Risi licht sluier over Mysterie in Venetië op Marathon Man thriller van hoog niveau Tweede Entebbe-film is beter Kwaliteit Italiaanse film is wat vervaagd Imponerende Hoffman VRIJDAG 28 JANUARI 1977 BRUSSEL (SP) - Soms hebben filmmakers hun geboorteland tegen, net als andere kunstenaars. Daar konden de tijdgenoten van Shakespeare over meepraten. Zij moeten nog steeds in de schaduw blijven van de grote meester .ook al mogen hun talenten niet onderschat worden. Maar waar een of meer sterren zeer helder flonkeren, blijven de andere nagenoeg in het duister. De Italiaanse cinema leverde n a de oorlog de grote ontdekkingen en overvleugelde in zijn betekenis vaak de Amerikaanse met ■prestaties van Fellini, Anton toni. De Sica. Pasolini en Visconti. Het wil helemaal niet zeggen dat de overige filmmakers van een- zeer produktiefland beneden een internationaal niveau zouden blijven. Allerminst. Men kan zo een hele reeks regisseurs noemen die bijna bij voortduring films afleveren, die door thema en uitwerking ruim boven de middelmaat uitsteken: Bertolucci, Bellocchio, Rosi. Petri, Comencini en nog heel wat anderen. Wie geluk heeft ziel van hen nog wel eens wat op festivals, maar de tijden zijn lang vervlogen dat Nederland royaal over hun pres taties werd geïnformeerd. De vitale Amerikaanse film heeft onze bioscopen in een steeds dwingender greep gekregen en daardoor is de smaak van het publiek voor de kwaliteiten van de Italiaanse film helaas ver vaagd. De allergrootsten hebben de interesse gaande kunnen houden .de spaghetti-western is met films als de zoveel tenen van de duivel aan zijn laatste stuiptrekkingen bezig Catharine Deneuve en Vittorio Gassman spele Italiaans echtpaar. Hun neef (Danielo Matleiontdekt stap voor stap hun gehei In het vierde festival van Brussel, dat afgelopen weekeinde werd be sloten was Dino Risi present, een van de teveel verontachtzaamde kleinere meesters met toch heel wat in hun mars. De nu bijna zestig jarige regisseur heeft inleen kwar teeuw zc'n veertig films gemaakt en dat is bepaald in de meeste ge vallen niet ten koste van de kwali teit gegaan. Meestal heeft Risi zich tussen „Pane, amore e en „Pro- fume di donna'" (een film, die helaas in Nederland niet de erkenning heeft gevonden van het publiek) toegelegd op de satirische kome dies. „Anima persa" is iets totaal anders, het lijkt in de eerste plaats een karakterontleding te worden van de regisseur, die oorspronke lijk medicijnen en psychiatrie stu deerde voor hij aan een filmcarrière begon. Venetië i „Anima persa" is een Fox-film zo dat er een goede kans is dat hij ook ons land bereikt. Achteraf blijkt het een genre, dat ook al door het schil derachtige dekor van een wegkwij nend Venetie zich laat vergelijken 'met „Don't look now" van Roegg met Julie Christie en Donald Su- therland in de hoofdrollen. Net als Voor zijn vorige film koos hij een verhaal van Giovanni Arpino, maai de plaats van handeling verschoof hij van Turijn naar de Dogenstad om het mysterieuze element in de zieltogende gevels met hun voor bije maar nog proefbare grandeur te kunnen laten zien. In de eerste beelden als een jongeman bij een oom en tante zijn intrek neemt, heeft de toeschouwer de indruk, dat Risi met een sublieme mise en scene en een schitterend gevoel om de entourage met veel aandacht voor de belichting en de camera voering (Tonino delli Colli), bezig is Visconti's opvolger te worden Al zou men aanvankelijk anders me nen, het wordt toch geen zeden schildering a la Visconti. De jon geman belandt met zijn onschuld in een niet te peilen situatie. Vittorio Gassman. een van de beste acteurs van Italië en met twaalf eerdere rol len bij Risi duidelijk diens favo riet, is de oudere echtgenoot van een berustende jonge vrouw, waarmee Catherine Deneuve een totaal andere rol speelt dan men tot dusverre van haar zag. De