Geen sluip- verkeer in Pieterswijk Leidse antiekbeurs op zondag verboden Mostert verhuist straks naar De Waard Drie ontwerpen Links" kiest voor bouw AZ bij station In strijd met winkelsluitingswet? Huuradviescommissie naar Schuttersveld DONDERDAG 27 JANUARI 1977 LEIDEN Kaartje 1 geeft in grote lijnen het plan Goudappel en Coffeng weerkaartje 2 het plan van de bewoners e kaartje 3 laat de twee circuits zien die Gemeentewerken heeft ontworpen. LEIDEN - Voor de Pieters- en Academiewijk zijn drie ver keersplannen ontworpen om het doorgaande verkeer te weren. Naast het door de wijkbewoners voorgestelde plan en hel in opdracht van het bedrijfsleven ontworpen plan van het bureau Goudappel en Coffeng heeft de afdeling Gemeentewerken een derde mogelijkheid aangegeven om sluipverkeer tegen te gaan. Bij zijn beslissing om de Brees- traat voor doorgaand verkeer af te sluiten heeft de raad afgelopen maandag als voorwaarde gesteld, dat eerst in de Pieters- en Academiewijk maatregelen tegen sluipverkeer genomen moesten worden. LEIDEN - Een meerderheid in de gemeenteraadsfracties van PvdA en PPR/D'66 heeft als voor lopig oordeel dat de nieuwbouw van het academisch ziekenhuis moet plaatsvinden op het sport terrein bij het Piet Paaltjespad met daarnaast een opknapbeurt van bestaande gebouwen. De linkse fracties kiezen daarmee voor het zg. plan D, een van de twee varianten voor de nieuw bouw van het AZL. De andere va riant is plan C: een compleet nieuw ziekenhuis naast en ge deeltelijk aansluitend op het be staande ziekenhuisterrein aan de Wassenaarseweg. De fracties van PvdA en PPR/D'66 kwamen gisteravond, in een gemeenschappelijke ver gadering, tot hun voorlopige standpuntsbepaling. Plan D ge niet om twee belangrijke redenen de voorkeur, er resteert voor de gemeente bij uitvoering van dit plan ruimte voor zo'n 1500 wo ningen (in plan C 900) en het zie kenhuis ligt in dit plan het dichtst bij het station. Vier leden van de PvdA voelen vooralsnog meer voor plan C. Onder hen wethouder Van Aken V) (economische aangelegenhe den): de drie anderen zijn de raadsleden Ranner, Mentzij en Van Baaien. Volgens wethouder Waal, voor stander van plan D, zou plan C voor de gemeente overigens niet onaanvaardbaar hoeven te zijn. Wel zou het aan verschillende wensen van de gemeente aange past moeten worden. Het kabinet moet uiteindelijk een keuze doen uit de vele miljoenen vergende plannen. Het wil daarvoor, be halve van de gemeente, advies hebben van de universiteit, het academisch ziekenhuis en het college voor ziekenhuisvoorzie ningen. Deze adviezen zouden vóór 1 februari aan het kabinet bekend gemaakt moeten zijn. De universiteit heeft echter veertien dagen uitstel gevraagd en ook het College voor ziekenhuisvoorzie ningen heeft gevraagd later ad vies te mogen geven Een wens waarbij wethouder Waal zich gis teravond aansloot. Bij de univer siteit is het advies voor wat be treft de externe deskundigen vrijwel rond, zo liet mr. Koppe laars van het college van bestuur vanochtend weten. Er moet al leen nog in de beleidssfeer het nodige overleg worden gevoerd. De bouwplannen voor het AZL zullen overigens niet a.s. maan dag in de universiteitsraad aan de orde komen, maar pas op 14 fe bruari. Mocht er aan de gemeente geen uitstel worden verleend, dan zal de gemeenteraad maandag een spoedbesiissing moeten nemen. Vanavond wordt er over de plan nen vergaderd door de raads commissies voor ruimtelijke or dening, gezondheidszorg en eco nomische aangelegenheden in een gemeenschappelijke bijeen komst. Staatssecretaris Klein heeft in middels de vragen beantwoord die door de Tweede- Kamerfractie van de WD over de plannen waren gesteld. Daarin weigert hij mededelingen te doen over uiteenlopende standpunten binnen het kabinet. Dit, aldus de staatssecretaris, uit. het oogpunt van handhaving van de eenheid van het regeringsbeleid. Het is overigens een publiek geheim dat met name de bewindslieden van onderwijs en wetenschappen en van volksgezondheid en mi lieuhygiëne lijnrecht tegenover minister