Acties bij de vakbonden in voorbereiding Gebruik aspirientjes fors teruggelopen De werkgevers boos op premier Den Uyl Moeder en dochter na dertig jaar herenigd Hooghoudt Uitspraken incidenteel loon bewijzen BUITENLANDS GELD In Rome en Parijs^ maar ook in Tokio en New York, overal kunt u terecht Minister Gruijters berispt Zuid-Holland Dreigend conflict tussen KLM - FNV DINSDAG 25 JANUARI 1977 DEN HAAG (ANP) - Het gebruik van pijnstillers en anti-griep mid delen in ons land is sedert 1968 met eenderde verminderd en het ligt nu lager dan in welk ander Europees land ook. Slechts een zeer klein deel van de bevolking maakt mis bruik van pijnstillers en anti- griepmiddelen. Dit zegt dé in „nefarma" verenigde Nederlandse farmaceutische in dustrie naar aanleiding van een waarschuwing van de Consumen tenbond voor het voor de gezond heid schadelijke karakter van na- Over de mogelijkheden om het misbruik te beteugelen wordt vol gens Nefarma al geruime tijd over leg gepleegd tussen de overheid en de geneesmiddelenindustrie. De vermindering van het gebruik van pijnstillers en anti-griepmiddelen schrijft de Nefarma toe aan de zelf beperking in de geneesmiddelen reclame en de waarschuwingen (op bijsluiter of verpakking) tegen misbruik. De Nederlander gebruikt volgens Nefarma gemiddeld 20 tabletten per jaar. De Fransman gebruikt 34 tabletten, de Belg 50, de Westduit ser 30, de Zweed 73, de Zwitser 23 en de Italiaan 32. De Consumentenbond doelt met zijn waarschuwing op de middelen, die vrij bij drogist en apotheek ver krijgbaar zijn. Jaarlijks slikken wij met zijn allen 260 miljoen poeders en tabletten en dat zou volgens de Consumentbond veel minder kun nen zijn. Het staat namelijk vast, zegt de bond, dat wij te gemakkelijk een asperientje innemen. Dat ver wondert de bond nauwelijks ge zien de reclame, die ervoor wordt gemaakt. In die reclame wordt nooit vermeld, wat de bijver schijnselen kunnen zijn. Die bij verschijnselen kunnen zijn be schadiging van de nieren, de lever, de maagwand of het bloed, al naar gelang van de stoffen, waaruit het middeltje is samengesteld. De Consumentenbond vindt ver der, dat de bijsluiters tekort schie ten. Wat er op de bijsluiters wordt over de bijwerking, is lang niet altijd volledig. Niet altijd wordt gewaarschuwd voor de nadelige gevolgen voor maag, nieren of le ver, die het gevolg van het gebruik van de middelen kunnen zijn. Er staan ook misleidende opschriften op de verpakking. Zo is het opschrift „ontziet de maag" op de doosjes van asperine bruis en aspro bruis voor maaglij ders misleidend, omdat zij deze ta bletten niet dienen te gebruiken. De bond wijst er tenslotte op, dat bestrijding van griep of verkoud heid met geneesmiddelen niet mo gelijk is, omdat het virusziekten zijn. De anti-griepmiddelen be strijden alleen de vervelende li chamelijke verschijnselen. Ook het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne is niet gelukkig met de huidige bijsluiters bij pijnstillers, aldus de Consumen tenbond. Binnenkort is te verwach ten, dat voor elk type pijnstiller een standaardtekst inde bijsluiter moet worden opgenomen, waarin o.a. ook op de schadelijk bijwerking gewezen wordt. ADVERTENTIE Zeg Mona-man. Een gratis en aller aardigst spel bij de dubbelpaks magere yoghurt met vruchten? En bij puddinkjes met saus? Kok voorziet totale oorlog Wim Kok (rechts) en Wim Spit tijdens de persconferentie van het FNV gisteravond. AMSTERDAM (SP) - De oor log aan het loonfront zal to taal zijn. "Niet alleen in on dernemingen, maar ook in organen, waarin wij samen met de werkgevers zitten zei voorzitter Wim Kok van de Federatie Nederlandse Vakbeweging gisteravond in Amsterdam. Het besluit dat de FNV daar toe heeft genomen betekent, dat het overleg in dergelijke organen (de ondernemings raad niet uitgezonderd) voor de duur van de acties.zal zijn opgeschort. De FNV-leden zullen zich niet uit alle orga nen terugtrekken. Volgens Kok is de vakbewe ging nu in een fase beland waarin een confrontatie wordt voorbereid. "Een con frontatie, waarvoor de werk gevers zich kennelijk ook opmaken". Het zal nog anderhalf tot twee weken duren voor het daadwerkelijk tot acties komt. Eerst zal er overleg zijn met de leden en als die tot staken besluiten moet de be drijven ulitmata worden ge steld. De ondernemers krij gen een dag of vijf de tijd om over de eisen te beraadsla gen. Komen zij niet aan de vakbondseisen tegemoet dan breken er acties uit. FNV-voorzitter Kok sluit niet uit, dat FNV en CNV in zulke gevallen besluiten te zullen samenwerken. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (NVV en NKV) en het Christelijk Nationaal Vakver bond zijn druk bezig aan de voorbereidingen voor acties in de bedrijven. Centraal staat daarbij de ook dit jaar het systeem va tomatische prijscompensatie blijft ven bestaan. Prijsstijgingen moeten in het loonzakje worden vergoed, al dus de vakbeweging. FNV-voorzitter Wim Kok zei giste ravond in Amsterdam, dat de voor bereidingen erop zijn gericht in de tweede helft van de volgende week of de week daarop tot 'daden' te komen. De FNV selecteert de be drijven en de delen van bedrijf stakken, die met vakbondsacties te maken zullen krijgen. Over het plan, dat de vakbondsfe deratie heeft opgesteld moet eerst nog worden overlegd met de leden chem Benelux, Shellraffinaderij- en/Chemie en bij de Baggerbedrij- VVDM heeft bedenkingen tegen loting UTRECHT (ANP) - Een systeem van loting om dienstplichtige jon geren aan te wijzen, die voor mili taire dienst moeten opkomen, moet cte betrokken bedrijven. Het gaat volgens de WDM tot een uiterste worden beperkt. Er zou eerst se- de FNV niet alléén om staking; Welke acties wordt gedacht wilde Kok niet kwijt. Knooppunt Ter voorbereiding op acties hebbeh de Industriebonden van NW en NKV in Utrecht een landelijke actie- en perscentrum ingericht. Vandaaruit zullen beide bonden rieus moeten worden onderzocht welke methoden er verder aanwe zig zijn om het overschot van dienstplichtigen weg te werken. "Gezien de situatie op vele hoge scholen en universiteiten beginnen de maatschappelijke kansen steeds meer te lijken op loten uit de lote rij". Dit verklaart de vereniging in een hun acties leiden. Het centrum reactie op het voorstel wordt knooppunt van ïn totaal PvdA. veertien regionale actiecentra. Van 'Urecht, uit worden nauwe contac ten onderhouden met het lande lijke centrum van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging. De voedingsbonden van de FNV hebben aangekondigd, dat deze week bekend wordt bij welke be drijven de voedingsbonden acties gaan voorbereiden. Donderdag, vrijdag en volgende week maandag komen de leden in de betreffenfe bedrijven op stakingsyergaderin- gen bij elkaar. De bouwbond van het CNV heeft besloten de schilderssector, tim merfabrieken, meubelbedrijven en de houthandel te betrekken in een actieplan voor de bouw. In de be drijven werken in totaal 63.000 mensen. Bij eventuele acties zullen de Hout- en Bouwfederatie van de FNV, de Hout- en Bouwbond CNV en de machinistenbond ('het zwarte korps') samenwerken. Bij enkele grote concerns in ons land zijn gisteren de cao- onderhandelingen definitief afge broken. Het overleg liep stuk (op de eis handhaving automatische prij scompensatie) bij Philips, Esso- GELEEN (SP) - Na een schei ding van ruim 30 jaar kon me vrouw Frieda van der Vegt-Drager (60) dit weekeinde haar 40-jarige dochter Brigitte weer in de armen sluiten. Sa men met haar zoontje Andreas (12) was Brigitte uit de DDR naar Nederland gekomen. Dat dit eindelijk kon gebeuren was voor het grootste deel te danken aan Henk Knoops en zijn vrouw, die in Geleen een sociaal adviesbureau hebben. Jarenlang hebben de heer en mevrouw Knoops geijverd om Brigitte uit de DDR te krijgen. In 1969 stuurden zij een tele gram aan de toenmalige partij voorzitter Walter Ulbricht en enkele jaren geleden bood Henk Knoops zichzelf als gijze laar aan om Brigitte en haar zoon voor een korte vakantie in Nederland te krijgen. Tenslotte ging hij zelf naar Oost-Duitsland en kreeg alle medewerking om de reis naar Nederland te regelen. "Wij zijn de Oostduitse autoriteiten erg dankbaar en hebben veel me- Mevrouw Van der Vegt- Drager met dochter en kleinzoon dewerking gehad van het mi nisterie van Buitënlandse Za ken in Den Haag en de Geleense vreemdelingenpolitie", aldus Henk Knoops. In het met bloemen versierde huis in Geleen kunnen moeder en dochter het allemaal nog niet goed bevatten. In de raakten zij elkaar kwijt. Moeder Van der Vegt werkte aan het einde van de oorlog in Westfa- len. Zij was kort daarvoor ge scheiden van de vader van Bri gitte. In 1974 trouwde zij de Ne derlander Anton van der Vegt, die het vorig jaar