Spanje neemt maatregelen tegen het geweld Pandbriefbiljetten Europa bindt strijd aan met terrorisme Westland Utrecht Hunt vervroegd President Carter wil toelating Vietnam tot VN Anti-terrorismewet van Franco uit de kast DONDERDAG 27 JANUARI 1977 BUITENLAND MADRID (AFP)/Reuter) - De Spaanse regering heeft gisteravond alle demonstraties verboden en de politie meer bevoegdheid gegeven om "het toenemende aantal gewelddaden te verminderen die ten doel hebben de strijdkrachten ertoe te provoceren de macht over te nemen". De politie mag zonder bevel huis zoeking verrichten en van terro risme verdachte personen zonder- formele beschuldiging maximaal tien dagen vasthouden. De maatregelen zijn genomen op grond van een wet tegen terrorisme die Franco voor zijn dood nog af kondigde. Alle vergunningen tot het dragen van wapens zullen opnieuw wor den bezien. Buitenlanders die ex- Een jonge advocaatvriend van zijn dinsdag door rechtse extremisten in Madrid vermoorde collega's, wordt tremisme of ondermijnende activi- lijdens de begrafenisplechtigheden van vier van hen, overmand door verdriet weggedragen. teit bedrijven, worden uitgewezen. ADVERTENTIE CITROËN* MEMO De eend is niet alleen goedkoop in aanschaf, hij kost u maandelijks ook verreweg het minst. Dat heeft een recent onderzoek overduidelijk bewezen. 2CV vanaf f 6.999,- Egypte neemt maatregelen CAIRO (AFP) - Het Egyptische ka binet heeft gisteren besloten tot een reeks maatregelen die een eind moeten maken aan de moeilijkhe den waaruit de onlusten van vorige week zijn voortgevloeid, zo meldt radio Cairo. Alle werknemers krijgen een pre mie en de pensioenen worden met tien procent verhoogd. De voedsel voorziening in het hele land zal worden verbeterd, evenals het openbaar vervoer. Er zal voorrang worden gegeven aan de bouw van betaalbare woningen. Ook worden er maatregelen genomen om inves tering in de prpduktie van eerste levensbehoeften te stimuleren. Het sparen zal worden aangemoedigd. Volgens andere berichten worden alleen de salarissen van het over heidspersoneel verhoogd met 10 pet. Stakingen en betogingen zijn ver boden. De regering geeft communisten de schuld van de onlusten, waarbij 79 doden en 300 gewonden vielen en schade werd aangericht. Vandaag ondertekening verdrag STRAATSBURG (ANP) - Frank rijk is aan de vooravond van de ondertekening van een Europese conventie ter bestrijding van het terrorisme hevig aangevallen naar aanleiding van de vrijlating van de Palestijn Aboe Daoed. Aboe Daoed, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn ge weest bij de voorbereiding van de aanslag op Israëlische sportlie den tijdens de Olympische Spe len van München. De scherpste aanval kwam van de Israëlische waarnemer bij de as semblee van de raad van Europa, Mosche Sachal, die zei dat Frank rijk met het vrijlaten van Aboe Daoed en het weigeren hem uit te leveren aan West-Duitsland (dat overigens aarzelde met net vra- gen van zijn uitlevering) en Israël, internationale overeenkomsten had geschonden. 'De terroristen weten van nu af aan dat zij een veilig heenkomen kunnen zoe ken in Frankrijk". Bestraffing Elk land dat de conventie onderte kent, kan de onmiddellijke uitle vering of bestraffing van terroris ten eisen, wanneer van bommen, granaten, vuurwapens of bom brieven is gebruik gemaakt. In de nieuwe conventie staat dat geen enkel strafbaar feit als "politiek of politiek gemotiveerd" kan worden aangemerkt, als door ge bruik van geweld gemeenschap pelijk gevaar voor personen is ontstaan. Alle tot nu toe van kracht zijnde uit leveringsverdragen of conventies worden door de nieuwe conven tie van Straatsburg achterhaald. Minister mr. Max van der Stoel van Buitelandse Zaken tekent vandaag in Straatsburg namens Nederland de conventie. Wan neer de Tweede en Eerste Kamer de conventie zullen behandelen is nog niet bekend. In een verklaring van de regering wordt gezegd dat de golf van ge welddaden en moorden ten doel heeft "het aan de gang zijnde evolu tionaire proces tot staan te bren gen." Radicale groepen trachten hun wil aan de hele Spaanse samen leving op te leggen. Hun werk was een aanslag op de staat en een pro vocatie jegens de strijdkrachten. Het gebeurde juist in een tijd dat de regering studeerde op aanzienlijke uitbreiding van de politieke amnes tie van vorig jaar juli en dat de poli tieke oppositie tekenen van patriot tisme en begrip ging vertonen voor de democratiseringsplannen van de regering", aldus de regerings verklaring. Gebalde