„Breestraat is de levensader van Leiden Gezin licht middenstand in regio op Voorf40.000 Weidse agenda Lakenhal wil voor een ton Lievens kopen EERSTE SLEUTEL GOEDE WONING IN MERENWUK 99 DIRECTEUR HARTEVELT OVERLEDEN ZATERDAG 15 JANUARI 1977 Adviesraad tegen plannen B en W LEIDEN - De Adviesraad voor de Binnenstad vindt ook dat in de toekomst een beperkt verkeer over de Breestraat mogelijk moet blijven. "Er is eenvoudig geen andere oplossing voor het vinden van een oost-west-route voor het bestemmings verkeer", aldus de adviesraad die vindt dat de marktroute (Botermarkt - Vismarkt - Aalmarkt - Boommarkt) zich niet leent voor Verkeer in twee richtingen. In de gisteren aan het college van B. en W. uitgebrachte adviezen merkt de adviesraad op dat wan neer de Breestraat wordt afgeslo ten er sprake is va^n het "afsluiten van de levensader van Leiden". Door een gedeeltelijke afsluiting van de Breestraat, zoals door het college wordt voorgesteld, ont staat volgens de adviesraad een volledig onoverzichtelijke situa tie. Met klem verzet de Adviesraad voor de Binnenstad zich tegen de proef óm b.ussen in twee richtin gen over de in slechte staat verke rende Botermarkt te leiden. "Het lijkt ons verstandig in verband met de leefbaarheid van de Breestraat het huidige éénrich tingsverkeer in deze straat in de toekomst te handhaven en de bussen te vervangen door kleine re. Op dit ogenblik rijden er 47 tot 60 bussen per uur over de Brees traat in één richting. Gezien het passagiersaanbod voor de bin nenstad is dat volgens de advies raad beslist niet nodig. Volstaan zou kunnen worden met busjes met een capaciteit van 30 a 35 personen. In het advies aan het Leids college wordt gepleit voor een met zorg opgesteld tijdschema voor alle te verrichten werkzaamheden aan Breestraat en Marktenroute. De werkzaamheden zullen in een zo kort mogelijk tijdbestek uitge voerd worden om zo weinig mo gelijk schade te veroorzaken. Tijdens de werkzaamheden zal een tijdelijke omleidingsroute vast gesteld moeten worden. Voorge steld wordt door de Advies voor de Binnenstad om, na herstel van de marktenroute, wanneer de Breestraat wordt gerecon strueerd, het verkeer naar het sta tion via de herstelde marktroute te laten rijden en het verkeer van het station via de Cityring (Lan- gegracht-Hooigracht). De handhaving van de Breestraat als oost-west-verbinding gaat onder andere tegen dat het Ra penburg en de Langebrug het zo genaamde sluipverkeer moeten gaan opvangen. Wat de voorzie ningen van de "binnenstadsrou te" betreft is de adviesraad het eens met de kamer van Koop handel en de Stichting LeidSe Binnenstad, dat deze voorzienin gen eerst uitgevoerd moeten worden voordat met de Brees traat en de Marktroute wordt be gonnen. Dat betekent verkeer over de Valbrug in beide richtin gen, aanpassing van het kruis punt Langegracht- Pelikaanstraat toegankelijk ma ken van het parkeerterrein Ga- renmarkt vanaf het Levendaal en afstemming van de verkeerslich ten op de binnenstadsroute qp elkaar. De Adviesraad voor de binnenstad vraagt het college aandacht te De- steden aan het parkeren. Er wordt gewezen op het belang van een parkeergarage aan de ir. Driessenstraat en op de Garen- markt. Bovendien pleit men voor een onderzoek naar de mogelijk heid van een te bouwen parkeer garage onder het Galgewater. Tenslotte acht de adviesraad het noodzakelijk dat de Leidse poli tie strenger optreedt tegen de vele verkeers- en parkeerover- tredingen. "Wanneer dit niet ge beurt, heeft het geen enkele zin een hieuw verkeerscirculatieplan op te stellen", aldus de advies raad. WARMOND -Om bij eventuele onderhandelingen over de bestemming van het gebied aan de Oranje Nassau- laan een wapen in handen te hebben heeft het Warmondse college besloten het