Van Nieuwkoop briljant GERINGE BELANGSTELLING ASTERIX EN HET IJZEREN SCHILD DE GELE SPIN MAANDAG 24 JANUARI 1977 miJUFIlL Op initiatief van Kees van Kooien vader van twee kinde ren van 5 en 3 jaar) gaat uitge ver Thomas Rap (vader van twee kinderen van 9 en 7 jaar) dit jaar een boek uitgeven dat door mij (vader van een dochter van 1 jaar en 8 maanden) zal worden geredigeerd en dat Het Jonge Vadersboek zal gaan he ten. De titel is van Kees van Kooten. Die heeft ervaring met dat soort dingen, want als er ooiteen vervolg nodig ts.zei hij, kun je dat Het Jongere Vader sboek noemengevolgd door Het Jongste Vadersboek en Het Al lerjongste Vadersboek. Maar zover zal het wel niet ko men, want de onderwerpjes voor het Jonge Vadersboek lig gen wel voor het oprapen, maar zijn nu ook weer niet oneindig in getal. De bedoeling is name lijk dat het een handleiding wordt voor jonge vaders" met kinderen tussen de 2 en 10 jaar aan wie deze vaders al die din gen willen uitleggen die het le ven genietbaar maken. En dan bedoel ik niet het eten van patat of hoe je van twee jassen doelpa len maakt voor een partijtje op het plein, maar meer de kleinere dingen, zowel binnens- als bui tenshuis. Voorbeelden Ik zal wat voorbeelden geven. Wat leert een vader zijn kind? Hoe hij de melkflessedoppen om de spaken van zijn fietswiel kan buigen, of met knijpers stukjes karton op zijn wiel kan aan brengen zodat het een feestelijk ratelend geluid maakt. Hoe zijn tong tintelt als hij de beide polen van een batterij met zijn tong aanraakt. Hoe je een lucifer overlangs doormidden kan de len, door de lucifer eerst van top tot teen te laten verbranden, de muizen van je handen nat te likken en de verbrande lucifer tussen de beide natte muizen te drukken, zodat er op allebei de helft overblijft. Hoe je, door de binnenband van een fiets in reepjes te knippen, een vreemd stuiterende bal kan maken, en hoe je een „toetertje" kan maken dooreen „vloepapiertje" met de kam tegen je lippen te drukken en dan te blazen. Hoe je kunt fluiten op een schelp, en op een grasspriet, hoe een halm op kruipt in je mouw, en hoe je van de stelen van eikebladeren een „bril" maakt. Hoe je van sinaasappelschillen een gebit maakt, hoe je pijltjes rolt voor een proppeschieter, en hoe je kunt sleeën op het metalen blad van een schp, met de steel tussen je benen. Hoe de zwarte bolletjes van het bolwier knap pen en hoe je dropwater en ro- zewater maakt. Hoe je met een touwtje, met hars en met een conserven blikje of luciferdoosje en kakelend geluid maakt, en hoe je met een nat gemaakt stukje leer, waaraan je een touw hebt vastgemaakt, als met een zuignap een tegel kunt optillen Hoe je weegbree uit de grond trekt en door het tellen van de worteltjes (nee, ja, nee) kunt na gaan of je vriendje of vriendin netjeverliefd op je is of niet. Hoe je met een rond touwtje de „kop en schotel" maakt, en de ,J£iffel- toren", en het „visnet", hoe je overneemten hoe je van een krant een muts maakt, een boot en een wij waterbakje. Serpentines bakje van maakt, hoe je van een zakdoek een BH vouwt ;en hoe je ranje-tik speelt, door de tennis bal vanaf de stoep zo tegen de onderkant van de stoeprand aan de overkant te gooien dat hij in een boog in je handen te rugstuiten. Hoe je een rozen- doorntje op je neus zet, een „playert" met de afgeknipte voorkanten van kartonnen si- garettedoosjes (of met half doorgeknipte ansichtkaarten). Hoe als die spelletjes zijn waar bij je woorden op papiertjes zet, en hoe je op zuring kunt zuigen, en met een vergrootglas een ve terstinkend kan laten branden, om nog maar te zwijgen van het celluloid op opa's oude fiets stuur. Hoe je het blad van de rietstengel ombuigt zodat het een bootje wordt, van een ligus- terhegblaadje een fluitje maakt, een telefoon fabriceert met twee conservenblikjes en een lang touw, en met behulp van een touwtje,een steentje,en een lang touw ruitentikkertje kunt spe len Hoe je een dubbel touw door een knoop doet, de knoop rond zwaait zodat hij opgewonden'T wordt,en het touw daarna strak trekt tegen een raam, zodat de mensen die binnen zitten zich het apezuu r schrikkenEn da t je dat dus alleen bij pappa en mamma mag doen, zolang zij nog niet behept zijn met een