Spionagepraktijken op secretarie Benthuizen Grote werkloosheid wacht "Een nieuwe economische orde is in ieders belang Ludwina: Rode Hulp slechts hulpverlenende organisatie Minister wil nog even nadenken over herbenoeming Afluisterenintimidatievechtpartijen PPR organiseert actie tegen kernenergie Uit in de Randstad In kleuter- en lager onderwijs P® meubelkeurzitparadijs DONDERDAG 27 JANUARI 1977 JIWIJÜUÜ. Minister Pronk OEGSTGEEST - Een nieuwe in ternationale economische orde cm de enorme verschillen tussen de rijke landen en de arme ont wikkelingslanden te overbrug gen is in ieders belang, niet alleen in die van de ontwikkelingslan den maar ook in het belang van West-Europa. Dit betoogde mi- nister Pronk van ontwikkelings hulp gisteravond in Oegstgeest waar hij voor de plaatselijke afde ling van zijn partij, de PvdA, een spreekbeurt hield. Ondanks het toch niet zó aanspre kende onderwerp "Een nieuwe internationale economische or de" slaagde minister Pronk er in de aanwezigen in de tot de laatste plaats bezette zaal van café De Rode Leeuw te boeien. De be windsman noemde een nieuwe economische orde noodzakelijk omdat het huidige systeem de ongelijkheden in de wereld be vestigd en bovendien tot een grandioze verspilling van de na tuurlijke hulpbronnen leidt. Volgens minister Pronk zullen de ontwikkelingslanden in een nieuwe orde automatisch moeten worden geholpen en zal die hulp niet, zoals thans, aan schomme lingen onderhevig moeten zijn. De minister: "Op nationaal ni veau worden er regelingen ge troffen om te komen tot een in komensverdeling. De belastin gaanslag is daartoe onder meer een instrument. Zo zullen er in ternationaal ook verplichtingen moeten worden aangegaan om tot betere inkomensverhoudin gen te raken en om willekeur te voorkomen". Eveneens een belangrijk facet van een nieuwe economische orde achtte de minister een andere grondstoffen-politiek. Sommige landen zijn geheel afhankelijk van een bepaalde grondstof waarvan de waarde op de we reldmarkt niet stabiel is. Pronk: "De ontwikkelingslanden willen terecht van die onzekerheid af'. Overigens beklemtoonde de be windsman dat er niet alleen sta biele prijzen moeten kornen maar dat er ook hogere prijzen door de westerse wereld voor de grond stoffen moeten worden betaald. Volgens hem zal dat op den duur ook in het voordeel van West- Europa zijn. Pronk: "De hogere kosten hoeven niet persé fnui kend te zijn voor de eigen wel vaart. De rijke landen moeten in zien dat te lage grondstoffen- prijzen weer andere kosten met zich meebrengen. Kosten voor het stoppen van de gaten in de Derde Wereld: het zorgen dat ontwikkelingslanden niet failliet gaan. Sommige landen staan nu al aan de rand van een bankroet. Daar komt bij dat ieder volk zijn tolerantie-grens ten aanzien van ongelijkheid heeft. De ontwikke lingslanden opereren nu in het internationale overleg nog rede lijk maar indien de vooruitzich ten niet verbeteren zal er in plaats van overleg naar geweld worden gegrepen". Minister Pronk noemde de hou ding van rijke landen als Amerika en West Duitsland overigens niet bijster positief al meende hij bij de VS met de komst van de nieuwe president Carter een ken tering ten goede te bespeuren {"Minister Van der Stoel heeft enkele dagen geleden een hoop gevend gesprek met vice- president Mondale gehad"). Van Nederlandse invloed op de Duitse