gestorven is. Brigitte keerde na de oorlog naar haar geboorteplaats Ra- thenow in Oost-Duitsland te rug. Tot op heden kreeg zij nooit toestemming haar moeder te volgen. De verwoede pogingen van Henk Knoops om de Oost duitse autoriteiten te vermur wen zijn nu eindelijk beloond en voor Brigitte en Andreas be gint er een nieuw leven in een nieuw land. Een land dat volgens Brigitte zo schoon is en waar men alle denkbare comfort heeft. Stro mend water ziet zij nog als een luxe. Veel zal geregeld moeten worden en met name moet Andreas op de lagere school in geschreven moeten worden, maar moeder en dochter zien de toekomst zeer zonnig tegemoet. Mentens advocaat weerspreekt Russische beschuldiging AMSTERDAM (ANP) - De advo caat van Menten, mr. B. F. J. Simon heeft medegedeeld dat Menten geen deel heeft uitgemaakt van het SS-bataljon Nachtigall dat volgens de Russische officier van justitie in Lwow (het voormalig Poolse Lem- berg) Bris Antonenko daar tijdens de oorlog terechtstellingen van Poolse intellectuelen heeft uitge voerd. Mentens advocaat zei dat dit batal jon onder leiding heeft gestaan van de latere Westduitse minister prof. dr. Oberlaenden. Volgens een zeer gedegen onderzoek in 1961 van de Oberstatsanwaltschaft (het parket) in Bonn, heeft het bataljon geen moordpartijen begaan, aldus mr. Simon. Vorig jaar november werd bekend dat de pfocureur-generaal in Am sterdam van de Officier van justitie in Hamburg het verzoek had ge kregen Menten door de rijksre cherche te doen verhoren over diens mogelijke rol bij of weten schap van de moord op 36 Poolse hoogleraren in de nach't van 3 op 4 juli 1941 in Lemberg. Deze profes- sorenmoord zou vermoedelijk zijn gepleegd door leden van het ein- satzkommando Schöngart waarbij volgens getuigenverklaringen Menten ingedeeld zou zijn geweest. i «fcsS, i-, een miljoen gulden aan prijzen Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400,—. Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters. DEN HAAG (SP) - De werkgevers zijn boos op premier Den Uyl. In een brief protesteren zij met klem tegen het verwijt van de minister president, dat de ondernemers in ons land met de hoger uitgekomen incidentele loonstijging in 1976 massaal de wet hebben overtreden. De verwijten, die de premier vrij dagavond voor de NCRV-televisie ADVERTENTIE met uw reischeques. kontant buitenlands Ook dat is.mogelijk, eurocheques en al Beschikt u liever over geld? Haal uw reischeques" uw vreemde valuta bij de LEIOSE SPAARBANK uitsprak, zijn ongegrond, schrijven de werkgevers in de brief, die de heer Den Uyl gisteren is overhan digd. „Volstrekt ten onrechte hebt u met zoveel woorden de werkgevers be ticht van massale overtreding van de wet. U hebt daarvoor geen en kele concrete bewijsgrond aange voerd". De werkgevers, georganiseerd in de Raad van Nederlandse Werkge versverbonden, noemen Den Uyls uitspraken een ernstige zaak. „Zonder de nodige zorgvuldigheid in acht te nemen hebt u zich pu bliekelijk jegens de werkgevers uitgelaten". De werkgevers vinden, dat zij én de gemeenschap er recht op hebben dat de minister-president zijn uit spraken „corrigeert dan wel met bewijzen staaft". De brief is ook de ministers van economische en so ciale zaken toegezonden. De ondernemers wijzen Den Uyl er nog op, dat het kabinet de nodige objectiviteit moet behouden in zijn relatie tot de sociale partners (de werkgevers en werknemers). Klap In het gewraakte televisiegesprek (het wekelijkse gesprek met de minister-president) zei premier Den Uyl de hoger uitgekomen inci dentele loonstijging voor 1976 als een klap in het gezicht te hebben DEN HAAG - Minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft publiekelijk de provincie Zuid-Holland op de vin gers getikt, omdat men geen gege vens beschikbaar stelt die de minis ter nodig heeft voor het beant woorden van vragen uit de Tweede Kamer. De ontstemming van de minister bl^kt uit het antwoord dat hij heeft gegeven op vragen van het PPR- kamerlid Kees van Kuijen. Gruij-, ters zegt daarin dat "ondanks her haalde verzoeken, hem geen infor matie is verstrekt". De minister "Beantwoording van de vraag is dan ook onmogelijk". Dat een minister op een dergelijke manier ruchtbaarheid geeft aan het niet meewerken van een provincie, is zeer ongebruikelijk. De vragen werden gesteld naar aanleiding van het winnen van