Giscard haalt banden niet Arabieren nauw aan "Blanken niet uit Rhodesië" Ivor Richard: Palestijnen bereid tot gesprek met Hoessein Medewerker van Nkomo omgebracht Jonge demonstrant in Madrid gedood In Peking eerherstel voor Teng op handen Beweging Charta '77 stelt nieuwe eisen MAANDAG 24 JANUARI 1977 BUITENLAND- WASHINGTON (UPI) - De presi dent van het Amerikaanse hoogge rechtshof, Warren Burger, heeft gisteren in het Witte Huis acht le den van het nieuwe kabinet beë digd. De president berispte de Senaat voor het nog niet accepteren van drie andere door hem gekozen kandidaten: Griffin Bell voor Justi tie, Ray Marshall voor Arbeid en Joseph Califano jr. voor Gezond heid, Onderwijs en Sociale Zaken. "Hoewel de grote beslissingen door mij genomen zullen worden, zal het besturen van de departementen aan de ministers worden overgela ten", aldus Carter. Twee keer had hij het over de "schitterende kwali teiten" van zijn kabinetsleden. De acht beëdigde ministers zijn Vance van Buitenlandse Zaken, Blumenthal van Financiën, Brown van Defensie, Andrus van Binnen landse Zaken, Bergland van Land bouw, Kreps van Handel, Harris- Roberts van Huisvesting en Adams van Verkeer. Voorts werden beë digd de chef van begrotingen Lan ce, de chef voor Energie Schlesin- ger en de adviseurs voor Economi sche Zaken en nationale veiligheid, Schultze en Brzezinski. President Carter gaf zaterdag al een receptie in het Witte Huis. Hij begroette mevrouw Young, de echtgenote van de ambassadeur in Verenigde Naties (rechts), op allerhartelijkste wijze. Links mevrouw Carter. Naast Jimmy Carter staat Shirley Temple, chef protocol i LOESAKA (AFP/UPI) - Het Patriottische Front, de mili tante nationalistische bewe ging in Rhodesië, heeft Rho- desische agenten er gisteren van beschuldigd de briefbom te hebben verstuurd die zater dag Jason Moyo, een van de leiders van het front, doodde. De 53-jarige Moyo was één van de naaste medewerkers van Joshua Nkomo. De bom ont plofte in het kantoor van Moyo in Loesaka en verwondde ver scheidene andere functiona rissen van de nationalistische beweging. Een woordvoerder van het front zei dat de briefbom was verstuurd uit het aangren zende Botswana "door agen ten van de racisten en fascis ten in Rhodesië. De plegers van deze misdaad zullen niet aan hun gerechte straf ontko men. Zij zullen er duur voor betalen". RIAD (DPA) - President Valéry Giscard d'Estaing is giste ren in Riad met koning Chaled besprekingen begonnen over een nauwere economische samenwerking tussen Frankrijk en Saoedi-Arabië. In het middelpunt van het overleg staan de energiepolitiek en de opbouw van een Arabische wapenindustrie. Op bilateraal gebied verwacht n bouw dat Saoedi-Arabië Frankrijk voor dustrie te verkopen. Arabische wapenin- Alvorens Giscard d'Estaing zijn besprekingen met konh Saoedi-Arabië begon, had hij een informeel gesprek mei Fahd. ADVERTENTIE een bepaalde tijd ruwe olie zal leve ren tegen is de op een (Japan) aardolieklant van Saoedi-Arabië. Ruim een derde van de benodigde lanclen olie betrekt Parijs uit het land koning Chaled. Dit jaar zal Frank rijk zijn invoe ton verhogen. Eerst Naar verluidt werd gisteren ook ge vaste prijs. Frankrijk sproken over het verlóóp van de Noord-Zuiddialoog in Parijs tussen geïndustrialiseerde staten en de de "derde wereld" over e economische werel dorde. Saoedi-Arabië heeft zijn ma- 27 tot 35 miljoen tige prijsverhoging voor ruwe olie (in twee fasen met in totaal zeven procent) indirect afhankelijk ge steld van vorderingen bij de Parijse conferentie. Giscard die zaterdag