'Behandeling is mensonwaardig' Bij de Raad van Arbeid weten ze alles over leven en werken.Vandaar dat men voor Gispen meubelen koos. "Er is geen opvang voor de patiënten Raad van Arbeid officieel geopend Vervallen hoek tot nieuw leven gebracht ZATERDAG 15 JANUARI 1977 LEIDEN LEIDEN - Onvoldoende aandacht voor de pa- \w tient, gebrekkige communicatie tussen artsen en verpleegkundigen en als gevolg daarvan een on bevredigend werkklimaat. Dit alles vormt de voornaamste kritiek van vijf verpleegkundigen op de gang van zaken in het isolatiepaviljoen, gevestigd op het terrein van het academisch zie kenhuis in Leiden. Verpleegster bij een zg. laminair down flow isolator, waarin de patient wordt behandeld. Verpleegsters reageren kritisch op gang van zaken rond beenmergtransplantaties in Leiden Door Wim Wirtz Drie van hen - Ans Dekker, Hilly Punselie en Dagmar de Wijs - heb ben uit pure onvrede met de situa tie per 1 januari j.l. ontslag geno men. Van de overige twee vertrekt Joke Heeremens per 1 maart en zal Jeannette Crispijn voorlopig nog in het isolatiepaviljoen blijven wer ken. Hun kritiek is evenwel gelij kluidend: de werkwijze in het isola tiepaviljoen van het Instituut voor Radiopathologie en Stralenbe- scherming deugt niet. In het isolatiepaviljoen - dat wel op het AZL-terrein staat maar formeel niet tot het ziekenhuis behoort - worden patiënten verpleegd die een beenmergtransplantatie (heb ben) endergaan. Het zijn patiënten die lijden aan een aplastische ane mie of een acute leukemie. Een soort bloedziekten met dodelijke afloop. Sinds 1974 worden er bij dit soort patiënten in Leiden beenmergtran splantaties verricht. Na zo n trans plantatie is er namelijk een theore tische kans op genezing, die bij pa tiënten met een aplastische anemie - statistisch gezien - groter is dan bij patiënten met een acute leuke- Deze beenmergtransplantaties zijn erg ingrijpend De patiënt krijgt een diepgaande voorbehandeling, waarbij gebruik wordt gemaakt van hoge doses medicij nen en zeer hoge dosis radioactieve straling. Dan volgt een verblijf van zes weken tot enkele maanden in een zg. laminair down flow isolator, een tent-achtige ruimte die de pa tiënt moet beschermen tegen infec ties. In deze ruimte (twee bij drie meter) moet de patiënt de "normale din gen" uit het dagelijkse bestaan ont,b eren: privacy, bewegings vrijheid, lichamelijk contact en sexuele omgang. Hij leeft in voort durende spanning en onzekerheid en vraagt zich aanhoudend af of hij het wel overleeft. Bovendien kunnen er na een beenmergtransplantatie afschuwe lijke complicaties ontstaan. Als bij voorbeeld de beenmergcellen die getransplanteerd zijn, de ontvanger patient) niet herkennen en niet goed reageren, kunnen er darm- en huidafwijkingen, leverstoornissen en longaandoeningen ontstaan, aan de gevolgen waarvan de patiënt kan overlijden. Discussie Tegen die achtergrond is er op het terrein van het academisch zieken huis een medisch-ethische discus sie op gang gekomen. Globaal spe len daarbij twee vragen een rol. Aan de ene kant mag men de patiënt een kans op genezing wel onthou den? En aan de andere kant: mag men de patient een beenmergtran splantatie wel aandoen? In een pagina-groot artikel in deze krant van 23 december j.l. werd daar al de nodige aandacht aan be steed. Er werd gewag gemaakt van een scriptie van een verpleegkun dige, waarin nogal wat kritiek werd gespuid over het ontbreken van psycho-sociale begeleiding van de patiënt en het team. Ook figureerde in dat verhaal de directeur van het isolatiepaviljoen, dr. Cocq A. Hartgrink-Groeneveldt, die de scriptie enerzijds als een verwron gen en achterhaald document beti- LEIDEN - Burgemeester dr. A. J. Vis van leiden heeft gistermiddag het nieuwe kantoorpand van de Raad van Arbeid aan de Hoge Rijn dijk officieel geopend. Hij deed dat tijdens een bijeenkomst in de kan tine van het kantoorgebouw, dat de Raad van Arbeid vorig jaar heeft overgenomen van de verzeke ringsmaatschappij Interpolis, en waar de Raad