"Ik sta in een goed blaadje bij Onze Lieve Heer Al duizend pilsjes voor Braziliaanse jeugd Noord wij kers willen eigen jachthaven Veel klachten over kozijnen DINSDAG 25 JANUARI 1977 W- m W plannen Joop Huybers: §11111 "Wij zien wmm het wel zitten Samen met Klaas Huizinga, Dirk Duyndam en vuurto renwachter Dick van Dee gaat de commandant van de Noordwijkse strandpolitie, Joop Huybers, vanavond be spreken hoe in de nabije toe komst de "ongeorganiseer de" watersportliefhebbers uit Noordwijk en omgeving bij elkaar kunnen worden ge bracht in een vereniging. Stalling "Veel eigenaars van een zeil- of motorjacht moeten nu nog buiten Noordwijk een lig plaats zien te vinden", zegt Huybers. "Dat lukt over het algemeen ook wel, maar het ontbreekt er dikwijls aan noodzakelijk voorzieningen zoals een goede winterstal ling en een plek om je boot te repareren". Pachten "Wij dachten zo: als we nu eens al die "uithuizige" Noord wij kers enthousiast krijgen dan moet het toch lukken om met vereende krachten hier in ons eigen dorp een voorziening op poten te zetten of iets te pachten. Zelf hebben we ons oog laten vallen op de particu liere jachthaven aan de Van Berckelweg. Die is pas in an- dere handen overgegaan. Mogelijk dat we de haven van de nieuwe eigenaar kunnen huren". "Er zijn, dachten we zo, lief hebbers genoeg voor de ver eniging die we willen gaan oprichten. Van de ongeveer 250 bootbezitters in Noord wijk voelen er zeker al hon derd voor ons idee. Dus moe ten we maar spijkers met koppen gaan slaan. Per slot van rekening kunnen we sa men meer dan ieder voor zich. Wij zien het wel zitten. En we hebben plannen zat. Om maar eens wat ongenuanceerde kreten te slaken; als de ver eniging een feit wordt willen we aan een doe-het-zelf-loods zien te komen waar onze le den hun boot kunnen op knappen. Onder leiding van deskundigen". "In verenigingsverband willen we onze materialen goedko per aanschaffen en we zouden instructie-avonden kunnen organiseren om de leden te la ten zien hoe er op het water met een boot moet worden omgegaan. Filmavonden wil len we organiseren en jaar lijks een verenigingseven ement. Ik stel me ook zo voor dat we er met zijn allen op uittrekken om dicht in de buurt op ont dekkingsreis te gaan door één of ander natuurgebied zoals de Westeinder en de Nieuw- koopse plassen. Voor anker Nu zie je nog maar al te vaak dat mensen met een boot zo'n meter of dertig de Kaag op va ren en daar prompt voor an ker gaan. Die weten niet wat er in de buurt voor fraais te koop is. Als ze met zo'n oriën tatievaart meedoen komen ze daar vanzelf wel achter". Zo maar wat ideetjes van briga dier Huybers, die met zijn drie collega-initiatiefnemers de stoute plannen wel ziet zit ten. Naast Noordwijkers no digen ze ook Voorhouters en Noordwijkerhouters (twee gemeenten die het ook zonder jachthaven moeten stellen) uit zich aan te sluiten bij de binnenkort samen te stellen gelederen. In oprichting In de loop van deze week krijgt ook de rest van de plaatselijke pers informatie omtrent de nieuwe vereniging in oprich ting. Volgende week wordt een openbare vergadering gehouden waarin de plannen wat uitgebreider de aandacht krijgen. hem de hand te drukken. Wat hij zeker niet zal vergeten is een man, voor hem totaal onbekend, die hem een cadeau kwam aan bieden. Van Liempt hierover: „Die man had gehoord dat ik Esperanto sprak. Hij begon ook in die taal tegen me te praten. Nou ik stond wel gek te kijken. Ik kreeg twee gouden manchetknopen van hem. Zo maar. Omdat ik Espe rantist