Sassenheim vult "gaten" op met nieuwe woningen Monteur De Jong te goed voor baan bij de Kon. landmacht Boekje open over plassen bij Nieuwkoop Bollengrond niet nóg meer opgeslokt door nienwbonwpnkkels DONDERDAG 20 JANUARI 1977 lenstreek te bouwen volkomen juist. Die gemeente is verantwoor delijk voor de opvang van de eigen bevolkingsgroei. Maar nodig is dat bouwen bij Voorhout helemaal niet", aldus Kret. Voor Voorhout is het helemaal noodzaak geworden de spoorlijn over te steken als de plannen van de Gaay Fortman werkelijkheid worden. Met zijn 7000 inwoners moet de gemeente Voorhout er 1000 huizen bijbouwen om het aantal van 10.000, het mini mum dat het voortbestaan in de ministers ogen haalbaar maakt, te bereiken. Plotselinge geruchten dat Sassenheim het gebied bij Voorhout zou willen annexeren vonden in de angst van Voorhout niet te kunnen bouwen een goede voedingsbodem. Kret over die ge ruchten: „Daar is in Sassenheim zelfs nooit over gedacht. Hoe die geruchten in de wereld zijn geko men is voor mij een raadsel." „Met ons reconstructie-beleid hebben wij niets aan het gebied. Eén van de voorwaarden van de reconstructie gebieden is dat er door gaten op te vullen in de gemeente een stede- SASSENHEIM - Tot voor enkele jaren was het reconstrueren (wederop- bouwen) van verouderde woonwijken of plekken in het stadscentrum waar oude bedrijven verdwenen uitsluitend voorbehouden aan de grote steden. Waar vroeger op de, zeer dure, vrijgekomen gronden vrijwel altijd kantoren herrezen zodat de stad zijn woonfunctie en daarmee veel van zijn leefbaar heid verloor, worden nu nieuwe woonwijken gebouwd. Katwijker heftig verontwaardigd Dat werd mogelijk doordat de rege ring de problematiek onderkende en met forse subsidies te hulp schoot. Sinds kort bestaat ook voor kleinere gemeenten de mogelijk heid om uit deze bron te putten. Het eerste tastbare gevolg daarvan nadert zijn voltooiing. Wie vanuit de richting Leiden Sas senheim binnenkomt komt, vlak voorbij het bejaardenhuis St Be- rnardus, het bord tegen met de woorden „reconstructieplan Hoek- straat". Achter dat bord en een rij huizen die de Hoofdstraat flanke ren gaat een aantal betonnen ca sco's schuil, waaraan nijvere kra nen met grijpgrage bekken hun beentje bijdragen. Een wijk, ingeklemd tussen een stel klassiek bestrate huizen, ver rijst. Zo'n veertig woningwetwo ningen, opgezet volgens de meest recente ideeën over stedelijke wo ningbouw (hofvorm; veel groen) kunnen gebouwd worden dankzij 3,25 miljoen gulden aan rijkssubsi die. Bloembol De aanzet tot deze nieuwe ontwik keling (reconstructie subsidie ook voor kleine gemeenten) gaf Sas- senheims burgemeester Kret. „Toen bleek dat ook de dorpen in aanmerking kwamen voor een rijksbijdrage om de gaten in hun woonkernen met woningbouw te vullen kwam sr werkelijk een stroom van aanvragen los. Het is allemaal begonnen nadat ik in augustus '74 burgemeester van Sassenheim werd. Na een maand of twee kwam ik tot de ontdekking dat hier in Sassenheim van de zelfde problematiek sprake was als in Leiden waar ik als wethouder al veel te maken had met reconstruc tie. Zoals bij de Herengracht, Zijl- singel/Langegracht en de Oranje- gracht. Hier in Sassenheim lag de oorzaak in de speciale bollenproblematiek. De enorme vlucht die de Neder landse bloembol nam was oorzaak van het oprichten van vele kleine bedrijven in de kernen. Na de oor log verouderden deze bedrijven snel als gevolg van de voortschrij dende mechanisatie. Zo bestond in Sassenheim de mogelijkheid om op de plaatsen waar deze bedrijven stonden te gaan opvullen met wo ningbouw. We hebben meteen con tact opgenomen met het ministe- Argumenten waren er genoeg. Door bouw in het centrum blijft de bollenstreek gespaard van meer „nieuwbouwpukkels" aan elke gemeente. Daardoor blijft ook de bollengrond voor zijn bestem ming