Klacht tegen Nieuwe Revu Wolkers maakte Auschwitz-monument BINNENDOOR Overheid moet fusies kunnen verbieden zorq nu ZELF voor HÉÉRLIJK ZACHT WATER BUITENOM ZATERDAG 22 JANUARI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 Gebroken spiegels, "een indrukwekkende vondst" AMSTERDAM - ..Een gedenkteken maken op de plaats waar de urn met de as van slachtoffers uil het concentratiekamp Auschwitz in de Nederlandse aarde rust. lijkt een onmogelijke taak. Hoe kan je een vorm vinden om een misdaad te ge denken waarvan je het gevoel hebt dat die nog niet uitgewist zal zijn als onze planeet over 2 of 2000 eeu wen in het heelal zal zijn opgelost. Tot barstens toe kan je je hersens pijnigen of er een beeld wil opdoe men dat die schande en dat leed bij benadering zou kunnen weergeven Je kijkt naar de hemel en je begrijpt niet dat dat blauwe uitspansel bo ven die ontzetting heeft gestaan even onaangedaan en vredig als boven een wei met bloemen. En in een visioen van rechtvaardigheid zie je de blauwe lucht boven je vol barsten trekken, alsof de verschrik king die daar op de aarde onder haar heeft plaatsgehad voorgoed de eeuwigheid geschonden heeft. Zo ben ik op het idee gekomen om gebroken spiegels op dat kleine stukje aarde waar die urn met as rust neer te leggenVoorgoed kan op die plaats de hemel niet meer onge schonden weerspiegeld worden" Aldus «formuleerde schrijver- beeldhouwer Jan Wolkers in een brief aan het Auschwitz-comite Nederland het waarom van zijn keuze voor het nieuwe Auschwitz-monument, dat zondag op de Oosterbegraafplaats in Am sterdam in aanwezigheid van o.a. burgemeester Samkalden en staatssecretaris Meijer plechtig zal worden onthuld. Nadenken "Wat er op die plaats jarenlang ge staan heeft was eigenlijk onvol doende voor een passende herden king voor de Joodse oorlogsslach toffers", zegt Wolkers, die al jaren lang vast donateur is van het Auschwitz-comite, "het was eigen lijk niet meer dan een gewoon graf met daarbij een bordje met de tekst "Nooit meer Auschwitz". Maar als je de mensen wilt blijven confron teren met de boodschap die Auschwitz inhoudt, heb je een mo nument nodig dat tot nadenken stemt. Vandaar ook dat ik, toen ik van het comité het verzoek kreeg om een nieuw monument te maken, zeker wel een jaar lang heb nagedacht. Want kijk, een beeld als bijvoor beeld dat van Andriesse in Haarlem van de man voor het vuurpeloton, dat is erg mooi en ook erg duidelijk. Maar om iets te maken dat de toe schouwer kan associëren met de miljoenen Jodnen die zijn verbrand en vergast in de oorlog, daar heb je iets abstracts voor nodig. Daar schiet het figuratieve in tekort, dat kun je niet uitdrukken op die ma- Vakmanschap De drie platen hardglas van een centimeter dikke en een totale op pervlakte van 18 vierkante meter rusten. 1200 kilo zwaar, op een kruispunt van stille lanen op de Oosterbegraafplaats. Het glas, dat op aanwijzing van Wolkers met groot vakmanschap is gebroken door Richard Wieland en Louis La Rooy van de Amsterdamse glasin dustrie van Tetterode, toont zijn lijnenspel tegen een fond van hel der lichtgroen, een gevolg van de sneeuwval en de daarmee gepaard weerkaatsingseffecten. Bij andere weersomstandigheden zal ook de kleur anders worden, zodat het monument nooit een statische in druk zal maken. Als je ervoor gaat staan, zie je de hemel boven je doorsneden door grimmige zwarte schichten Pre cies zoals Wolkers het bedoeld heeft: op deze plek kan niet her dacht worden onder een probleem loze strakblauwe hemel. Het is, vindt men ook in het Auschwitz- comite, een „indrukwekkende vondst". 