was." Zijn belangstelling voor die taal is er al geruime tijd. Van Liempt was nog kwekeling toen hij zijn eerste boekje met grammaticale gegevens over die taal eens door nam. Verder kwam hij de eerste jaren niet. Het boekje verdwêen \in een kast. Twintig jaar later kwam het toevallig weer eens te voorschijn. „En toen ben ik weer aan het studeren gegaan en een acte gehaald." Dichten Maar zijn liefste hobby is gedichten schrijven. Vertelt dat hij er die nacht nog één heeft geprodu ceerd over een inbreker. „Er zijn gedichtjes van me gepubliceerd in literaire tijdschriften", zegt hij met gepaste trots. „Als het even kan zal ik ze laten bundelen." Van Liempt weet dat dit niet zal meevallen „Kijk," zegt hij, „als je bij je collega's niet in de smaak valt, kraken ze je. Ik ken iemand, die ook een bundeltje wilde uit geven. moet je net geloven. Hij moest eerst zelf tweehonderd exemplaren afnemen voor de uitgeverij bereid was wat uit te geven Zijn kritiek op de moderne dichters is niet mals. Opwinding maakt zich van hem meester als hij Onderwijzer Van Liempt verlaat na 46 jaar Willibrordschool mooiste tijd is geweest. Het wer- die rompslomp af.maar toch een man die lekkere hapjes zeker was. Die receptie zullen vele Bo- ken in gemengde klassen stond Als ik eens opnieuw zou kunnen niet laat staan, werd zes jaar gele- degravers zich ongetwijfeld her- hem wel aan. „En toch mis ik die beginnen, werd ik weer onder- den ook al eens in het zonnetje inneren. Op de onderwijzer heeft kinderen wel een beetje hoor. Je wijzer. Wis en waarachtig. gezet. Dat was toen hij veertig die indruk gemaakt. Mensen kunt dan wel zeggen ik ben van al Van Liempt, een koffiedrinker en jaar in het onderwijs werkzaam stonden tot buiten in de rij om daarover begint te praten. Ver telt: „Wanneer je die moderne gedichten leest vraag ik me wel eens af of dit nu voor de massa is of voor die kleine kring van kun- Nog niet zo lang geleden bewerkte Van Liempt liedjes uit de oude doos (op de grote stille heide, Hela gij bloempje) om en ge bruikte hiervoor satirische tek sten. Hij stuurde ze op naar een uitgever. Het antwoord liet niet zo erg lang op zich wachten. De uitgever schreef dat de jeugd de liedjes niet meer kende. Van Liempt: „Hij had een kantoorbe diende van twintig jaar de mu ziek laten horen. En die had er nog nooit van gehoord. Nou, dat vind ik geen maatstaf." ESTO Z'n meeste tijd gaat toch wel zitten in zijn eerste liefde: de voetbal vereniging Esto. Van die club was hij de oprichter. Veel oud leerlingen ontmoet hij nu op het speelveld maar ook twee van zijn zonen zijn actief in de voetballe rij. „We hebben dertig elftallen, en die zijn me allemaal even lief." Aan bijbaantjes heeft het Van Liempt nooit ontbroken. Voor zijn bezigheden op kerkelijk ge bied kreeg hij een pauselijke on derscheiding. Gekscherend merkt hij op: „Ik sta dus in een goed blaadje bij Onze Lieve Heer Van Liempt „verzoop", zoals hij zelf zegt, wel eens in die bijbaan tjes. Het is hem wel eens gebeurd dat hij er dertien had. Op weg naar school vroeg hij zich op een dag af waar hij nu toch eigenlijk naar toe ging Van Liempt: „Ik stond een keer voor het loket bij het postkantoor en vroeg om an derhalf ons rookvlees. Toen de ambtenaar me wat vreemd stond aan te gapen voelde ik me wel op gegrepen. Op dat moment heb ik veel van die bijbanen afgesto ten." Vernieuwingen De vernieuwingen in het onderwijs hebben Van Liempt nooit in ver legenheid gebracht. Met de meeste zaken kon hij zich wel verenigen. Alleen de snelle, radi