Feyenoord muurvast Sparta krijgt te weinig AJAX TWINTIG MINUTEN ONGEKEND STERK: 2-0 RUVERS: "MOGEN WU OOK EENS GELUK HEBBEN' Bunnikzijde weer eens in opspraak J a /*s. I - m iOim «R 5?# ai m A <:Qyóbercfen ij 1.%^ j apart Scorebord Topscorers "Johannen" met Oranje op Wembley Gelijkspel bij Eagles MAANDAC 24 JANUARI 1977 SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM - Ondanks een tomeloze inzet en ne gentig minuten keihard werken op een uitermate zwaar veld heeft Sparta het duel tegen PSV, dat voor de Rotterdammers uiter mate belangrijk was om aansluiting met de kop groep te krijgen, verloren. Een misser van doelman Doesburg en een waarne mingsfout van scheids rechter Gans, die een dui delijk buitenspelgeval over het hoofd zag, betekenden voor Sparta het einde. De fout van Doesburg, die in de twaalfde minuut een ge vangen bal losliet waar door Edström gemakkelijk kon scoren, was van essen tieel belang. Tot dat doelpunt had Sparta een groot over wicht, dat herhaaldelijk tot grote paniek leidde in de onzekere Eindhovense achterhoede. De thuisclub schiep zich talrijke moge lijkheden, maar de man, die de bal het beslissende tikje had moeten geven, ontbrak. Trainer Brom van Sparta: "Die fout van Doesburg was van kapitaal belang, maar wat de scheidsrechter ervan maakte, is ook niet mis". Bron, die herhaaldelijk uit de dug-out kwam, had be treft het optreden van Gans en zijn grensrechters het gelijk aan zijn kant. Het ar bitrale trio nam de vreemd ste beslissingen, wat Sparta duidelijk irriteerde. Gans wekte de lachlust van het publiek op toen hij in de 36e minuut de Engels man Clarke, die duidelijk voor alle 7500 toeschou wers Stevens een kopstoot gaf, niet de rode kaart toonde. Op advies van zijn grensrechter Uiterdijk schreef de arbiter de Brit alsnog op. Op het wed strijdformulier noteerde Gans: "Obstructie zonder de mogelijkheid de bal te spelen", een opmerking die nergens op sloeg. Sparta-PSV was qua voet bal een zeer matige wed strijd, maar het publiek heeft zich door de gewel dige inzet van Sparta en de spectaculaire momenten voor het doel van Van Be- veren, die zwak begon, maar in de tweede helft sterk speelde, toch wel geamuseerd. Van Beveren had in de eerste drie kwar tier de hulp nodig van Ste vens, die de bal uit een schot van Visser van de doellijn werkte. Als dat niet gebeurd was, had de ont moeting ongetwijfeld een andere ontknoping gekre gen. Vlak voor de rust kwam PSV bij een van zijn weinige aanvallen zelfs op 2-0. Bij een doelworsteling schoot Edström in buiten spelpositie de bal naar Deijkers, die Van der Kuy- len een niet te missen kans bood. Na de rust heeft Sparta al les gegeven om de achter stand weg te werken, maar verder dan acht hoek schoppen - Sparta mocht er in totaal vijftien nemen, PSV vijf - en een wegens buitenspel afgekeurde tref fer van Van Staveren kwamen de Rotterdam mers niet. PSV-trainer Rij vers was zeer sober in zijn commentaar "Na alle pech van de laatste maanden mogen wij ook wel eens een keer geluk hebben" UTRECHT - De Bunnikzijde heeft zich zondag bij de eredivisie wedstrijd FC Utrecht-Roda JC (2-6) weer eens doen gelden. De be ruchte supporterstribune in het stadion Galgenwaard was er de oorzaak van dat de wedstrijd zes minuten