pt in "Reg bij Acupunctuur verdri 'Oordeel van kiezers is beslissend' Lezers schrijven Eis vijfjaar voor gewelddadige beroving met dodelijke afloop 3nderhand Van Thijn over positie PvdA in nieuw kabinet DE OPLOSSING VAN HET ROOKPROBLEEM Uw Kunstgebit over ingen YjB x D'66: VIER DUIZEND NIEUWE LEDEN WOUW (ANP) - Voor ons is het kie zersoordeel beslissend, zoals blijkt uit de PvdA-PPR-resolutie. Dit zei gisteravond PvdA- fractievoorzitter Ed van Thijn tij dens een spreekbeurt in het Noordbrabantse Wouw. Hij noemde het de zaak op zyn kop zetten, zoals vooraanstaande CDA-politici doen door te veron derstellen dat de progressieve partijen een gelijkwaardige posi tie in een toekomstig kabinet opeisen ongeacht de uitslag van de verkiezingen. "Het omgekeerde is het geval. Die gelijkwaardigheid (als minimum) dient een uitvloeisel te zijn van de verkiezingsuitslag. Dat dat een uiting zou zijn van linkse hoog moed kan ik niet inzien", aldus Van Thijn. "Aan hoogmoed is voor een min derheidspartij die zich niet als het CDA in het comfortabele midden probeert te nestelen en de deur naar twee kanten openhoudt, geen droog brood te verdienen. Zo'n partij staat voor de keuze haar machtspositie óf by de ver kiezingen door de kiezers óf na de verkiezingen door het CDA te la ten bepalen. Kiezen voor de kie zers lijkt mij het tegendeel van hoogmoed, namelyk democra tisch", zei Van Thijn. De overeenstemming met de PPR over de resolutie is een goede zaak. Ais dit door onze congres sen wordt aanvaard kan dit een impuls zijn naar een versterkte programmatische samenwer king. Dit is hard nodig om de weerstanden tegen een beleid van politieke en maatschappe lijke vernieuwing het hoofd te bieden. Die weerstanden zijn groot zoals b.v. blijkt uit het georganiseerde werkgeversverzet dat krachtig gevoed wordt door het klimaat van onzekerheid rondom de vraag of het kabinet nog in de ge legenheid wordt gesteld zijn her vormingsprogram te voltooien. Aan het feit dat dit program pas nu in het parlement tot besluitvor ming komt mag geen argument worden ontleend om dan maar niet tot afronding over te gaan. Iedereen weet hoe zeer het tempo in de afgelopen jaren beïnvloed is door de politieke geladenheid, die elk van de voorstellen van alle betrokken partijen heeft meege- kregen en in permanente heeft begeleid, aldus Van Thiin. Voor het politieke en (nu) het so ciale klimaat is het van groot be lang dat er niet langer verstop pertje wordt gespeeld, maar dat de parlementaire strijd met open vizier wordt uitgevochten. Het zou onredelijk zijn om elkaar op dit soort beslissende punten tot na de verkiezingen aan het lijntje te houden. Het is redelijk dat het kabinet hier over een zekerheid verlangt, in een gesprek met de fractievoor zitters, dat niet mag afstuiten op vormkwesties. De kiezers hebben er ook recht op te weten waar de verschillende partijen staan op hoofdpunten van het regeringsbeleid. Zij im mers moeten beoordelen of dit beleid al dan niet moet worden voortgezet en uitgebouwd. AMSTERDAM (ANP) -De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. J. Berger, heeft gisteren wegens „beroving met geweld de dood tengevolge heb bend" tegen de 23-jarige Alge rijnse technicus N.B. vijfjaar ge vangenisstraf met aftrek geëist. Hij vond dat de Algerijn „in be perkte mate "aansprakelijk moet worden gesteld voor de dood van de 47-jarige computer programmeur Lambertus Kol der, wiens lijk op 29 augustus van het vorig jaar in het water van de Postjeswetering in Amsterdam werd aangetroffen. Kolder was de avond tevoren in het nabijgelegen Rembrandtpark door de Algerijn beroofd en vol gens de officier ernstig mishan deld. Mr. Berger nam aan dat Kolder daarna, toen hij weer enigszins bij zijn positieven kwam, in het water geraakte en verdronk. „De dood door ver drinking moet voor de verdachte voorzienbaar zijn geweest", aldus de officier. De Algerijn was zijn slachtoffer vanaf de Westermarkt in de tram gevolgd met de bedoeling hem van zijn portefeuille met een paar honderd gulden te beroven. Dat Bart Kolder zoveel geld bij zich Rijbewijs Het zal een ieder reeds lang bekend zijn dat de te volgen