Adviesraad voor bouwplan Doelen Popeyus in Lausanne op zijspoor NCRV volgende week in Leiden met familie quiz-programma Gymclubs niet altijd zo blij met gemeente ODUK ZORGT VOOR GROTE SURPRISE Open parkeerterrein nodig Dr. Meinsma in Leiden: Strijd tegen roken niet zonder effect Munari in rallye op weg naar derde zege in successie DONDERDAG 27 JANUARI 1977 PAGINA 13 LEIDEN - De Adviesraad voor de Binnenstad gaat akkoord rnet de bouwplannen van de Leidse universiteit, zoals die zijn ontworpen voor het Doelenterrein en het gebied langs de Witte Sin gel. Fn een advies gericht aan het col lege van B en W zegt de adviesraad dat de architecten erin geslaagd zijn de plannen aan te passen aan de omgeving. Dit geldt voor de stede lijke kleinschaligheid van het Doe lenterrein, maar ook voor de wat grotere schaal, die de omgeving langs t^e Witte Singel aanvaard baai- maakt. Volgens de adviesraad zijn de ge plande parkeerkelders onder een deel van de gebouwen onvol doende om parkeeroverlast van aangrenzende gebieden te voor komen. Men pleit er dan ook voor nog een open parkeerterrein te creëren, dat de grootte zou moeten hebben van het Van Gend en Loos- terrein aan de Haagweg, of het ge bied van de Gedempte Trekvliet. De adviesraad vindt de plannen om de Trekvliet weer open te graven wel aantrekkelijk, maar zegt dat de daarvoor benodigde gelden beter besteed kunnen worden aan andere zaken in de gemeente. Dringend verzoekt de adviesraad ook om het Doelenterrein "ver keersluw" te maken, dus zeker niet te ontsluiten voor doorgaand ver keer. De nieuwe te bouwen brug gen over de Witte Singel mogen volgens de adviesraad het stads beeld niet verstoren. Zo zou de stijl van de Patersbrug gehandhaafd moeten worden. Verder vindt men dat vöör alle maatregelen om brug gen te verwijderen, te restaureren of te bouwen worden genomen, eerst advies wordt gevraagd aan de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. Omdat bij de nieuwe bruggen over de Witte Singel toch rekening ge houden moet worden met een druk spitsverkeer, vraagt de adviesraad aangelegd zou moeten worden. Wat de verdere woonbebouwing op het Doelenterrein betreft bepleit de adviesraad een ontwerpen en archi tectuur in de sfeer van de nieuwe universitaire bebouwing en de reeds bestaande bebouwing in de naaste omgeving. Tenslotte vindt de Adviesraad dat de gemeente de zeggenschap over het Doelenterrein moet krijgen, wanneer - om welke reden dan ook - de bebouwing daarvan geen doorgang mocht vinden. Dick Passchier LEIDEN - Om de band met de leden te versterken en om nieuwe leden te winnen organiseert de NCRV volgende week donder dag "een gezellige familie avond" in de Stadsgehoorzaal. Daarvoor worden alle leden van belangstellenden uit de Rijn-, Bollen- en Kuststreek uitgeno digd. De avond in Leiden is de tweede in een reeks van vijftien, die de NCRV de komende maan den in heel Nederland houdt. Deze week werd de eerste in Heerlen gehouden, volgende week is Leiden aan de beurt en eind april wordt de tournee in Haarlem afgesloten. Op de Leidse NCRV-avond zijn Johan Bodegraven en Dick Pas schier de presentatoren. De nes tor van de Nederlandse quiz masters Johan Bodegraven zal een quiz leiden, waaraan alle be zoekers kunnen deelnemen. Verder zal hij na de pauze een oud radiospelletje in ere herstellen. Dat is "spraakwaterval", waarbij drie personen opdracht krijgen om gedurende één a twee minu ten over een bepaald onderwerp te spreken. De zes besten van de zaal-quiz mogen later op de avond in een soort Tweekamp Onder leiding van Dick Passchier strijden om een aantal prijzen. Ter afwisse ling treedt Conny Vink op met het trio van Joop Reynolds en is er een audio-visuele presentatie van 50 jaar NCRV met ruim 