"Maar mensen uit Leiden moeten ook pootje baden Veel arbeiders (63%), boeren (83%) en niet op vakantie OPMERKEUJKE CONCLUSIES IN RECREATIE-RAPPORT: 'S ZOMERS EEN HEKSENKETEL AAN NOORDWIJKSE STRAND ZATERDAG 22 JANUARI 1977 De verblijfsrecreatie is de laatste tijd als één der pei lers van de toeristische in dustrie in Nederland een weg ingeslagen die het mi nisterie van CRM als "min der gewenst" beschouwt voor bepaalde delen van ons land. Prijzen Door een sterke groei van het aantal tweede-woningcomplexen en sei zoenplaatsen op campings wordt het verblijfsrecreatieve CRM- beleid geweld aangedaan en komt er steeds minder terecht van de vier voornaamste doelstellingen die het departement van radicaal Harry van Doom hoog in zijn van PPR- kleuren voorziene vaandel heeft geschreven. Verblijfsrecreatieve voorzieningen zijn anno 1977 onder meer door te hoge prijzen minder of zelfs hele maal niet meer toegankelijk voor alle lagen van de bevolking. Door dat recreatie-bedrijven in of bij waardevolle natuurterreinen lig gen, worden woonkernen en land schappen aangetast. De verschei denheid in het aanbod van moge lijkheden tot verblijfsrecreatie - kampeerterreinen en bungalow parken of combinaties daarvan plus tweede-woningcomplexen - neemt onverbiddelijk af, waarbij de klappen met name vallen in de hoek van het "toeristisch kampe ren", dat toch al vaak de enige va kantiemogelijkheid is voor de kleine vakantie-man. De plaatse lijke bevolking in toeristenplaat sen, die niet afhankelijk is van het toerisme, ervaart de zomerse drukte vaak als uiterst onplezierig. Het gevolg van dit al: een conflict tussen bedrijfseconomische mo tieven en beleids-uitgangspunten. Boekdelen Dit alles maakt het Nederlands Re search Instituut voor Toerisme en Recreatie (NRIT) duidelijk in zijn twee boekdelen en bijna 300 pagi na's tellende verslag van een on derzoek naar de huidige en in de toekomst te verwachten stand van zaken bij de verblijfsrecreatie in Nederland. De studie, die kort ge leden is afgerond, is verricht in op dracht van het ministerie van CRM. Dat vreesde namelijk al voor on aangepastheid van toeristische be drijven aan zijn beleid, een vrees die door het NRIT-rapport jammer lijk op geen enkele manier is ge- loochenstraft. Dat beleid berust namelijk op de volgende vier doel stellingen: grote verscheidenheid van voorzieningen: evenwichtige verhouding tussen de vier soorten bedrijven; toegankelijkheid voor zoveel mogelijk mensen; instand houding van de voor de recreatie aantrekkelijke omgeving (land schappen, natuurgebieden en dorpskernen). Wat betreft de eerste twee CRM- doelstellingen leert het onderzoek, dat zeker in de periode 1971 tot 1975 de verscheidenheid van de ver blijfsrecreatieve voorzieningen is afgenomen door een toeneming van het aantal seizoenplaatsen. De NRIT-onderzoekers: "Het meren deel van de ondervraagde recreatie-ondernemers is van plan in de toekomst een verschuiving in zijn slaapplaatsen aan te brengen ten gunste van de vaste standplaat sen. Als de vraag naar toeristische plaatsen in de toekomst niet af neemt, lijkt het ons aannemelijk dat er minder keuze komt". De ondervraagde gemeenten schat ten het aantal vaste standplaatsen op recreatiebedrijven nu al op 75% van het totaal. Op 68% van de be drijven komen overwegend staca ravans voor (er zijn 75.000 sta- en 225.000 overige caravans in ons land). Als mogelijkheden voor het verlichten van dit probleem ziet het NRIT een beperking van het aantal vaste plaatsen en de aanleg van campings die louter toeristisch zijn. In de praktijk blijkt dat van het derde beleidspunt - de toeganke lijkheid van campings en derge lijke voor zoveel mogelijk mensen - ook al bar weinig terecht komt. Het rapport "Bijna éénvierde van de recreatie-ondernemers is van me ning dat de prijzen voor sommige recreanten wel eens te hoog zijn. Dat betreft overwegend minder draagkrachtigen zoals bejaarden, arbeidersgezinnen, werklozen en jonge studenten. Uit de antwoor den van de project-ontwikkelaars is af te leiden dat in toenemende mate uitsluitend de hogere inkomens groepen - boven de f 50.000,- per jaar - in staat zijn een tweede wo ning te kopen". Aan deze medede lingen is het volgende overzicht toe te voegen: 63% van de handarbei ders, 83% van de landbouwers en 74% van de gepensioneerden kan niet op vakantie; 50% van de Neder landse vakantiegangers verdient meer dan zo'n 35.000 gulden per jaar. De prijzen - wij noemden ze net al - zijn wat toeristische standplaatsen betreft de afgelopen vier jaar met 45% gestegen, bij vaste plaatsen is dat 28 tot 42% en bij tweede woningen zel^s 100%. Het NRIT voegt er somber aan toe dat de prijsverhogingen in de nabije toe komst nog omvangrijker zullen zijn dan voorheen. Eén lichtpuntje: vaak is een verhoging te wijten aan een kwaliteitsverbetering van de camping. Verder is het in dit ver- band aardig te vermelden dat het prijsprobleem aan de kust minder speelt dan in de rest van Nederland, aldus het rapport. Verstoring "De instandhouding van voor de recreatie aantrekkelijke omgevin gen", zo luidt Van Doom's laatste beleidspunt. De onderzoekers daarover. "Van de lokale bevolking zijn de informanten in de helft van het aantal woonkernen van mening dat het landschap door de vestiging van recreatie-bedrijven is aange tast. Ook de helft van de gemeente functionarissen heeft deze mening waar het gaat om schade aan flora en fauna. Maar liefst tweederde van de gemeenten noemt een versto ring van het visueel gezicht van het landschap als gevolg van de recrea tie. In de helft van de gemeenten is wel eens geageerd tegen de ver blijfsrecreatieve ontwikkeling door klachten of bezwaarschriften Het NRIT concludeert dat vooral daar waar de verblijfsrecreatie een belangrijke bron van inkomsten is, in de toekomst belangen tegenstellingen kunnen ontstaan met betrekking tot de instandhou ding van het landschap tussen enerzijds de lokale bevolking en de gemeente en anderzijds de recreatie-ondernemers (34% van hen vindt dat gemeenten teveel voorrang geven aan natuurbe scherming en milieu). Druk De cijfers leren namelijk dat 3/5 van de gemeenten en 4/5 van de lokale bevolkingen stabilisatie wensen i het aantal verblijfsrecreatieve bedrijven. Eenzelfde deel van de bevolking wil dat bestaande be drijven niet meer worden uitge breid. De gemeenten laten dit laat ste echter in 2/3 deel van de voor komende gevallen toe, met name onder andere aan de kust. De bevolking van de toeristen plaatsen - die overigens van me ning is sterker te zijn veranderd door nieuwkomers in de gemeente dan door toeristen - heeft vooral overlast van de recreatie onder vonden op verkeersgebied. Zo vindt 40% dat er grote verkeerspro blemen in de woonkernen zijn en 76% vindt het in het centrum re gelmatig dermate druk, dat men maar thuisblijft. Te smal Daar tegenover staat echter dat éénderde van de gemeentelijke woordvoerders de diverse wegen van en naar en in de gemeente te smal vindt. Bovendien hebben di verse gemeenten plannen voor de aanleg van parkeerterreinen, veelal in samenhang met het autovrij ma ken van bepaalde gedeelten van de bebouwde kom. Dit doet tot slot de indruk ontstaan dat de gemeenten inzake de laatste doelstelling wel meer dan in het verleden het geval is geweest op landschap en natuur zullen gaan letten, maar dat de dorpskernen meer en meer ten prooi zullen vallen aan op het toe risme afgestemde voorzieningen. "Tachtig procent van onze plaatselijke bevolking is ontevreden over het feit dat Noordwijk een toeristenplaats is. Alleen de mensen die kamers verhuren en de middenstandDe winkeliers dicteren de situatie, de gemeente zou dat eens moeten afremmen. Je hebt gewoon geen ruimte meer voor jezelf, het is hier zomers een ware hek senketel". "Heel wat mensen ontvluchten dan het dorp, zodat de bewoners de dupe zijn van het massatoerisme. Maar ja, je mag niet egoïstisch zijn hè: de mensen uit Leiden moeten ook kunnen pootje baden "De campings zijn niet eens de grootste boosdoeners bij de aan tasting van ons natuurschoon. Dat zijn meer de uitbreidings plannen, de bevolkingsaanwas, het draait om de kwestie van de geboortebeperking. En om die van de grondspeculaties, alsmaar duurder wordende huizen Het Nederlands Research