Geen haat, nee, je kunt beter tolerant zijn CDA wil alleen wandelgebied Breestraat SABA Corvalan hij toeval uitgewisseld Dissident Wladimir Boekowski bij bezoek aanLeiden:1 V) m Alternatief parkeerplan voor Garenmarkt DINSDAG 18 JANUARI 1977 Journalist Thomsen: grappig. LEIDEN - Het was eigenlijk puur toeval dat juist de Chileense com munistenleider Luis Corvalan op 18 december van het vorig jaar in Zürich werd uitgewisseld tegen de Sowjetrussische dissident Wladi mir Boekowski. "Dat is het grap pige in het hele verhaal", vertelde de Deense journalist lens Thomsen gisteren in hotel-restaurant Nieuw-Minerva, waar hij uitlegde wat zijn aandeel was geweest in de ruil van de twee gevangenen. Thomsen, redacteur buitenland van Denemarkens grootste krant de conservatieve "Berlingske Tiden- de", werd in september van het vo rig jaar benaderd door de president van het internationale - in Dene marken gevestigde - Sacharow- comité, dat zich beijvert voor vrijla ting van politieke gevangenen in de Sow jet-Unie. "Een van de leden van dat comité had voorgesteld om Boe kowski uit te wisselen tegen een communistische gevangene van het Chileense regiem", vertelt Thomsen. "Ik ben toen in het archief van mijn krant gedoken en er kwamen twee uit te voorschijn van com munistische leiders die in Chili ge vangen zaten: George Montez en Luis Corvalan. Maar ik had alleen van Corvalan een foto. Dus toen heb ik een verhaal geschreven waarin ik het idee lanceerde om Corvalan uit te wisselen tegen Boekowski" Het verhaal van Thomson drong door tot Radio Liberty, ook wel Ra dio Free Europe genoemd, die het idee van de uitwisseling in de ether bracht. In de Sowjet-Unie werd het opgevangen door de schrijver Leonid Kopelew, die ermee naar de dissident Sacharow ging. Deze vond het een goed idee en bracht het ter kennis van o.a. Willy Brandt, Henri Kissinger en de Britse pre mier Callaghan. "Twee maanden geleden", vervolgt Thomsen, "was er een gesprek met Corvalan in het Los Alamoskamp in Chili, even buiten Santiago. Maar Corvalan wilde niet. Hij vond het een slecht idee, al zei hij helemaal niet waarom hij dat vond We hebben toen gezegdwe zullen het idee maar opgeven. Naderhand zijn er geheime onderhandeling en gevoerd tussen de Verenigde Staten Thomsen staat overigens nog steeds achter het principe van uitwisse ling, al vindt hij niet dat dat op grote schaal moet gebeuren. Hij zegt: "Ik weet dat een heleboel men sen er principiële bezwaren tegen hebben en dat men zegt: dit is han del in mensen, dat moet verboden worden. Maar ik vind dat zolang er geen andere middelen zijn en je de belangen van de politieke gevange nen ermee kunt dienen, je het moet doen". w.W. LEIDEN - Even voor zes uur valt hij neer in een lederen fauteuil van de oude curatoren- kamer. Heeft een drukke dag en net een officiële ontvangst in het academiegebouw aan het Rapenburg achter de rug. Wladimir Boekowski op bezoek in Leiden. Hij wrijft zich stevig in de ogen. Schudt het hoofd: "Moe, ja, doodmoe". Een gesprek van een half uur vertelt op zachte toon van zijn bevindingen. Geeft uitleg over het hoe en waarom van de studie die hij eventueel aan de Leidse universiteit zal gaan volgen. Excursies langs laboratoria, gesprekken met hooggeleerde koppen. "Erg interes sant en erg indrukwekkend", zegt hij. "Vooral de apparatuur in de laboratoria". B.: "Ik kan me dat niet goed voor stellen. Maar het kan op een andere manier. Namelijk door mensen in de