Gary Gilmore terechtgesteld Droomt uoèk van 'neigen huis! Komisch misverstand Sorensen trekt zich terug als directeur CIA Sjah acht oorlog niet onwaarschijnlijk NA HERHAALD UITSTEL VAN EXECUTIE PRAAG BEVESTIGT ARRESTATIES VAN DISSIDENTEN LEIDSE SPAARBANK Hulp aan Israël inkrimpen DINSDAG 18 JANUARI 1977 Theodore Sorenson op het moment, dat Jimmy Carter op 23 decem ber vorig jaar bekendmaakte, dat hij hem als directeur van de CIA voorstelde. Gisteren zei Sorenson, dat hij zich van deze post terug trekt. WASHINGTON (AFP) - Theo dore Sorensen heeft gisteren voor het Amerikaanse Con gres meegedeeld dat hij zich terugtrekt als kandidaat voor het directeurschap van de CIA, de Amerikaanse inlich tingendienst. Sorensen was door Jimmy Carter voorge dragen als directeur van de CIA. De kandidatuur van Sorensen was in de senaatscommissie voor de inlichtingendiensten, die zijn benoeming zou moe ten goedkeuren, een omstre den zaak geworden. Sommige leden hadden al laten doorschemeren dat ze zouden tegen stemmen. Sorensen, die een naaste medewerker van president John Kennedy is geweest, kwam in opspraak toen bekend werd dat hij in dertijd geheime documenten heeft meegenomen uit het Witte Huis, en de stukken heeft gebruikt in een boek. Senators hebben ook opge merkt dat Sorensen later een belastingvermindering wist Toen Sorensen gisteren voor de senaatscommissie verscheen begon hij met het voorlezen van een tien pagina's tellende verklaring, waarin hij zei dat „hij zich niet zou laten intimi deren door degenen die mij willen treffen of mij via gou verneur Carter willen tref fen". Na het voorlezen van deze tevo ren opgestelde verklaring legde Sorensen zijn papieren opzij en zei tegen de commis sie: „Maar het is nu duidelijk dat een aanzienlijk deel van de Senaat en van de inlichtin gendiensten niet bereid is een buitenstaander zoals ik te aanvaarden als directeur van de CIA. Het is evenzeer duide lijk dat blijven vechten voor deze post - zoals ik van nature geneigd ben te doen - alleen maar moeilijkheden zal ople veren voor de nieuwe rege ring in het geval mijn kandi datuur wordt verworpen of mij zal kortwieken in mijn doelmatigheid als directeur als mijn kandidatuur wordt aanvaard". te krijgen omdat hij enkele Onder de regering-Kennedy van „zijn" stukken teruggaf aan de regering. Als bezwaar tegen Sorensens benoeming is ook aangevoerd dat hij geen ervaring heeft met inlichtin genwerk en dat hij tijdens de wereldoorlog militaire dienst weigerde op grond van gewe tensbezwaren. Toen de senaatscommissie gis teren de hoorzitting over So rensens benoeming begon maakte Sorensen voor de commissie bekend dat hij Carter had gevraagd zijn kan didatuur voor de CIA-post te rug te nemen gezien de groeiende stroom van kritiek. Het afgelopen weekeinde heeft Carter Sorensen in be scherming genomen tegen de kritiek en zijn vertrouwen in hem uitgesproken. Sorensen eenvan de be langrijkste presidentiële ad viseurs, die Kennedy's rede voeringen schreef en ook in belangrijke mate bijdroeg aan de wetgeving. Toen Carter Sorensen voordroeg voor de CIA-post wees de gekozen president er op dat zijn kan didaat onder Kennedy deel nam aan de vergaderingen van de nationale veiligheids raad en invloed uitoefende op de beslissingen die op hoog niveau genomen werden. Op grond daarvan meende hij dat Sorensen beschikte over voldoende inzicht en ervaring met het inlichtingenwerk. De recente kritiek op Sorensen wees Carter afgelopen wee keinde als ongegrond en on rechtvaardig van de hand. Aanslagop Moboetoe NEW YORK (Reuter/AFP) - De sjah van Iran heeft en een vraagge sprek met het