Half jaar niet naar stadion PUBLIEK HeelOud Ade werkt aan eigen musical over uitverkoop platteland Twijfels rond 'gesponsord' optreden van Tony ('tenore lyrico') in Albert Hall Bond van fietsers teleurgesteld in Noord wij kse recherche zoekt twee Duitsers VARIA DONDERDAG 27 JANUARI 1977 door Herman van Amsterdam heërt gestoken in de aanieg van een perfecte geluid- en licht-installatie. Ik hoorde dat hij er zelfs rioolpijpen aan te pas heeft laten komen om schijnwerpers te monteren. De musical is zó geschreven dat alle dertig leden van het jubi lerende VIOS op de planken kunnen komen, onder regie van bollenkweker Piet Pouw sr. Het is de eerste musical van eigen Oud Adese bodem met als thema (hoe kan het ook anders als het stuk ge schreven is door een plaatse lijke planoloog) de „uitver koop" van het platteland aan stedelingen. Johan Streefkerk vertelde mij dat er een stukje moraal in de musical zit waar de inwoners van klein Oud Ade eventueel lering uit moeten trekken. Hij zei: „Het stuk laat ik welis waar in Italië spelen, maar in feite slaat net op een situatie die in Oud Ade zou kunnen ontstaan. Ik laat zien hoe plattelanders, verleid door de grote sommen geld die stedelingen kunnen uitgeven voor een „plekje buiten", hun have en goed verkopen. Het is een soort uitverkoop van het nlatte- land. In de musical maak ik aanne melijk dat door die verkoop van grond de eigen kinderen van de boer daardoor op het platteland geen kans meer krijgen. Dat zoiets in Oud Ade gebeurt neem ik niet aan. Over het algemeen zijn ze zich hier erg bewust van hun rijk dom, Maar tijdig waarschu wen kan geen kwaad, dacht ik VIOS steekt op 28 januari met deze jubileum-musical van wal. Vier en zes februari doen ze het nog eens dunnetjes over. Natuurlijk ook in het parochiehuis. Ds. Kok zelf, die nog steeds in func tie is, heeft niet minder dan 61 dienstjaren. Hij diende eerst de ge reformeerde gemeenten in Aagte- kerke, Gouda en Veenendaal, werd in 1950 voorganger van een zelf standige gereformeerde gemeente en ging in 1956 over naar de chr. geref. kerken, waar hij predikant was in Veenendaal, Ede, Alphen aan den Rijn en Ameide. Sinds 1968 is hij in Nijkerk werkzaam. De Wilde Ganzen van de IKON hebben vorig jaar ruim 3.5 mil joen binnengevlogen. In 1975 was dat bijna f 2 miljoen. Uit testamen taire beschikkingen kwam onge veer 165.000 binnen. Beroepingswerk: Herv. Kerk - aangenomen naar Rijssen J. Broekhuis Schoonhoven. Geref. Kerken: beroepen te Aalten P. Kos ter IJmuiden, te Enschede A. Hooimeyer Nieuwendijk, te Wes terberk. J. v.d. Ploeg Drogeham, benoemd tot predikant in alge mene dienst (voor sociaal-cultureel werk) J. Kuiper Doorn. Geref. Ker ken Vrijg.: bedankt voor Zutpher. M. v. Door Hattem. Geref. Gemeen ten: bedankt voor Berkenwoude R. Boogaard Leiden, voor Genemui- den J. Koster Barneveld, voor Hoofddorp A. Hoogerland Krab- bendijk. voor Nieuwdorp H. Lig- tenberg Terwolde. STRAF VOOR SUPPORTERS: UTRECHT (SP) - Een halfjaar lang niet naar het voetbalstadion. Bo vendien 20 dagen gevangenisstraf waarvan 12 voorwaardelijk en bin nen zes maanden 250 gulden scha devergoeding betalen aan de Ne derlandse Spoorwegen. Daartoe veroordeelde de politierechter gis teren twee Utrechtse broers (20 en 18 jaar), fans van FC Utrecht, die samen met andere supporters op 9 januari in de "voetbaltrein" naar Rotterdam vernielzuchtig waren geweest. Met vereende krachten hadden zij een stang op een trein- balkon omgebogen. De andere vernielers moeten nog voor de politierechter verschijnen. De spoorwegrecherche is nog aan het uitzoeken wie in de bomvolle treinen hebben huisgehouden. De officier van justitie nu. A. Her stel, had de broers meer straf ge gund. "Deze jongens zijn aardige knullen. Maar met een borrel en een FC Utrecht-petje op maken ze zich schuldig aan vernielingen", zei hij. Mr. Herstel vindt de strafmaat voor voetbalvandalisme geen eenvou dige zaak. "De supporters moeten voortaan weten dat de justitie van wanten weet", aldus de officier van justitie. "Door de rookbommen van die mensen kan je vaak niet eens de doelpunten meer zien", vond hij. In Rotterdam werd de geliefde club van de Utrechtse broers overigens met 5-2 geklopt. AANRIJDING ROELOFARENSVEEN - Een aan rijding tussen een auto