voor het einde bij de stand 2-5 gestaakt moest worden. Uit het door tientallen politieagen ten omringde supporterslegioen werd een rookbom in het doel van Bram Geilman gegooid. Door de rookontwikkeling werd het doel onzichtbaar. Scheidsrechter Cees de Bruin staakte onmiddellijk de wedstrijd. Niet om definitief te la- ten inrukken, maar om de rook te laten optrekken. De Bruin later: "De supporters aan de Bunnikzijde waren al meermalen gewaar schuwd. Het was daar inderdaad onrustig, maar Geilman, de doel man van Roda, zei tegen mij dat hij er niet zo veel last van had. Daarom liet ik doorspelen en heb ik de wed strijd, nadat de rookbom was uit gewerkt, ook weer hervat". De onrust aan de Bunnikzijde had de politie voortdurend in staat van paraatheid gehouden. De favoriete club stond achter en leed uiteinde lijk een grote nederlaag. Er werd voortdurend vuurwerk afgestoken en er waren wat kleine vechtpar tijen. De politie bracht enkele jeug dige supporters op. De toestand was voortdurend letterlijk en fi guurlijk explosief, maar liep toch niet volledig uit de hand. FC Utrechts voorzitter Kees van Werkhoven had er niettemin schoon genoeg van. Na afloop van de wedstrijd verklaarde hij: "Van mij had de politie het hele zooitje uit elkaar mogen slaan. Ik heb er genoeg van. We zijn al maanden be zig om er iets aan te doen, maar het helpt niet. We staan machteloos". Het was weer hetzelfde als vorige week tegen Telstar, met dien verstande, dat we het nu gelukkig nog op 0-0 wisten te houden. Maar ook tegen Go Ahead Eagles zaten we opnieuw zo vast als een huis. Totaal geen stootkracht, kortom aanvallend stelde het allemaal bitter weinig voor. Ik wijt het aan een gebrek aan zelfvertrouwen. Vooral onze vleugelspelers hebben geen greintje geloof meer in eigen kunnen. Dat heeft zijn weerslag op het hele elftal. Ee precaire si tuatie, want het valt met mee om een, twee, drie uit dit dal te rakenDe jongens lopen gewoon tegen zichzelf te vechtenAch ter hielden we het dit keer aardig dicht, maar er moet natuurlijk wel zo snel mogelijk verander ing in deze situatie komen an ders wordt de druk te groot en moeten we nog meer treffers en eventuele nederlagen incasse- ren. De wedstrijden die we de komende weken spelen, kunnen bepalend zijn voor de afloop van de competitie. We krijgen Eindhoven en Amsterdam thuis. Op papier zijn we een stuk ster ker, maar het herstel moet snel komen, want tegen deze teams mag nu eenmaal geen punten verlies geleden wordenKunnen we het zelfvertrouwen een beetje opvijzelen door twee klinkende overwinningen én is Wim Jan sen mogelijk tegen die tijd weer speelklaar. dan is er nog niets verloren. Tenslotte zal ook Ajax nog wel punten verspelen. Wim Jansen, zo blijkt nu wel, is toch een erg belangrijke pion voor Feyenoord. Met zijn terugkeer zal vermoedelijk de vonk wel overslaan. Vooralsnog moeten we het nog zonder hem doen. Een nieuwe speler zal Feyenoord mijns inziens niet aantrekken. Heeft in dit stadium van de strijd ook weinig zin, zoiets moet na nuchter overleg ge schieden. Een noodgreep is di- kwijlsookeen misgreep en dat is zonde van het geld. Nee, deze groep zal het moeten waarma ken. We hebben bewezen het te kunnen en dat idee moet gewoon terugkomen. EERSTE DIVISIE Helmond - Amersf0-0 Wagening. - Den Bosch 0-3 Willem - Fort SC 1-2 H'veen - Volendam3-2 Groningen - Veendam1-1 Heracles - Cambuur0-1 MVV - PEC/Zw1-1 Vlaardingen - Vitesse en Dord recht - SW werden afgelast. Vitesse 18 13 3 2 29 49-14 MVV 19 13 3 3 29 47-13 PEC 19 11 7 1 29 30-14 Wagen. 