Wie diende aanklacht tegen wethouders in? JOODSE GELOOF IS OOK ZEER VROLIJK "OORLOG" IN STADHUIS BENTHUIZEN Kerk is nodig bij de opbouw van Tanzania PAGINA BINNENLAND DINSDAG 25 JANUARI 1977 BENTHUIZEN - „Je zit de hele dag als een misdadiger in de cel. M'n broek zakte van m'n kont omdat ik de riem had moeten inleveren en ik struikelde over mijn voeten omdat ik geen veters meer in mijn schoenen had." Wethouder M. Seijbel (PvdA) van Benthuizen is niet kwaad op de politie - al vond hij het wat vreemd dat de alarmbel in zijn cel niet werkte - maar wel op dege nen die tegen hem en zijn collega-wethouder A. van Noort, vier ambtenaren en een voormalig ambtenaar aanklachten wegens respec tievelijk heling en verduis tering indienden. Waar het om gaat is het volgende: een brief van burgemeester I. J. P. Keijzer van Benthuizen aan de commissaris van de koningin of aan de minister - geen van de be trokkenen kon of wilde gisteren duidelijk maken aan wie de brief was geadresseerd - over de be stuurlijke moeilijkheden in Be nthuizen zou door ambtenaren on derschept en gefotokopieerd zijn. De beide wethouders zouden de kopiën in handen hebben gekre gen. TWEE KAMPEN Gemeentesecretaris L. Poldervaart van Benthuizen is overspannen.. Tegerf' hem loopt een ontslagpro cedure. Chef-secretarie J. Edelen- bos is al geruime tijd met ziektever lof. Het ziekteverzuim onder de ambtenaren in Benthuizen is ex treem hoog. De overblijvende amb tenaren zijn verdeeld in twee kam pen: vóór of tegen de burgemees ter. De sfeer is gespannen. „Laten ze Benthuizen maar ophef fen," meent een deel van de bevol king. Het andere deel vindt dat er allemaal teveel ophef over wordt gemaakt. Het merendeel van de Benthuizer ingezetenen reageert gelaten op het eindeloos voortdu rende steekspel in en rond het ge meentehuis. Dat is de sfeer wanneer de districts recherche van dé rijkspolitie vrij dagmiddag besluit om over te gaan tot arrestatie van twee wethouders, vier ambtenaren en een voormalig ambtenaar. Op maandagmorgen stormen rechercheurs, gesteund door agenten van de rijkspolitie, het Benthuizer gemeentehuis bin nen. Een groep van zeven politie mensen valt plotseling de vergader- Wethouder A. van Noort: „Een kat in het nauw doet rare spron gen ing van burgemeester en wethou ders binnen en arresteert twee we thouders. Elders in het gebouw de vier ambtenaren aangehouden. „Dat plotselinge grootscheepse op treden was een kwestie van taktiek. Als we ze niet allemaal tegelijk hadden gepakt hadden ze elkaar misschien kunnen waarschuwen." verklaart officier van justitie mr. Suyver. „Mij deed het sterk aan de oorlog denken," deelt wethouder Seijbel later mee. De arrestanten worden verspreid in de regio ondergebracht. In Ha- zerswoude, Hillegom em Zoeter- meer onder andere. „Om te voor komen dat ze met elkaar gaan pra ten." aldus een politiewoordvoer der. ONDUIDELIJK Vanaf het begin is het onduidelijk wat nu precies de aanklacht is en Door Hans Meijer Foto's Jan Holvast wie deze heeft ingediend. Aanvan kelijk is er sprake van diefstal en heling. Er zou bovendien geknoeid zijn met gemeentegelden. Het jeugdhuis De Tas - toch al een om streden instelling in Benthuizen - zou teveel subsidie hebben gekre gen. Later op de dag wordt de politie aanmerkelijk voorzichtiger. Er is plotseling sprake van „mogelijke" verduistering en „vermoedelijke" heling. Officier van justitie mr. Suyver is er aan het begin van de middag zeer vast van overtuigd dat de arrestan ten in voorlopige hechtenis zullen blijven. Om vier 's middags worden de zeven vrijgelaten. De eerste re sultaten van het eerste onderzoek geven geen aanleiding tot voorlo pige hechtenis. De zeven keren terug in het dorp. Er wordt een raadsvergadering