Prachtig dat met oude knarren afgerekend wordt m TON MENKEN: VOLGEND JAAR OOK EEN IJSHAL IN DORDRECHT Basketballers Leiden voor moeilijke opgave Pijnen/Clark voorop Boksunie ontneemt Joe Bugner Europese titel Celeritas A.S.C.-V.V.P. ZATERDAG 22 JANUARI 1977 SPORT PAGINA 11 Ton Menken: je ziet hem denken LEIDEN - Blijkbaar ga'at het 'm goed, want Ton Menken ontmoet je alleen nog maar in een goede bui. Grote stappen, glimlach om de lip pen en alweer een nieuwtje. Con crete plannen en ideeën in over vloed. Boordevol energie, een uit puilende agenda doet hem de wenkbrauwen niet fronsen. Schijnbaar achteloos stapt hij van de ene in de andere vergadering, begroet hij de een na de andere functionaris van buiten die zich van de situatie rond de Leidse ijsbaan op de hoogte komt stellen. Routi neus beantwoord hij de vragen, bijna volledige openheid van zaken geven is voor hem vanzelfspre kend. Men moet er haast wel van onder de indruk raken. Blikken vol vraagtekens maken hem aan het la chen, bijval voor zijn plannen een beetje verlegen. Vaak doet hij de zaken af met: "zo simpel ligt dat", als betrof het een spelletje knikke ren. Zo eenvoudig is het natuurlijk ook allemaal niet, Ton Menken is berekend genoeg, over geld praten doet hij maar sporadisch. Het is voor hem haalbaar of niet haalbaar, daar ongeveer laat hij het wel bij. Welnu, Dordrecht is een haalbare kaart, dus daar komt de tweede Ton Menken-ijshal. Rotterdam, Lelys tad, Enschede, Zoetermeer en al die anderen die interesse toonden zijn genoteerd, maar dan wel op de wachtlijst, want Dordrecht moet eerst weer bewijzen in hoeverre de lijn verder door getrokken kan worden. Vooralsnog voelt Ton Menken er weinig voor om zich over de kop te helpen, in het wilde weg investeren is niets voor hem. Het is allemaal toch al veel sneller gegaan dan hij en zijn mensen ge dacht hadden. En in een stroom versnelling kunnen er twee dingen gebeuren: of je geraakt snel verde rop, of je verzuipt. Voor dat laatste voelt hij uiteraard erg weinig. Succes Ton Menken: "In eerste instantie zouden we in Leiden de zaak een jaar afkijken en dan beoordelen of we verdere initiatieven zouden ontplooien. Enerzijds het enorme succes van de Leidse ijsbaan (nu al bijna 2000.000 passanten), ander zijds de uitstekende voorwaarden die B. en W. van Dordrecht stelden deden ons besluiten de uitgestip pelde taktiek te wijzigen. Het heeft ons echt een beetje overdonderd. dat succes en die enorme belang stelling van buitenaf. Maar we heb ben nuchter de koppen bij elkaar gestoken, alle mogelijkheden tegen elkaar afgewogen en vervolgens gemeend een volgende stap te moe ten nemen. Door Aad van Kaam Rode cijfers Een belangrijk onderdeel, dat laat ste, Particulier initiatief, dus in de rode cijfers raken, zoals gemeente lijke overdekte ijsbanen zonder uitzondering overkomt, is bij Ton Menken uitgesloten. Mag niet, kan niet. „En dat vind ik nou het moois te", roept hij spontaan uit, „dat nu bewezen is, dat het heel wel moge lijk is om het negatieve image van de ijsbanen te doorbreken. Het za kenleven durfde niet, omdat een ijsbaan inherent zou zijn aan ver lies. Ze spiegelden zich aan De uit hof, Jaap Eden en al die andere ge meenteinstellingen. Wij laten zien, dat het wel kan. Er moet", ver volgde hij op serieuze toon, „na tuurlijk wel van een goede basis uitgegaan worden.Kijk, zo'n Uithof gaat op zondag pas om tien uur open. Wij hebben om zeven uur 's ochtends al zeshonderd mensen over de vloer. Geografisch gezien ligt