bewaard. En bovendien blijft de leefbaar heid van de dorpskernen volledig gehandhaafd en wordt mogelijk zelfs beter doordat de gemeen schappelijke voorzieningen opti maal worden benut. De regeling bleek voor Sassenheim te hanteren waarop B. en W. van Sassenheim aan de slag gingen. In totaal drie reconstructieplannen zijn inmiddels met een subsidie ge honoreerd. Het plan Hoek- straat/Zuiderstraat, het plan cen trum (kreeg 1,23 miljoen inplaats van de aangevraagde 1,65) en het plan Zuilhofstraat (déruim een mil joen kwam vandaag) waar nu nog het oude bollenbedrijf "de Vroome" staat. En de gemeente is in overleg met nog een aantal bollenbedrijven in de kern om nóg meer reconstruc tieplannen te kunnen uitvoeren. Welke bedrijven wil burgemeester Kret, om sociale onrust niet in de hand te werken, niet kwijt. Wasbeek „Met het plan Wasbeek en de re constructieplannen kunnen wij in Sassenheim voorlopig voort. In de Hoekstraat komen 40 woningwet woningen; in de Zuilhofstraat 50 premie-koop woningen. In totaal komen er 700 woningen. 60% daar van zijn premie-koop woningen; 30% wordt woningwet en 10% vrije sector. Sassenheim, een zoge naamde C-gemeente die alleen voor zijn eigen inwoners bouwt, kan zo, met zijn groei van 100 woningzoe kenden per jaar, ruimschoots in zijn eigen behoefte voorzien. Zon der het buitengebied aan te tasten. Als Lisse, waar ook al plannen voor reconstructie van de kern zijn, en Hillegom op dezelfde manier in de woningbehoefte gaan voorzien, dan kan de bollenstreek gemakke lijk voorzien in de eigen woningbe hoefte, terwijl de bollengrond in tact blijft." Daarmee zijn we beland bij Voor hout, de gemeente dat geen ruimte heeft om zelf te bouwen en de spoorlijn over moet. Hetgeen alleen een haalbare kaart is als Voorhout zo'n duizend woningen mag bou wen voor de hele bollenstreek." "Vanuit bestuurlijk oogpunt is de wens van Voorhout om voor de bol- als men merkt dat de eenvou dige waterlelie vaak de enige plant is die in de grote plas nog goed gedijt. Wolkjes En als de prognoses van de ANWB juist zijn, zit het er dik in dat er in de toekomst nog wel wat meer donkere wolkjes zullen komen aan drijven. Want de verwach ting is dat het aantal motor boten, vooral op de Nieuw- koopse plassen, de komende jaren aanzienlijk in aantal zal toenemen. Dus ook meer recreanten, meer vervuiling, meer natuurgebied naar de knoppen. Den Held: "In het Nieuw- koopse plassengebied kun je kiezen tussen twee dingen. Of een natuurgebied waarin niet gevaren mag worden, óf een natuurgebied waarin wel ge varen mag worden waardoor de natuur sterk verarmt en op de achtergrond wordt ge drongen. Prijs Het ontbreekt aan een derde mogelijkheid: een gebied waarin vrij kan worden rond gevaren en dat toch zijn rijke natuurleven en rust behoudt. Dat gemis is de prijs die we moeten betalen voor onze overbevolking en de wel vaart". Wethouder Battjes vult nog aan: "Het hele probleem van de aantasting van een waar devol gebied als dat van de Nieuwkoopse plassen moet uiteraard worden gezien tegen de achtergrond van de schaarste aan dit soort gebie den; vooral de provincie Zuid-Holland is op dit punt straatarm. Door zijn geïsoleerde en afzij dige ligging is Nieuwkoop als hét ware ontsnapt aan het proces waarbij de con sumptiemaatschappij alles opeet, ook landschappen. De enige onderdelen van het Nieuwkoopse plassengebied die volledig onaangetast zijn, zijn behalve een enkel aaneengesloten privé-bezit, de eigendommen van "Na tuurmonumenten". Te hopen Het is te hopen dat overheden en individuën tot een zo wijs gezamenlijk beleid en optre den komen dat deze vereni ging niet verplicht wordt over te gaan tot verdere afslui ting". bouwkundige gaafheid ontstaat. Dat betekent dat we voorlopig he lemaal niet buiten de dorpsgrenzen hoeven en dat het beleid in de toe komst er op is gericht op het bou