HOE LEIDEN PROVINCIE VERLOOR "Er is een sfeer van solidariteit" Fred Volmer na bezoek aan Vietnamese oorlogsgebieden: ZATERDAG 22 JANUARI 1977 EXTRA PAGINA 17 groeid in een door Westerse invloe den gedomineerde samenleving, waarin de eigen Vietnamese cul tuur zoveel mogelijk naar de ach tergrond is verdrongen. "Je moet weten, dat de mensen in het zuiden - vooral in de grote ste den - systematisch verstoken wa ren van berichten over gebeurte nissen in de rest van het land. Zij leidden een westers leven, waren voor hun broodwinning veelal af hankelijk van de Amerikaanse mi litairen, maar kennen niet de ge volgen van de acties van het leger of de massale bombardementen. De vooruitgang, die geboekt werd in het noorden en in de bevrijde ge bieden van het zuiden is hen onbe kend. Vietnam staat nu voor de taak om mensen met elkaar te laten samenleven, die tientallen jaren in gescheiden werelden hebben ge leefd". Werk genoeg LEIDEN - De provinciale herinde lingsplannen hebben de afgelopen anderhalf jaar een duidelijke om wenteling te zien gegeven. Vooral waar het de rol betreft, die de Leidse regio wordt toebedeeld. Hoe de ontwikkeling van "wel een provincie-Leiden" tot "geen pro vincie Leiden" in zijn werk ging blijkt uit de volgende feiten in chronologische volgorde gerang schikt. 15 juli 1975: De regering ziet af van het plan om naast de drie bestuurs lagen rijk-provincie-gemeente nog een vierde "gewestelijke laag" tot stand te brengen. Gekozen wordt voor uitbreiding van de bestaande elf provincies tot 26 provincies- nieuwe-stijl. Daartoe behoort ook een provincie-Leiden. De grens daarvan wordt gevormd door de gemeenten: Noordwijk, Lisse, Sas- senheim, Alkemade, Leimuiden, Nieuwveen, Zevenhoven, Nieuw koop, Alphen aan den Rijn, Ha- zerswoude, Zoeterwoude, Voor schoten, Katwijk en Valkenburg. 16 juli 1975: De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland zegt gelukkig te zijn met een provincie-Leiden, omdat samen voeging met de Haagse agglomera tie er toe zou kunnen leiden, dat problemen in Rijnland, niet die aandacht krijgen die ze verdienen. 23 september 1975: Gedeputeerde drs. Boone maakt op een perscon ferentie bekend dat Gedeputeerde Staten geen voorstander zijn van een aparte provincie Leiden. Een kleine meerderheid wil een opde ling van Zuid-Holland in een pro vincie Den Haag en een provincie Rotterdam. Een grote minderheid vindt dat er drie moeten komen: naast de reeds genoemde ook nog een provincie Open-Middengebied. 30 september 1975: Leiderdorp heeft het initiatief genomen om alle gemeenten behorend tot de toe komstige provincie Leiden uit te nodigen. Ook B. en W. van Wasse naar krijgen een invitatie, omdat men behoorde tot het inmiddels ter ziele gegane gewest Leiden. 1 oktober 1975: 21 Gemeenten ge ven gehoor aan de Leiderdorpse uitnodiging. Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg, Nieuwkoop en Oegst- geest ontbreken. Hoewel er geen beslissingen worden genomen, blijkt duidelijk, dat de meerderheid tegen een tweedeling van Zuid- Holland is. Duidelijke voorstan ders van een provincie Leiden zijn Leiden en Leiderdorp. 3 oktober 1975: De Vereniging van Zuidhollandse Gemeenten komt in een buitengewone ledenverga dering bijeen. Men spreekt zich uit voor een vergroting van het aantal provincies, maar vindt 26 teveel. Wat Zuid-Holland betreft spreekt de vergadering zich uit voor een herindeling in "minder dan vier provincies". 7 oktober 1975: B. en W. van Lisse maken bekend, dat men niets voelt voor een provincie Leiden. Men onderschrijft het GS-standpunt dat er in elk geval niet meer dan drie nieuwe provincies in Zuid-Holland moeten komen. 8 oktober 1975: De gemeenteraad van Waddinxveen neemt een ihotie aan waarin wordt aangedrongen op een aparte provincie voor het open middengebied. 13 oktober 1975: Het Intergemeen telijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) komt in Alphen aan den Rijn bijeen maar komt niet tot een eensluidende uitspraak. Het ein doordeel wordt opgeschort. 