cale vernieuwing, daar had hij wel eens moeite mee. Zegt: „Dit mondt vaak uit in extremiteiten waarvan het kind de dupe wordt". Hij vindt dat men op de scholen geen overbodige creatieve toe standen in het leven moet roepen. „Dit kan ten koste gaan van het kind als het naar de middelbare school wil. In dat creatieve werk gaat veel te veer tijd zitten. Dat vergeten de meeste leerkrachten. De onderwijzers willen dat de buitenwacht zegt kijk eens wat ze op die school presteren. Tegen de leerlingen zeggen ze: als je iets niet weet, zoek je het maar op. Kijk, typelessen in een vierde klas, leren telefoneren in de vijf de. Het onderwijs gaat er door te loor. Het is onwerkelijk en heeft niets met de school te maken." BODEGRAVEN - Zelf had hij het zich nauwelijks kunnen voorstel len. Zesenveertig jaar les geven aan één en dezelfde school is dan ook geen kleinigheid. Eén keer heeft hij een poging gedaan weg te komen. Maar het huis stond hem niet aan. Daarop ketste het af en bleef Willem van Liempt Bodegraven trouw. Het definitieve einde nadert nu erg snel. Zaterdag zullen zijn leerlin gen (oud en jong) hem nog één keer in het zonnetje zetten. Dan is het werkelijk voorgoed voorbij. Een beetje is Van Liempt er al aan gewend straks zonder „zijn" kin dertjes door het verdere leven te moeten gaan. Want zestien maanden werkt hij al niet meer. Hij heeft gebruik gemaakt van de wet als je veertig jaar bij het on derwijs bent mag je met ver vroegd pensioen. Dat heeft de Bodegraafse onderwijzer ook ge daan. Alleen hij draaide een paar jaar langer dan veertig jaar mee. door Jan Westerlaken foto Wim Dijkman Nog maar achttien jaar was Van Liempt toen hij, met een diploma op zak, de Bisschoppelijke kweekschool verliet. Direct kon hij aan de slag. Vier gemeenten verdrongen zich om hem „in te lijven". Dat het Bodegraven is geworden, is een toevalligheid. Ik heb „blindelings" geprikt, vertelt hij na een ferme haal aan een si garet. „Spijt heb ik er nooit van gehad. Gemengd Jaren heeft Van Liempt alleen maar jongens in zijn klas gehad De leerlingen van de Willibrord school gingen gescheiden naar school. Dat duurde tot 1969. Toen ging men schuchter toe over om gemengde klassen te formeren. ,Daar heb ik jaren voor gevoch ten", zegt Van Liempt. „Tja, het waren de nonnetjes hè, die dit tegen hielden. Ze zeiden, die ruwe jongens bij ons, dat kan toch niet? Die vechtersbazen za gen ze als een bedreiging. Ge mengde klassen is mij in ieder geval uitstekend bevallen."De slechtste herinneringen bewaart de scheidende hoofdonderwijzer aan de oorlogsjaren. „Ze waren wel het meest bewogen, dat wel. Vaak werd je maanden lang ver dreven uit je school omdat de Duitsers onderdak moesten heb ben. Dan kon je les gaan geven in oude pakhuizen waar je met een gammel houten trapje naar bo ven moest. Zomers was het er gloeiend heet, 's winters ijskoud. Dat was zeker geen lolletje, dat kan ik je verzekeren." Zonder dralen vertelt Van Liempt dat de laatste zeven jaar z'n WASHINGTON - De eerste school dag van Amy Carter, dochtertje van de nieuwe Amerikaanse president, kon niet onopgemerkt voorbijgaan. Een heel legertje foto grafen sloeg haar gade, terwijl zij haar grote schooltas over het plein zeulde. Scholieren in Katwijk halen f12.000 op KATWIJK - De leerlingen van de Christelijke scholengemeenschap voor havo en atheneum aan de Prins Frederikdreef te Katwijk hebben met hun bazar op 23 de cember 12.000 gulden bijeen ge bracht voor een Mexicaans India nendorp. Het streefbedrag was 10.000 gulden. Nu