Instituut voor Toerisme en Recreatie (NRIT) té Breda heeft kort geleden een onderzoek afgerond naar de verblijfsrecreatie in Nederland. Het ministerie van CRM gaf opdracht tot de studie omdat het vreesde dat het de verkeerde kant opgaat met deze recreatievorm.in Nederland. Uit het NRIT-rapport blijkt dat ver moeden maar al te vaak juist te zijn. Wij vroegen mensen uit toeristische gemeenten rond Leiden een reactie op dit onthullende rapport. Die vanuit de bevolking varieerden van "Deplaatselijke bevolking is de dupe van het massatoerisme" tot "Het is hier zomers tenminste gezellig". Hierbij een dozijn korte interviews naar aanleiding van een lijvig rapport. Door Jos van der Meer 'Met het verkeer heb je hier zomers de meest waanzinnige toestan den. De hele Boulevard staat vól, op de stoep kun je niet meer lo pen Ze zouden gedurende het seizoen gewoon het dorp moeten afsluiten, met slagbomen; par keerplaatsen aan de rand van het dorp, een vijf-minuten- busdienst De parallelboulevard, hè, die is het summum van waanzin geweest. Die trekt alleen maar verkeer aan, gékkenwerk gewoon. Nee, zo mers is het hier helemaal ver ziekt, maar in de winter is het een heerlijk dorpje De woordvoerder van het genoot schap "Oud Noordwijk", die ons op bovenstaande ietwat grim mige wijze te woord staat, schat namens het overgrote deel van de Noord wijkers te praten als hij dit zo allemaal zegt. Ook in de toeristenplaatsen Alke made/De Kaag en Katwijk on dervinden bewonersgroepen minder juichende gevolgen van het toerisme. Inwoners van Noordwijkerhout en Wassenaar tenslotte ervaren nauwelijks na righeid van het toerisme, hoewel het op verkeersgebied opsteken van een waarschuwende vinger toch wel op zijn plaats wordt ge vonden. "Botel" Voorzitter G. van Nieuwkoop-Boer van de milieugroep "Alkemade" vertelt ons omtrent de verblijfs recreatie: "Wij hebben de indruk dat onze plaatselijke bevolking vooral hinder heeft van het toe ristische verkeer zomers, met name in de weekeinden. De men sen kunnen hun huizen dan niet uitkomen. Daarnaast is in een hoek van het Braassemermeer - een prachtig hoekje was dat, zonde dat 't weg is - natuur schoon opgeofferd aan het be drijf van Arie de Boom. Die heeft een "botel" gebouwd, een soort flatgebouw waar je met je boot onderin kunt varen. Daar in de buurt is ook nog een camping ge komen". Ik geloof wel dat de gemeente kri tischer aan het worden is in haar beleid op het gebied van de re creatie. Zo zou er in het plan 'Veenderpolder' een groot kam peerterrein komen. Daartegen hebben wij een handtekeninge nactie gehouden: ruim 2400 men sen ondertekenden onze lijsten, met als resultaat dat B en W het gebied nu agrarisch willen hou den. De raadsleden bestuderen deze zaak nu. waarbij alles erop wijst dat ze met het college zullen meegaan". "Puur slecht" Woordvoerder W. Buys van de "Commissie tot Behoud en We deropbouw van Katwijk" noemt ook al de verkeerssituatie zomers in het dorp, die hij als "puur slecht" betitelt. Hij voorspelt met enige bitterheid in de stem: "En het zal hier nog erger worden. Door de geplande aanleg van de Laan van Nieuw Zuid langs de zuidduinen, een verbeterde ver binding met Leiden en de rest van het achterland. Door de plannen een ringweg rond het autovrij te maken centrum van Katwijk aan te leggen. En door nabij die ringweg 1400 extra parkeerplaatsen te maken. Dat zuigt recreanten per auto aan, en dat terwijl steeds meer plaatsen juist auto's uit hun centrum wé- Ondanks dat dacht ik niet dat de meeste Katwijkers het hinderlijk vinden dat ze in een toeristen plaats wonen. Men vindt het juist wel gezellig. Zomers zijn er veel evenementen, vooral het vuur werk van de VW is erg in trek". "De twee campings die hier zijn, hebben dacht ik niet veel natuur schoon aangetast. De camping- noord ligt wat irritant, veel te goed zichtbaar. Dat terrein heeft ook wel een stuk duin gekost, de gemeente heeft nu plannen dat kampeerterrein te verplaatsen; ik hoop niet dat dat natuur gaat kos ten Natuurschoon Onze zegsman van de historische kring "Noortick in den Houth" te Noordwijkerhout laat een alweer minder