Gruijters (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) staan. De eerste twee zijn voor stander van een compleet nieuw ziekenhuis, terwijl de laatste zich in het kabinet heeft uitgesproken voor plan D. Een en ander was voor het kabinet aanleiding de beslissing, die al veel eerder zou zijn genomen, uit te stellen. In Delft heeft men al enige ervaring met het leiden van het verkeer met behulp van bijzondere bestrating. Deze situatie zou op het punt Rapen burg ,'Langebrug ontstaan. Het autoverkeer wordt door de steen gedwon gen af te slaan, terwijl voetgangers en fietsers er achterlangs kunnen. traat (allebei tweerichtingverkeer) te verlaten is. Ook in het plan van de bewoners kan men de wijk afleen van de kant in de Pieterswijk. Vanaf de Nieuw- steegbrug kan het verkeer rond via Rapenburg en Langebrug. Vanaf de Breestraat kan het verkeer de Steenschuur en Doezastraat volgende route afleggen: Brees- In het plan van Goudappel en Cof feng, onderdeel van het verkeer splan, dat het bedrijfsleven enkele maanden geleden uitgaf over mo gelijke afsluiting van de Breestraat, is de Pieterswijk alleen vanaf het Steenschuur en de Nieuwsteeg- brug bereikbaar. De verkeersrich- ting op het Rapenburg van Kort Rapenburg naar Kaiserstraat, langs het Academiegebouw, blijft ge handhaafd. Ook op de andere kant van het Rapenburg blijft de huidige verkeersrichting gehandhaafd, maar bij het kruispunt met het Noordeinde/Breestraat/Kort Ra penburg wordt het Rapenburg aan die zijde afgesloten zodat geen doorgaand verkeer over deze zijde van het Rapenbufg mogelijk is. Als nadeel van dit plan ziet Gemeente werken dat het vrij gemakkelijk is vanaf het Steenschuur en vanaf de Doezastraat via de Langebrug naar de andere kant van de wijk te gaan die dan via Papengracht en Brees- binnen. Verschil is echter dat de rij richting langs het academiege bouw is omgedraaid, zodat geen doorgaand verkeer van Kort Ra penburg naar Kaiserstraat moge lijk is. Ook in dit plan is de andere kant van het Rapenburg aan de kant van het Kort Rapenburg afge sloten, maar tevens is de Papen- gracht afgesloten. Het beeld dat ontstaat is dat het verkeer vanaf de Nieuwsteegbrug langs Rapenburg en Langebrug de wijk in kan drin gen, maar er alleen via Pieterskerk- gracht, Pieterskerkstraat, Nieuw- steeg en weer de Nieuwsteegbrug uit kan. Bij Gemeentewerken wilde men dat de Pieterswijk ook vanaf het Kort Rapenburg bereikbaar zou zijn. Als er maar één toegang is ont staat er teveel drukte in de wijk van omrijdend verkeer vreest traat, Papengracht, Lokhorststraat, Pieterskerkgracht, Langebrug en via klein stukje Rapenburg terug naar Kort Rapenburg. Op drie punten raken de ttoee cir cuits elkaar. Om het voor het ver keer onmogelijk te maken van het ene circuit over te gaan op het an dere (en zo de wijk uit te gaan aan een andere kant dan waar men erin kwam) moeten op deze drie kruis punten bijzondere voorzieningen worden getroffen. Voor een bedrag van 25.000 gulden heeft Gemeen tewerken voor de kruispunten Langebrug/Pieterskerkgracht, Langebrug/Papengracht, en Ra- penburg/Langebrug veranderin gen ontworpen in bijvoorbeeld de loop van de stoepen en de ruimte in de bochten die het verkeer in het goede circuit moeten leiden. Die voorzieningen moeten derde plan heeft men toen als straatbeeld duidelijk maken wat de het ware twee circuits ontworpen verbodsborden aangeven. LEIDEN - Is het houden van een antiekbeurs op zondag in de Pie terskerk in strijd met de win kelsluitingswet? Op die vraag zal de komende weken de ge meentelijke commissie voor de beroepschriften een antwoord moeten formuleren. Want, de organisator van de wekelijkse zaterdagse antiekbeurs in Lei den, de heer 1. Plasmeijer, heeft de gemeente verzocht om zo nu en dan een weekendbeurs te mo gen houden, waarbij zowel op zaterdag als op zondag antiek verkocht wordt. B en W hebben die vergunning geweigerd, om dat het in strijd zou zijn met de Winkelsluitingswet. Gistermiddag tijdens de zitting van de commissie wees organi sator Plasmeijer op het