Rhodesië verhardt standpunt De man die viel over Suez 'Hardenzetten Hoesak klem m Ontvoerders van Oriol geven zelf boodschap af Kerncentrale W.-Duitsland vierde maal Stopgezet Bomaanslagen Parijs protesteert bij de Palestijnen Vrouw tot minister in China benoemd ZATERDAG 15 JANUARI 1977 Manifest van intellectuelen in Tsjechoslowakije Gustav Hoesak LONDEN (SP)-Der barsting van samenhangende oppositie van Tsjechoslo- waakse intellectuelen, voor het eerst sinds de Sowjet-inval in Tsjechoslowakije in 1968, vormt een ernstige bedreiging voor de positie van partij-leider Gustav Hoesak De aanhangers van een harde aanpak, met se cretaris Vasil Bilak van het Centrale-Partijcomite voorop, geven Hoesak nu de schuld van het vorige week verschenen Handvest 77, waarin 242 voor aanstaande Tsjechen proteste ren tegen de onderdrukking van de mensenrechten in hun land. Volgens berichten uit Praag heeft Bilak strenge maat regelen geëist tegen „onverbe terlijke heivormers". De roep om harde aanpak van dissidenten zal nog wel luider worden naarmate het Handvest 77 meer publiciteit krijgt. Het zint de „harden" allerminst dat zulke documenten steeds vaker hun weg naar het Westen vin den en dat er daar grote aan dacht aan besteed wordt. Husak heeft de partijleiding in 1969 na de Sowjet-ii genomen van Alexander Doeb- sek de leider van het korte Tsje chische avontuur van „com munisme met een menselijk ge zicht". Verwacht wordt dat Hu- sak flink de wind van voren zal krijgen in het Centrale Comité, spoedig in Praag bijeen zal ko men. Bekend is dat hij altijd zijn best gedaan heeft om de eisen van strengere maatregelen tegen dissidenten (en vooral tegen Doebsek en zijn aanhan gers) af te r Door Lajos Lederer waarop de Praagse politie sedert de publikatie van het handvest opgetreden is tegen de leiders van de nieuwe beweging voor de burgerrech ten, duidt er wel op dat de lei ding verdeeld is over de aanpak van deze nieuwe actie voor mensenrechten. Verscheidene dissidenten, zoals Doebsek mi nister van buitenlandse zaken Jiri Hajek en de twee bekende schrijvers Vaclav Havel en Ludvik Vacoelik, zijn tweemaal gearresteerd en tweemaal vrij gelaten en toen het afgelopen weekeinde ten slotte nogmaals aangehouden voor urenlange ondervraging. Samen met an dere ondertekenaars van het handvest werden zij wel weer op vrije voeten gesteld, maar met de boodschap dat zij zich voor verder verhoor moesten melden. Er wordt hun nu „on dermijnende activiteit" verwe ten. Aangemoedigd door de v ring van de gezagsdragers heeft de vermaarde schrijver Pavel Kohout zich zelfs durven laten interviewen door de, Oosten rijkse televisie en door westerse kranten en persbureaus. Ko hout en zijn vrouw zijn maan dag ook opgepakt, evenals een van Doebsek beste vrienden, Frantisek Kriegel, die tijdens de „Praagse lente" van 1968 lid was van het partijpresidium dat naar democratische hervor mingen streefde. denten in het Westen gepubli ceerd zijn. De altijd gezagsge trouwe pers doet vrijwel dage lijks aanvallen op „de kleine groep verraders en afvalligen" die het land al eens eerder bijna op de rand van een ramp heb ben gebracht. Radio-Praag ver telt dat die mensen „gezien de zachte behandeling die hun in het consolidatieproces ten deel gevallen is, nu kennelijk beslo ten hebben dat zij wel zo onge veer alles kunnen wagen". De betekenis van de dreigende daden en woorden is duidelijk. De voorstanders van harde aanpak hebben het, althans voorlopig, voor het zeggen en zij maken er zich wejnig zorgen over wat voor indruk het Wes ten en zelfs de niet- Oosteuropese communistische partijen krijgen van Tsjechos lowakije. Ontspanning is voor hen geen welkome zaak, maar iets om bang van te zijn. Wat er voor verdere stappen op komst zijn en hoe ver ze zullen gaan, hangt af van de krachtsverde ling in de Praagse leiding - en in laatste aanleg ongetwijfeld van het Kremlin. Observer-dienst Vrouw Zweedse premier in hongerstaking PRETORIA/SALISBURY (DPA) - Het bestuur van de in Salisbury regerende Rhodesië-partij heeft elk Brits aandeel in een Rhodesische over gangsregering afgewezen. Naar gisteren in Salisbury bekend werd heeft partijvoorzitter Des- mond Frost de regering-Smith