procedure om een rijbewijs verlengd te krijgen uitblinkt in een maximum aan on nodige administratieve rompslomp en - zoals mij bleek - een minimum aan service. Vandaar dan ook dat vele bureau's zich voor dit om slachtige werk aanbieden. Eerst krijgt men in het stadhuis, waar in mijn geval de behandeling en service uiterst correct waren, een meer dan 50 regels tellende handleiding. Hierin verlangt men o.a. een uittreksel uit het persoon sregister. Aangezien dit ook een oud uittreksel mag zyn, is dit een volmaakt overbodige zaak indien men niet is, verhuisd. Deze gege vens zijn n.l. bekend. Naast nog en kele andere formaliteiten komt dan de grote klucht. Men mag alleen dan gebruik maken van eigen giro rekening om f 12.50 op de rekening van de Commissaris der Koningin te storten indien men de ontvangen afschrijving mede inlevert. Dit is in het normale betalingsverkeer een unieke en belachelijke zaak daar deze afschrijving een deel van ie mands boekhouding is en er bo vendien zaken kunnen op staan, die privé zijn. Blijkbaar is de ontvanger zelf niet in staat om te zien wie er wel en wie niet hebben betaald. De verwarring in het bureau van de commissaris der Koningin is echter Ue behandeling met naalden in het oor. DEN HAAG (SP) - Er is weer nieuwe hoop voor mensen die van het roken afwillen. De acu punctuur - de eeuwenoude Chi nese geneeswijze met naalden - biedt zelfs de meest hartstochte lijke roker de mogelijkheid om op een eenvoudige wijze zijn verslaving kwijt te raken. Metroken ophouden via acupunc tuur is volgens deskundigen ei genlijk de simpelste zaak van de droeg had de Algerijn gezien in een café aan de Dam, dat door beide mannen herhaaldelijk werd bezocht. In dat café over igens werd de Algerijn „Christof- fel" genoemd. Hij had al in de zaak geprobeerd Kolder diens portefeuille afhan dig te maken maar die was toen door een barjuffrouw gewaar schuwd. Toen Christoffel de man later op de avond op de tram zag stappen, ging hij ook mee en volgde Kol der, toen die weer was uitgestapt, op enige afstand. In het Rem brandtpark sloeg Christoffel toe. Hij probeerde zijn slachtoffer te beroven, maar Kolder verweerde compleet wanneer men de treurige moed heeft 2 maal f 12.50 over te maken, omdat in mijn geval en mijn echtgenote en ik op dezelfde tijd ons rijbewijs moesten verlengen. Prompt kreeg mijn echtgenote alle stukken retour, omdat zoals in een koel en hooghartig begeleidend schrijven stond - het betalingsbe wijs ontbrak. Dit hing n.l. aan mijn op het zelfde moment ingestuurde stukken. De dndertekenaar van dit epistel de heer A. Wapenaar na mens de Commissaris der Konin gin voornoemd, kreeg ik niet aan de telefoon. Volgens mej. M. J. Langerak staat zijn naam er alleen maar onder en kon ik het wel met haar af. De tra gedie, die zich toen tijdens een 25 minuten durend telefoongesprek afspeelde, is haast niet na te vertel len. Het kwam hier op neer, dat voor twee gelijktydig ingediende aanvragen voor een rijbewijs één giro-afschrijvingsbiljet aanwezig was. Dat daarop twee betalingen voorkwamen was onjuist en in strijd met de door het bureau ge stelde eisen. Alleen door een zeer grote mond op te zetten kon ik de stugge machtslos tiedoorbreken en mocht ik een en ander weer opsturen. Geen veropt- schuldigingen noch enig vriende lijk woord kon er na deze admini stratieve blunder af. En nu maar afwachten, of het goed gaat. H. J. MAAS, Burggravenlaan 114, Leiden. wereld. De roker stapt naar een acupuncturist, die hem enkele naalden in zijn oor prikt en eventueel ook nog in de neus. Die naalden vallen er na verloop van tijd vanzelf weer uit; de tijdsduur daarvan is afhanke lijk van de mate van verslaving. Het ongelooflijke is dan gebeurd: de patiënt is van zijn rookver slaving af. De ongecontroleerde drift om een sigaret op te steken is verdwenen. Indien deze methode algemeen in gang zal vinden in ons land, dan zal dat zeker een steun in de rug zijn voor staatssecretaris Hend riks van Volksgezondheid. Op zijn aanbevelingen heeft de re gering, zoals bekend vorige week vrijdag aangekondigd de strijd tegen het roken te zullen aanbinden via een aantal