Engeland verdient goed aan oude meubels Legpuzzel wordt rage RUS EET VEEL TEVEEL Helft van de mensen draagt een bril Minder kleren gekocht ONGELUK IN HUIS Wat is dons BEZIG ZIJN DINSDAG 18 JANUARI 19"7 Volgens gegevens van een Arnhemse brillenindustne, die daar een heel verhaal over op papier heeft gezet, dragen momenteel 6,5 mil joen Nederlanders een bril. Daar zijn niet de zonnebrillen bij meege teld. maar wel de leesbrillen die oudere mensen vaak alleen maar opzetten voor de krant of voor een boek. Het feit dat zoveel mensen tegenwoordig een bril dragen, wil volgens dit verhaal nog niet zeg gen dat wij in het algemeen slechtere ogen hebben dan vroeger. Oogafwijkingen worden nu veel eerder ontdekt, er is ook meer aan te doen, en er wordt veel meer geld aan gespendeerd. Waar komt die plotselinge rage voor de legpuzzel vandaan? „Ik weet het eigenlijk niet precies", antwoordt de heer D. Cijfer van Nederlands grootste spellen en puzzelfabrikant Hausemann en Hotte in Amsterdam. „Het is eigen lijk zoals met zoveel van die opdui kende trends, je weet eigenlijk niet waar het vandaan komt. Sommigen zeggen dat het komt omdat de leg puzzel zo'n uitstekend kalme ringsmiddel is in deze drukke tijd, waarin niemand rust gelaten wordt. Ikzelf geloof daar niet zo in, want ik word van legpuzzels doodner veus", vertelt de heer Cijfer, die zelf daarentegen een kruiswoordpuz zelfanaticus is. Algemeen wordt aangenomen dat de Engelsman John Spilsbury de uitvinder is van de legpuzzel. In 1759 maakte hij zijn eerste met de hand uitgezaagde legpuzzel. Goed koop waren die eerste legpuzzels niet in die dagen. Ze kosten meer dan het gemiddeld weekloon van een arbeider. Spilsbury zelf heeft niet lang plezier kunnen heb ben van zijn uitvinding; hij werd- maar dertig jaar oud. Leermiddel De eerste legpuzzels waren bedoeld .als leermiddel. Het waren vöoral aardrijkskundige platen en soort gelijke afbeeldingen, waarbij de kinderen al puzzelend iets opsta ken. Later werden de legpuzzels ook nog wel eens voor propagan dadoeleinden gebruikt. Veel is er overigens niet bekend over het verleden van de legpuzzel. De enige naam, die in de weinige publicaties daarover opduikt, is, steeds die van Spilsbury. In Nederland begon de opmars van de legpuzzel eigenlijk pas goed na de tweede wei*eldoorlog. Toen ging men van hout over op karton. Dat kon met een groot aantal gevormde messen in een keer gestansd wor den, inplaats van het bewerkelijke zagen. „We hebben puzzels met twee stukjes, maar ook met drie duizend stukjes", vertelt spellen- specialist Cijfer. „Maar er zijn ook wel puzzels van vierduizend stuk jes en zelfs wel zesduizend". Om de paar jaar vernieuwt de puz zelfabrikant de afbeeldingen van de legpuzzels. „Een paar jaar gele den ware het vooral levendige af beeldingen; steden, pleinen, druk verkeer. Op het ogenblik zijn het vooral mooie landschappen, rivie ren, landhuizen, die het goed doen. Maar ook historische afbeeldingen en van oude schilderijen". Zitten er wel eens twee precies ge lijkvormige stukjes in een legpuz zel? „Die kans bestaat inderdaad". aldus de heer Cijfer. „Een toeval streffer dus. Maar zo erg is dat niet, want je speelt op de kleurschake ring". Puzzelclubs Er wordt in ons land door sommi gen zo fanatiek gepuzzeld, dat men niet naar bed gaat voor de puzzel in elkaar zit. Er zijn zelfs puzzelclubs, waarvan de leden puzzels uitwisse len. In Engeland worden zelfs puz zelwedstrijden gehouden. Door Jan Kees Kokke Enige tijd geleden is er zelfs een sexpuzzel op de markt gebracht, met de afbeelding van een spiern aakte Phil Bloom. Volgens de heer Cijfer is de sexpuzzel echter nooit aangeslagen. De Honafide puzzel- fabrikanten willen er in ieder geval niets mee van doen hebben. „We hebben in ons achterhoofd toch nog altijd een beetje het idee dat we op een bepaalde manier educatief willen werken. De spellen zijn in eerste instantie toch bedoeld voor het kind. Hoewel veel ouderen ook niet van de legpuzzel