Sowjet-Unie vrijheid te geven in plaats van hen om politieke rede nen af te zonderen. Ik kan natuur lijk geen voorspelling doen. Maar ik denk wel dat de beweging die nu in de hele wereld gaande is om poli tieke gevangenen te steunen, een machtige factor is die in de Sowjet-Unie nog heel wat kan be reiken. Dat is ook de reden waarom ik die beweging wil aanmoedigen, in plaats van ergens rustig te gaan zitten en te studeren". B.: "Dat kan ik niet zeggen. Want ik ben vijftien jaar afgezonderd ge weest. Ik zou niet weten hoe het er nu allemaal uitziet". - Heeft u na deze dag al voor uzelf besloten of u in Leiden gaat stude ren of niet? B.: "Ik wil graag in Leiden stude ren, zo mogelijk al in september. Maar ik ben mijn tijd niet meester. Ik kan nog geen beslissing nemen omdat ik nog allerlei morele ver plichtingen heb. Ik moet nog overal uitleg gaan geven over de situatie in de Sowjet-Unie. Ik moet proberen groeperingen die hulp bieden aan mijn vrienden, aan te moedigen. Ik moet informatie verstrekken over hoe activiteiten het beste gericht kunnen worden, over de wetgeving in de Sowjet-Unie, over de toestand van de politieke gevangenen. En ik moet ook nog verschillende landen bezoeken en groeperingen die ons steunen, in Duitsland, Frankrijk, in de Verenigde Staten". "Ik wil hier dus wel graag studeren, maar het kan best zijn dat ik mij, vanwege mijn morele verplichtin gen, in een ander land moet vesti gen om de hulp aan mijn vrienden in de Sowjet-Unie beter te kunnen leiden". Door Wim Wirtz E ^$huzi- ght en ff regie ||1|pSpl jNKEL i 5 Politieke betekenis - Was de uitwisseling tussen u en Corvalan slechts een incident of moet je dat zien als het begin van een mildere opstelling ten opzichte van politieke gevangenen in de Sowjet-Unie? B"Er is een golf van protest gere zen in de hele wereld tegen de situa tie van de politieke gevangenen in de Sowjet-Unie. En die beweging, al die protesten, daar is de Sowjet- regering bang voor. Langzamer hand is het een factor van politieke betekenis geworden. Regeringen die protesteren kunnen immers weer andere regeringen beïnvloe den. En ik geloof dat dat de voor naamste reden van de uitwisseling is geweest. Er is geen sprake ge weest van geheime onderhandelin gen tussen president Ford en Breznjew en het was ook geen ge baar van goodwill of zoiets". -Zijner mogel ijkhedendenkt u, om in het vervolg op dezelfde manier politieke gevangenen in de Sowjet-Unie aan hun vrijheid te helpen? Boekowski rechtsschudt Leidens adjunct-secretaris mej. Vink de hand. Tussen hen in buregmeester Vis en we thouder Waal. Boekowski werd gisterenontvangen in het academiegebouw. Daar kreeg hij ook een legpenning van de universiteit met het in Latijn gestelde opschrift: Eendracht maakt macht". Erkenning - Bent u in het algemeen voorstan der van uitwisseling van politieke gevangenen? B.: "Nee, ik ben daar geen voor stander van. Het is verkeerd. Maar toen het bij mij gebeurde, had ik geen bezwaren, omdat het een eer ste stap was op weg naar de erken ning van het bestaan van de poli tieke gevangenen in de Sowjet- Unie en het internationale aspect daarvan. En het was ook het bewijs van de kracht die uitging van de protestbeweging". "Maar het is niet de bedoeling van mij en mijn vrienden dat uitwisse lingen worden herhaald. Het gaat erom dat het systeem van de ver oordeling van mensen omwille van hun politieke of religieuze overtui ging volledig verdwijnt. Kijk, als iemand geweld