houding t.o.v. ontwikke lingshulp is volgens minister Pronk nauwelijks sprake. Pronk: "Die invloed is erg klein, in ieder geval veel minder dan ik vier jaar geleden verwacht had. Je komt er in dergelijke situaties pas goed achter dat Nederland toch maar een klein landje is. Toch zullen we moeten doorgaan met praten, overleggen en overtuigen om ook de politici in dat land te door dringen van de noodzaak van een nieuwe internationale economi sche orde. Ieder mens heeft per slot van rekening recht op voed sel, recht op een levenskans, recht op medische verzorging, enz. Het gaat om de menselijke waardigheid". BERT PAAUW DEN HAAG - Minister W. F. de Gaay Fortman van Bin nenlandse Zaken heeft in een verklaring aan de fractie voorzitters van PvdA, CDA en SGP gezegd nog even na te willen denken over herbe noeming van de Benthuizer burgemeester I. J. P. Keijzer. De minister zegt niet zon dermeer tot herbenoeming te zullen overgaan. PvdA, CDA en SGP hadden dinsdag vragen gesteld over de affaire Benthuizen, waarmee men er zich van wilde vergewissen dat een eventuele herbenoeming met grote zorgvuldigheid zal worden voorbereid. De drie partijen hebben in middels meegedeeld te be twijfelen of het- in een kleine gemeenschap als Benthuizen - wel verstandig is een groep mensen aan de kaak te stel len, uitsluitend op grond van verdenkingen. Men doelt daarmee op de arrestatie, af- gelopem maandagmorgen, van een tweetal wethouders en vijf ambtenaren. De betrokken fractievoorzit ters vragen zich af of die ar restaties wel zo noodzakelijk waren. Verder willen zij we ten welke maatregelen zullen worden genomen om de be stuurbaarheid van Benthui zen te garanderén. Door Hans Meijer BENTHUIZEN - Het zal nog geruime tijd duren voor de bestuurlijke moeilijkheden in Benthui zen geheel zullen zijn opgelost. Ook wanneer burgemeester Keijzer na 1 maart aanstaande zou zijn verdwenen. De kans daarop lijkt steeds gro ter te worden. i het merendeel bevolking en Dat is de mening v van de Benthuize de raad. Zeker nu bekend i ■worden dat spionage-achtige ac tiviteiten de laatste jaren tot het dagelijks werk van het ambtena renkorps van Benthuizen hebben behoort, is men er in het dorp van overtuigd geraakt dat alleen het benoemen van een nieuwe bur gemeester niet voldoende zal zijn Afluisteren, intimidatie en open lijke geweldpleging - het zijn voor de Benthuizer ambtenaren vertrouwde begrippen geworden sinds tweespalt de bemanning van het Benthuizer gemeente huis in twee kampen verdeelde: vóór of tegen burgemeester les Keijzer. De gezagsgetrouwe amb tenaren kregen met name de laat ste jaren meer informatie toeges peeld van de burgemeester dan de "querulanten" en dat maakte de laatste groep tot een willig ob ject voor intimidatie. Kladpapiertjes Om toch op de hoogte te blijven namen de tegenstanders van burgemeester Keijzer vervolgens hun toevlucht tot afluisterprak tijken en het heimelijk nasnuffe len van stukken. Gemeentebode Dullaart had in het gemeentehuis een heel eigen taak. Ten gerieve van de burgemeester speurde hij 's avonds in prullebakken van ambtenaren naar "verdachte" kladpapiertjes. Het is tekenend voor de situatie in Benthuizen dat juist de bode de gene was die uiteindelijk de aan zet gaf tot de heksenketel van de laatste drie dagen. Nadat hij een kerstkaart- die hij ontving van de directeur gemeentewerken - re