Van SGP bestaat een verkeerd beeld „Een politicus kan niet volstaan met preken" KvK: kantoren achter station SGP en GPV wisselen 11 11 Muurkrant één jaar B en W: opheffing Hammarskjoldschool Vogezen 380,- Mallorca va*364,« ZATERDAG 22 JANUARI 1977 LEIDEN H. H. van der Meij (GPV): Wat onderscheidt het GPV genlijk van de SGP? Het i gemeenteraadslid H. H. van der Meij, die straks beide partijen als éénmansfractie zal moeten verte genwoordigen, heeft het moeilijk met die vraag. Niet alleen omdat het antwoord aan een buitenstaan der niet eenvoudig in heldere ter men is te geven, maar bok omdat juist vanwege die gemeentelijke samenwerking hij "loyaal" wil zijn, de nadruk wil leggen op de over eenkomsten. 1 Dan zegt hij: "Er zijn verschillen in afkomst tussen de SGP en het GPV. De SGP is een interkerke lijke partij, die leden trekt uit een zeer grote verscheidenheid: van ge reformeerde gemeente tot oud gereformeerden. Het GPV bestaat veel meer uit dat deel, dat vroeger in de A.R. zat en behoort tot-de ge reformeerde kerken vrijgemaakt. Er zijn wel politieke verschillen en de praktische uitvoering van watje belijdt, maken die verschillen openbaar. De SGP benadrukt ge tuigenispartij te zijn, terwijl wij vo luit erkennen politieke partij te zijn". Een nauwer samengaan op landelijk niveau' van GPV en SGP zou hij niet betreuren: "Persoonlijk zou ik dat een gunstige ontwikke ling vinden. Het hoeft geen fusie te zijn, mgar bijvoorbeeld èen soort federatie". Complex De eerste GPV'er in de Leidse ge meenteraad heeft de laatste maan den al in de keuken van het stad- huis kunnen kijken, omdat hij als Houtman's fractie-assistent fun geerde. "Ik ben er achter gekomen, plexe zaak is. Als je ziet hoeveel commissies er zijn: je mag wel een duizendpoot zijn. Ik vind dat deze gemeenteraad niet goed functio neert. Hij is een soort parlement, terwijl, een gemeenteraad iets heel anders hoort te zijn. De raad is een bestuurlijk lichaam, het hoofd van de stad. Wat hier gebeurt is een voortdurende confrontatie van het college van B en W met de raad, waarbij een bepaalde politieke kleur domineert. Ik vind het vreemd dat het graven van een slootje bij wijze van spreken ook met 17-20 wordt aangenomen, een verhouding die door de politieke kleur wordt bepaald. Alleen als er beslist moet worden of de raad na elf uur door zal vergaderen, lopen de verschillen door alle partijen heen". Het opereren als éénmansfractie en het daardoor tamelijk vaak vrij machteloos moeten toezien, frus treert Van der Meij niet bij voor baat. "Van de vier amendementen, die ik in de universiteitsraad heb ingediend, is er geloof ik maar één aangenomen. Er is er zelfs één met maar één stem voor (die van mezelD verworpen. Het maakt mij niet uit, als het maar om een principiële stel- lingname gaat". "Houtman en ik hebben gemeen, dat wij ons laten leiden bij onze po litieke positiekeuze door dat ene motief. Dat politiek niet alleen een burgerlijke zaak kan zijn, maar dat we primair geroepen zijn om wat de Bijbel noemt: beelddrager van God te zijn. Ik vind dat de gemeenteraad tot taak heeft die voorwaarden te scheppen dat de burgers van onze stad optimaal kunnen functioneren dat het raadswerk een zeercom- in de universele roeping, die God van ons vraagt. Als de vraag is: laagbouw of hoogbouw, dan zal de PPR zeggen: laagbouw. Ik kan tot dezelfde conclusie komen, maar op andere gronden: omdat ik vind dat een kind op de twaalfde etage niet de mogelijkheid heeft optimaal te functionéren als beelddrager van God". Praktisch Welke uitspraken vanzelf leiden tot het thema: wat hebben geloof en politiek met elkaar te maken? Van der Meij: "Mensen, die zeggen dat politiek en geloof niets met elkaar te maken hebben, reageren heel anders, als ze door de kruidenier op de hoek voor drie kwartjes bedu veld zijn. Dan zeggen ze: hij