gebruikt dan kan geen samenleving verhinderen dat die iemand wordt afgezonderd. Maar een samenleving heeft niet het recht om het geweten van men sen met een andere overtuiging aan te tasten". "Het is vrij ingewikkeld om uit te leggen hoe het in de Sowjet-Unie in elkaar zit. Maar in westerse landen is het zo dat alle dingen die niet vol gens de wet verboden zijn, worden toegestaan. In de Sowjet-Unie is dat juist andersom. Als er iets niet volgens de wet is toegestaan, is het verboden. Dat is erg moeilijk. Het is, wat wij in de gevangenis noem den: het vermoeden dat er geen rechten zijn. Ik weet niet of dat de juiste Engelse vertaling is (herhaalt het in het Russisch). Het vermoede lijke ontbreken van rechten". Morele tussenweg - Voelt u zich nog steeds een Sowjet-rus? B.: "Ja". -Het zou kunnen zijn dat u zo ver vuld bent van haat, dat u dat niet meer wilt zijn. B.: "Haat, nee, dat is niet verstan dig. Ik probeer niet kwaad te zijn. Want het helpt niemand, ook mij zelf niet, op welke manier dan ook. Nee, het is beter tolerant te zijn en andere mensen ervan te overtuigen dat ook zij tolerant moeten zijn. Er moet een morele tussenweg te vin den zijn, die voor iedereen aan vaardbaar is. In plaats van een im morele oplossing". - Bent u niet bang tijdens uw verblijf i B.: "Ik zal u daar oververtellen. Er ws die met z'n vrouw een klein plaatsje woonde en dat op een gegeven ogenblik wilde verla ten. Hij had er een klein huis, een kleine zaak. En hij had schoon ge noeg van het leven daar. Dus hij pakte zijn rugzak en wandelstok en begon te lopen over de weg, grote ;oor heimwee, i het westen? ;en verhaaltje i kinderen i afstanden over bergen, door dalen, bossen, dorpjes en steden. Op ze kere keer sliep hij in een bos en ontwaakte de volgende ochtend aan de verkeerde kant van de weg. En zonder het te weten ging hij te rug en kwam weer in een klein plaatsje, precies als waar hij ge woond had. En hij kreeg heimwee. Hij kreeg een klein huis, een vrouw en kinderen precies zoals hij gehad had. En hij bleef er z'n hele leven en had voortdurend heimwee. Ik hoop dat dat óverkomt. Het is maar een grapje. Maar in ernst heimwee is niets voor mij. Want het grootste deel van mijn leven heb ik in de gevangenis doorgebracht. En heimwee hebben naar een gevan genis is wel moeilijk". Rechten - Hoe waren de omstandigheden in de zogenaamde psychiatrische kli nieken waarin u verbleef? B.: "Het voornaamste is dat je je op geen enkele manier op je rechten kunt beroepen. Als zieke, als zoge naamde gek, heb je niet het recht om in beroep te gaan, of te klagen of dingen te eisen. Ze kunnen met je doen wat ze willen". "Ze proberen je te beïnvloeden, je her op te voeden, je gedr;.chone anderen. Door wreedhed hard werken. Als politiek genen hebben we geprob<-onm_ daar tegen te wapenen do,e en menlijk afspraken te make? en 4 "In de gevangenis ben ik be^g 5 met het lezen van Engelse bj jn Ik heb daar veel gelezen. Dat yra 1964. Maar ik heb daar niet vet gels mee geleerd. Later heb ik cursus Engels gevolgd en af maakt. En in 1970 heb ik goed k« nen oefenen doordat ik veel Engt sprak met buitenlandse journalil ten in Moskou. Want ik moest he informeren over arrestaties dief werden uitgevoerd en huiszoekin gen. Ik voelde dat als mijn plicht". - Hoe hoorde u dat u vrijgelaten zou worden? En wat was uw eerste reactie? B.: "Officieel hoorde ik het kort na dat ik het van vrienden had ge hoord. Maar ik kon het niet gelo