600 De aanwezigen worden boven dien in de gelegenheid gesteld om hun stem uit te brengen voor Johan Bodegraven de "man of vrouw van de week", die de zaterdag daarop zal ver schijnen in de televisie- actualiteitenrubriek "Hier en nu". Helemaal zeker is dat niet omdat ook de telefonische en quête die de NCRV op zaterda gochtend via Hilversum III houdt, nog een rol speelt. Dertig bezoekers van de NCRV- avond worden bovendien gelegenheid gesteld om op zater dag 5 februari de uitzending van "Hier en nu" bij te LEIDEN - Dr. Meinsma, bekend fel tegenstander van het roken voelt zich niet "een roepende in de woes tijn"; in de 10 jaar van zijn optre den is men toch langzamerhand iets anders over het roken gaan denken. Dr. Meinsma sprak gisteravond in gebouw Augustinus aan het Ra penburg in het kader van een cyclus van twee avonden met als thema 'Verslavingof niet soms'. Hij be steedde in zijn betoog vooral veel aandacht aan verschillende aspec ten van het rookgedrag en uitte scherpe kritiek op de regering (en van vorige). Ook wees hij op de rol van de reclame en de tabaksindus trie. De term. 'verslavinggebruikt dr. Meinsma niet zo graag, omdat deze op verschillende manieren op gevat kan worden. Bijvoorbeeld in de zin van verslaafd zijn aan de t.v. etc. Bij eenzelfde soort verslaving ten aanzien van het roken.zoals die voorkomt bij gebruik van heroine. zet Meinsma enige vraagtekens. Naar zijn mening verschuilt men zich al te vaak en al te gemakkelijk achter "een glamou van versla- Er klonk een zekere droevige onder toon door in zijn lezing, waarin hij telkens weer uiting gaf aan zijn machteloosheid om ons ongezonde voeding s- en genotmiddelenpa troon daadwerkelijk te veranderen. "Moeten we hel roken blijven tole- ren? Wat zijn we van plan met de Volksgezondheid?"zo vroeg hij zich af. Hij speelde deze vragen door aan zijn publiek; "ik los het probleem vanavond niet op. ik leg het aan U voor-zoek het maar uit!", aldus dr. MeinsmaAan deze lezing ging een door Augustinus samen gestelde diaserie over het roken vooraf. Na de pauze vond er nog een teleurstellende discussie plaats, wca r een tweetal studenten de zaak probeerden te saboteren t Dr. Meinsma vertoonde gisteravond in Augustinus een diaserie over rookgewoonten LAUSANNE - Herman Popeyus is groot, hard en sterk. Eén brok Hol landse gezondheid, lang niet de be ste driebander van Europa maar desondanks met zijn bijna 53 jaren een eeuwige optimist. In het toer nooi om de 35ste Europese titel in Lausanne is Herman-van-de- harmonicastoot, de oudste deel nemer. De tweede dag van het toer nooi zal hij niet snel vergeten. Het was een zwarte. Popeyus verloor - hoewel hij zijn eerste overwinning boekte - zijn vertrouwen, geduld, vechtlust en tenslotte ook zijn goede humeur. De Nederlandse kampioen was al lereerst het slachtoffer geworden van een misverstand binnen de voortdurend klungelende organi satie. Met de bevestigde zekerheid dat hij woensdag in de tweede mid dagpartij tegen het Belgische "ka non" Ceulemans moest spelen, was hij dinsdagavond gaan slapen. Gis termorgen besloot hij na een wan delingetje langs het meer van Gè- neve een spelletje kaart te spelen met de Oostenrijker Johann Scherz. Daarna zou hij een hapje eten en naar de biljartzaal gaan. Tot zijn stomme verbazing kwam mid den in het kaartspel een official bui ten adem binnenstormen met de mededeling dat zijn tegenstander Nadal al een half uur op hem zat te wachten. Briesend van woede betrad Po peyus de zaal. Hij had de paar hon derd meter van het hotel naar de biljartzaal in een fikse plensbui moeten rennen. Onder het inspelen tierde hij met hoogrode konen: "Dat is toch geen manier van doen. In de partij tegen Thögersen werd ik ook al bedonderd en nu