zit wel vooraan in de kerk. Met andere woorden: ze verwachten dat juist die kruidenier wel eerlijk zal zijn. Waarom zou dat in de politiek ook niet zo zijn?" Evenals zijn voorganger is Van der Meij van mening, dat ook raadsle den van de SGP en GPV hun argu menten niet louter kracht bij kun nen zetten door te citeren uit de Bijbel. "Als ik er van uit ga dat God de schepper is van hemel en aarde en hij ons Zijn koninklijke wet geeft, dan kan ik vanuit die stel- lingname principiële argumenten aanvoeren. Maar ik ben ook ver plicht om andere, praktische ar gumenten te noemen. Een politicus kan niet volstaan met preken. Een timmerman die een vrome man is, zal zijn vroomheid bewijzen door goed ujerk te leveren. Dat geldt ook voor een politicus". Door John Kroon LEIDEN - Voor het eerst in de Leidse geschiedenis doet een lid van het GPV zijn intrede in de gemeenteraad. Het is de heer H. H. van der Meij, die met ingang van volgende maand SGP'er ir. M. Houtman opvolgt. Dat is mo gelijkdoordat beide partijen voor de verkiezingen in 1974 een lijstverbinding aangingen. In 1970 drong de SGP voor de eerste maal tot dé Leidse ge meenteraad door. De naam van Houtman prijkte toen op de lijst van de Protestants-Christelijke Groepering samenwerkings verband van ARP, CHU en SGP) en hij werd met voorkeur stemmen gekozen. Toen AR en CH de banden met de Katho lieke Volks Partij zeer nauw gingen aanhalen door het CDA te stichten, stapte de SGP, in 1974, uit de protestants- christelijke drie-eenheid. Het het GPV, dat in het verleden nog nooit aan de plaatselijke ver kiezingen had deelgenomen - maar in '70 zijn leden advi seerde op Houtman te stemmen - werd de nieuwe partner van de SGP. Beide partijen zijn onge veer even groot; de SGP heeft rond de zestig leden en het GPV vijftig. Bij de verkiezingen vöor provinciale staten in 1974, 'waaraan door de twee partijen afzonderlijk werd deelgeno menverwierf de SGP in Leiden I,1 procent van de uitgebrachte stemmen en het GPV 1 procent. Enkele maanden later, bij de gemeenteraadsverkiezingen, reikten de twee gereformeerde partijen samen tot een hogere score2,4 procent. De 1076 stemmen, die de combinatie verwierf, was net genoeg voor een zetel in de raad. GPV- aanhangers bleken het maar zelden nodig te vinden om op het stembiljet tot uitdrukking te brengen aan welke van de twee partijen zij de voorkeur gaven, want van de 1076 ging het leeu wendeel, 950 stemmen, naar de lijsttrekker, SGP'er Houtman. Een percentage van 88Num mer twee op dezelfde lijst, Van der Meij als eerste GPV'er, ver wierf zeventig voorkeursstem- Met Houtman, die leraar is op een scholengemeenschap in Zoe- termeer (vroeger doceerde hij op het Christelijk Lyceum in Lei den), gaat een bekwaam raads lid heen; een erkenning die hij van links en rechts meekrijgt. Hij was iemand die opviel door de originaliteit van zijn bijdra ge; zonder daarbij te vervallen in het eindeloos citeren van bij belteksten. Met GPV'er Van der Meij krijgt de raad er weer een gewonejongen bij, iemand die op zijn veertiende de fabriek inging. Hij is geboren in Rijns burg en kwam in 1958 in Leiden terecht. Inmiddels werkt hij als onderwijsassistent bij het fysio logisch laboratorium van de universiteit. Ook in het bestuur lijke vlak is hij daar actief: hij is lid geyjeest van de medische fa culteitsraad, maakt nog tot juni deel uit van de universiteits raad en is voorzitter van de commissie voorlichting. Van der Meij woont in de Smaragd- laan en is vader van zes kinde- Scheidend raadslid Houtman: Wat onderscheidt de SGP nu eigen lijk van het GPV? Het scheidende gemeenteraadslid M. Houtman, die beide partijen als éénmansfractie bijna tweeëneenhalf jaar heeft ver tegenwoordigd, erkent dat de ver schillen gering zijn. „De partijen liggen nauw bij elkaar. Het GPV is met de scheuring in de gerefor meerde