tourneerde met de woorden "Ik hoef de beste wensen niet van een schoft" ontstond een vechtpartij tussen de bode en de directeur, waarvan aangifte werd gedaan bij de politie. Tweespalt Niemand in Benthuizen verwacht dat die tegenstellingen in een en kele dag van de tafel zullen zijn geveegd. De raadsleden zijn er echter van overtuigd dat met het verdwijnen van burgemeester Keijzer uit het gemeentehuis in elk geval de oorzaak van de tweespalt verdwenen zal zijn. Wie overigens gedacht had dat in- "het Watergate JERUZALEM (SP) - Op de vijfde procesdag heeft het 23-jarige Ne- ALP HEN - In het Gelderse Alphen zijn gistermiddag een 27-jarige vrouw en haar achtjarige dochtertje omgekomen toen de Lelijke Eend waarin ze zaten werd gegrepen door een vrachtauto, in brand vloog en volledig uitbrandde. DEN HAAG (SP) - De Politieke den. In het hele land wil de PPR Partij Radikalen gaat groot- folders en affiches gaan versprei- scheepse acties tegen kernenergie den, toespraken op straat houden Europa" de handen ineen zouden derlandse meisje Ludwina J., die i slaan in de strijd tegen de ver- Israel terecht staat op verdenking dachtmakingen en malversaties van spionage en dienstverlening komt bedrogen uit. Het regent in aan het Volksfront voor de Bevrij- Benthuizen insinuaties. Zo wordt ding van Palestina, het pleit prak- inmiddels alweer beweerd dat tisch verloren. Na een streng ver- het bouwbedrijf Van Noort - ei- hoor, waarin Ludwina gisteren als gendom van de broer van we- getuige werd gehoord, kon zij niet thouderVan Noort-een vreemde aannemelijk maken dat zij vier rol zou hebben gespeeld en be- maanden geleden zich van geen voordeeld is met gemeentelijke kwaad bewust voor een tweedaags opdrachten. bezoek naar Israél had begeven. De Dat wordt-vooral aan journalisten bijzonder strijdvaardige officier - verkondigd door een inwoner van justitie, mevrouw Sara Sirota, van Benthuizen die rondrijdt in die dit keer haar huiswerk voortref- een grote Mercedes. Zich uitge- felijk had gedaan, stelde dit keer de vend voor een ex-wethouder verdediging volledig in de scha- houdt hij elke vreemde op straat duw. Advocaat Jossi Arnon liet verdwijnt zo gauw er Ludwina eerst nog vertellen dat de r zijn r i gevraagd wordt. op touw zetten. In februari en maart zal de PPR een massale handtekeningenactie star ten. Tegelijkertijd wordt een grote advertentiecampagne tegen ker nenergie in de dagbladen ge^ou- Vragen over dood jongen in Amsterdam i films vertonen. Met deze actie wil de PPR meer steun krijgen voor haar bezwaren tegen uitbreiding van de splijtstof- fabriek in Almelo en de bouw van drie kerncentrales in ons land. In PvdA-kringen is men nogal wre velig over de anti-kernenergie-actie van de radicale bondgenoot. Het betekent dat de PPR zich muurvast legt op de afwijzing van de Alme lose fabriek en er desnoods een ka- binetscris voor wil riskeren. De PvdA wil - onder een hele reeks waarborgen - wel uitbreiding van de uraniumproduktie in Almelo. Als Finsterwolde Intussen heeft de raad het besluit genomen onder geen enkele voorwaarde meer samen te wer ken met burgemeester Keijzer. Zelfs al zou herbenoeming plaatsvinden zal men niet onder voorzitterschap van Keijzer ver gaderen. Dat betekent dat men desnoods een situatie als enkele jaren geleden in Finsterwolde ontstond - daar werd een rege ringscommissaris aangesteld omdat