Amerika blijft NAVO trouw .de allerlaag EXTRA MILD Ian Smith wil geen "linkse" regering Politieke loop baan Tanaka staat op spel zacht en 'lichtmild' van smaak Vorig jaar in VS ruim 100 politie mannen vermoord MONDALE IN BRUSSEL: kandidaat premier halte1- Abba Eban stelt zich DINSDAG 25 JANUARI 1977 BUITENLAND PAGINA 13 WASHINGTON (AFP) - Honderdnegen leden van de Amerikaanse federale of locale politie zijn in het afgelopen jaar door misdadi gers om het leven gebracht, dat wil zeggen twintig minder dan in 1975, aldus is bekendgemaakt door de Amerikaanse federale re cherche FBI. Drieènnegentig politiemannen werden met vuurwapens gedood, van wie dertien met hun eigen vuurwapen. In de zuidelijke staten lieten 56 agenten het leven, vier werden in Puerto Rico gedood. Een lid van de organisatie voor de bestrijding van de handel in verdovende middelen werd in Bogota, in Colum- biê, gedood. een miljoen gulden aan prijzen De nieuwe Singer Future 's Werelds eerste naaimachine mef een elektronisch brein, die u al het werk uit handen neemt. Zo hoeft u maar een knopje in te drukken en de steek die u nodig heeft komt automatisch in beeld. Geen moeilijk gezoek meer naar handeltjes, geen ingewikkeld gedoe met sjablonen, 't Is alleen nog maar een kwestie van één druk op de knop. De Futura: het nieuwe brein waar Singer achter staat. Winkelprijs 1.699,-. De Rhodesische leider zei in zijn toespraak dat hij de Britse voorstel len had afgewezen omdat ze zijn aanbevolen door de zogenaamde frontlijnstaten rond Rhodesië "die samenspannen met het terroris tisch georiënteerde patriottisch front". Het front is een militant na tionalistisch bondgenootschap tussen Joshua Nkomo en Robert Moegabe, dat vlak voor de confe rentie van Genève werd gevormd. Het heeft de steun van het vanuit Mozambique opererend nationalis tisch guerrillaleger (Zipa). "Als we nu het groene licht geven zou dat niet voor een meerderheidsbewind zijn" zei Smith. "Het zou een marx istisch geïndoctrineerde minder heid zijn. Er kan absoluut geen twijfel aan bestaan dat dit de Britse voorstellen voor Rhodesië zouden inhouden". De premier ontkende dat hij nu de deur heeft gesloten voor verdere onderhandelingen. De Britse minister van Buiten landse Zaken Anthony Crosland JERUZALEM (DPA( - De voorma lige Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Abba Eban, heeft zich gisteren als derde politicus van de sociaal-democratische arbeider spartij in cle strijd geworpen om de benoeming tot officiële partijkan didaat voor het premierschap. De twee andere leden van de arbei derspartij die naar deze benoeming meedingen, zijn de demissionaire premier Jitzak Rabin en de even eens demissionaire minister van Defensie Sjimon Peres. In Israël worden in mei algemene verkiezingen gehouden nadat on langs het kabinet Rabin zijn ontslag indiende. Dat mag afgeleid wordenniet alleen uit het feit dat de Amerikaanse vice-president Walter Mondalenauwelijks 90 uur na diens beëdiging door de nieuwe Amerikaanse president, Jimmy Carter, naar Brussel (zetel van de EG en de NAVO) gestuurd werd, maar ook uit de diverse verkla ringen die Mondale tijdens zijn bezoeken in Brussel aflegde. Vrijwel al die verklaringen wijzen erop dat de Verenigde Staten uit zijn op meer overleg met Europa. Dat geldt voor het onderwerp de fensie (meer consultatie met Eu ropa b v over de SALT- besprekingen - het gesprek over de beperking van strategische kern wapens - maar ook voor andere onderwerpen, zoals economische zaken (de Verenigde Staten wensen dat de Europese Gemeenschap als zodanig aanwezig zal zijn op een Praag belegt conferentie tegen Charta '77 PRAAG (Reuter) - De Tsjechoslo- waakse regering heeft gisteren een persconferentie belegd waarop ar beiders, kunstenaars en partijfunc- tionarissen het manifest Charta'77 veroordeelden. Een uit 47 leden be staand panel, dat door het ministe rie van Buitenlandse Zaken was ge formeerd, beschuldigde de onder tekenaars van het manifest ervan te worden betaald door westelijke reactionaire kringen, of zelfs samen te werken met geheime diensten in het Westen. De tekst van Charta'77, dat handelt over het schenden van de mensen rechten in Tsjechoslowakije, is in het land nog steeds niet gepubli ceerd. Enkele leden van het panel zeiden het gelezen te hebben of "over de inhoud te zijn geïnfor meerd". In het kader van de inten sieve regeringscampagne tegen het "manifest zijn vier van de onderte kenaars in hechtenis genomen en beschuldigd van "ernstige misda den tegen de republiek". Een van de gearresteerden, oud theaterdirecteur Otto Ornest, werd op de staatstelevisie vertoond in een programma