kunnen af blijven", zegt de heer Cijfer. Spellen- en puzzelfabrikant Hau semann en Hotte (opgericht in 1853) zegt van de televisie geen en kele concurrentie te ondervinden. „In heel veel gezinnen wórdt er 's avonds nog door pa en ma met de kinderen spelletjes gedaan en ge puzzeld, zo merken we aan de groeiende omzetten. Vooral spellen als Mens Erger Je Niet, dat al drie duizend jaar oud is, Ganzebord, Stratego, dat in de tweede werel doorlog dooreen onderduiker werd uitgevonden, en Monopoly, dat stamt uit de crisistijd gedurende de jaren dertig, toen de mensen geen geld hadden en zich in het spel snel miljonair konden wanen. Zo komt de geest des tijds steeds omgekeerd in het spel terug". Beurzen voor zelfdoeners. Van maandag 24 tot en met zondag 30 januari worden in Bernhard en Ma- rijkehal van de Utrechtse Jaar beurs de vakbeurzen Karwei en Kreatief gehouden. De eerste drie dagen zijn in prin cipe gereserveerd voor de vakhan- del. De toegangsprijs is dan (extra hoog) 20 gulden. Op de publieksdagen 27 tot en met 30 januari is de toegangsprijs 6 gul den. Na lang rekenen is de confectie- industrie er achter gekomen dat de Nederlandse bevolking in 1975 twee procent minder kleding heeft gekocht dan in het jaar daarvoor. Er is wel 9.5 procent meer geld in de kassa's van de kledingzaken geko men. maar aangezien de prijzen 11„5 procent stegen is er dus minder verkocht. Dat wil zeggen, er ging wel iets meer kleding voor dames de winkels uit, maar veel minder aan heren- en jongenskleding, en dat laatste is al voor het derde ach tereenvolgende jaar. MOSKOU - Het is geen verras sing voor wie ooit de Sowjet-Unie heeft bezocht maar nu is het dan officieel: er lopen daar heel wat dik kerds rond. Volgens de invloedrijke lite raire gazet, een weekblad, weegt 50 procent der Sowjet- russische vrouwen, 30 pro cent van de mannen en 10 procent van dê jeugd "he laas teveel". Wat buitenlanders in de Sowjet-Unie altijd meteen opvalt, is het grote aantal struise vrouwen op straat en in winkels. De forse vrouw is zelfs dermate ingeburgerd, dat "dom modeley" (het huis van de mode) in Moskou, mannequins voor de grote maten in dienst heeft. Het wil natuurlijk niet zeggen dat alle Sowjetvrouwen Ru- bensmaten hebben. Dom Modeley heeft ook modellen in dienst die er hongerlij dend genoeg uitzien om de Parijse haute couture of de Romeinse alta moda te kun nen dragen. De forse vrouwen van de Sowjet-Unie hoeven niet on der hun kruis gebukt te gaan, want plompheid in dè vrouw wordt door de Russi sche man veelal verkozen. Meisjes die mager blijven bij wat ze ook eten. beklagen hun lot en alleen de meest verwesterde Sowjetrussi- sche vrouw zou het in haar hoofd halen minder brood, aardappelen en snoep te eten. De literaire gazet is het niet te doen om de esthetische kant van de zaak, maar meer om het punt van de levensduur. Met verwijzing naar een on derzoek van een zekere pro fessor M. Konsjalovsky waarschuwt het dikke men sen dat zij niet zo lang leven als magere. Negentig procent der magere en maar zestig procent der dikke mensen haalt de 60 en gaat verder, heeft Konsjalo vsky vastgesteld. Vijftig procent magere en slechts dertig procent dikke haalt 70 en 30 procent magere en 10 procent dikke bereikt de tachtig. Feestmalen Hoe komt het dat zoveel Russen neigen dik te worden? Lite- ratoernaja Gazeta wijt het aan de nationale ondeugd feestmalen aan te richten bij de minste gerinqste gelegen heid. "Als er vijf mensen bijeen zijn, is dat reden genoeg om te gaan eten en drinken. Ver jaardag, gratificatie, pro motie, inwijding van net nieuwe huis, huwelijk, echtscheiding, zakenreisje, begrafenis, loonzakje, be zoek aan schoonmoeder om de hoek enz. enz., het zijn ex cuses voor een feestje en op een avond eet men calorieën voor een week", aldus het blad. Maar ook wanneer er absoluut geen excuus is. "eet het Rus sische volk teveel witbrood, suiker, brokken en koekjes, taarten en jam en drinkt het. teveel limonade en vruchten