De Uithof in een rothoek, onze hal in het centrum, bijna „op" het station. Hun heffen toegang en bie den ijs, daarnaast nog een pro gramma voor elk wat wils. En een overdekte hardrijbaan, hè, dat is het wel. Daarbij ook nog eens een gezellig restaurant, billijke prijzen en een goede sfeer. Enfin, de totale formule is bijzonder aangeslagen bij het publiek. We hoopten dit jaar op 232.000 bezoekers, het worden er 350.000." Als de gemeenteraad van Dord recht over twee weken de goedkeu ring geeft aan de voorstellen van B en W gaat Ton Menken zo snel mo gelijk tot actie over. De voorwaar den zijn volgens hem zeer aanlok kelijk. Grond voor een zacht prijsje, een situering midden in het recrea tiegebied, een gunstige tijd om te bouwen. Binnen vijf maanden met de boel overiend staan, 1 oktober moet de ijshal open. Het voorlopig contract is al gemaakt, personeel reeds aangezocht. Know-how komt mee vanuit Leiden, Dordrecht moet mooier en beter kunnen wor den, al zal dezelfde opzet gebruikt worden. Keten Zichtbaar enthousiast lonkt Ton Menken weer verder. Naar Rotter dam, de gemeente die naar zijn zeg gen een schitterende offerte deed. Naast het Centraal Station een baan van gigantische afmetingen. Hij doet geen uitspraak, zegt dat het momenteel economisch niet haal baar is. Over-investeren kan niet. Te weinig liquide middelen. Het bedrijf is nog piepjomg. Kan wel tot iets moois uitgroeien, meent hij. Je ziet hem denken aan een Ton Menten-keten, een soort Holiday- Inns, maar dan op recreatieve basis. „Daar draait het 'm tenslotte om", zegt hij, voordat hij met een ambte naar uit Lelystad in de slag moet. „Daar is het om begonnen, zó zal het blijven." Leidse dammer Evert Bronstring (34): LEIDEN - Hoewel hij er zelf het slachtoffer van dreigt te worden, ziet Evert Bronstring bijna jui chend toe hoe de ontwikkeling in zijn sport zich voltrekt. De Leidse dammeester, zelf onlangs 34 jaar geworden ("geloof ik"), vindt het prachtig dat er op een steeds breder front wordt afgerekend met de con servatieve oude garde in de dam- wereld. "Die oude knarren hebben jarenlang anti-propaganda voor hun sport gemaakt", meesmuilt hij." Anti-propaganda met afbraak- spel, waardoor de echte doorbraak van de jeugd effectief werd gesabo teerd. De opkomst van jongeren en het gezondmaken van het spel werd gesaboteerd. Dat is voorbij. Er is duidelijk sprake van een enorme verbreding van de top. Vanuit de jeugd". Bronstring moet het in deze weken aan den lijve ondervinden. In de kwalificatiewedstrijden voor de eindstrijd om het Nederlands dam kampioenschap bivakkeert hij op een voor hem ongewoon lage plaats. Drie punten uit vier partijen verzamelde hij na twee van de vier dubbelronden die erover moeten beslissen welke spelers doorschui ven naar de "nationale". Een pun tentotaal dat voor de Leidse wis kunde leraar nauwelijks een basis vormt voor een kansberekening. Hij bekent openhartig dat hij dat óók zelf niet had verwacht. Zeker niet nu drie sterk geachte dammers zich hadden teruggetrokken en het deelnemersveld aangevuld was met een vijftal door de bond aan gewezen "invallers". Bronstring: "Nu mensen als Be- rgsma, Varkevisser en Goudt er Door Paul de Tombe niet bij waren, had ik gedacht dat het wel wat anders zou lopen in die voorronden. Onderschatting; dui delijk onderschatting. De kracht van dat vijftal valt vies tegen. Ik denk ook dat die drie zich daarom hebben teruggetrokken. Die heb ben natuurlijk onraad bespeurd; hadden eeVder in de gaten dat het