weekblad Newsweek verklaard te geloven dat een oorlog nog voor het eind van deze eeuw onvermijdelijk is als de rijke en de arme landen voor die tijd hun ge schillen niet bijleggen. Hij zei ook dat Iran niet zal terug komen van zijn samen met nog tien leden van de organisatie van olie uitvoerende landen (OPEC) geno men besluit de prijzen van de olie dit jaar met 15 percent te Verhogen. Op de vraag wat er zal gebeuren als de geïndustrialiseerde landen en de ontwikkelingslanden hun geschil len niet bijleggen, antwoordde de sjah: „De rijke landen worden steeds rijker en de arme steeds ar- "Houdt dit in dat er oorlog komt?", aldus de volgende vraag. "Onget wijfeld en wel omstreeks de eeuw wisseling", zo antwoorde de sjah. Men vroeg hem toen aan welke kant Iran dan zou staan. "Dat hangt ervan af. Als jullie (de geïndustria liseerde landen) je verantwoorde lijkheid beseffen, staan we natuur lijk aan jullie kant als jullie ons tenminste niet wegduwen". Volgens de sjah betekent verant woordelijkheid in dit geval dat de rijke landen zich de noden van de arme aantrekken. "Als jullie maar doorgaan je produkten tegen steeds hogere prijzen te verkopen, hoe zullen de arme landen die goe deren dan kunnen kopen en hoe De sjah wees er op dat India dat 690 miljoen mensen telt, minder con sumeert dan Nederland met 13 mil joen inwoners. Over de OPEC merkte hij op niet te geloven dat deze organisatie zal uiteen vallen in verband met het geschil om de ver hoging van de olieprijzen. UTAH (Reuter/UPI) - De Amerikaan Gary Gil more is toch terechtgesteld. De executie werd verricht nadat een rechtbank van beroep in Den ver een enige uren tevoren door een federale rechter in Salt Lake City bepaald uitstel van exe cutie had opgeheven. Deze opheffing geschiedde slechts acht minuten voor het tijdstip waarop de executie van Gilmore was vastgesteld. De terechtstelling van Gilmore had dood veroordeelden. Eén van hen, plaats ongeveer 16 minuten na zon- Jerry Lane Jurek, zou morgen op sopgang plaatselijke tijd en om de elektrische stoel zijn einde moe- 16.05 uur onze tijd. Het vuurpeloton ten vinden. Zijn executie zou bo- van Gilmore bestond uit vijf vrij- vendien, volgens een recent besluit willigers. van een federale rechter, door de televisie uitgezonden moeten wor- Gilmore is de eerste terdoodver- den. Maar het Amerikaanse opper- oordeelde in de V.S. die sinds 1967 ste gerechtshof heeft de voltrek- is terechtgesteld. king van het doodvonnis aan Jurek Hij werd te 7.48 uur plaatselijke tijd (15.48 uur onze tijd) in zijn witte ge vangenisuniform met een busje naar de plaats van executie ge voerd. In het medisch centrum van de universiteit van Utah zijn delen van het lijk van Gilmore voor trans plantatiedoeleinden verwijderd. In de komende dagen zal de as van Gilmore uitgestrooid worden bo ven de stad Pravo in Utah. Uitstel In de nacht van zondag op maandag had de federale rechter Willis Ritter besloten tot uitstel van executie gedurende tien dagen, wegens „de Voor zijn dood heeft Gilmore be- twijfelachtige grondwettigheid" paald, dat de inkomsten uit zijn le- van de doodstraf. De adjunct- vensverhaal niet alleen aan zijn procureurgeneraal van Utah te- verwanten ten goede zullen komen kende onmiddellijk beroep aan en maar ook voor een groot deel de na- een federaal hof van beroep, dat in gelaten betrekkingen van de twee spoedzitting bijeengekomen was, mensen die hij van het leven heeft besloot gisteren na tien minuten beroofd, beraad het uitstel van rechter Ritter op te heffen. De vier getuigen van de terechtstel ling van de 37-jarige Gilmore spra ken slechts kort