Liefde van PvdA en PPR bekoeld Regering zal roken tegengaan Streven naar erkenning van geneeswijzen Acties tegen illegale Chinezen een succes zora nu ZELF voor HEERLIJK ZACHT WATER- Amfetamine- alternatieve fabriekje opgerold Vragen over rampbedrijf BUITENOM BINNENDOOR ZATERDAG 15 JANUARI 1977 DEN HAAG (SP) De liefde tussen de PvdA en de PPR is aardig aan het bekoelen. De directe aanleiding is de onenigheid in het progressieve kamp over.de uitbreiding van de splijtstoffenfabriek in Al melo. Maar de oorzaak zit dieper. Het zit de PvdA-top al langer niet lekker dat de radicalen van tijd tot tijd zo veel afstand nemen van het kabinet-Den Uyl. De PPR eet van twee walletjes, zo is de veelgehoorde klacht in de PvdA-gelederen. Aan de ene kant zitten de radicalen in een bondgenootschap met de PvdA en eisen een deel op van de eer voor de maatschappijhervormingen die het kabinet-Den Uyl tot stand wil brengen. Maar zodra er min der „leuke dingen voor de linkse mensen" aan de man gebracht moeten worden, geeft de PPR niet thuis. De opgekropte ergenis van de PvdA lijkt nu over de kwestie-Almelo tot uitbarsting te komen. In ronde woorden heeft de PvdA-top geëist dat de PPR onmiddellijk het drei gement van een kabinetscrisis over de vergroting van de Almelose fabriek inslikt. Zolang de PPR dat pistool op de borst van Den Uyl gericht houdt, piekert de PvdA er niet over om het linkse regeerakkoord voor vier jaar te verlen gen. Vandaag gaan de besturen van PvdA en PPR praten over voortzetting van de innige progressieve samenwerking. Ria Beckers, de lijstaanvoerder van de PPR, heeft de PvdA-eis tot nu toe afgewimpeld. „Ik vindt datje met dit soort belangrijke zaken geen ruilhandeltje kunt spelen. Zo van: jullie nemen een ander standpunt over kernenergie in, anders gaat de hele samenwerking niet door", zei ze even hard terug. Zeer tegen de zin van de PPR heeft het kabinet-Den Uyl êind vorig jaar in principe het groene licht gegeven voor vergroting van de produktie van verrijkt uranium in Alme lo. De definitieve beslissing is afhankelijk van twee voor waarden: er moet een betere financieel-economische opzet van de Almelose fabriek komen; er moeten waterdichte waarborgen komen dat het verrijkt uranium uit Almelo door andere landen niet misbruikt kan worden voor de fabricage van atoombommen. Minister Lubbers (Economische Zaken) en minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) kregen de opdracht om hierover te gaan praten met de Nederlandse partners in het ultra-centrifugeproject, Engeland en West-Duitsland. Maar al bij voorbaat staat voor de PPR vast dat zodra de regering de definitieve toestemming geeft voor de uitbrei ding van „Almelo" de PPR-bewindslieden Van Doorn, Trip en Van Huiten moeten aftreden. De PvdA die wel akkoord ging met de voorstellen van het kabinet, is erg boos over de onverzoenlijke houding van de PPR. De PvdA speelt hoog spel. Niet alleen staat of valt de pro gressieve samenwerking, maar ook het kabinet-Den Uyl. Want de PvdA staat op het standpunt dat als de PPR op stapt de socialisten moeten volgen. De PvdA stelt zich de laatste tijd steeds harder tegenover de PPR op. De voornaamste oorzaak is de verkiezingsneder laag waar de socialisten volgens de prognoses op aan ste venen. Gebleken is dat de meeste kiezers een voorkeur hebben voor een partij die zich niet al te extreem - hetzij door Jan Schinkelshoek naar links, hetzij naar rechts - opstelt. De formidabele stemmenwinst die voor een typische middenpartij als het CDA in het verschiet lijkt te liggen wijst daar ook op. Nu wil ook de PvdA bij het „midden" in de gunst komen. De koerswijziging van de PvdA is ook een stapje naar het CDA toe. De PvdA-top geeft een blijk van haar goede wil om met de christen-democraten door te regeren na 1977. Het