"Erg veel mensen zijn zich zelf niet" SABA toegelicht Tv-woensdag Te keurige Roulette van Haagse Comedie tg) vandaag. 1 ...en q/stere/71 [[ïï^programma i Marlous Fluitsma: LIGTVOET GANGETJE DINSDAG 25 JANUARI 1977 LEIDEN - Donderdagavond 27 januari staat Mar lous Fluitsma met een aantal andere acteurs en actrices onder wie Cor Witschge, die Bram v.d. Vlugt wegens ziekte vervangt) in de Leidse Schouwburg met het door haar man Herman van Veen geschreven stuk 'Jukebox 2008'. Wie is Mar lous Fluitsma? Marlous Fluitsma, actrice, ooit ver bonden aan het Groot Limburgs Toneel en de Haagsche Comedie; getrouwd met cabaretier Herman van Veen. Ze stond in het door haar man geschreven 'spel in vier ver wevingen' De Spinse. Staat nu in het land met o.a. Trudy Labij en Hetty Blok in het stuk 'Jukebox 2008'. Ook dat stuk is geschreven door Herman van Veen. Hierin grijpt Van Veen terug naar herinne ringen uit zijn eigen jeugd. Daar naast is ze vaak op de televisie te zien in de door Annie M.G. Schmidt geschreven serie 'Pleisterkade', met o.a. Jan Blaaser, Nel Koppen, Trudy Labij (ook hier) en Willem Nijholt. 'De Spinse' werd in de pers zeer gemengd ontvangen. In Lei den werd het stuk weggeschreven. "Men wil, dat er iets op het toneel gebeurt, dat er initiatieven worden ontplooid. Als iemand dan een to neelstuk schrijft en het zelfs nog re liëf geeft door het tegen een klas siek thema af te zetten, moeten jul- Door Bert Koekebakker lie recensenten het zo nodig kapot schrijven. Dat begrijp ik niet'.Veel dingen kwamen die avond in dat café in Gouda ter sprake. De eige naar, die het gesprek letterlijk kon volgen, deed al om half elf de deur op slot, omdat wij de enige gasten waren. Natuurlijk spraken we over haar toneelcarrière, haar moeilijk heden gedurende de tijd, dat ze in 'De Spinse' stond en het maar nau welijks kon verwerken, dat het to neelstuk, waar ze bovendien qua inhoud helemaal achter stond, zulke slechte recensies kreeg over Jukebox 2008, dat momenteel zulke volle zalen trekt, maar ook over de ontplooiing van haar carriè re, naast een getalenteerde vakman als Van Veen. Praat ze met Herman veel over 'het vak'? stimuleert hij haar? Het kwam allemaal ter spra ke. Ik heb twee jaargangen 'Harlekijn' (maandblad van Harlekijn-Holland bv- B.K.) doorgelezen, om jouw ar tistieke activiteiten te traceren. Al lereerst stuitte ik op een toneelvol in een stuk met Jerome Reehuis. Marlous: Ik speelde met Jeröme en Ed Bollman in het stuk 'Kaptein Bada' van de auteur Jean Vauthier, in een vertaling van Dolf Verspoor voor de 'Theaterunie'. Dat stuk had een erg goede pers, maar de pu blieke belangstelling was wat ge ring. Vauthier is een absurdist, een beetje in de lijn van Beckett en Io- neco, maar hier minder bekend. 'La Cantatrice Chauve" Marlous: Ja, in die traditie bevindt het stuk zich, het is alleen veel ba rokker van taal. Wat heb je nog meer op het toneel gedaan? Marlous: "Ik heb eerst gespeeld bij het G.L.T. (Groot Limburgs To neel), nog voor de splitsing in 'I' en 'II' bestond. Toen vroeg men mij of ik bij de Haagse Comedie wilde werken. En daar heb in natuurlijk ja op gezegd, omdat ik begreep, dat ik daar veel kon leren. Tenslotte hebben veel geronomeerde acteurs en actrices zich in het verleden aan de Haagse Comedie verbonden. Ik heb in stukken van Shakespeare, Molière, Anouilh en