ven". - Hebt u inmiddels niet schoon ge noeg van al die gesprekken, pers conferenties en reizen? B.: "Ja natuurlijk heb ik dat. Maar ik moet het doen. Het is een goede gelegenheid om mensen te infor meren over de toestand van mijn vrienden in de Sowjet-Unie". ïl die* LEIDEN - Als het aan het CDA ligt, zal het gedeelte van de Breestraat tussen het Gangetje en de Koornbrugsteeg in de toekomst volledig het domein worden voor winkelende wandelaars. Woordvoerder Van Zijp liet gisteravond tij dens de' eerste discussieronde in de Leidse raad over de Breestraat-plannen, blijken, weinig te voelen voor een semi-voetgangersgebied, waarmee B en W een proef willen nemen. Die plannen betekenen dat de liers daar voor een volledige afslui- voetganger weliswaar meer ruimte krijgt, maar dat de bussen toch op een smalle strook mogen blijven rijden in de richting van het Gan getje, terwijl ook de fietsers ge bruik kunnen blijven maken van dit deel van de Breestraat. Volgens Van Zijp zijn ook de meeste winke- ADVERTENTIE LIGTVOET BëH I gemoet gekomen worden 1 f V& L 1 J *"q bezwaren, dat het stadsge; LEIDEN TEL. 071-140941 liers daar ting. Overigens is de aandrang binnen het CDA om nu op korte termijn een beslissing te nemen over de Breestraat niet bijster groot. „Lie ver zouden we zien, dat het plan voorlopig in de ijskast wordt ge stopt", aldus Van Zijp, „want er zijn nog teveel vraagtekens". Ondanks die terughoudendheid kwam CDA-er Van Zijp gisteravond met aantal concrete plannen op ta fel om de parkeervoorzieningen rondom de Breestraat te verbete- Volgens Van Zijp is de capaciteit van de parkeerplaats aan de Ga renmarkt met eenvoudige midde len te verdubbelen. Omdat de bouw van een parkeergarage op die plaats toch niet op korte termijn tot stand kan worden gebracht deed hij de suggestie om op die plaats een par keerdak te bouwen met een ver zonken parterre. De huidige par keerplaats zou dan zo uitgegraven moeten worden, dat er een niveau ontstaat dat ongeveer een meter onder het wegdek ligt. Daarbóven zou een parkeerdak gebouwd moe ten worden. Omdat dat parkeerdak niet meer dan 1.25 meter boven het wegdek zou uitsteken, zou ook te- de stadsgezicht op die plaats wordt belemmerd door een lelijk betonnen bouwwerk. „Wanneer de parkeerplaats ook nog omzoomd wordt met een dichte haag van bomen en struiken is er weinig van de auto's te zien", aldus Van Zijp, die meende dat dan een parkeercapaciteit zou kunnen ontstaan van ongeveer 200 plaat sen. (nu 115). „De bouw kan een belangrijke bij drage leveren aan de oplossing van de parkeerproblemen aan de zuid oost-kant van het stadscentrum, zeker als straks parkeerplaatsen in de Breestraat en op het Stadhuis plein verloren gaan", zo zei de woordvoerder die vervolgens alle raadsleden een schetsontwerp van het parkeer-plan overhandigde. „Onding" De bestaande blauwe zone in het centrum van de stad. noemde CDA-er Van Zijp gisteravond een „onding". Hij pleitte ervoor de blauwe zone op te heffen en te ver vangen door parkeermeters, omdat de plaatsen volgens hem nu toch meestal door langparkeerders worden gebruikt die hun parkeer- schijf geregeld verzetten. Ook vroeg hij het college te onderzoe ken of er van rijkswege subsidie kan worden verkregen om de grote NZH-bussen in de stad te vervan gen door mini-busjes. PPR/D'66-raadslid Beijen was be gonnen met de constatering dat zelden over een raadsvoorstel zo veel discussie is geweest als over het Breestraat-plan. In de