op geroepen zowel de Britse be moeiingen als ook de "militante zwarte nationalisten" te negeren. Smith dient zich volgens Frost te richten op overeenstemming met die zwarten "die wel eerlijk geïnte resseerd zijn in het welzijn van Rhodesiërs, ongeacht hun ras". Waarnemers in Zuid-Afrika zien in deze positiebepaling van de Rhodesie-partij "de genadestoot Grits plan om de LONDEN (Reuter/ANP) - Lord Mozambikaanse leger het toestel neer tijdens een luchtaanval op Gaza door tien Rhodesische vlieg tuigen en een helicopter. Bij het bombardement werden verschei dene Mozambikaanse soldaten en Rhodesische vluchtelingen ge wond. aldus het persbureau. STOCKHOLM (UPI) - Mevrouw Solveig Faelldin, vrouw van de Zweedse premier, gaat 48 uur in hongerstaking uit protest tegen het cultuurbeleid van de regering. De actie wordt gevoerd door 365 men sen, die elk één dag van het jaar in hongerstaking gaan. Ze menen dat de regering onvoldoende geld be schikbaar stelt voor culturele acti viteit in Norrland, een noordelijk deel van Zweden. „Ik heb met mijn man niet over de actie gepraat, maar het zal zeker niet aan hem lig gen dat er voor Norrland niet vol doende geld is uitgetrokken", meent mevrouw Faelldin Sir Anthony Eden overleden BONN (SP) - Voor de vierde maal binnen anderhalf jaar moet de 250 megawatt sterke kerncentrale in het Beierse Gundremmingen we gens een technisch defect worden stopgezet. Als gevolg van een sto ring in een hoogspanningsleiding waarover de in de centrale opge wekte elektriciteit wordt afge voerd, is radio-actief stoom uit de kerninstallatie in een veiligheids reservoir terechtgekomen. Volgens het Beierse ministerie voor Milieu zaken heeft dit reservoir zich dade lijk automatisch gesloten, zodat geen gevaar voor personeel of om wonenden is ontstaan. Met het herstel zal twee tot drie maanden zijn gemoeid. In novem ber '72 kwamen twee monteurs in Gundremmingen om het leven toen stoom uit de centrale ontsnap te. De centrale is toen geruime tijd uitgeschakeld geweest. Van kor tere onderbrekingen was vorig jaar juni en oktober wegens kleine technische panne sprake. in Las Palmas ALGIERS (AFP) - Zes bommen zijn in Las Palmas op de Canarische eilanden tot ontploffing gebracht, terwijl een zevende gedemonteerd werd. Dodelijke verwondingen de den zich niet voor. Dit heeft de on afhankelijkheidsbeweging voor de Canarische eilanden, die zetelt in de Algerijnse hoofdstad Algiers, gisteren bekendgemaakt. De bommen, die aanzienlijke schade veroorzaakten, ontploften in de kantoren van het Spaanse reisbureau „Fernando Poo", de Zuidafrikaanse luchtvaartmaat schappij, het Spaanse reisbureau „Iberia" en de warenhuizen van „Simago". De onafhankelijkheids beweging heeft te kennen gegeven te zullen doorgaan met het plaatsen van bommen. Rhodesié-conferentie te redden De duidelijke verharding standpunt van blank-Rhodesië het Avon, tijdens zijn politieke loop baan beter bekend als sir Robert Anthony Eden, zal niet alleen de kennelijk een reactie op het besluit geschiedenis ingaan als de r die ontslag. Het feit dat hij Chamberlain de rug toekeerde, bezorgde Eden de vriendschap van Churchill en bij het uitbreken van de Tweede We- i de vijf frontlijnstaten zich poli tiek en diplomatiek geheel achter tegen de het door Robert Moegabe en Josja lain aan Nkomo geleide patriottisch front op te stellen. Hiermee, aldus waarnemers, heb ben de zwarte buurlanden van Rhodesië duidelijk gekozen voor militaire oplossing zich naast Churchill hevig verzette concessies van Chamber- Hitler, maar ook als de Britse premier die moest aftreden in verband met de eerste Suezcrisis in 1956. Met zijn lange gestalte, correcte kleding, jongensachtige glimlach genoemde vilthoed eldoorlog in 1939 meter van het Suez-kanaal waarbij de sleutelposities te Port Said, Ismailia en Suez tijdelijk door Britse en Franse troepen zouden •ordèn bezet. kwestie-Rhodesie. Voor de blanke met opgeslagen rand, was Anthony regering in Salisbury en ook de door de gematigde bisschop Moezorewe geleide zwarte nationa listen heeft nu duidelijk het "uur van de waarheid geslagen", zo meent men in Pretoria. Bij Rhodesische luchtaanvallen op de Mozambikaanse provincie Gaza