Drugcontactman Bangkok: 'Ik wil gewoon politieman zijn..' Nieuwe AZL: meer dan alleen medische zaak "Als Seam us een glas wil drinken" Geen James Bond PAGINA 15 DONDERDAG 27 JANUARI 1977 Door Hans Meijer DEN HAAG/OEGSTGEEST - „Als je hier in de auto zit loopje ook een goede kans om om het leven te ko men. Daar loop ik wat minder risi co's in het verkeer, maar zijn er an dere dingen. Ik ben er niet zo bang voor, eerlijk gezegd." Commissaris G. F. de Gooijer (33) vertrekt begin maart met vrouw en kinderen (2 en 5 jaar) vanuit zijn woonplaats Oegstgeest naar Bang kok, om daar de Nederlandse be langen te behartigen bij de interna tionale strijd tegen het heroïne- imperium. Een laconieke figuur, maar daarom niet minder vastberaden. De Gooijer deed het merendeel van zijn politionele ervaring op op het Amsterdamse bureau Warmoes- Straat op. In de tien jaar dat hij daar werkte, de laatste jaren als hoofd van het bureau, leerde hij de drug handel kennen en deed er ervaring mee op. Hij maakte anderhalf jaar geleden de overstap naar de centrale re cherche informatiedienst in Den Haag waar hij de leiding kreeg van de landelijke vuurwapencentrale. De Gooijer is niet de eerste man die voor deze post wordt uitgezocht. Eerder werd de chef van de Rotter damse recherche commissaris Blaauw benaderd, die echter van de functie afzag omdat men niet kon garanderen dat hij na zijn terugkeer in Nederland opnieuw belast zou worden met de leiding van het Rot terdamse recherche-apparaat. Diplomatieke status De Gooijer zal in Bangkok worden toegevoegd aan de Nederlandse ambassade en krijgt diplomatieke status. „Ik ben dus geenszins een Figuur die in de sloppen van Oost- Azië gaat rondzwerven en ook zal ik niet - al of niet voorzien van blonde schonen - per parachute neerdalen in de „Gouden Driehoek" om daar met een James Bond-achtige actie een einde te maken aan de interna tionale heroïnehandel". Kong, zich de laatste jaren ver plaatst naar Bangkok. Daarnaast ligt Bangkok precies in de punt van de zogenaamde „Gouden Drie hoek", vanwaar vrijwel alle heroïne over de wereld verspreid woirlt". Samenwerking De laatste jaren heeft zich een le gertje heroïnebestrijders in en rond de Gouden Driehoek gevestigd. Met name Amerika is er - met en kele tientallen specialisten - goed geen narcotica-specialist. Zijn laat ste ervaringen waren helemaal ge richt op vuurwapens. Hij ziet dat nauwelijks als een bezwaar. „Ik wil gewoon politieman zijn. Dat is wat me trekt. Je moet als politieman overal, op elke plaatsje werk kun nen doen, ongeacht wat dat is. Al hoewel we ons natuurlijk allemaal in een bepaalde richting specialise ren is het de bedoeling dat iedereen op elke plaats kan invallen." Geen termijn Het gezin De Gooijer vertrekt met hun hele hebben en houwen naar Thailand, voor voorlopig onbe paalde tijd. De regering heeft tot nu toe geen termijn voor hun verblijf genoemd. In sommige kringen is de termijn van vijf jaar geopperd, maar officieel is dat nog altijd niet bevestigd. De Nederlandse politieman heeft overigens geen enkele politionele bevoegdheid in Thailand. Voor ar restaties zal hij bijvoorbeeld in con tact moeten treden met de Thaise politie. Over de samenwerking met dat politie-apparaat, dat niet direct bekend staat als het meest be trouwbare van de wereld, maakt De Gooijer zich betrekkelijk weinig zorgen: „Ik zie wel wat er gebeurt als ik daar aan het werk ben". Men heeft om meerdere redenen Bangkok als standplaats gekozen, en niet Hong Kong, zoals aanvan kelijk werd geopperd: „ln de eerste plaats heeft de heroïnehandel zich, als gevolg van streng en effectief optreden van de politie van Hong- vertegenwoordigd. De Gooijer hoopt op een goede samenwerking, ook al zal hij zich voornamelijk concentreren op de heroïnetran- sporten vanuit Thailand naar Am sterdam, een smokkellijn die van zijn collega's tot nu toe betrekkelijk weinig aandacht heeft gekregen. „Ik sta open voor samenwerking met iedereen die zich bezighoudt met de bestrijding van de drughan del. Dat is niet alleen mijn persoon lijk standpunt, maar ik geloof dat de hele Nederlandse politiemacht er zo over denkt." Alhoewel De Gooijer wel ervaring heeft met drughandel is hij toch Men is afgestapt van het idee dat Do Gooijer zich