wen aan Sassenheim vast in con centrische cirkels. Sassenheim heeft natuurlijke grenzen: de snelweg aan de ene zijde; de hoogspanningskabel aan de andere zijde. Langs die hoog spanningskabel moet een strook van 50 meter aan elke kant vrij- blijven. Als wij voorbij die kabel gaan bouwen moeten we een lege strook van honderd meter over bruggen. En dat is in tegenspraak met het centrum-gerichte bouw beleid van Sassenheim. We kun nen helemaal niet naar het Voor- houtse gebied omdat we dan toch weer een losse wijk zouden creë ren." Een probleem is dat de weggesa neerde bedrijven een plaatsje aan de rand van Sassenheim krijgen. De meeste bedrijven als de Vroome, Baardman en Koning, Zonneveld en Philippo en de Meulder zyn nog wel in gebruik. Exportbedrijven Kret „Het probleem is inderdaad: voldoen de bedrijven nu aan de eis "agrarische bestemming" of niet. Doordat de bedrijven zich steeds meer met zaken die niet direct met bollenteelt te maken hebben, ex portbedrijven bijvoorbeeld, mag je eigenlijk niet spreken van een "agrarisch" bedrijf. In die zin dat het bedrijf zelf de bollengrond niet nodig heeft. Daar moet je de be stemming van het buitengebied voor aanpassen in overleg met'do provincie." KATWIJK - "Verontwaardigd!", is de 27-jarige Katwijker Willem de Jong nu de Koninklijke Land macht negatief heeft beslist over zijn sollicitatie naar de functie van "monteur draagbare wapenen" bij de legerplaats in Wassenaar, omdat hij "ten opzichte van de onderha vige functie over een te hoog opleidings- en ervaringsniveau be schikt". Dit deelde het waarne mend hoofd F. Hoefsloot van de sectie Burgerpersoneel bij de Na tionaal Territoriaal Commandant te Gouda eind vorige week per brief mee aan de verbijsterde De Jong. Willem, die de zaak een paar dagen later al wat afstandelijker kan be kijken, in zijn hobbykamertje van het ouderlijk huis aan de Mr. C. Fockstraat 13 te Katwijk aan Zee: "In die advertentie in het Leidsch Dagblad werd iemand gevraagd met LTS-niveau. Nu werd er vroe ger op school altijd gezegd: Probeer wat bij te leren, ontwikkel jezelf. Nou, dat héb ik gedaan en nu word ik afgewezen omdat ik teveel heb geleerd. Met andere woorden: je kunt beter niet bijleren, want dan had ik die baan nu misschien wel gehad. Over dat feit val ik nu ge woon; het is notabene m'n eigen vakrichting. Men had me ten min ste toch wel kunnen uitnodigen voor een gesprekje Tot 1 oktober van het afgelopen jaar werkte Willem de Jong bij H. van Rijn-Metaal te Katwijk. Hij zegde zijn baan op om enige tijd naar zijn broer op de Bahama-eilanden te kunnen gaan. Teruggekomen van deze reis solliciteerde hij bij de landmacht, waarop bovenstaande reactie binnenkwam. Een tweede sollicitatie loopt momenteel bij de KLM. Na zijn LTS volgde de machine-bankwerker drie leergan gen bij het hoger beroepsonder wijs, waaronder de cursus werk tuigbouwkunde. De avondlessen werden naar zijn zeggen gevolgd om vooruitzichten te creëren op een betere baan Kamerleden In de werkkamer van de Katwijker is de heer Rietkerk van de indus triebond CNV te Den Haag aanwe zig voor het geven van commentaar op deze volgens hem toch wel op merkelijke kwestie. De heer Rietkerk: "Onze bond zal onderzoeken in hoeverre dit soort zaken gebruikelijk is. Als het meer blijkt voor te komen zullen wij in overleg treden met Tweede Kamer leden die betrokken zijn bij het defensie-beleid, waarbij de vraag zal zijn of zij dit gebruik niet kun nen wijzigen. Kijk, er wordt hier minimaal lts gevraagd; dat De Jong méér opleiding heeft, kan alleen maar gunstig zijn voor promotie als-ie eenmaal in functie is. Deze reactie op een sollicitatie komt bij mij wel wat moeilijk over, omdat het namelijk altijd gebeurt dat Katwijker Willem de Jong in zijn werkkamer: "te goed" voor monteur draagbare wapenen LTS'ers een verdere vakopleiding volgen en