LEIDSCH DAGBLAD Spaans militair rechter ontvoerd MONDALE PRAAT IN BRUSSEL Ida Wasserman (76) overleden Vanochtend in Madrid Ian Smith verwerpt Britse plannen LEIDSCH DAGBLAD Compleet ifSE Noors vm$aa9 schaats )festival Gijzeling in Manilla met geweld beëindigd MAANDAG 24 JANUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35147 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MADRID (UPI) - Opnieuw is een hooggeplaatste Spanjaard ontvoerd. Ditmaal de president van het Spaanse militaire hoogerechtshof, luitenant-generaal Emilio Villaescusa Quilis- Hij werd vanochtend overmeesterd kort nadat hij zijn woning in Madrid had verlaten. Volgens het persbureau Europa Press werd de 64-jarige militair door vier mannen vastgepakt en in een auto met Madrileense kentekenplaten gewerkt. Emilio Quilis SALISBURY (Reuter) - Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de nieuwe Britse voorstellen voor de overgangsperiode naar een zwart meerderheidsbewind afgewezen. Hij vindt de voorstellen pricipieel niet aanvaardbaar, en wil ze ook niet accepteren als basis voor on derhandelingen op de Geneefse vredesconferentie, zo is vandaag uit goedingelichte kringen in Sa lisbury vernomen. Smith verwierp de voorstellen tij dens een onderhoud met conferentie-voorzitter Ivor Ri chard, die hem de nieuwe plannen vrijdag heeft voorgelegd. Richard meent dat Smith nu de deur heeft dichtgeslagen voor nieuwe ge sprekken over de Britse voorstel len. Hij verwacht ook dat de Ge neefse conferentie nu niet hervat kan worden. De verwerping van de Britse Voor stellen komt onverwacht. Waarne mers hadden verwacht dat de Rho- desische regering zich onder voor behoud bij de voorstellen zou neer leggen. Richard had Smith de voor stellen niet voorgelegd ter goed keuring, maar slechts gevraagd de voorstellen te aanvaarden als basis voor onderhandelingen in Genève. Zacht weer Vannacht opklaringen maar ook hier en daar mist en minima rond 4 graden. Morgen toenemende bewolking en la ter van het zuidwesten uit plaatselijk regen met maximumtemperaturen om streeks 8 graden tot matig of krachtig toenemende wind, krimpend naar zuid tot zuidoost. (Opgemaakt om 11.15 uur) 25 JANUARI Zon op: 8.30 uur; onder: 17.15 uur. Maan op: 10.34 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 7.00 en 19.16 uur, laagwater te 2.44 en 15.07 uur. Villaescusa Quilis is de tweede hooggeplaatste Spanjaard die in korte tijd ontvoerd is. Ongeveer anderhalve maand geleden werd Antonio Maria de Oriol y Urquijo door onbekenden uit zijn kantoor ontvoerd. De Oriol is voorzitter van de Spaanse Raad van State, het be langrijkste adviescollege van de koning en het kabinet. De voorzitter wordt nog steeds ge vangen gehouden. Zijn ontvoer ders eisen de onvoorwaardelijke vrijlating van alle Spaanse poli tieke gevangenen. Chef staf Generaal Villaescusa was in juli 1976 benoemd tot president van het militaire gerechtshof. Daarvoor was de thans 64-jarige generaal on der meer gedurende drie jaar chef van de staf van het leger geweest en Bezette school in Groningen ontruimd GRONINGEN (ANP) - In de afge lopen nacht rond twee uur heeft de politie van Groningen de bezette noodlokalen van de Rembrandt- school in Groningen op last van de gemeente ontruimd. In de lokalen bevonden zich op dat moment vijf ouders van leerlingen van de school. Drie auto's van de mobiele eenheid waren bij de actie betrok ken. De ontruiming van de school verliep zonder problemen. Com missaris Wit van de politie heeft enige tijd met de bezetters gespro ken, waarna deze de school verlie ten. Na afloop van de actie ontstond er grote teleurstelling bij de ouders die zich beetgenomen voelden door de gemeente. "We hebben de poli tie nog willen tegenhouden", aldus een van de bezetters "maar er was een enorme overmacht en verzet had natuurlijk geen zin." De gemeente wilde de drie noodlo kalen afbreken en elders opbou wen ten behoeve van een andere la gere school. Van die andere school waren vorig jaar enkele lokalen bij een brand verwoest. Een deel van de leerlingen van de Rembrandt- school zou dan naar leegstaande lokalen in de buurt moeten gaan. De ouders waren daar op tegen omdat het onderwijsvernieu wingsproject op de Rembrandt- school dan niet voortgezet zou kunnen worden. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs lk word abonnee per 8 februari 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor hatf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder posizegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. commandant van het militaire dis trict Madrid. Tijdens de Tweede Wereldoorlog maakte Villaescusa deel uit van de door wijlen Franco gestichte Spaanse "blauwe divisie" die sa men met de Duitsers tegen de Sowjet-Unie streed. 