'Duidelijke afspraken over drugs' AFSLUITING BREESTRAAT UITSTELLEN h-eidse agenda Fred van den Berg nieuwe beheerder Wassenaars jeugdcafé Yan de weg geraakt ZATERDAG 22 JANUARI 1977 STAD EN RAND PAGINA i WASSENAAR - De Wassenaarse jeugd heeft, mits de ge meenteraad volgende maand ongeveer 60.000 gulden be schikbaar stelt, nog voor de zomer de beschikking over een eigen cafe annex ontmoetingsruimte. Volgens een door de Wassenaarse Raad voor Jeugd en Jongeren ingediend plan, dat al met wethouder A. J. M. van der Klaauw van jeugdza ken is doorgepraat, wordt daartoe het gebouw Nijevelt aan de Van Zuijlen van Nijeveltstraat verbouwd. Eveneens als de gemeenteraad er- mee instemt, wordt de 51-jarige A. J. (Fred) van den Berg daarvan de beheerder. Fred van den Berg is in Wassenaar geen onbekende. Al on geveer zes jaar heeft hij met zijn echtgenote een poppentheater in gebouw Nijevelt. In het dagelijks leven is hij boekhandelaar bij een oude Haagse uitgeverij. De WRJJ heeft hem gevraagd be heerder te worden. De bedoeling is dat hij het eerst een maand op proef m zijn vrije tijd doet. „Ik heb veel vrije tijd. Ik werk vrijwillig een dag minder in de week". Verloopt dat naar ieders wens, dan zegt hij na 28 jaar de wereld van lipnen, papier en drukinkt vaarwel en nestelt hij zich in gemeentedienst - in Nijevelt. Dat doet hij niet als hij zijn eigen ideeen niet mag verwezenlijken. Nijevelt moet veel meer worden dan een jeugdcafe, al is dat wel een voornaam onderdeel van het ge heel. Het gebouw moet plaats bie den aan allerhande activiteiten. Het moet een gemeentelijke instelling worden op sociaal-cultureel ter rein, bestemd voor alle leeftijds groepen, vindt Fred van den Berg. Daarover straks meer. Eerst dringt de vraag zich op waarom hijja" zei toen WHJJvoorzitter S. de Graaf- hem vroeg. Ivoren toren toren 7,Het is misschien een gekke re den", zegt hij, „maar ik heb het ge voel dat ik, als ik straks oud ben, niet genoeg heb gedaan. Dat ik niet aan mijn trekken ben gekomen. Dat ik te weinig voor een ander heb gedaan. Nu stel ik me helemaal niet op als een Rode Kruis-zuster, ik be doel alleen: straks vraag je je af: had je niet iets kunnen doen waarvan anderen direct plezier hadden? In de boekhandel zit je eigenlijk een beetje in een ivoren toren". Dat plezier denkt hij anderen in de eerste plaats te bieden met een cafe. „Een bruin cafe, dat qua inrichting, qua organisatie en qua doen en la ten in de eerste plaats bestemd is voor de wat oudere jeugd, van 16 jaar af. Ik denk aan het invoeren van een lidmaatschap, aan contact of die uit nieuwsgierigheid een kijkje willen nemen. Het moet geen Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur v.m. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, binnenstad tot Cityring en Groe- noord): J. van Leeuwen, v.d Brandeler- kade 28. tel. 120412: Wijk II (Kooi en Me- renwijk Groeneveld, Argusvlinder 10, tel. 141373; Wijk III (Waard, Professo- renwijk en Tuinstadwijk); A. R. Tege laar, Burggravenlaan 14, tel. 134092; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- tier): H. J. Klaassen, Witte Singel 69, tele foon 123089. Leiderdorp-Van Beek, Hoofdstraat 8. tel. 122208 (zaterdag): Van Leeden, Hoofdstraat 8, tel. 122208 (zondag) (za terdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - H. A. Reterink, Terwee- weg 152, tel. 150394. Voorschoten - S. v. d. Kooy, v.d. Oye- laan 13, tel. 6951 (zaterdag); W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960 (zondag); S. M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zaterdag en zondag). Warmond - L.J. H. Lempers, Chur- chilllaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken concurrerende horeca-gelegenheid worden, maar een sociëteit. Verder denk ik aan creatieve activi teiten in een ander deel van het ge bouw. Er zijn