op stroop en ijsjes". De restaurants maken het vol gens de literaire gazet alleen maar erger door de gast van alles aan te dragen en leven smiddelen met laag calorie gehalte zijn nu eenmaal niet zo winstgevend als de rijk met wijn overgoten vleespot. Het vieren van een huwelijk in een restaurant betekent praktisch altijd teveel eten, aldus het blad. want de feesttafel is rijk voorzien en kost minstens 10 tot 12 roebel per couvert, wat veel is naar Russische maatstaven. "Dit betekent dat elke gast meer moet eten en drinken dan normaal - met zelden tussen de zeven- en achtdui zend calorieën - of het laten staan, wat zinloze mede plichtigheid aan het ver kwisten van waardevolle produkten is". Dieet De Sowjetrussische leven smiddelenindustrie krijgt van literaire gazet een veeg uit de pan: zij produceert te veel voedsel dat veel calo rieën en te weinig vitaminen en micro-elementen bevat. Literatoernaja Gazeta stelt een dieet voor - op z'n Rus sisch -: niet meer dan 500 gram vlees of vis, 400 gram brood en liefst geen wit, 40 gram boter en 70 gram sui ker. Veel vertrouwen in het welsla gen van zijn campagne heeft het blad blijkbaar niet want, schrijft het, veel Rus sen vinden een dieet maar niks en schijnen als devies te hebben: "hoe meer, hoe zoe ter, hoe vetter, hoe beter". nationale identiteit. Om dat te doen moeten we dan maar het gevaar lo pen een tikje absurd te zijn", zei- hü. Absurd is precies het woord dat Ivor Turnbull, redakteur van de Antiques Trade Gazette toepast op Het idee van prof. Sandison. „Een groot deel van de hausse steunt op onaanzienlijke spullen. Als er 527 Victoriaanse dressoirs naar de Ver enigde Staten worden geëxpor teerd betekent dat absoluut geen verlies voor Engeland", zei hij. Anderen zijn daar niet zo zeker van. Philip Broadbridge, secretaris van de Londense en Provinciale Bond van Antiekhandelaren zei dat een flink deel van het meubilair dat naar het buitenland gaat voortreffe lijk Victoriaans vakmanschap ver tegenwoordigt. „Maar het is verba zingwekkend dat er ndg zo veel is overgebleven", zei hij, „en het zal nog een hele tijd duren eer daar een eind aan komt". Maar hij maakt zich wel zorgen over het verlies van fraaie stukken die niet onder het gezag vallen van de Beoordelings commissie voor de Export van Kunstwerken, ofwel omdat ze nog geen 100 jaar oud zijn of minder dan 400 pond kosten, en daardoor bui ten de jurisdictie van de commissie vallen. Vergunning? Een aantal handelaars, zei hij, vindt dat prijs en ouderdom niet de enige criteria zouden moeten zijn en een commissie van de Bond van An tiekhandelaren is reeds uitgeno digd door de door de regering inge stelde Beoordelingscommissie om aanbevelingen te doen voor wijzi gingen in de reglementen. „We hebben geen behoefte aan een onmogelijke situatie waarin we een uitvoervergunning nodig hebben voor alles en nog wat", zei hij. „Er is al voorgesteld de ouderdomsgrens te verlagen tot 70 of zelfs 35 jaar zodat er ook de mooiste Art Deco-- spullen onder vallen". De antiekhandel gaat niet uitslui tend volgens eenrichtingsverkeer. Volgens officiële statistieken die door de Antiques Trade Gazette zijn gepubliceerd bedroeg de an tiekexport in 1975 56.300.000 pond en de import 24.200.000 pond. Het ziet er naar uit dat de kloof dit jaar stellig groter zal worden, maar het is niettemin waar dat het tegen woordig in Amerika mogelijk is goedkoper dan in Engeland AMSTERDAM - De ouderwetse legpuzzel mag zich plotseling verheugen in een enorme popula riteit. Puzzelen, met al die kleine legstukjes, is een rage aan het worden. De legpuzzels zijn vorig jaar de deur uitgevlogen bij de speelgoedwinkeliers. In totaal verkochten ze samen dit jaar voor minstens 35 miljoen gulden aan legpuzzels. Dat is een forse stijging vergele ken met de voorgaande jaren. Ongelukken in en om huis komen veel meer voor bij eengezinshuizen dan bij panden met meer wonin gen. Van de eengezinshuizen ge beuren de meeste ongelukken bij vrije