omdat in de advertentie geen leeftijd wordt genoemd. Men had dus kunnen verwachten dat oudere sollicitanten een hogere op leiding hebben dan alleen lts". De heer Hoefsloot raadt Willem de Jong in de afwijzingsbrief aan om, "indien hij nochtans een passende functie bij de Rijksoverheid am- biëert", zich te wenden tot de afde ling "voorlichting" van de Rijks Psychologische Dienst in Den Haag. De Katwijker daarover "Ja, dan is er van een vrije beroeps keuze helemaal geen sprake meer, zeg. Ik wil me niet op een dergelijke manier in een vakkie laten schui ven". En de vakbondsman vult aan: "Als men aan de hand van een schriftelijke sollicitatie kan vast stellen dat iemand niet geschikt is voor een functie, dan is ook wel me teen te bepalen voor welke baan die in aanmerking komt. Dit punt werkt alleen maar vertragend". Verzuim De heer Hoefsloot, werkzaam van uit de Prins Willem Alexander- kazerne te Gouda, zegt ons ge vraagd naar een reactie op de op merkingen van De Jong en Riet kerk dat er in deze van zijn kant "misschien wel sprake is van een verzuim". Hoefsloot: "In die brief had beter kunnen staan dat de be treffende sollicitant zich voor een nader gesprek tot mij kon wenden in plaats van tot de Rijks Psycholo gische Dienst. Ik wil niet teveel zeggen over deze zaak, maar als meneer De Jong met mij wil praten, dan ben ik altijd bereid tot een ge sprek. Hij moet me maar opbellen voor een afspraak. Of er mogelijk heden voor hem zijn, zal van hem zelf afhangen .Misschien is er er gens wel een administratieve func tie waar een dergelijk niveau nodig De heer Hoefsloot meent dat Wil lem de Jong wat zijn opleiding be treft voor de werkzaamheden die hij als "monteur draagbare wape nen" had dienen te verrichten "wel vrij ruim aan de maat zit". Hoefs loot: "Als je vacatures opvult met mensen met een te hoog oplei dingsniveau, dan ga je alle verhou dingen scheef trekken, dan krijg je fricties. Als echter de extra diplo ma's binnen redelijke grenzen blij ven, dan zal het bedrijf daar alleen maar mee zijn gediend". In het geval-Willem de Jong verwijst hij vervolgens naar de mogelijkheid van een eventueel gesprek. Over de opmerking van de CNV- woordvoerder dat er toch wel be paald had kunnen worden voor welke baan De Jong dan wel in aanmerking had kunnen komen, zegt de Gouwenaar. "Als er moge lijkheden voor een andere baan wa ren geweest, dan hadden we die zonder meer genoemd. Maar ze wa ren er niet!" JOS VAN DER MEER Gezicht op Nieuwkoop en het plassengebied. Op de voorgrond "petakkers" en "legakkers"daarachter rietland en de Noordeinderplas ontwikkeling van de recrea tie. Maar daar later over in dit verhaal. Eerst maar even wat informatie over het wetenschappelijk onderzoek. Om het Nieuw koopse veenplassengebied, dat voor de helft bestaat uit moeras, grasland en bos en de helft uit water, te leren ken nen heeft bioloog Den Held talloze malen tochtjes met de roeiboot gemaakt. Vooral in het voorjaar omdat dan het riet laag is en men een goed overzicht heeft over het land schap. In het boek wijdt hij een hoofd stuk aan zo'n roeitochtje. "De boot wordt goed leeggehoosd en we installeren ons. Dan va ren we uit, het plassengebied in. Achter ons ligt, langgerekt en smal het dorp Nieuwkoop. Vóór ons strekken water en riet land zich naar het schijnt tot aan de horizon uit". Poeltjes De met handkracht voortge dreven roeiboot voert hem door vaarten, sloten en poel tjes, langs rietlanden en moe rasbos. En hij maakt zijn aan tekeningen. Noteert bijzon derheden. Dat gebeurt niet al tijd vanuit de roeiboot. Soms doet hij zijn waarnemingen vanuit een jachthut. Bijvoorbeeld in het moerasbos De Pot, een jachtgebied voor waterwild dat in het voor jaar een pleisterplaats is voor duizenden eenden, waaronder zeldzame soorten zoals de krakeend en de pur perreiger, een in de landen rond