is een toestel van de Rhodesische luchtmacht neergeschoten, zo meldt met Mozambikaanse persbu- De vier inzittenden zijn om het le ven gekomen. Rhodesië heeft het verlies van een vliegtuig al bekend Eden het typische voorbeeld een Britse diplomaat In 1923, hij was toen nog maar 26 jaar, werd de latere Lord Avon, voor de conservatieve partij geko zen in het Lagerhuis. Twee jaar la ter was hij parlementair secretaris van de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, sir Austin Chamberlain In de moeilijke jaren voor de Tweede Wereldoorlog klom de ster van Eden snel. Zo was hij minister van Buitenlandse Zaken toen pre mier Neville Chamberlain in 1938 gemaakt. matsr volgens Salisbury bereid bleek tot de verregaande zitting in de regering: Eden als nister voor het Gemenebest. Toen Churchill in 1940 regering vormde, kreeg Eden vankelijk de portefeuille om nog datzelfde jaar pen 1942 wees Churchill hem zijn opvolger. Eden verdween tijdelijk achtergrond toen de Conservatie ven de verkiezingen verloren Labour vlak na de oorlog aan bewind kwam. beiden Nasser verwierp het ultimatum ip 31 oktober begonnen Britse t franse luchtstrijdkrachten vanaf Cyprus en Malta aanvallen op Egyptische vliegvelden en andere i oorlog militaire doelen, te stap- Nasser blokkeerde het Suez-kanaal Buitenlandse Zaken. In door er schepen te laten zinken en de Verenigde Naties eisten aan de hand van een Amerikaanse resolu- de tie een onmiddellijk staken van het vuren. De Britten en Fransen eisten de legering van een vredesmacht van de Verenigde Naties tussen de Israëlsiche en Egyptische troepen. In 1951 kwamen de Conservatieven Israël accepteerde de e vloog het toestel boven zuidoost- Rhodesie toen het beschoten werd vanuit Mozambique. Hitier bij het drag van München. Eden, altijd al voorstander van een krachtige poli wankel geworden positie en zijn slechte ge- 1954 zondheidstoestand deden Eden op n de 10 januari 1957 besluiten zich uit de Mendes France te politiek terug te trekken. In juli 1961 benoemde de koningin hem tot Graaf van Avon, waardoor hij automatisch lid van het Hoger- ^folgen^^4ozambiqueschoothettiel^tegenoverHitlerenMussolinK PARIJS (UPI) - Premier Raymond Barre van Frankrijk heeft gisteren gezegd dat Parijs bij de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zal protesteren omdat de PLO een vi sum heeft aangevraagd voor Aboe Daoed. Barre zei ook te betreuren dat de kwestie-Aboe Daoed strub belingen in de Frans-Israëlische betrekkingen heeft veroorzaakt. Daoed, verdacht van het beramen van de overval tijdens de Olympi sche Spelen van 1972, werd vier da gen na zijn arrestatie in Parijs vrij gelaten, hoewel West-Duitsland en Israël om uitlevering hadden ver zocht. Barre zei dat Daoed niet op politie ke, maar op juridische gronden in vrijheid was gesteld. „De regering heeft altijd betreurd dat betrekkin gen tussen Parijs en Tel Aviv bij verscheidene gelegenheden zijn bemoeilijkt door gebeurtenissen, die voortvloeien uit omstandighe den die zich onttrekken aan de con trole van de twee landen", aldus Barre. Over de vraag of de Palestijnse lei der Aboe Daoed betrokken was bij de overval op het Olympische dorp in München in 1972, is gisteren uit verschillende plaatsen bewijsma teriaal aangedragen dat deze vraag met ja lijkt te beantwoorden. München verklaarde woordvoerder van het ministerie van Justitie dat er verschillende ge tuigenverklaringen zijn waarin wordt gezegd dat Daoed voor de overval in München verantwoorde lijk is geweest. In Amman bleek gisteren bij herle zing van stukken van een proces dat begin 1973 tegen Daoed ge voerd is, dat de Palestijn voor de Jordaanse rechter heeft verklaard tussen 1 en 4 september (ten tijde van de Spelen), in München ge weest te zijn. Voorts heeft Daoed toen verklaard in bagagekluizen van het centraal station in München wapens te heb ben gedeponeerd die later gebruikt werden door de terroristen voor de overval op het Olympische dorp. de macht. Sir Anthony kreeg opnieuw de portefeuille van Buitenlandse Zaken en onder zijn strijd Port Said en Port Foead leiding kwamen de verdragen met handen hadden gekregen. Iran over de olie en met Egypte Zijn door de Suez-crisis over