19 8 6 5 22 32-26 Volendam 19 8 6 5 22 26-22 Groning. 19 7 7 5 21 22-19 Heerenv. 19 9 3 7 21 22-19 Excels. 19 6 8 5 20 25-25 Den Bosch 18 6 7 5 19 29-21 Fortuna 19 8 3 8 19 30-29 Wil. II 19 7 5 7 19 28-27 Veendam 19 6 7 6 19 27-28 Vlaard. 18 5 7 6 17 18-20 Cambuur 19 6 4 9 16 19-31 SW 18 5 4 9 14 15-27 Amersf. 18 6 2 10 14 15-31 Helmond 19 3 5 11 11 15-29 Dordrecht 17 3 2 12 8 13-33 Heracles 19 1 3 15 5 11-45 1. Geels (Ajax)20 2. Nico Jansen (Feyenoord) 17 3. Van der Kuylen (PSV)15 AMSTERDAM - Haarlem, dat het halve ei begeerde - en eigenlijk ook wel verdiende - kreeg tens lotte niet meer dan de lege dop. In de voortlaatste minuut brak Ruud Geels, opnieuw hij, met zijn tweede doelpunt het verweer van Haarlem: 2-0. Voorde koplo- AMSTERDAM - Johan Cruijff en Johan Neeskens spelen op woensdag 9 februari op Wem bley met het Nederlands elftal in de vriendschappelijke inter landwedstrijd tegen Engeland. In het afgelopen weekeinde on derhandelden mr. Jacques Ho- gewoning en Financieel expert Ton Zwikstra namens de KNVB met CF Barcelona over het vrijgeven van de beide Jo hannen, die gisteren beiden tweemaal scoorden voor hun club. Het bestuur van de Spaanse kampioenskandidaat voelde er niet veel voor, omdat het slechts een vriendschappe lijk duel betreft. Bovendien moet Barcelona een vriend schappelijke wedstrijd in Parijs spelen. Een eis van de Fransen was dat de beide Nederlanders daar zouden spelen. Barcelona vroeg daarom een flinke vergoeding aan de beide heren van de KNVB. Na lang praten besloten Hogewoning en Zwikstra op de Financiële eisen in te gaan. Het bedrag werd niet bekend gemaakt. Mr. Hogewoning had na de on derhandelingen nog een infor meel gesprek met Rinus Mi- chels over de vakante functie van bondscoach. Michels, supervisor tijdens de laatste wereldkampioenschap pen, stond er niet geheel afwij zend tegenover. De kansen op een terugkeer van Michels bij Oranje worden echter aanzien lijk verkleind als Barcelona kampioen van Spanje wordt. per een normaal resultaat na een wedstrijd die eigenlijk niet nor maal was Ajax speelde onge kend sterk in de eerste twintig minuten en plukte uit die periode een treffer van Geels, die een flit sende aanval van Van Dord en Tahamata voltooide omdat hij op de juiste plaats was. Bij Geels is dat natuurlijk niet toevallig. Ajax hield Haarlem onverminderd in zijn greep, maar de flonkering van de sterren .verdween geleide lijk. De ploeg van Barry Hughes durfde niet uit te komen en speelde daarmee Ajax ronduit in de kaart. "Wij hebben voor rust laf gespeeld", concludeerde Hughes na afloop. "Maar na rust waren wij veel dichterbij de ge lijkmaker dan Ajax bij zijn tweede doelpunt", voegde hij eraan toe. Tomislav Ivic, redene rend uit de andere hoek kwam tot precies dezelfde conclusie: "voor rust geweldig gespeeld, na rust weggevallen. Ons voetbal vroeg een enorme hoeveelheid conditie en die was er niet. Wij kunnen dit beter maar vergeten en ons instel len op de wedstrijd