hartkwaal. Enfin, zo'n soort boek. Mocht u zich uit uw eigen jeugd, of uit die van uw kinderen of klein kinderen nog soortgelijke din gen herinneren die in Het Jonge Vadersboek onmogelijk gemist kunnen worden, dan houden Kees, Thomas, ik en al die hon derdduizenden andere jonge leergierige vaders zich van harte aanbevolen. NICO SCHEEPMAKER WASSENAAR - Hans van Nieuw koop verzorgde het maandconcert in de Dorpskerk. Een briljante or gelspeler, maar op virtuositeitsver- toon was zijn programma niet ge richt. Van een gekruide registratie houdt de een wel, de ander niet. Muffat's 1ste Toccata kreeg die. persoonlijk voelen we het stuk daarvoor te dicht bij het klavecim bel staan, overigens vonden we de greep op de registers uitstekend aangepast. Er was meest ""klein- werk: Fantasia's van Pachelbel en Krebs. Sonates van Colonna, Albi- noni en Hurlebusch, die elk in ei gen milieu heersende smaak wel moeten hebben weergegeven. Hur lebusch vooral en Krebs (giesto ita- liano). De greep op de toetsen verder toonde, dat Van Nieuwkoop op de weg is naar het gilde van de natio nale groten In de sonates van Albi- noni en Hurlebusch deed de violist Yvo de Mul mee in een fijne ver standhouding em met een warm- klinkende, goed tastbare klank vorming. valt nog Bach's Partita „Sei gegrüsset", BWV 678, het hoofdmoment van de avond met een merkwaardigheid. Een kwar taal geleden speelde Winsemius hier B(ach W(erke) V(erzeichnis) 679, - Canonische Veranderungen, een top zelfs voor Bach. Daaraan gemeten is deze Partita oneven wichtig, soms zwak. Te denken valt daarom aan een revisie van een veel vroeger stuk. waardoor het kon, dat variaties als 3, 6, 8, 10. 11 op het koraal juist als „super" overkomen. KEES VERHOEF LEIDEN - Flos Florum („Der Bloemen Bloem", tekst van een oud chanson) zag opnieuw de Lok- horstkerk vol. Dit ensemble van zeven is een voortzetting van Anti- qua Delft (nu o.l.v. Charles Toet), dat eind 1974 de 500ste sterfdag van Dufay is komen eren in de Laken hal. Het jongste programma eerde in ruim 20 nummers Obrecht, Jos- quin, Ockeghem (zuidnederlandse j school) en Isaac (Duitse Braban- der), allen een generatie na Dufay. 1 Met blokfluiten en kromhoorns, luit, gamba, trombone, dougaine en "Flos Florum" heeft sporen al verdiend orgelportatief benaderde men ge trouw de antieke klank. Ze histori seren deels de huismagiek, maar anderdeels doorbreken ze dat ook door een soort ruimtelijke dimen sie. Een prachtig voorbeeld Jos- quin's De tous Biens playne: blok fluiten hoog, gamba en trombone laag. De meerstemmigheid van deze muzieken bond zich niet strak aan vocaal of instrumentaal. Men kon het vermengen naar wat voor handen is en bij Flos Florum illus treerde dit deze keer één tenor. Mu sicologisch is zo'n programma een ontginningsveld. Luister hoe de kerk uit Petite Camisette Psalm 65 haalde. Het specialiserende jeug dige ensemble heeft de sporen al verdiend, de exactheid van inzetten (blokfluiten) mag nog eens beke ken worden. KEES VERHOEF Gedichtenavond in Leidse Schouwburg LEIDEN - Als een door God verge ten eiland in een immense oceaan zaten zaterdagavond dertig mensen in verder volstrekt verlaten Leidse Schouwburg. "Liefde Is Geen Woord", de gedichtendeclamatie van gedichten van Jan Hanlo, Ed Hoornik en M. Vasalis, gebracht door Wendela de Vos, Marijke Frij- link. Mies de Heer en Antoine Oo- men van de stichting werkgroep "Poëzie Hardop" vroeg in haar vol strekte eenvoud haast smekend om een intiemer locatie. Het LAK- theater bijvoorbeeld of de kapel van het K. en O.-gebouw. Wanneer dertig toeschouwers organisato risch door elf en artistiek door vier mensen omringd worden, lijkt het punt bereikt, waarop over een kleinere ruimte gedacht moet wor den. Ook het begin was zeer rom melig. De lichten gingen aan, uit en weer aan. terwijl een blijkbaar hooglopend meningsverschil tus sen brandwachten de oren van toe schouwers op de achterste rij be reikte. Nadat nog enkele minuten naar een volledig verlicht toneel moest worden gekeken, dat onver klaarbaar verlaten bleef, kon men eindelijk gaan luisteren naar frag menten uit brieven, interviews en andere teksten van o.a. Jan Hanlo, Gerrit Knol, Ingmar Bergman, Be- rtus Aafjes, Adriaan Morriën, And reas Burnier, Mischa