Gorki gestaan. Ik heb gespeeld met mensen als Elisabeth Andersen, Ko van Dijk, Paul Steenbergen, Myra Ward, Jo ris Diels. Ida Wasserman was in de tijd, dat ik kwam, net weg, dacht ik". Risico Je bent weggegaan, wilde op eigen benen staan en dat betekende in jouw geval 'De Spinse'. Marlous: Ja, dat was een zeker ri sico voor mij. Het was tenslotte de eerste serieuze poging om binnen 'Harlekijn' toneel te maken. Her man was aanvankelijk met een 'toneel-spel' begonnen, gebaseerd op het leven van de insecten, dat hem mateloos boeide. Toen hij ging schrijven, ontdekten we, dat er in de mythologie een verhaal bestaat, dat qua gegeven en strekking veel overeenkomst vertoont met het verhaal, zoals Herman dat in z'n hoofd had. Dat was het verhaal van Arachne, een Lydische prinses, die door haar begaafde weefkunst de jaloezie opwekte van de godin Athene. Arachne wordt zo bang voor Athenen, dat ze zichzelf op hangt. Athene verandert haar ver volgens in een spin. Als grond thema had Herman de strijd om de eigen identiteit gekozen. In wezen Marlous Fluitsma Ik zal Hermans carrière nooit gebruiken om naam te maken vind ik dat nog steeds een mooie gedachte. De kritieken waren soms vernieti gend. Herman had het geschreven en jij, z'n vrouw, speelde daarin één van de belangrijkste rollen. Hoe onderging je dat? Marlous: Ik heb eigenlijk nog nooit tegen iemand gezegd, dat ik mede door dc regie van Herman, die er werkelijk helemaal indook, m'n stem op de juiste plek heb gekre gen. Doordat ik daarvoor vaak jonge-meisjesrollen speelde, had ik de neiging op het toneel te 'hoog' te praten. Je 'toneelpresentatie' wordt door die gekunsteldheid ook wat geforceerd. 'De Spinse' was voor mij vooral een 'innerlijk succes' en dat is ook heel belangrijk. De slechte recensies heb ik me aan vankelijk erg aangetrokken. Ik was soms goed in de put en kon alles maar slecht relativeren. Ik was er tenslotte nauwer bij betrokken dan de anderen; enerzijds door mijn privé-relatie met Herman en ander zijds omdat ik ook töèn al een deel van 'Harlekijn' was. Nu zit ik er he lemaal in, maar destijds voelde ik al nauwe verwantschap. Herman overzag die recensies wel, maar vond het lullig, als hij zag, dat ze mij beslist niet onberoerd lieten. 'Jukebox 2008', jullie donderdag in de Leidse Schouwburg staan, zijn, in tegenstelling tot 'De Spinse' haast allemaal positief. Marlous: Ja, het blijkt, dat de re censenten de ontwikkeling in op gaande lijn aangevoeld hebben en dit terecht in hun recensies signale ren. Maar ik geloof, dat 'Jukebox' ook veel dichter bij het publiek staat. Het is herkenbaarder. Zonder direct in details te willen treden, ge loof ik, dat het thema van nozems met vetkuiven, daarmee verwante muziek en kleding een brok her kenning voor het publiek betekent. 'De Spinse' stond veel verder van ze af. Met 'Jukebox 2008' spelen we steeds voor enthousiaste zalen. Ook krijgen we veel brieven en persoon lijke reacties. Op party's, perspre sentaties, etc. zul je Herman en jou nooit tegenkomen. Marlous: Nee, we hebben daar geen behoefte aan. Veel mensen zijn zichzelf niet, komen alleen om be keken te worden of om naar elkaar te kijken. Als je die mensen wilt le ren kennen moetje ze eigenlijk al lemaal persoonlijk bij je thuis uit nodigen. Wij willen in dat wereldje gewoon liever niet meedraaien. Dat hoeft niet zo voor ons. 