strenge overheidsmaatrege- len."Iedereen, die van het roken afwil, is met acupunctuur te helpen", zegt de Haagse arts, dr. E. H. Rensink, die de acupunc tuur twintig jaar geleden van zich en er ontstond een vechtpar tij. Daarbij liep de computer programmeur talloze verwon dingen op, onder meer gebroken jukbenen, licht hersenletsel, ge broken ribben en talloze kneu zingen. Ook werd zijn keel net zo lang door de Algerijn dichtgek nepen, dat hij tenslotte volgens Christoffel nog slechts een roche lend geluid voortbracht. Tot zover wilde de Algerijn toege ven. Ook dat hij daarna zijn slach toffer van diens portemonnaie, portefeuille en horloge (de finan ciële buit bedroeg overigens slechts 25 gulden, omdat Kolder na zyn vertrek van de Dam in een HILVERSUM (ANP) - "De schouwer. Een lang slepend economie zich niet veroorlov optreden dan zullen wij zone gisteravond minister Boersm De bewindsman wilde niet zeggen ■wanneer hij precies in zou grijpen in de cao-onderhandelingen. "Er ligt een principieel conflict. In zo'n situatie is het moeilijk om iets con creets te doen. Wij zullen ook niet bij de eerste acties ingrijpen. Maar mocht er binnen enkele weken een groot stuk arbeidsonrust ontstaan dan zullen wij niet als toeschouwer langs de kant blijven staan", aldus minister Boersma. Actieplannen De federatieraad van de FNV zal volgende week maandag concrete actieplannen bespreken, mochten ook deze week op het loonfront geen resultaten worden behaald. Volgens bestuurder Frans Drabbe, die een en ander gisteren desge vraagd meedeelde na afloop van de federatieraadsvergadering, nadert de FNV steeds meer het tijdstip, waarop zij tot acties over moet gaan. De FNV ziet geen heil in een ADVERTENTIE voelt U de gehele dag nietl Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentofix, het speciale moderne poeder - 's morgens een weinig op de plaat gestrooid - houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaangename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunst gebit heeft. Bij apotheken en drogiste rijen. enkele Chinese artsen in Hong kong leerde. Sindsdien heeft zij deze geneeswijze met succes toegepast in talloze landen ter wereld. Op het ogenblik werkt mevrouw Rensink in de psy- chiatrishce kliniek Bloemen- daal in Den Haag. Zij heeft ook enige ervaring met de behandeling van psychiatri sche patiënten en drugverslaaf den door middel van acupunc tuur, maar ook tal van andere ziekten vinden baat bij deze ge neeswijze. De laatste twee jaar begon dr. Rensink rokers te hel pen in haar praktijk. Zij heeft overigens pas een vijfentwintig tal van dit soort "patiënten" be handeld, omdat zij het zo druk heeft in haar praktijk dat zij nauwlijks aan de rokers toe komt. Ziet dr. Rensink de acupunctuur als de oplossing voor het roker sprobleem? "Voor degenen, die er niet op een andere manier van af willen komen, is het zeker een ander café een schuld had be taald) had beroofd, maar Chris toffel, ontkende dat hij vervol gens zijn slachtoffer in het water zou hebben gegooid. Hij had he lemaal geen water in de buurt bemerkt, zo zei hij thans. De doodsoorzaak was volgens de patholoog-anatoom de verdrin king geweest. Maar of de Algerijn zijn slachtoffer in het water had geduwd bleef een duister punt. Ook de verklaring van de pastoor van de nabij gelegen heilige Au- gustinuskerk, dat hij die avond een man geknield in de bosjes langs de wetering had gezien en een schreeuw had gehoord, bracht geen duidelijkheid. regering is geen pure toe conflict kan de Nederlandse en. Mocht dit in de toekomst Ier twijfel ingrijpen". Dit zei a van Sociale Zaken. hernieuwd overleg op centraal ni- veau,omdat de basis voor een der gelijk gesprek sinds de mislukte onderhandelingen, eind vorig jaar, niet is verbreed. De werkgevers blijven op de "har de" lijn zitten. Dat heeft de ver bondsraad van het CNV gisteren vastgesteld. Desondanks meent de verbondsraad, dat het nog geen tijd is voor pogingen om de huidige im passe aan het loonfront te doorbre ken. Secretaris H. van der Meulen zei gisteravond, dat de bonden pas een ultimatum kunnen stellen als eerst afzonderlijk met de betrokken