de raad de burgemeester buiten spel had gezet - wil riske- Het zou in dat geval de tweede maal in Nederland zijn dat de regering ingrijpt in het gemeentelijk ge beuren. Benthuizen heeft voorlopig één ab soluut unicum bereikt. Nog in geen enkele gemeente in Neder land werden ooit alle wethouders en de helft van de ambtenaren gearresteerd. Nederlandse Rode Hulp organisatie eigenlijk alleen een linkse hulpverlenende organisatie niet te verklaren. is die zich ten doel stelt politieke gevangenen te helpen door artike len te publiceren en hen in de ge vangenis geld en boeken te sturen. Het reisje naar Israël en verder naar India en Djiboeti zag Ludwina als een soort verzoening met haar vriend Marius. "Mijn vriend ver telde me dat wij op reis gingen. Ik had een slechte verhouding met hem en dacht dat het mischien be ter zou gaan. Ik moest de twee da gen in Israël alleen mijn ogen open houden. Marius gaf geen bijzon derheden. Maar ik begreep wat hij bedoelde. Ik moest mijn ogen open houden om alles te zien. Misschien zou hij me achteraf vragen stellen", Ludwina zegt geen vragen te heb ben gesteld en van niets te hebben geweten. Dat haar vriend haar in Tel Aviv alleen laat uitstappen en zelf verder naar India reist wist zij Van de theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgaven. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 28 jan., 20.00 uur, Ned. Opera Stich ting met "Dorian Gray" van Hans Kox; 29 jan.. 20.15 uur, Ned. Dans Theater; 31 jan., 20.00 uur, Mozartoper Salzburg met "Don Giovanni" van Mozart. De Doelen: Grote zaal: 28 en 30 jan., 20.15 uur, concert door het Rott. Philh. Orkest o.l.v. Eugene Ormandy; 29 jan., 20.15 uur, Don Kozakkenkoor o.l.v. Serge Jaroff; 1 feb., 20.15 uur, André Watts, piano; 2 feb., 14.30 uur, concert voor gehandicapten door het Ned. Koperensemble m.m.v. Marinus Flipse en Nico de Rooy, piano; 3 feb., 12.45 uur, orgelconcert door Arie J. Keijzer. Kleine zaal: 2 feb., 20.15 uur, Peter Martin, fluit en Karl Be- rgmann, piano: 3 feb., 20.15 uur, Marjol Flore en Sylvia Alberts met hun programma "Door dik en dun". Luxor Theater: 28 t/m 31 jan. en 1 feb., 20.15 uur, het Amster dams Volkstoneel met de musical "Gypsy"; 3 feb., 20.15 uur, Paul van Vliet met zijn One-manshow. Piccolo Theater: 28 en 29 jan., 20.30 uur, Theatergroep Kiss met "Kiss' Salomé"; 30 jan., 13.00 en 15.15 uur, Kindertheater Wie dus met de jeugdmusical "Afrasie". Hofpleintheater: 28 en 29 jan., 20.15 uur, Kabaret Ivo de Wijs met "Achter de wolken is zonneschijn"; 1,2 en 3 feb., 20.15 uur, "Een doos vol kruimels", blijspel met o.a. Josephine van Gaste ren en Willem Nijholt. De Lantaren: 28 jan., 20.30 uur, proza-avond; 29 jan., 20.30 uur, Studententoneel van de Rasmus Universiteit met "De collectie" van Pinter; 31 jan., 20.30 uur, popconcert door Al Jarreau; 1 feb., 20.30 uur, popconcert door de McGarrigle Sisters; 3 feb., 20.30 uur, folkconcert met Peggy Seeger en Ewan McColl. