Deel Breestraat op proef dicht Leiden krijgt bijen-markt9 Besluiten over Breestraat e.o. Stem van PSP geeft doorslag Valkbrug niet in twee richtingen open Stichting: omgekeerd effect Opslagloods niet op grasveld Kastanjekade DINSDAG 25 JANUARI 1977 LEIDEN - De gemeenteraad heeft omtrent de Breestraat en de mark- tenroute samengevaf gisteravond het volgende beslist: Het doorgaande autoverkeer zal by wijze van proef uit de Breestraat worden geweerd en het gedeelte van de Breestraat, gelegen tussen Koornbrugsteeg en Gangetje, zal op proef worden gereconstrueerd. Gedurende deze werkzaamheden kunnen er door dit deel van de Breestraat geen auto's; het busver- keer zal in twee richtingen over de Botermarkt worden geleid. Het busverkeer stad-uit op de Boter markt verdwijnt weer, zodra de re constructie van de Breestraat ge reed is. Het kruispunt Langegracht/Pe- likaanstraat zal worden aangepast. Het parkeerterrein op de Garen- markt wordt bereikbaar gemaakt voor autoverkeer vanaf het Leven daal. De verkeerslichten op de kruis punten Levendaal/Korevaarstraat en Levendaal/Oranjeboom- straat/St. Jorissteeg krijgen een aangepaste regeling. De bewegwijzering en de verwij zing naar parkeerruimten wordt verbeterd. De reconstructie van de Brees traat mag pas worden uitgevoerd, nadat er beschermende maatrege len voor het Rapenburg en de Pie- terswijk zijn genomen. De walmuren van de markten- route worden op hun huidige plaats vernieuwd; daarachter wordt een riolering gelegd. Een voorstel van het CDA om de mogelijkheid open te laten de marktenroute te verbre den met 13-24 verworpen; ook de WD was hiertegen. Gepoogd zal worden om de walmuren op de monumentenlijst te doen plaatsen. Voor 15 mei moeten B. en W. aan de gemeenteraad een voorstel doen tot een andere indeling van de Hooigracht, waarbij er met name vrije fietspaden dienen te ontstaan. Voor het einde van de lente dit jaar moet het college een voorstel doen om voor het Stadhuisplein ten dele een andere dan een parkeer- bestemming te geven. LEIDEN - Het laatste deel van de Breestraat zal wel worden gereconstrueerd en bij wijze van proef voor het verkeer worden afgesloten; de Valkbrug wordt voorlopig niet opengesteld voor verkeer in de richting van de binnenstad. Dat zijn de meest opvallende besluiten, die de gemeenteraad gisteravond in een stemverhouding van 19-18 heeft genomen. Het plan voor de Brees traat werd losgekoppeld van de mogelijkheid - volgens sommigen nood zaak - om verkeer in twee richtingen op de Valkbrug de brug bij molen De Valk) toe te laten en de daarmee samenhangende aanleg van brugge tjes voor fietsers en voetgangers. "Opstand in Breestraat" LEIDEN - "Ik vrees dat de krantekoppen over een week zullen luiden: "Opstand in Breestraat". Dit zei het WD- raadslid Kuijers gisteravond, naar aanleiding van de discus sies in de raad. "Ik verwacht dat de winkeliers weer in actie zullen komen." CDA-raadslid Van Zijp sprak van een "zware dag" voor Leiden. "Een ver zoek aan de minister om voor deze plannen geen subsidie te verlenen, vindt misschien wel een willig oor". Wethouder Waal zei "kennis te hebben ge nomen van deze dreigemen ten." De oorzaak van deze ontkoppeling was gelegen in een brief van de Stichting Leidse Binnenstad, waarin werd aangedrongen op uitstel van de plannen voor Breestraat enz. Omdat de stich ting zich daarmee niet aan af spraken met het college heeft ge houden, voelde het college van B en W zich ook niet langer gebon den aan de overeenkomst over de Valkbrug met de stichting; het werd daarin gesteund door een raadsmeerderheid: PvdA, PPR/D'66 en PSP. Instemming De Stichting Leidse Binnenstad, waarin het bedrijfsleven - Kamer van Koophandel, Leids City Cen trum - de belangrijkste stem heeft, heeft in een eerder stadium laten weten de plannen voor de Breestraat, marktenroute, Valk brug e.d. met "een grote mate van instemming te begroeten. Die in stemming was vooral gebaseerd op het feit dat de Valkbrug in twee richtingen opengesteld zou worden, hetgeen in de oorspron kelijke plannen van het college niet was opgenomen. Dat o.m. leidde destijds tot de actie van winkeliers in het centrum, die op affiches hun winkel zogenaamd "te koop" aanboden: na overleg met de Stichting Leidse Binnen stad werd het plan voor de Valk brug in het voorstel van B en W ingevoerd. In het desbetreffende voorstel zei het college: "Hoewel wij niet de mening dèlen dat de door de Stichting (en de Kamer van Koophandel) voorgestelde maat regelen een onvermijdelijke voorwaarde zijn om over te gaan tot de door ons beoogde proef, zijn wij bereid om aan de wensen van de Stichting tegemoet te ko men; temeer daar het gaat om maatregelen, die enerzijds pas sen in het verkeersbeleid en an derzijds praktisch uitvoerbaar zijn". Nadat vorige week ihaandag in de raad de discussie over de plannen op gang was gekomen, kwam de Stichting aan het einde van de week met een brief aan het colle ge, waarin alsnog op uitstel van de plannen werd aangedrongen. Aanleiding daartoe: de aversie die er zowel binnen als buiten de raad tegen de gedeeltelijke afslui ting van de Breestraat bestond. Deze brief is bij het college, de PvdA en PPR/D'66 .in het ver keerde keelgat geschoten. Onbetrouwbaar Bij het begin van de discussie in de raad gisteravond vroeg PvdA- fractieleider Meijer onmiddellijk een tijdelijke schorsing van de vergadering aan. Hij zei "ont hutst en buitengewoon ver baasd" te zijn over de brief van de stichting. In het schorsingsbe- raad van PvdA en PPR/D'66 memoreerde Meijer dat het we thouder Waal zeer veel moeite had gekost om zijn partijgenoten en de fractie van PPR/D'66 mee te krijgen voor de openstelling in twee richtingen van de Valkbrug. "Het is nu van de stichting in hoge mate onfatsoenlijk om zonder overleg op de valreep deze brief te sturen". Later in de raad zou Pvd A'er Ment- zij over de stichting zeggen: "Zij speldt zich het brevet van on vermogen op, geeft er blijk van geen enkele visie te hebben op wat er moet gebeuren in de bin nenstad en toont zich een onbe trouwbare onderhandelings partner". Ook wethouder Waal verwoordde zijn boosheid. "Ik kan me nauwe lijks voorstellen dat alle leden binnen de stichting gelukkig zijn met deze brief. De goede trouw brengt met zich mee dat men zich aan afspraken houdt. Een aantal leden van de stichting heeft zich daarentegen ingespannen om af te wijken van wat is afgesproken. Als we nog eens afspraken ma ken met deze stichting, kan ik me voorstellen dat er mensen zijn, Een beeld van de Breestraat tussen Koornbrugsteeg gedeeltelijke afsluiting zal gaan uitzien. het Gangetje, zoals het die daar sceptisch op zullen rea- gerén. De brief is onverstandig, dom en kortzichtig". Hooigracht College, PvdA en PPR/D'66 voel den zich op hun beurt niet meer gebonden aan de afspraken met de stichting en lieten het Valk- brugplan vallen. Daarmee was voor de eenmansfractie van de PSP het belangrijkste bezwaar tegen het totale voorstel wegge nomen. Het raadslid van deze partij, Anne van de Zande, die vo rige week nog een voorstel van Houtman (SPG/GPV) om de plannen uit te stellen, had mede ondertekend, schaarde zich nu in