het Suez-kanaal tot stand. Op de Geneefse Conferentie was het vooral aan hem en Fransman Pier danken dat er in Indo-China wapenstilstand tot stand kwam. Het toppunt van zijn Carrière be reikte Eden in april 1955 toen hij het huis werd premierschap overnam van Sir Winston Churchill. Op 26 juli 1956, tijdens een diner ter ere van Koning Feisal van Irak, ontving Eden het nieuws dat presi dent Nasser van Egypte de Suez- kanaalmaatschappij had genaast. Engeland en Frankrijk protesteer den direct en namen militaire voor zorgsmaatregelen. Samen met de Verenigde Staten belegden zij een conferentie van mogendheden die bij het kanaal belang hadden. Acht tien deelnemende landen richtten de "Vereniging van Gebruikers van het Suezkanaal" op. De crisis was hiermee echter niet voorbij. Op 29 oktober vielen Israëlsiche troepen de Sinaï binnen om, zo werd gezegd, de Egyptische bases uit schakelen van waaruit herhaal delijk aanvallen op Israëlsich ge bied waren gedaan. Eden hoorde het nieuws laat op de avond en binnen 36 uur kwam de crisis tot een hoogtepunt. De vol gendedag kregen de Egyptische en Israëlische vertegenwoordigers in Londen een Brits-Frans ultimatum waarin een termijn van twaalf uur werd gesteld voor terugtrekking van de troepen tot op vijftien kilo- MADRID (UPI/DPA) - Een onge veer 20-jarige jongeman heeft giste ren bij het Spaanse dagblad „In- formaciones" nieuwe boodschap pen afgeleverd van „Grapo", de naar het heet linkse groep die vijf weken geleden staatsraad voorzitter De Oriol kidnapte. De boodschappen waren een brief aan de minister van binnenlandse zaken Martin Villa en een persoon lijk schrijven van De Oriol aan zijn familie. Over de inhoud is nog niets meegedeeld. Beide brieven zaten in een grauwe envelop die door de brenger wer den gedeponeerd bij de balie van de krant. Daarop draaide de man zich om en rende naar buiten. Tot dusver heeft Grapo zijn bood- PEKING (Reuter) - Mevrouw Tsjen Moe-Hoea is benoemd tot Chinees minister voor de economische betrekkingen met het buitenland, zo heeft het pers bureau Nieuw China gisteren bekendgemaakt. Onder deze portefeuille vallen de overeenkomsten voor hulp aan de ontwikkelingslanden. Het persbureau Nieuw China onthulde niet wat er gebeurd is met Fang Ji, de man die tot voor kort minister voor de economische betrekkingen met het buitenland was.. Mevrouw Tsjen is een van de vier vrouwen die lid zijn van de ongeveer 35 leden tellende staatsraad. schappen altijd in telefooncellen of toiletten achtergelaten, waar men ze na telefonische melding kon gaan ophalen. „Grapo", de „anti-fascistische ver zetsgroep 1 oktober", heet een af splitsing te zijn van de „heropge richte communistische partij". Deze kleine beweging heeft zich op haar beurt indertijd van de com munistische partij PCE afgeschei den. Gezien allerlei onduidelijkhe den en vaagheden rond De Oriols ontvoering wordt in linkse kring echter de mogelijkheid opengela ten dat men te maken heeft met „doorgestoken kaart" van rechtse zijde. De Oriol is een vermogend indus trieel uit Baskenland en was als staatsraad-voorzitter onder Franco de vierde man van Spanje. Grapo zegt hem gevangen te zullen houden tot alle politieke gevange nen - nog 171 in getal - zijn vrijgela ten. De Spaanse regering heeft aangekondigd dat zij niet zal toege ven aan dit soort „chantage", maar is wel druk bezig met het bestude ren van een aanvullende amnes tiemaatregel. Koning Juan Carlos kondigde eind juli een gedeelte lijke amnestie af die niet gold voor plegers van politieke geweldsmisd rijven. Een spookachtig en ijzig de cor vormt de achtergrond voor deze foto: een brandweerman krabbelt overeind, nadat hij was gevallen op de stijf bevro ren ondergrond in de haven van New York. Een pakhuisbrand die geblust werd, terwijl het ontzettend hard vroor, zorgde voor een poollandschap, dat niet-poolreizigers de koude ril lingen bezorgt. een miljoen gulden aan prijzen Skol bier.elke week een feestelijke prijs: 26 cartons a 24 blikken ter waarde van 542,88. Feest met Skol in blik. Uit en thuis - Skol. Thuis bezorgd door SKOL Brouwerijen N.V. Breda. Te winnen in de Nationale Puzzeiaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9