'Al kun je misschien niet van de mensen die hier in de toekomst voorbij zullen lopen verwachten, dat ze de symboliek ervan meteen begrijpen", zegt Wolkers, „maar dat geeft niet, dan denken ze er ten minste over na. dat vind- ik erg be langrijk". "Erg goed" Wolkers heeft zonder betaling dit monument gewerkt. Alleen de materiaalkosten tussen de 25 en 30 000 gulden) moet het Auschwitz-comite, dat uitsluitend van giften afhankelijk is, zelf beta len. "Ja. dat doe ik gratis voor ze", besluit Wolkers, "want ik vind het erg goed. wat die mensen doen. De herinnering levend houden aan zoiets schandelijks als de moord op miljoenen Joden, dat is iets van we zenlijk belang voor de komende generaties. Het Auschwitz-comite heeft nog veel meer goed gedaan: ze hebben bijv. geijverd vooreen goed uitkeringsregeling voor de overle venden uit de kampen en de nabes taanden". "Dagrnaast hebben ze in Nederland erg veel tegenwerking gekend. Niet vreemd, als je bedenkt dat dit het land is waarin iemand als Menten zich jarenlang ongestoord heeft kunnen ontwikkelen tot een groot kunstverzamelaar, met tientallen kunstminnende haviken en gieren om zich heen. Door dat soort dingen s mijn standpunt bepaald, daarom werk ik belangeloos mee aan een monu ment als dit, want het moet ge- Politie voelt zich beklad ALMERE - Landdrost Han hammers heeft m de nieuwe stad Almere het eerste huwelijk voltrokkenOp de foto ontvangt het bruidspaar Fred Broekhuij- zen en Louisa Langénberg de pen waarmee de trouwakte werd ondertekend, als aande- ambte- Den Haag - Tien miljoen. De NV Afvalverwerking Rijnmond krijgt van het rijk tien miljoen gulden. Minister Vorrink heeft dat laten weten in antwoord op Kamervra gen van de PvdA-fractie. DEN HAAG - Er moet een wet ko men door fusies in het bedrijfsle ven. De overheid moet fusies die schadelijk zijn voor de samenle ving kunnen verbieden. Dat is de kern van een advies dat de Sociaal Economische Raad gisteren aan de regering heeft uitgebracht. ADVERTENTIE geen kalkaanslag spaart energie, wasmachine, boiler,geyser, cv en andere apparatuur! DE VEILIGE, STERKE «mayfly» centrale WATERONTHARDER HELPT U HIERBIJ PROBLEEMLOOS. VOOR SLECHTS F. 1.50 PER WEEK I min. besparing F200._per jaar. heerlijk voor uw persoonlijke verzorging. COUPON voor meer informatie I ANTWOORDNUMMER 711 ARNHEM De SER vindt dat alle fusies bij de overheid moeten worden aange meld. Na een verklaring van geen bezwaar mag tot een fusie worden overgegaan De werknemers in de raad vinden dat de overheid moet toetsen of be paalde fusies schadelijke gevolgen voor de samenleving kunnen heb ben. De werkgevers vinden dat dit ook door een andere instantie kan worden gedaan. Wel zijn ze het erover eens dat de overheid uiteindelijk een fusie moet kunnen verbieden. Overtre ding van zo'n fusieverbod levert een strafbaar feit op. De SER is ook verdeeld over de vraag bij welke fusie-omvang een toetsing moet worden toegepast. De werkgevers in de raad menen dat dit pas mag gebeuren bij fusies waarbij het gaat om 5000 werkne mers, of een gezamenlijke jaarom zet van 500 miljoen. De kleinste bij zo'n fusie betrokken onderneming dient minstens 500 werknemers of een jaaromzet van 100 miljoen te hebben. De werknemers willen een ruimere mogelijkheid voor toetsing aan het algemeen belang. De kleinste bij zo'n fusie betrokken onderneming dient niet meer dan 100 werknemers of een jaaromzet van 20 miljoen gulden te hebben. Voorts willen de werknemers overheidstoetsing, als twee van de fusiepartners minstens 1500 werk nemers of een jaaromzet van 200 miljoen hebben. AMSTERDAM - Hoofdcommissa ris Th. C. J. Sanders van de Am sterdamse politie heeft de hoofdof ficier van Justitie te Amsterdam verzocht een