daar al enkele jaren vier cursussen: edelsmeedkunst, potten bakken, fotografie en pop pen maken. Die wil ik goed bege leiden. Meer creatieve activiteiten moet je pas op touw zetten, als de behoefte blijkt. Ik geloof dat we in Wassenaar genoeg kunstenaars hebben die daarvoor dan te vinden zijn". Informatie „Daarnaast wil ik kleine culturele programma's opzetten. Eens een keer een popzanger binnenhalen, een spreker uitnodigen, een film vertonen of een cabaretgroep laten optreden. „Bovendien", zegt hij, aangeland bij het laatste punt van zijn plan, „moet het een ontmoe tingsruimte worden. De bedoeling is dat de zaak wordt bestuurd door een stichting waarin de eerste tijd de WRJJ is vertegenwoordigd. In dat bestuur moeten verder verte genwoordigers komen van de jon geren, van andere sociëteiten en van het voormalig jeugd- en jonge rencentrum De Brug, dat vroeger in Nijevelt was ondergebracht. De beheerder moet worden bijgestaan door enkele vrijwilligers. Slechte naam be- goed naar de vergetelheid verwijzen van de slechte naam die Nijevelt nog bij veel Wassenaarders heeft. „Als je als leiding niet probeert aan dat beeld iets te veranderen, dan blijft het bekend staan als een duister hol waar alles mag", zegt Fred van den Berg. Daarom ook krijgt het cafe een open karakter, met grote ramen aan de straatkant. „Er bestaat bij veel mensen nog steeds een toch wel gerechtvaar digd7 wantrouwen. Daarom wil ik me in het begin niet te gemakkelijk opstellen. Anders heb je kans dat het uit de hand loopt. De bezoekers moeten eraan wennen dat er be paalde regels zijn, over sluitingstijd en dergelijke. Misschien kunnen af en toe eens twee zeg maar wijka genten binnenlopen. Dat, en het feit dat er ook oudere bezoekers komen, heeft misschien een corri gerende werking. Ik ben optimis tisch". In ieder geval, vindt Fred van den Berg, moeten er, bijvoorbeeld ook ten aanzien van het gebruik van verdovende middelen, duidelijke afspraken worden gemaakt. „Dat moet niet aan de beheerder worden overgelaten. Daarover moeten poli tie, gemeente, deskundigen, jonge ren en bestuur goede afspraken maken. Als dat tot gevolg heeft dat sommige jongeren water bij de wijn moeten doen, dan zeg ik: dat is dan jammer voor ze". Hella Haase: „In de woorden besta ik' "De romanfiguren keren steeds in mijn verbeelding terug; ik besef dan dat ik mijn imaginaire geesteskinderen tekort heb ge daan", zei Hella S. Haasse op de dag precies drie jaar geleden tijdens een door de stichting BZZTOH-Theater in het SSR- gebouw aan de Hogewoerd georganiseerde schrijversa vond. Ook gisteravond, ditmaal in het LAK-theater en op uitnodiging van de literaire workshop van het LAK, ging de in 's Graven- hage wonende schrijfster in op de relatie van de auteur met zijn of haar werk. "In de woorden besta ik", zei Hella S. Haasse op een gegeven ogenblik, waarbij ze refereerde aan de lotsverbondenheid, die zij voelt met het door haar ge schrevene. "Ik loop bijna altijd rond met een klont ervaringen en fantasieën, die zich in een ordeloos, chaotisch proces aan frie opdringen". Door wat zij zelf noemt "persweeën" zoekt zij dan een uitweg voor dat lite raire, gevoelsmatige surplus, dat zich als een weerspannige demon in haar gedachtenwe- reld dreigt in te graven. Ten onrechte werd gisteravond door het publiek de stelling ge poneerd, dat in boeken van schrijfsters nauwelijks kinde ren en hun verwante denkwe reld als themastelling dienen. Hella S. Haasse: "Dat ben ik niet met u eens. Denk eens aan de boeken van Carry van Brug gen en de schrijfsters Ina Boudier-Bakker en Top Naeff (Letje), waarover in de regel nogal "wegwerpend" wordt ge sproken". De vraag, wanneer Hella Haasse schrijft en onder welke om standigheden ze het liefst schrijft, beantwoordde de schrijfster als volgt: "Ik ben niet iemand, die 