eerst zou oriënteren en pas daarna zijn gezin zou laten overkomen. „We gaan gewoon. Mijn vrouw heeft daar geen enkel probleem van gemaakt. Ik zie over igens het bezwaar ook niet zozeer. We hebben er woonruimte en er zijn onderwijsmogelijkheden voor de kinderen." Het ministerie van justitie heeft tot op heden nog niet meegedeeld wat de drugcontactman gaat kosten, .ken en ander wordt door een woordvoerder van justitie om schreven als „aanzienlijk". Wennen Gommissaris De Gooijer spreekt geen Thais: „Maar och, dat is denk ik alleen maar een kwestie van even wennen. Ik zal me wel redden denk ik." Commissaris G. F. De Gooijer uit Oegstgeest: naar Bangkok. Op 19 oktober 1976 besloot het kabinet dat voor de nieuw bouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden gekozen moet worden uit twee plannen. Plan C behelst nieuwbouw in de Leeuwenhoek, het terrein tussen de Wassenaarseweg, rijksweg 44, de Plesmanlaan en het bestaande ziekenhuis. Plan D gaat uit van nieuwbouw op het sportterrein achter het station en renovatie van de daarop aansluitende be staande gebouwen. Beide plannen hebben uiteraard hun voor en hun tegen. Bij afwe ging slaat de balans voor mij door ten gunste van het plan D. Vooral de werkgelegenheid, de volks huisvesting en hel verkeer zijn met dit plan het beste gediend, terwijl het ziekenhuis niet slech ter hoeft te worden dan bij plan C. Gezichtshoek Het ziekenhuisbestuur stelt dat plan D een "multidisciplinaire aanpak" moeilijk, zo niet onmo gelijk maakt. Dit bezwaar lijkt me sterk overtrokken. In beide plan nen kunnen functies zoals de verpleging geconcentreerd wor den en kunnen betere contacten ontstaan tussen de verschillende specialismen. In beide plannen wordt de paviljoenopzet (ieder specialisme zijn eigen konin- '•ijkje) verlaten. Natuurlijk is het het gemakkelijk ste bij de opzet van een nieuw ziekenhuis alleen te redeneren vanuit een intern-medische ge zichtshoek. Je krijgt dan een ge bouw dat niets te maken heeft met z'n omgeving en dat in feite overal neergezet kan worden, of het nu in Leiden is of op de Mo kerhei. Bij de plannen van het ziekenhuisbestuur bleek dat trouwens op een opvallende ma nier. Tot voor kort werd plan A (maximaal ruimteverspillend, midden op het Leeuwenhoekter rein) als het enige juiste bestem peld. Plbtseling werd dit plan vervangen door plan C. Het enige dat echt veranderd was bleek de plaats te zijn. Omgeving Voor een architect moet het een uildaging zijn om ook met de omgeving rekening te houden. Dat kost extra inspiratie, maar het resultaat is dan ook veel be ter. Helaas zijn de architect en het bestuur van het ziekenhuis tot nu toe onvoldoende gemotiveerd om te proberen een goed zieken huis te ontwerpen vanuit de uit gangspunten van plan D. Ik voelde meteen al dat het niet kon", zei architect Wijnbergen 19 januari op het Leidse stadhuis, waar het Academisch Ziekenhuis zijn standpunt nog eens uiteen kwam zetten voor de gemeente raadsleden. Plan D werd door hem dan ook in een onaantrekke lijke vorm getoond. Kriskras over het ziekenhuisterrein had hij een aantal gehandhaafde oude ge bouwen getekend. Er is een veel compactere opzet met kleinere loopafstanden mogelijk, zeker omdat te verwachten is dat het totale aantal vierkante meters kleiner wordt dan het zieken huisbestuur wil. Vanuit medisch oogpunt is er maar e-en steekhoudend bezwaar tegen plan D in te brengen, name lijk de afstand die er ontstaat tus sen de Sylviuslaboratoria aan de Wassenaarseweg en het zieken huis. Voor een deel zou aan dat bezwaar tegemoet gekomen kunnen worden door de ge plande derde toren van deze la boratoria niet te bouwen en de afdelingen die het meeste contact hebben met het ziekenhuis daar onder te brengen. Werkgelegenheid Tegenover dit nadeel staan veel voordelen. Een van de "belang rijkste: de werkgelegenheid. Het staat vast dat de bouw van het ziekenhuis volgens pin D meer manjaren werk oplevert dan vol gens plan C. Maar daarnaast is er ook een blijvend effect: door het zuiniger gebruik van de grond kunnen er in de Leeuwenhoek veel meer arbeidsplaatsen per hectare komen dan bij de ruimte- verslindende plannen van het ziekenhuis en de universiteit. De universiteit geeft er geen blijk van te beseffen hoe schaars de