'Van Veen is groter dan Kan, Her mans en Sonneveld samen', heeft Duys eens gezegd. In het midden latend of hij helemaal gelijk had, geeft het wel het niveau aan, waarop Herman cabaret maakt en gewaardeerd wordt. Kan jouw to neelcarrière zich daarnaast spon taan ontwikkelen? Marlous: Ja, natuurlijk, Herman en ik doen twee totaal van elkaar ver schillende dingen. We stimuleren elkaar natuurlijk en praten vrij re gelmatig over het vak, Harlekijn en alles wat daaraan vastzit. Ik zal Herman's carrière ook nooit ge bruiken om naam te maken. Dat zit nu eenmaal niet in me. Herman weet dat en waardeert dat. Tens lotte kun je je privéleven en datge nen wat je in 't theater doet niet scheiden. Fanatiek Uit ervaring weet ik, dat veel meis jes en vrouwen Herman helemaal te gek vinden. Hoe reageer je daarop? Marlous: In het begin had ik daar, eerlijk gezegd, wel een beetje moeite mee. Niet met de manier, waarop Herman die belangstelling verwerkte, dat i§ nooit een pro bleem geweest, maar door de fana tieke nadrukkelijkheid van die in teresse. Je moet overigens niet ver geten, dat Herman geen "popster" is. De interesse van zijn publiek is anders gericht. Minder erotisch zou ik haast zeggen. Het publiek rea geert, geloof ik, in eerste instantie op hetgeen Herman op het toneel doet en pas daarna op z'n persoon. Je bent dus artistiek volledig in staat datgene te doen, watje graag wilt? Marlous: Ja, net zo goed, als ik al leen maar teksten van Herman wil lezen, als hij me het gevoel geeft er met me over te willen praten, be moeit Herman zich niet of nauwe lijks met mijn activiteiten als to neelactrice. Dat is geen afspraak. Het is intuïtie. Afspraken scheppen verplichtingen; intuïtie is geba seerd op spontaniteit. Een betere basis voor onze artistieke en privé- relatie is nauwelijks denkbaar. ADVERTENTIE Jazzgala in Den Haag DEN HAAG - Jazz Gala '77 wordt deze keer in tien Euro pese steden gepresenteerd en komt in ons land in de nacht van 29 op 30 januari een con cert bieden in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Volgens impressario Paul Ac- ket heeft orkestleider Peter Herbolzheimer zijn "Rhvthm Combination and Brass" uit gebreid tot een all star big band. Dit gebeurde door Ame rikaanse musici die in Europa toeven, en de elite onder de Europese jazzmusici er aan toe te voegen. automaterialen banden gereedschappenremmenservicel electro-service hoge rijndijk 3281 leiden telefoon 071114 2041* LEIDEN - Een hoer spelen in de maand januari valt om den drom mel niet mee, maar daarmee is na tuurlijk nog niet verklaard waarom Marjon Brandsma (als de hoer Ijoe- ba) een bh en een onderjurk draagt, wanneer ze suggereert aan Alexej haar borsten te laten zien. Ze draait zich met de rug naar het publiek, maar kan vervolgens niet verhinde ren, dat het publiek deze "dubbele bodem" doorziet. Ook de andere meisjes komen als hoeren nauwe lijks uit de verf. De huurprostituees even buiten beschouwing latend, lijkt Leiden niet de stad, waar de actrices naar "voorbeelden uit het leven" kunnen zoeken. Maar zij moeten toch wel weten, dat hoeren, zoals de op 20 juli 1928 in Praag ge boren schrijver Pavel Kohout die waarschijnlijk bedoeld moet heb ben, veel ordinairder en genanter zijn dan de zorgvuldig en uiterst mooi geklede Elisa, Jeannette, Ju- KOZAKKENKOOR - Het Don Kozakkenkoor o.l.v. Serge