feit, dat ook elders in het land op zonda gen antiekbeurzen worden ge houden. Als voorbeeld noemde hij de beurzen in Huis ter Duin in Noordwijk, Treslong in Hille- gom en in andere steden als Am sterdam en Winkel (N.B.). „Waarom mag het ergens anders wel en in Leiden niet", zo vroeg de heer Plasmeijer zich af. Van ambtelijke zijde werd de commissie erop gewezen, dat de vraag waarom het gaat is: is een antiekbeurs wel of geen ten toonstelling? Is het een tentoon stelling, dan mag er volgens de wettelijke bepalingen ook op zondag verkocht worden, maar is het geen tentoonstelling, dan zal er volgens de winkelslui tingswet ook niet verkocht mo gen worden. B en W is van oor deel dat een antiekbeurs geen tentoonstelling is, en dat open stelling op zondag tegengegaan moet worden. De gemeente baseert zich ook op een circulaire die staatssecreta ris Hazekamp vorig jaar aan alle Nederlandse gemeenten stuur de. Daarin schrijft de bewinds man dat het steeds vaker voor komt, dat de antiekhandelaren, individueel dan wel als groep, nu eens hier dan weer elders ontheffing vragen voor het hou den van een antiekbeurs. De staatssecretaris vindt dat het uitstallen van dergelijke waren behoort tot de normale bedrijf suitoefening, zodat niet van een tentoonstelling kan worden ge sproken. Het verschijnsel dat in andere gemeenten wel antiekbeurzen worden gehouden weet de ge meentelijke ambtenaar aan het feit, dat voor die beurzen vaak geen vergunning is afgegeven door de gemeente. Het zijn „wilde beurzen". Tegen dit ver schijnsel wordt volgens de amb tenaar opgetreden door het mi nisterie van Economische Za ken. Wanneer controleurs in kranten advertenties van „wilde beurzen" aantreffen, worden de betrokken gemeen ten daarover aangeschreven. Of er ook werkelijk maatregelen tegen die beurzen genomen worden kon de woordvoerder van de gemeente niet meedelen. Gevraagd door commissie voorzitter mr. Woudstra hoe de heer Plasmeijer de beurs zelf ziet, antwoordde hij: „Het heeft zeker het karakter van een ten toonstelling. Er komen op de za terdagse beurs erg veel mensen, die het gewoon leuk vinden om een halfuurtje of een uurtje rond te kijken. Zonder iets te kopen." Overigens erkende hij dat het belangrijkste doel van de standhouders is om zoveel mo gelijk van de uitgestalde artike len te verkopen. „Maar wat is het verschil tussen de antiek beurs en de Leidato, de Kat-expo of de Duif-expo", aldus de heer Plasmeijer, „daar worden op zondag ook allerlei zaken ver kocht". Commissielid Hoeven wees erop, dat een wijziging van de Win kelsluitingswet inmiddels door de Kamer is goedgekeurd en vermoedelijk binnen afzienbare tijd in werking zal treden. Die wijziging opent volgens hem de mogelijkheid dat de antiek beurs ook op zondag epen mag zijn. De mededeling van de heer Plasmeijer, dat verschillende gemeenten al op die wijziging vooruitlopen werd door de ge meentewoordvoerder ontkend. Ook is volgens de gemeente niet zeker wanneer de wetswijziging van kracht wordt. ADVERTENTIE Wegens opheffing te koop Volvo 244 DL okergeel1976 Ford Granada 2000 L 1974 Volvo 343 DL geelnieuw Diverse Daf 33 1970. 1972 Zeer interessante prijzen Van Ulden Auto's - Leiden Verdamstraat 6 tel 071-143837 's avonds 01711-10072 LEIDEN - De Huuradviescommissie is verhuisd van de Breestraat naar de vierde verdieping van het Zadelhoff-gebouw aan het Schuttersveld. Deze verhuizing was noodzakelijk, omdat het pand in de Breestraat (nummer 91) "te klein, te oud en te weinig open" was, zoals een mede werkster van de Huuradviescommissie het uitdrukt. Steeds meer mensen maken tegenwoordig gebruik van de mogelijkheid om de Huuradviescommissie een onderzoek te laten instellen naar de billijkheid van een huurverhoging. Formeel vindt een huurverhoging op vrijwillige basis plaats; is de huurder het er niet mee eens, dan kan hij de huuradviescommissie een onderzoek laten instellen. Deze commissie "keurt" dan als het ware de desbetreffende woning en doet vervolgens een uitspraak, waaraan huurder en verhuurder zich te houden