sinds 1 oktober ge vestigd is. In het gebouw, dat 3.6 miljoen gul den heeft gekost, werken ongeveer 80 mensen aam de uitvoering van de Kinderbijslagwet, de AOW en de AWW. Per jaar keert de Raad van Arbeid ongeveer 125 miljoen gul den uit aan degenen, die er op grond van genoemde wetten recht op hebben. In het ressort van de Raad van Arbeid (dat 34 gemeenten in de wijde omgeving van Leiden omvat) zijn er alleen al 50.000 kinderbijslag-gerechtigden. Het kantoor van de Raad van Ar beid was vóór de verhuizing naar de Hoge Rijndijk gevestigd in twee panden in de Leidse binnenstad, één aan de Breestraat en één aan het Rapenburg. Rond het pand aan de Breestraat, dat de naam „Het Hof van Holland" draagt, is een W issel wonin gen LEIDEN - Een drietal terreinen in de Waard wordt voorlopig gereser veerd voor de plaatsing van vijftig tijdelijke woningen. Dat zijn de ter reinen tussen de Tasman straat-Trompstraat-Admiraal Banckertweg; langs de Admiraal- weg; het terrein Kortenaer- straat-Tasmanstraat. Deze zg. wis selwoningen, die op deze terreinen zullen komen, zijn bestemd voor tijdelijke huisvesting van bewo ners van LWS-woningen in het Noorderkwartier (de complexen 2 en 5). Deze laatste woningen zullen worden afgebroken en plaats ma ken voor nieuwbouw. Dagbehandeling Endegeest start LEIDEN - Het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest c.a. zal op don derdag 27 januari het gebouw Irene aan de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest officieel in gebruik ne men voor de te starten dagbehande ling. Die dag zal het ook 80 jaar ge leden zijn dat de eerste patiënten in Endegeest werden opgenomen. telde, maar aan de andere kant zei wel oog te hebben voor een aantal in deze scriptie genoemde proble men. Zij zei o.m.: "De indruk die hier wordt gewekt als zou de me dische staf er zonder enig menselijk gevoel tegenover staan, is onjuist. Toen de discussie ontstond over het al of niet doorgaan met de transplantaties kwam die uit de hoek van de medische staf. Ook zij hebben, even goed als de verple ging, hun twijfels. Het is juist het gevoel zo vaak met de rug tegen de felle discussie gevoerd over de vraag of het eventueel gesloopt zou mogen worden. Dit om nieuwbouw van het kledingconcern C en A op die plaats mogelijk te maken. C en A heeft in november 1975 van minister Van Doorn van CRM toe stemming gekregen om het pand te slopen, maar tegen dat besluit is be roep aangetekend bij de Kroon. Pas wanneer de Kroon beslist, dat de sloop mag plaatsvinden, zal het pand definitief worden overgedra gen aan C en A. In de tussentijd is muur te staan als de gevreesde complicaties optreden, dat hen heeft doen besluiten om raad te vragen". De vijf verpleegkundigen reageren daar nogal schamper op. Een van hen zegt: "Toen ik dat las, moest ik eigenlijk wel lachen. Die discussie is namelijk helemaal niet van de medische staf uitgegaan, maar van Andere achtergrond De verpleegkundigen in het isola het verhuurd aan de gemeente Lei den, die er huisvesting heeft, ge vonden voor een paar ambtelijke diensten. De beslissing van de Kroon wordt tegen het eind van dit jaar verwacht. In zijn toespraak maakte Raad van Arbeid-voorzitter B. van Loen dui delijk, dat de plannen v-oor een be tere huisvesting, die al tientallen ja ren bij de RvA leefden, pas in een stroomversnelling raakten nadat de voormalige wethouder Kret er bij hem op aangedrongen had, de C tiepaviljoen - dat vooropgesteld - hebben een structureel andere ach tergrond dan de medische staf. Dat uit zich ook in het dagelijks werk. De ve -pleegkundige ziet bijvoor beeld de patiënt 's ochtends wak ker worden, schiet als eerste toe wanneer er iets aan schort en komt verreweg het meest met de pro blemen van de patiënt in aanra king. Een verpleegkundige: "Ons werk is informeel, daardoor infor matief'. Om die problemen van de patiënt te kunnen verwerken en op te vangen heeft de verpleegkundige behoefte aan iets of iemand waarop zij kan terugvallen. En de vijf verpleeg kundigen vinden