strafvervolging in te stellen tegen de redactie van het weekblad Nieuwe Revu, naar aan leiding van een artikel dat in het jongste nummer van dit tijdschrift is verschenen onder de titel "Politie bezwijkt voor geld" "Er heerst binnen het korps grote verontwaardiging over het artikel. Wij nemen onze taak serieus en zijn een fatsoenlijk korps. Wie klachten heeft kan altijd terecht bij mij. Ik laat niet het personeel, dat vaak uit erst moeilijk en gevaarlijk werk Niet meer geld voor vissers DEN HAAG - De regering is niet van plan meer geld uit te trekken voor vissers die nadeel ondervin den van de vangstbeperkingen voor platvis, zoals schol en tong. De ministers Van Agt {Justitie) en Van der Stee (Landbouw en Visse rij) hebben dat geantwoord op vra gen van het CPN-Kamerlid Meis. De regering vindt het huidige pak ket maatregelen toereikend. Meis had om een extra compensatie ge vraagd. De regering vindt niet. zo blijkt verder uit het antwoord, dat de vissers die in 1975 de vangstbe perkingen overtraden, onredelijk zijn behandeld. Geen van de vissers heeft uiteindelijk meer hoeven te betalen dan duizend gulden boete. Uitgangspunt van het openbaar ministerie was dat het onrechtma tig verkregen voordeel ten opzichte van vissers die zich wel aan de van gstbeperkingen hielden zou wor den ontnomen. Amsterdam - Mary Dresselhuis. In het Nieuwe De La Mar-theater in Amsterdam heeft de actrice Mary Dresselhuis uit handen van bur gemeester Samkalden de zilveren eremedaille van de stad Amster dam ontvangen. De uitreiking had plaats ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de actrice, die in de foyer van het theater met een recep tie werd gevierd. moet doen, bekladden en belaste ren", aldus de hoofdcommissaris. Tegen een ex-agent, die aan het tot stand komen van het artikel mede werking heeft verleend, is even eens een klacht ingediend. In het artikel laat Nieuwe Revu o a- een ex-politieman van het bureau Warmoesstraat aan het woord Deze vroegere agent, Martin Ette- nes, beschuldigt een aantal oud collega's van corruptie, in de sfeer van de Chinese gokwereld er her oïnehandel. Ettenes, die volgens het artike met zijn vrouw naar Trinidad gaat emi greren. zou hebben verklaard, dat de Chinezen veel politiemannen gunsten geven. Over het onderzoek, dat de rijksre cherche sinds enkele maanden in stelt naar mogelijke corruptie bij de Amsterdamse politie, zegt hij: "De jongens, die al verhoord zijn of waar ze van denken wat te weten, voelen zich behoorlijk gepakt. Ze wijten het ook aan de slechte lei ding, maar ze durven er met journa listen niet over te praten. De cor ruptie waarvan ze verdacht worden is het aannemen van geld en drank Nou, een drankje aannemen be schouwen de jongens niet als cor ruptie". Nederland ondertekend verdrag tegen terrorisme DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren besloten dat Neder land de Europese conventie tot be strijding van het terrorisme zal on dertekenen. Die ondertekening zal op 27 januari a.s. in Straatsburg plaatsvinden. De overeenkomst regelt de sa menwerking tussen de 19 lidstaten van de raad van Europa op het ge bied van de uitlevering en strafver volging bij terroristische daden. ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming hm Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337. Telefoon (01720) 2 03 00 ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen De volautomatische INVENTUM koffiezetter HK 31 voor acht tot tien geurende kopjes koffie. Een geschenk ter waarde van 99,- van Koninklijke Fabriek Inventum, Bilthoven. re winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Sneeuw (1) Die winters van vroeger, duur den die nou inderdaad langeren was de sneeuw die er viel wit ter? In de weerkunde worden al heel lang met grote nauwkeurigheid gegevens vastgelegd. Uit de achttiende eeuw dateren reeds cijfers van luchtdruk en tempe raturen, waarvoor je de hand in het kwik kunt steken. Met de zekerheid van eb en vloed ver schijnen steeds weer berichten in de krant die melding maken van het breken van het één of andere meteorologisch record. Het moet dus helemaal geen heksentoer zijn om antwoord te geven op de vraag waarmee dit stukje begon. Maar daar gaat het natuurlijk niet om. Voor ieder mens duur den de winters langer, toén hij kind was en natuurlijk was de sneeuw witter en knisterde compacter in de handpalmen. Net zo als de ranja van vroeger feestelijker smaakte en als aan het geluk van een in zilverpa pier verpakt chocolade-ijsje van Jamin van toen geen enkele Poire Belle Hélène van nu kan tippen. Sneeuw (2) Deze week viel een poedervor- mige versie sneeuw op de stra ten van de stad, waar ik woon Tegen vijven waren de onvol groeide vlokken al merendeels van de wegen en de trottoirs verdwenen, maar bij het auto rijden stelde men plotseling vast dat het vehikel niet meer aan de wetten van cybernetica wenste te gehoorzamen. Het vertoonde een vrijwel volledige onbestuurbaarheid, indien men wenste van richting te verande- Dat gaf stof tot grote opwin ding. Ineens was er het avon tuur dat in dit tijdsgewricht al leen nog maar de mannetjes van Playmobil leken mee te maken Voelen ken aan een gedroogde paprika tussen twee herbariumbladen. Stukken van de toch al bruin- kleunge stuipachtige bron- chiën ontbraken. Er stond ook nog bij dat de man aan long kanker gestorven was. Daar sta je dan even bij te kij ken. Je rookt die dag een siga retje minder, maar niet twee. Het is natuurlijk niet het top punt van gezond gedrag, denk je, maar dat geldt voor veel din gen. Het probleem is dat het argu ment van schadelijkheid ten prooi is aan grote inflatie. Je loopt grote kans om door een eveneens in blik gemodelleerde medemens tot pap te worden gereden, maar toch laat nie mand zijn auto staan. Over de band van de schade lijkheid moet de teerbal dus ze ker niet gespeeld worden. Veel eer zit er muziek in een aanpak, waarbij roken langzamerhand iets onwellevends wordt be vonden. Of, en dat dan speciaal voor de kudde van Dries, iets onwelvoegelijks. Roken (2) Ik las ergens de vergelijking met het pruimen. Daar werd vroeger in de sjiekste salons niet bij geknipperd met de ogen. Ik kan me nog herinneren dat ik menigten puntzakjes Schilte voor mijn grootvader moest halen. Maar pruimen kan nu echt niet meer. De laatste pruimcoupé is naar het spoor wegmuseum gesleept. En geen enkele dramatische kunstena res, juist van de toneelschool, laat zich, anders dan anderen, nog pruimend in de krantenad vertenties afbeelden. Ook de fil- terpruim, als laatste hoop door de teer-, nicotine- en koolmonoxyde-industrie geïn troduceerd, mocht niet meer baten. Het pruimen was en bleef on wellevend en onwelvoeglijk. Daar en nergens anders heen. Dat moet de regering doen, als het ze ernst is. Zo'n mededeling dat er voor twaalven in de mi nisterraad niet gerookt mag worden, is natuurlijk een giller. Dat mocht vroeger op de zie kenzaal in het militaire hospi taal ook niet. Maar daarvoor zijn dan ook juist de latrines uitge vonden De enige horde die de journalis tiek bij alle verandering moeite loos blijft nemen is de diep in het gemoed borende vraag: 'hoe voelt u zich nu." Soms is het geen vraag, maar meer een constatering, zoals Klaas-Jan Hindriks dat deed op het mo ment dat Jimmy Carter zijn hand op de Bijbel legde: "er moet heel wat in hem omgaan op dit moment." In de intelligente en amusante t.v.