dit". Po peyus had het eenvoudig niet meer en dreigde bij een derde incident naar huis te gaan. Hij overdreef wel enigszins. Het muisje uit zijn ope ningspartij tegen Thögersen blies hij op tot een olifant. Thögersen kreeg volgens hem ten onrechte van de tweede scheidsrechter, die als schrijver optrad het carambole toegekend, die de tellende arbiter niet had gezien en scoorde vervol gens een serie van vier. Als Po peyus op dat moment goed had ge speeld, was er nooit meer over ge sproken, maar hij speelde slecht en verloor van de Deen en in de tweede ronde ook van Dielis. Ondanks de gallopade van het hotel naar de arena speelde hij wel zijn beste partij en boekte hij tegen Na- r Popeyus: kansloos dal zijn eerste overwinning: 60-57 in 72 beurten. Zijn spel was niet niet best, maar tegen de dankzij een wonder nog ongeslagen gebleven Spanjaard kon dat. Claudio Nadal had op de eerste dag een absoluut record in negatieve zin gevestigd doorvoor 120 caramboles niet min der dan 205 beurten te gebruiken. Na zijn zege bleef Popeyus moppe ren dat hij minder beurten nodig zou hebben gehad, als hij wat had kunnen eten. Nadat hij wel gegeten had, zag Po peyus geen kans om de ook niet be paald overtuigende Duitser Siebert te verslaan. Wat tegen Nadal reeds te zien was, werd bevestigd: de mu ziek was uit de harmonica. Vooral in het begin stond hij verschrikke lijk te knoeien. "Ik zag de ballen niet eens liggen", riep hij woedend uit. "Ze hadden voor de aardigheid wat extra TL-buizen aangestoken. Waardeloos". Een zwak argument van de Nederlandse kampioen, omdat Siebert wel lange tijd in staat was een moyenne van één te spelen. Na 74 beurten was de partij uit: 60-52 voer Siebert. Popeyus' moyenne na vier ronden: 0.735. Hij viel in de eerste ronderf zwaar tegen en mag uiteindelijk op niet meer dan een achtste plaats hopen. De stand na vier ronden is (resp. punten, ks, gemiddelde): 1Ceulemans 8 i0 1.420,2. Bitalis 8 8 I 153, 3. Dielis 8 7 1.085, 4. Scherz 8 II 0 975, 5. Thögersen 6 7 0.788. 6. Siebert 4 5 0.789, 7. Nadal 4 7 0.664, 8. Popevus 2 6 0.735, 9. Noren 0 6 0.766, 10. Oddo 0 8 0.619, 11. Ramos 0 7 0.613,12. Niederlander 0 5 0.500. LEIDEN - Dc Leidse gymnas tiekclubs zijn niet zo erg te spreken over de wijze waarop de gemeente soms met ze om gaat. Een voorbeeld daarvan is de verhoging van de huur voor gymnastieklokalen die de ver enigingen half januari gepre senteerd kregen. Zonder enige inleidende berichtgeving werd hun een contract voorge legd waarin de huur negen procent bleek te zijn verhoogd, terwijl het contractjaar loopt van oktober tot oktober. De gymnastiekverenigingen zul len het gemeentebestuur schriftelijk laten weten deze handelwijze niet correct te vinden. Dit punt kwam naar voren op de bijeenkomst die mevr. S. den Ouden (vertegenwoordig ster van de gymnastiekvereni gingen in de raad van beheer van dc Leidse Sportstichting) gisteravond in de kantine van de zaal aan het Broekplein had belegd voor haar achterban. Zeven van de elf Leidse gym- nastiekclubs hadden aan haar uitnodiging gehoor gegeven. Op zichzelf vonden de vereni gingen het niet onredelijk dat de huur werd verhoogd, al re kende mevr. Den Ouden voor dat de huur van de lokalen sinds 1971 met zo'n 300 procent is verhoogd. Wel bedenkelijk achtten de clubs het dat sinds 1972 niets meer is gedaan aan de subsidie per jeugdlid (deze bedraagt nu 2). Het meerma len door de gemeente aange voerde argument dat de con tributies van de leden van de gymnastiekverenigingen in vergelijking met andere spor ten te laag zijn, werd bestreden door De Knegt (Jahn): "Het kan best zijn dat wij wat lager lig gen dan andere sporten, maar wat kunnen wij onze mensen bieden? Een uur gym per week, dat is alles. Een