Jarow zal als onderdeel van een nieuwe wereldtournee ook een aantal con certen in Nederland geven. Op 3 fe bruari treedt het 25 leden tellende koor op in het Concertgebouw in Amsterdam. Op het programma staan voorts concerten in Rotter dam en Den Haag. lia, Martha en Sofie. Ze speelden in Kohouts "Roulette" beslist niet onverdienstelijk, Marjon Brandsma bijvoorbeeld speelde, bij de ontdekking en verdediging van de identiteit van haar "cliënt" zelfs bijzonder goed. Maar het was allemaal te mooi. Te verzorgd, te netjes, te overzichtelijk, te voor spelbaar. Was dat ook de oorzaak, dat de "Haagse Comedie" slechts in staat bleek de Leidse Schouwburg voor slechts tachtig mensen "be speelbaar" te maken? Juist nu de dood van de getalenteerde actrice Ida Wasserman de ouderen doet denken aan de volle zalen, welke de Haagse Comedie in het verleden al leen al door haar faam, welke haar in alle steden vooruitsnelde, steeds weer trok? Natuurlijk, Nell Koppen (ooit een fijne karakterrol spelend in "Peer Gynt" en Jules Royaards speelden fantastisch. Maar zij ble ken gisteravond toch niet in staat het stuk, dat speelt in een bordeel in een grote Russische stad omstreeks 1900 en dat gebaseerd is op motie ven uit de novelle "Duisternis" van Ljeonid Andrejev naar niveau te spelen. Hoewel de televisie gistera vond nauwelijks een noemensw aard alternatief bood, werden de thuisblijvers toch in het gelijk ge steld. Een eenvoudig spelletje gan zenbord was hier als alibi voldoen de. Zelfs al zat men de hele avond in de put. BERT KOEKEBAKKER LEIOEN TEL. 071-140941 Jaap Flier en Willy de la Bije terug DEN HAAG - Willy de la Bije en Jaap Flier, ex-dansers van het Ne derlands Danstheater zijn uit Aus tralië teruggekeerd in Nederland. Zij gaan werken aan de opleiding toneeldans van de Rotterdamse dansacademie. In Australië waren Willy de la Bije en Jaap Flier anderhalf jaar ver bonden aan een balletgezelschap in Adelaide respectievelijk als bal letmeesteres en -lerares en als artis tiek mededirecteur. Daarna had den ze twee jaar het eigen gezel schap "The Dance of New South Wales" in Sidney. NEDERLAND I 18.15 - Inleiding tot de Ontwikk. Problematiek (1) (Teleac); 18.45Bereboot (NOS); 18.55 - Journaal (NOS); 19.05 - Van nature, over mens en natuur (NCRV); 19.55 - De muis die brulde, filmparodie (NCRV); 21.20 - Wat bezielt je?, doe. (NCRV); 21.35 - Journaal (NOS); 21.50 - NCR V-Springtrofee 1976-1977 (NCRV); 22.40 - Wel te rusten? inform, programfna (NCRV); 23.20 - Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 - Kortweg. Kunst op komst in de komende week (NOS); 18.55 - Journaal (NOS); 19.05 - AVRO's Toppop (AVRO); 20.00 - Journaal (NOS); 20.25 - Voor de vuist weg (AVRO); 21.35 - Edward VII, tv-serie (AVRO); 22.27 - Televisier Magazine (AVRO); 23.12.12 - Den Haag vandaag (NOS); 23.27 - Journaal (NOS). De TROS-omroeper sprak gis teravond om kwart voor elf wel een waar woord: de tegenstel ling tussen „Duel at Diablo", vol geweld, sadisme en nationa lisme, en het culturele pro gramma over leven en werk van de balletdanser was groot. Niet alleen door het duidelijk ander onderwerp, maar vooral door het verschil in klimaat: de TROS-documentaire had de grote verdienste de balletdan ser te laten zien als mens. De verleiding is groot om van dat beroep vooral de schoonheid te tonen, de glamour en het