Nederland nog maar weinig gesignaleerde broed- vogel. In De Pot bevindt zich de groot ste purperreiger-kolonie van Noord West Europa. Ook an deren hebben in het plassen gebied waarnemingen ver richt wat betreft plantengroei en aanwezige diersoorten. Alle gegevens zijn samenge voegd. Er is nog geen apart onderzoek ingesteld naar de zoogdieren, al komt in het boek wel een overzichtje voor van wat losse meldingen. Gesignaleerd zijn de bosspitsmuis, de mol, de dwergvleermuis, haas, woel rat, bruine rat, ree (men schat dat er zich in het ontoeganke lijke moerasbos momenteel zo'n tien exemplaren bevin den), de wezel, de hermelijn en de otter. Hoeveel otters er nog zijn is niet bekend. Men wil dat nog wel nader onderzoeken om tijdig maatregelen te kunnen tref fen indien deze soort gevaar loopt uit dit gebied te ver dwijnen. "Het Nieuwkoopse plassengebied", zo schrijft de bioloog, "is groot genoeg om in Nederland één van de be langrijkste steunpunten van de otter te worden". Zeldzaam Nog volop leven dus in en rond de plassen. En met de plan tengroei is het al net zo ge steld, zo blijkt wel uit de enorme waslijst van in het gebied aangetroffen planten soorten en watervegetaties, waarvan er veel het predikaat "zeldzaam" hebben gekre gen. Toch wordt in het boek pittig van leer getrokken tegen een aantal zaken die van het natuurlijk evenwicht op de plassen een janboel dreigen te maken. Vooral de toenemende recreatie en de aanwezigheid van een woongebiedje in het Nieuw koopse plassengebied heeft wat donkere wolken boven het "paradijselijk" luchtruim doen ontstaan. Het open wa ter, zo lees ik, is door de inten sieve bevaring, de lozing van afval en afvalwater (zowel door recreanten en door de bebouwing van Nieuwkoop) sterk vervuild. Den Held: "De grote plassen (Noordeinderplas, Zuidein- derplas), vervuild als ze zijn, ontbreekt het door die vervui ling bijna geheel aan planten groei. Het is ontgoochelend Als ik ooit nog eens een roeitochtje ga maken door het Nieuwkoopse plassengebied zal ik mijn ogen toch eens beter de kost geven. Want er blijkt onnoemelijk veel méér te zien, dan wat mijn ogen registreerden toen ik mij augustus vorig jaar in een eenvoudige roeiboot over de plas spoedde. Moeras en bos Ik zag bijvoorbeeld de twee soorten vleesetende water plantjes (Zonnedauw en Blaasjeskruid) over het hoofd, de meesters in het ver schalken van onder meer wa tervlooien. En als ik goed had opgelet had ik ook nog wat zeldzame zoogdieren kunnen ontdekken zoals de otter en de ree. Onderzoek Dat lees ik in het 314 bladzijden tellend boekwerk dat dezer dagen over het uitgestrekte Nieuwkoopse plassengebied is verschenen. Daarin wordt een zeer gedetailleerde inven tarisatie gegeven van wat leeft en groeit in dit 2000 hec taren grote natuurgebied. Het is de neerslag van een we tenschappelijk onderzoek dat werd verricht onder supervi sie van de Utrechtse bioloog J. den Held en diens zus A. den Held, die voor de bestu dering van de gevarieerde plantengroei en rijke vogel bevolking in dit enigszins vergeten natuurgebied een paar jaar hebben uitgetrok ken. Wat zij op hun "ontdekkings reizen" aan dieren en planten tegenkwamen en wat zij con stateerden als gevolg van de oprukkende recreanten staat prettig leesbaar in dit door de provinciale overheid gesub sidieerde boekwerk beschre ven. Purperreiger in "De Pot" Een aantal pagina's worden ge vuld door gastschrijvers. De Nieuwkoopse wethouder Battjes bijvoorbeeld laat zijn licht schijnen over wat plano logische aspecten rond dit plassengebied, dat gedeelte lijk in handen is van Natuur monumenten en voor de rest in bezit van particulieren. Hij schrijft ook over de proble men die dreigen te ontstaan nu de rust in dit Nieuwkoopse "paradijs" meer en meer ver stoord wordt door de sterke

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4