dat het daaraan ontbreekt: "De verpleegkundigen vgn het isolatiepaviljoen zijn al twee jaar bezig om professionele begeleiding te krijgen voor de pa tiënt en voor de verpleegkundigen, een team met een maatschappelijk werkster, een psycholoog en zo. We hebben daar diverse keren om ge vraagd. Bij de directeur en bij de artsen. En uiteindelijk hebben we dan een jaar geleden een psychiater gehad, die een half uurtje per week kwam. Dat was te weinig natuur lijk. Er kwamen toen ook werkbe sprekingen. Maar nu is die psychia ter er niet meer en zijn ook de werkbesprekingen verdwenen". Praktijkvoorbeelden Een andere verpleegkundige komt met een praktijkvoorbeeld: "Er was een keer een patiënte overle den. En er was een verpleegkun dige die erg bij die patiënte betrok ken was geweest, die zich daar erg verdrietig door voelde en dat ook uitte. Dat is ook een ethisch pro bleem, want wat zeggen ze dan: je mag er niet te emotioneel tegenover staan. Maar ik vind dat je als ver pleegkundige verdrietig moet kunnen zijn. Ze zeggen dan: als je er niet tegen kunt, ben je niet geschikt voor dit werk, en ga dan maar weg". En weer een ander "Er heeft bij ons een jonge vrouw gelegen, ze wist precies wat ze had, was leukemie- patiente. Een jaar nadat ze bij ons gelegen had, is ze teruggekomen voor een beenmergtransplantatie. Ze lag in de flow (isolator) en ze kon het bijna niet meer aan. Ze werd onder morfine behandeld. Maar ze stikte bijna. Ze heeft toen uitdruk kelijk om euthanasie gevraagd, maar door aarzeling bij het team werd er geen enkele maatregel ge nomen. Ze is toen eigenlijk moe derziel alleen doodgegaan. En het verpleegkundigenteam is toen echt in elkaar gezakt. Gewoon: omdat we er niet meer tegen konden". Een derde praktijkvoorbeeld: "We hebben een keer een Italiaan gehad bij wie de mogelijkheid bestond dat hij getransplanteerd zou worden. Op een gegeven ogenblik wilde hij de isolator zien, waarin hij zou ko men te liggen. Dus ik liet hem dat zien. Ik heb toen enorm op m'n donder gekregen, want ik mocht dat niet laten zien omdat nog heie en A-nieuwbouw in de Breestraat mogelijk te maken. De heer van Loen zei zeer tevreden te zijn over de nieuwe behuizing, hoewel hij de minder goede bereikbaarheid en de excentrische ligging als nadelen noemde. Hij sloot dan ook niet uit, dat het aantal bezoekers van het RvA-kantoor, dat in 1975 ruim 30.000 bedroeg, enigszins zal terug lopen. Wanneer dat het geval is, zal er waarschijnlijk ook een spreek uur in de binnenstad worden ge houden. maal niet zeker was dat hij getrans planteerd zou worden. Maar ze werden er wel voor naar Nederland gehaald. Want ze moesten zonodig mensen hebben om het werk van het Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescherming te kunnen laten doorgaan". Begeleiding Volgens de vijf verpleegkundigen was de eerste beenmergtransplan tatie die in het isolatiepaviljoen werd uitgevoerd, de aanleiding voor de tot op heden voortdurende discussie tussen artsen en ver pleegkundigen. De desbetreffende patiënt legde zijn ervaringen vast in een stuk, dat hij voorzag van de titel "In de tent gelokt". Het stuk was in voorzichtige termen gesteld, maar bevatte een duidelijke roep om be geleiding. Een verpleegkundige: "Neem nou zo'n Italiaan die hier naar toe wordt gehaald. Hij heeft geen geld - gaat weer berooid naar huis - er is geen huisvesting voor z'n familie die meekomt, en je zit met een taalbarrière. Maar toch worden die mensen hier naar toe gehaald, want er zijn geen mensen genoeg in Nederland voor die beenmergtransplantaties, dat heb ik zelf gehoord. En je maakt die mensen echt goed ziek, door al die piedicijnen en zo. Maar je kunt er niet goed met ze over praten". Een ander zegt: "Je mag niet gene raliseren. maar je kunt toch wel zeggen dat voor de artsen in het iso latiepaviljoen de research op de eerste plaats komt. Ze stellen zich niet voldoende open voor ons. Je probeert alsmaar de problemen waarmee je in aanraking komt, be spreekbaar te maken. Maar er is