het kamp van PvdA en PPR/D'66. Niet zonder aarzeling overigens. Ze pleegde overleg met vertegen woordigers van wijkcomité's, die op de publieke tribune aanwezig waren, meldde, dat de wijkcomi té's tegen de afsluiting van de Breestraat gekant bleven, maar zei ten slotte: "Ik vind de kans om het plan voor de Valkbrug niet door te laten gaan zo belangrijk, dat ik me niet verzet tegen de af sluiting van de Breestraat. Ik gok erop dat er maatregelen zullen worden genomen voor de Hooi gracht". Daarmee was er een krappe meer derheid voor de afsluiting-op proef van een deel van de Brees traat. De CPN bleef zich daar ra dicaal tegen verzetten; SGP/GPV, CDA en WD bleven aandringen op uitstel. Deze par tijen maakten zich boos op we thouder Waal en de PvdA. Houtman zei: "Wethouder Waal heeft destijds gezegd: de plannen voor de Breestraat en de Valk brug zijn een samenhangend ge heel en geen concessies aan het bedrijfsleven. Nu blijkt hij niet achter die uitspraak te staan. Wat voor vertrouwen moeten we hebben in een wethouder, die de raadsleden op deze wijze voor licht?" Politiek Kuijers (WD) en Van Zijp (CDA) verweten de wethouder dat hij de Stichting Leidse Binnenstad nu wilde "terugpesten". Waal ont kende dat: "Het is geen straf. Er zijn door het optreden van de stichting en het Leids City Cen trum politieke effecten ontstaan. Ik vind ons oorspronkelijke voorstel (dus met Valkbrugplan) nog steeds goed. Maar er zijn poli tieke argumenten om de koppe ling van Breestraat en Valkbrug te laten vallen". Waarmee hij doelde op de mogelijkheid om een raadsmeerderheid (met be hulp van de PSP) voor de afslui ting van het laatste gedeelte van de Breestraat te krijgen. Houtmans voorstel tot uitstel werd met 18-19 verworpen (voor CPN, CDA, WD; tegen PvdA, PPR/D'66 en PSP); het nieuwe voorstel van PvdA en PPR/D'66 werd in omgekeerde stemver houding aangenomen. Schoonmoeder is voor... LEIDEN - "Wie is er nu eigen lijk voor de afsluiting van de Breestraat" vroeg het WD- raadslid Kuijers zich gistera vond af, naar aanleiding van de vele negatieve reacties op dit plan. Reageerde PvdA'er Ment- zij: "De Kamer van Koophan del". Toevoeging van zijn par tijgenoot Duivesteijn "En mijn schoonmoeder". LEIDEN - Alle boze woorden aan het adres van de Stichting Leidse Binnenstad die wethou der Waal en PvdA-raadsleden gisteravond lieten horen ten spijt: de brief van deze stichting kwam natuurlijk wel als een ge schenk uit de hemel. Gisteren is in deze krant uiteen gezet, hoe de stemverhoudingen rond de afsluiting en recon structie van (een deel van) de Breestraat zou liggen: 18-18. Zou WD'er Elzenga - pas ont slagen uit het ziekenhuis aan wezig zijn, dan zou de verhou ding op 18-19 komen. Welnu, El zenga was er, met zijn hand in het verband. Het voorstel van Houtman, vorige week ingediend, om de plannen uit te stellen, was ondertekend door CDA, WD, SGP/GPV, CPN enPSP. Voor deze laatste fractie gold daarbij vooral als motief dat de openstelling van de Valkbrug in twee richtingen dan nog eens goed op haar meri tes zou kunnen worden bekeken. Geen meerderheid dus voor het voorstel van B. en W.; wel een meerderheid voor uitstel. Dan komt de brief van de Stich ting Leidse Binnenstad, de stichting die beter is in het ma ken van ommezwaaien dan in het taxeren van partijpolitieke verhoudingen. Ook de stichting dringt aan op uit- stell. 