be legd: een procedure, die zoals veel in Benthuizen, niet bepaald soepel verloopt. Burgemeester Keijzer be legt eerst een besloten vergadering en pas na fel aandringen van de raadsleden wordt besloten te wach ten tot de beide wethouders terug zijn om weerwoord te geven. Het heeft evenwel voeten in de aarde voor wordt besloten dat de verga dering openbaar zal zijn. Tot dan toe - de raadsvergadering begon om half zeven - is de Benthuizer bevolking onkundig van wat zich heeft afgespeeld. Op de stoep van het gemeentehuis, waar zich in de loop van de dag een zeer aanzienlijk legertje verslaggevers en fotogra fen heeft verzameld, wordt druk gespeculeerd. BESCHULDIGING De raadsvergadering draait twee kernpunten: wie heeft de klacht ingediend en met wat argumentatie? Zodra die twee vra gen zijn beantwoord is ook het raadsel of een en ander nu wel of niet iets van doen heeft de bestuur lijke crisis, waarin Benthuizen ver keert, opgelost. Burgemeester Keijzer - die er over igens de gehele dag voor zorgde vei lig uit de buurt van Benthuizen te blijven en aan een goede kennis de ondankbare taak overliet om jour nalisten van de deur van de ambts woning te houden - antwoordt niet op de roep om meer duidelijkheid. „Het spijt me, maar de zaak is mij door het ministerie van justitie uit handen genomen. Ik mag niets zeggen." Met die opmerking plaatst hij zich in de rij van politiemensen, gemeente-ambtenaren en voorlich ters van justitie en binnenlandse zaken, die allen verwijzen naar de officier van justitie. De gemeenteraad besluit uiteinde lijk de vergadering te schorsen tot er contact is geweest met de offi cier. Vanavond om 21.00 wordt er verder vergaderd. Intussen hebben de wethouders Seijbel en Van Noort allebei een forse beschuldi ging aan het adres van de burge meester geuit. Het afgelopen jaar beleefden de be stuurlijke problemen van Benthuir hoogtepunt in het indienen van een motie van wantrouwen tegen burgemeester De Keijzer. Zijn manier van besturen zou ertoe hebben geleid dat het merendeel van het ambtenarenkorps over spannen was of dreigde te worden. Tot op heden is deze zaak nog altijd niet uit de wereld. Dat wil zeggen dat de motie er nog steeds ligt. In tussen moet burgemeester De Keij zer op 31 maart aanstaande worden herbenoemd. De ingediende motie zal in elk geval niet tot herbenoe ming bijdragen. DAR-ES-SALAAM - "De kerk maakt zich niet alleen ver dienstelijk in gezondheidszorg en opvoeding, maar ook bij het streven naar economische verbeteringen en zelfver trouwen van de bevolking". 1 Dat zei president Julius Nyerure van Tanzania (Afrika) op een regie ringsontvangst voor de leiders van de zestien missiegemeenschappen die in dit land werken. Nyerere is zelf actief rooms-katholiek. Hij heeft nooit verheeld, dat hij zich bij het verwezenlijken van het socia lisme in Tanzania mede door zijn geloofsinzichten laat leiden. Een zeereigen socialisme overigens, dat zijn onafhankelijkheid tegenover andere socialistische en commu nistische landen overtuigend ver dedigt. Nieuwe dorpen Het Tanzaniaanse socialisme houdt een vrijwillig een-partij-stelsel in en een samenleving van "Ujamaa- dorpen" die enigszins vergelijk baar zijn met de volkscommunes in China en de kibboetsen in Israël. De verhuizing naar deze dorpen gebeurt niet altijd vrijwillig. Veel stammen begrijpen niet waarom zij het land dat ze sinds eeuwen bewo nen, moeten verlaten om naar een dorp in een andere streek te gaan. En dat verlangt het socialisme in Tanzania nu eenmaal. De president vindt, dat zijn land de zielzorg en de opvoedkundige bij drage van de kerk nodig heeft. Daarom juicht de regering het werk dat de christelijke kerken doen toe, alsook de hulp die buitenlandse