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 28 jan., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Naar 't u lijkt" van Shakespeare; 29 jan., 20.15 uur en 30 jan., 14.00 uur, Haagse Comedie met "Roulette" van Pavel Ko- hout; 30 jan., en 3 feb., 20.15 uur,.Haagse Comedie met "Maria Stuart" van Fnedrich Schiller; *31 jan. en 1 feb., 20.15 uur, „Liefde half o half', blijspel van Alan Ayckbourn; 2 feb., 20.15 uur, Galas Kasenty-Herbert met 'TAutre Valse" van Francoise Dorin. HOT-Theater: 28 jan., 20.30 uur. Nieuwe Komedie met "Wonen of wijken/Dat had je gedroomd"; 29 jan., 20.30 uur. Nieuwe Komedie met "Dat had je gedroomd/Grote M en Kleine M"; 30 jan., 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de Troeba- doerak"; 20 en 31 jan., 20.30 uur, Toneelgroep Baal met "Mat- theus Passie"; 1 feb., 20.30 uur, Huil Truck, Bridget's House; 2 en 3 feb., 20.30 uur, Theater am Marienplatz met "Repertoire" van Mauricio Kagel. Appeltheater: 28 en 29 jan. en 1 t/m 3 feb., 20.30 uur, Toneel groep De Appel met "De storm" van Shakespeare. Congresgebouw: 28 jan., 20.15 uur, Vader Abraham Show; 29 jan., 20.30 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Hans Werner Henze, m.m.v. Wolfgang Schóne, bariton; 31 jan., 20.30 uur, The English Chamber Orchestra. Circustheater: 3 feb., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Elek tra" van R. Strauss. Diligentia: 28 en 29 jan., 20.15 uur, Jules de Corte en Louis van Dijk; 30 jan., 11.30 uur, Ab Koster, hoorn en Elisaabeth Elisabeth Malde, piano; 30 jan., 14.30 uur, Jean-Rodolphe Kars, piano; 1 feb., 20.15 uur, Margreet van Gunsteren, zang; 2 feb., 12.45 uur lunchprogramma, Nelleke Geesink, piano; 2 feb., 20.15 uur, Henk Smits, bas/bariton en Rudolf Jansen, piano; 3 feb., 20.15 uur, Mechels Miniature Theater met "Eene misdadige" van Nes tor de Tière. Theater Pepijn: 28 en 29 jan., 20.30 uur, optreden van de blues zanger/gitarist Colin Scot; 3 feb., 20.30 uur, solocabaret Dolf de Vries "Het luister-rijk", m.m.v. Ad Roovmans, gitaar. Theater in de Steeg: 28 en 29 jan., 20.30 uur, cabaret Robert Kreis en Peter Stoops; 30 jan., 20.30 uur, café-chantant met Jan van Rhenen "Liedjes van de kouwe grond". LEIDEN Leidse Schouwburg: 28 jan., 20.15 uur, ,,'t Was de leeuwerik", kluchtige tragedie van Emphraim Kishon, met o.a. Lex Gouds mit; 29 jan., 20.15 uur, optreden van Ramses Liesbeth; 31 jan., 20.15 uur, Ned. Dans Theater; 1 feb., 20.15 uur, Technische Thea tergroep Perspekt met "Shorts"; 2 feb., 20.15 uur, Sieto en Ma rijke Hoving met hun kabaret programma "Oh", m.m.v. Cisca Beaudoux; 3 feb., 20.15 uur, "Bridget's house" (mickery-circuit). LAK-Theater: 28 jan., 20.15 uur, toneelvereniging Litteris Sa crum met "Het flauwgevallen paard" van Francoise Sagan; 29 en 30 jan., 20.15 uur, totaaltheater van Iris "Antithese"; 31 jan., 20.15 uur, klassieke Indiase muziek door Vinay Bhine en Pra- mod Sane. K O-gebouw: 2 feb., 20.15 uur, Rijksdaalder-concert door Stephen Deak, viool en Jantyna Smidt, piano. Het Groene Kerkje, Oegstgeest: 30 jan., 14.00 uur, concert door het Melos Kwartet. DEN HAAG (SP) - Bij een gelijk- sorgani$aties, kan niet worden blijvende daling van het geboor- gerekend. tecijfer zal in 1980 de helft van het In deze kabinetsperiode zijn beide ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamerleden Geurtsen en Rietkerk (WD) willen dat de ministers Van Agt en de Gaay Fortman nagaan of het mogelijk is in de politieinstruc- ties een bepaling op te nemen, dat mensen die niet bij kennis zijn moeten worden opgenomen in een ziekenhuis, voordat zij in een cel worden opgesloten. Dit naar aan leiding van de dood van de 17-jarige Amsterdamse jongen, die overleed in het politiebureau nadat hij op straat was mishandeld. De agenten die hem