1. De brief wordt voor B. en W. aanleiding om zich niet lan ger aan de afspraken met de stichting gebonden te achten. Het Valkbrugplan - initiatief van de Stichting - kan alsnog uit de voorstellen worden verwij derd; het belangrijkste bezwaar van de PSP is weggenomen. De ene stem van de PSP-fractie is bij de stemming (19-18) uitein delijk doorslaggevend. Het voorstel van B. en W. is gered; dank zij de brief van de Stich ting Leidse Binnenstad. Zij kreeg het omgekeerde van wat zij beoogde. JOHN KROON Gortestraat gedeeltelijk verboden voor vrachtwagens LEIDEN - De gemeentelijke ver- keerscommissie heeft gistermid dag een groot aantal verkeersmaat regelen in Leiden besproken. Aan de orde kwamen onder meer de volgende plannen: De Gortestraat tussen Kraaier- straat en Rijnstraat zal worden af gesloten voor vrachtverkeer. Een zelfde maatregel zal ook worden genomen voor een deel van de Ha- verstraat. De afsluiting voor het vrachtverkeer geldt voorlopig als een proef. Aanvankelijk was er ook het plan op de 4de Binnenvest gracht gedeeltelijk voor vrachtver keer af te sluiten, maar daarvan is voorlopig afgezien, omdat de prak tijk van dierenarts Muurling, aan deze weg bereikbaar moet blijven. Het ligt in de bedoeling om van de Broekweg in de Merenwijk in de toekomst een fietspad te maken. Bekeken zal worden of het moge lijk is, dat op dit fietspad de brom fietsen worden geweerd. B en W bereiden een besluit voor, waarbij toesterhming zal worden gegeven voor het leggen van ver keersdrempels in de Heivlinder in de Merenwijk. Het verkeer op de Hogewoerd zal in de toekomst voorrang krijgen op het verkeer dat komt uit de smal lere zijstraatjes. De verkeerscom- missie ging akkoord met deze maatregel. De verzorgingsflat „Schouwen- hove" van de Stichting Zomerland aan de Jan Luykenlaan krijgt slecht één in- en uitrit. De commissie be sloot daartoe gezien de verkeer sproblemen die rijzen wanneer er zowel een in- als uitrit komen. De Stichting had daarvoor een verzoek ingediend. De gesloten-verklaring van de Jacob Catslaan tussen Vondellaan en Tesselschadestraat zal weer on gedaan worden gemaakt. De maat regel was genomen in verband met de vrees voor parkeeroverlast in de omliggende straten na de openstel ling van de Ton Menken IJsbaan. Die vrees is volgens de gemeente achteraf onjuist gebleken. Klok is terug LEIDEN - Het weggedeelte binnen de rotonde voor het belastingkantoor aan het Stationspleindat al geruime tijd is afgesloten zal waarschijnlijk niet meer voor het verkeer worden opengesteld. Wethouder Waal (Stadsont wikkeling en Verkeer) deelde dat gistermiddag desgevraagd mee in de verkeerscommissieBeteken wordt of de verkeerssituatie ter plaatse op een andere wijze kan worden verbeterd. Op dit ogenblik wordt het weggedeelte gebruikt door automobilisten die in de omgeving werken en daar hun auto's parkeren. Op korte termijn zal er ook iets gebeuren aan de overtredingen van het parkeerverbod vlak voor het belastuigkan- toor. Ondanks de aanwezigheid van een gele streep op de trottoirbandenworden door bezoekers geregeld auto's geparkeerd. De gemeente heeft nu plannen ontworpen om het parkeren op die plaats toe te staan. Er zullen in totaal 14 parkeerplaatsen met parkeermeters worden aangelegd, alsmede een tweetal parkeerplaatsen voor invaliden. Op een gedeelte van het trottoir zullen de gele strepen gehandhaafd blijven. Daar kan-met ontheffing - geparkeerd worden door het douane-verkeer dat voor het ophalen van papieren nogal eens in het belastingkan toor moet zijn. LEIDEN - De afdeling Leiden e.o. van de Vereniging tot bevordering van de bijenteelt bestaat 65 jaar. Aan dit.feit wil de vereniging dit jaar aandacht besteden door een groot aantal activiteiten. Het be stuur is op het ogenblik bezig met een