Remise Timman tesfen Gelier Yultink blijft volgen Alois Goossen: "Veldrijden doe ik er alleen voor de lol Dieter Müller aan de leiding Hoogoventoernooi blijft open bij EK 71/2 Anne-Marie Yerlaan aan kop na de verplichte figuren Piet Kleine vestigt in Davos nieuw baanrecord Jos Valentijn nieuwe alternatieve sportman ZATERDAG 15 JANUARI 1977 SPORT PAGINA 11 LEIDEN - Zo'n tien jaar geleden vroeg een onderwijzer aan een leer ling wat dat gekrabbel op zijn pa piertje moest voorstellen. Het ven tje vond dat de meester maar een domme vraag gesteld had. "Dat is een wielrenner meester", zei hij op een toon van "kan je dat zelf niet zien". ,,Oh, en wat wil je dan later worden?", vroeg de onderwijzer. „Wielrenner!", was het antwoord. Niet lang daarna reed vader Goos sen met zijn zoon Alois naar het Belgische Sint Niklaas om voor 96,- een nieuwe fiets te kopen. Het enige verschil met een gewone fiets was, dat er een race-stuur op zat. Het wielertalent van Alois Goossen kon zich ontplooien. De eerste wedstrijd was er een in het Haags Ockenburg. Hij deed voor de grap mee en won. Een dag later werd per taxi een bekertje aan huis afgele verd. Het zou voor Alois Goossen het startsein betekenen voor een serieuze benadering van de wieler sport. Nu zo'n tien jaar later staat hij aan de vooravond van het Nederlands jeugdkampioenschap veldrijden. Niet zijn specialiteit, want die ligt op de weg, maar hij heeft er gewoon gein in en zijn conditie wordt er in ieder geval mee op peil gehouden. Desondanks behaalt hij toch rede lijke resultaten met dat veldrijden. Afgelopen zondag nog in Helvoirt werd hij tweede achter de huidige kampioen Jos Lammertink. Toch weet Alois Goossen (17) dat hij morgen in Apeldoorn in de schaduw zal moeten staan van zijn clubgenoten Kuyvenhoven en Hoogkamer. Goossen: "Het cros sen is gewoon een leuke hobby. Ik heb er wel aardigheid in om met mijn fiets op mijn nek in het rulle zand te lopen. Dat is trouwens ook mijn sterkste punt, dat lopen. Zodra ik van de fiets moet afsprin gen kan ik het verloren terrein goedmaken of eventueel uitlopen. Laatst heb ik op een heuvel 17 se conden gepakt, alleen met lopen". De vier- of vijfvoudige clubkam pioen van Swift (zeker weet hij het niet) ziet morgen in Apeldoorn toch wel kansen voor hem liggen. Geen plek op het erepodium, maar wel een plaats bij de eerste tien. "Als het meezit misschien wel een plek bij de eerste zes. Als ik lang aan het wiel van mijn trainingsmaat John Kuyvenhoven blijf plakken en ik kan tussendoor nog wat lopen, dan moet dat haalbaar zijn. Daarnaast hoop ik een klein beetje dat de fa vorieten te zeer gebukt gaan onder de druk en de spanning die op hun schouders rusten. Daar moet ik dan van profiteren. Lukt dat niet dan is er geen man over boord. In ieder geval hoop ik wel dat Reinier Hoogkamer en John Kuyvenhoven het gaan maken, zodat zij over twee weken naar de EK in België gaan". Een bewijs van verregaande vriendschap tussen de drie clubge noten van Swift. Alois Goossen zelf mikt op het wegseizoen: "Maar ik moet in mei ook examen doen. En dat is wel eventjes belangrijker". Alois Goossen Zaterdagvoetbal geheel afgelast DEN HAAG - De K.N.V.B. heeft alle wedstrijden voor de zaterda- gamateurcompetitie en de jeug- delftallen betaald voetbal voor vandaag afgelast. Ook alle afde lingen van de K.N.V.B. hebben de wedstrijden afgelast. Duel Noord wijk tegen Tsjechen gaat niet door NOORDWIJK - De wedstrijd Noordwijk - Tsjecjo-Slowakijke gaat op zaterdag 22 januari niet door. Het oefenduel dat op die dag om 2.30 uur in Noordwijk gepland stond is doorgestreept omdat de Tsjechen hun programma tijdens hun veertiendaags verblijf in Ne derland te overladen