vuist Rond 2.000 Spanjaarden verzamel den zich gisteren voor het, Madri- leense paleis van justitie waar zij met gebalde vuist een saluut brach ten aan vier van de zes gedode juris ten die in een lijkwagen naar het gebouw werden gebracht. Daar la gen de lichamen drie uur opgeb- veel juristen en politici die unaniem hun afkeuring hebben uitgesproken over de zinloze moord van rechts- extremisten. De politie bekeek de demonstratie vanaf een afstand en een politiehe- likopter hield van bovenaf de massa in de gaten. Ordebewakers zorgden er echter voor dat de politie geen aanleiding gegeven werd opnieuw hard in te grijpen zoals de afgelopen drie da gen is gebeurd bij demonstraties. ADVERTENTIE Drie landen Richard hervat bemiddelingen JOHANNESBURG (Reuter) - De Britse diplomaat Ivor Richard heeft gisteren op een persconferen tie in Johannesburg verklaard dat hij zijn bemiddelingspogingen in zake de toekomst van Rhodesië zal voortzetten. De diplórhaat vliegt vandaag naar Botswana en vervolgens naar Loe- saka waar hij verwacht een ont moeting te hebben met de Zam- biaanse president Kenneth Kaoenda én de secretaris-generaal van de organisatie van Afrikaanse eenheid (OAE), William Eteki Mboemoea. Uitleveren De 154 parlementariërs uit negen tien democratische landen uit noord-, west- en zuid-Europa be spraken de tekst van de Europese conventie ter bestrijding van het terrorisme, welke vandaag door vijftien Europese landen, waar onder Nederland, zal worden on dertekend. De conventie voorziet in wezen in het. aan elkaar uitle veren van terroristen. De conventie is in anderhalf jaar tijd in feite in het diepste geheim opgesteld. Geen enkele Europese parlementariër kende de tekst, welke op 10 november werd goedgekeurd door het comité van ministers. De assemblee boog zich gisteren over de tekst zonder enige mogelijkheid deze te wijzi gen. De enige mogelijkheid om de con ventie te wijzigen bestaat bij de ratificatie door de nationale par lementen. In een dergelijk geval kan een nationaal parlement zeg gen dat men akkoord gaat met de conventie, behalve mèt een be paald artikel. Overigens waakt de commissie voor verdragsschendingen van de Raad van Europa over de te nuitvoerlegging van de conventie en treedt bij toepassingsgeschil len metterdaad op. De Europese conventie ter bestrij ding van het terrorisme wordt van kracht zodra minstens drie staten haar hebben geratificeerd. een miljoen gulden aan prijzen Een Kindermann auto matische diaprojector model 1800 voor ge bruik met diaraampjes 5x5 cm met dia's 24x36 mm. Met universeel magazijn voor 36 dia's; gebruik van rondmaga- zijn mogelijk. Afstands bedieningskabel voor diatransport. Een ge schenk ter waarde van 329.- van TRANS- CONTINENTA B.V., Amsterdam. W atergate-inbreker WASHINGTON (Reuter) - Howard Hunt, een van de twee leiders van de inbraak- en afiuisteraffaire in het Watergate-gebouw in 1972, zal op 25 februari vervroegd in vrijheid wor den gesteld. Hij was in 1973 veroor deeld tot een gevangenisstraf tus sen 30 maanden en acht jaar en een boeten van 10.000 dollar. Hunt hoeft nu alleen nog de boete te vol doen. Howard Hunt was ten tijde van de Watergate-affaire adviseur van het Witte Huis en daarvoor lid van de CIA. Hij heeft ongeveer dertig maanden van zijn straf uigezeten. liunt was ook nog ueti OKKen bij de inbraak in het kantoor van de psy chiater Daniel Ellsberg, uitgevoerd' door de 'loodgieters' van het Witte Huis met het doel erachter te ko men wie het lek was waarlangs CIA-geheimen naar buiten kwa men. Hij werd in deze zaak echter niet vervolgd omdat de speciale openbare aanklager hem vrij waarde in ruil voor verklaringen die bewijsmateriaal tegen andere betrokkenen opleverde. De enige twee grote figuren uit de Watergate-affaire die nu nog ge vangen zitten zijn Gordon Liddy en John Ehrlichman. Het pad van het kantoor van de Amerikaanse president Carter naar het ministerie van Justitie ums gisteren nogal glibberig. Carter kon zich met veel moeite toch staande houden. Hij was op weg naar de eedsaflegging van Griffin Bell, die nu door de bevestiging van de Senaat minister van Justitie is. De Senaat keurde gisteren eveneens met 73 tegen 20 stemmen de benoeming goed van F. Ray Marshall tot minister van Arbeid. nog Hij z kmg v t Howard Hunt WASHINGTON (SP) - De regering van president Carter is van plan om rechtstreeks- te streven naar toelating van Vietnam tot de Ver enigde Naties. Onder president Ford heeft Amerika in de Veilig heidsraad