dringen zou worden. Er is ook dui delijk sprake van een opmars van de jeugd. Op alle fronten kom je nieuwe namen tegen. Te gek ge woon." Gunstig Bronstring (lang, mager, markant gezicht, warrig soms) gebruikt die laatste uitdrukking niet om iets ne gatiefs uit te drukken. Integendeel, hij ervaart het als zeer gunstig dat er steeds meer bressen worden gesla gen in de dam die de oudere spelers vroeger opwierpen. Ook al lijkt hij daardoor nu verdrongen te worden uit de top, Bronstring ziet voorals nog louter positieve kanten aan de omwenteling. Zelfs als hij va ban- que moet gaan spelen om zich te handhaven. "Maar dat is me dan ook wel toevertrouwd", meldt hij. "Ik verdomde het toch al om via remises naar een middenmoot- plaats te schuiven, waar ik niets aan heb. Ja, zulke behoudzuchtige grappenmakers zijn er nog steeds". "Oude knarren" en "grappenma kers". Het zijn twee geliefkoosde woorden die herhaaldelijk zijn mond verlaten. Nu eens bijtend voorgevormd, dan weer om zijn bewondering uit te drukken. Lof heeft hij vooral voor de dam-jeugd )„daar geef ik hoog over op") die de doorbraak wist te forceren; onver holen minachting vervult hem als hij spreekt over een aantal dam mers van toen. Vleesgeworden schijven, die louter op resultaat speelden zonder zich te bekomme ren om de schoonheid van het spel. "De oude baas", zoals hij als oudste van de deelnemers aar den anno 1977in Utrecht al snel werd genoemd, voelt zich sterk aangetrokken tot de benadering van de nieuwe lichting. Ook hij gaat liever op avontuur over het dam bord, dan op zeker te spelen. Een verklarende monoloog mondt dan ook opnieuw uit in een tirade tegen "de oude knarren". Saai Bronstring: "Jarenlang is er saai en afgezaagd gespeeld. De ouderen hebben nooit begrepen waarom ze nou eigenlijk damden. Daar kun nen best eens een hoop slechte re denen achter hebben gezeten. Het in de publiciteit staan bijvoorbeeld, of de lekkere, verzorgde vakantie besteding, die een toernooi kan zijn. Zelf voerden ze allerlei duffe redenen aan waarom ze zo speel den. Zo van: ja, maar wij spelen toch maar hoger. Ze deden maar één ding: alle plezier in het spel beder- Ik vind het prachtig dat daarmee afgerekend wordt. Er hoeft niet meer geluld te worden over de vraag waarom iemand damt. Dat hoefje de jeugd niet meer te vragen. Je ziet dat ze het leuk vindt. De jeugd speelt romantisch, om het avontuur, de verrassing, de wen dingen. Óm het scherp gecompli ceerde spel. Er zijn ook jongens bij die er enorm veel aan geven. Die hun studie half, of helemaal ver waarlozen. Er worden tegenwoor dig ook damperiodieken uitgege ven, die op zeer hoog peil staan. Daar zitten enorm wijdvertakte ge dachten achter, die duiden op een totale overgave voor het damspel. Ongelooflijk hoor. Ze zijn me daar bezig met varianten en partijen Nee, die jonge jongens zijn veel en veel sterker dan in mijn tijd, al moet ik daar wel direct bij zeggen dat er toen veel minder materiaal was. Dat is er gekomen door de opkomst van Sijbrands en Wiersma. Via hun kranteartikelen, hun boeken, hun cursusmateriaal. Er is veel meer kennis in omloop." Bronstring probeert zijn kennis pa raat te houden, verzamelt weer de Evert Bronstring: "Dammen is veel interessanter geworden bulletins van de wedstrijden, die hij een tijdlang ongelezen in de prulle- bak deponeerde. "Het dammen is veel interessanter geworden. Het kost me moeite om dat bij te houden, ja. Ik draag ook maar weinig bij tot de ontwikkeling van het geheel. Misschien kan