lid van een voetbalvereniging bijv. kan voor zijn geld een balletje trappen, trainen, een wed strijd spelen, gebruik van de kantine maken. Hij krijgt daar ook zoveel meer voor". De vergadering wees mevr. Den Ouden aan om zitting te nemen als afgevaardigde van de gymnastiek in een gemeen telijke werkgroep, die zich dit jaar zal buigen over tarieven en subsidies voor de sport. Nog een voorbeeld van "ver stopte communicatie" met de gemeente bracht mevr. Den Ouden naar voren. "Als de gymnastieklokalen in gebruik zijn voor examens e.d. krijgen we daar lang niet altijd bericht van. We zien dan wel dat we er niet in kunnen als we voor de deur staan". plein, was zij niet te spreken. Men had zich voor deze ac commodatie behoren te wen den tot de Sportstichting, wat maar weinig gymnastiekver enigingen wisten. (Vrijwel alle andere sportlokalen ressorte ren onder de gemeente). Over de passieve rol van de inspec teur van de lichamelijke op-' voeding, P. Leenheer (gemeen te), in deze zaak had mevr. Den Ouden weinig goede woorden. Tot slot zette zij uiteen in wat voor zonderlinge situatie zij zich als vertegenwoordigster van de gymnastiek in de raad van beheer van de sportstich ting bevindt. "Aangezien de gymnastiek vrijwel alle zaken moet afdoen met de gemeente, hoort men mij in de raad van beheer van de Sportstichting aan en laat het er bij. Men kan er immers toch niets aan doen. Bij de Sportstichting zijn we vreemd genoeg ingedeeld "bij de buitensporten of zoiets", in elk geval niet bij de binnen sporten". MONTE CARLO - Sandro Munari, de winnaar van vorig jaar, heefl zich gisteren met zijn Lancia Stra- tos redelijk hersteld en stuurt in de 45ste rallye Monte Carlo regelrecht aan op de derde achtereenvolgende zege. Na vijftien klassementsproe ven op het 1627 km lange traject Monaco - Gap - Vals les Bains •- Digoe - Monaco, leidt de Italiaan voor de beide Fiat-fabrieksteams Militair Oranje is uitgeschakeld CHATEAUROUX - Nederland is uitgeschakeld voor de CISM-finale te Damascus. Militair Oranje speelde tegen Frankrijk reeds na vijftien minuten een verloren wed strijd. De snelle en hard spelende Fransen hadden in die periode twee keer succes door Van Straelen van Nantes. Die kopte in de achtste mi nuut magnifiek in na een voorzet van Redon. Kort daarop weifelde het tweetal Meutstege en Brandts met ingrijpen en Van Straelen pro fiteerde opnieuw (2-0). Van dat moment af speelde Nederland, dat wel aanviel, doch in de 67ste mi nuut nog verder achterop raakte toen Baronchelli in buitenspelposi tie scoorde (0-3). Schapendonk en De Kip kregen geel voor ogen. De eerste omdat hij Bourleton ten val bracht en De Kip wegens een on beheerste trap tegen Bernardet die dat niet nam en ook geel zag. De Westduitser Walter Eschwei- ler zal op 9 februari in het Wembley stadion van Londen de vriend schappelijke interlandwedstrijd Engeland-Nederland leiden. Markku Alen (Finland) en Jean Claude Andruet (Frankrijk). De 'man van het moment' is echter Raffaelo Pinto (Italië). Moeilijkhe den met de ontsteking wierpen de Italiaan terug tot de 60ste plaats. Vandaar begon hij een opmars, die hem gisteren op de vierde plaats te rugbracht. Zijn achterstand op Munari blijft echter aanzienlijk: ruim vijf minuten. De lijst van prominente uitvallers werd giste ren weer wat langer. De Europese kampioen Bernhard Darniche staakte na een botsing de strijd. Een aanrijding met een politie-auto bij St. Auban betekende voor de Italiaan Maurizio Verini het einde van de eerste wedstrijd om het we reldkampioenschap. Ook de Fransman Guy Frequelin viel uit, nadat hij van de weg was geraakt. Na de vijftien klassementsproeven luidt het in-officiéle klassement van de Rallye Monte Carlo: 1. Sandro Munari (It) Lancia Stra-- tos 4.00.47, 2. Markku Alen - Ilkka Kivimaki (Finl) Fiat Abarth 4.