pand Oranje Nassaulaah 20 aan te kopen.men hoopt, door wat grond aan de Oranje 'Nassaulaan in eigen handen te hebben, ongewenste ontwikkelingen in dat gebied tegen te kunnen gaan. Tot op heden is nog geen keuze gevallen voor de plaats waar de laatste, overigens kleiné, Warmondse bouwlokatie moet komen. Projectontwikkelaars hebben echter bélangsteling getoond voor het gebied rond de Oranje Nas saulaan, dat als mogelijk lokatie.is aangewezen. LEIDEN - Het Stedelijk Museum De Lakenhal is van plan een uit erst fraai schilderij aan te ko pen, voorstellend Pilatus de handen wassend. Het werk is vrijwel zeker van de hand van de zeventiende eeuwse schilder Jan Lievens. Met de aankoop is een bedrag van een ton gemoeid. Het museum kan zelf f 55.000 opbrengen, onderzocht zal wor den of de Vereniging Rembrandt bereid is om de rest van het be drag of een gedeelte er van te be talen. De commissie Lakenhal M.eer bezoekers in Lakenhal en museum De Valk LEIDEN - Het aantal bezoekers van het Stedelijk Muséum De La kenhal is vorig jaar gestegen van ruim 29.000 tot 35.611. De directeur van het museum, de heer Wurfbain wijt de toename vooral aan het ge reed komen van de nieuwe schilde- rijenzalen. De vorige week beéin- digde expositie trok ruim 8.000 be zoekers. Van de catalogus, die in een oplage van duizend exempla ren werd uitgebracht, zijn nog vijf honderd exemplaren herdrukt, waarvan al weer de helft is ver kocht. Het molenmuseum De Valk trok vorig jaar zesduizend bezoekers meer dan het jaar daarvoor. Men steeg van 26.000 naar 32.000. LEIDERDORP - De rijkspolitie van Leiderdorp/Woubrugge zoekt sinds woensdagmorgen naar de 38-jarige J.O. en zijn gezin, dat er van wordt verdacht middenstanders n de Leids/Alphense regio voor een totaal bedrag van 40.000 gulden te hebben opgelicht. Het gezin van de invalide O. verdween nadat dinsdagavond een aantal benadeelde middenstan ders had geprobeerd O. tot betaling te dwingen. O. betrok in begin december een woning in Woubrugge, waar hij tot afgelopen woensdag woonde. Gedurende de vijf weken van zijn verblijf in de Leids/Alphense regio kocht hij bij middenstanders voornamelijk meubelen en televisie-toestellen, die echter nooit werden betaald. Samen met zijn vrouw, de 33-jarige T. O.-R., verkocht hij een groot deel de „buit" weer verder. Een klein deel was nog in de woning brugge toen de. politie daar binnenstapte. heeft gistermiddag tijdens vergadering goedkeuring ge ge- Het schilderij is in het verleden een keer aan Rembrandt toege schreven, maar is op de onlangs gehouden tentoonstelling in de Lakenhal door een groot aantal binnen- en buitenlandse des kundigen als een Lievens her kend. Deze zou het tussen 1625 en 1630 hebben geschilderd. In die tijd deelde Lievens in Leiden een atelier met Rembrandt. De heer Würfbain, directeur van het museum, heeft nog even ge twijfeld aan de herkomst. Het schilderij is namelijk niet door Lievens gesigneerd., maar draagt in de linker-onderhoek wel de ondertekening van de Amsterdamse schilder P. Last man, èèn van de leermeesters van Lievens. Zowel echter het formaat als de wijze van compo sitie, sluiten het uit dat hier van een Lastman sprake zou zijn. Het schilderij bevindt zich over igens in een vrij goede staat. Aantal leden van PvdA loopt terug LEIDEN - De PvdA heeft nog geen besluit genomen wie er naast pre mier De Uyl in de verkiezingsstrijd zullen worden ingezet. Het is zeker niet zo dat de keuze al bepaald is op de ministers Duisenberg en Van der Stoel. Ook de staatssecretaris sen Meyer en Schaeffer maken een kans. Dit bleek gisteravond uit de woor den van het PvdA-kamerlid Henk Molleman, die sprak op een leden vergadering van zijn partij in Lei den. Molleman toonde zich nogal pes simistisch over het