grond in Leiden is. Men wil een zo groot mogelijk deel van de Leeuwenhoek voor zichzelf heb ben, en is kennelijk bang de claim op die grond tegenover het minis terie te verliezen. Hoe is anders te verklaren dat de subfaculteit bio logie en de hortus nu ineens mid den in de Leeuwenhoek gepro jecteerd zijn, terwijl voor de hor tus al grond aangekocht en inge plant is ten westen van rijksweg 44? En waarom zou de hele so ciale faculteit naar de Leeuwen hoek moeten verhuizen, terwijl net het voormalige Elisabethzie- kenhuis op de Hooigracht voor veel geld verbouwd is voor de subfaculteit psychologie? De gemeente wordt door de univer siteit "lekker gemaakt" met het vooruitzicht dat bij plan C achter het station te zijner tijd grond vrij Door Laurens Beijen raadslid voor PPR/D'66 komt, die misschien vóór kanto ren gebruikt zou kunnen worden. Maar het lijkt me geen bijdrage aan de oplossing van de huidige werkloosheid een vage belofte te krijgen over grond die op zijn vroegst over tien jaar beschik baar komt en misschien wel nooit. Want wie garandeert dat de bouwplannen van het ziekenhuis over een aantal jaren niet om Fi nanciële of andere redenen "nog eens bekeken worden"? Woningbouw In de Leeuwenhoek zou er bij uit voering van plan D ruimte over blijven voor de bouw van onge veer 1500 woningen. Deze zouden bovendien een aantrekkelijke verbinding kunnen vormen tus sen de Vogelwijk en het gebied ten zuiden van de Plesmanlaan. Het is duidelijk dat dit uit een oogpunt van volkshuisvesting erg belangrijk is. Tenslotte het vervoer. Terwijl plan C zijn "gezicht" (poliklinieken en beddenhuizen) ver van het sta tion afwendt, ligt de hoofdingang bij plan D op nog geen luu meier van dit openbaar-vervoer- knooppunt. Voor wie de wereld pleegt te bekijken door de voor ruit van een auto is dat misschien niet zo'n sterk argument, maar we moeten niet vergeten dat driekwart van de bezoekers en de werknemers van het ziekenhuis lopend, op de Fiets of met het openbaar vervoer komt. Wanneer plan C zou worden uitgevoerd be tekent dat voor de fietsers en de voetgangers grotere afstanden vanuit de stad en voor het open baar vervoer de noodzaak van het inzetten van pendelbussen. Zijn de kosten daarvan wel meegere kend? Kortom: er is niet alleen voor de gemeenteraadsleden, maar voor alle inwoners van Leiden genoeg reden om serieus na te denken over het "alternatieve" plan D, waarvan de ziekenhuisautoritei ten "meteen voelden dat het niet kon". Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs. Staatssecretaris Hendriks, naast Robert Jasper Groot- veld onze eigen tweede anti rookmagiër - zo wordt hij in A'dam ongetwijfeld al ge noemd - wil maatregelen ne men tegen het roken. Het spreekt voor de oppervlak kige denkers onder ons van zelf, dat de niet-rokers en thousiast zullen zijn en dat de rokers zich al bij voorbaat tegen elk verbod zullen ke ren. Maar wij gaan altijd die per op de zaken in en verwer pen elk vooroordeel. Een eerste vraag is dan: waar mee gaat deze regering zich nog meer bemoeien? Het ligt voor de hand, dat er nog heel wat zaken aan de orde zullen komen. Na het niet meer ro ken volgt: geen alcoholische dranken meer drinken, niet meer snoepen; 's morgens om 7 uur opstaan, waarna een verplichte douche; driemaal per dag een sobere maaltijd, waarbij men zich te houden heeft aan een voorgeschreven aantal calorieën; elke dag een half uur trimmen; 's avonds om uiterlijk 11 uur naar bed, zonder slaapmiddelen. In de winter niet zonder jas of man tel de straat op. En niet naar slechte films. Maken we de plannen van Hendriks nu belachelijk? 't Lijkt erop, maar het een volgt logisch op het ander. Wan neer de regering zich met onze privé aangelegenheden gaat bemoeien is het hek van de dam. Averechts Roken kan schadelijk zijn. Bij het inhaleren kunnen adem halingsorganen aangetast worden en nicotine die in de bloedsomloop terecht komt kan leiden tot kanker of de kans erop verhogen; het kan een chronische bronchitis veroorzaken of aandoeningen van het hart en het vaatstelsel. Dat is waar. Maar moet de overheid nu concluderen dat het dan maar afgelopen moet zijn met dat roken? Zelf moord is niet strafbaar, noch een poging daartoe. Wèl het helpen van iemand om zelf moord te plegen. Dat