als eerste Franse staatshoofd in Riad arri veerde voor een bezoek van vier dagen, hoopt verder Franse techni sche kennis en materieel bij de op- MADRID (UPI/Reuter) - Een 19- jarige betoger voor politieke am nestie is gisteren in Madrid doodgeschoten door gewapende mannen in burger, waarschijnlijk ultra-rechtse elementen. De moord op Antonio Ruiz Garcia gebeuxde nadat de rellenpolitie al urenlang chargeerde tegen me rendeels jeugdige demonstran ten (ca. 8000) die zich telkens weer hergroepeerden op de be langrijkste Madrileense winkel straat, de Gran Via. Het bericht over de moord ging als een lopend vuurtje door de Spaanse hoofdstad en lokte op de Estrellastraat, waar Ruiz zou zijn neergeknald, nieuwe demonstra ties uit. Tegen de van officiële zijde verbo den demonstratie werd volgens ooggetuigen ongekend hard op getreden, zonder aanzien des persoons. Groepjes agenten stormden zelfs café's binnen, sleepten jongeren naar buiten en sloegen ze op straat in elkaar. Van tijd tot tijd schoot de politie poli tie traangasgranaten af op ingan gen van de metro. Behalve in jeeps en overval wagens waren bereden eenheden in actie, vanuit de lucht gecoör dineerd door helikopters. Vol- „VICTORIA11 Kadiaal AUTOBANDEN®® oavccr todett-Dateun-Tc^ta ;éairoi^js\ Hm gens ooggetuigen kreeg de politie de ongevraagde „assistentie" van rechtse organisaties onder wie de "strijders voor Christus koning". Relaties De relaties tussen Frankrijk en de Arabische landen zijn in opgaande lijn sinds wijlen president De Gaulle een kleine tien jaar geleden de levering van Franse wapens aan Isaël verbood, omdat dit land de zogenoemde "zesdaagse oorlog" van juni 1967 zou zijn begonnen. De politieke steun en de wapenlever anties van Frankrijk aan de Arabi sche staten na de oorlog van 1973 betekenden een verdere verster king van de Franse positie in de Arabische wereld. Deze ontwikke ling werd in het begin van deze maand nog geaccentueerd toen Frankrijk de Palestijnse guerrilla leider Aboe Daoed liet vertrekken, die in Parijs was aangehouden on der verdenking van het organiseren van het bloedbad bij de Olympi sche Spelen te München in 1972 11 miljoen gulden aan prijzen Win'n Philips kleuren tv. Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastischè Philips kleurenontvanger. U geniet van het royale fifi cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van f 2.Ó4.),- en is een geschenk van Philips Nederland B.V. SALISBURY (UPI) - De Britse Rhodesiè-onderhandelaar Ivor Richard heeft de blanken in Rhodesië zaterdag gevraagd in het land te blijven wanneer het bestuur zal zijn overgegaan in handen van de zwarte meerder heid. Richard zei dat president Samora Machel van Mozambique onlangs tegen hem had gezegd dat het van vitaal belang was dat de blanken na de machtsoverdracht in Rho desië zouden blijven, omdat de uittocht van blanken uit zijn ei gen land de infrastructuur (de blijvende voorzieningen in een land) had verzwakt. Een blanke hereboer in Rhodesië, die zei dat hij sprak namens 64 collega's in een landbouwgebied bij Salisbury, heeft Richard laten weten dat hij en de anderen hun landbouwbedrijven liever tot de grond toe laten afbranden dan over te geven aan zwarten. Ivor Richard zei dat hij door de Rhodesische blanken op het plat teland "op het persoonlijke vlak, veel vriendelijker" was ontvan gen dan hij verwachtte. Richard heeft in een radio- en televisie-interview van 35 minu ten gezegd dat de guerrilla-oorlog in Rhodesië zal voortduren als premier Smith zou proberen de militante nationalisten uit te