LEIDSCH DAGBLAD Boekowski wil graag in Leiden komen studeren Executie Gilmore opnieuw uitgesteld Vervoersboycot Z-Afrika stelt niet veel voor DHH EDBffiBnr vandaag AJAX LEIDT WEER mm.. msÊ. Ford dient begroting nog net in LEIDSCH DAGBLAD Aanslag op Moboetoe mislukt MAANDAG 17 JANUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35141 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Natte voeten LE1DSCHENDAM - Nadat zijn Renault van de weg was geraakt heeft zondagmiddag een automobilist twintig mi nuten gestaan op het dak van zijn auto die midden in de sloot naast de rijksweg was be land. Omdat hij geen nat pak wilde halen bleef de man niets anders over dan op het dak van zijn auto te wachten tot de Leidschendamse brandweer hem met een ladder uit zijn eenzame positie kwam bevrij den. Komende uit de richting Rot terdam raakte de auto gister middag om vier uur door on bekende oorzaak van de rijksweg tussen Leiden en Leidschendam. De auto be landde zwaar beschadigd in de naast de rijksweg gelegen sloot, maar de bestuurder bleef ongedeerd. De automobolist wist op het dak van zijn auto te klimmen en kon zo verder on gemak beperken tot een stel natte voeten. Om niet nog nat- ter te worden heeft hij twintig minuten gewacht op de verlos sende brandweer. WASHINGTON (DPA) - Drie da gen voor zijn vertrek uit het Witte Huis heeft president Ford het Ame rikaanse Congres een ontwerpbe groting voor het cp 1 oktober be ginnende begrotingsjaar 1978 voorgelegd. Fords voorstellen voorzien in uit gaven van in totaal 440 miljard dol lar (lopende begrotingsjaar 411,2 miljard dollar). De feitelijke betekenis van dit ont werp wordt door de machtswisse- limg in het Witte Huis en het feit dat het door de Democraten beheerste congres bij de definitieve vaststel ling van de begroting een belang rijk woordje meespreekt, sterk verkleind. Weliswaar is ongeveer driekwart van de uitgaven voor het komende begrotingsjaar door al aangenomen wetten en gesloten verdragen vastgelegd, maar de nieuwe president Jimmy Carter kan toch bij enkele, belangrijke onderdelen voor verschuivingen bij de uitgaven van de overheid zorgen. ADVERTENTIE Kleurvergroting KADO Bij elke kleurentilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken, krijgt li een kleurvergroting. Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Leiden Mist Droog weer maar op veel plaatsen mist. Overdag ook enkele opklaringen. Van nacht weinig wind en minimum tempe raturen tnssen min één en min vier graden. Maxima morgen omstreeks 2 graden, In mlstgebieden om het vries punt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 januari Zon op: 8.38 uur; onder 17.03 uur. Maan op: 7.12 uur; onder. 16.08 uur. Hoogwater te Katwijk om 1.54 en 14.14 uur, laagwater om 10.14 en 22.35 uur. (Van onze verslaggever) LEIDEN/SCHIPHOL - De Sowjetrussische dissident Wladimir Boekowski wil graag aan de Leidse univer siteit gaan studeren. De Ne derlandse taal zou daarbij geen belemmering voor hem zijn. „Want ik weet dat er in Leiden goede cursus sen in het Nederlands wor den gegeven", zei hij afgelo pen zaterdag bij zijn aan komst op Schiphol. Tijdens een korte persconferentie voor de massaal toegestroomde schrijvende pers, radio en tv ver klaarde de 34-jarige Boekowski dat hij nog geen antwoord kon geven op de vraag of hij al definitief had besloten waar hij zou gaan stude ren. Het doel van zijn bezoek aan Leiden is om de mogelijkheden daartoe te bespreken. De dissident is overigens pas van ochtend in Leiden aangekomen, waar hij in Hotel Nieuw-Minerva een gesprek had met een Deense journalist. De verdere dag zou hij voornamelijk besteden aan be sprekingen met de subfaculteit bio logie van de universiteit. Om streeks half zes zou hij officeel worden omtvangen in het acade miegebouw aan het Rapenburg, o.a. in het bijzijn van het college van burgemeester en wethouders. Het afgelopen weekeinde heeft hij ge logeerd bij Henk Wolzak, voorzitter van het comité Redt Wladimir Boekowski", in Amsterdam. Uit Parijs Boekowski die al in 1972 door de Leidse universiteit werd uitgeno digd om zijn biologiestudie (in het bijzonder neurofysiologie) hier voort te zetten, werd