-serie van Mary Hartman kwam verleden week een twee tal verslaggevers voor een lo kaal station dat de menigte aan de buis van minuut tot minuut kond doet van het drama, waar bij Mary in een wasserij ("a Chi nese laundry") door een moord zuchtige jeugdige onverlaat in gijzeling wordt gehouden. Het urenlange wachten wordt door de reporters bekort met één on veranderlijke vraag: "hoe voelt u zich nu?" Aan de straatveger die de straat voor de wasserij veegt. Aan de leidinggevende politieman die leiding geeft. Aan de godvrezende dominee die God komt vrezen. En tens lotte aan Mary zelf: "how do you feel?" Informatie-consumentenaller landen, verenigt u en belet dat ooit die vraag nog wordt ge steld. Het is een stoplap van de journalistiek. Er komt ook nooit een echt antwoord op. Roken (1) De regering heeft een scherper anti-rookbeleid aangekondigd. Roken en de schadelijkheid er van zijn met grote regelmaat onderwerp van discussie. Maai de ochtendkuch van het nicoti- neleger is toch nog frequenter Als alle rokers nu eens afspra ken om hun horloges gelijk te zetten en voor de buitendeur om precies klokke zeven uur hun traditionele matineuze ro chel te lanceren, dan zouden die paar niet-rokers uit hun bed rol len van de klap. Een aardbeving in de klasse tien op de schaal van Meinsma en het is weer eens anders wakker worden dan met de AVRO-klok. Hebben al die verscherpte ac ties zin? Waarschijnlijk nauwe lijks. In het Evoluon bij Eindhoven, de gouden pagode van de fami lie Philips, heb ik jaren geleden eens de longen mogen aan schouwen van een man die vroegtijdig deze wereld van Pe ter Stuyvesant had verlaten. Die longen staken in een keurig lijstje en het geheel deed den- Jargon De vete tussen de sociale part ners, dat zijn de werkgevers en de vakbonden, houdt het jargon soepel en beschaafd. Helaas gaat het wel royaal over de hoofden van de krantenlezers en t.v.-kijkers heen, maar het is net als met cricket: je hoeft de spelregels niet te kennen om het toch leuk te vinden. Deze week heeft de redactie van deze krant het hoofdkwartier van de FNV gebeld om nou eens precies te horen, wat "initiële" loonsverbeteringen zijn. Dat gaf daar heel wat werk aan de winkel, want stilstaan bij en verklaren van het geflonker aan de sociaal-economische ster renhemel, dat is heel andere koek. Het kwam erop neer dat "in itieel" in de buurt kwam van 'reëel" en dat vertaal ik dan weer even voor u in "werke lijk". Dus initiële loonsverbete ringen zijn echte loonsverbete ringen; niét die paar centen ex tra omdat alles weer duurder geworden is. Met name de vakbonden zou den zich eens w'at meer zorgen moeten maken over de wijze, waarop de achterban de infor matie over de activiteiten aan het loon- en prijzenfront con sumeert. Als men tenminste als leiding prijs telt op dat goed geïnformeerd zijn van de ach terban. Want een tikkeltje lastig kan het natuurlijk ook wel zijn. Gesol Het gesol met het leven van een medemens dat maandagmid dag voor een vuurpeloton ein digde was wanstaltig en een be schaafde staat onwaardig. De publiciteit er rondomheen was morbide en in hoge mate sma keloos. Ik ben het niet zo vaak eens met de „Osservatore Ro mano", de spreekbuis van het Vatikaan, maar ditmaal wel. Op dezelfde dag dat Gilmore met veel fanfare werd terechtges teld, werden door het racisti sche regiem in Rhodesië een paar zwarten opgehangen. Het was niet meer dan een berichtje van tien regels. En in tal van kranten ontbrak het zelfs ge heel. Dood is dood. Een hardnekkig misverstand. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7