priesters, broeders en zusters bren gen. Tanzania telt 15 miljoen mensen. Achttien procent van hen is rk, on geveer 10 protestant, 10 tot 15 pro cent islamitisch, terwijl de rest be staat uit aanhangers van het hin doeïsme en verschillende natuur godsdiensten. Vooral de rk kerk, die voor een groot deel geafrikani- seerd is, beleeft een periode van bloei. Het aantal afrikaanse pries ters is in enkele bisdommen zo toe genomen dat daar geen missiona rissen meer nodig zijn. Er zijn op dit ogenblik driemaal zoveel Afri kaanse zusters als buitenlandse. Opleiding Desondanks zijn nog aanzienlijke delen van Tanzania van pastorale zorg verstoken, omdat er nog te weinig geestelijken zijn. De oplei ding van eigen zendingswerkers is dan ook met voortvarendheid ter hand genomen. Voor deze oplei ding zijn dertien scholen beschik baar, waar de kandidaten met hun gezin kunnen verblijven. De invloed van de Islam moet, vol gens sommige missionarissen, ech ter niet worden onderschat, zij wij zen erop, dat een christen-politicus in Tanzania maar zelden voor zijn geloof uitkomt, terwijl zijn islamiti sche collega altijd zal belijden dat hij een moslim is. Ook hoort men steeds meer, dat de islam de gods dienst van de zwarte man is en dat het christendom voor de blanke is Wat het dorpen-svsteem van de re gering betreft, is de aanvankelijke instemming van de kerk wat be koeld. Weinig priesters hebben nog zin de dorpjes in te trekken en daar in een hutje te gaan wonen: ze zitten liever op een officiële post met meer comfort. Het politieke enga gement binnen de geestelijkheid is niet groot, maar de leken gaan zich voor de politiek steeds meer inte- Geen toeval Dat de waardering van Nyerere voorde kerk in zijn eigen land geen gelegenheidspraat is, blijkt wel uit wat hij zegt over de kerk in "katho lieke landen". "De armoede en uit buiting in Latijns Amerika zijn maar al te bekend". En: "Spanje, waar de kerk almachtig is, is be paald geen voorbeeld van vrijheid en gerechtigheid". Nyerere vindt het geen toeval, dat juist in rk lan den, als Italië en Frankrijk, de communistische partij het grootst is in de westerse wereld. "Ik weiger me een god in te denken die arm is, onwetend, bijgelovig, angstig, onderdrukt en ellendig Maar dat is vandaag wel het lot van de meerderheid van de mensen die Hij naar zijn beeld geschapen heeft". Vijf-en-dertig theologen - prdikanten, pastoors en godsdienst-leraren aan scholen - hebben deze maand in Israël deelge nomen aan een „Jeruza lem Seminar", dat enkele weken duurde. Zij kwa men uit heel verschillende kerken, zowel uit België (Vlaanderen) als uit Ne derland. Ze gingen niet naar Israël om alle reerst de heilige plaatsen te be zoeken, aar om tot een ontmoe ting te komen met Joden die vanuit hun geloof een weg zoe ken in deze moderne tijd. Een hoogleraar, twee lektoren van de universiteit van Jeruzalem, een schrijver en een rabbi hielden een lezing met intensieve be spreking over het thema „traditie en secularisatie". Hoe sterk is de traditie en hoe is de rol van de godsdienst daarin? En wat ge beurt er als de godsdienst uit de samenleving wegvalt? Daarnaast waren er ontmoetingen met mensen uit de brede scala van politieke richtingen, Joden én Arabieren. Traditie Terugziende op dit seminar komt allereerst de impressie boven van een land waarin de meeste men sen niet religieus zijn, maar zeer velen wel de traditie willen vas thouden. De sabbat wordt gehouden op een manier die bij ons voor de zondag ondenkbaar is geworden. Het openbaar vervoer staat stil. In ho tels hagen bordjes met het ver zoek om niet te roken op deze dag. Op de Grote Verzoendag gaan grote groepen niet- gelovigen toch naar de synagoge en houdt ieder zich aan een