ik al leen in deze buurt een bepaalde rol spelen, want de ontwikkeling lijkt aan Leiden en omgeving voorbij te gaan. Het slaat hier niet aan. Die club (LDV) van mij is nog even pro vinciaal als tien jaar geleden. Er ge beurt hier werkelijk totaal niets. Ik ken althans niet één jeugdige speler die dat fanatisme heeft. Wat je no dig hebt is een figuur die het gaat inbrengen. Misschien kan ik daar een rol bij spelen. Er zijn wel drie jongens uit Hazerswoude. die enige bezetenheid tonen. Die komen eens in de twee weken bij mij, maar wel licht is dat toch niet genoeg. Ikzelf moet al op de spitsen van mijn te nen lopen om bij te blijven. Het zal me dan ook benieuwen hoelang ik dat nog vol kan houden. Ik bedrijf het spel graag, de vraag is alleen wat ik ga doen als ik uit de nationale top verdrongen word. Moet ik dan doorgaan op lager niveau? In pro vinciale wedstrijden? Dat is minder aantrekkelijk. Ben je elk wee keinde in touw, terwijl je bijvoor beeld een nationale titelstrijd ver zorgd en al in de paasvakantie kunt afwerken. Want dat moet ik toege ven, ook ik pik graag die verzorgde wedstrijden emit. Ik heb de bezie ling nog wel, maar niet meer met dezelfde intentie als de jonge gab bers. Ik probeer wel bij te blijven. Ik ga ZONDAG A.S. 14.00 UUR PARIJS - Joe Bugner, die in okto ber van het vorig jaar dooreen K.O. overwinning op Richard Dunn Eu ropees kampioen in het zwaarge wicht werd, is van zijn titel onthe ven verklaard. Fernand Leclerc, de voorzitter van de Europese Boks Unie (EBU), verklaarde gisteren in Parijs dat de EBU besloten had Bugner de titel te ontnemen omdat de Engelsman niet bereid was zijn kampioen binnen de daarvoor ge stelde termijn te verdedigen tegen zijn Spaanse uitdager Jose Manuel Ibar. beter bekend als Urtain. Eigenlijk moest Bugner die titel heroveren op Dunn na een jaar op non-actief te zijn geweest, voor 1 december tegen Urtain uitkomen. De Engelse boksbond heeft daarna drie maal om uitstel gevraagd voor het in de voorronden alsnog probe- Bugner. Via 15 december, 31 de ren. Ik zoek het wel uit met het cember werd het tenslotte 15 ja- jonge volk". nuari als uiterste teFmijn. „Bugner heeft tot nu toe steeds niets van zich laten horen", aldus Leclerc" en daarom hebben wij bem nu de titel ontnomen". Beroerd Joe Bugner verklaarde de beslis sing onredelijk te vinden. „Men weet dat ik een beentje in mijn hand heb gebroken toen ik in okto ber Dunn Knock out sloeg", aldus Bugner. „Het was bekend dat ik een speciale behandeling kreeg en men had tenminste de beleefdheid kunnen opbrengen te wachten tot het onderzoek van de specialist dat dinsdag wordt gehouden. Er loopt in Europa geen zwaargewicht van mijn klasse rond. Dat is niet arro gant bedoeld, het is gewoon een feit. In mijn hart weet ik dat ik nog steeds de Europese kampioen ben. Ik voel me werkelijk beroerd door dit besluit". Lugdunum - Terrein aan de Oegstgeesterweg LEIDEN - De overwinning van Mercasol Leiden in het treffen met Delta Lloyd Amsterdam (83-74) is voor een deel te dan ken geweest aan de snelle reac ties van de Leiderdorpse bas ketballer en basketballiefheb ber Rein Paulides. Op weg naar Amsterdam viel zijn oog ineens op een aan de kant gestatio neerde auto, waaruit net de lange Leidse Amerikaan Vic Bartelome stapte. Paulides stopte en redde daarmee indi rect de wedstrijd voor de Leidse ploeg, want wat bleek? De auto van Bartolome, die net uit de garage kwam, stond zonder be nzine. Paulides hielp Bartelome aan genoeg benzine om de rit