commissie een programma sa men te stellen. Dit met de bedoeling om niet alleen imkers te bereiken, maar ook het leken-publiek. Zo zal er in mei in Leiden een bijenmarkt worden gehouden, waaraan door diverse verenigingen die actief zijn op het gebied van natuur en milieu, zal worden meegewerkt. De feestelijke herdenking van het 65-jarig bestaan begon voor de ver eniging vorige week toen er in res taurant Jn den vergulden Turk", in aanwezigheid van tal van geno digden, een bijeenkomst werd ge houden. Daar stelde voorzitter Weijman vast dat de afdeling Lei den e.o. de laatste jaren tot de grote en actieve afdelingen in het land behoort, en dat de belangstelling voor de bijenverenigingen toe neemt. Dat laatste blijkt o.m. uit de ADVERTENTIE MODELWONINGEN Geopend: woensdag 10-12 uur, 2-4 zaterdag 10-12 uur, 2,-4 uur JAN LUYKENLAAN 21 Zomerlandflat Geopend: dinsdag '10-12 uur, 2-4 uur vrijdag .f 0-12 uur, 2-4 uur zaterdag 10-12 uur, 2-4 uur Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE B.V. Zeemanlaan 22, Leiden, Telefoon 071-142627 LEIDEN - Met acht tegen vier stemmen heeft de gemeentelijke verkeerscommissie gisteren de plannen afgewezen om een opslag loods te plaatsen op het grasveld langs de Kastanjekade nabij de Herenstraat. Deze loods staat op het ogenblik in de Acaciastraat, maar bewoners hebben bij de ge meente fel geprotesteerd tegen de loods voor hun deur. De verkeers commissie oordeelde gistermid dag de verplaatsing van de loods naar de Kastanjekade negatief, omdat daardoor verkeersproble men worden gevreesd op de Kas tanjekade. De suggestie werd ge daan om te kijken of de loods niet in een straat in de naaste omge ving kan worden geplaatst. Die straat zou dan voor alle verkeer afgesloten moeten worden. vraag van scholen en verenigingen om. lezingen te komen houden. De bijenstal van de vereniging in het Heempark trekt bovendien jaar lijks vele bezoekers. Voor meer Leids nieuws zie pagina 11 Leiden leidt kiezersonderzoek universiteiten LEIDEN - Drie leden van de vak groep politieke wetenschappen van de Leidse universiteit zullen een landelijk onderzoek leiden, dat door de interuniversitaire werk groep Nationale Kiezersonderzoek zal worden ingesteld naar aanlei ding van de kamerverkiezingen in mei a.s. Het zijn dr. Galen Irwin, drs. Jan Verhoef en drs. G. J. Wie- brens. Het landelijke kiezersonderzoek werd voor het eerst ingesteld in 1967 door de Vrije Universiteit. Sinds 1971 worden dergelijke on derzoeken verricht door de werk groep Nationaal Kiezersonderzoek, waarin diverse universiteiten zijn vertegenwoordigd. Het kiezerson derzoek, dat gefinancierd wordt door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek (ZWO), omvat twee enque- tes; namelijk één voor en één na de verkiezing, onder tweeduizend kie zers. De werkgroep, die in maart met het z.g. veldwerk zal beginnen, hoopt in september met de eerste publikatie klaar te zijn. LEIDEN - Bewoners en omwo nenden van de Hoge Rijndijk zijn sinds gistermiddag weer bij de tijd. De klok aan de lantaarnpaal bij het Veerhuis, die een week geleden plot seling verdween is weer op de oude plaats teruggekeerd. Toch is de klokkenkwestie daarmee niet opge lost. Door een misverstaiid bij het streekenergiebedrijf Rijnland is de klok gisteren weer geplaatst, maar dat is in strijd met voorschriften die zeggen dat er geen twee objecten aan één lantaarnpaal bevestigd mogen worden. Daarom zal de klok binnenkort toch weer verwijderd worden van de paal en een plaatsje krijgen op een "eigen paal".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3