huizen, en de meeste bij rijt jeshuizen. Bij flats zijn galerijflats gemiddeld veiliger dan portiek flats. Dit zijn uitkomsten van een onderzoek naar de woon-veiligheid in huizen, dat onder auspiciën van het Bouwcentrum is verricht. Steeds meer mensen schaffen zich dekbedden aan, en altijd is er weer verwarring over "wat is dons". Daarom herhalen we het nog maar eens: zuiver dons 98 dons en 2 veertjes; dons 65% dons en 35% veertjes; halfdons 15% dons en de rest veertjes. U ziet, half is bijna niks. Ook al ma ken de reclamemakers er vaak veel fraais van... Zuiver dons is het warmst en het lichtst in gewicht. Maar het is erg duur. "Dons" (dus 65%) is ook nog heel aardig. Kenners adviseren: neem er liever geen donzen kussen bij. Dat is veel te zacht en te warm. Een gewoon veren kussen slaapt beter. Nog nooit hebben in Engeland zo veel mensen goed geld verdiend aan de verkoop van de bric-a-brac van hun oma aan gretige Duitsers, Italianen en Nederlanders. Con tainers vol „bruin hout" - de gering schattende term van de handel voor oude meubels - worden „ingepakt" in Twickenham en Slough en met vreugde „uitgepakt" in Fort Worth, Melbourne en Keulen. Op de Bermondsley- en Portobel- lomarkt is de sfeer „hysterisch", volgens een van de kraamhouders. „Het loopt als een trein en 95 pro cent van de klanten zijn buitenlan ders", vertelde een handelaar in Bermondsley me terwijl hij bezig was te proberen een Victoriaans damesstoeltje te verkopen voor 75 pond. Hoe lang kan dat nog duren Onlangs schreef Alan Sandison, hoogleraar in de Engelse literatuur, in een brief aan The Times dat er iets gedaan moest worden om 's lands „onvervangbare schatten" aan antiek meubilair te behouden. „Handelaars van het vasteland lij ken alle veilingzalen in het land te overspoelen en plunderen syste matisch wat er nog is overgebleven van de verloederingen van onze ei gen nationale „verzamelaars",, schreef hij verbitterd. Prof. Sandison is begrijpelijker wijze bang dat de schat uitgeput zal raken. Zijn verontwaardiging lijkt te zijn veroorzaakt door de ver schijning van overzeese handela ren in de kleinere Schotse veiling zalen die bereid zijn „ongelooflij ke-" prijzen te betalen voor meubi- Gammel Toen een Georgiaanse kolenkit bij opbod voor 150 pond en een gam mel Victoriaans dressoir voor 700 pond werden verkocht knapte er iets. „Ik heb geen hekel aan buiten landers", zei prof. Sandison, „maar er moet iets gebeuren. Als we niet snel iets ondernemen worden we op een dag wakker en ontdekken dat we naar buitenlandse musea moeten gaan om te zien hoe meubi lair uit de Regencyperiode er uit zag". Hij vraagt om een uitvoerverbod van meubilair dat voor 1914 is ge maakt. „Ik probeer niet de snuiste rijen van de rijken te behoeden, ik probeer voorbeelden van vakman schap en goede smaak in het land te houden die deel uitmaken van de achttiende-eeuws Engels meubilair en oud Engels zilverwerk te kopen. - Als gevolg hiervan is een aantal mooie stukken teruggekeerd over de Atlantische Oceaan. Bovendien is, zoals veilinghuis Phillips zegt, Londen door zijn vooraanstaande positie in de antiekhandel ook het middelpunt van een entrepot- handel. In het afgelopen jaar heb ben verkopers uit 40 landen hun goederen ingebracht bij Phillips, waarbij ze soms na aankoop terug gingen naar het land van oor sprong. In de herfst werden 17 Ita liaanse meubelstukken naar Lon den verscheept en bij Phillips ge veild; 14 ervan werden door Italia nen gekocht en regelrecht terug- naar huis gestuurd. Door Nigel Hawkes En het is moeilijk geen bewonder ing te voelen voor de verkoopbe hendigheid in deze handel; als die werd toegepast bij meer conven tionele producten zou de gewenste exporthausse van minister Heal.v werkelijkheid worden en geen vrome hoop blijven. Een geslaagd exporteur vangt zijn klanten op het vliegveld Heathrow op met een Bentley met chauffeur, laat ze vor stelijk naar een pakhuis rijden waar zijn goederen zijn opgeslagen, sluit de