char mante witgrijzende regisseur ver telt dat hij haar koos omdat in Ita- met een intrigerend koele buitenkant niet voor handen zijn, hoewel de Franaaise in dit ge val heel wat meer warmte op een perfect gespeelde manier in de jonge echtgenote stopt dan zij pleegt uit te stralen. De voor de Door Piet Ruivenkamp hand liggende groeiende band tus sen de jongen en de vrouw, die dui delijk op haar plaats gewezen wordt (thuis), komt er toch niet van. Met de hulp van een schilderach tige huishoudster (gezegend is het land, waar men zulke figuranten van de straat kan oppikken!) v/ordt een tipje van de sluier opgelicht, die als een mysterie over het palazzo hangt. Stap voor stap leert hij de verbijsterende werkelijkheid ken nen, waar hier niet teveel van moet worden onthuld. Op een geraffi neerde manier zijn een aantal klas-' sieke thema's verwerkt. Het spele lement uit „Who's afraid of Virginia Woolf.'" zo goed als een Jekyll en Hyde-thema Met wat hij met veel meesterschap. En door niet te ge raken op de irriterende valse spoe- ren, waarop Roegg in „Don't look now" terecht kwam, overklast hij die film ruimschoots. Hóe krijgt Risi het voor elkaar om minstens een film per jaar te ma ken? Bij het vorderen der jaren voe len vele collega's zich al tevreden als zij zich eens in de drie, vier jaren kunnen laten zien. „Als ik geen film maak, verveel ik mij" zegt hij „en als ik er mee bezig ben wil ik er weer zo snel mogelijk mee klaar zijn. Dan verveel ik me. De sugges tie. datje met die werkmethode ook het risico vermijdt, datje geen film meer maken mag na een sof. aan vaardt hij dankbaar met een brede grijns. Italianen zijn ook als regis seurs goede acteurs. Hij heeft niet zozeer een psychologische film als wel een thriller willen maken. Wel met een diepere achtergrond, waarbij de als altijd formidabel ac terende Gassman de nostalgie naai de gelukkige tijd van zijn jeugd tracht te bestendigen. Om dat vol ledig te bereiken heeft Risi het tweede deel van het boek totaal veranderd. In de jongen (Danielo Mattel) en zijn levenslustige, nuch tere vriendinnetje (Lucia Pandin) geeft hij een werkzaam tegenwicht tot een onheilspellend decadente wereld in een stervende stad, waai de oude milieutegenstellingen zich tot in het heden hebben gehand haafd. Niemand zal met een juichend gevoel een bezoek brengen aan de tandarts. Wie echter net 'The Ma rathon Man', de nieuwste film van de Engelse regisseur John Schlesinger, heeft gezien, zal zelfs enige zelfdiscipline aan de dag moeten leggen om de afspraak toch maar niet af te zeggen. In 'The Marathon Man' wordt namelijk op zeer doeltref fende wijze de boor als martelwerktuig gehan teerd. Weinig gegevens goed uitgewerkt Titel: „Overval in Entebbe"; hoofdrollen: Charles Bronson en Peter Finch; theater; Trianon; 14 jaar. Natuurlijk is het niet bepaald boeiend om twee films over het zelfde onderwerp te zien. Als dat onderwerp tenminste al zo uitge kauwd is als de Isralische overval op het vliegveld van Oeganda. Toch zouden zij, die „Victorie in Enteb be" al hebben gezien, zich niet moe ten laten afschrikken. Want „Over val in Entebbe" is in menig opzicht heel wat spannender, zelfs al is het verhaal overbekend. De makers van „overval" hebben punt i allereerst veel minder gebruik ge maakt van valse sentimenten en valse vergelijkingen met tratiekampen. Dat is al e< hun voordeel. Maar bovendien zijn de gegevens die zij kregen van Israël veel beter uitgebuit, dan de makers van „victorie" hebben gedaan. In de tweede film is men zo slim geweest veel details uit te werken, zonder saai te worden. In de eerste werden sommige details tot verve lens toe uitgediept, zodat je er op een gegeven ogenblik meer dan ge- neog van kreeg. Een mooi voorbeeld daarvan is het geval Dora Bloch. In „victorie" kwam deze bejaarde dame over als het toppunt van kalmte. Dit