is een overwinning voor premier Den Uyl, PPR het slachtoffer lijkt te worden. DEN HAAG (SP) - Het kabinet-Den Uyl gaat de sigaret, de sigaar en de pijp te lijf. Op voorstel van staats secretaris Hendriks van Volksgezondheid heeft de regering giste ren besloten om een reeks anti rookmaatregelen te treffen. Op pakjes sigaretten en doosjes sigaren moet voortaan een waar schuwing tegen het roken gedrukt worden. Een commissie van amb tenaren heeft de regering een jaar geleden geadviseerd er op te zetten: „Roken schaadt uzelf en anderen". Ook moet er op de verpakking van tabaksartikelen komen te staan hoeveel schadelijke stoffen er in shag, sigaren, sigaretten en pijpta bak zitten. Daarbij wordt waar schijnlijk uitgegaan van: teer, nico tine, koolmonoxyde en ammoniak. niet-rokers worden meer be schermd. Zo komen er geleidelijk aan meer coupè's voor niet-rokers in treinen. Momenteel is slechts een derde van de 120.000 zitplaatsen bij de NS taboe voor rokers. De regering gaat zelf het voor beeld geven, zo zei premier Den Uyl gisteravond na afloop van het kabi netsberaad. Het roken in over heidsgebouwen wordt zo veel mo gelijk tegengegaan. Geprobeerd zal worden om ambtenaren-vooral als ze in vergadering zijn - minder te laten roken. „Niet met dwangmaat regelen, maar op basis van vrijwil ligheid", verzekerde Den Uyl. De anti-rookmaatregelen zullen niet op stel en sprong worden inge voerd, zei premier Den Uyl. Stapje voor stapje wil de regering het ro ken terugdringen. Over de beperking van reclame voor sigaretten en sigaren - de meest ingrijpende maatregel - praat staatssecretaris Hendriks nog mèt de tabaksfabrikanten, de win- Amsterdamse recherche: AMSTERDAM - De Amsterdamse centrale recherche is zeer tevreden over de resultaten, die het deta chement van 16 marechaussees boekt bij de opsporing van illegaal in de hoofdstad, verblijvende Chi nezen. Het detachement, dat begin november aan de Amsterdamse po litie werd toegevoegd, heeft sinds dien meer dan 200 illegale Chinezen aangehouden. De arrestanten wor den onmiddellijk uitgewezen en op het vliegtuig naar Hongkong en Singapore gezet. "Het gaat geweldig, voor het eerst heb ik meer hoop op een effectieve geen kalkaanslag, spaart energie, wasmachine, boiler.geyser.cv en andere apparatuur! de veilige. sterke mayfly» centrale waterontharder helpt u hierbij probleemloos. voor slechts f. 1.50 per week min. besparing F200._per jaar. heerlijk voor uw persoonlijke verzorging. iiitmi;itioii;il^j^ATS HHHHHZ: Het kabinet-Den Uyl gaat het goede voorbeeld geven. Voor de middag wordt er in het ver volg in de ministerraad niet meer gerookt, zei premier Den Uyl gisteravond. Zo'n groot offer is dit niet voor de ministers, van wie er enke len kettingrokers zijn. Want het wekelijkse kabinetsberaad begint in de regel pas vrijdag morgens om elf uur. Staatssecretaris Hendriks - een stugge roker van sigaret ten - gaat het "proberen" om het roken te laten. keiiers en de reclamebureaus. De nadelen van een reclameverbod zijn dalende omzet van de tabak sindustrie en de detailhandel, min der werk voor de reclamebureaus. De regering snijdt zich met de anti-rookacties ook zelf in de vin gers. Hoe minder er gerookt wordt, hoe minder de schatkist jaarlijks opstrijkt aan tabaksaccijns. De fi scus ontving daaraan in 1976 1350 miljoen gulden. De regering treedt tegen het ro ken op na waarschuwingen van de Gezondheidsraad uit 1975. Als er niet op grote schaal acties tegen het roken gevoerd worden, zullen er volgens de Gezondheidsraad in de toekomst meer mensen op middel bare leeftijd overlijden. Ook ver wachtte de raad meer gevallen van ziekte en invaliditeit. De Gezondheidsraad drong er des tijds op aan voorrang te geven aan het bestrijden van het roken door de jeugd. SCHIPHOL - De Amerikaanse