slui ten van zyn eigen plannen voor een interne oplossing in samen werking met gematigde zwarten. Het verschijnen van Richard op de Rhodesisische radio en televisie betekent een doorbreking van het elf jaar oude verbod voor Britse regeringswoordvoerders om van deze media gebruik te maken. Ruim halve ton arsenicum in baai van Osaka KOBE (UPI) - Bij een aanvaring op 15 januari zijn voor de Japanse kust tien vaten arsenicum - samen ruim 500 kilo - van het Chinese vracht schip Tsjang Toe gevallen. Dit werd zaterdag pas bij een inspectie van het schip in de Japanse havenstad Kobe ontdekt. Volgens het Japans maritiem vei ligheidsbureau bevatten de vaten genoeg gif om acht miljoen mensen te doden. Als de tonnen naar de bo dem zijn gezonken, is berging on mogelijk omdat de zee ter plaatse 700 meter diep is. De aanvaring ge beurde bij de ingang van de baai van Osaka. Patrouillevaartuigen gingen zaterdag op de plaats van het ongeluk na, of het water al gif bevatte. Volgens een officieuze nistische woordvoerder zijn le den van dit die verantwoordelijk waarbij 17 personen, onder voor de moord op Ruiz.Premiet Israëlische atleten, om het leven Ruiz. Premier Suarez ontmoet kwamen. De vrijlating van Daoed vandaag leiders van de oppositie gaf aanleiding tot veel kritiek i besprekingen ov den verkiezingen te t -i r» i a DAMASCUS (Reuter/AFP) - De Palestijnse nationale raad (PNC) en de Veremgde Staten. heeft weekeinde in Damvasc J t inclusief HW-rnontage-sertice DJAKARTA - De Indonesische hoofdstad is getroffen door stad bereikte het water een hoogte van drie meter Hier een beeld van een van de hoofdstraten gehinderd door de hoge waterstand, ook op Java en Lombok had men met wateroverlast te kampen. besloten zijn betrekkingen met Jordanië ter discussie te stellen in een nieuwe dialoog met koning Hoessein. De PNC telt 40 leden en is een soort regering in balling schap. Aan het overleg werd ook deelgenomen door commandolei der Jasser Arafat, chef van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). PNC-leider Chaled al-Fahoem ver telde dat besloten is met Hoessein te gaan praten op basis van wat er is overeengekomen op de Arabische topconferentie van 1974 in Rabat. Op die conferentie sloot Hoessein zich - na langdurig tegenstribbelen - aan bij de andere Arabische lan den die de PLO erkennen als "enig en legitiem vertegenwoordiger" van het Palestijnse volk. Fahoem heeft vorige week in Am man gesproken met de Jordaanse koning. Op basis van zijn bevindin gen heeft de PNC het licht voor een nieuw gesprek op groen gezet. Al-Fahoem en Arafats politieke ad viseur, Hani al-Hassan, praatten vorige week in Amman over het hele complex van de Palestijns- Jordaanse betrekkingen. Na afloop daarvan zei Al-Hassan te hopen dat deze in de toekomst duidelijk en niet voor tweeërlei uitleg vatbaar kunnen worden omschreven. Al-Fahoem zei gisteren niet wat de Palestijnse dialoog met Hoessein precies gaat inhouden. Er zal echter ongetwijfeld worden gesproken over het van Arabische zijde geop perde plan om de Palestijnen een de eigen nationaal tehuis te geven op de thans door Israël bezette weste- Djakarta, de Djalan Thamarin, waar het verkeer zwaar werd lijke Jordaanoever en in de Gaza- strook. Een dergelijke staat zou dan in een federatief verband met Jor danië - en mogelijk in een grotere Arabische structuur - kunnen wor den opgenomen. Al-Fahoem vertelde dat de PNC zijn licht heeft laten schijnen op alle Palestijnse aangelegenheden, waarbij tevens is besloten dat de re laties met Syrië dienen te worden verstevigd. Ook