dit bedrag bij el kaar is, legt de Mexicaanse regering ongeveer 40.000 gulden bij voor de bouw van een school in het dorp. Het geld wordt woensdag 26 ja nuari om 14 uur door de leerlingen aangeboden aan het opperhoofd van het Mexicaanse Indianendorp Pantedec. Daarna is er vanaf onge veer 14.30 uur een receptie om dit heuglijke feit te vieren. De super- bazar werd eind december georga niseerd door de gezamenlijke der tig klassen van de school, waarbij de hulp werd verkregen van di verse leraren. De leden van de Hazerswoudse jeugdsociëteit Pleyn '68 hebben in de afgelopen maanden in hun soos aanzienlijk minder pilsjes gedronken dan ze gewend zijn. Dat deden ze met opzet. Want ze hebben de in Hazerswoude ge stationeerde pater Alfons Kroese toegezegd dat ze wat geld zullen inzamelen voor een groep jonge mensen uit het Bra ziliaanse Belo Horizonte, die onder belabberde omstandig heden hun leven moeten slijten krottenwijken. De Hazerswoudse jeugd spaart nu door minder te drinken. Zo hebben ze al duizend pilsjes (90 cent) „verzilverd"En ze gaan door. Ze willen een paar dui zend gulden inzamelen. Pater Kroese, die in juli van dit jaar op bezoek gaat bij eencollega van hem in Belo Horizonte. zal dan persoonlijk het geld aan de Braziliaanse jongeren over handigen. Die willen van het geld onder meer een waterlei ding aanleggen, een medische post op potem zetten en de leef omstandigheden voor baby's en kinderen verbeteren. In nog wij nieuwe woningen in Lisse •k Woningbouw-voorzitter Salman over deze huizen: „We wisten van tevoren dat we in problemen zouden verzeilen Veel steen en been klagende bewoners van de nog vrij i woningwetwoningen in de Zwaluwstraat en Uitermeer in Lisse zullen nog even geduld moeten hebben. Alvorens de omstandigheden te verbeteren wil de woningbouw vereniging Volksbelang het resultaat afwachten van een door TNO-Delft ingesteld onderzoek naar de mogelijke vervanging van houten raamkozijnen door kunststof kozijnen. Blijken die te voldoen, dan is de kans groot dat "Volksbelang" een groot deel van haar woningen in de twee genoemde straten van dergelijke kozijnen zal voorzien. Die zullen dan minder reden tot klagen moeten geven dan de hui dige kozijnen, die in talloze woningen voor een brok narigheid hebben gezogd en nog steeds zorgen. Bij een geringe windkracht klapperen ze in de wind en ze laten zoveel vocht en tocht door dat er nauwelijks tegen te stoken is, zo luiden veel klachten. "Volksbelang"-voorzitter Salman vertelde mij gisteren dat de oorzaak van alle ongemak moet worden gezocht in de mate riaalkeuze destijds bij de bouw. "Van te voren wisten we dat we met dat lichte materiaal al snel in de problemen zouden verzei len. Maar we hadden geen keuze. Het rijk stelde voor de bouw van deze woningen maar een beperkt bedrag beschikbaar. Daar moesten we het mee doen. Dus zijn er een aantal dingen niet aan gebeurd die er wel aan hadden moeten gebeuren". "Ik zal niet ontkennen dat daardoor nu mensen in de narigheid zitten, maar we moeten deze zaak ook weer niet teveel opblazen. Zeker binnen drie jaar, maar mogelijk binnen twee jaar, gaan we al die kozijnen vervangen. En ik weet dat er in de Poelpolder geruchten gaan dat de verbouwingen zo rigoreus zullen zijn dat de mensen een tijdje uit hun woningen moeten. Daar is niets van waar. Ze mogen in hun woning blijven. Men moet ons even de tijd geven om de problemen waarin we verzeild zijn geraakt op te lossen. Er is geen reden tot paniek".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4