hebben; indien die uitspraak althans door het ministerie van Volkshuisvesting of de kantonrechter wordt overgenomen. Ook kamer bewoners schakelen tegenwoordig steeds vaker de Huuradviescommis- De verhuizing werd gisteren met een receptie gevierd; staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) zou daarbij aanwezig zijn, maar liet het op het laatste moment afweten. ADVERTENTIE MODELWONINGEN POLDERMOLEN 27 (achter Kopermolen) Geopend: woensdag 10-12 uur. 2-4 uur zaterdag 10-12 uur. 2-4 uur JAN LUYKENLAAN 21 Zomerlandflat Geopend: dinsdag 10-12 uur, 2-4 uur vrijdag 10-12 uur, 2-4 uur zaterdag 10-12 uur, 2-4 uur Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE B.V. Zeemanlaan 22. Leiden. Telefoon 071-142627 LEIDEN - Het expeditie- en verhuisbedrijf van de firma C. AMostert Zoon gaat weg van de Middelstegracht. Eind maart of begin april zal de eerste paal de grond ingaan van een nieuw bedrijfspand, dat Mostert laat bouwen op het industrieterrein De Waard. In het nieuwe pand, dat onge veer 700.000 gulden gaat kos ten, hoopt de firma weer wat armslag te krijgen. Want die heeft ze op het ogenblik hele maal niet. Gedurende de ongeveer twintig jaar, dat het transportbedrijf aan de Middelstegracht ge vestigd is, is het steeds krap per in het jasje komen te zit ten, terwijl de snel toene mende verkeersdrukte op de ir. Driessenstraat de bedrijf suitoefening niet vergemak kelijkt heeft. Toch keek de heer W. F. Mostert, één van de firmanten, nogal vreemd op toen hij vorig jaar april een folder van de ge meente in de bus vond, waarin beschreven stond wat de plannen waren met het ge bied waarin de Middelste gracht gelegen is. Op het bij gevoegde kaartje stond name lijk aangegeven,dat het pand van Mostert in de toekomst zou moeten verdwijnen. Alles goed en wel, dacht de heer Mostert, die zelf ook wel weg wilde, maar niet wist waar heen, en hij nam contact op met de gemeente. Daar stelde men voor. dat het bedrijf ver plaatst zou worden, naar het industrieterrein De Waard. Mostert zou daar grond in erfpacht kunnen krijgen. Deze voelde echter niet voor erf pacht. Hij wilde liever kopen. De onderhandelingen die vervolgens werden gevoerd, leidden ertoe dat de gemeente hei complex van Mostert aan kocht, en dat Mostert een stuk grond van 4700 m2 in De Waard van de gemeente kocht. De prijs van de grond complex aan de Middelste- bedroeg 125 gulden per m2. gracht heeft betaald, wil de Wat de gemeente voor het heer Mostert niet kwijt. Het bedrijf van de heer Mostert, wiens broer en zoon mede firmanten zijn, werd in fe bruari 1920 opgericht door C. A. Mostert, de vader, resp. grootvader van .de huidige ei genaars. Achtereenvolgens was de onderneming geves tigd aan de Bronkhorststraat, de Maresingel, de Hansen straat, en sinds 1957 aan de Midelstegracht. Op het ogenblik werken er 32 mensen bij het bedrijf, dat over 23 wagens beschikt. De bedrijfsruimte is lang niet groot genoeg om al die wagens te bergen. Er staan er altijd wel een paar op een terreintje aan de ir. Driessenstraat, dat Mostert van de gemeente heeft gehuurd. Overigens zal het pand op de hoek van de Middelstegracht en de ir. Driessenstraat niet direct gesloopt worden, zodra Mostert het in november van dit jaar zal hebben verlaten. Delen van het complex zijn namelijk verhuurd aan een fabriek van indische produk- ten, een sportschool, een cash- en carry- en een garagebed rijf. Die kunnen voorlopig blijven zitten. De heer Mostert laat er geen twijfel over bestaan, dat de bouw van de Sumatrabrug die inmiddels begonnen is, voor zijn bedrijf een harde noodzaak is. „Als die brug er niet gekomen was, dan waren we daar niet gaan zitten", zegt hij. De bezwaren van de buurtbe woners tegen de bouw van de brug, die dient ter ontsluiting van De Waard, deelt de heer Mostert niet. ,J)e verkeerso verlast in de Sumatrastraat kunnen we voor een groot deel vermijden door via de Lage Rijndijk en de Zijldijk te rij den. We hoeven echt niet persé door de Sumatrastraat".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3