14 oktober 1975: B. en W. van Zoe terwoude stellen de raad voor zich uit te spreken voor de vorming van een provincie Leiden. 16 oktober 1975: Het PvdA- statenlid Leendert Jonker bepleit in deze krant de vorming van een provincie Leiden. De fractie van zijn partij in de staten neemt hij een minderheidsstandpunt in. De rest staat achter de opvattingen van GS. 16 oktober 1975: De Oegstgeester raad verwerpt een PvdA-PPR- motie waarin uitgesproken wordt dat Den Haag en Leiden/Alphen in afzonderlijke mini-provincies moe ten worden opgenomen. De WD vindt vier mini-provincies in Zuid-Holland teveel. 16 oktober 1975: De meerderheid van de Tweede Kamer besluit om de termijn waarop onder meer ge meenten kunnen reageren op de herindelingrplannen te verlengen. De sluitingsdatum van 15 novem ber wordt verschoven naar 15 ja nuari 1976. 17 oktober 1975: Minister De Gaay Fortman deelt mee het besluit van de kamer naast zich neer te leggen omdat er haast geboden is. 21 oktober 1975: Rijnland, het [hoogheemraadschap is tegen een opdeling van Zuid-Holland in nog 'kleinere eenheden. Argument: daardoor wordt een doelmatig wa terbeheer bijna onmogelijk ge- 22 oktober 1975: Op voorstel van B. en W. spreekt de Valkenburgse raad zich uit voor een provincie Leiden. 22 oktober 1975: Het college van B. en W. van Leiden stuurt GS van Zuid-Holland een brief waarin de vorming van een "Provincie Rijn land" wordt aanbevolen. Er wordt kritiek uitgeoefend op de provin ciale nota. Onder meer wordt ge zegd dat er door de provincie sa menhangen worden verondersteld die er niet zijn en ook niet zullen komen. 24 oktober 1975: B. en W. van Voor schoten zijn het ermee eens dat in de toekomst een afzonderlijke mini-provincie Leiden wordt ge vormd. 28 oktober 1975: Met 12 tegen 6 stemmen spreekt de Noordwijkse gemeenteraad zich uit voor een groot Haags/Leidse provincie. 30 oktober 1975: De gemeente Al kemade laat blijken weinig te voe len voor een provincie Leiden. Hoewel Alkemade wel tot het ver zorgingsgebied van Leiden be hoort, wordt de voorkeur gegeven aan een aparte provincie "Midden Holland". 30 oktober 1975: Het Warmondse voor de vorming van een mini- provincie Leiden, waarbij ook Warmond zich zou moeten aanslui ten. 6 november 1975: De meerderheid van de Woubrugse raad is voor de vorming van drie mini-provincies in Zuid-Holland. Woubrugge zelf kiest voor opneming in een provin cie "open middengebied". 10 november 1975: Het Haagse ge meentebestuur vindt dat een mini-provincie met Den Haag en omliggende gemeenten ook de Leidse regio moet omvatten. PPR-kamerlid Kees van Kuyen zegt in een interview in deze krant: "Voor mij hoeft een provincie met Leiden als centrum niet". 30 oktober 1975: De Katwijkse raad beslist: als er een opdeling van Zuid-Holland komt moet er een provincie Rijnland komen. Het zou een gebied moeten bestrijken tus sen ruwweg Katwijk, Nieuw Ven nep en Alphen. 30 oktober 1975: Met uitzondering van de VVD-fractie spreekt de Warmondse raad zijn sympathie uit 10 november 1975: de provincie publiceert de reacties die tot en met 5 november zijn binnengekomen op de plannen voor gemeentelijke herindeling. Een aantal standpun ten: Voorhout minderheid in raad voor 4 Zuidhollandse mini- provincies, Noordwijkerhout alle bollenstreekgemeenten in een mini-provincie. Leiderdorp: voor provincie-Leiden-nieuwe-stijl. 27 november 1975: De meerderheid van de Alphense raad vindt dat er in Zuid-Holland hooguit drie mini- provincies moeten komen. Op ver zoek van de VVD wordt de toevoe ging dat de voorkeur enigszins uit gaat naar een provincie "Groot Leiden" geschrapt. 10 december 1975: Het overlegor gaan voor gewestvorming van de PvdA in de regio Leiden is voor een herindeling waarbij een provincie "Oude Rijnstreek" wordt gevormd. Leiden zou geen deel moeten uit maken van een provincie "Groot Den Haag". 16 december 1975: Volgens de PPR-werkgroep gewestvorming in de regio Leiden heeft de voorge stelde provincie-Leiden een opti male grootte. 