succes bij het publiek. Daar schok de documentaire ook wel aan dacht aan, maar dat gebeurde toch in het kader van het ge heel: opleiding, training, voor stelling. En er was door regis seur Rene van Gijn veel zorg besteed juist aan die vergelij king: stukken voorstelling, die overgingen in repetitiefrag menten van de gefilmde stuk ken, en weer terug. Dat was niet alleen instructief, maar het toonde vooral waar al die in spanningen toe moeten leiden. Het was ook een redelijk eer lijke documentaire, dat wil zeg gen dat de zwarte kanten van opleiding, carrière, en het ^inde daarvan goed aan bod kwamen. Het probleem van de gebrek kige aansluiting van opleiding en theaterpraktijk kwam in ie der geval ter sprake; in' de hoogst ernstige waarschuwing van Rudi van Dantzig dat de op leiding in Nederland goed moet beseffen welke verantwoorde lijkheid men op zich laadt als men kinderen als leerlingen ac cepteert en hun voorspiegelt dat zij, met die opleiding, zeker werk zullen vinden in een groep. Het verweer van Rene Vincent, directeur van de balletoplei ding van het koninklijk conser vatorium, dat dit probleem zijn oorsprong vindt in de moeilijke recrutering van jong ta lent, snijdt onvoldoende hout. Wat de begeleiding van de car rière van de danser betreft: het werd uit deze reportage over duidelijk dat de danser een voudig geen tijd heeft zich met dat soort zaken bezig te houden - anderen, die moeilijk zijn te vinden, zullen dat voor hem moeten doen. Ook de andere, grotere en kleinere problemen werden behoorlijk ter spake gebracht: de enorme eisen die aan het li chaam worden gesteld, het beeld dat het publiek nog altijd heeft van danser en danseres, en de groeiende belangstelling van het publiek. Er was iets te zien van de grote persoonlijke inzet van dansers en danseres sen - en misschien zelfs iets van het resultaat van al die overga ve, de schoonheid van het men selijk lichaam in beweging. JAAP JOPPE De actrice Mary Dresselhuys zal ter gelegenheid van haar 70ste verjaardag vanavond in Televizier Magazine verschijnen. Voorts komt er een reportage over het zaterdag gehouden congres van een zamen. In Londen wordt gesproken met Luis Rodrigues, die een re portage maakte in Angola. Rodrigues toont in deze reportage aan dat een groot deel van Angola niet meer onder controle van de MPLA ressorteert, maar onder controle van de vrijheidsbeweging Unita. Dinsdag 25 januari Hilversum 1 PP: 18.19 PvdA. AVRO: 18.30 Nws 18 41 Per Saldo. 18.55 Spectrum Buitenland. NOS: 19.15 (S) Accoord: Kroniek van amateuristische muziekbeoefening. AVRO: 20.00 (S) Hoogtepunten uit ope rettes. 21.00 Jacht op miniaturen, hoor spel. 21.30 Ratatouille: gevr. muz. prog. 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. 23.00 (S) Dichter bij de muz. 23.20 (S) AVRO Skymaster Show. 23.55 Nws. Hilversum 2 NOS: 18 00 Nws. KRO: 18.11 Echo. 18.30 (S) Op vleugels: lichte pianomuz. 18.50 Verkenning: sociaal-maatschappelijk prog. 19.00 (S) Zin in muziek. 19.30 Voor de verandering, gezinskatecheseprog. 19.45 Kerk in meervoud. 20.00 Nws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) Kodaly-Martinu- Vieutemps: klass. muz. 21 30 Spektakel, kult. (P) op donder. 23.00 (S) Met het oog op morgen met om 23.05 Aktual. overz. 23.55 Nws. Hilversum 3 NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. VARA: 19.02 (S) Poprecon structie. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en Blues. 22.02 (S) (P)opdonderd. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht-drie-draai. 2.02 (S) Help! Voor werkers in de verzorgende en verple gende beroepen. 4.02 (S) De rode dage- Woensdag 26 januari Hilversum 1 TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Rustig bijko- tiek voor de huisvrouw. 8.45 (S) Kom i maar eens bij: gesprek en klassieke mu ziek, 10.00 (S) Een oude hit in nieuwe snit. 10.30 Nws. 10.33 (S)Toerja-Toernee: Streek-in. 11.45 (S) Café-Chantant. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Aktuall. 13.00(S) Hoog tepunten uit musicals. 13.30 (S) Sport na sport magazine voor jongens en meis- ies. 14.00 (S) Specialiteiten a la carte. Muzikaal wensprogramma. 15.00 (S) Als dat zou kunnen: verzoekplaten. (15.30 Nws). 16.30 (S) Kernpunt. OVER HEIDSVOORLICHTING: 17 20 Mens en samenwerking. TROS: 17.30 Nws. 17.32 (S) Aktua-magazine. Hilversum 2 VARA: 7.00 Nws. 7.11 ochtendgymnas tiek. 7.20 In de Roode Cirkel, nieuw sportprogramma. (8.00 Nws). 9.35 Water standen. 9.40 Nederlandse Schoolradio. 10.00 Radioweekblad. 11.00 Nws. 11.03 Johan van Minnen - ombudsman. 11.15 Even "terug" draaien: OUDE GRAM MOFOONPLATEN. 12.00 Ossensiese - Centraal: gesprekken. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.30 Een middagje Stoomradio. 16.00 Nws. 16.03 Drie epi soden uit het leven der auto's', hoorspel. 16.45 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 (S) Metrpole Orkest: lichte muziek. RVU-TELEAC: Wetenschap in bewe ging II 3. Energie: het MHD-projekt. VARA: 17.55 Mededelingen en SOS- berichten. ziek en informatie voor de werknemers. 9.03 (S) Pop-op-drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek, met verzoekverhalen. 12.03 (S) Drie tussen de middag, om de KRO- kiesschijf. 1.03 (S) Pop-kontakt de Theo Stokkink-show. 16.03 (S) Hitmeesters. Hilversum 4 NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7 08 (S) Te Deum Laudamus, ge wijde muziek. 7.30 (S) Preludium: klas sieke muziek 9.00 Nws. 9.02 Onder schooltijd. 10.00 (S) Orkcstpalet. 12.00 (Sj Lunchconcert. 13.00 (S) In de scha duw van de meesters. 14.00 Nws. 14 02 (S) Een uur natuur; magazine over het samstrasse. WDR: 8 05 Schooltelevisie. 9.30 Sesamstrasse. (Reg. prog. NDR: 18.00 Sport. 18.30 Aktual. 18.45 Zand mannetje. 18.55 Aktual. magazine. 19.26 Notartzt-wagen 7. tv-serie. 19.59 Prog. overz. 18.00 Region, nieuws. 18.05 In spection Lauenstadt, tv-serie. 19.15 Ak tual. 19.45 Amus. prog. 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Amus. prog. 21.00 Uber- flug, tv-film. 22.05 Journ., comm. en weerber. 22.25 Eurovisie: E.K. Kunstrij- -18.20 Tekenfilm 18 45 Kin derprog. 19 00 Journ. 19.30 Adoptiertes Gluk, speelfilm. 21.00 Journ. 21.15 Ak tual. 22.00 Sydney, tv-film. 22.40 Journ. Belgische tv Dinsdag 25 januari 18.00 Kleuterserie. 18.05 Wickie, de Vi king, tekenfilm. 18.30 Open 18.55 Teken film. 19.15 Het Vrije Woord. 19.40 Meded. Meded. 19 45 Journ. 20 15 Klein kunst. 20.45 Medische rubriek. 21.35 Scènes uit een huwelijk, tv-serie. 22.25 NEDERLAND I - 15.30 Kijkdoos, kinderprogramma (NCRV) 16.15 Lappenkat, kinderserie (NCRV) 16.30 De reizen van Kim, avontu- renserie (NCRV) 16.55 De beren gaan verhuizen, na- tuurdocumentaire (NCRV).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 5