Aandacht DE ZACHTE HAND VAN ZUIDEMA Plan Leidse diaconie: jeugd helpt 65+ Kerkdiensten OSHBHB3BG ZATERDAG 15 JANUARI 1977 Er zijn mensen die zich alleen daar vertonen waar plezier valt te beleven. Waar moei lijkheden zijn, laten ze ge makkelijk verstek gaan. Ze zijn present waar wat "te ha len" is. Ze mankeren waar te helpen valt. Ze zijn meer ge wend om voor zichzelf te zor gen dan om ook anderen in hun zorg te laten delen. Zo was Jezus niet. Van meet af aan dacht Hij niet aan zich zelf, maar was het hem te doen om anderen te dienen.Hij was juist daar present, waar men sen in moeilijkheden verkeer den. Die moeilijkheden kunnen zich zelfs op een bruiloft voordoen. Zo was het althans op een bruiloft in Kana. Het bijbelverhaal vertelt, dal het feest aanvankelijk een geanimeerd verloop had. Er werd goed gegeten en gedron ken en er heerste een vrolijke stemming. Maar toen kwa men er ineens moeilijkheden: de wijnvoorraad was uitge put. Daardoor dreigde de bruiloft op een akelige mis lukking uit te lopen. Voor de gasten was het met het feest vieren feitelijk afgelopen Dat zijn van die kleine ongerie- ven waarvan het leven vol is en die heel wat kunnen beder ven. Denk maar eens aan een uitstapje dat een totale mis lukking wordt omdat het de hele dag regent. Of aan een af spraak die volkomen fout liep omdat men door één of andere oorzaak te laat kwam. Jezus, die ook ter plaatse was. heeft die mensen in Kana uit hun nood geholpen. Hij zorgde voor nieuwe wijn. Maar Hij deed dat nadrukke lijk om daarmee een teken te geven van Zijn eigenlijke reddingswerk. Dat reddingswerk is niet om mensen van allerlei kleine on- gerieven af te helpen, maar hen uit hun diepste nood te bevrijden, uit de nood van hun vervreemding van God en hun gebondenheid aan de machten Het gaat niet om de wijn die nu weer voor de gasten op tafel staat, maar om de heerlijk heid die Jezus openbaart doordat Hij zich bereid toont mensen in hun wezenlijke nood te hulp te komen. Zo was het overal waar Jezus sprak en handelde en tekenen oprichtte van het koninkrijk van God. En zo is het nog. Waar Hij aan ons leven te pas komt, daar openbaart zich iets van een ongekende weel de. Het verhaal van de brui loft is niet maar een verhaal uit een ver verleden. Het is te vens een verkondiging van wat nog altijd waar is: Jezus is de Heer, die onze nood wil opvangen in zijn heerlijkheid. Hij gaat door, tekenen op te richten van het rijk van God, dat eens in volle glafis open baar zal worden Van dat koninkrijk hebben ook wij tekenen op te richten, doordat wij. om Jezus' wil, aandacht en zorg hebben voor onze medemensen en hen in hun moeilijkheden te hulp komen. WH WALVAART Leiderdorp. Laatste dienst als hulpkoster in Zuiderkerk Zuidema .gesteld op orde LEIDEN - Zondag doet de heer H. Zuidema (Kalvermarkt 10) in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg voor het laatst dienst als hulpkoster. Een functie waarmee hij 35 jaar lang de gereformeerde kerk van Leiden van dienst is geweest. preekkathedraal dan ook een vaste plaats op de immense gaanderij om te verhinderen, dat de leut van de daar samenge stroomde jeugd het in hoorbaar heid zou winnen van de stem van die ene man, verweg beneden, die uiteraard geen ander oogmerk had dan het WoQrd aan het woord te laten komen. Zuidema, het pad naar tumult bij zijn ordehandha ving zorgvuldig vermijdend, re geerde er bewust "met zachte hand". "Je moet in de kerk meer stimuleren dan dirigeren", is zijn beginsel. ook verontrust, maar ik ben geen Toch is het een keer gebeurd dat hij breker" - zo liet z(jn aanwezig- in een uiterste krachtsinspan- heid er geen twijfel over bestaan, ning een zelfs onder het bidden dat hij op orde gesteld was. vrolijk doorkwekkende knaap Hy had in de segmentvormige hoog boven een vak verbouwe- Eerst onder koster Sinke in het evangelisatiegebouw