Ö3.54, 3. Jean Claude Andruet - Biche (Fr) Fiat Abarth 4.03.55, Raffaelle Pinto - A. Bemachir.ni (It) Lancia Stratos 4.05.37. TENNIS - In het internationale tennistoernooi van Philadelphia zijn gisteren drie geplaatste spelers uitgeschakeld. Borg verloor met 7-6 en 6-4 van Moore, Nastase met 6-2, 1-6 en 4-6 van Scanion, terwijl Orantes door McNair werd uitge schakeld met 6-2, 6-7 en 4-6. Tom Ükker was al in de eerste ronde uit geschakeld. Zege Heemskerk LEIDEN - De afgebroken partij uit de derde ronde van het jeugd- schaakkampioenschap van de Leidse Schaakbond tussen Wim Heemskerk en Hans de Goede is in winst voo)- Heemskerk geëindigd. Opmerkelijk feit was dat Leider dorper De Goede zijn kansen met de dame tegen twee torens wat al te somber inzag: op het moment van opgeven was tegenstander Heems kerk nog druk doende de, mogelij kerwijs niet eens aanwezige winst- weg te zoeken. Deze uitslag levert de volgende stand op: 1. Bosch 3 punten; 2 /3. v. d. Wiel en Kuijf 2 4 ,'5. Okkes en Heemskerk 2; 6./7. Selieren Piket l»/s; 8./9./10. Bakker, De Goede en Voorn 1; 11./12. Goed hart en v.d. Berg 0. LEIDEN - Vier zaalvoetbalhoofdklassers haalden gisteravond de vol gende ronde van de bekercompetitie. Een verrassing vormde de uit schakeling van De Tegelhandel (met 3-0 door üdijk Stars), en de elimi natie van BMW v. d. Plas, dat eerder deze week met 9-4 van Landwer verloor. Oegstgeest, Swift, Zwaanvogels en Godyla United speelden zich in de volgende ronde. Godyla had de grootste moeite met FC Vierkant. Met 2-1 bleef de Leidse bekerhouder tenslotte overeind, dankzij Goals van Johan Elfering en Theo Godyla. Odijk Stars speelde een knappe partij tegen De Tegelhandel, dat alleen in een korte periode na de rust sterker was. De rest van de strijd werd door de Alphenaren beheerst. Jacques Turk, Paul Bahlmann en John Macco zorgden voor de drie doelpunten. Oegstgeest overwon op het nippertje liet sterk voor de dag komende De Graaf. Daan Vreeken. Gé Perfors en Ronnie v. d. Kolk (twee goals) hielpen de hoofdklasser in de volgende bekerronde: 4-3. Zeer spannend was de strijd tussen Swift/'t W. en Amstel. Nadat Swift telkens een voorsprong had genomen, kwam Amstel vier keer langszij. Pijnakker, Jansen, Gubler en Van Egmond zagen hun doelpunten steeds beantwoord door Rossenberg, Versluis, Lek en nogmaals Ver sluis. Tenslotte scoorde Wim de Roo de winnende goal. Zwaanvogels was de enige hoofdklasser die zich met een ruime zege de volgende ronde inspeelde. Met 12-2 werd Tommy's Boys ingepakt, na een 4-1 ruststand. Pim v. d. Meer en Bennie Heemskerk maakten ieder vijf goals. Johan van Duin en Sjaak Matters zorgden voor de overige doelpunten. Het bekerduel tussen de eersteklassers Blokhuis en Glasbergen besliste Blokhuis met 4-3 in zijn voordeel. Een verrassing, omdat Glasbergen vorig jaar nog de halve finale haalde. UITSLAGEN BEKER: Taverne - Bax Zeefdr. 3-2; Zwaanvogels - Tommy's Boys 12-2; Oegstgeest - De Graaf 4-3; Padox - Cleyn Duin 2-10; Tegelhandel - Odijk 0-3; Swift - Amstel 5-4 2A: San Sjardin - VNA 5-3; Rijnsburgse Boys - VKP 4-2. 3 A: ASC - SLF 5-9; Fasson - LEHO 9-4.3E: Heemskerk - Priemeer 1-2: ^D - Uljee 2-4; SC Teekens - Lenny's Boys 2-5. RES. 1: Sjardin 2 - Zwaanvogels 2 5-4. Volgende week wordt er in de Groenoordhal niet gezaalvoetbald. Het Leidse team komt dan in de THB-hal in Lisse uit tegen het afdelings team van Gouda. De volgende spelers maken deel uit van de Leidse selectie: Van Harskamp (G. Utd.), Van Beek (VDGJVan Weerlee Wer- nink), Van Duyn en v. d. Meer (Zwaanv.), Zwaan (v. d. Plas), Spies (Sjardin) en Faas (G. United). 1

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13