teruggelopen aantal leden, landelijk gezien, van 33 tot 26%. De Leidse wethouder Verboom pleitte echter voor het voeren van een meer actieve en op timistische verkiezingscampagne. Tijdens de ledenvergadering maakte de Leidse afdeling nog maals duidelijk tegen de ontwerp resolutie van de PvdA en PPR te zijn en kondigde men aan op het landelijk congres tegen te zullen stemmen als de resolutie niet vol doende veranderd zou zijn. Mevrouw Stravers-Vrolijk kreeg gisteren niet alleen de eerste sleu tel van Wethouder Verboommaar ook een tegel van Leiden. LEIDEN - Als eerste bewoon ster van één van de drie flats die achter het winkelcentrum de Kopermolen worden gebouwd kreeg gistermiddag mevrouw Stravers-Vrolijk de huissleutel uit handen van wethouder Ver boom. De drie flats in het hartje van de Meren wijk worden door aannemer Van der Vorm ge bouwd in opdracht van wo ningbouwvereniging De Goede Woning. De 266 woningen zijn bedoeld voor alleenstaanden en vkleine gezinnen, een gedeelte is speciaal ingericht voor bejaarde bewoners. Waarschijnlijk is de bouw van deie drie flats, die veertien maanden geleden van start ging, in februari 1978 klaar. Wethouder Verboom, die be halve de huissluitel ook een te gel met het wapen van Leiden overhandigde aan mevrouw Stravers-Vrolijk,'onderstreepte de grote behoefte aan flats voor een- en tweepersoonshuishou dens. „Er is altijd gebouwd voor gezinnen, er is té weinig ge bouwd voor kleine gezinnen en hij vond het prettig dat er in deze flats ook ruimte was voor bejaarden. De wethouder deed de voorspelling dat de woning bouwvereniging een grotere taak zullen krijgen, vooral nu ze verenigd zijn in een federatie. Voor de Goede Woning kon digde hij de ontwikkeling aan van plannen in de Boekhorst, achter de Mors. Sommige woningbouwvereni gingen klagen dat ze overspoeld worden met allerlei regelingen van het Rijk, zo weidde Ver boom uit; „maar late we blij zijn dat er zoveel mogelijkheden ge creëerd zijn voor woning bouw". Er is nu een scala van subsidie mogelijkheden, stelde hg. Voorzitter Coster van De Goede Woning dankte alle betrokke nen voor de goede samenwer king bij dé bouw van de drie flats en overhandigde mevrouw Stravers-Vrolijk een enveloppe met inhoud. De Goede Woning hoopt dit jaar nog de bouw plannen in de Rockhorst van de grond te krijgen. Rosmolen De moeilijkheden met de Ros molen zijn opgelost, verklaarde voorzitter Coster. De stichting Rosmolen gaat een flat bouwen naast een van de drie van De goede Woning. Deze terrasflat zou echter op een bepaald punt zo dicht bij de flat van De Goede Woning komen (er is een af stand van vijtien meter ge noemd) dat het uitzicht van wo ningen van De Goede Woning belemmerd zou worden. Er is eer} oplossing gevonden door zeg terrasflats van de Rosmolen te verplaatsen naar andere hoe ken van het flatblok. De Goede Woning zal zich nu niet meer verzetten tegen de bouwver gunning die is afgegeven aan de stichting Rosmolen en tegen de bouwplannen. i Wou- Vijftien In totaal zijn vijftien aanklachten ingediend door middenstanders uit Gouda, Woerden, Bodegraven, Alphen aan den Rijn, Woubrugge, Lei den, Ter Aar en Waddinxveen, waarop de politie een zaak wegens flesse- trekkerij (opzettelijke wanbetaling die meerdere malen wordt gepleegd) Het echtpaar O. - dat drie kinderen heeft - kocht bij de benadeelden naast meubelen en televisietoestellen ook een aantal vrieskisten. O. heeft al meerdere veroordelingen wegens flessetrekkerij achter de rug. Vorig jaar werd hij in Emmeloord voor eenzelfde feit aangehouden. Al eerder heeft hij in Noord- en Zuid-Holland op verschillende plaatsen straffen wegens flessetrekkerij uitgezeten. MAANDAG Wijk 25 Oude Herengracht, Ververstraat, Zijlstraat, Oost- en West Haven straat, Dwars