vonden. De Tsjechen spelen wel tegen Papend- recht (17 jan.), FC Antwerpen (19 Jan.), Dortmund (25 jan.) FC Den Haag (26 jan.) en Lvra (29 jan.). Noordwijk heeft inmiddels voor volgende week zaterdag een andere oefenpartner gevonden in de eerste divisieclub Excelsior Dat vriend schappelijke duel begint om 12.30 WIJK AAN ZEE - Het Hoogoven toernooi is een al te vroege ontkno ping - gelukkig - misgelopen. Toen Timman na negentien hoogst inte ressante zetten het remise-aanbod van zijn vervaarlijke Russische tegenstander Efim Geiler pakte kwam daarmee tevens vast te staan dat dit 39ste toernooi van de amechtig op halve kracht puffende Hoogovens in ieder geval door een hoge produktiviteit gekenmerkt zal worden. Immers, Timman en Ge iler zijn op grond van hun positie op de wereldranglijst de grote favorie ten voor de vierduizend guldens die uit de bijna lege schatkist van het IJmuider staalbedrijf voor de win naar zijn gereserveerd. Door onder ling het punt te delen hebben ze nu voor elkaar de weg vrijgemaakt voor een partijtje onvervalst resul taatschaak tegen de rest van het deelnemersveld. Dat Timman dankzij een uitstekende voorberei ding het openingsspel van Geiler al spoedig de giftanden had uitge trokken stemt tot voldoening. De Nederlandse kampioen onder streepte er - al weer - zijn wereld klasse door. Dat Timman tenslotte toch niet tot de bodem wenst te gaan is misschien jammer, maar wel te begrijpen. Tegen iemand als Geiler, die een paar weken geleden in Moskou nog de vloer aandweilde met wereldkampioen Karpov, is het hebben van een iets betere stel ling nog lang niet voldoende voor de volle winst. En, zoals gezegd, de toernooispanning is er wel mee ge diend. Dit alles betekent niet dat de over ige tien spelers van de grootmees- tergroep willoos onder het juk van Geiler en Timman door zullen gaan. Daarvoor is de kwaliteit van de geïnviteerden veel te hoog. Subfa vorieten zijn de Engelsman Miles, de Amerikaan Kavalek en de IJs lander Olafsson, de winnaar van vorig jaar. Hij remiseerde emotie loos met landgenoot Sigurjonsson in een stelling die net spannend be gon te worden. Kavalek kreeg het meteen al erg zuur van de Joegos laaf Kurajica, die dapper stand hield in een verdrukte stelling, een pionoffer accepteerde en tenslotte in de tijdnoodfase alert profiteerde van een haastige misstap van Kava lek. Miles, wat later in Wijk aan Zee gearriveerd vanwege de slotronde van het toernooi in Hastings (waar hij vijfde werd) kreeg te maken met Gert Ligterink. Misschien dat de Engelsman nog wat vermoeid was van zijn Engelse toernooi, in ieder geval kreeg hij al spoedig een ge weldige aanval over zich heen waarbij hij in tijdnood gekomen maar ternauwernood antwoord op wist. Het werd remise. Sosonko won door zijn diepe openingsken nis en vooral zijn zeer hoge begrip van de stellingen die ontstaan als de theorieboeken verder zwijgen over in casu de Grunfeld. Kandidaat- grootmeester Nikolac stond al na 29 zetten voor een ondekbaar mat. Barczay-Bohm tenslotte was een moeizame affaire: bij het afbreken had de Nederlander twee pionnen meer in het eindspel, maar alom heerste twijfel over zijn winstkan sen. Maar Böhm toont als geen an der juist in het eindspel zijn virtuo siteit en dat gebeurde ook ditmaal: via een pionoffer won de Nederlan der de beslissende tempi. Zoals men weet speelt Böhm op zijn tweede grootmeesterresultaat, dat hem die titel definitief zal verlenen. Daarvoor zijn zeseneenhalve punt nodig. Inmiddels begint de ver stilde badplaats al weer aardig vol te lopen met schakers uit alle windhoeken. Gisteren zijn de vier kampen begonnen en maandag komt de grote invasie van de tien kampers. Maandag