van volgende week". Waardoor die metamorfose in het duel? Gedeeltelijk door Barrv Hughes. In de rust overtuigde hij zijn ploeg, die geschokt aan de strijd was begonnen om.dat Boersma bij de warming-up een blessure aan de enkel had opge lopen, waardoor op het laatste moment Dick Dortmundt, die za terdag ook al had gespeeld, in het doei moest. Dortmundt begon met een blunder als een huis op een schot van Notten, maar her stelde zich fantastisch en groeide uit tot de beste man van het veld, samen met Ruud Krol overigens. Haarlem kwam feller terug uit de kleedkamer na rust. Ajax had er een deel van zijn kwaliteit ach tergelaten. Het grootste deel. Het middenveld viel weg, Notten zag geen openingen meer. het zwoe gen van Schoenaker leidde tot niets en de geblesseerde Erkens werd vervangen door Lerby, die net zo goed buiten de lijn had kunnen blijven. Zuidema, inval ler voor Ling, die lichamelijk wel aanwezig was maar meer ook niet, kwam door het wegzak kende middenveld in het lucht ledige te hangen. Pas toen Ivic zijn zwakste man, Lerby dus, op de linkervleugel had gezet, waar hij weinig kwaad kon doen, ging het wat minder slecht met Ajax. Haarlem drukte het steeds meer stuntelende Ajax terug tot bin nen het strafschopgebied, maar sloot zichzelf daarmee op. Daar door bleef het aantal kansen be perkt. Op een pass van Van der Ban had Wentink een fout van Zuidema kunnen uitbuiten, maar Ruud Geels glijdt voorbij Haarlem-speler George. De Ajacied scoorde tweemaal. Ajax 20 15 3 2 33 36-13 Feyen. 20 13 31 49-19 PSV 20 5 25 38-21 Utrecht 20 10 4 5 24 39-37 AZ'67 20 9 5 6 23 47-22 Roda/JC 20 9 5 6 23 33-20 NAC 20 8 6 6 22 30-30 Sparta 20 8 5 7 21 32-34 Den Haag 20 7 6 7 20 32-25 Haarlem 20 7 6 7 20 24-29 Eagles 20 4 9 7 17 25-42 Twente 20 6 4 10 16 23-26, FC VW 20 5 6 9 16 21-23 Eindh. 20 5 6 9 16 20-44 NEC 20 4 7 9 15 32-32 Telstar 20 5 4 11 14 23-39 DEVENTER - Met de armen over elkaar staarde Vujadin Boskov in een hoekje van de kleedkamer pijnzend voor zich uit. Even moest hij de tijd hebben om na de deling (0-0) tegen Go Ahead Eagles de drie verliespunten in twee wed strijden te verwerken. Om enkele ogenblikken later met een brede glimlach de kleedkamer uit te stappen met de mededeling, dat Feyenoord zijn spelvorm heeft verloren. Jan van Deinsen verliest opnieuw een duel. Feyenoord kwam tegen de Eagles niet verder dan 0-0. Boskov -toch een positief punt.. Anders gezegd: Feyenoord zit vast, muurvast. Het zoekt vergeefs naar de speltrant, waarmee het in de UEFA-Cup clubs als Kaierslautern en Espanol uitschakelde. De vloeiende combinatie is weg, de beweging is te gering, de overtui ging ontbreekt, de beslissende pass komt nooit, kortom Feyenoord zit in een dal. Een diep dal, waarin het aan het begin van de competitie ook al tuimelde. En dan mogen er excuses worden aangevoerd, zoals de absentie van (onmisbare?) Wim Jansen, de drie achtereenvolgende uitwedstrijden, de zware velden die in het nadeel zijn van een ploeg, die het spel moet maken. Wat allemaal niet weg neemt, dat Feyenoord domweg verzuimt tempo te maken, het ri sico ontloopt door terug te spelen, te draaien bij situaties die daar niet om vragen. „Omdat we niet over tuigend spelen", verklaarde Bos kov het vele oponthoud tijdens de