on dernemingen is onderhandeld. Het CNV blijft hopen, "dat het gezond verstand van de werkgevers" bij dit overleg de overhand zal krijgen. De bonden zijn zich wel aan het mobi liseren voor acties, maar ze houden hun kruit nog even droog, aldus Van der Meulen. Prikactie De drie vakbonden in de grafische industrie hebben inmiddels bij de firma Van der Loeff, uitgeefster van dagblad Tubantia, Hengeloos Dag blad en Dagblad van het Oosten (in een totale oplaag van bijna 100.000 exemplaren) een prikactie gestart. Officieel heet het dat het personeel deze actie is begonnen. De vakbon den houden zich op de achtergrond maar hebben meegedeeld dat zij deze actie die hun "sympathiek" is zullen begeleiden. Het personeel legde gistermorgen van 09.00 tot 9.45 uur het werk neer en verga- iderde van die drie kwartier één kwartier. De krant kwam door deze actie gisteravond te laat bij de ab- oplossing, maar het is beter om eerst zelf te proberen van het ro ken af te komen. Dat is beter voor de karaktervorming. Als je er zelf zonder hulpmiddel van af kan komen, versterkt dat als het ware je karakter", zegt dr. Ren sink. Welke behandeling staat de ver slaafde roker nu precies te wachten als hij door middel van acupunctuur behandeld wordt? De arts-acupuncturist steelt en kele zeer dunne, gouden en zil veren naaldjes een paar milli meter diep in de rand van de oorsche.p van de patiënt, die er weinig van voelt. Bij zwaardere rokers kan het nodig zijn ook de neus er bij te betrekken. Bij ma tige rokers vallen de naalden er vanzelf na enkele minuten uit, bij zwaardere verslaafden kan het soms wel anderhalf uur du ren. Hoe jonger de patiënt is des te beter reageert hij op de naal denbehandeling. Dporgaans zijn twee van dit soort Vandaar dat mr. Berger vrijspraak vroeg voor de als eerste door hem ten laste gelegde doodslag. Hij kwam tot de „beroving met ge weld de dood tengevolge heb bend" en zei daarbij duidelijk af stand te willen nemen van de strafmaat die geldt bij doodslag. „Was doodslag bewezen dan zou ik gedacht hebben aan een straf in de orde van grootte van tien jaar", aldus de officier, die nu vijf jaar met aftrek vroeg. Hij zei bij de eis wel te denken aan de open bare veiligheid en aan de be scherming van de maatschappij. De verdedigster, mevr. mr. J. Prins, zei de diefstal en het geweld los van elkaar te willen zien. Naar Minister Boersma van Socia lavische collega Pevovski van bezoek aan ons land en zal onder n, zoeken waar veel Joegoslaven werki met minister Pronk en met hem spre Nederland te betalen scholingsbedr onnees. De prikactie is begonnen om kracht bij te zetten aan de eis van de vakbeweging om de volle dige prijscompensatie te behou den. Vorige week zijn zoals bekend de onderhandelingen over een nieuwe grafische collectieve ar beidsovereenkomst afgebroken op dit punt. Om de tafel De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, ir. J. de Wit, heeft gisteren in Den Haag betoogd dat de overheid met werkgevers en werknemers om de onderhandelingstafel moet gaan zitten. Het is noodzakelijk, dat deze drie partijen een oplossing vinden voor het punt, waarover het overleg tus- behandelingen al vomuende om de verslaving kwijt te raken. Bij hardnekkige gevallen kan de behandeling maximaal vijf keer worden herhaald. Dr. Rensink rekent 35 gulden per behandeling. De acupunctuur, de geneeswijze door middel van naalden op ba sis van een natuurfilosofie, is afkomstig vanuit de legendari sche of mytische periode van het oude China (ongeveer 3000-1080 voor Chr.). De Chinese acupunc tuur is gebaseerd op de dualiteit van het zogenaamde jin-jang- principe geworteld in de Chi nese filisofie met een symbool dat bekend staat als de monade. Volgens deze filosofie bestaat er geen stof (materie); alles is ener gie. Onze organen vertegen woordigen ten dele het jin- ten dele het jang-principe. Pijn of een ziek orgaan is altijd een ge stoord evenwicht. De Chinese acupuncturist streeft er naar het verbroken evenwicht met zijn haar oordeel was het geweld pas ontstaan toen Kolder zijn belager vastgreep en zou de Algerijn nooit de bedoeling hebben gehad zijn slachtoffer te