koop af en brengt ze weer te rug. Reprodukties Verschillende markten kopen ver schillende zaken. Duitsland koopt moderne reprodukties („zolang het er maar goed uitziet, kopen ze het") en er is daar ook een markt voor mooie Georgiaanse stukken. De Japanners zijn verzot op muziekin strumenten en schijnen op oude violen te vallen. De Spaanse markt, die verrassend groot is en volgens zeggen steunt op Portugezen die na de linkse beroeringen in Portugal in ballingschap zijn gegaan, geeft de voorkeur aan ingelegd meubilair uit het Victoriaanse en Edwar- diaanse tijdperk. Per traditie houden de Italianen van notehout, maar ze kopen ook dingen die volgens hen waardevol zijn en dat betekent bijna alles. De Amerikaanse markt bestaat in we zen uit verschillende facetten - op zichtig meubilair aan de Westkust, verfijnd spul in New York en „alle mogelijke ouwe troep" 'in het Zuiden. En de Engelsen? De handelaars ha len somber de schouders op. „De meesten hebben het liefst een stuk schuimrubber dat met plastic is bekleed", zei er een. „Niemand leert ze hoe schitterend oud Engels meubilair is. Ik heb op het ogenblik in mijn winkel een Georgiaanse eettafel voor 150 pond, maar de meeste Engelsen gaan liever naar een meubelzaak en kopen een mo derne kopie voor 250 pond. Niet alle antiek is wat het lykt. Een handelaar vertelde een verhaal waar hij voor instaat. Er was een schitterende kopie van een achttiende-eeuws stuk vervaardigd door een handwerksman uit Bir mingham, in de etalage van een dure Londense zaak gezet en aan een Arabier voor 20.000 pond ver kocht. Toen de Arabier het meubelstuk mee naar huis wilde nemen kwam, helaas, de Beoordelingscommissie tussenbeide. Die zei dat het een stuk van nationaal belang was dat in Engeland moest blijven, een klassiek Voorbeeld van achttiende-eeuws vakmanschap. Tegenwoordig, zei de handelaar, staat het stuk tentoongesteld in een museum in Londen. Vier boekjes om zelf bezig te zijn. Mandewerk, van Virginia Har vey/Mac Thiadens is een van de aardigste. Mandewerk doet ver moeden dat er uitsluitend korfjes en manden worden gevlochten maar dat is beslist niet waar. Na een korte inleiding, waarin iets wordt verteld over het mandemaken vroeger en nu, wordt een goed overzicht- gegeven van de materia len die tegenwoordig gebruikt kunnen worden. Daarna pas stapt het goed geïllustreerde boekje over op het eigenlijke werk. Van het eenvoudige wikkelwerk gaat het steeds een stapje verder. Alle ste ken staan duidelijk voorgedaan. Jammer is dat het boek geen volle dig uitgewerkte patronen geeft zo dat je echt wel een beetje thuis moet zijn in dit soort handenarbeid wil je het boekje ten volle kunnen gebruiken. Het handwerk kost 39.50 en is uitgegeven bij Kosmos Amsterdam/Antwerpen. Gieten met Gips van David Cowlev is een boekje over een wat gemak kelijker onderdeel van de hande narbeid maar daarom niet minder boeiend. Het is een techniek die ook door kinderen gemakkelijk te leren is. Gips gieten kost 20.50 en is uitgegeven bij Kosmos Amster dam/Antwerpen. Een boekje dat z'n geld wel zal opbrengen als u "bezige kinderen" heeft. Ook bij Kosmos uitgegeven is het boekje Draadfiguren van W. Farnworth- Een techniek om tureluurs van te 150 originele toepassingen van oudpapier worden vinden wij, maar er zullen ongetwijfeld mensen zijn die ple zier beleven aan het maken van de voor je ogen scherende patronen. En als je daar van houdt kun je uit het boekje dat 17.50 kost nog wel wat leren. In dezelfde prijsklasse een origi neel boek over wat je allemaal met een oude krant kunt doen. Op 150 manieren, en er zijn zelf nog wel wat variaties te bedenken als u het boekje eenmaal heeft ingekeken, is de oude krant te benutten. Gebruiks- en siervoorwerpen kun nen ervan worden gemaakt. Ideaal voor jeugdclubs en scholen." Het oudekrantenboek. samengesteld door Vivienne Eisner en Adelle Weiss is uitgegeven bij Kosmos. HENRIETTE VAN DER HOEVEN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12