abso lute rust", „om in ieder geval deze dag met het volk te zijn", zoals een inleider het uitdrukte. Met Pasen wordt ook in menige niet- godsdienstige kibboets het paasmaal gegeten en een liturgie gehouden, ook al zal dat niet vaak meer de oude paasliturgie zijn Wethouder M. Seijbel: .Jiet deed me aan de oorlog denken". De beide wethouders verdenken de burgemeester ervan de omstreden aanklacht te hebben ingediend om zo zijn standpunt, dat het allemaal de schuld van de wethouders is, te kunnen onderstrepen. „Een kat in het nauw doet rare sprongen," al dus wethouder Van Noort. „Het zou mij niet verbazen wanneer hij zo probeert zijn herbenoeming vei lig te stellen," verklaart wethouder Seijbel. VRAGEN Intussen liggen er nog wat vragen. In de eerste plaats is dat het feit dat er van hogerhand nog altijd niet is ingegrepen, terwijl de bestuurlijke problemen van Benthuizen toch bepaald niet van de laatste jaren zijn. Met name vraagt de raad zich af wat de reactie van de commissa ris van de koningin mr. Vrolijk is op de destijds ingediende motie van wantrouwen. Men meent nu, enige maanden na het indienen van de motie, recht te hebben op een uit spraak. Een andere vraag is hoe het moge lijk heeft kunnen zijn dat een klaarblijkelijk nogal vage aan klacht - tot nu toe is volgens de po- litoewoordvoerders nog geen daadwerkelijk steekhoudend be wijs gevonden - tot een paniekerige reactie bij politie en justitie heeft kunnen leiden. En dan is er tenslotte nog de vraag hoe burgemeester De Keijzer in het bezit is gekomen van de kopie van een bandje, waarop het vertrouwe lijk gevoerde gesprek tussen raads leden en de commissaris van de koningin is vastgelegd. Bij dat ge sprek, daterend van 1970, was de burgemeester niet aanwezig omdat het juist ging om de moeilijkheden die de raad met de burgemeester heeft. Wethouder Seijbel heeft ver klaard dat burgemeester De Keijzer hem het bandje heeft laten horen. Vaak hebben wij gedacht, dat, het Joodse geloof somber en dwinge rig was. Inderdaad is het in zijn steeds meer verfijnde wetten - zoals de spijswetten en de sab- batswetten - op een spoor, waar Jezus en de apostel Paulus be wust van zijn afgeweken. Maar pas wie een synagogedienst heeft meegemaakt, waarin de sabbat hun dansende rondgang onder het gezang van de sabbatsliede- Als dan later zelfs een niet- godsdienstige buschauffeur je sabbatsliederen leert, denk je wel even als christen: wie onder ons bezingt de zondag? Zou die dag niet nog veel meer vreugde kun nen losmaken? Wat is er met ons Verstrengeld In dit land van de Zionisten is van uit het oude Zionisme zelfs een anti-godsdienstige instelling on der de mensen waarneembaar. Terwijl ze tegelijk hun eigen tra ditie, met alle godsdienstige ele menten daarin, van de bijbel en van het land van bellfte, niet wil len prijsgeven. Geloof en ongeloof vertonen zich zozeer verstrengeld. Zoals Mosje Kerem het uitdrukte: „Ik geloof niet in God, maar wie de geschie denis van het Joodse volk be schouwt, komt niet onder het mysterie uit. Hoe meer ik weet, hoe meer ik me verwonder". Daarnaast hebben wij contacten met de orthodoxe Joden gehad. Ds. J. Happee (foto) van de evangelisch-lutherse gemeente in Leiden is enige weken in Israël geweest. Met nog 34 theologen nam hij deel aan een reis van een instituut voor internationale ex cursies, een sinds 1960 bestaande particuliere instelling die „educa tief toerisme" ten doel heeft. Na zijn terugkeer vorige week zette hij voor ons een paar indrukken op papier. Met de nadruk op „een paar", want ds. Happee is boorde vol indrukken teruggekomen. de Arabische staf aan de Bir Zeit-universiteit in de West- Bank. het door Israel bezette ge bied. Een fanatieke toon bij de Joodse