de Vreede en M. Vasalis. Onmiddellijk vielen twee dingen op: het sfeervolle pia nospel van Antoine Oomen (in "Jij, Jij, Jij", een Joods lied bewerkt door Marin Buber, reikte hij in per fectie naar het pianospel van Lau rens van Rooyen) en de betrokken declamatie van bijv. "Slaan" (uit "Feiten over prostitutie" van Kate Miller), "Sotto voce" en "Ik was jij, jij was ik" (Frans Kafka). Na de pauze werden teksten gebracht van o.a. Speenhof, Gab. Smit, Ed Hoor nik en "H. Roland Holst"?. Vooral Wendela de Vos en Mies de Heer bleken in staat om een haast breek bare sfeer op te roepen, culmine rend in het gezongen "Jij, Jij, Jij". Opvallend waren overigens de ge sproken fragmenten van inter views, afgenomen door Bibeb voor V.N. "Moet dat nou", vraag je je dan af. BERT KOEKEBAKKER. Galerie JA, Sportfondsenbad, naar. Tentoonstelling Diane Lekkerker- ker - karamiek-etsen, Koosje Wagenaar- kleuren etsen en Sjoerd Bakker - kleu ren etsen. Van 27 jan. t/m 13 febr., geopend do. t/m zo. van 10-17 uur, woe. van 20-22 uur. Galerie van der Vlist, Botermarkt 3. Ten toonstelling Nel van Dijkhuizen - goua ches en Gerda van Leeuwen - grafiek. Geopend di. t/m za. van 10-15 uur, do, tot 21 uur, tot 5 febr. Atelier "De Scherf', Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 150220. Aris ve d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk glashui den, houtwerk, tegels en mozaïeken. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Bernard Lutz en Tom van As, aquarellen en olie verfschilderijen. Van 22 jan. t/m 12 febr., geopend woe. t/m za. van 10-16 uur, di. van 14-20 uur. 'Ttijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur jiam- zondag 1-5 uur nam. Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18. Tentoonstelling Kees van Roemburg - schilderijen. Geopend za. van 14—18 uur, tot 30 jan. Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgrachl 9, Expositie van werk van docenten van Ars. Dag gopend van 19.30-21.00 uur, za. De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling Floris Verster en Menso Kamerlingh Onnes, akwarellen en teke ningen 1885-1900. Van 21 jan.-21 mrt., dag. geopend van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. Pulchn Studio, Passage 10, Oegstgeest. Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Jean Tomassen - olie verfschilderijen, David Allan Binns - zeefdrukken, Rob van 't Zelfde - beeld houwwerk in hout en Ab Steenvoorden - etsen. Van 21 jan. tot 17 febr., geopend di. t/m za. van 10.30-17 uur, do. van 19-21 ^)ln ie u lift 24 januari 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Betrouwbare getuigen hebben twee zeemonsters waargeno men Aangaande het eerste heb ben de kapitein, de dokter en andere opvarenden van het stoomschip ,J<Jestor" voor een Engelsch magistraat te Sjang hai verklaard, dat zij op 11 Sep tember bij stil weer en kalme zee 15 Eng. mijlen ten noordwesten van den North-Sand-vuurtoren in de Straat van Malakka een geweldig groot digr waarna men, dat zich op geringe af stand in dezelfde richting als het schip voortbewoogSlechts gedeelten van kop, rug en staart waren zichtbaar. Naar schat ting moet de kop van het dier - naar vorm en kleur een reusach tige salamander - vier Meter, het lijf 16 M. en de staart 50 M. tang zijn geweest. Na geruime tijd dook het monster onder en werd niet meer gezien. De Chi- angstig en hieven een luid ge schreeuw agn. Het andere mon ster werd gezien door den kapi tein en de bemanning van de „Pauline", deter dagen van Akyab (Birma) te Liverpool binnengelopen. Schriftelijk verklaarden kapitein Drevar, opperstuurman Thompson tweede stuurman Henderson Landells, hofmeester Lewarn en bootsman Owen Baker voor den heer Raffles, magistraat te Li verpool, dat zij op 8 Juli 1875 nabij Kaap San Rogue (Brazi lië) drie groote walvisschen za gen .waarvan er een rondom het lichaam gegrepen was door wat een ontzaglijke slang scheen. Gedurende een kwartier sleurde de slang haar slachtoffer in het rond en verdween er daarna plotseling mee in de diepte. Op 13 Juli d.a.v. werd van het dek der „Pauline" een dergelijke slang gezien, die snel over den waterspiegel heenschoot en eens haar kop wel twintig Meter hoog in de lucht stak. Vijftig jaar geleden: -De Leidsche kunstschilder Flo ris Verster, wonende op de bui tenplaats „Groenoord" aan den Haarlemmerwegis vorige week Vrijdag tijdens een wandeling in den tuin om het leven geko men, vermoedelijk door het bre ken van de leuning van een bruggetje, waardoor hij uit gleed en in het water viel. Hij bereikte den leeftijd van 65 jaar. PANDA EN DE OVERMEESTERING 54-135. De omstander wees woedend naar de slapende professor Kal- k er. "Die kerel laat alles opvliegen!" riep hij kwaad. "We kunnen hem niet eens met rotte tomaten gooien, want die gaan meteen de lucht in." "En ik kan er ook niks aan doen," zei Pam. "Hoe flink je me ook wil laten zijn." Maar Panda had daar z'n eigen gedachten over. "We moeten niet meteen de moed opgeven", zei hij, terwijl hij zijn neef meetrok. "Kom Hij draafde naar het politiebureau en zocht rechercheur Snappers op. Die zat lusteloos achter zijn bureau en luisterde naar een agent die rapport uitbracht. "Het is een laboratorium"sprak deze. "Daar was een geleerde met rare proeven bezig, schijnt het. Hij slaapt op dit moment - en we kunnen hem niet wakker krijgen. Met een helikopter is hij niet te bereiken, en het waterkanon is ook al waardelooswant alles gaat meteen omhoogEn het publiek is woedend - want hun eigendommen hangen in de lucht". "Het is een heel probleem"gaf de rechercheur toe. "Allemaal vanda lisme Ik worstel er zelf mee PREIFLAN 3 preien, zout, 4 eie ren, 4 eetl. melk, 1 theel. maizena, 1 des- sertl. tomatenket chup, selderijzout, tijm, 200 g ham, 200 g belegen kaas, 10 g. boter. 2 preien snijd ze in Maak schoon c stukjes Kook ze - 10 on ge vi min. gaar in weinig water met zout en laat ze goed uitlek ken. Klop de eieren met de melk los en roer de maïzena, de tomatenketchup, zout en kruiderij er door. Snijd ham en kaas klein en meng ze sa men met de prei door het eiermengsel. Doe de i be boterde platte vaste schotel en bak de flan middenin een op 200° C voorver warmde oven in circa 30 minuten gaar en goudgeel. FRED BASSET Agèada CAMERA: "Death in Venice", dag. 8.0i uur. 14 jaar. Kindermatinee. "Old Shatterhand" woe. en za. 2.30 uur, zo. 2 00 en 4.15 uur Al. Nachtvoorstelling: "Rosemary's babv", vr. en za. 11.30 uur 18 jaar LUXOR: "Een non en drie bastaards' dag. 2 30. 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15, 4 30 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar LIDO: "The scarlet buccaneer", dag. 2.30,7.00 en 915 uur, zo. ook 4 45 uur. 14 STUDIO: "The Pink Panther strikes again", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo ook 4.45 uur. AL. TRIANON: "Een kwestie van tijd", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur. 14 jaar. REX: „Survive", dag. 7.00en 9.15 uur 18 jaar. Kindermatinee- "Asterix verovert Ro me". za. en woe. 2.30 uur AL. Nachtvoorstelling: "Vurige vrouwtjes vol verlangen", vr en za. 11.30.uur. 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Avond bezoekuur: 18.30-19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14 00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Ellzabeth-ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse- afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echtgen.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kin derafdeling dag. van 15.00 tot 18.30 uur CCU (hartbewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 i 19.00 tot 19.30 uur. Inten sieve verpleging: dag. van 14.00 tot 14.30 uur en van 18.30 tot 19.00 uur Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur, ma. 19 30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 18.30 tot 20.00 uur Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18 30-19.30 uur. Kinderzaal: van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur. Academisch-Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag- 14 15-15.00 uur. 18.30-19 30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag lim vrijdag: 18 30-18.45 uur. Zaterdag en zondag 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe- Dagelyks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelii Elke dag. 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur: 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld b(j het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19