22 januari 1976: De colleges van B en W van Leiden en Leiderdorp vinden dat er op korte termijn een pleitnota moet worden samenges teld, waarin de vorming van een mini-provincie Leiden met kracht van argumenten wordt onder steund. Om de meningen van de andere gemeenten te polsen wordt een bijeenkomst belegd in Leider dorp. 23 januari 1976: De bijeenkomst in Leiderdorp loopt uit op een vrijwel complete mislukking. De plannen om een werkgroep op te stellen die een pleitnota gaat opstellen krijgt slechts minimale steun. Een flink aantal gemeenten geeft helemaal geen gehoor aan de uitnodiging. 24 februari 1976: Onder de kop "Provincie Leiden wordt wellicht geschrapt" meldt deze krant dat de ministeriele werkgroep voor de be stuurlijke reorganisatie twee van de aanvankelijk voorgestelde pro vincies heeft geschrapt: Leiden en 't Gooi. Volgens het nieuwe voor stel gaat de Leidse agglomeratie deel uitmaken van een provincie met Den Haag (Haaglanden) terwijl Alphen bij de provincie Gou da/Dordrecht wordt gevoegd. 24 maart 1976: De Leidse wethou der van Ruimtelijke Ordening, mr. C. J. D. Waal, zegt bij de presentatie van de nota van de Leidse woning bouwplannen niet te geloven in de totstandkoming van mim- provincies. "En als er een provincie Groot Den Haag tot stand komt, verwacht ik dat Leiden als een soort troostprijs een gemeentelijke herindeling zal krijgen", aldus de Leidse wethouder. 30 maart 1976: Tijdens de begro tingsdebatten in de Leidse raad noemt PvdA-fractieleider de inde ling van Leiden bij een provincie Haaglanden "een krankzinnig plan". Als argument voor een pro vincie Leiden noemde hij het feit dat Leiden op die manier een im puls zou krijgen als bestuurlijk streekcentrum. Oppositieleider Dnessen (CDA) achtte de kans op een provincie Leiden gering gezien de "slechte pers" en het "gebrekkig vertrouwen" dat het Leids college bij rijk en provincie heeft. 20 april 1976: De gemeenteraad van Warmond bespreekt de nieuwe si tuatie, maar blijft tegen de nieuwe mini-gigant (met 1.169.834 inwo ners) Haaglanden, en spreekt zich uit voor een provincie Leiden. 20/21 mei 1976: Provinciale Staten bespreken de binnengekomen reacties en de voorstellen van GS. De meerderheid spreekt zich uit voor een provincie Haaglanden, waarin zowel Den Haag als Leiden worden opgenomen. 10 december 1976: Na tien jaar dis cussie over een andere bestuurlijke indeling van Nederland is de minis terraad vandaag akkoord gegaan met een wetsvoorstel de 11 provin cies te vervangen door 24- provincies-nieuwe-stijl. In het aan vankelijke voorstel van 26 zijn er twee geschrapt: Leiden en 't Gooi. Den Uyl kondigt aan dat nog voor het eind van het jaar het wetsvoor stel bij de kamer zal worden inge diend. 4 januari 1977: Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) presenteert zijn wetsontwerp. De provincie Haaglanden komt te be staan uit de volgende gemeenten: Delft, Den Haag, 's Gravenzande, Katwijk, Leiden, Leiderdorp. Leid- schendam. De Lier, Lisse, Maas land, Monster, Naaldwijk, Noord wijk, Noord wijkerhout, Nootdorp, Oegstgeest, Pijnacker, Rijnsburg, Rijswijk, Sassenheim, Schiplui den, Valkenburg, Voorburg, Voor hout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar, Wateringen, Zoeter- meer en Zoeterwoude. Het gebied ten oosten van Leiderdorp en Zoe terwoude wordt ingedeeld bij de provincie Open Middengebied. Volmer daarover "Tegenover het westerse individualisme staat de collectiviteitsgedachte, die Viet nam nu weer op de been moet hel pen". Over de belangstelling van Neder land voor Vietnam zegt hij: "Er zijn veel acties weggevallen, sinds Amerika zich teruggetrokken heeft. De aandacht richt zich, wel begrijpelijk, meer op Zuid-Afrika en Chili. Maar er is voor ons wérk genoeg. De Nederlandse regering heeft nu, zij het na enige aareeling, toch de voorlopige regering er kend. Minister Pronk heeft dit jaar 100 miljoen beschikbaar gesteld" Er is al een bestedingscommissie naar Vietnam geweest om te kijken