zanger Paul Anka is voor de eerste maal in Nederland. Hij kwam gisteren aan op Schiphol samen met zijn vrouw Ann. Paul Anka zal in ons land opnamen maken voor de TROS-televisie. bestrijding van de heroïnehandel", aldus commissaris Toorenaar. Vol gens hem zijn de meeste illegale Chinezen heroïnekoeriers en is dankzij de activiteiten van de ma rechaussees het heroïne-aanbod sterk teruggelopen. De laatste tijd zijn er al vele malen Chinezen gearresteerd, die meer dan 100.000 in hun bezit hadden. "En ze waren dan soms pas een dag in Amsterdam. In feite waren wij dan te laat met hun arrestatie, om dat zij de heroïne kennelijk al had den afgeleverd". GRONINGEN - De Groninger ge meentepolitie heeft in samenwer king met de recherchegroep rijks politie Zwolle gisteren een com plete installatie voor een amfeta- minefabriek opgespeurd. De instal latie, bestemd voor de vervaardi ging van zogenaamde peppillen, werd aangetroffen in een pakhuis in de Groninger Moesstraat. Het stond opgeslagen in een werkplaats die in gebruik was bij iemand die verder niets met de zaak te maken heeft. De politie vermoedt dat er alleen is proefgedraaid met de installatie. Waarschijnlijk was de installatie nog niet voor produktie in gebruik genomen. Het opspeuren van de installatie hield verband met het oprollen van diverse amfetaminefabricageke- tens elders in het land gedurende de laatste tijd. De politie heeft de werktuigen in beslag genomen. Ir. Lardinois grootofficier VLAARDINGEN - Ir. P.J. Lardi nois, oud-landbouwcommissaris in de Europese Commissie, is bij be vordering benoemd tot grootoffi cier in de orde van Oranje-Nassau. Minister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij heeft hem gisteravond, mede namens minis ter mr. M. van der Stoel van Buiten landse Zaken, de bij deze onder scheiding behorende versierselen uitgereikt tijdens een besloten af scheidsbijeenkomst. UTRECHT - De wet op het uitoefe nen van de geneeskunst van 1865 sluit therapeuten van niet-erkende geneeswijzen als acupunctuur en homeopathie uit. Toch wordt het aantal consulten van 'alternatieve' therapeuten in het vorig jaar ge schat op zeven miljoen. Wetswijzi ging is dringend nodig, omdat niet-erkende genezers nu nog steeds de wet overtreden. Deze oproep heeft de 'gelijke rechten voor alle genees wijzen' in een adres gericht aan staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid. De commissie, waarin 16 organisaties op het ge bied van 'alternatieve' geneeswij zen de krachten hebben gebun deld, treedt met de oproep aan de staatssecretaris voor het eerst naar buiten in haar streven om erken ning te krijgen voor - zoals wordt gesteld - 'het genezen, overal waar dat genezen juist blijkt te zijn'. Een doelstelling van de commissie is ook om, wat genoemd wordt, de financiële discriminatie op te hef fen, zodat ziekenfondsen en verze keringsmaatschappijen de onkos ten vergoeden van niet-officiële medische handelingen. 'Een punt is, dat de alternatieve geneeswijzen nu vooral nog bestemd zijn voor mensen, die zo'n behandeling kun nen betalen', zo zei drs. C. M. Schoonheim van de commissie gis teren in Amsterdam bij de presen tatie van het programma van een congres volgende week zaterdag. Gespreksonderwerp op het con gres zal onder meer zijn: de wezen lijke keuzevrijheid van de patiënt welke therapie en welke therapeut voor hem het meest aangewezen is. Volgens de heer Schoonheim zijn het niet alleen financiële drempels, die de keuzevrijheid beperken, maar kan er ook worden gesproken van sociaal-psychologische barriè res. Als voorbeeld noemde hij daarbij het aantal huisartsen, dat andere dan officiële geneeswijzen verwerpt en daar patiënten niet doorverwijst naar niet-erkende therapeuten. Maar ook de onbe kendheid van veel patiënten met meerdere