vergoelijkte zij steeds door te zeggen, dat zij haar kalme ringstabletten had ingenomen. Daardoor moest de toeschouwer al bij voorbaat denken, dat mevrouw Bloch wel aan een of andere kwaal zou lijden. In „overval" zien we mevrouw Bloch ook. Maar niets wijst erop, dat ze kwaal heeft, die haar wel eens fataal kan worden. Kortom: in de eerste film wordt zo'n Dora Bloch bijna hoofdpersoon, terwijl in de tweede mevrouw Bloch meer een deel van het grote deel van gijze laars vormt. Ook de kapers komen in de tweede film werkelijker over dan in de eer ste, waarin het wel nazi's leken. In „overval" zijn het mensen, die op een weliswaar nauwelijks goed te praten wijze om aandacht voor hun probleem vragen, maar van wie je toch voor kunt stellen: ja, dat zijn nou kapers. Niet overdreven ruw, of misdadig, maar ook geen doetjes. Concluderend zou je kunnen zeg gen, dat deze tweede film over de verrassingsaanval op Entebbe meer aanspreekt dan de eerste. Maar het wachten is natuurlijk op de documentaire, waaraan Israël échte medewerking heeft verleend. ANNEMIEKE RUYGROK. Iedereen zal met een begrijpend gevoel naar de kaak grijpen, wan neer wat kruidnagelolie in een ver waarloosd gaatje wordt gespoten. Deze werkelijk bloedstollende scène is één van de vele hoogtepun ten (eigenlijk is 'The Marathon Man' een constant, alle aandacht opeisend hoogtepunt) uit deze zeer spannende Schlesinger-thriller. Het draait allemaal om de joodse geschiedenisstudent Tom 'Babe' Levy, die bezeten is van het feno meen, de marathon. Daarmee ko men we al direct op een verrassend aspect van 'The Marathon Man'. Schlesinger toont namelijk een aantal keren beelden, die niet direct corresponderen met het geluid, maar daarbij toch uiterst functio neel zijn. In het begin zien we de tweevoudige Olympische marathon-winnaar, de Ethiopiër Abebe Bikila, terwijl daarbij het gehijg van een zich in het zweet trainende Levy te horen is, die even daarna ook inderdaad hardlopend in beeld verschijnt. Deze Tom Levy raakt op zeer ongelukkige wijze be trokken in het corrupte wereldje van zijn broer Doctor. Deze werkt voor wat 'De Dienst' wordt ge noemd. Een ambtenarenkorps dat de klusjes opknapt, die de FBI niet aankan en waar de CIA geen trek in heeft. Doctor valt 's avonds bij Ba be, die niet beter weet dan dat zijn vrouw goed boert in het bedrijfsle ven, hevig bloedend binnen. Hij is doodgestoken door de oud-Nazi Szell, die zijn veilige nieuwe vader land Uruguay had verruild voor New York, om daar uit een bank kluis zijn tijdens de Tweede Werel doorlog verzamelde uun op ie aa ien. Szell (met hem wordt de tijdens WO II op joden experimenterende arts Mengele bedoeld) vermoedt dat Doctor vlak voor zijn sterven nog voor hem van belang zijnde in formatie aan zijn broer heeft door gespeeld. Hij laat de van niets we tende broer dan ook door handlan gers ophalen (Babe ligt net in bad uit te rusten en de hysterische pa niek die hem bevangt als hij de twee mannen in zijn kamer hoort fluisteren zal ongetwijfeld legenda risch worden). En dan volgt de al eerder genoemde ijzingwekkende scène waarin de oud-Nazi zijn wel licht bij het experimenteren in de periode '40-'45 geleerde grapjes uithaalt. Tot zover het verhaal, verder vertel len zou een paar aardige wendingen verklappen. Dustin Hoffman is Babe Levy en deze Amerikaanse acteur toont voor de zoveelste maal zijn feno menale veelzijdigheid, die hij al eerder tentoon spreidde in zeer ver schillende films als Lennv, Papil- Ion en All the president's men. Naast zijn voortreffelijke spel valt ook het uitstekende, kille en inge togen spel van Laurence Olivier als Szell te roemen. Voeg daarbij het zeer suggestieve en mooie film werk van Schlesinger en je hebt een thriller die mijlenver uittorent bo ven het niveau dat we in dit genre gewend zijn. 