's ochtends achter z'n schrijfmachine gaat zitten en daar 's avonds, twintig volge- tikte kopyvellen rijker, achter vandaan komt. Bij mij spelen de omstandigheden, de entourage een grote rol. Toen bijvoorbeeld mijn kinderen nog thuis waren, werd het mij bijna onmogelijk gemaakt om te schrijven". De omstandigheden, waaronder een auteur kan werken, zijn in belangrijke mate van belang voor de gelaagdheid van de tekst. BERT KOEKEBAKKER ZOETERWOUDE - Tijdens de open huis dat drumband Vios gisteravond hield in het centrum, was het een drukke bedoening. Tal van ouders waren naar het gebouw aan de Schenkelweg gekomen om te zien hoe hun kinderen onderricht kregen in verschillende facetten van de muziek. (foto) onder de knie te krijgen. Vios dat in zijn geheel 114 leden telt, heeft een majorettekorps van 36 meisjes, terwijl het tamboers- en trompetterkorps uit ongeveer 40 leden bestaat. LEIDEN - De afsluiting van de Breestraat tussen Gangetje en Koornbrugsteeg moet uitgesteld worden. Dit schrijven de wijkvereniging Pancras-West en de Stichting Leidse Binnenstad in brieven aan de gemeenteraad en het college van B en W. Beide groeperingen waren eerder al akkoord gegaan met de afsluiting, waarover de gemeenteraad maandag een beslissing neemt. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 21 tot 28 jan., door j Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- J laan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Lei- derdorp, tel. 140131. Oegestgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4741; Alg. Hulpverle ning. tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - zr. A. Th. Vriend, Friezen- horst 23, Sassenheim, Tel. 02522-12022. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 's mor gens geopend. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, Leidse jeugdschaaksociëteit (11-15 jaar), Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1, con cert door Flos Forum o.l.v. Charles Toet, 8.15 uur nam. Leidse Schouwburg, Poëzie Hardop "Liefde is geen woord", 8.15 uur nam. Zondag Antonius Clubhuis, dapsen, 8-11 uur 't Breehuys, Breestraat 19, gespreks groep Gideon, 11.30 uur vm.-1.30 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum Leidse werkgroep homofilie/COC, 8-11 uur Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids poppentheater, 2.30 uur nam., tel. 125802. Museum v. Volkenkunde, optreden Su rinaams Orkest, 3.45 uur nam. Hotel "De Gouden Leeuw", Voorscho ten, Catersbal, 9.30 uur nam. Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open huis, 2-5 Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvor men. alle groepen van 8-10 uur nam. Leidse Schouwburg, Haagse Comedie met "Roulette" van Pavel Kohout, 8.15 Stadhuis, gemeenteraad, 7.30 uur nam. Steenschuur 6, causerie met dia's "Bouwwerken van koning Salomo ont dekt", 8 uur nam. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, Leidse fotografen vereniging, 8 uur "Als er in het ziekenhuis werd ge fluisterd, hadden we beslist de vol gende dag een dode"; "als je je re keningen betaald hebt, zal het ie dereen een zorg zijn, wat er met je gebeurt, al word je verkracht door een tuinkabouter"; "zij was zo ijdel, ze zette zelfs krulspelden in haar wimpers"; "oh, nee, ik verveel me heus niet vanavond, ik ga me spiernaakt uitkleden en ga dan on verwacht voor de nieuwslezer staan"; "Waarom heeft die trut van Troye nu weer geen sigaretten ach ter gelaten?"; "ik kan je nog niet alleen laten met de Paus tijdens de lijdensweek"; "gastvrouw in een restaurant, vind je dat nou leuk? Nee, ik wilde veel liever masseuze worden bij een voetbalelftal, maar er was geen vacature"; "jij wordt vast een grote ster, gierig ben je al, de rest komt vanzelf wel"; (ver zuchtend) "hij benadert me zonder seksuele lusten, net of hij vanachter geduwd