hoe het geld het best aangewend kan worden. Een deel is voor de aankoop van constructie-staal. Er wordt naar gestreefd om gericht geld te geven, aan concrete projec ten. Nederland heeft bijvoorbeeld een ziekenhuis gebouwd en veel gedaan voor de tbc en malaria bestrijding Daarbij speelt het me disch comité een centrale rol". Dia-serie Fred Volmer en de overige leden van de beweging die deelnamen aan de reis zijn van plan hun bevin dingen vast te leggen in een boekje, compleet met foto-materiaal. De groep heeft ook een dia-serie ge maakt, die door het land zal gaan circuleren en binnenkort onder meer op een ledenvergadering van de afdeling Leiden van de PPR wordt vertoond. Wellicht wordt er een internatio naal tribunaal over de Ameri kaanse oorlogsmisdaden georga niseerd. Zeker is in elk geval dat de "Brede Vietnam Beweging" Nederland voorlopig doorgaat met activiteiten, zoals bijvoor beeld het introduceren van de Vietnamese cultuur in Nederland. Dat gebeurt met veel succes door het organiseren van de reizende expositie "Grafiek uit Vietnam", die ook al in Leiden te zien is ge weest. Mijn "De opbrengst van de verkoop op die tentoonstelling is voor het me disch comité. Daar is nog veel geld voor nodig. Het gaat in Vietnam voorlopig om primaire levensbe hoeften en het werken aan het on derwijs, de hygiëne en de gezond heidszorg. De oorlog is eigenlijk nog niet voorbij. Nog steeds belan den mensen in het ziekenhuis doordat ze bijvoorbeeld op een niet opgeruimde mijn lopen". LEIDEN - „Je proeft dat er in Vietnam erg hard gewerkt wordt. Vooral op de rijstvelden, maar ook in de fabrieken, het onderwijs en de gezondheids zorg. Ook de grote bedrijven, die destijds door de Amerikanen zijn neerge zet, komen weer op gang. Dat gaat niet zonder problemen, want tot de bevrijding werd gewerkt met geïmporteerde grondstoffen." landers werd deelgenomen, was opgezet door een reisbureau uit Rotterdam. Dit bureau had ook een programma ontworpen voor een verblijf daar. De leden van de Viet nam Beweging kregen echter de kans om meer van het land te zien, doordat de president van het Hoog Gerechtshof, die ook op de confe rentie in Amsterdam aanwezig was geweest, voor hen een alternatief programma had gemaakt. Schroothopen „We zijn niet alleen in de hoofdstad Hanoi geweest, maar hebben ook éen grote busreis door het zuiden gemaakt van Hué naar Ho Chi Minh-stad, het vroegere Saigon. De tocht ging over de bekende hoofd weg-I We hebben er veel kunnen zien van de oorlogsschade. Het was een bijna ononderbroken beeld van ontbladerde bossen, kapotte brug gen en enorme schroothopen van oorlogstuig, dat de Amerikanen hebben achter gelaten. In de steden waar we kwamen hebben we crè ches bezocht, een ziekenhuis en het avondonderwijs, avondscholen voor aanvullend onderwijs aan ou dere mensen". Vollmer bezocht ook een nieuw economisch gebied, waar 3000 ge zinnen wonen, die er behalve een huisje en een stukje grond van 1000 vierkante meter, voor een half jaar voedsel hebben gekregen. Die grond wordt bewerkt en de op brengst verkocht aan de overheid. Dat gebeurt volgens het principe van de coöperatie. Explosieven „Rond alle grote steden in het zuiden zijn van deze gebieden. Het waren vroeger meestal „free- killing-zones", waar de Ameri kaanse militairen de oorspronke lijke bewoners hadden verdreven. De wederopbouw is in volle gang. Overal in Vietnam zijn mensen bezig met het herstel van door ae oorlog verwoeste huizen. De bevolking kwam in concentra tiekampen terecht of in de krot tenwijken van de steden. Nu wor den deze streken weer in gebruik genomen. Met hulp van de regering het leger en vrijwilligers worden wegen aangelegd en kanalen ge graven. Het gebied moet dan eerst wel van munitie en explosieven zijn ontruimd. Het is erg belangrijk, dat deze opzet slaagt." „Allereerst om de landbouwpro ductie weer op peil te brengen, maar ook om het leger werklozen uit de grote steden weer aan de slag te krijgen. Naast het bestaan van duizenden