wanhopig geluid horen. Hij gelooft niet dat zijn dorpskern is aangetast, ook niet door de aan leg van parkeerterreinen onder meer op de plek van de vroegere plaatselijke melkfabriek. Hij gaat echter verden "De ver blijfsrecreatieve bedrijven liggen aan de rand van de gemeente en daar is toch wel sprake van enige aantasting van natuurschoon". Om die woorden kracht bij te zet ten, vertelt hij dat het bungalow park "Solassi" plannen heeft voor de aanleg van een 36 ha groot meer met daarbij de nodige recreatieve voorzieningen; de gemeente vindt dat een prima plan, gedeputeerde staten hou den de uitvoering van het plan al jaren tegen Hoewel het kringlid ervan over tuigd is dat Noordwijkerhout de toeristische inval zomers niet sto rend vindt, denkt hij wel dat met name op de Zeestraat de "pro blematische verkeerssituaties" als lastig worden ervaren. Hij zegt "Er zijn nu echter plannen voor een verkeerscirculatieplan, dat rekening houdt met de aanleg van een omleidingsweg rond het dorp - iedereen wil die graag hebben - de aanleg van extra parkeerplaatsen en de invoering van éénrichtingsstraten in de dorpskern. Tegen dat laatste punt heeft de middenstand be- "Je hebt hier 's zomers gewoon geen voor je zelf zwaar gemaakt, vanwege een moeilijker bevoorrading". Vanuit de Wassenaarse bevolking tot slot niets dan positieve gelui den omtrent de verblijfsrecreatie. Voorzitter T. J. Halbertsma van de vereniging "Vrienden van Wassenaar" vertelt ons dat men ter plaatse over het algemeen "trots is op ons mooie Wasse- De gemeente heeft volgens hem een duidelijke functie op het ge bied van de rustige recreatie: "De mensen komen hier voor het mooie groen; het is bij ons géén pretcentrum". De heer Halbertsma vertelt dat de drie campings die Wassenaar rijk is min of meer aan de rand van het dorp liggen. Deze hebben, zo ma ken wij uit zijn woorden op, de natuur wel enigszins aangetast. Hij vertelt namelijk: "De aantasting moet niet verder gaan. Dat kan ook niet, want de ruimte voor de vestiging van nieuwe bedrijven is er niet meer". Een belangrijk punt vindt zijn vereniging dat de kampeerterreinen zelf voor par keerplaatsen zorgen. De grote wens van de vereniging - die erg te spreken is over het nieuwe fietsenplan voor de ge meente - is dat er ooit nog eens omleidingswegen rond Wasse naar gaan komen die voorkómen dat het doorgaande verkeer door het centrum rijdt. Het antwoord op onze vragen van de Wassenaarse voorlichtings man P. Zonneveld vertoont een treffende overeenkomst met wat de heer Halbertsma zojuist stel de: "Het is ondenkbaar dat onze gemeente medewerking zal ver lenen aan de vestiging van nieuwe verblijfsrecreatieve be drijven. Een extra camping zou onvermijdelijk landschap aan tasten". Zonneveld gaat verden "De ge meente heeft ernaar gestreefd een evenwicht te krijgen tussen woon- en recreatiedorp, waarbij Wassenaar in de eerste plaats een woongemeente is. We hebben met zoveel natuurschoon echter ook een taak op het gebied van het toerisme, waarbij ik voorop stel dat de gemeente het niet zou kunnen waarderen als de VW wervingsacties zou organiseren. Al met al geloof ik niet dat de plaatselijke bevolking het toe risme als hinderlijk ervaart". Belangenkwestie In Noordwijk lijkt er daarentegen in het geheel geen overeenstem ming te bestaan tussen gemeente en bevolking over de toeristische opvattingen. Burgemeester mr. J. M. Bonnike zegt dat Noordwijk wat hem betreft blij kan zijn met het toerisme: "Wij hebben een taak als toeristische plaats, waar bij je de zakelijke kant met die van de leefbaarheid moet combi neren. En dat is een kwestie van afwegen. Daarbij teken ik aan dat het ge meentelijk beleid sterk aan het veranderen is. Door al die proce dures, die eindeloze beroepsmo gelijkheden móet je wel kriti scher zijn, het word je steeds moeilijker gemaakt iets tot stand te brengen Aantasting van het landschap? Ja, die is er natuurlijk altijd: als wo ningbouw die je pleegt, de zo merhuisjes, de Estec De na tuur was mooier, maar zoiets is een belangen-kwestle". Vraag: "Verwacht u in de toekomst belangen-tegenstellingen tussen