beweging Guz Enumim, die met de bijbel in de hand het hele land voor de Joden alleen opeist. Ontmoetingen En dan die ontmoetingen met men sen die proberen iets aan de vrede te doen. Die plaats willen geven aan béiden, Joden en Palestijnen. Mensen, die, vaak bewust buiten de politieke partijen om, moeten werken teneinde iets te kunnen bereiken dat door de anderen niet meteen verdacht gemaakt wordt. Die daarmee hun eigen veiligheid en rust riskeren. Enkelingen wordt begroet-zoals wij deden in Haifa -, weet, hoe vreugdevol dit geloof is. Dn wie op "vrijdagavond naar het plein plein voor de klaagmuur in Jeruzalem gaat, ziet daar een ge loof, dat sterk en trots en ook zeer vrolijk is. Zelfs gingen jongeren rond in grote kringen en zij trok ken ieder die maar wilde mee in christendom gebeurd dat het deze krachtige, glanzende vreugde zo vaak mist? Nu nog een derde indruk. De voortdurende spanning tussen Joden en Arabieren. Wederzijds wantrouwen, waarin men van el kaar alleen het kwade gelooft. Wij hoorden zowel de ene als de an dere kant. Een geladen sfeer by In deze enkelingen herkende ik iets van de spanning die in Jezus nog veel sterker gestalte kreeg: iets dat gedaan moet worden tot ver zoening en dat alleen maar door mensen gedaan kan worden die zichzelf geheel geven. Een saluut aan deze vredestichters is misschien nog wel mijn sterk ste reactie op dit „Jeruzalem Se minar 1977". In een brief aan de staatscom missie-Mom mersteeg en de ka mercommissie voor defensie spreekt de landelijke Hervormde Jeugdraad zich uit tegen een vrij willigersleger. Hij reageert daar mee op recente uitlatingen van mi nister Stemerdink van defensie in zake de mogelijke instelling van zo'n leger. De jeugdraad vreest een afneming van de controle op de ontwikkelin gen binnen het leger als dit uit lou ter vrijwilligers zou bestaan. Hij acht het van uitermate groot be lang, dat de democratische contro le. vanuit de samenleving, op het militaire apparaat zo groot moge lijk blijft. De jeugdraad vindt het ook een be zwaar, dat vooral bepaalde groepen in het leger zullen komen, met name de werkende jongeren en, ze ker in de huidige economische om standigheden, de werkloze jonge- Een leger van dienstplichtigen biedt meer garanties voor de voort gang van de discussie over de vra gen die binnen het leger aan de orde kunnen komen, aldus de jeugd raad. De Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk berichtte ons, dat in het vakantieseizoen 1977 weer vijf tiendaagse kampen wor den gehouden in Oldebroek voor lichamelijk gehandicapte jonge ren. Ze zijn een voortzetting van het - werk van de inmiddels opgeheven stichting Het vierde Prinsenkind en staan nu onder verantwoorde lijkheid van de landelijke stichting in oprichting "Pijone". Een van de kampen is speciaal bedoeld voor sociaal aanspreekbare dubbel- gehandicapte jongeren. Een kampfolder en een inschrijf formulier zijn verkrijgbaar bij de interkerkelijke projektgroep "Pijo- rie", p a. Dienstencentrum Geref. Kerken, postbus 2211 Leusden, telefoon 033-43244. De kerkbouwcollecte 1976 in de gereformeerde kerken heeft tot eind vorig jaar 415.000 opge bracht. Het fonds kerkbouw kon een negental aanvragen om finan ciële steun inwilligen. Daarmee was een bedrag van 552.000 ge moeid. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen) houdt zondag, 30 ja nuari, van 10 tot 12 uur in het Con gresgebouw in Den Haag haar driemaandelijkse conferentie voor leden en belangstellenden. In ons land zijn nu ongeveer 7500 Mormo nen. Ruim 3000 behoren tot de ring Den Haag. Geref. Gemeenten: bedankt voor Hoogvliet R. Boogaard Leiden, voor Kruimngen A. Moerkerken Nieuw-Beyerland.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14