afgelopen za terdagmiddag om tien over half zes op Schiphol verwelkomd door mr. K. J. Cath, voorzitter van het col lege van bestuur van de universi teit. Hij was van Londen naar Parijs gevlogen om daar, op speciaal ver zoek, de pers te woord te staan en vervolgens was hij doorgereisd naar Schiphol. Morgen zal hij naar Den Haag gaan om daar besprekingen te voeren met parlementsleden. Dit in ver band met zijn plannen om acties op touw te zetten voor de vrijlating van politieke gevangenen in de Sowjet-Unie. Woensdagochtend vertrekt hij naar Duitsland om daar over hetzelfde onderwerp te praten met oude en nieuwe relaties. Daarna reist hij door naar zijn moe der in Zürich. Daar hoopt hij eind van deze maand aan te komen. „Ik heb mijn moeder de laatste zes jaar nauwelijks gezien", zei Boekowsky zaterdag, „dus ik geloof dat ik nu wel eens even tijdmag uittrekken om aandacht aan haar te besteden." Zie verder pagina Leiden. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 1 februari 19// en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half gekJ en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: ndres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Boekowski met bontmuts) op de brug bij het academiegebouw van de Leidse universiteit aan het Ra penburg. Links van hem mr. Cath, voorzitter van het college van be stuur, en rechts resp. voorlichter Reinhardt en dr. H. P. Nooteboom, die deel uitmaakt van de universi taire werkgroep die delcomst van de dissident heeft voorbereid. (Foto Jan Holvast). UTRECHT (ANP) - De door de ver- maar ook dat schip is nog niet ko- voersbonden NW/NKV voor deze men opdagen. Wat het wegvervoer week aangekondigde boycot van of het spoorwegvervoer betreft zijn vervoer uit en naar Zuid-Afrika by de Vervoersfederatie vandaag stelt - naar zich vandaag liet aan- evenmin meldingen binnen geko- zien - niet veel voor. De Vervoers- men over „besmette" ladingen, federatie zette de boycot op touw in het kader van het internationaal BRUSSEL (Reuter/DPA) - De pre sident van Zaïre Moboetoe is van daag kennelijk ternauwernood aan een aanslag ontsnapt. Kort na zijn aankomst op het vliegveld van Brussel plakte de politie een man in de kraag die onder zijn jas een ma chinepistool verborgen hield. Dit gebeurde op het moment dat Moboetoe en koning Boudewjjn op het vliegveld uit een auto stapten. Veiligheidsfunctionarissen van Zaïre wierpen zich onmiddellijk op de man en voerden hem weg. De verdachte was naar verluidt in het bezit van een Zaïrees paspoort. Amerikaanse matrozen komen om bij aanvaring BARCELONA (AFP/UPI)- By een aanvaring tussen een Amerikaans landingsvaartuig en een Spaans vrachtschip dat de haven van Bar celona binnenvoer zijn vanochtend vroeg zeker negen Amerikaanse matrozen omgekomen en 19 ge wond. Het landingsvaartuig had meer dan 100 matrozen aan boord die van de wal naar hun schepen (van de zesde vloot) zouden worden terugge bracht. Het landingsvaartuig kap seisde na de aanvaring. Volgens de Amerikaanse ambas sade in Madrid zijn er zeker 96 over levenden. De slachtoffers waren opvarenden van het aanvalstransportschip Trenton en het helikopterdekschip Guam. Er zijn zeker vijf vermisten. Volgens latere berichten is het niet zeker of het landingsvaartuig met het vrachtschip in aanvaring is ge weest of is omgeslagen toen het een scherpe uitwijkingsmanoeuvre wilde maken. 18 pagina's Feyenoord-trainer Boskov moest het opnieuw benad rukken: "Feyenoord gaat pas werken na een achter stand". Ook bij Telstar bleek die karaktertrek weer eens, de Rotterdamse ploeg verloor daar met 1-0. Dankzij een treffer, die werd gescoord op aange ven van middenvelder Ton Kamphues. De Leidenaar vond de winst niet eens zó verrassend. "Op eigen veld kan Telstar alles". Ajax profiteerde van de mis stap van de aartsrivaal. Een "fout" van Oranje kandidaat Hugo Hoven- kamp stelde Ruud Geels in de slotfase van het duel tegen AZ'67 in staat alsnog te scoren: 1-0. Hovenkamp was diep ontgoocheld; de bij de wedstrijd aanwezige interimbondscoach Zwartkruis verliet het Ajax stadion als een geluk kig mens. "Ik heb een aan tal spelers voortreffelijk zien voetballen. De vorm van