20 PA( 20 PAGINA'S De Noor Jan Egil Storholt - hier in actie op de 1500 meter - werd gistermiddag laat in Larvik gehuldigd als de nieuwe Europese kam pioen. Zaterdag had hij al twee afstanden gewonnen (500 en 5000 meter). Na de 500 meter was al zeker dat de Nederlandse schaat sers maar erg weinig te ver wachten hadden van het Eu ropees kampioenschap in Larvik. Op de kortste af stand, waarop de langzaam ste Noor sneller was dan de snelste Nederlander tekende de suprematie van de gas theren zich al af. Het werd tenslotte een compleet Noors festival met in de hoofdrollen Storholt (de nieuwe Europese kampioen) Stenshjemmet, Sjöbrend en Stensen. Zij legden beslag op de eerste vier plaatsen en pakten negen van de twaalf afstandsmedailles. Troost prijzen waren er alleen voor Piet Kleine die tweemaal brons op de lange afstanden veroverde en voor de Rus Lobanov die derde werd op de 500 meter. Voor de Oranje-ploeg rest na de ver pletterende nederlaag nog slechts één kans om zich te revancheren: het wereld kampioenschap in Davos over veertien dagen. Maar de Noorse trainer Tenman heeft al voorspeld dat zijn mannen daar „best nog een beetje harder kunnen gaan". Ook Feyenoord reed een scheve schaats. De Rotter dammers werden in Deven ter bedwongen door Go Ahead Eagles. Feyenoord zat „muurvast". Ajax profi teerde via een verwachte 2-0 zege op Haarlem. Interim- bondscoach Zwartkruis kan wellicht profiteren van het feit dat Johan Cruijff en Jo- han Neeskens alsnog be schikbaar zullen zijn voor de vriendschappelijke inter land tegen Engeland. Op regionaal voetbalniveau kwam slechts een deel van de zondagploegen in actie. Roodenburg bevocht daar bij een 2-2 gelijkspel tegen Papendrecht. De streek- derby Quick Boys - RCL bij de zaterdagamatuers werd een triomf voor de Katwij- .kers, die met 1-0 revanche namen op de debutant. PAGINA'S 9-16 SCHIPHOL - De Antilliaanse premier Evertsz en minister De Uaay fortman van Binnenlandse Zaken begroeten elkaar hartelijk op de luchthaven Schiphol waar de Antilliaanse premier vanmorgen arriveerde. Evertsz komt in Neder land praten over de toekomstige onafhankelijkheid van de Antillen. Daartoe zal hij o.a. een gesprek hebben met koningin Juliana. Mor genavond keert hij terug naar de Antillen. Twee jongens gestikt bij spel met vuur LOOSDRECHT (ANP) - Twee jon gens zijn gistermiddag in Loosd- recht bij het spelen met vuur in een gegraven hol door verstikking om het leven gekomen. Het zijn de 13- jarige R. Verstelle uit Loosdrecht en de 4-jarige M. Velsenboer uit Hilversum. De jongens hadden in een zandberg op een bouwterrein van de woon wijk Nieuw Loosdrecht een kuil gegraven. Zij klommen met een stapel papier de kuil en maakten een vuurtje. De rookontwikkeling was zo groot dat de twee bedwelmd raakten. Een derde jongen, die bui ten de kuil geen antwoord van zijn vriendjes meer kreeg, waar schuwde de familie Verstelle. Bij aankomst bleken de jongens te zijn overleden. Volgens de politie is een misdrijf uitgesloten. BRUSSEL (Reuter/UPI) - De nieuwe Amerikaanse vice- president, Walter Mondale, is in Brussel aangekomen, aan het begin van zijn tiendaagse reis door zes landen ter vestiging van het eerste contact op hoog niveau tussen de nieuwe regering van president Jimmy Carter en de bondgenoten in Europa en Japan. Na een overleg met de Belgische eerste minister Leo Tindemans verklaarde deze dat er was gepraat over een westelijke topconferentie te houden in het midden van dit jaar. Mondale had er de aandacht op gevestigd dat het hier geen „economisch" topgesprek betrof. Wel zouden er ondermeer „politieke-economische onder werpen" moeten worden behan deld, aldus de heer Tindemans. Er is veel kritiek geweest van de zijde van kleinere landen als België dat zij op vorige topconferenties ADVERTENTIE Kleurvergroting KADO Bij elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken, krijgt u een kleurvergroting. Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Leiden MANILLA - Filippijnse regerings troepen hebben vanmiddag de man doodgeschoten die in het weekeinde in Manilla een gijze lingsactie was begonnen. Een driejarig meisje dat gegijzeld was, kon ongedeerd worden bevrijd. De dader, de 27-jarige Lorenzo Ba- lane, was zondagochtend de wo ning van een Filippijns-Chinese zakenman binnengedrongen, ge wapend met een machinepistool. Toen de man het huis binnendrong loste hij een schot waardoor een bezoeker in een dij gewond werd. Behalve het geëiste los geld voor hemzelf wilde hij dat 20.000 dollar onder arme Filip- pino's werd verdeeld. Scherp schutters hadden het huis om singeld. De met een revolver gewapende man wist in het huis van Eduardo Coo te komen door zich bij het dienstmeisje voor te doen als een kennis. De mogelijk ge stoorde indringer zei dat hij een 'goeroe' was en een voor malig verslaafde aan drugs. Op het moment dat hij bij familie Coo binnendrong waren daar tien mensen. Vijf mensen wisten een goed heenkomen te zoeken. niet naar behoren waren vertegen woordigd ofschoon zij lid waren van de E.G. van welke organisatie alleen maar de grote landen waren uitgenodigd. Mondale zei dat de toekomstige vergadering het begin betekende „van een zeer hechte samenwer king en van gerespecteerde be trekkingen met de regeringen van West-Europa". Hij zei dat het hier ging om een waarlijk „tweerichtingsgesprek". Premier Tindemans zei voorts dat er tussen hem en Mondale ook was gesproken over veiligheidszaken en het Noord-Zuid overleg. Hij wilde hierover de pers niets meedelen, het was „zeer geheim geweest" maar, zei hij, „als een klein land een goed idee heeft kan dit het altijd een groot land toefluis teren". Op weg van Washington naar Brus sel in „Air Force 2" had Mondale tegen verslaggevers gezegd dat hij zijn besprekingen zou toespitsen op „dringende vraagstukken" die vlug aandacht nodig hebben. Hij somde op het doorbreken van im passes bij het overleg over beper king van de strategische bewape ning en de internationale handel. „Economische vraagstukken staan bovenaan mijn agenda", zei Mon dale. „We hebben allemaal te lijden van inflatie en werkloosheid. Als we samen aan de oplossing kunnen werken, zullen we er allemaal meer van maken", verklaarde hij. De aewavende indringer liet zich gisteren met zijn gijzelaars fotografe- De overvaller rechtswerd vanmiddag doodgeschoten Achter bleven Coo, zijn vrouw, hun twee kinderen (een meisje van drie en een jongetje van vier) - en de gewonde vriend. De vriend en mevrouw Coo moch- ien een uur jia het begin van de gijzeling naar buiten. Coo liep neen en weer tussen de overval ler en de politie die met de man in onderhandeling is een ploeg scherpschutters heeft het huis omsingeld. In de late middagu ren ontbood de man nog een ver slaggever en een fotograaf, door wie hij een foto liet maken van zichzelf en zijn gijzelaars. LEIDEN/DEN HAAG - Ida Was serman, één van Nederlands grootste actrices uit de na oorlogse periode, is zaterdagoch tend in het Leidse Diaconessen- ziekenhuis op 76-jarige leeftijd overleden. De crematie zal op haar verzoek deze week in alle stilte plaats hebben. De in Antwerpen geboren actrice heeft met haar grote speeltalent van de oprichting van de Haagse Comedie in 1947 af tot haar laat ste rol in 1972 in "Ter ere van" van David Storey de bloei van dit en semble mee bepaald. Vele malen zag men haar met Paul Steenbergen en met haar echtgenoot Joris Diels sa men in tragische zowel als kome- dierollen. De actrice, die enkele malen de Theo d'Or verwierf, werd vooral bekend door haar vertolkingen in Tsjechof, Anouilh, Shakespeare en O'Neill. Met haar grote en bewogen speelta lent, waarbij zij zichzelf altijd hoge eisen stelde, heeft zij van de oprichting van de Haagse Come die in 1947 af de grote bloei van dit ensemble mede bepaald met talrijke onvergetelijke spelpres- taties. Vaak samen met Paul Steenbergen bereikte zij toppen in theaterkunst, men zag haar echter ook vele malen samen in prachtige vertolkingen met haar echtgenoot Joris Diels. In 1972 besloot zij haar toneelcar rière met een rol in David Sto rey's "Ter ere van". In februari 1975 organiseerde de Haagse Kunstkring een tentoonstelling voor de actrice. Ida Wasserman werd op 15 januari 1901 in Antwerpen geboren. Zij volgde daar de toneelschool en debuteerde in 1921 bij de Konin klijke Nederlandse Schouwburg in Antwerpen. Zij huwde in 1928 met Joris Diels. In de jaren twin tig speelde zij in ons land bij Tar- taud en Louis de Vries, in 1929 keerde zij naar België terug voor een engagement bij de Konin klijke Vlaamse Schouwburg. De enige filmrol in haar carrière speelde zij in "De Witte". Wethouders Benthuizen aangehouden BENTHUIZEN (SP) - Twee we thouders en vijf ambtenaren van de gemeentesecretarie in Be nthuizen zijn vanmorgen door de rijksrecherche aangehouden op vermoeden van verduistering van geheime stukken. Vertrouwelijke correspondentie en raadsstukken zouden zijn gecopieerd en ver spreid. Het gemeentehuis van Benthuizen was vanmorgen "gesloten wegens bijzondere omstandigheden".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1