is besloten dat de dialoog met dwarsliggende Pales tijnse organisaties - verenigd in het "afwijzingsfront" - moet worden voortgezet. Richard zei dat zodra een interim- regering in Rhodesië zou zijn ge vormd, de guerrilla-oorlog zou ophouden, en een fonds zou kun nen worden gevormd voor het geven van enige financiële steun aan blanken die in het land blij ven. "U zou misschien andere wegen willen bewandelen, maar ik be twijfel.of hieraan die'voordelen zouden zijn verbonden", zei hij. Teng Hsiao-ping PEKING (Reuter) - De gema tigde Chinese leider Teng Hsiao-ping, vorig jaar april uit al zijn staats- en partij functies gezet, wordt gere habiliteerd en keert terug als eerste vice-voorzitter van de communistische partij. Dit heeft een niet- officièle Chinese zegsman gisteren meegedeeld. Kaderleden van de partij zouden zaterdag op plaat selijke de benoeming heb ben aangekondigd. Er zijn geen aanwijzingen over het tijdstip van de openbare mededeling. Het zou een unieke tweede "come back" betekenen voor Teng en hem de machtigste man van China na voorzitter Joea Koeo-feng maken. Het is niet bekend of Teng ook weer staatsambten worden toebedacht. In re cente muurkrachten werd erop aangedrongen hem tot premier te benoemen - een functie die nu door Hoea wordt bekleed. De 73-jarige Teng was in april ontheven van al zijn func ties - vice-voorzitter vice- voorzitter de partij, eerste vice-premier en stafchef van het leger - nadat hij in een bittere campagne door zijn radicale vijanden met Mao's weduwe aan het hoofd, was bestempeld als iemand die de kapitalisti sche weg bewandelde. Het waren ook de radicalen die tijdens de culturele re volutie halverwege de ja ren zestig zijn eerste val bewerkstelligden. PRAAG (DPA) - De burgerrecht- vraagd op te houden met haar stige wateroverlast. Op sommige plaatsen i beweging „Charta '77" in Tsjechos lowakije heeft van de regering in Praag geëist dat zij de discriminatie bij de toelating van jongelui tot het hoger onderwijs, beëindigt. De kri tiek van Charta '77 richt zich in de eerste plaats tegen de toelatings praktijk op grond van politieke be trouwbaarheid. Met verwijzing naar het grondwet telijke recht van vrijheid van on derwijs en opvoeding, verlangen de critici van het regime, naar in het weekeinde in Praag bekend werd, de afschaffing van discriminatie op politieke en religieuze gronden. De opstellers van het stuk wijzen erop dat kinderen van ouders die bij de „Praagse lente" van 1968 „de democratisering van ons openbare en politiek leven hebben ge steund", niet tot instituten van ho ger onderwijs worden toegelaten. De Tsjechoslowaakse schrijver Pa vel Kohout heeft de regering ge- „campagne en vergeldingsmaatre gelen tegen ondertekenaars van „Charta '77". In een open brief schrijft Kohout dat zijn persoonsbewijs is inge trokken onder de mededeling dat het moet worden vernieuwd. Maar dat is kortgeleden pas voor vijf jaar gedaan. Ook andere (jveraars voor de burgerrechten is hun persoon sbewijs en/of rijbewijs en autopa pieren afgenomen, aldus Kohout. De schrijver laat de regering weten dat het enige wat Charta '77 wil, een dialoog met de staat is. Hij vraagt alle buitenlandse radio- en televisiemaatschappijen en theaters die zijn stukken spelen of stukken van andere Tsjechoslo waakse dissidenten, te verklaren of zij daarvoor betaald worden door Westerse inlichtingendiensten. Deze indruk zou gevestigd zijn in een aantal Tsjechoslowaakse kran ten. Beè'diging in Witte Huis Na overneming van macht

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7