Havenstraat, Verver splein, Haven, Havenkade, Kal vermarkt, Kijfgracht, Minne broersgracht, Zuidsingel, Heren gracht, Korte en Lange Lange- straat, Nieuwe Waardstraat, Oos terkerkstraat, Waardkerkplein en steeg, Waardgracht, Oranjegracht, Kaarsemakerstraat, Looyerstraat, Weverstraat, Vestestraat, Groenes- tegen, Uiterstegracht, Kerksteeg. Wijk 27 Breestraat, Langebrug, Ketelboe- terstéeg, Schoolsteeg, Wolsteeg, Gangetje, Botermarkt, Vismarkt, Stadhuisplein, Koornbrugsteeg, Dwarskoornbrugsteeg, Maarsman- steeg, Mandemakersteeg, Vrou- wensteeg, Boommarkt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn, den Burcht, Brucht- steeg, Nieuwstraat, Hartesteeg, Be schuitsteeg, Mariaansteeg, Hoog- landéekerkgracht, Koppehink- steeg, Hooglandskerkkoorsteeg, Middelweg, Oude Rijn, Hoogstraat, Kaasmarkt, Hooigracht, St. Pan- crassteeg, van Driessenstraat, Mid delstegracht. WOENSDAG Wijk 24 Zoeterwoudsesingel (van Lam- menschansweg tot Hoge Rijndijk), v. d. Brandelerkade, Durieuxstraat, T. Siegenbeekstraat, Roodenbur- gerstraat, de Mey van Streefkerk straat, Cobetstraat, de Ridder straat, Thorbeckestraat, Was- straat.de Laat de Kanterstraat, Cronesteinkade, P. J. Blokstraat, Fruinlaan, de Gijselaarstraat, Kernstraat,: Verdamstraat. Wijk 28 Korevaarstraat, Plantsoen, 4e Bin nenvestgracht, Rijnstraat, Kraaier- straat, 2e en 3e Haverstraat, le 2e en 3e Gortestraat, Geregracht, Leven- daal, Oranjeboomstraat, Cathrij- nenstraat, Barbarasteeg, St. Joris- steeg, Koenesteeg, Nieuwe Brug steeg, Wielmakersteeg, Hoge- woerd, Watersteeg, Plantage, Utr. Veer, Veerstraat. DONDERDAG Wyk 32 (Meren- wjjk) VRIJDAG Wijk 29 Zijlsingel, Rijnkade, Oosterdwars straat, Munnikenstraat, van Galen- straat, Waardstraat, Hermanstraat, Trompstraat, de Ruyterstraat, Evertsenstraat, Heemskerkstraat, Oosterstraat, van Speykstraat, Ko- retenaerstraat. Tasmanstraat, Overrijn. Zaterdag Robert Kreis: veel bravoure maar nog niet volwassen... LEIDEN - Het is wat vreemd gesteld met de nog jonge cabaretier Robert Kreis. Met ontzettend veel lef en bravoure presenteert de nog weinig ervarenHagenaar zich als een door de wol geverfde vedette'. En het is die allure die zijn bepaald niet altijd even sterke teksten de indruk van volwassenheid gevendie nog niet bereikt is.- Daarvoor heeft zijn op treden met name in de conference teveel van Henk Elsvik, is z'n ge praat nog te weinig met grappen doorspekt en zijn z'n typetjes niet altijd even sterk. Wat dat laatste betreft zitten we ze ker niet te wachten op nog een imi tatie van boer Koekkoek en nog minder op een Surinamer die ge brekkig Nederlands praat. Daar tegenover staat een prima act over Mary Dresselhuys en Heintje Da vids en één over de hoeden die ko ningin Juliana draagt bij de ope ning van de Staten-Generaal. Maar zijn hele cabaret is toch erg tradi tioneel: sentimentele liedjes over zijn 'schooltijd (Don Quishocking deed dat al) en over de slopersha mer, die oude gebouwen neerhaalt om ruimte te maken voor kantoor kolossen. Maar zoals gezegd zijn jeugdig elan, zijn bijzonder goede stem en zijn gevoel voor show houden hem in die gevallen overeind en doen de algemene indruk toch naar de posi tieve zijde overslaan. Een ernstige misvatting van Kreis is echter dat hij zijn programma als onverplicht amusement bestempelt dat geen po litieke doelstelling nastreeft. Een etiket dat bijvoorbeeld ook Seth Gaaikema zichzelf ten onrechte op plakte. De grappen over het kabinet (,JIet keerpunt van Den Uyl is een grote toverdoos. Hij tovert half Ne derland werkeloos") bewijzen dat zijn pretentieloos amusement rechts amusement is, waarmee verder overigens niets gezegd is. BARTJUNGMAN LEIDEN - op 73-jarige leeftijd is overleden de heer J. K. H. van Dam. De heer Van Dam was oud- directeur van de distilleerderij Har- tevelt in Leiden. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nas- Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 's mor gens geopend. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, Leidse jeugdschaaksociëteit (11-15 jaar), 3-5 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, "Te rugblik op de jaren '60", met o.a. Johnny the Selfkicker en Simon Vinkenoog, 8 Restaurant Groenoordhal, nieuwjaars receptie Leidse Bond v. Amateur Tuin ders. 3-5 uur nam. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 uur 't Breehuys, Breestraat 19, gespreks groep Gideon,' 11.30 uur vm.-1.30 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum Leidse werkgroep homofilie/COC, 8-11 uur Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids poppentheater, 2.30 uur nam., tel. 125802 Stadsgehoorzaal, Postduivententoon- stelling Duif-expo 2, .10 uur vm.-6 uur Maandag Steenstraat lb, Wereldwinekl, 9.30 v 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 Troef, Noordeinde 2 a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele ^verkvor- mer, alle groepen van 8-10 uur nam. Leidse Schouwburg, nationaal zang-, dans- en muziekensemble van de Ivoor kust, "Black Africa". 8.15 uur nam. Stadhuis, gemeenteraad, 7.30 uur nam. Kantine Leidse Apparaten fabriek, Os en Paardenlaan, informatie-avond over onderwijsopbouwwerken in Noord, 8 Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnen stad tot Cityring en Groenoord): J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947; Wijk II (Kooi en Me- renwijk): R. van Leeuwen, van 10-18 uur, Zijldonk 38. tel. 146210, na 18 uur, Paramaribohof 103, tel. 140734; Wijk III (Waard, Professo- renwijk en Tuinstadswijk): A. van Luyk, Wasstraat 2a, Tel. 122522: Wijk IV (Zuid-West en Haagweg- kwartier): van zaterdag 10 uur tot zondag 8 uur A..A. van Rijn, Melis- setuin 5, tel. 210797; van zondag 8 tot 24 uur F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347. Leiderdorp - D. Hennink en O. du Ry van Beest Holle, praktijkadres Mauritssingel 168, tel. 133686 (za terdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - J. B. Hugenholtz, Wil- helminapark 2, tel. 155666. Voorschoten - C. Meijer, Chopin- laan 16, tel. 2493 (zaterdag); A. Tromp, Lohmanplantsoen 33. tel. 071-762159 (zondag); S. M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zater dag en zondag). Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 14 tot 21 januari, door Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 124807 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten, tel. 2525. Wijkverpleging Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. S. Posthuma, Ka- gerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. Wyk 30 Galgewater, Noordeinde én plein, Rembrandtstraat, Oude Varken markt, Sliksteeg, Groenhazen- gracht, Rijn- en Schiekade, Witte Singel, Groenhoven straat. Witte Rozenstraat, Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vreewijkstraat, Hugo de Groot straat, Bilderdjkstraat. Wijk 31 Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg, Doelen gracht, Nonnensteeg, Kolfmaker- steeg, Zegersteeg, 5e Binnenvest- gracht, Sterrenwacht, Kaiserstraat, Bakkersteeg, Molensteeg, Boisot- kade, Kampersteeg, Conciëntie- straat, Vliet, Douzastraat, St. Ja- cobshof, St. Jacobsgracht, Jan van Houtkade, Hoefstraat.Raamsteeg, Garenmarkt, Steenschuur, Nieuw- steeg, Herensteeg, Salomonsteeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstraat, Gerecht, Lokhorst- straat, Zonneveldstraat, Pieters- kerkkoorsteeg, Diefsteeg, Berken- daelstraat, Pieterskerkgracht en straat, Pieterskerkhof, Papen gracht. 1EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V.. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2