recreatiebedrijven en uw ge meente over door u ongewenste uitbreidingsplannen?" De heer Bonnike: "Dat kan natuur lijk altijd gebeuren, hoewel we wat kampeerterreinen betreft nu bijna vol zitten. Je hebt nu bij voorbeeld dat Duraplan; de pro jectontwikkelaar vindt: hoe ho ger hoe beter, terwijl de ge meente regels moet stellen. Het zijn gewoonweg meer planologisch-estetische proble men dan recreatieve Stranden Het college van B en W van Katwijk over de vraag of er in Katwijk woonkernen of landschappen zijn aangetast door verblijfsre creatie: "Hier zijn dergelijke be drijven niet gevestigd, waardoor er van bedoelde aantasting geen sprake is. Kampeerterrein-zuid en camping-noord kunnen niet tot de recreatieve bedrijven wor den gerekend (red. - Zelfs als wij de behoefte zouden krijgen aan het aantrekken van derge lijke bedrijven zou dat alleen al op planologische gronden stran den. Nu en straks zijn voor dit doel geen terreinen meer aan te wijzen". Loco-secretaris H. Overkamp te Noordwijkerhout is de volgende gemeentelijk woordvoerder waarmee wij praten. Hij stelt dat, als er al natuurschoon is aange tast in zijn gemeente, dat de schuld is van de bloembollen- bedrijven en niet van de verblijfs recreatie. Hoewel: "Het Overduins' meer en omgeving heeft wel wat van de vele mensen die op dat eigenlijk verboden terrein komen te ver duren. Dat is een natuurgebied en dat hoort het te blijven". De heer Overkamp, die niet gelooft dat de plaatselijke bevolking overlast heeft van de verblijfsre creatie ("Hier komt niet het pu bliek dat er een kermis van maakt"), vertelt dat als er zich een extra kampeerbedrijf in Noord wijkerhout zou willen vestigen, zijn aanvraag zeer kritisch zal worden bekeken: "We nemen niet meteen een afwerende hou ding aan, maar we zullen er ook weer niet naar gaan stréven om nieuwe bedrijven aan te trek ken". Kritischer Chef "algemene zaken" op het raadhuis van Alkemade/De Kaag E. L. K. van Elk tenslotte vertelt ons dat zijn gemeente-bestuur tegenwoordig kritischer over mi lieuzaken denkt als vroeger "En uit dat feit mag men afleiden dat ook de bevolking dit soort zaken voorzichtiger is gaan benaderen. Het zal ongetwijfeld zo zijn dat er belangen-afweging wordt ge pleegd bij de eventuele vestiging van nieuwe verblijfsrecreatie be drijven. Naast de terreinen die we al hebben, zijn er twee nieuwe campings van formaat gedacht binnen onze grenzen. Eén daar van is al opgenomen in een vast gesteld bestemmingsplan, de vestiging van de tweede in de 'Veenderpolder' is nog in discus- Aan het einde van onze rit door de Leidse regio, vroegen wij de reac ties van twee VW-directeuren op enkele algemene conclusies uit het NRIT-rapport, met als te neur. "Gaat dat nu ook voor uw gemeente op?" Eerste punt: de uit de pan rijzende prijzen. Noordwijker W. Rovers: "Ik dacht niet dat de animo vanwege die prijzen zal afnemen voor de kust. Klimaat is een veel belangrijker punt". Collega Chr. Verplancke uit Kat wijk sluit zich daar volledig bij aan: "Onze prijzen stijgen, maar de verblijfsrecreatie wordt daar door niet onverkoopbaar. Wat aanvragen betreft zitten we nog altijd in de lift, ook voor wat de campings betreft. De gemeente wil die zelfs uitbreiden, met name het aantal stacaravans". Huurhuisjes Waarmee we op het tweede punt zijn gekomen: de variëteit van het aanbod neemt af. VW-man Ro vers: "Die ontwikkeling is er op onze campings,naar mijn smaak niet. Helaas zijn er wel weinig bungalows, een probleem dat wellicht groter wordt nu "Duin- horst" als complex huurhuisjes misschien zal afvallen. Ook een extra camping voor toeris tisch kamperen in Noordwijk zou ik graag willen, vooral omdat het gerucht gaat dat de camping "Piet Florisdal" gaat verdwij- Sta-caravans Vanuit Katwijk tot slot een positie vere reactie: "Hoewel het aantal stacaravans bij ons toeneemt, moet van gemeentewege een groot aantal plaatsen open blij ven voor trekkers. Die kunnen we dan ook goed onderbrengen. Ik geloof dat het gemeentelijk be leid van Katwijk in deze gunstig afsteekt tegen dat van de rest van Nederland".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13