van de rijkspolitie en een personenwagen, gistermorgen bij het postkantoor in Roelofarendsveen, heeft forse schade opgeleverd aan beide voer tuigen. Niemand "liep letsel op. De politieauto draaide plotseling een inrit aan het Zuideinde op en hield daarbij geen rekening met de te gemoetkomende auto. Anti-rookactie NOORDWIJK - Hef CDA-raadshd vlej. Koopman heeft in de raad een anti-rookcampagne ontketend. Zij stelde voor in het vervolg geen rook gerei meer op de tafels van de raadsleden en de pers uit te stallen. „Laat op deze wijze blijken, dat u tegen roken bent", verzocht zij het college. Haar oppositie kreeg bijval van Bedijn (PvdA) en De Geus (CDA). ,.Als niet-rokers zitten wij altijd met de walm in de raadzaal opgezadeld"vond Bedijn. ,Jk go. daartegen samen met mej. Koop man een campagne voeren." Benschop (CDA) - met een extra- trek aan zijn sigaartje - vond het maar een eenzijdige actie. .,AIs niet-automobilist moet ik altijd ge noegen nemen met autodampen als ik op straat fiets of wandel". Burgemeester mr. Bonnike vond dat de raad over een rookverbod in de raadzaal en het beschik baar stel len van rookgerei diende te beslis sen. Men zal er echter eerst over spreken in de commissie voor be stuursaangelegenheden VIOS uit Oud Ade, de to neelvereniging die de laatste jaren zo opval lend veel publiek trekt, gaat binnenkort het vijftienjarig bestaan vieren met een aardige stunt. Ter gelegenheid van het derde lustrum wordt de 800 dorpsge noten een bijna vier uur durende musical ge presenteerd die VIOS van A tot Z zelf in elkaar heeft gedraaid. Bijna heel het dorp is er voor in de weer geweest om deze mu sical van de grond te krijgen. De 37-jarige planoloog ir. Johan Streefkerk bijvoorbeeld schreef in zijn eentje de enorme lap tekst en Ab Hel mus nam het niet minder be werkelijke muzikale gedeelte voor zijn rekening. De decors werden vervaardigd door „duizendpoot" Piet Pouw jr. Dat is een hele klus geweest. Om te beginnen moest hij een enorm schilde rij (7x3.5 meter) vervaardigen dat tijdens de musical als vér- gezicht dienst zal doen. Hij heeft er een stuk zee op ge schilderd, een dorpspleintje en een berg. Oude lakens Pouw maakte ook de andere decors, die hij vervaardigde van wat in het dorp bijeenge schraapt afvalhout en oude lakens. Zo makkelijk gaat dat in Oud Ade. Hij knutselde een stukje café met terras in el kaar, een brokje boerderij en een fragment van een huisje. Het geheel stelt een Italiaans dorpje voor aan de kust van Genua. De kostuums zijn ook van eigen makelij. Daar is Annie de Haas even voor gaan zitten. Ze is geen lid van VIOS maar ze produceerde toch met liefde een stuk of twaalf „lan delijke rokken met bijpas sende blouses". Els v.d. geest zorgt er voor dat de kapsels van de dames en heren to neelspelers in de juiste plooi komen te zitten en Leo Bak ker neemt met wederom Piet Pouw het grimeren voor zijn rekening. Rioolpijpen Blijft nog over de onbaatzuch tige inzet van Leo Verboket, die enorm veel vrije uren TER AAR DEN HAAG - Een 46- jarige man uit Ter Aar is door het Haagse gerechtshof vrijgesproken nadat hem eerder doofde politie rechter een boete was opgelegd van 300 gulden met daarbij vier maan den voorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid. De man was doorgereden met zijn auto na een aanrijding te hebben veroorzaakt. De man werd in hoger beroep vrij gesproken omdat hij volgens de procureur generaal niet waar hij doorgereden met de bedoeling on bekend te blijven. Zijn nummer was genoteerd en bovendien was de Ter Aarse fruithandelaar een bekende figuur in zijn woonplaats. NOORDWIJK - Het katho lieke fanfarekorps "Excel sior" in Noordwijk geeft woensdag 2, donderdag 3 en vrijdag 4 februari in het Royal- theater haar jaarlijkse uitvoering. Deze zomer: Tentoonstelling Noord wij kse schilders in Hervormde Kapel De culturele com missie van Noordwijk is van plan. om in de komende zomer een expositie in te richten van schilderijen, gemaakt door kunstenaars die in Noordwijk geleefd en gewerkt hebben. De commissie denkt hierbij bijvoorbeeld aan de schilders Berkemeier, Haas. ifrng- rnann. Klein Dipold. Munthe, Noteboom, Serif en Wijsmul- Het is de bedoeling van de commissie om minstens vijf tig representatieve werkstuk- AMSTERDAM (ANP) - De eerste, enige, echte Nederlandse Wielrij- dersbond (ENWB), een organisatie met 7.000 leden, die zich sedert ok tober 1975 inzet voor een uitgebrei der en veiliger fietsverkeer heeft gistermiddag officieel haar beleid splan voor het langzaam verkeer gepresenteerd. Het plan sluit aan op de beleidsnota .meerjarenplan personenvervoer' die in 1976 met grote meerderheid in het Neder landse parlement werd aanvaard. Hierin werd uitgegaan van beper king van het autogebruik, stimule ring van het gebruik van het open baar vervoer en bevordering van het langzaam verkeer. De ENWB constateert dat tot dusver de nad ruk teveel is gelegd op de tegenstel ling auto versus openbaar vervoer en dat van de bevordering van het langzaam verkeer nog niet veel te recht is gekomen. „Politici en plannenmakers behandelen het langzaam verkeer als een stichting', aldus de ENWB. „De minister van Verkeer en Waterstaat doet niet veel meer dan regelmatig op de fiets klimmen voor een foto in de krant, maar hij weigert om een sa menhangend beleid voor het lang zaam verkeer te ontwikkelen als onderdeel van het integraal ver keersplan'. De ENWB wijst er in haar beleid splan onder meer op dat de bevor dering van het langzaam verkeer een voorwaarde is voor de stimule ring van het openbaar vervoer aan gezien gebleken is dat 65 procent van alle treinreizigers zich te voet of per fiets van en naar het station be geven. Ook in het algemeen, aldus de ENWB, is de fiets nog steeds het meest gebruikte vervoermiddel. In het woon- en werkverkeer wordt zelfs tweemaal zoveel gebruik ge maakt van de fiets als van de auto. De bond doet in het beleidsplan een aantal concrete suggesties. De sa menstellers dringen aan op een stelsel van doorgaande fietsver- bindingen voor ieder stedelijk ge bied dat zoveel mogelijk geschei den dient te worden van het gemo toriseerde verkeer. Ook de stal lingsmogelijkheden dienen te wor den verbeterd, zo meent de bond. Met name bij druk bezochte open bare gelegenheden zoals bus- en treinstations. „Terwijl jaarlijks mil jarden worden uitgegeven aan het openbaar vervoer wordt deze scha kel in het vervoerssysteem (de fietsstalling) niet gezien als een vanzelfsprekende voorziening. Gemeenten en NS hebben hier een gezamenlijke verantwoordelijk heid, die best iets mag kosten Verder suggereert de bond expe rimenten in de richting van een .fiets-trein-fiets' systeem, waarbij het huren van een fiets in de plaats van aankomst bij het spoorkaartje is inbegrepen. Het meenemen van de fiets in de trein moet worden vergemakkelijkt en uitgebreid, meent de bond. De ENWB zou graag zien dat de verkeerswetge ving zo gewijzigd wordt dat voor rangfietsroutes ingesteld kunnen worden. Ook wordt aangedrongen op opheffing van eenrichtingsver keer voor fietsers en een herziening van de wettelijke status van de bromfietser. NOORDWIJK - De Noordwijkse recherche zoekt naar twee rond zwervende Duitsers van respectie velijk 28 en 22 jaar, die er van ver dacht worden in Noordwijk een Hanomag-vrachtwagen te hebben gestolen om daarmede op inbraak uit te gaan. Na uitgebreid speurwerk kwamen de rechercheurs er achter, dat de vrachtauto door de Duitsers in Am sterdam voor een zacht prijsje was verkocht aan een paar hoofdstabe- woners. Deze hadden op hun beurt de wagen doorverkocht aan een te goeder trouw zijnde zakenman. Het staat wel vast, dat de gezochte mannen zich in Noordwijk en om geving aan inbraken hebben schuldig gemaakt en de buit per auto vervoerden. Bij de autodief stal in Noordwijk lieten zij een in Haarlem ontvreemde persone nauto achter. ln een vanmorgen gepubliceerd document van achttien pagina's zegt paus Paulus, dat er geen sprake van kan zijn dat in de rk kerk de vrouw het priesterambt bekleedt. De redenen zijn: Christus was een man. de houding van Christus zelf ten aanzien van dit punt, het feit dat de apostelen man nen waren en de oude tradities van de kerk. Het onwrikbare standpunt van de paus wordt gepubliceerd op een moment dat de toelating van de vrouw tot het ambt in andere ker ken volop in studie is. Vorig jaar besloot de episcopaalse kerk in de Verenigde Staten vrouwelijke priesters toe te laten. RK theologen menen dat toelating van de vrouw tot het ambt in andere kerken de