over beweerde ac tiviteit van westelijke inlichtin gendiensten in Tsjechoslowakije. Men zag Ornest pakjes uitwisselen met een westerse diplomaat. Waar nemers herkenden in de diplomaat een hooggeplaatste functionaris van de Canadese ambassade die een paar maanden geleden Praag verliet. Het hoofd van de voorlich tingsdienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Praag wei gerde gisteren te zeggen of tegen Ornest specifieke beschuldigingen zijn ingebracht. De zaak is nog steeds in onderzoek, zo zei hij. komende economische topconfe rentie) en monetaire zaken. Dat de nieuwe Amerikaanse rege ring groot belang hecht aan institu ties zoals de NAVO en de Europese Gemeenschap blijkt wel uit het feit dat het eerste bezoek van Mondale deze twee instellingen gold, zo con cludeerde de Nederlandse minis ter, mr. Max van der Stoel. De Ne derlandse minister van Buiten landse Zaken was naar Brussel ge reisd om daar als laatste in de ry door vice-president Mondale ont vangen te worden. Die ontvangst geschiedde op verzoek van mr. Van der Stoel zelf. Het is altyd nuttig om snel contact met een nieuwe administratie te hebben, zo zei de Nederlandse mi nister in antwoord op vragen. Geen vreemdeling Mr. Van der Stoel had ook gecon cludeerd dat Mondale "geen vreemdeling in Jeruzalem" is. Maar dat is ook geen wonder, aldus Van der Stoel, want als senator heeft Mondale al veel ervaring met bui tenlandse zaken opgedaan. De Ne derlandse bewindsman verklaarde dat er tijdens het gesprek dat Mon dale met hem voerde geen "bilate rale onderwerpen" aan bod ge weest waren. Op de persconferentie die de Ame rikaanse vice-president gaf voordat hy de Nederlandse minister ont ving, gaf hij duidelijk blijk van het grote belang dat de nieuwe Ameri kaanse regering hecht aan de non- proliferatie, dat wil zeggen de nie terspreiding van kernwapens. Dat is ook gebleken tijdens het gesprek dat Mondale met de Europese Commissie, het "dagelijks be stuur" van de EG in Brussel voerde, toen de levering van splijtstof aan Europa ter sprake kwam. Alvorens Mondale met de gehele Europese commissie sprak had hij een gesprek met de voorzitter van de commissie, de Brit Roy Jenkins, plus twee van diens commissaris sen, Ortoli (economie en financiën) en Haferkamp (buitenlandse be trekkingen). Het gesprek, eerst met dit drietal en later met de gehele commissie, werd door de commissiewoord voerder gekenschetst als een goed, stimulerend begin van de relaties van de nieuwe Amerikaanse rege ring met de gemeenschap. Een van de voorname gespreksonderwer pen, aldus de woordvoerder, was: energie. Commissievoorzitter Jen- kis formuleerde de reden daarvoor als volgt: de Verenigde Staten heb ben een grote invloed op de olie- markt. de commissievoorzitter, Roy Jenkins, is door de Ameri kaanse vice-president, Mondale, uitgenodigd voor een bezoek aan dë Amerikaanse president, Carter. rmÊÊm WÈMUm Oud-premier Kakoei Tanaka Een vrijspraak zou betekenen dat zijn politieke invloed weer zou toenemen. In de regerende liberaal-democratische partij (LDP) heeft Tanaka een sterke vleugel opgebouwd, hoewel hij daar officieel geen deel van uit maakt. Drie leden van deze stro ming zijn minister geworden in het kabinet van de nieuwe pre mier Takeo Foekoeda. Een ander kreeg één van de drie topfuncties in de partij terwijl elf leden par lementaire onderministers wer den. Critici menen dat Tanaka zijn in vloed achter de schermen heeft aangewend om deze mensen op hun posten te krijgen. Tanaka, een multi-miljonair uit de bouwwereld, heeft zich verze kerd van een aantal bekende ad vocaten die vroeger ofwel rechter ofwel openbare aanklager zijn geweest. Zijn verdedigers zeggen dat het proces een soort heksen jacht is. Hij zal echter alle be schuldigingen Vein de hand wij zen. Het gevecht tussen de aanklagers en de verdedigers zal zich toe spitsen op de beschuldiging dat Tanaka tussen 1972 en 1974 zijn invloed als premier zou hebben aangewend om Lockheed te hel pen. Samen met Tanaka zullen drie vroegere directeuren van de "Ma- roebeni Corperation" (de han delsfirma die de officiële ver koopagent van Lockheed in Ja pan was) voor het gerecht moeten verschijnen. Het gaat om de vroegere voorzitter van de raad van commissarissen Hiro Hijama (66), de voormalige directeur- manager Hiroshi Itoh (49) en de voormalige directeur Toshiharoe Okoebo (62). Zij worden ervan beschuldigd het geld van Lock heed aan Tanaka te hebben door gegeven. Drie rechters van het district Tokio zullen de zaak Tanaka behande len. De voorzitter is Mitsoenoeri Okada (51), die al eens een zaak behandeld heeft waarbij de fami lie Tanaka