geneeswijzen speelt hierbij een rol. DEN HAAG-Tweede Kamerleden hebben milieuminister Vorrink ge vraagd of het bedrijf General Elec tric Plastics toelaatbaar is in Be rgen op Zoom/Halsteren. Bij dit bedrijf ontsnapte donderdag giftig fosgeengas; achttien werknemers moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. "Ondanks de strin gente voorwaarden en eisen moet het bedrijf als ontoelaatbaar wor den gezien", aldus de kamerleden Hartmeijer en Worell (beiden PvdA). Beiden vallen over het feit dat er geen rampenplan was. Met het opnieuw starten van de fabriek moet volgens hen worden gewacht. ADVERTENTIE CARAVAN VERHUUR? toercaravans een caravan die past bij uw wagen Restitutie huurprijs bij aankoop an Riebeeckweg 2. Schiedam. 010 -15 20 66 Hels Ik stond op het punt om in helse woede een stuk te schrijven over de draaierige labberkak- kerigheid van die politieman uit Amsterdam-Noord, toen ik dat briljante stukje Trijfel las in de krant van donderdag. Lees het, al moet u het van onder uit de vuilniszak halen. Scheepmaker behandelt de zaak afdoende. Ferry Groot krijgt er het leven niet mee te rug. Het zij zo. Ik zwijg er verder maar over. Over de motivatie van die rotzakken die Ferry Groot in elkaar schopten, lezen we wel in de eerstvolgende pu- blikatie van de Coornhertliga. Woede (1) Behalve hels kun je ook wel eens woedend zijn. Zo bijvoor beeld om een stukje totale mi nachting voor het publiek dat de Tros verleden week vrijdag voor de buis tentoonspreidde. De griezel met de bolhoed en de rest van de verdrietige meute die voortwoekert op de legbat terij van de Nederlandse plate nindustrie. Allemaal op het ijs. Ik zou liever tussen beurzens nijders, brandschatters of paar dendieven worden aangetrof fen dan temidden van dat gezel schap. Dat is dan dat zwarte gat, waar naar de astronomen al zovele ja ren speuren. De totale leegte. De ballade van de gelaten wind is er een heldendicht bij. Woede (2) En dan die schijnheiligheid, waarmee menigeen zijn be zorgdheid over het vandalisme van voetbalfans ten beste geeft. Er is een jarenlange opjutterij aan de gang. Voetbal is oorlog, roepen we in alle toonaarden. En als dan de primitieve horden aan het muiten slaan, dan zijn we ineens de wanhoop nabij. Zo'n NOS-sportprogramma van woensdagavond denkt zich vrij te pleiten met een stukje ironie. Een onderwerp over de Utrechtse en Haagse furie vol ^opengesneden rugleuningen en verbogen handgrepen gaat ver gezeld van een romantisch wijsje uit grootmoeders tijd. Maar wat doet die NOS jaar in jaar uit met het eigen program ma? Het vangt aan met een beeldmontage vol aggressie, ge- trap en gesnap. Met lieden in rode truien die dreigend de vuisten ballen, met race-auto's geschilderd in de nationale kleuren van vermouth, of nicotine- en teerfirma's, met door onmatig oefenen gede formeerde kinderen op de leer plichtige leeftijd. Het wijsje dat daarbij klinkt, is niet uit groot- moederstijd. Het is een oorver dovend geschetter, waarvoor een bataljon Chinese infanteris ten op de loop zou gaan, en dat een grote schare t.v.-kijkers al in een hoge staat van opwinding heeft gebracht, zelfs voordat het micro-korfbal en het kanova ren, waar het allemaal om be gonnen is, het scherm en de geest verlichten. Woede (3) Laat ik echter de andere media niet vergeten. Een hand mis staat niet in de eigen papieren boezem. Krantekoppen op de maandag wekken de illusie dat de loopgravenoorlog voort duurt en de blitzkrieg in alle he vigheid woedt. "Feyenoord walst over FC Twenthe". Zal dat niet tot een kernoorlog kunnen leiden? Trainers die zich laten interviewen en daar bij dood en vernietiging predi ken. Zelfs de schenenschoppe- rij in de lage KNVB-afdelingen, het voetbal-blo zal ik maar zeg gen, gaat gepaard met rappor tage die nog het meest in de buurt komt van het front- communiqué in oorlogstijd. "VKS splijt defensie Polder Boys open". Dan heb ik het nog niet over de extra aangevoerde psychologische lading in de trant van "Knollendam verne dert Blue Kickers". Geloof me maar. dat zo'n w.c.