wordt"; "oh, wat een leuke sfeer, nog even en we gaan elkaar balsemen". Bewust in deze recensie een groot aantal uitspraken, die afwisselend werden gebruikt door Josephine van Gasteren (Evy Meara), Hetty Verhoogt (Toby Landau) en Willem Nijholt (Jimmy Perry). Van Gaste- Geslaagde poging ren debiteert ongeveer 90% van de hierboven aangehaalde uitspraken en wil daarmee het toneelstuk "Een Doos Vol Kruimels" (The Ginger bread Lady van Neil Simon in een vertaling van Josephine Soer) bo ven het voorspronkelijk verbaal gegeven uittillen. Dit denkt zij te bereiken door haar handelingen wat dramatisch surplus te geven, gisteravond in de Leidse Schouwburg een blijkbaar ge slaagde poging werd ondernomen het publiek een onvergetelijke avond te bezorgen. Het grote aantal voorbeelden in deze recensie geef ik bewust om u enerzijds een dorre opsomming van positieve en negatieve indruk ken te besparen en anderzijds om u in de gelegenheid te stellen een ei gen mening te vormen omtrent het humoristische niveau van "Een Doos Vol Kruimels". De acteurs en actrices zullen onmiddellijk uit roepen, dat zonder hun intonatie en interpretatie het komisch effect vrijwel nihil zal zijn. Maar dat het nooit goed is, wisten we allang. Het merendeel van het publiek heeft, oordelend naar het collectieve ge lach, genoten. Waarvan?, vraag je je dan af. BERT KOEKEBAKKER OEGSTGEEST-Nadat hij met zijn auto in een slip was geraakt is de Hillegommer O. vannacht rond 23.30 uur met zijn auto nabij het Groene Kerkje in Oegstgeest van de weg geraakt en in de sloot te recht gekomen. De man liet zijn wagen achter, maar werd later door de politie thuis opgehaald. Hij wordt nog over de toedracht van het ongeval gehoord. Als gevolg van kortsluiting ont stond gisteravond rond 19.15 uur brand in de auto van de Leidenaar H. De man ontdekte de brand in Oegstgeest, rijdend op de Rhijn- zichtweg. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon niets meer uit ritten. De Stichting, waarin zich het be drijfsleven verenigd heeft, is van stond af aan van mening geweest dat maatregelen nodig zijn om het economisch functioneren van de binnenstad te verbeteren. De plan nen zijn om de Breestraat gedeelte lijk af te sluiten en de Valkbrug daarbij open te stellen voor verkeer stad-in sloten bij de opvattingen van de Stichting aan. De Stichting kon zich dan ook in grote lijnen verenigen met de definitieve plan nen zoals die maandag in de ge meenteraad ter sprake komen. Er bestaat evenwel geen algemene overeenstemming tussen alle be trokkenen, heeft de Stichting op gemaakt uit de discussies die de laatste tijd gevoerd zijn over de Breestraatplannen. Als er besluiten genomen worden, moet er een grote meerderheid achter staan, schrijft de Stichting aan de ge- Inbraak in Oegstgeest OEGSTGEEST - In de afgelopen nacht is opnieuw ingebroken in een woning in Oegstgeest. Uit het huis van de familie V. aan de Boonstraat verdween een antieke Friese staartklok, nadat inbrekers zich toegang tot het huis hadden ver schaft door de achterdeur te force ren. Er was op dat moment nie mand in de woning aanwezig. meenteraad. Nu die grote meerder heid niet te verwachten is, komt de Stichting terug op haar eerder in genomen standpunt en vraagt de gemeenteraad om uitstel van de plannen. Met de maatregelen aan de Breestraat zou gewacht moeten worden tot de algemene studies ge reed zijn die momenteel verricht worden over de toekomst van de hele binnenstad; ook moet gewacht worden op het verkeersplan voor heel Leiden en het economisch on derzoek dat voor de hele regio ver richt wordt. Ook Pancras-West dringt aan op uitstel van de afsluiting. Deze wijk behoorde tot de organisatoren van de affiche-aktie waarop „NEE" ge zegd wordt tegen de plannen om de Breestraat af te sluiten en de Valk- brug open te stellen voor