een aantal kandidaten voor het Nederlands elftal is groeiend". Nu het voetbalprogramma van de zaterdag- en de zon dagamateurs geheel werd afgelast, ruimschoots aan dacht voor andere sport. Voor het Nederlands kam pioenschap veldrijden bij voorbeeld. Nieuwkoper Kees v.d. Wereld bereikte bij de amateurs een derde plaats, de jeugdige Swift- renners John Kuyvenho- ven en Alois Goossen reden bij de nieuwelingen naar erenlekken. Nog meer regionale sportlie den deden van zich spre ken. Zoals Jan Boere uit Rijpwetering, die verras send goed voor de dag kwam tijdens de schaat- sinterland tegen Zweden. Nederland kan de schaat- stoekomst zonnig inzien: ook de sprinters triom feerden. Voor de basketbal lers van M/Leiden kwam eindelijk de lang verbeide overwinning. In de slotfase van het duel tegen DDRZ trok Leiden nu eens zelf aan het langste eind PAGINA'S 9-15 Sadat is bereid Israël waar borgen te geven PAGINA 5 Het werkgeversfront "scheurt" onder de drei ging van staking PAGINA 7 t/1' - yd vakbondsprotest tegen het apar theidsregime in Zuid-Afrika en de onderdrukking van de zwarte vak beweging aldaar. De internationale vakbondsorganisaties IVW en WVA riepen deze week uit tot in ternationale protestweek. Havens Doelwit van de boycot in ons land zouden vooral de havens moeten worden. Maar volgens een woord voerder van de Vervoersfederatie NW/NKV valt de boycot in de ha vens min of-meer in het water om dat er voor zover bekend geen ver voer is dat voor zo'n boycot in aan merking komt. „Er valt gewoon niets te boycotten. We weten niet in hoeverre dat toeval of geen toeval is", aldus de woordvoerder. „Maar in het algemeen is het vervoer op Zuid-Afrika ook niet zo erg inten sief'. Niet terug Deze week worden in het geheel geen inkomende of vertrekkende Zuidafrikaanse schepen in de Ne derlandse havens verwacht, aldus de Vervoersfederatie. Het enige Nederlandse schip dat volgens het vaarschema deze week naar Zuid- Afrika zou vertrekken is de „Kaap stad" van de Nederlandse Scheep vaart Unie. Dit schip had 19 januari het zeegat moeten kiezen, maar zo ver de Vervoersfederatie bekend is het schip nog niet eens van zijn vo rige reis in Rotterdam terugge keerd. In Rotterdam werd deze week ook al een Engels schip met Zuidafrikaanse lading verwacht, SALT LAKE CITY (UP1) - Een federale rechter heeft van morgen vroeg de executie van Gary Gilmore wederom opge schort. Dit gebeurde nog geen zeven uur voor het tijdstip waarop de36-jarige, wegens moord, ter dood veroordeelde door een vuurpeleton terecht gesteld zou worden. De rechter stelde een nieuwe zitting van de rechtbank vast voor behande ling van de zaak op 27 januari. „Niemand kan met zekerheid zeggen, dat de wet inzake de doodstraf in Utah in overeen stemming met de grondwet is," aldus rechter Ritter. „Er is te veel onzekerheid en te veel haast. „Noch het hooggerechtshof van Utah noch het hooggerechtshof van de VS heeft de wet grond wettelijk verklaard en zolang dat niet is gebeurd heeft de staat Utah niet de bevoegdheid tot de executie over te gaan". De plaatsvervangend procureur- generaal van Utah, Michael Deamer, zei dat de volgende executie-datum voor Gilmore vermoedelijk over veertig da gen zou zijn. Gilmore was al helemaal op zijn executie voorbereid. Zijn „laat ste" avond had hij doorge bracht met zijn familie en advo caten. Een woordvoerder van de procureur-generaal van de staat Utah verklaarde niet te overwe gen in beroep te gaan vóór het vastgestelde uur van de execu tie. Het was de derde uitstel van executie van Gilmore, die zelf had geweigerd in beroep te gaan tegen zijn doodvonnis. De vorige keren van uitstel onder nam hij pogingen tot zelfmoord. Gilmore reageerde boos op het besluit van rechter Ritter. Hij schold hem uit. Overigens schijnt er de grootste verwarring te heersen onder de gevangenis- en gerechtelijke autoriteiten van Salt Lake City. De directeur van de gevangenis zei in antwoord op vragen van Gary Gilmore journalisten dat de voorberei dingen voor de executie door gingen met het oog op een even tueel beroep van de procureur- generaal tegen het besluit van rechter Ritter.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1