kerken ontstaan; de SGP is veel ouder. Het GPV is nod steeds een kerkgebonden partij, maar ik denk dat de samenwerking met de SGP ook landelijk steeds groter zal worden. Als je een verschil wilt noemen: over de subsidiëring van godsdienstonderwijs op openbare scholen hebben de partijen niet de zelfde standpunten. De SGP rede neert: de overheid is voor het hele onderwijs verantwoordelijk; dat zou christelijk moeten zijn, de overheid moet er dus iets aan doen. Het GPV zegt: de overheid moet zich niet met dat soort zaken be moeien, de ouders zijn er verant woordelijk voor. Maar juist omdat het kleine partijen zijn, zijn er nogal wat plaatselijke kiesverenigingen, die niet aan politiek doen. De acti viteiten zijn dan vaak lezingen op meer theoretisch gebied. Daarin worden de verschillen dieper uit gespit. Maar een federatie van SGP en GPV zou ik zondermeer toejui chen. De RPF (een nieuwe reforma torische „splinter") mag er van mij ook bij komen". Progressief Na ruim zes jaar zal Houtman het stadhuis minder frequent bezoe ken dan hij gewoon was te doen. Hij vindt de tijd gekomen om pas op de plaats te maken, meer aandacht te geven aan zijn gezin, meer te lezen (geen raadsstukken). Maar een deel van zijn vrije uren zal ook gevuld worden met op de voet volgen wat er in de raad gebeurt. Uit interesse, maar ook omdat hij hebniet uitsluit, dat hij nog eens als raadslid zal te rugkeren. Hij is er jong genoeg voor. Die leeftijd wordt door hem als een van de redenen genoemd, waarom de buitenwacht hem niet als een doorsnee-SGP'ER ervaart. Maar een betiteling als „meest pro gressieve SGP'er van Nederland", zoals een raadslid hem wel eens heeft genoemd, wijst Houtman als „volkomen onjuist" van de hand. „Dat komt omdat men een ver keerd beeld heeft van de SGP: een aantal mannen in het zwart met de Bijbel in de hand, die aan het einde zëggën 'teugen'. Dat is de schuld Houtman: ''Eén van de 39 van de landelijke pers en de televi sie. Een paar jaar geleden was de televisie bij een vergadering van het GPV in Oegstgeest, waar Jon geling ook bij was. Wat wordt er uitgezonden: het zingen van psal men en het uitspreken van wat Bij belteksten. Dat hij daar tussenin ook nog tweeëneenhalf uur aan het woord was, wordt genegeerd. Zo gaat het met de SGP ook". Blijft de opvallende spaarzaam heid, waarmee Houtman in de raad met citaten uit de Bijbel omspringt. „Ik heb niet de behoefte om dat al tijd te doen". Bovendien geldt in Leiden dat onderwerpen, waar dat voor de hand zou liggen, door de Culturele Raad of de Sportstichting worden behandeld, terwijl die in doroen uitgebreid in de gemeente raad zouden worden besproken". Dictatoriaal Het SGP/GPV-raadslid is er zich bij zijn optreden in de raad steeds van bewust geweest, maar één van de 39 of 37" te zijn. „Maar toch geloof ik dat onze eenmansfractie een reëel aandeel in het hele bestuur heeft gehad. Ik heb echt niet het gevoel gehad, ook de laatste jaren niet, dat ik er als vijfde wiel aan de wagen bijhing. Met redelijke argumenten blijk je een bepaalde zaak toch wel op gang te kunnen krijgen" (als voorbeeld noemt hij de perikelen rondom de betonmortelcentrale). Hetgeen niet wegneemt dat hij de huidige situatie in de gemeente raad (een links meerderheidscolle ge; veelvuldig stemverhoudingen van 20-17) afwijst. „Het is in strijd met de democratie, dat besluitvor ming tot stand komt, gebaseerd op een minderheid. Als er van de veer tig mensen tien zijn, die iets willen en de besluitvorming wordt zo georganiseerd, dat het wel gebeurt -dan is dat in strijd met de democra tie: door de fractiediscipline. Ik heb sterk het idee dat een meerderheid in de raad niet voor een program- college voelt. Er zijn twijfelaars, in de PPR en de PvdA. Dat betekent bijv. dat zeventien het wel willen en twintig niet. Toch is het er. Een an der voorbeeld: de Stevenshofjes- polder. In de PvdA en PPR is een stroming die zegt: je moet je pro gramma waarmaken, het is leuk als anderen het ermee eens zijn en als ze het er niet mee eens zijn, moet je je daar niets van aantrekken. Dat betekent dat je op vrij ditatoriale manier hele bevolkingsgroepen je wil oplegt". Houtman heeft in de afgelopen zes jaar veertien wethouders zien func tioneren. Wie vond hij de beste? „„De man die het meest heeft ge presteerd, is Kret. Dat is iemand die heel wat op poten heeft gezet. Kijk maar naar de Merenwijk, er is een afdeling stadsontwikkeling bij de gemeente bijgekomen, enzovoort" Wie hij als slechtste wethouder er varen heeft, laat Houtman in het midden. Omdat de slechtste we thouders lang niet altijd de onaar digste r LEIDEN - Het terrein aan het einde van de Plesmanlaan en direct gren zend aan de spoorbaan ter hoogte van het NS-station is volgens de Kamer van Koophandel de aller beste plaats om in de toekomst een kantorencomplex te bouwen. Dat schrijft de kamer in een stuk, dat op verzoek van het college van bestuur van de Leidse universiteit is opge steld, naar aanleiding van de dis cussies over de nieuwbouwplan- nen van het Academisch- Ziekenhuis. Het terrein waarop de Kamer het oog heeft laten vallen is ook het ge bied, waar het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening het toekomstige Acade misch Ziekenhuis wil realiseren, volgens een van de varianten, het zogenaamde "Plan D". Het is een bekend feit, dat het college van be stuur van de Leidse universiteit niet direct een voorstander is van dit plan. Argumenten yoor de keuze van de Kamer zijn dat het de best bereik bare plaats van Leiden is. Zowel per openbaar vervoer (NS en bus sen) als met het particuliere ver voer. Werkforensen uit Den Haag en de Bollenstreek komen via de Rijksweg 44 de stad binnen, aldus de Kamer. Verder wordt gewezen op de komst van de Schipholspoor- lijn, die de bereikbaarheid nog meer zal verbeteren. Omdat de om geving van dit gebied ook een mo derne aanblik biedt dan de omge ving van het station aan de stads- kant en de binnenstad, zullen be leggers volgens de Kamer alleen bereid zijn om op die plaats kanto ren te bouwen, die niet direct in ge bruik genomen worden wanneer ze klaar zijn. De Kamer wijst er op dat bedrijfsruimte die klaar voor ge bruik is, een gunstig effect heeft op de vestiging van bedrijven. In de nota zegt de KvK dat de kan toren in Leiden niet groter zullen moeten zijn dan met een bruto vloeroppervlakte van 7000 a 8000 vierkante meter. Per verdieping zou de oppervlakte niet meer dan 1000 m2 mogen zijn. Voor het ge bied direct achter het station denkt de Kamer voorlopig aan 50.000 m2 kantoorruimte, te realiseren in een periode van vier a vijf jaar. In deze kantoren zouden dan ruim 2500 ar beidsplaatsen gecreëerd kunnen worden. De helft van de 50.000 m2 zou ver deeld moeten worden over 3 of 4 kantoorpanden, die verhuurd wor den. De gebouwen zouden zo dicht mogelijk langs de spoorbaan ge plaatst moeten worden en bereik baar zijn via een directe verbinding met de perrons van het station. De resterende 25.000 m2 moeten ter beschikking komen van die bedrij ven die een pand in eigendom wil len hebben. De ideale plaats voor deze panden is volgens de Kamer van Koophandel de strook langs de Plesmanlaan aan weerskanten van het Legermuseum. Omdat de bouw op die plaats vooral bestemd is voor de verbetering van de werkgele genheid in Leiden, zouden daar showrooms e.d. geweerd moeten worden. Wel zullen volgens de Ka mer in het bebouwingsvoorstel en kele voorzieningen opgenomen moeten worden voor het kantoor- en ziekenhuispersoneel en de be woners in de naaste omgeving. Daarbij wordt onder meer gedacht aan horeca, kiosk en winkels voor de eerste levensbehoeften. LEIDEN - In de dienst van de Leidse studentenecclesia, morgen