verkeer stad-in. Na de start van die aktie echter schreef deze wijk een brief dat de wijk zich wel tegen het Valkbrug-plan keerde maar dat de wijk akkoord ging met het plan om de Breestraat bij de Koormbrug- steeg voor verkeer af te sluiten Nu evenwel schrijft Pancras-West aan het college van B en W: „Het weren van doorgaand verkeer op de Breestraat is ons inziens op het ogenblik niet te verwezenlijken". De wijk dringt aan op reconstructie van de Hooigracht en een verkeer splan voor de wijk; daarna mag pas een beslissing genomen worden over de Breestraat, als dan ook het verkeersplan voor heel Leiden ge reed is. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spree k,uur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdyck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. MAANDAG Wijk 1 Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk), Hambroeklaan, Kooilaan, Celebesstraat, Decima- straat, Sieboldstraat, Floresstraat, Bloemstraat, Formosastraat, Bor- neostraat, Driftstraat, Lombok straat, Javastraat, Medusastraat, Parkstraat, Kooipark, Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat), Am bonstraat, Madoerastraat. Wijk 3 Lage Rijndijk, Voorstraat, Suma trastraat, Atjehstraat (van Suma trastraat tot Soembastraat), Soem- bastraat, Balistraat, Timorstraat, Ringkade, Bonairestraat, Aruba- straat, Surinamestraat, Antillen- straat, Curacaostraat, St. Maarten- straat, St. Eustatiusstraat, Saba- straat, Bankastraat, Bilitonstraat, Kooihof. WOENSDAG 2 Jacq. Urlusplantsoen, A. Noord- ewierlaan, C. Schuytlaan, Diepen- brocklaan, Joh. Verhulstraat, Ri chard Holstraat, Obrechtstraat, Churchilllaan, Willem Pijperstraat, Peter van Anrooystraat, Joh. Wa- genaarlaan, Valeriusstraat, Van Blankenburgstraat, Julius Rönt genstraal Mozartstraat, Bernard Sweersstraat, Sweelincklaan, Eduard van Beinumstraat, Brück- nerstraat, Debussystraat, Ravel- straat, Chopinstraat, Moesorgski- straat, Caesar Franckstraat, Verdi- straat. Wyk 8 Schubertlaan. Mahlerstraat, Han- delstraat, Beethovenlaan, Vivaldis- traat, Bachstraat, Corellistraat, To- scaninilaan, Berliozpad, Rossini- straat, Lisztpad, Mendelssohnka- de, Wagnerplein, Brahmslaan, Tsjaikowskikade, Sibeliusstraat, Bartokstraat, Kennedylaan, Max Regerlaan, J. Haydnlaan, Apollo- laan, Smetanastraat, Paganinilaan, Scarlattistraat, Griegstraat, Doni- zettilaan, Bizetpad. DONDERDAG Wijk 5 Paramaribostraat, Corantijnstraat, W. de Zwijgerlaan, Abr. Crijnssen- straat, Van Riebeeckhof, J. P. Coenhof, Pieter Bothstraat, Stuy- vesanthof, Alb. Agnesstraat, Ch. de Bourbonhof, Jul. van Stolberghof, Anna van Burenhof, Marnixstraat (van W. de Zwijgerlaan tot Volk stuinen), Zwarte Pad. Wijk 7 Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat), Julianastraat, Julia- nakade, Sophiastraat, Anna Pau lownastraat, Alexanderstraat, Prinsenstraat, Oranjestraat, Lus thoflaan, Dillenburgerstraat, Nas- saustraat, Mecklenburgerstraat, Os- en Paardelaan, Bernhardkade, Marijkestraat, Margrietstraat, Ire- nestraat, Bernhardstraat, Beatrix- straat. VRIJDAG Wijk 4 Haagweg, Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkenburgseweg, Da Costastraat, Klikspaanweg, De Genestetstraat, Nic. Beetsstraat, Potgieterlaan, Tollensstraat, Schimmelstraat, Oltmanstraat, Hasebroekstraat, Borgerstraat, de Lennepstraat, ten Katestraat, Toussaintkade, Sta ringkade. Wijk 6 Kneppelhoutstraat, Multatuli- straat, Fred, van Eedenlaan, Lod. van Devsselstraat, A. Verweystraat, Jacq. Perkstraat, H. Gorterstraat, L. Couperusstraat, Hoflaan, Willem Klooslaan, Boshof, Duinhof, Meer hof, Akkerhof, Weidehof, Telder- skade. Mulderstraat, Gerrit Kas- teinstraat, Segaarstraat, van Die meistraat, Rooseveltstraat.ij LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 J aarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2