aanvallen, die ook daardoor niet kunnen vloeien. „Een positief punt vergeleken bij de wedstrijd tegen Telstar", vond Boskov. „was de in stelling. Feyenoord speelde se rieus, niet zo arrogant als vorige week. Er werd meer gelopen, maar de bal kwam steeds te langzaam, er was geen beslissende pass". Door Piet Ocks Gelukking Waarna Feyenoords trainer zich te recht gelukkig prees met de uitein delijke deling, omdat Go Ahead vaker tot voor Eddie Treytel ge raakte dan Feyenoord tot voor Hennie Spijkerman, die van Wiel Coerver de voorkeur kreeg boven Jan Endeman. Zoals Wim Wouds- ma, die al in de eerste minuut voor Feyenoords doelman was opgedo ken. Of zoals Tonnie Kristiansen, die na balverlies van Jan van Dein sen zijn weg langs Treytel zag on derbroken door Dick Schneider. Momenten, waarop Go Ahead had kunnen toeslaan, maar waarop het zich tegelijk de naam van de tegen stander realiseerde. Zeker wanneer Nico Jansen in balbezit raakte, sloeg (overigens ten onrechte) de schrik om het hart van de zich drif tig verwerende Deventer- verdediging. Wiel Coerver later. „Ze hebben al leen maar keihard gewerkt, maar niet gevoetbald. Met alle respect voor Wim Rijsbergen maar ik weet zeker dat we Feyenoord hadden gepakt als iedereen Fit was geweest. Nu moesten we aantreden met jon gens, die vorig jaar nog in het C-elftal liepen. Wanneer ze wat meer lef hadden gehad..." Inzinking Wiel Coerver overdreef niet, later wel, toen hij zei dat „Cees van Kooten zijn slechtste wedstrijd van dit seizoen speelde, omdat hij geen enkele bal in de voeten kreeg aan gespeeld". «.Wiel Coerver vergat toen, wat hrj even tevoren had ge signaleerd: Wim Rijsbergen speelde uiterst constructief. Met Willi Kreuz en Harry Vos de enige Feyenoorders, die geen hinder on dervonden van een inzinking. Om het team zo veel mogelijk in tact te houden, posteerde Boskov de kleine Wim van Til op de plek van Wim Jansen, waardoor Jan Verheijen buiten de basisopstelling bleef. Eveneens een noodoplos sing, waarop Boskov niet zal terug komen. Na een kwartier in de tweede helft liet Boskov Harrv Me lis weer opdraven voor de onzekere en fysiek te zwakke Van Til. Het bracht Feyenoord evenmin over zijn dieptepunt ondanks de goede wil die het voortdurend toonde. Zeker in het laatste kwartier, „maar toen", zuchtte Boskov, „ging het al lemaal weer veel te nerveus". Wiel Coerver ten slotte: „Feyenoord mist Wimpie Jansen. Straks, als hij er weer bij is, zal het weer beter gaan. Dan wordt Feyenoord kam pioen, want het is gewoon de bes te ploeg". hij miste. De Vries had zes minu ten voor het einde ook nog een keer de gelijkmaker voor zijn voeten liggen. Hij schoot echter langs de buitenkant van de paal. Zuidema en Geels haalden Ajax tenslotte toch nog uit de moei lijkheden. Zuidema ontfutselde Huyg de bal en plaatste naar Geels die op zijn best is in een een-tegen-een situatie met de doelman. Het was zijn tweede kans, het werd zijn tweede doel punt, zijn twintigste uit dit sei zoen, het achttiende op eigen veld. EREDIVISIE Eindhoven - Den Haag 1-0 Sparta - PSV0.%2 Ajax - Haarlem2-0 NAC - AZ'670-0 VW - De Graafsch1-1 Twente-NEC 2-3 Utrecht - Roda JC 2-6 Telstar - Amsterdam0-2 Eagles - Feyenoord0-0

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9