geen opvang. Voor de patiënten niet en ook niet voor de verpleeg kundigen, die met die problemen zitten. Ik heb zelf het gevoel gekre gen dat je op de duur met de rug tegen de muur staat. Dan praatje er maar niet meer over, dan probeer je het maar niet eens meer". Het vrijwillige ontslag van de vier verpleegkundigen - ze hebben er resp. acht, zes, zes en twee jaar ge werkt - staat niet op zichzelf. Het past volgens hen in een reeks van in totaal acht vrijwillige ontslagen ge durende het afgelopen halfjaar. Ontslagen om min of meer dezelfde reden, namelijk: onvrede met de door de verpleegkundigen als "mensonwaardig" aangeduide be handeling van de patiënt. Een verpleegkundige: "Er zijn er heel wat weggegaan. Maar eigenlijk willen ze dat daar ook: een fris team. Als verpleegkundigen de pro blemen niet aankunnen, dan is de beste manier om dat op te lossen dat ze op stappen. Maar dat is natuur lijk onzin. Want daar los je problemen helemaal niet mee op". Lezers schrijven Breestraat LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis Leiden zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het exa men ziekenverzorgende: N. de Boer, W. Booij, B. J. Calandt, C. Gressie, M. J. Hartevelt, C. C. M. Hermans, A. Hesseling, M. C. M Hoff, Y. C. M. Hogenboom-Van Klink, G. Kindt, G. Los, W. J. M. van der Meer, T. F. Meijer, P. C. van Mierlo, W. S. de Mooij, Y. Neute boom, Y. A. Son, A. Hing, C, Straat hof, W. van Rijn, B. E. M. Vorst-v. d Ham en W. M. E. van der Zalm Het pand op de hoek Hogewoerd/Watersteeg LEIDEN - „Een lelijke vervallen hoek op een kwetsbare plaats in de binnenstad is tot nieuw leven gebracht". Dit constateerde mr. D. E. Krantz, voorzitter van de stichting Diogenesbij de presentatie van het gerestaureerde pand Hogewoerd 30 (hoek Watersteeg). Met de oplevering van dit pand is de derde fase van de restauratie van het vier huizen tellende blok op de hoek Hogewoerd-Watersteeg-Nieuwe Rijn voltooid. Restauratie is trouwens niet de juiste term voor de twee achterhuizen aan de zijde van de Nieuwe Rijn: zij werden van de grond af aan in oude stijl herbouwd. Voor het pand Hogewoerd 30 golddat de voorgevel gehandhaafd kon blijvenmaar dat de zijgevel aan de Watersteeg zijdemoest worden herbouwd. In dit pand zijn vier woningen opgenomen, op evenzovele verdiepingen. De eerste drie woonlagen zijn bestemd - en ten dele al bewoond - door en voor gezinnende zolderetage is voor een alleenstaande De huren van de woningen variëren, maar ze zijn zeker niet lager dan die van nieuw bouwwoningen. Stichtingsvoorzitter Krantz onthulde gistermiddag ook een gevel steen in de muur aan de zijde van de Watersteeg .Deze gevelsteen, een geschenk aan de stichting van de vereniging Vrienden van Diogenes, laat er geen twijfel over bestaan onder wiens auspiciën de restaura tie is uitgevoerdde Stichting Diogenes.Dit jaar zal als laatste fase van het project, het pand Hogewoerd 32 worden aangepakt. ADVERTENTIE Gispen-specialist: Het kantoorgebouw van de Raad van Arbeid aan de Hoge Rijndijk. Los van de vraag of de binnen stadswij ken bij de inspraak over de Breestraat eerdere kansen onge bruikt hebben gelaten, zouden ge meentebestuur en politieke par tijen zich maar éen ding moeten af vragen: is het momenteel bij de huidige complicaties, en met het oog op morgen, wel verantwoord een besluit over de proef-afsluiting van een deel van de Breestraat te Wij leven in een maatschappij, .waarin „doen" in hoger aanzien staat dan „denken". Toch kan het soms verstandig zijn iets niet te doen; dit gemeentebestuur zou op nieuw in de val kunnen lopen. Er is onvoldoende inzicht en overeen stemming; zo is mij gebleken, dat velen nog steeds menen, dat de ge hele Breestraat zou worden afge sloten. Intussen is er genoeg ander werk te doen. Men zou het parkeren op de trottoirs kunnen aanpakken, of door autobanden uitgevlakte ze brapaden met betere verf over schilderen etc. W. M. v. ROOIJEN Marislaan 11 Leiden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3