de overheid optreedt wan neer de ene mens het leven van anderen in gevaar brengt ligt voor de hand. Wie zo dom en gewetenloos is om be schonken auto te rijden dient gestraft te worden. Het drin ken van sterke drank te ver bieden gaat weer te ver. Bo vendien werkt zo'n verbod gemakkelijk averechts. IJs land is daar nog altijd een schrijnend voorbeeld van. Een kroeg heeft een sociale functie. Zonder kroegen zou den we bovendien vele prach tige boeken van Simon Car- miggelt moeten missen! Maar onmatig gebruik van alcohol veroorzaakt mogelijk nog veel narigheid voor mede mensen. Dronken mensen worden vaak agressief en ple gen daden waarover zij als zij nuchter zijn niet zullen pieke- Door Piet Wesseling Maastunnel Het roken van tabak maakt niemand agressief. Is er ie mand in het gezelschap waarin hij zich bevindt die er hinder van heeft, dan behoort hij het te laten. Maar iemand die het niet kan verdragen dat anderen in zijn buurt roken heeft een moeilijk bestaan. Hij moet zeker ook niet auto rijden. Een enkele rit door de Maastunnel, zo is bewezen, is minstens even schadelijk als het inhaleren van een pakje ongeFilterde sigaretten. Het in een file staan is ook zeer nade lig en waar kun je nog rijden in Nederland zonder in een File terecht te komen? En wat te denken van het be wonen van enkele plaatsen in Nederland zoals Vlaardingen waar bij ongunstige wind richting de scholen moeten gesloten worden vanwege de smerige rook van het Rijnmond-gebied? Bovendien staat het niet vast dat niet-rokers schade onder vinden wanneer er in hun ge zelschap gerookt wordt. Vol gens dr. Meinsma, een wel zeer onverdachte getuige in dit opzicht, "missen aanbeve lingen om de niet-rokers te vrijwaren van het inademen van andermans rook de basis omtrent eventuele schade voor die niet-rokers en zijn zij daarom ten onrechte onrust- verwekkend bij de niet- rokers". Reclame Niet verbieden is iets anders- dan het (laten) aanbevelen. Het via allerlei belachelijke reclame-teksten en afbeeldingen aanmoedigen en bevorderen van allerlei ro ken is zonder meer een dwaze en zelfs misdadige zaak. De reclame is zeer machtig om dat er multinationals achter staan, die weer beschikken over legers uitgekiende han dige jongens. Zij kunnen het roken van sigaretten tot een mode maken. Wanneer in dringend en zelfs streng dag- in dag-uit wordt gesugge reerd in kranten en vooral weekbladen, dat je niet meer bij de tijd bent en er eigenlijk niet meer bij hoort wanneer je geen zware shag rookt, dan moet je wel De regering heeft aangekon digd met de fabrikanten te zullen gaan praten over de re clame. Daarin heeft dr. Mein sma terecht niet veel ver trouwen. Het blijkt telkens weer, dat het voor de regering gemakkelijker is gewone mensen onder druk te zetten dan om multinationals aan te pakken en tot de orde te roe pen. Daar komt nog iets bij. Wat ver boden wordt is daardoor al leen al aantrekkelijker. Bo vendien geeft elke wet en elke maatregel ontsnappingsmo gelijkheden. Ik herinner me het prachtige verhaal van Heinrich Böll uit zijn bundel "Wie gaat er mee naar Ierland varen?" getiteld: "Als Seamus een glas wil drinken". Seamus heeft ondragelijke dorst. Maar 's zondags ver biedt de wet drank te schen ken. Maar die drankwet heeft een aanvullende paragraaf dat men de reiziger die min stens drie mijl van zijn eigen dorp verwijderd is de koele dronk niet mag weigeren. Dus stapt Seamus op zijn Fiets om in een nabijgelegen dorp, zes mijlen ver, zijn dorst te lessen, 's Avonds komt hij zingend en wankelend weer thuis. Het kabinet Den Uyl zal voort aan vóór de middag in de mi nisterraad van vrijdag niet meer roken. Die vergadering begint pas om elf uur Ik ver moed, dat voortaan die ver gadering voor een groot ge deelte op de gang zal plaats vinden. Te veel roken, te veel drinken, te hard rijden: 't zijn allemaal gevolgen-van de stress waarin we leven. Vroeger leden daar aan alléén zakenlieden, in dustriëlen, politici en artsen en men sprak van de manager-ziekte, die te grote psychische spanningen ver oorzaakte. Maar sinds kort, zo hebben voortreffelijke on derzoekingen uitgewezen, lijden ook gewone werkne mers aan deze ziekte, dus de naam is fout geworden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15