'Marathon Man'; hoofdrolllen Dustin Hoffman en Laurence Oli vier; Regie John Schlesinger; theater: Luxor; Leeftijd: 18 jaar. BART JUNGMAN CAMERA - "Dood in Ven etië", een film van Visconti. Prachtige fotografie. LIDO - "The scarlet bucca neer", grappige avonturen film. STUDIO - "De roze panter slaat weer toe", Peter Sellers in een flitsende rol van de stuntelige Clouseau. Kindermatinee CAMERA - "Dik Trom weet raad". REX - "Asterix verovert Ro- Nachtfilms CAMERA - "Rosemary's ba by". REX - "Vurige vrouwtjes vol verlangen". REX "Kruis of munt", het blijft een gok, maar het kruis overheerst meestal in dit soort films. Goede films in an dere steden "Mean streets" met Robert de Niro, een film van Martin Scorsese, Lijnbaantheater, Rotterdam. "Belle de jour", Catherine Deneuve en Michel Piccoli in een film van Luis Bunuel, Kri- terion, Rotterdam. "Gisteren, vandaag en mor gen", van Vittorio de Sica met Sophia Loren en Marcello Ma- stroanni, Flora, Amsterdam. APOLLO 1 - "Escorte-si op z'n Deens", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur, 18 jaar. APOLLO 2- "The scarlet buc caneer", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. 2.30, 4.45, 7.30 en 9.45 uur, 14 jaar. ASTA - "Wie dan leeft, wie dan zorgt", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur, al. BIJOU - "Cousin, cousine", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, 14 jaar. CALYPSO - "De huurder", dag. 7.00 en 9.30 uur, do., vrij., ma en di. ook 2.15 uur, 18 jaar. CAMERA - "Montv Pvthon", dag. 2.15, 7.15 en 9*30 uur, zo. ook 4.30 uur, 14 jaar. CINEAC - "The Canterburry tales", dag. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur, zat., zo. en woe., 7.00 en 9.30 uur, 18 jaar. CORSO - "Marathon man", dag. 2.00, 7.00 en 9.45 uur. zc. 1.30, 4.15, 7.00 en 9.45 uur, 18 jaar. DU MIDI - "Turks fruit", dag. 8.15 uur vr„ zat. en zo., 7.00 en 9.30 uur, 18 jaar. EURO - "The good, the bad and the ugly", dag. 1.45 en 7.45 uur, zat., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur, 14 jaar. METROPOLE 1 - "The Pink Panther strikes again", dag. 1.30, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, al. METROPOLE 2 - "1900 (deel 2)", dag. 2.00 en 8.30 uur, 18 jaar. METROPOLE 3 - Kong", dag. 2.00, 7.00 t uur, zo.. 1.30, 4.15, 7.00» METROPOLE 4 - "1900 (deel 1)". dag. 1.45 en 8.15 uur, 18 jaar. METROPOLE 5 - "Face to fa ce", dag. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.30 uur, 18 jaar. ODEON 1 - "The little girl who lives down the lane", dag. 1.45, 6.45 en 9.30" uur, zat., zo. en woe. 6.45 en 9.30 uur, 18 jaar. ODEON 2 - "Overval op En tebbe", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4.00, 6.45 en 9.15 uur, 14 jaar. ODEON 3 - "Het Omen", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur, 18 jaar. ODEON/THE MOVIES - "Wie dan leeft, wie dan zorgt", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur, al. OLYMPIA - "The graduate dag. 2.00 en 8.00 uur, 18 jaar. PASSAGE - "Marathon man", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zat. en zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, 18 jaar. REX - "De twee missionaris sen", dag. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur, 14 jaar. ROYAL'70 - "Blonde hart stocht in mysterieus Afrika do., zat. en zo. 2.00,7.00 en 9.30 uur, vrij. 2.00 en 6.45 uur, ma. 2.15 en 8.00 uur, di. en woe. 2.15 uur, 18 jaar. ROYAL - "Vuist vol karate ma., di. en woe. 2.15 en 8.00 uur, do., vrij., zat. en zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, 14 jaar. STUDIO 2000 - "Moord in de Oriënt Express", dag. 8.00 uur, do., vrij., ma. en di. ook 2.00 uur, 18 jaar. DE UITKIJK - "De Nachtpor tier", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, IC jaar. "Mutter Kosters Fahrt zum Himmel", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, 14 jaar. "King n 9.45 :n 9.45

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11