gekeken. Uit het rapport van Metra blijkt volgens het ministerie dat de kos ten niet extreem hoog behoeven te zijn. Die zouden ongeveer 1 procent van de herbouwwaarde zijn. De be rekeningen van Europoort/Botlek belangen worden door minister Vorrink "niet relevant" gevonden voor de beoordeling van de finan ciële gevolgen van het wetsont werp geluidhinder. Prof. Berger uit commissie van bisdommen NIJMEGEN, ROTTERDAM (ANP) - Prof. dr. W. J. Berger, priester van het bisdom Haarlem en als docent godsdienstpsychologie verbonden aan de katholieke universiteit van Nijmegen, heeft ontslag genomen uit de benoemingsadviescommis sie voor de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Aanleiding tot zijn be sluit is de schenking van twee ton, die bisschop Simonis heeft gedaan aan het door bisschop Gijsen opge richte seminarie te Rolduc.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17