opbrachten dachten echter dat hij dronken was. SPRANKELENDE VERKOOP VAN LUXE BRAZILIAANS LEREN MEUBELEN Nederlandse grootste Geniet van de bijzonder lage kollektie echt Braziliaans leren prijzen, meubelen staat te kijk en te koop. Onderga op uw gemak de Vrije dag? rijkdom van echt Braziliaans leer. Meubelkeurdag! Showroom Scheveningen: Gevers Deynootweg 83. Scheveningen. Telefoon (070) 553086 Geopend dagelijks ook s zaterdags en zondags van 10-17 uur Donderdag koopavond lot 21 uur aantal afstuderenden aan peda gogische academies geen aanstel ling bij het lager onderwijs krij gen. Voor de kleuterleidsters zijn de vooruitzichten al evenmin flo rissant 30 tot 50 procent kan- niet aan de slag. Dat heeft minister Van Kemenade gisteren bekend gemaakt op de tweede dag van de begrotingsbe- Ovêrschölfng Uitvoerig ging hij ook schalen al met vier punten laagd, het lager onderwijs gaat per 1 augustus 1978 nog een leer ling per klas minder tellen, maar daar is het eind wel mee bereikt, aldus de bAvindsman, die in dit verband opmerkte dat anders langzamerhand van „gouvernante-onderwijs" kan worden gesproken. handeling van onderwijs Tweede Kamer. De minister zag voor dit probleem vooralsnog geen oplossing. Hij sprak zich nog niet uit voor een studentenstop bij de pedagogi sche academies; wel zal er sprake zijn van een beheerste toelating. Op een verdergaande schaalver- laging bij kleuter- en lageron- derwijs, zoals alom gevraagd, in het bijzonder door de onderwij- op wat hij noemde de tegenstelling tussen onderwijs en bedrijfsleven. Hij bestreed het verwijt dat er sprake zou zijn van „overscholing". Het bedrijfsleven mag dan „onder benutting" worden verweten. Onderwijs kent andere doeleinden dan het bedrijfsleven: het richt zich op de individuele ont plooiing van de mens. Hij noemde het, in politiek opzicht, vreemd dat enerzijds de werkge vers spreken van „overscholing" en als het gaat om medezeggen schap in de bedrijven de werk nemers als onmondig, althans niet kundig genoeg, beschou wen. Wel is het zo dat er ten aan zien van het onderwijs maatrege len moeten worden genomen waarbij in het algemeen beroeps- gerichtheid en handvaardigheid moeten worden bevorderd. De middenschool en bovenschool kunnen, aldus Van Kemenade, het antwoord op deze problema tiek zijn. De bewindsman reageerde voorts op de algemene kritiek dat hij te veel haast met de vernieuwing zou betrachten. Hij gaf toe dat de grenzen van de spankracht bij het onderwijs nu zijn bereikt en dat de weg van de geleidelijkheid is geboden. Staatssecretaris Klein constateerde dat de doelmatigheid bij het we tenschappelijk onderwijs sterk is gestegen. In twee jaar nam het aantal studenten toe van 108.000 tot 124.000, een groei van 15 pro cent. De reele exploitatiekosten stegen in die tijd slechts- met 2,5 procent. Voor de periode 1979-1983 zullen binnenkort beleidsindicaties en richtlijnen verschijnen, die het mogelijk 'maken realistische ontwikkelingsplannen en finan ciële schema's op te stellen. In die situatie, aldus staatssecretaris Klein, zal evenwicht worden ge bracht tussen de instellingen van hoger beroepsen wetenschappe lijk onderwijs die te zeer zijn uit gegroeid en andere die zich on voldoende hebben ontwikkeld. Klein dacht hierbij in het bijzon der aan de technische hogeschool Twente.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7