mishandelen. Zij zei voorts rekening te willen houden met de mogelijkheid dat het slachtoffer wellicht door an deren meer is mishandeld dan door haar cliënt en toen pas in het water is gewerkt. Zij mérkte hierbij op dat in dit park destijds enkele groepen jongeren ope reerden, die voorbijgangers be roofden. Bij het onderzoek in de zaak Kolder was de politie inderdaad op zo'n jeugdbende gestuit, die aanvan kelijk werd verdacht van het be roven en ombrengen van de computer-programmeur. Het tegendeel was gebleken toen de politie na intensief speurwerk, waarvoor zowel de president als de officier lof uitspraken, op de Algerijn was gestuit. Intussen hadden de toen in hechtenis ge nomen knapen van 12 tot 14 jaar wel diefstallen voor een totaal bedrag van enkele tonnen be kend. Mevrouw Prins refereede zich tens lotte aan het oordeel van de rechtbank, die op 31 januari uit spraak zal doen. .zijnJoegos- d af. Pevovski brengt een vijfdaags r enkele Nederlandse bedrijven be- Ook zal hij een ontmoeting hebben n over de oprichting van twee door sen ondernemers en vakbeweging is gestruikeld: een formulering voor de handhaving van de koop kracht en ieders verantwoordelijk heid daarvoor. Volgens ir. J. de Wit, is het onont koombaar, dat de overheid haar verantwoordelijkheid zal dragen. Dat betekent niet, zo zei hij, dat de regering nu maar weer met maatre gelen moet komen. Maar wél, dat zij in overleg met werkgevers en werknemers moet proberen, die verantwoordelijkheid waar te ma ken. De werkgevers willen, aldus de heer De Wit, eerst een stuk terug van de "taart", waarvan de over heid een te groot deel voor collec tieve voorzieningen (sociale uitke ringen en belastingen) heeft be stemd. naaldjes te herstellen. Hij kent de honderden punten, die hij daarbij kan gebruiken, uit zijn hoofd. Met een prik op een be paalde plaats in de huid kan de stroom van de menselijke ener gie, die via vaste banen door het lichaam stroomt, worden beïn vloed. In de loop der eeuwen hebben de Chinezen honderden van deze acupunctuurpunten ontdekt. Zij beschouwen ziekte als het gevolg van een verstoord even wicht energetisch evenwicht, dat zich voordoet als de ene plek in het lichaam teveel, de andere te weinig energie krijgt. Door het prikken met naalden krijgt het lichaam de impuls het evenwicht te herstellen. "Zo'n verstoring van dat even wicht treft men ook aan bij ver slaafden", zegt dr. Rensink. Zij helpt dan ook niet alleen rokers, maar ook verslaafden aan drank en drugs, door middel van acu punctuur. "Vuur m Dr. E. H. Rensink. je krijgt in alle gevallen een goede reactie na de eerste be handeling", aldus dr. Rensink. "Men heeft na de eerste of tweede behandeling niet altijd een gevoel van echte afkeer, maar het kan ook zijn dat een sigaret gewoon niet meer smaakt. Maar", zo voegt zij er aan toe, "als iemand na bijvoor beeld twee jaar weer wil gaan roken dan weet ik niet of de be handeling blijvend is." ARNHEM (SP) - D'66 heeft nu zes keer zo veel leden als twee maan den geleden. Nadat het congres van D'66 op 6 november van het vorig jaar Jan Terlouw opnieuw als lijstaanvoerder koos steeg het ledenaantal van een kleine 800 naar 4800. "D'66 heeft nu net zo veel leden als in de jaren toen we elf zetels in de Tweede Kamer hadden", zei J. Feenstra, voorzitter van de D'66- kiesvereniging in Arnhem gisteren. Daarmee is de belangrijkste voorwaarde die Terlouw stelde bij zijn benoeming tot lijsttrekker, er moesten minstens 1666 leden bij ko- Daarnaast eiste Terlouw dat 66.000 Nederlanders via een handteke ning moesten laten blijken dat D'66 aart de Kamerverkiezingen in mei moet meedoen. Dat is nog niet gelukt. Er zijn op dit moment nog maar 25.000 handtekeningen binnen. Ruim 15.000 handtekeningen zijn volgens D'66-penningmeester Maas nog "onder de mensen". Woensdagavond start een landelijke actie, waarbij zo'n 3000 leden zullen trachten de ontbrekencje handtekeningen te verzamelen. De meeste nieuwe leden die D 66 boekt zijn geen oud-D'66-ers. Veel studenten en opvallend veel bejaarden melden zich aan als lid, zei penningmeester Maas.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7