hebben de grootmeesters, de meesters en de dunnes overigens een rustdag, evenals op vrijdag 21 januari en woensdag 26 januari. Maar op de overige dagen wordt er geschaakt van één tot zes. Iedere dag weer. Uitslagen grootmeestergroep: Barczay (Hon)-Böhm (Ned) 0-1; Geller-Timman Vs-'/a; Kavalek (Vst)-Kurajica (Joe) 01; Sigurjon- son (IJsl>-01afsson (IJsl) Va-'/a; Mi- les (Gbr)-Ligterink (Ned) '/a-'/a; So- sonko-Nikolac JOEG( 1-0. TERNEUZEN - Het ziet er naar uit dat de Westduitser Dieter Müller regelrecht naar zijn eerste grote in ternationale titel in het kader 71/2 stevent. Met groot vertoon van zelf vertrouwen marcheert hij door zijn partijen in het Europese kam pioenschap in Terneuzen en hij heeft na vier partijen nu een alge meen moyenne opgebouwd dat ver boven de rest uitsteekt. Evenals op de eerste dag tegen de jonge talentvolle Fransman Jean Arnaud spendeerde hij tegen de Oostenrijker Kurt Mastny slechts vier beurten. Hij had drie beurten nodig om op gang te komen, maar daarna kwam de 33-jarige Westber- lijner niet eerder van de tafel dan toen de 300 caramboles waren vol tooid. Hij sloot de partij af met een superbe reeks van 287, even soepel als logisch en compact opgebouwd. Gisteravond kwam onze landge noot Jean Bessems oog in oog te staan met de links spelende Duit ser. Voordien had Bessems einde lijk zijn eerste succes geboekt in het duel met de Belg Leo Corin, maar erg tevreden kwam hij toch niet van de tafel met een zege van 300-252 in elf beurten. „Ik kan gewoon geen grote series maken als ik de ballen bij elkaar heb", klaagde de donkere Limburger, 's Avonds tegen Müller leek hij aanvankelijk kansloos ten onder te gaan toen de Duitser be gon met een reeks van negentig en in de derde beurt met een werkelijk sublieme serie van 141 op tafel kwam. Onze landgenoot kwam daarna echter voor het eerst uitste kend op dreef met een serie van 130, zijn hoogste tot nog toe in dit toer nooi. Zijn achterstand was toen echter nog 146 tegen 242, maar Mül ler was kennelijk uit het lood gesla gen door de forse serie van zijn TENNIS - De Roemeen Ilie Nas- tase heeft in de tweede ronde van het internationale tennistoernooi van Birmingham geen enkele moeite gehad met de Pool Wojtek Fibak: 6-2, 6-3. Verder won de Amerikaan Vitas Gerulaitis met 6-1, 3-6 en 6-4 van zijn landgenoot Harold Solomon. SCHAATSEN - Dries van Wijhe heeft gisteravond in Groningen de eerste uit een serie van vier schaatsmarathons op de Noordne derlandse banen gewonnen. Van Wijhe ontsnapte drie ronden voor het einde uit de kopgroep. Go Gil ling werd tweede en Jos pronk der de. TENNIS - Tsjecho-Slowakije heeft gisteren de boete betaald van ruim 5000 dollar, die was opgelegd door de internationale tennisbond, om dat de Tsjechische damesploeg zich vorig jaar had teruggetrokken uit het toernooi om de Federatie- beker uit protest tegen de deel name van Rhodesië en Zuid-Afrika. BADMINTON - Het Nederlandse badmintonteam heeft in Bella- houston een wedstrijd tegen Schot land met 4-3 verloren. De interland werd in de laatste partij beslist. Het echtpaar Rob en Marjan de Ridder zegevierde toen in het gemengd dubbelspel over Gilliland/Stewart. tegenstander, zodat Bessems hem in de achtste beurt tot 255 tegen 268 kon inhalen. In de negende en laat ste beurt speelde Bessems echter bij de tweede carambole al een doorschieter veel te hard, waarna een onmogelijke situatie overbleef. Met 32 caramboles maakte Müller toen aan alle onzekerheid een ein de, maar het algemeen gemiddelde van de Duitser tuimelde van 64,28 naar 52,17. Overigens nog een zeer respectabel gemiddelde dat onge veer gelijk is met het nationale re cord van Vultink. Vultink en titelverdediger