naar Amsterdam fzonder verde- remoeilijkheden te voltooien, waardoor Leiden compleet tegen DL Amsterdam kon aan treden. Het is te wensen dat dit euvel zich niet weer voordoet wan neer het Leidse gezelschap za terdagmiddag naar Enschede reist voor de belangrijke en zware wedstrijd tegen AR Twente. Tweemaal eerder in deze competitie overspeelden de Twentenaren, die twee plaatsen hoger staan op de rang lijst, hun Leidse tegenstander en op het recente kersttoernooi in Voorschoten onderstreepte Twente de kracht nog eens door Leiden in korte tijd op briljante wijze van het veld te spelen. De Amerikanen Jimmy Moore en Pete Harris zijn ieder per wed strijd goed voor de helft van het aantal Enschedese punten. Leiden, met Roy Leysner in een ongekende vorm en Peter Kop op de weg terug naar de top, heeft echter het voordeel de laatste weken de route tot suc ces te hebben gevonden. De „winning mood" kon in de Diekmanhal wel eens heel be langrijk worden. Het damesteam van M/Leiden speelt zaterdagavond in de Vijf Meihal tegen het twee plaatsen lager geklasseerde Racing Am sterdam (aanvan 20.15 uur). La ter op de avond komt VAK Stars /LISC, ongeslagen koplo per in de tweede divisie D, uit tegen het op de derde plaats ge noteerde Juventus. Het is voor Juventus waarschijnlijk de laatste mogelijkheid om zelf het kampioenschap van LISC op losse schroeven te zetten. Bij de regionale jeugd worden de vol gende wedstrijden gespeeld, die normaal gesproken allemaal winst voor de „Leidse" teams moeten opleveren: Leider- dorp-Kangeroes, Aamoud- se-Luba, Green Eagles-Merca- Sponsors stoppen Het gezicht van de eredivisie basketbal zal het volgende sei zoen anders zijn dan nu. Drie sponsorende bedrijven hebben in eerste instantie de door hen gesteunde verenigingen al laten weten dat op verlenging van het sponsorcontract niet hoeft te worden gerekend. Dit lot treft in eerste instantie R/EBBC uit Den Bosch, waar de Neder landse vestiging van het bedrijf met ernstige moeilijkheden kampt en verder DD/Rotterdam-Zuid en AR/Twente. De Rotterdamse club zou te hoge financiële ei sen hebben gesteld aan zijn geldschieter, terwijl ook de verminderde reclame mogelijkheden door de boycot van sponsornamen in diverse media zou meespelen. De ko mende tijd zal voor enkele an dere eredivisieploegen span nend worden omdat hun spon sor een besluit moet nemen over verlenging van de verbin tenis. ROTTERDAM - Het Neder lands/Australische koppel Pijnen-Clark had gisteravond rond middernacht de leiding in de zes daagse van Rotterdam. Het duo moest daartoe in sportpaleis Ahoy een eerder opgelopen achterstand van éen ronde ten opzichte van de Westduitsers Haritz en Thurau in lopen. Dat lukte. Pijnen en Clark gaan nu aan de leiding met 133 pun ten voor Haritz en Thurau met 114 punten. Op een ronde achterstand volgen de combinaties Gilmore/De Vlaeminck, Peffgen/Fntz en Ser- ciVMaertens. De amateurwedstrijd werd gistera vond gewonnen door Young en De Jonckh^ere (VS/Belg). De Belgi sche combinatie Tourne/Vaerten heeft de leiding in het klassement. voor de Nederlander Minneboo en de Belg Caethoven die op één ronde volgen. Als afsluiting van het winterpro- gramma van het Gentse sportpaleis zal op zondag 30 januari in Gent een landenwedstrijd tussen Belgie en Nederland worden gehouden. Bij de profs komen Merckx, Maertens en Van Linden uit tegen Zoete melk, Schuiten en Raas. A.S. ZONDAG 14.00 UUR Terrein de Kempenaerstraat Tlvi2'

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11