aan de Morsweg (waar nu het Mieren nest is) en later onder de kosters Wiekhart en Van Diggelen in de Zuider. Hoewel de rijkbesnorde Drenth Zuidema zich altijd een nederige kostershulp heeft betoond en zijn plaats kende, was hij er niet de man naar, als "dorpelwachter" ongezien en ongemerkt zijn dienst in 's Heren huis te verrich ten. reerde hoofden uit de bank tilde en naar buiten bracht. Zuidema snapt nog altijd niet hoe hij dat gepresteerd heeft. Het moet de kracht der heilige verontwaardi ging zijn geweest. "De vader van die jongen is toen nog wel bij me aan de deur gekomen, maar toen ik hem de verzekering had gege ven dat ik precies hetzelfde had gedaan als het m'n eigen zoon was geweest, had hij er toch be grip voor". In de kerk moet eerbied en ontzag zijn, vindt Zuidema. "Dat is toch niet conservatief? Het is geen bioscoop. En ook daar wordt zoiets niet toegestaan." Bij koster Sinke aan de Morsweg is hij begonnen omdat hij die goed kende. Om de zondagsschool een eigen ruimte te geven, moest daar elke zondag met een lier een zwaar schot worden op- en neer- gedraaid. Zuidema, die niet al leen principieel maar ook fysiek zijn mannetje staat, kwam als ge roepen. Later volgde hij in de Zuiderkerk de hulpkoster Van Koperen op. Als die kerk om half 10 en half 5 open gaat, heeft Zuidema zijn dubbele ladder alweer weggezet. Die heeft hij nodig om bij de hoge borden te kunnen komen waarop hij de te zingen liederen moet aanbrengen. "Dat wil ik niet doen ten aanschouwen van een kerk met mensen". Daarom ging hij 's morgens al even na half 9 de deur uit en 's middags rond half 4. Hij bediende ook het luidmecha- nisme van de klokken. Dat is ter- wille van de slapenden in de buurt nu minder geworden. En tegen het uitgaan van de kerk ontsloot hij deuren en hek- ken.Het hulpkosterschap is wel een stuk gemakkelijker gewor den. Dat komt vooral door de te ruggelopen kerksheid van de mensen, 's Middags blijft de gale rij dicht en 's morgens is het ook niet altijd vol meer. Toch heeft Zuidema zich al een'tijd geleden voorgenomen om er met z'n zeventigste mee op te houden. „Niet dat ik het met tegenzin heb gedaan, maar ik wil nu wel eens samen met m'n vrouw naar de kerk. Zo'n functie bindt je na tuurlijk wel. En ik zeg altijd: als je iets aanneemt, moet je dat voor honderd procent doen". Wie Zuidema kent, weet dat hij dat heeft waargemaakt. Vroeger ook als man van de christelijke vak beweging en als ouderling van de Petrakerk. Koster Van Diggelen kan er dan ook vast op rekenen, dat zijn trouwe hulp weer present zal zijn als hij eens een vrije zondag wil of met vakantie is. en er is geen ver vanger. Met die toezegging neemt Zuidema afscheid van zijn „baas" en van alle mensen van de Zuid erkerk. Alleen, hij zou Zuidema niet zijn als hij er niet uitdrukkelijk zijn ste reotiepe „bij leven en welzijn" op liet volgen. Dat welzijn gunt ieder hem nog menig jaar. dG "Er zijn zeker mensen die willen...' LEIDEN - De hervormde diakonie in Leiden treft voorbe reidingen om nog dit jaar iemand te kunnen aanstellen die gaat proberen jongeren van omstreeks 15 tot 22 jaar te inte resseren voor persoonlijke dienstverlening aan hulpbe hoevenden, met name bejaarden. Gedacht wordt aan een afgestudeerd theoloog die het ambt van predikant niet be geert. De andere diakonieën in de Leidse regio - Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten - zijn in het plan, dat in ieder geval voor ons land geheel nieuw is, gekend, maar het hangt niet van hun medewerking af of het doorgaat. De diakonie heeft ook de Leidse en regionale hervormde jeugdraad op de hoogte gesteld. De diakonie-theoloog zal voorlopig voor een bepaalde periode worden benoemd, maar zeker voor 'drie jaar. Door het ontbreken van erva ring elders is nu niet te zeggen, welke perspectieven deze nieuwe diakonale functie biedt. Maar juist