kansen op heriniging nog meer bemoeilijkt. Ds. R. Kok (86). predikant van de christelijke gereformeerde kerk in Nijkerk. zal volgende week woens dag voor de tweede keer een klein zoon in het ambt van predikant be vestigen. In 1974 bevestigde hij zijn kleinzoon R. Kok tot predikant van deze kerk in Eemdijk en woensdag hoopt hij zijn kleinzoon W. Kok in Capelle aan den IJssel de hand op te leggen. Cees ("Tony Costa") Gelder- ze moeten zich vergissen Kortgeleden heeft u in deze krant een artikel kunnen lezen over de Hazerswoudse "tenore lyrico" Tony Costa, alias Cees Gelderblom. Een zingende lasser die droomt van zangsuccessen, maar die voor lopig nog een pittig eind heeft te gaan naar de absolute top. In de staart van dat artikel zegt Gelderblom mooie herinneringen te hebben overgehouden aan een reis, vorig jaar augustus, naar Lon den, waar hij een gastoptreden verzorgde in de beroemde Royal Albert Hall. Die Engelandreis was hem mogelijk gemaakt door de Alphense wo ninginrichter Ed Streur, die spontaan ruim 400 gulden ter be schikking stelde nadat over Gelderblom een kranteartikel was verschenen. Daarin vertelde de goedgevooisde Hazerswoudenaar dat hij een aanbieding had gekregen om op te treden in de Royal Albert Hall, maar dat die unieke kans op internationale erkenning waarschijnlijk aan zijn neus voorbij zou gaan omdat hij geen cen ten voor de overtocht had. Twijfels Tony Costa ging toch naar Londen. Op kosten van de Alphense woninginrichter. Maar heeft Tony daar nu ook gezongen? Dat wordt thans zeer sterk betwijfeld door gulle gever Streur, die zegt er lucht van te hebben gekregen dat Gelderland waarschijn lijk nooit een stap heeft gezet in de Londense muziektempel, waar over het algemeen alleen de erg groten hun registers open trekken. "Dit ga ik tot op de bodem uitzoeken", zei Streur mij gisteren. Als het inderdaad juist is wil ik mijn geld terug. Ik heb hem dat bedrag niet gegeven om er een weekeind mee op stap te gaan in Londen. Dat kan ik zelf ook wel". Om zeker te weten of Cees Gelderblom daar op een zaterdagavond medio augustus is opgetreden belde ik gisteren met de dagelijkse leiding van de Royal Albert Hall in Londen. En hun reactie klonk niet best. "Van Tonv Costa hebben we nog nooit gehoord. En het lijkt ons ook vrij sterk dat hij hier heeft gezongen. Alle zaterdagen van augustus namelijk zijn hier promenadeconcerten gegeven. Daar komen geen gastzangers aan te pas". De Hazerswoudse lasser snapt er geen jota van. "Ze moeten zich vergissen", zegt hij, "natuurlijk ben ik er geweest en heb ik in de Royal Albert Hall gezongen. Twee nummers. "O sole mio" en "Ik hou van Holland". Voor een bomvolle zaal. De mensen waren erg enthousiast over mijn optreden". "Hoe komen ze er dan bij om te zeggen dat ik er niet ben geweest of dat ze zich mij niet kunnen herinneren?" UTRECHT - Binnen- en buitenkant van het nieuwe "Koraalrijtuig" dat de NS met ingang van de komende zomer gaal inzetten op de lijn naar Parijs. Nadruk ligt op de individuele stoelmet een eigen leeslampje klaptafel, lectuumet en een sterk verbeterd uitzicht door een veelheid aan glas. De stoffering is uitgevoerd in rood en oranje. ken van de schilders in d? Hervormde Kapel bijten te brengen. Dat kan echter alleen met de medewerking van Noord wijkers die schilderijen van bovengenoemde schil ders in hun bezit hebben. De culturele commissie doet daarom een dringend beroep op de eigenaars van deze schilderijen om mee te wer ken aan de organisatie van de tentoonstelling. Uiteraard zullen de schilde rijen met de nodige zorg wor den behandeld, zo verzekert de commissie. Het transport van en naar de kapel zal door vaklieden worden uitgevoerd. Ook worden de schilderijen verzekerd. De tentoonstelling zal worden gehouden van 16 juli tot en met 7 augustus. Noordwij- kers, die bereid zijn één of meer schilderijen tijdelijk af te staan worden verzocht con tact op te nemen met de heer Hoevenaars op het gemeente huis (telefoon 19230) of langs te komen op de afdeling Wel zijnszorg. gebouw Sartorius. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. De VlOS-spelers bezig aan de „generale" voor de In het parochiehuis van Oud Ade. première van morgen. -"Sr, -

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4