met journalisten na de executie. De dood van Gilmore heeft intus sen de deur geopend voor verdere executies in de Verenigde Staten. Gilmore wilde terechtgesteld wor den, voornamelijk omdat hij niet in de gevangenis wenste weg te kwij nen. Per brancard wordt het stoffelijk overschot van Gilmore het medisch centrum x binnengereden. Hij heeft zijn lijk aan de instelling ter beschikking gesteld. de universiteit i ADVERTENTIE Slachtoffer Gilmore schreef eens aan een neef, dat hij achttien jaar in gevangenis sen had doorgebracht en zich als een slachtoffer voelde. Voor zijn terechtstelling kreeg Gilmore een zwarte kap over het hoofd. De journalist Lawrence Schiller, die een biografie van Gilmore aan het schrijven is, is bij de executie aanwezig geweest. Gilmore werd in oktober vorig jaar ter dood veroor deeld wegens moord in koelen bloede op een hotelbediende te Pravo in Utah. Deze moord werd in juli vorig jaar gepleegd. Hij heeft een tweede moord be kend, waarvoor hij evenwel niet be recht is. Nog 355 In de Amerikaanse gevangenissen bevinden zich thans nog 355 ter PRAAG (ANP) - Het officiële Tsje- choslowaakse persbureau CTK heeft gisteren voor het eerst mel ding gemaakt van de arrestatie van een viertal dissidenten vorige week. Drie van de genoemden heb ben het onlangs uitgegeven mani fest „Charta '77" ondertekend. Van slechts één arrestant werd de volledige naam genoemd. Dit is Otto Ornest, de voormalige direc teur van de Praagse stadstheaters De daarnaast genoemde initialen van de andere drie arrestanten ko men overeen met die van de schrij ver Vaclav Havel, de oud-journalist Jiri Lederer en de oud-directeur om de strijders voor de burgerrech ten in Tsjechoslowakije niet in de steek te laten. Mlynar deed zijn oproep in een open brief naar aanleiding van de arrestaties die de laatste dagen ver richt zijn onder de ondertekenaars van het manifest „Charta '77" waarin de Tsjechoslowaakse rege ring beschuldigd wordt van schen ding van de akkoorden van Helsin ki. Mlynar stelde in zijn oproep dat het nu aan de Westeuropese regeringen en partijen is om te voorkomen dat de tweede maal binnen 10 jaar i het Praagse Vinaohrady thea- verdedigers van de mensenrechten ter in Praag, Frantisek Plavlicek. de burgerlijke grondrechten "op Volgens CTK worden alle vier be- brute wijze als rustverstoorders schuldigd van „ernstige criminele schadelijke individuen tot zwijgen BRUSSEL (ANP) - Een merkwaar dig incident bij de aankomst van de Zaïrese president, Moboetoe Sese Koko, gisteren op de Brus selse luchthaven Zaventem, heeft voor heel wat opschudding en verwarring gezorgd. Functionarissen van de Belgische veiligheidsdienst op de luchtha ven rekenden een van de veilig heidsmannen van president Mo boetoe in, omdat hij een machine pistool bij zich droeg en omdat ze vreesden dat de man een aanslag op de president wilde plegen. Kort na het incident circuleerden er geruchten en berichten over een aanslag die plaatsgevonden zou hebben. Een woedende woord voerder van de Zaïrese ambas sade in Brussel sprak onmiddel lijk van leugenachtige aantij gingen". Gisterochtend arriveerde de Zaï rese president op de Brusselse luchthaven, voor een werkbezoek van een week. De Belgische ko ning Boudewijn begroette hem daar. Op dat moment dat de auto met de koning en de president de luchthaven zou verlaten drong dent te zijn geweest. De man met het machinepistool was namelijk een van de veiligheidsmensen van president Moboetoe. Hij had evenals collega's van hem toe stemming gekregen om zich in burger en gewapend onder het publiek te begeven. De man werd vroeg in de middag