omdat dit werk van de grond af moet worden opgebouwd, zal de man eerst voldoende tijd moeten hebben om zich te oriënteren en mogelijkheden in het vizier te krij gen. Diakonie-voorzitter F. H. van der Velde is ervan overtuigd, dat er jonge mensen zijn die willen helpen en ouderen die geholpen willen worden. "Deze man hoeft niet bang te zijn dat hij geen mensen vinden zal". Geen opvolging van Ruitenberg betekende dat er in onze begroting f 17.500 vrij kwam voor iets anders. Daarnaast hebben wij een post van f 15.000 als onvoorziene uitgave. En ten slotte betaalde de diakonie f 15.000 in de kosten van de regio nale jeugdpredikantsplaats. Nu be sloten is die op te heffen, kwam ook dat bedrag beschikbaar voor de 2 functionaris". Wieg tot graf Van der Velde: "De diakonie heeft een beleidsvoorbereidingscom missie die zich onder meer bezig houdt met de vraag wat zij onder de veranderde omstandigheden nog kan doen, wil ze ook voor de kerke lijke gemeente als diakonie nog herkenbaar blijven. Immers, op haar terrein is de invloed van de overheid veel groter geworden, waardoor een belangrijk deel van haar directe verantwoordelijkheid is overgenomen. Ik zeg niet, dat dit een verkeerde ontwikkeling is, maar het betekent wel, dat de dia konie in deze tijd van sociale be scherming van de wieg tot het graf geconfronteerd wordt met de vraag naar haar eigen identiteit. Het is al moeilijk de diakenen zélf een goede voorstelling van hun taak en func tie te geven. De aanstelling van een diakonaal consulent enige jaren geleden was bedoeld om de diakenen te helpen bij het vinden van een duidelijke identiteit en hen te begeleiden bij hun beleidsbepaling. Het heeft niet aan de inzet van de consulent gele gen als ik constateer dat de resulta ten van deze begeleiding in het gunstigste geval op indirecte wijze in de eigenlijke dienstverlening tot uiting zijn gekomen". Geld vrij "Toen Ruitenberg wegens een be noeming elders was vertrokken, zijn we als diakonie nog ernstiger gaan nadenken over de vraag wat ons te doen stond. De mededeling van de Generale Diakonale Raad dat deze nog^wel bereid was om het experiment van het consulentschap met slechts één jaar te verlengen was voor ons een onvoldoende basis om Ruitenberg een opvolger te geven. De generale raad betaalde namelijk aan het sa laris van de consulent mee. Schakel Wat zal zijn opdracht worden? Van der Velde: "Hij moet een scha kel worden tussen twee groepen die elkaar van dienst kunnen ziin. Voorlopig denken wij, om niet te veel overhoop te halen, aan jonge ren en bejaarden. Er zijn meer een zame bejaarden dan wij denken. Al leenstaanden, maar ook onder de bewoners van de tehuizen. En de jeugd van nu kent haar eigen een- zaamheidsgevoelens, meer verbor gen dan openbaar. Het gezin ziet door allerlei oorzaken zijn basis functie afnemen. Ook de diakonie draagt verantwoordelijkheid voor het welzijn van de jeugd. Vroeger drukte zij dat uit in de sociale jeugdzorg. Een eenvoudige theorie is: als je de ene eenzame bij de andere eenzame brengt, hoeven ze beiden niet een zaam meer te zijn. Althans niet meer in die mate. Jongeren kunnen van één woord de mond vol heb ben: solidariteit. Welnu, wij willen de jeugd nu wel eens concreet aan spreken op haar solidariteit met anderen". Verrijking Zijn bejaarden en jongeren be reikbaar voor elkaar en hoe denkt u zo'n proces op gang te brengen? Van der Velde: "Tussen bejaarden en jongeren is geen generatiekloof. Wel een zekere afstand, maar die is, veronderstel ik, overbrugbaar. Het zal niet eenvoudig zijn, maar het is mogelijk, iets te beginnen dat zowel voor de één als voor de ander een levensverrijking moet zijn. Er komt in Leiden ook een predi kant voor de bejaarden. Ik kan mij heel goed een vorm van samenwer king voorstellen tussen deze man en onze theoloog". Waarom een theoloog? Van der Velde: "Omdat er duide lijke verbindingslijnen lopen tus sen pastoraat en diakonaat. Wij hechten ook aan een professionele aanpak. Een afgestudeerd theoloog heeft toegang tot zijn collega's-in- het-ambt. Hij spreekt hun taal. Een gewoon jeugdwerker loopt de kans droog te komen staan. Hij moet daarnaast een gevoel heb ben voor diakonaal werk en voor verschijnselen in jeugdland. En dat moet hij kunnen verbinden met ge voel voor het bejaarden werk, in te huizen, sozen, dienstencentra en zovoort. Ook zal hij attent kunnen zijn op mogelijkheden om de dia konie binnen de kerkelijke ge meente weer meer reliëf te geven. Diakonie blijft een wezensfunctie van de kerk. Het is niet waar, dat er in onze samenleving aan de basis niets meer te doen valt en dat de ovërheid elke hulp aan de naaste dichtbij overbodig heeft gemaakt" Afbakening Waar en wanneer denkt u zo'n "schaap met vijf poten" te vinden? Van der Velde: "Ik geloof, dat er binnen de theologische faculteiten ,Wij willen jongeren nu wel eens aanspreken op solidariteit met anderen echt wel mensen zijn die zich tot zo'n experiment aangetrokken voe len. Lang niet alle theologische studenten komen op de preekstoel terecht. •Vóór het eind van dit jaar moet hij er wel zijn. Het is de bedoeling, dat hij een begeleidingscommissie uit de diakonie naast zich krijgt. Het gehele concept willen we vóór de komende zomer graag, rond heb ben". Er zijn nog wel meer hulpbehoe venden dan bejaarden. Waartoe deze beperking? Van der Velde: "Omdat we deze functie duidelijk willen afbakenen. De man mag niet overspoeld wor den. Hij zou ook in een bepaald deel van de stad moeten beginnen. Later kunnen we altijd nog zien of zijn taak naar andere groepen kan wor den uitgebreid". S. J. DE GROOT LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek 11.45 oec. studenten- dienst: Marekerk 10 ds. Meijers, 5 ds. Stelwagen Lunderen; Maranathakerk 10 ds. Langenbach; Bethlehemkerk 10 ds. Ruitenberg Den Haag: Bevrijdingskerk evrijdingskerk 10.30 ds. Boogert; Vre- deskerk 10 ds. Steenstra; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10 ds. Bakker; Diaconessenhuis 10.30 ds. Hemmes; Merenwijk 10 ds. Hortensius. Petrakerk, Surinamestraat: 10.30 dienst voor doven, hr. Schütten. Geref. Kerk: Petrakerk, Surinamestraat: 10.30 dienst voordoven, hr. Schütten; Zuiderkerk 10 ds. Sytsma, 5 ds. Brederveld; Petrakerk 10 ds. Brederveld 5 ds. Hortensius; Oude Vest 10 ds Koolstra: Bevrijdingskerk 9 dr. Wind, 5 ds. Sijtsma; Groenhoven 10 hr. Brouwer Katwyk; De Mirt 10 mevr. Owèl; Mierennest 10 hr. Spijker. Dole rende Noodgemeente Groot Leiden (Herengr. 70): 8.30 en 7 ds. Van der Haagen Poortugaal. Geref. K. Vrijg. (Herengr. 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk(Steensch.9): lOen5ds.Car- lier. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Fritsche Scheveningen Remonstr.- Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstr.): 10.15 dr. Metering. Baptistengemeente (O. Rijn 3), 10 ds. v. Mameren. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachts- roep (Zoeterw. singel 21): 5 hr. Brouwer Den Burg. Evangeliecentrum Zi)lsingel 2: zond. lOendi. 8 evang. Zijlstra, vryd. 8 jeugdsamenkomst. Pinkstergemeente (O. Rijn 3): 3 evang. Scheffer. Leger des Heils (Hooigr10 en 7.30. Nieuw- Apostolische Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steensch. 6y. 10.30. Kerk van J. Chr. van de Heil. der Laatste Dagen (Steenschuur 6)' 10.15. Oud-Kath. Kerk (Vreewijkstr.): 10 hoogmis. Vrij-Kath. Kerk (Vreewijkstr.): 10.30 h. mis. Rk kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45, 12 en 6.30; Steenschuur zat. 7, zond. 10. 11.30, 6 en 7; Lammen schansweg zat. 7, zond. 9,10.30,12 en 6; Haarlemmerstraat zat. 7. zond. 9.30,10 45 en 12 15; Rijndijk281 zat. 7, zond. 9.30en 11.30. Boshuizerlaan zat. 7, zon d 9.30,11 en 12.15; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. Schrift en Tafel. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Van Hoegee te Alphen, 7 hr. Goed hart Nieuwkoop. Geref. Kerk: 10 kand. Verheul Woerden, 6.30 ds. v. Harmeien. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 6.30 ds. Den Hartog Veenendaal. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 10 ds. Hanemaayer. HA, 5 ds. Fokkema; Kruiskerk 10 ds. Bogers, dienst van Schrift en Tafel: op- standingskerk 10 ds. Fokkema. dienst van Schriften Tafel, 6.30 ds. Bovers (ook HA); Nabij 10 jeugdkapel; 5. dr. v. San ten: Oudshoornseweg 10 ds. Oort; Sio- nskerk 10.30 ds. Verploeg. 6.30 ds. Meijers Leiden. Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. v. Harmeien. 6.30 hr. Teneyenhuis; Salv. kerk 10 hr. Teneyenhuis, 6.30 dr. Vlijm Leiden; G. Herderkerk 9 ds. Ver heul, 6.30 ds. De Ruiter; De Bron 9.30 ds. v.d. Ree, 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds v.d. Ree. Geref. K. Vrijg.: 8.15 dienst, 6.30 ds. Borgdorff Geref. K. Vrijg. Buiten Ver band; 9.30 hr. Jaakké, 7, ds. Van der Kwast Amstelven, kantine soc. werk plaats Binnenhaven. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptistengemeente: 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Noord (Sportlaan) 10 hr. Vis ser, 7 ds. Agtereek. Leger des Heils: 10 en 6.30 Corn de Vlamingstr.. olv kol. Ny- man. Volle-Evang. Gem., geb. Kinder vreugd, 10 hr. Van Leeuwen. Moluks kerken: Bonifaciuskerk zat. 7, zond. 8.30, BOSKOOP - Herv Gem.: 9.30 en 6.30. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Dijkstra; De Stek 9.30 ds. Heymans. Chr. Geref. Kerk: 9 30 en 4.30 ds. v.d. Groep, Siegerswou- Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rk kerk: kerk zat. 7. zond. 8.45, 10 en 11.45; Ontmoeting zat. 5.30, zond. 10.30. HAZERSWÖUDE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Stehouwer Alphen aan den Rijn, 6.30 ds. Pannekoek Leiden, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Versluys, HA. RK kerk: Michaelkerk zat. 7, zond. 9; Bemardus- kerk zat. 7, zond. 10.30; Ridderhof zo. 10.30; Haz.dorp zat. 7, zond. 8, lOen 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Boon stra. afscheid, 7 ds. Van Bruggen. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Pouwels. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Van der Kamp. RK kerken: Martinuskerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7. zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vleit RK kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG-Herv. Gem.: lOds.Carstens. RK kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 en 6 ds. Teygeler, HA; Ontm.kerk 10 en 6.30 ds. Gebraad, HA; school Narcisstr. 10 interk. evange- liesatiedienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. v Halsema, 5 ds. De Vries. RK Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: Nieuwe Kerk zaterdag 3 ds. Molenaar Groot Ammers, bevestiging ds. Arke- raats, 7 ds. Arkeraats intrede, morgen 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Van Ieperen Be- 10 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9,10.30 rgschenhoek; Oude Kerk 10 ds. Vink, 6 1.45; De Bron zat. 6.30, zond. 8.30 11. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 e i. 7.30 ds. Hofman Scheveningen. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps- ds. Hovius; Ichtuskerk 10 ds. De Vos, 5 ds. Vroegindewey; Pniélkerk 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Vink; Gr. v. Prschool 10 ds. 6 kand. v. Halsema; Tr.kerk 10 ds. De Vries, 5 KAND. Boonstra. Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Hoff. Geref. K. kerk 10 en 6.30 ds. Van den Bogerd Vrijg. Buiten Verband: 8.45 Rijnsburg, HA; Salvatorkerk 10 en 6.30 Roukema. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. ds. De Vreugd, HA; Bethlehemkerk 10 Van den Ent. Geref. Gem 10 leesdienst, 7 ds. Hakkenberg, Lisse, woensdag 7.30 ds. Boogaard Leiden. Volle- Evangeliegemeente (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv Gem.: 10 ds v. d. Linden, 5 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Swierts, 5 ds. Vinkenborg Den Haag, gemeensch. opendeurdienst LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. 10 ds. Geursen, HA; Hoofdstraatkerk 10 ds. Van Loenen, HA, 6.30 ds. Geursen, HA; Scheppings- kerk 9 en 10.30 mr. Reugebrink, 5 ds. Van Loenen. Baptistengemeente (v. d. Valk Boumanweg): 10 br. Lourens, 5 br. Dietz (uit Ver. Staten) RK kerk. zond. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv Gem 9.30 ds De Vree, 7 ds. Hanemaayer Alphen. Geref. Kerk: 9.30 en 7 hr. Speelman Mijdrecht. RK kerk: zat. 7. zond. 7.30,9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: grote kerk 10 ds. Van der Velden; Pauluskerk 10 dr. Jan sen Noordwyk, 7 ds. Sierat te Oegst geest. Geref. Kerk 10 en 5 ds. De Wit. Geref. K. Vrijg.: 10 ds. Simpelaar, 5 dienst. Geref. K. Vrijg. Buiten Verband: 9 ds. Schuurman, 5 dienst. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg, wo. 7.30 ds. Hakkenberg. RK kerken Agathakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30, Poelhuys zat. 7. zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Engelbew. zat. 7, zond. 7.30. 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv Gem.: 9 30 ds. Bronsgeest, 6 30 ds. Bronsgeest, Haar lem. Gerf. Kerk 9 30 ds. Hoornstra Nieuw-Vennep, 6.39 ds. Vegh Aalsmeer. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Kaai. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 5 ds. Huizebosch Woubrugge. RK kerk: zat. 7. zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gem 9.30 Goverts, 7 ds. Den Harder. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v. Wijngaarden. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Toorman Den Haag. RK kerk' zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN (Woerdense Verlaat): Herv. Gem.: 9.30 ds. Wolthaus Aarlanderveen, 7 ds. Smit Hilversum. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Nooteboom. RK kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Binnen 10 De Mey te Leiden, 7 ds. Keu- ning; Sole Mio 9 ds. Keuning; Zee kerk Hoofdstr. 10 ds. Keuning, HA; De Rank 5.30 ds. Hoogendijk Alphen aan den Rijn, 10 hr. Goyers Zeist, 3.30 ds. Hovius Katwyk aan Zee, Vierboet Boerenburg 10 jeugdkapeldienst. Geref. Kerk: Hoofdstraatkerk 10 en 5 ds. Warnink; Vinkenlaan 9.30 ds. Bosman, 5 ds. Vro- lyk Katwyk; stichtingskerk 11 ds. Kui per. RK kerken: Binnen zat. 7, ZOND. 8, 10 en 11.30; aula Boerenburg 11; Zee zat. 7, zond. 9, 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 hr. Goedhart, Nieuwkoop. RK ker ken: Jozefkerk at. 7, zond. 10,11.30 en 6; Viktorkerk zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene kerk 10.30 prof. dr. Berkhof en pastor Van Well, oec dienst; Pauluskerk 10 ds. Sasse; Gem.centrum 10.30 ds. Wagen voorde, gem.centrum 10.30 ds. Hoekstra jeugdkerk; Van Wyckerslooth 4 ds. Per dok, HA. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Heemskerk, HA. Geref. Kerk Vryg.: 9.30 leesdienst, 4.30 ds. Simpelaar. Geref. K. Vrijg. Buiten Verband: 8.45 br. Van Veen, 4 ds. Van den Berg. RK kerk: Wil- librordkerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bonaventurakapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. OUD%ADE - RK kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Lalleman. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Hasper Halfweg. RK kerk; zat. 7, zond. 8.15,9.45 en 11.30. Remonstr. Gemeente: 7.15 ds. Cossee, Dordrecht. ROELOFARENDSVEEN - RK kerken: S. P. Banden zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 12.15; M. Presentatie zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Mostert Zwammerdam, 7 ds. De Vos Katwijk aan Zee. Chr. Gerf. Kerk: 9 DIENST, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gemeente, grote kerk 9.30 ds. Van Ieperen Bergschen- hoek, 5 ds. Verploeg Alphen aan den Ryn; Bethelkerk 9.30 en 5 ds. Van Niel, HA. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Baayen; Immanuelkerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Huisman, Mar.kerk 9.30 ds. Huisman, 5 dsd. Damsma. Geref. K. Vrijgemaakt 10 leesdienst, 7 ds. v. d. Haar. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Kampman Ede. Evang. Christenge meente (aula mavo); 10. RL gemeen schap (aula tuinbouwschool): zat. 7. zond. 10.30. RIJPWETERING - RK kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.; 10 ds. Geertsema Hazerswoude, HA, 6.30 ds. Boogert Leiden HA. Geref. Kerk: 10 ds. v. d. Berg, 5 ds. Carstens De Kaag. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Rebel, 5 ds. Van Dyk, Gouda. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Cra mer Schagen, Jul.laan 17. RK kerk: zat. 7. zond. 8.30, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 10 ds. Linden- burg, 6.30 drs. Kattenberg Voorschoten, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Bezemer, HA. RK kerk: Langeraar zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 12.15; Ter Aar dorp zond. 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Meulen, Wassenaar, 6.30 ds. Rooze. Geref. K. Vrijg.: 9.30 leesdienst, 5.15 ds. Hoff. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Ter Haar Romeny te O.geest. Rk kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Meyering, 7 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil 10 ds. Lentz; aula NH 9 30 ds v.d. Schoot; clubgebouw Molenlaan 10 jongerendienst. Geref. Kerk: 10 en 5 dr. De Fochut Eist (G). Geref. K. Vry ge maakt 10 en 5 ds. Drost, Maarn. Viering HA. Rk kerken: M. Godskerk zat 7 zond. 8,10 en 11.30; Laurentiuskerk zat 7. zond. 8.30, 10.30 en 12; aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv Gem.: Brug- kerk 9.30 kand. Zoutendijk Delft, 6.30 ds. Van den Heuvel; Hoeksteen 9.30 ds. Van den Heuvel, 6.30 ds. Verboom; Bethel kerk 9.30 ds. Verboom, 5. kand. Heuvel man Oudewater; Immanuelkerk 10 mej. Bakhoven te Leiden, 5 hr. Nap Woerden. Geref. Kerk: Kruiskerk 10 ds. Rijper Zwijndrecht, 5 ds. Modderaar; Ontmoe- tingskerk 10 ds. Modderaar, 5 ds. Rijger. 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle- Evangeliegemeente (Lindengaarde 17a): 9.30 hr. Van der Heyden, 4 jeugddienst. Rk kerk: Ontmoetingskerk zat. 7, zond. 8.30, 11.45 en 6.30; Viktorkerk zat. 7 zond. 10. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 ds. Den Tonkelaar, 5 ds. Den Tonkelaar, on derwerp: "Licht" in de bijbel. Rk kerk. zat. 7, zond. 8.30, 10 èn 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente. Dorpskerk 10 ds. Van Heerden Den Haag, 4.30 ds. De Jong Moerkapelle, 7 ds. Wiersma; Kievietkerk 9 jeugdkapel, 10 ds. Wiersma; Messiaskerk 10 ds. Van Zanten; Dorpscentrum 9.30 ds. Vroe gindewey Katwijk aan Zee. Geref Kerk: 10 ds. Rooze Valkenburg, 5 ds. v.d. Meu len; Zuid 10 ds. Winter Den Haag, 5 ds. Huisman Zoetermeer. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Zwartendijk Den Haag. WOUBRUGGE - Herv. Gem9 30 en 6 30 ds Blenk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hui zebosch 6.30 v.d. Heiden Zwammerdam. Rk kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 7 ds. Nicolai, HA. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Van Wyk, Nieuwkoop. Rk kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Schoch, elke zat. 7.30 avondgebed. Rk kerk: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30: Rijndijk Meerburgkerk zat. 7, Zond. 10, 12 en 6 ZWAMMERDAM - Herv Gem.: 10 ds. Honnef te Leiderdorp, 6.30 ds. Mostert. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Huizebosch Woubrugge.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4