voorstellen van B en W zag hij een aanzet om geleidelijk te komen tot een volledig autovrij maken van een zo groot mogelijk deel van de binnenstad. Hij vond daarvoor het beslissende ogenblik nu aangebro ken: „Als het nu niet lukt, dan ge beurt het niet meer in deze raadspe riode." Beijen toonde zich voorstander van de openstelling van de Valkbrug voor verkeer in twee richtingen, omdat daarmee de Steenstraat en de Tweede Binnenvestgracht ont last zouden kunnen worden. Ver der wilde hij dat er haast gemaakt zou .worden met de reconstructie van de Hooigracht (o.a. de aanleg van vrije fietspaden). WiJ-er Wessels kwam met een amendement om dat deel van de Breestraat dat niet valt onder de proef met het semi- voetgangersgebied, alsmede de Langebrug en de marktroute te voorzien van parkeermeters. Het tarief daarvoor zou nader bepaald moeten worden en de maximum- parkeertijd zou twee uur moeten worden. Steun van zijn fractie kon digde hij aan voor de aanstelling van een extra-parkeercontroleur. Plan laten rusten „Het plan bevredigt eigenlijk nie mand. Ik vraag me af wie er wel voor voelt", constateerde Houtman (SGP/GPV). Hij gaf er dan ook de voorkeur aan het plan ongeveer een jaar te laten rusten, zodat het ge koppeld zou kunnen worden aan het verkeerscirculatieplan voor Leiden. In plaats van de proeven die nu worden genomen zal er dan direct een definitieve vorm geko zen kunnen worden en zou ook een betere kans bieden op subsidiemo gelijkheden. Wethouder Waal bestreed dat laat ste. Volgens hem bestaat er een re delijke kans dat ook voor de proef- maatregelen een rijkssubsidie kan worden verkregen. Hoopvol was hij ook gestemd over de subsidie voor het herstel van de walmuren: „We verwachten binnenkort een subsi die voor het herstel van de walmu ren aan het Rapenburg". Anne v. d. Zande (PSP) wilde een openstelling van de Valkbrug in twee richtingen gekoppeld zien met een afsluiting van de Tweede Binnenvestgracht en de Warmon- derbrug (bij de voormalige LBF- fabriek aan de Nieuwe Mare) voor het verkeer stadinwaarts. PvdA-er Mentzij tenslotte kwam met voorstellen om de maatregelen die zijn aangekondigd voor de bin nenstadsroute (cityring), om de doorstroming van het autoverkeer te verbeteren, ook te beschouwen als een proef. Er zou dan een com missie benoemd moeten worden, die na afloop van de proef de resul taten gaat beoordelen. In de eerstvolgende raadsvergader ing komen de Breestraat-plannen opnieuw aan de orde. Dan zal ook gestemd worden over de inmiddels ingediende moties en amendemen- Kredieten voor renovatie en schoolgebouwen e een bedrag van.ruim 3.9 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de renovatie van 90 wonin gen van de woningbouwvereni ging "Ons Doel" een bedrag van rond 3 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de huisvesting van de r.k.- lomschool in het uit te breiden scholencomplex aan Bizetpad en Cesar Franckstraat. ADVERTENTIE 'nBefc r hismerchwskümaai begint met Lennox luchtverwsrcning. Kies voor leefbare warmte met Lennox luehtverwarming. De atmosfeer blijft fris, de warmte beter verdeeld en het leven in huis wordt 'n stuk plezieriger. Laat ons eens vertellen hoe snel en vakkundig wij de installatie verzorgen. GRIMBERGEN- NOöRDEMER B„ TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU RIJNSBURG - VLIET N Z 19 Telefoon 01718-29200 KATWIJK - NOORDWIJKERWEG 24 Telefoon 01718-14168

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3