zand uit het gebied de Vlietlanden ten zuiden van Voorschoten, waarbij de provincie voor een aanzienlijke som geld de boot in dreigde te gaan. Inmiddels is deze zaak echter opge lost, omdat het zand dat daar uit gewonnen wordt gedeeltelijk zal worden overgenomen voor de bouw van de Schiphollijn. Dat de informatie die de minister wilde hebben hem niet bereikte, is te wij ten aan een communicatiestoornis op de griffie van de provincie. Men dacht daar dat het sturen van een brief aan Gruijtèrs niet meer urgent was, omdat de zaak was op gelost. Alsnog zal de minister nu de informatie krijgen van de provin cie, waarna de minister de vragen van het tweede kamerlid kan beantwoorden. Volgens hem had ook mi nister Boersma het één van de lam ste ervaringen uit zijn zesjarige mi nisterschap gevonden. De werkgevers noemen het „ge woon niet eerlijk, dat minister president Den Uyl zich giftig over de hoogte van het incideritele loon uitlaat". Laat hij eerst de zaak eens rustig gaan analyseren, menen zij. „De werkgevers hebben niet maar wat aangerotzooid". Met incidenteel loon wordt bedoeld geld, dat de werknemer verdient als gevolg van promoties, overwerk, ploegenarbeid, tantièmes en derge lijke. In een speciaal daartoe be legde persconferentie deden de werkgevers nog eens uit de doeken, dat 'incidenteel loon' nooit is uit te bannen en in wezen normaal moet worden geacht. Vorig jaar kwam de totale loon somstijging per werknemer uit op 10,5 procent. Daarvan was 1 tot 1,5 procent 'incidenteel', maar ge raamd was, dat die post slechts 0,5 procent zou kunnen zijn. De verwij ten van werkgevers en werknemers - over en weer - barstten los toen dat vorige weck bekend werd. Gis teren zeiden de werkgevers te heb ben berekend, dat bijna de helft van de 1 tot 1,5 procent stijging van het incidentele loon is te verklaren uit de verhoging van het minimum loon. Die stijging heeft belangrijke ge volgen voor de totale loonsomstij ging. De lonen, die vlak boven het minimumloon zitten, pikken er wat van mee en bovendien, zo voeren de werkgevers aan, geeft de opstu wende werking van het minimum loon grote spanningen in het in terne personeelsbeleid. „Mensen met enige ervaring of scholing, die dreigen te worden in gehaald door werknemers zonder enige ervaring, of met duidelijk la gere scholingsgraad, zullen zich daartegen verzetten. Werkgeyers hebben daar minstens evenweel begrip voor als vertegenwoordigers van de vakbeweging zelf', aldus de loondeskundige bij de werkgevers, dr. J. H. J. Crijns. Exact. „Zoek de tweede". Een eniggeheugen- spel met afbeeldingen van Veilig-Verkeers- posters. Kost niks. Veel Mona.leuk spelen. Je zuivelste| verwenning! Drugsyndicaat opgerold VANCOUVER (SP) - Door interna tionale samenwerking tussen drug teams van de politie in Nederland, Thailand, Singapore, Denemarken en Canada is een groot heroine- syndicaat opgerold. Waren er al veertien r band met deze zaak in het afgelo pen jaar gearresteerd, vorige week werden de twee leiders van het syndicaat, het echtpaar Lui Ling en Lui Shun Ha in Hong Kong, gear resteerd na een tip uit Amsterdam. De politie in het Canadese Vancou ver had van de politie in Thailand de tip gekregen, dat het syndicaat al in totaal 1500 kg heroïne vanuit Thailand en Hong Kong had ver scheept, een omzet van zo'n drie miljard dollar. SCHIPHOL (ANP) - De vervoers- federatie NVV/NKV in de onder nemingsraad van.de KLM dreigt over de betrekkingen die de maat schappij met Zuid-Afrika onder houdt, in botsing te komen met president-directeur Serge Orlandi- De KLM-directeur heeft namelijk afwijzend beschikt op een verzoek van de fractie om op de morgen te houden vergadering van de onder nemingsraad, de kwestie aan de orde te stellen. Als hij de bond, die er toch over wil beginnen, het woord ontneemt, zal deze de verga dering verlaten en het werk in de ondernemingsraad, waarin zij de meerderheid der zetels heeft, be perken tot schriftelijk commentaar op de agendapunten. In zijn brief aan de vervoersfeder- atie schreef directeur Orlandini: "Zoals bekend onderhoudt de KLM luchtverbindingen met circa zeventig landen in de gehele we reld. Daarbij wordt geen onder scheid gemaakt naar de aard van de politieke en maatschappelijke stel sels van deze landen. Aldus vliegt de KLM ook op Zuid-Afrika".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7