vrijgelaten nadat een lid van de Zaïrese am bassade hem was komen identifï- De Leidss Spaarbank geeft u een deskundig en betrouwbaar hypotheekadvies activiteiten tegen de grondslag de republiek". Voorts worden de vier ervan be schuldigd herhaaldelijk contacten te hebben gehad met vijandelijke buitenlandse krachten en met emi granten. De beschuldigingen die tegen het viertal zijn ingebracht vallen onder een speciaal gedeelte van het Tsje choslowaakse wetboek van straf recht. In geval van hoogverraad kunen zij krachtens deze wet ter dood worden veroordeeld. De voormalige secretaris van het centrale comité van de Tsjechoslo waakse communistische partij, Zdenek Mlynar, heeft gisteren een beroep gedaan op de regeringen en politieke partijen in West-Europa worden gebracht." zich een zwarte man door de me nigte. Op een gegeven moment haalde hij een machinepistool te voorschijn. Omstanders wierpen zich op de man en de veiligheids dienst van de luchthaven rekende hem in. Later bleek het gehele geval eerder een komisch dan een ernstig inci- De Zaïrese veiligheidsagenten wa ren al een week in Brussel. Hun identiteit was bij de Belgische veiligheidsdienst bekend. Ze hadden, aldus de Zaïrese ambas sade, toestemming om gewapend te patrouilleren. Maar het Belgi sche ministerie van Buitenlandse Zaken liet desgevraagd weten dat men het in België gewoon vindt dat veiligheidsmensen een verdedigingswapen" dragen Senrc^r" op^SgeTrongenTè 'waarmee een pxstool of revolver enorme financièle en militaire hulp bedoeld wordt) en met een .aan- van de Verenigde Staten aan Israël valswapen"(het machinepistool). in te krimpen „Hierdoor geloven de Israëlische leiders dat ze er onder uit kunnen een prijs voor vrede in het Midden-Oosten te betalen", zo schrijft de vereniging van 300 Ka- Westeuropese Kamerleden tot Carter: DEN HAAG (SP) - De parlemen taire vereniging voor Euro- Arabische samenwerking heeft er volger bfj de nieuwe Amerikaanse presi- De brief Dat machinepistool achtte men kennelijk wat te veel van het goe- merleden uit allerlei Westeuropese landen in een open brief aan de op- president Ford. ook ondertekend door vijf Nederlandse parlementariërs: Van Eisen (KVP), Roethof (PvdA), Ter Beek (PvdA), De Vries (PvdA) en Beekmans (D'66). De Westeuropese parlementariërs willen dat Carter afstapt van de oude belofte van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger om niet met de Pales- Dodental in haven van Barcelona stijgt tot 24 BARCELONA AFP/Reuter) - Niet negen, maar minstens 24 Amerika nen zijn gistermorgen gedood en 18 gewond toen het vaartuig waarin zij zaten kapseisde na een aanvaring met een Spaanse vrachtvaarder. De slachtoffers waren allen juist te ruggekeerd van verlof aan de wal en werden door een speciaal vaar tuig teruggebracht naar het heli koptermoederschip Guam. Het 17 meter lange Amerikaanse scheepje had op het moment van de tijnse bevrijdingsorganisatie te derhandelen, zolang de PLO het aanvaring 110 matrozen en bestaan van Israël niet erkent. Deze niers aan boord belofte van Kissinger heeft de ma noeuvreerruimte voor de Ver enigde Staten in het Midden- De 380 ton metende vrachtvaarder werd door sleepboten de haven in gesleept. Naar de oorzaak a Oosten ernstig belemmerd, vinden ongeluk wordt een onderzoek inge- steld. Euro- Er werden toen nog 10 tot 15 opva- Arabische samenwerking vindt dat Amerika het recht van de Palestij- nen om een eigen staat op te richten moet steunen. renden vermist. Het was niet zeker of al deze mensen zich aan boord van het gekapseisde vaartuig be vonden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11