betrokken was. Het ging om een maatschappij in onroerend goed, nauw verbon den met de familie van de be schuldigde, die destijds in een proces verwikkeld was. Okada wordt bijgestaan door Tadahiko Nagayama (38) en Taketaka Na- kagawa (32). Deskundigen me nen dat het proces drie jaar zou kunnen gaan duren. Andere om koopzaken hebben in het district Tokio ook zo lang geduurd. BRUSSEL (ANP) - De nieuwe regering van de Verenigde Staten is er duidelijk op uit nauwere banden met Europa te onderhouden. TOKIO (UPI) - De vroegere Ja- panse premier Kakoei Tanaka zal deze week voor de rechter moe ten verschijnen op beschuldiging van het aannemen van steekpen ningen, betaald door de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lock heed ter waarde van vier miljoen gulden. De reputatie van Tanaka is door de beschuldigingen danig geslon ken, maar zijn politieke invloed lijkt nog vrij groot te zijn. Als hij schuldig wordt bevonden, zijn de kansen voor een politieke terug keer echter verkeken. Voor een man die van een arme boerenzoon is opgeklommen tot HH de hoogste politieke functie, lijkt IsaBaBSgp het een schande voor drie rech- g^gSpr te moeten staan, die hem zul- llilP^ IMjjr TüH v ''itlli len behandelen als een ver- IP II meende crimineel, verwikkeld in FJ? 7 het grootste politieke schandaal ffjBME TMi IHSIhHHHH van JaPan Sinds de Tweede We- reldoorlog. BS Maar voor de 58-jarige, stevigge- ffpppq bouwde gedisciplineerde con- servatieve politicus, is het niet ffrfirft het eerste gevecht in de rechts- 7::\\ 7: 7 - 7;777 -lVl 77: i-1 'je rechter op de P-'K V -7. '7'''' v.j m-, iI;_;f: a,:-- lü WttBBBHmBÊÊÊÊÊÊKtUUm 1 tal eigenaren van steenkoolmij- si nen zou hebben aangenomen. In ■k NAVO-secretans-generaal Luns schijnt de opmerkingen van de Amerikaanse vice-president Walter Mondale dat proces werd hij vrijgespro- Iouter op diens rekening te willen schrijven. ken Het proces dat op 27 januari begint, zal echter aanzienlijk moeilijker voor hem worden. Lockheed zou hem steekpenningen hebben uitbetaald in ruil voor "goede diensten". Tanaka zou meege holpen hebben er voor te zorgen dat Japan vliegtuigen van het type "Tristar" van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek kocht. SALISBURY (UPI) - Premier Ian heeft gisteren "een laatste beroep" Smith van Rhodesië heeft de gedaan op Ian Smith de deur niet jongste Britse vredesvoorstellen onherroepelijk te sluiten voor de verworpen omdat zijn land daar door een marxistisch- geïndoctrineerde regering zou worden opgelegd. Smith zei dit gis teravond in een landelijke toe spraak via radio en televisie. De toespraak was bedoeld om zijn re denen uiteen te zetten voor het af wijzen van het nieuwe Britse plan dat Rhodesië naar onafhankelijk heid en meerderheidsbewind moet leiden. Het nieuwe plan is "volledig on aanvaardbaar" zei de Rhodesische leider. Hij blijft echter bereid de onderhandelingen voort te zetten op basis van het vredespakket dat hem vorig jaar september is voorge legd door Henry Kissinger. men dat Smith de voorstellen had afgewezen. Hij voorspelde "ramp zalige gevolgen" voor zuidelijk Af rika als Smith weigert over de voor stellen te praten. ADVERTENTIE Zijn politieke populariteit is on danks de beschuldigingen nog al tijd groot. Bij de verkiezingen van 5 december van het vorig jaar kreeg hij 180.000 stemmen voor herverkiezing in het invloedrijke Huis van Afgevaardigden. De aanklacht was al voor de verkie zingen tegen hem ingediend. Hij zei toen dat hij onschuldig was en dat het "Lockheed-proces" snel voorbij zou zijn. Front Vredespakket Het vredespakket van Kissinger is verworpen door alle vier nationalis tische partijen van Rhodesië die met Smith aan de conferentietafel in Genève zaten. De Britse onder handelaar Ivor Richard vertrok gis teren uit Salisbury naar Zuid- Afrika. De conferentievoorzitter maakt nu al vier weken lang een rondreis door zuidelijk Afrika om steun te verkrijgen voor de nieuwe Britse voorstellen die de kloof tus sen het blanke minderheidsbewind en de nationalisten moeten ver kleinen. De voorstellen behelsen onder meer de benoeming van een Britse hoge commissaris in Salis bury die zowel optreedt als voorzit ter van een multi-raciale minister raad (tweederde Afrikanen, een derde blanken) en als voorzitter van een nationale veiligheidsraad (met verantwoordelijkheid voor Defen sie en Openbare Veiligheid). Smith wil met name de controle over defensie en nationale veilig heid niet uit handen geven. Kort voor zijn vertrek naar Johannes burg noemde Richard de houding van Smith "tragisch en noodlottig".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13