tot twee keer toe zijn veto uitgesproken over toetre-' ding van Vietnam tot de volkere norganisatie. De nieuwe minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance gaat binnen anderhalve maand persoonlijk een gesprek beginnen met de Vietnamese re gering met het doel diplomatieke betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Vietnam te ope- Deze voortvarende ontwikkeling is bekendgemaakt door Andrew- Young tijdens de hoorzitting van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Ameri kaanse Senaat, waarin hij met al- gemene.stemmen werd aanvaard als nieuwe ambassadeur bij de Verenigde Naties. Young is giste- ren in deze functie beëdigd. ambassadeur bracht ser hoopgevend nieuws, dat ondanks de misluk- n het gesprek over een op lossing van de Rhodesische ras senproblemen de deur voor een vreedzame regeling via onder handelingen nog niet is gesloten. Begin volgende week gaat Young naar Tanzania om te praten met de presidenten van de Afrikaanse frontlijn staten. Young baseert zijn hoop op het le vensgrote belang, dat Zuid- Afrika heeft bij het vermijden van een verdere uitbreiding van de rassenoorlog in zijn gebied rond zijn grenzen. "Rhodesië heeft zonder Zuid- Afrika geen overlevingskansen", aldus de VN-ambassadeur Als Zuid-Afrika zegt dat Rhodesië moet onderhandelen, dan heeft het dat maar te doen. Wanneer Zuid-Afrika ziet dat zijn veilig heid in gevaar komt is het beslist bij machte om de Rhodesische premier Ian Smith te dwingen via onderhandelingen een regeling te aanvaarden". Andrew Young gaf als zijn mening, dat Amerika voor het bereiken van een vreedzame verandering in de gespannen toestand in Zuidehjk-Afrika een beleid moet voeren dat getuigt van goede wil, maar dat het indien nodig zijn tanden moet laten zien. "Misschien zal tegenover Zuid- Afrika een politiek van de zeer harde lijn moeten worden ge voerd, maar we moeten de hoop op dat land niet helemaal opge ven, omdat er echt ook wel een stel goede lieden zit", aldus Young. Het streven van de regering-Carter om de betrekkingen met Viet nam te normaliseren wordt ver gemakkelijkt door het feit, dat een commissie uit het Huis van Afgevaardigden onlangs heeft verklaard, dat het voor Vietnam maar ten dele mogelijk is om op heldering te verschaffen over Amerikaanse militairen, die sinds de oorlog in Zuid-Oost-Azië worden vermist. Tot nu toe was het ontbreken over inlichtingen omtrent deze vermisten het grote struikelblok voor een betere ver houding en werd het voortduren van de onzekerheid over het lot van deze militairen toegeschre ven aan onwil van de Vietname- Cyrus Vance verbiedt meeluisteren WASHINGTON (SP) - Amb tenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken van hoog tot laag mogen in het vervolg geen derden meer laten meeluisteren als zij een telefoongesprek met de buitenwereld voeren. Dit ver- béd komt van de nieuwe mi nister Cyrus Vance persoon lijk. Zijn voorganger Kissin ger liet altijd een secretaresse meeluisteren om een stenog rafisch verslag van zijn tele foongesprek te maken of hij liet deze anders op een ge luidsband vastleggen. Ook hoge ambtenaren van het mi nisterie gebruikten tot nu toe deze methode. Vance heeft daar absoluut een einde aan gemaakt: «Zoiets doe je nu eenmaal ruet", is zijn opvat ting. De minister wordt hierin gesteund door zijn ondermi nister Warren M. Cristopher. Zij zijn de enige twee op het ministerie, die in. uitzonder ingsgevallen toestemming kunnen geven tot meeluiste ren of het maken van een ge luidsbandje, maar dat mag dan nog alleen wanneer dege ne, met wie het telefoonge sprek wordt gevoerd, hiervan op de hoogte is gesteld. Ook Vance en Christopher zelf zul len zich strikt aan deze rege ling houden. Oud-minister Kissinger ligt op het ogenblik in de clinch met het ministerie over de afgifte van alle telefoongesprekken, die hij tijderfs zijn minister schap heeft gevoerd. Die stukken vullen negen bureau lades. Hij heeft ze afgestaan aan de bibliotheek van het Amerikaanse Congres maar beschouwt ze als persoonlijk eigendom. De rijksarchivaris betwist dit echter en zegt dat de stukken aan de staat toebe horen. ADVERTENTIE f 10.000,-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerderopneembaar: opklim mend van 53/4% na twee jaar tot 8',4 °o na vijf jaar. Volgens samen gestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Hypotheekbank nv Leiden, Botermarkt 28. Hoek 't Gangetje. 071-132645

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9