weeskinderen, invali den, prostituees en drugsverslaaf den vormt de werkloosheid onder de bevolking in het zuiden een so ciaal en economisch probleem van de eerste orde". "Er is in Hano» een instituut dat zich bezig houdt met het verzame len van gegevens over de oorlogs misdaden. De Vietnamezen zijn al tijd erg nauwgezet geweest in het inventariseren van de gevolgen van een bombardement. Er werd direct geregistreerd wat de schade be droeg. Het instituut verzamelt die gegevens. Men houdt zich niet alleen bezig met de materiële gevolgen, maar vraagt zich ook af wat bijvoorbeeld het gevolg is van het imperialist^ sche systeem van Amerika en wat men er zelfs tegen kan doen, om een betere maatschappij op te zetten", De materiële schade is duidelijk. Een paar voorbeelden: Er is 200.000 ton aan napalmbommen gegooid, 75 miljoen liter herbicide, 7.000 ton giftig gas, 1,3 miljoen mensen zijn of overleden of gewond, 43% van de gecultiveerde landbouwgrond is vernietigd, 44% van de bosgebie den. We hebben hier in Nederland ook wel gehoord over de ontblader ing, maar als je het daar niet gezien hebt, kun je je er eigenlijk geen voorstelling van maken". Het instituut heeft zich ook tot taak gesteld de Vietnamezen over hun land te vertellen. De jongere gene ratie in het zuiden is immers opge "De nieuwe regering werkt veel samen met andere landen. Met Ja pan en Frankrijk bijvoorbeeld voor het exploiteren van de enorme olievelden voor de kust. Amerika houdt zijn boycot nog steeds vol. Er worden geen grondstoffen gele verd en er is een verbod op de uit voer van wetenschappelijke litera tuur naar Vietnam. Amerikaanse hulporganisaties hebben het met hun werk erg moeilijk. Maar het land is zeer duidelijk aan de weder opbouw bezig. Er is een sfeer van solidariteit". Door Ton van Brussel pers heeft vaak een eenzijdig beeld gegeven van wat zich afspeelde. De aandacht was vrijwel alleen gericht op militaire acties. De berichtge ving was meestal pro-Amerikaans. Over de werkelijke verhoudingen werd spaarzaam gesproken. Er is veel meer aan de hand geweest dan de Amerikaanse inmenging. Fred Volmer keerde vorige week terug van een reis naar Vietnam. Hij maakte deel uit van het eerste Ne derlandse reisgezelschap dat dit land bezocht. Volmer is lid van de „Brede Vietnam Bewgeging", die in '72 na de toenmalige kerstbom bardementen op het noorden van Vietnam, door een aantal plaatse lijke comité's werd opgezet, de be weging ondersteunt het werk van het comité wetenschap en techniek en Medisch Comité Vietnam, dat materiële hulp geeft. Daarnaast heeft de „Brede Vietnam Beweging" acties gevoerd voor on der meer de bevrijding van poli tieke gevangenen en de erkenning van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam. In Amsterdam werd een internatio nale conferentie belegd in april '75, waar werd besproken hoe na de te rugtocht van Amerika de steun aan Vietnam moest worden voortgezet. Het geven van informatie over de positie van dit land rekent de „Brede Vietnam Beweging" tot één van de belangrijkste bezigheden. „Je kunt niet over Vietnam praten zonder wat af te weten van de ge schiedenis", vindt Volmer. "De Fred Volmer .nog werk genoeg De overheersing van het feodale China, het Franse kolonialisme. De opstanden van boeren tegen uitbui ting en de vreemde overheersing. De bezetting in '41 door de Japan ners en daarna weer de Fransen tot '54. Je kunt zeggen dat Ho Chi Minh uiteindelijk de stoot heeft gegeven tot de bevrijding van Vietnam. Hij was het die in de jaren dertig de verschillende bevrijdingsbewe gingen heeft samengebracht in één nationaal front met een gemeen schappelijk programma". De reis. waaraan behalve door Fred Volmer nog door 25 andere Neder- Eenentwintig gemeenten uit de kusten bollenstreek,de rijnstreek en de Leidse regio kwamen op 1 oktober 1975 bijeen op initiatief van B en W van Leiderdorp. De poging om gezamenlijk een provincie Leiden te bepleiten leed

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17