-bril in de trein wordt gesloopt, is verve lend. Maar zonder closetpot kan een mens leven; wie datzelfde van voetbal durft te zeggen, moet eens op zoek gaan naar een betaalbare psychiater. Artillerie Overigens kan het korps van de artillerie (spreek uit: artjerie) dat juist deze week driehonderd jaar bestaat in deze atmosfeer van voetbalpaniek goede dien sten bewijzen. Terugstootloze vuurmonden in het gangpad, houwitsers bij de automatische halve spoorwegbomen en een dikke bertha op het perron. Als het Leger des Heils dan voor soep zorgt en de BB voor de kens. kunnen we misschien eindelijk eens afstappen van het waandenkbeeld dat het be zoeken van voetbalwedstrijden tot de passieve recreatie wordt gerekend. Recht De verbijstering en de veront waardiging rond de vrijlating van Aboe Daoed zijn natuurlijk groot. Maar niets is groter dan de grote politiek. Ze blinddoekt vrouwe justitia al, voordat ze nog maar een stapje op het kouwe zeil heeft gedaan. Het beklemmende van de hele zaak is dat Frankrijk natuurlijk heus wel tevoren heeft gecalcu leerd, hoe de wereld zou reage- Een land dat zo zeer op prestige is gesteld, dat het als een per soonlijke belediging be schouwt. wanneer de één of an dere HAVO-leerling Engels in zijn pakket kiest in plaats van Frans, zo'n land moet sidderen bij de gedachte dat het hele rechtssysteem in de kast moet, met de deur op slot. Omdat nu eenmaal het zwaarste ook het zwaarst moet wegen. Dat zwaarste is dat de schoor steen en de uitlaat moeten blij ven roken Ook in Frankrijk. Je kunt die Daoed natuurlijk best vervolgen, of tenminste met meer juridische zorgvuldigheid omgeven, maar als daar tegen over staat, de benzine op de bon, geen orders meer uit het midden-oosten en Palestijnen met handgranaten in de cockpit van de Concorde, dan hoeft Frankrijk niet zo nodig meer. Het is een kwestie van kosten en baten. Aan de batenkant van de rekening staat louter en al leen dat Frankrijk een be schaafd land is, waar recht en zekerheid heersen. Aan de kos tenkant wordt hetgeen ik een paar regels eerder geschreven heb, genoteerd. Wie zou zich niet op een soort noodweer be roepen in een dergelijke situa tie? Nederland soms? En gaat u dan weer, net als in '73, op zon dag fietsen, inplaats van rijden? Reis Dan ontkom ik er eerlijkheids halve niet aan om die beste Van Agt te noemen. Hij mag vreemde schuivers maken en volgens de heer Van Riel we reldwijsheid ontberen en met een zorgwekkende naïviteit in het leven staan, het doet er al lemaal niets toe. De drommen scharen zich in steeds groteren getale achter hem. De laatste enquétecijfers in VARA's Rooie Haan wonden daar geen doek jes om. Van Agt zal dat intussen wel in Bangkok vernomen hebben, waar hij - zo willen goed inge lichte kringen - doende is met de oprichting van het C D Thai. Hij moet alleen niet te lang wegblijven. Daarvan dienen zijn raadgevers hem terdege te doordringen. Als hij op stap is, kan hij niet enorm in de fout gaan; zijn ethisch reveil zal hem daarvoor behoeden. Heel an ders is het in het goede vader land zelf gesteld. Een miskleun en hup, daar rinkelt de kassa weer bij Maurice de Hond. De enige blunder die bij Van Agt het totale succes nog in de weg kan staan, is nooit meer een blunder maken. Vlucht Omdat niet iedqreen Mark Twain leest, nog even het vol gende. Twain stuurde eens naar tien vooraanstaande Amerika nen een telegram met de vol gende inhoud: "vlucht, alles is ontdekt". De volgende dag wa ren er negen verdwenen. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7