kwart voor twaalf in de Hooglandse kerk, gaat dr. K. A. Deurloo uit Am sterdam voor. Het onderwerp van zijn preek is: „Nep-godsdienst". LEIDEN - De Muurkrant is in Leiden langzamerhand een "be kende verschijning" geworden. Zeker na de "witkalkactie": een actie waarbij door personeel van de Reviigingsdienst opdracht kreeg om de muurkran ten die op verboden plaatsen waren beves tigd, wit te kalken. Inmiddels bestaat de Muurkrant één jaar. Een jaar waarin vol- gejis de samenstellers is getracht aan de hand vaii concrete voor vallen het karakter van de samenleving bloot te leggen. Ter gele genheid van de eerste verjaardag van de Leidse Muurkrant is bovenstaande affiche gemaakt, die ondermeer verkrijgbaar is bij de KWJ, Noordeinde 2. LEIDEN - B en W willen de open bare lagere Hammarskjoldschool aan de Johan Wagenaarlaan in Zuid-West per 1 augustus a.s. op heffen. Volgens het college hebben ook de ouders van de leerlingen zich overwegend voor opheffing uitgesproken. Na de opheffing zou in het schoolgebouw een depen- Verontwaardiging in Tuinstad s wijk LEIDEN - De renovatiecommissie voor plan 1, 3 en 4 van de Tuin- stadswijk heeft in een open brief aan de Leidse wethouder Verboom verontwaardigd gereageerd op re cente uitlatingen van de wethouder over de Welzijnsraad. In de com missie voor de Volkshuisvesting van afgelopen dinsdag noemde Verboom de leden van de welzijns raad „opgeblazen kikkers". De re novatiecommissie zegt met de Wel zijnsraad zeer goede ervaringen te hebben. „Hun begeleiding willen en kunnen wij dan ook beslist niet missen." In de brief zegt de renova tiecommissie verder dat de brief die de Welzijnsraad schreef over de gebeurtenissen rondom de bouw keet aan de Acaciastraat volkomen correct en gerechtvaardigd waren. dance van de openbare Telderss- chool (eveneens Zuid-West) moe ten worden ondergebracht. De opheffing, waarover de gemeen teraad zich binnenkort zal uitspre ken, is een gevolg van het teruglo pen van het aantal leerlingen. Be cijferd is dat het aantal leerlingen van de drie openbare lagere scho len in Zuid-West van 1977 tot 1982 zal dalen van 465 naar 380 leerlin gen. Dat betekent dat er in de toe komst in Zuid-West slechts ruimte is voor twee openbare lagere scho len. Overigens is met de ouders uit voerig overlegd over de toekomst van de Hammarskjoldschool. Daarbij zijn drie mogelijkheden besproken: de school laten terug lopen tot instandhouding niet meer mogelijk is, de school afbouwen door in augustus geen eerste klas meer te vormen en ten slotte de school per 1 augustus opheffen. Uit een enquête onder de ouders is ge bleken dat vrijwel alle ouders, na de opheffing, hun kinderen bij he+ openbaar onderwijs en met bij de Teldersschool zullen melden. Van het personeel Hammarskjoldschool zullen schijnlijk vijf leerkrachten een aan stelling kunnen krijgen bij de Tel dersschool. Het schoolhoofd, 61 jaar oud, kan in een wachtgeldrege ling worden opgenomen. Hotel Bisesti Reisbureau "Jansen" Cleyn Duinplein 20 Katwijk aan Zee Tel. nr. 01-718-15000-16417-73248 Reisbureau "Jansen" NZ. Vliet 52 Rijnsburg Tel. nr. 01718-21575 Middelhoek's Reis- en Passageburo b.v. Haven 21 A Leiden Tel. nr. 071-132222 Korenbrugsteeg 3 Leiden Tel. nr. 071-140641 met eigen auto Film week over apartheid LEIDEN - Het "komitee van mens tot merts" organiseert een film week tegen de apartheid in Zuid-Afrika. In vier buurthuizen zal de film "Zuid-Afrika ongecensureerd" ver toond worden. Deze film toont beelden van het verzet van de ge- kleurde bevolking tegen de blanke overheersing. Maandag 24 januari om 20.00 uur in De Tamboerijn, Valeriusstraat 73, 25 januari 20.00 uur De Zeven sprong, Bernardkade 35,26 januari, 20.30 uur, De Klinker, Berlage- straat 2, 27 januari 21.00 uur 't Breehuys, Breestraat 19.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3