Franz Stenzei bleven Müller, behalve dan het gemiddelde, op de voet volgen. Vultink behaalde twee sterke overwinningen op respectievelijk de Spanjaard Aguilera en de jonge Fransman Arnaud. Tegen de Spanjaard legde hij de basis voor de zege met een serie van 198 in de vierde beurt en tegen de niet onge vaarlijke Fransman maakte hij aan alle onzekerheid een einde met een slotserie van 193 (Arnaud 83 totaal). Evenals Müller was Stenzei door het oog van de naald gegaan en wel in het duel met Arnaud, die de Oos tenrijker in de vierde beurt volko men verraste met een serie van 124. Pas in de achtste beurt kon de We ner orde op zaken stellen met een serie van 109, zodat hij tenslotte nog met vijftig caramboles voordeel fi nishte. Na de tweede dag zijn nog drie spe lers ongeslagen: Müller, Vultink en Stenzel. De Belg Leo Corin viel ver terug met twee nederlagen, respec tievelijk tegen Bessems en daarna ook tegen de Oostenrijkse figurant Kurt Mastny die in veertien beur ten zegevierde met 300-281. Vultink wond er overigens geen doekjes om dat hij zelf niet erg ge looft in een Europese titel en het moet dan ook worden gezegd dat Dieter Müller bijzonder impone rend spel laat zien. Hoe het ook zij, het kan in de fraaie sporthal 't Sportzwaantje in Terneuzen nog een bijzonder enerverend wee keinde worden. Uitslagen derde en vierde ronde: Aguilera (Spa) 103 8 33 12.87 Vultink(Ned) 300 8 198 37.50 Stenzel(Oos) 300 10 109 30.00 Arnaud (Fra) 250 10 124 25.00 Stenzel 300 8 174 37.50 Aguilera 15 8 10 1.87 Mastny 300 14 63 21.42 Corin 281 14 118 20.07 Mastny (Oos) 83 4 35 20.75 Müller (Wdl) 300 4 287 75.00 Bessems (Ned) 300 11 82 27.27 Corin (Bel) 252 11 144 22.90 Bessems 257 9 130 28.55 Müller 300 9 141 33.53 Arnaud 83 7 51 11.85 Vultink 300 7 193 42.85 Stand: 1. Müller 8 287 52.12 2. Vultink 8 19 29.26 3. Stenzel 8 174 28.57 4. Corin 4 159 25.75 5. Bessems 2 130 21.93 6. Mastny 2 63 14.51 7. Arnoud 0 124 15.00 8. Aguilera 0 69 12.93 AMSTERDAM - Na de verplichte figuren en de korte kür van de Ne derlandse kampioenschappen kunstrijden voert Annemarie Ver laan het klassement van de dertien rijdsters aan. De IJmuidense sla gersdochter werd zowel bij de figu ren als bij de de korte kür van twee minuten, waarin een aantal ver plichte sprongen en passen door de rijdsters moet worden gereden, eerste. De twaalfjarige Herma van der Horst uit Den Haag eindigde bij de figuren als tweede. Bij de korte kür kwam ze tweemaal ten val en hierdoor werd ze slechts vierde op dit onderdeel. Na de figuren en de korte kür is ze echter nog steeds tweede. Derde staat Sofie Verlaan, de oudste van de vier Verlaantjes, vooral dankzij een uitstekende korte kür. Vierde is de Canadese Nederlandse Astrid Janssen-In de Wal, die na de figuren slechts op de zesde plaats stond, maar dankzij een uitstekende korte kür klom ze op naar de vierde plaats. Zij had nog hoger kunnen komen als een van haar sprongen niet was mis- HILVERSUM - Jos Valentyn, Ne derlands sprintkampioen op de schaats, heeft gisteravond van de KRO de alternatieve sportcup over 1976 uitgereikt gekregen. Valentijn werd winnaar omdat hij op 7 maart bij het wereldkampioen sprint in West-Berlijn drie valse starts maak te. Op de tweede plaats eindigde Leo van der Kroft, oud- voetbalscheidsrechter, wegens al les wat na de bekerwedstrijd Real Madrid-Borussia Mönchenglad- lukt. Trainster Joan Haanappel hoopt dat haar pupil die duidelijk het beste vrij rijdt vandaag nog kan uitschuiven naar de tweede plaats en dat betekent dan uitzending naar de Europese kampioenschap pen over twee weken in Helsinki. De beste kansen op de titel en op Helsinki heeft echter Annemarie Verlaan. Het is voor haar en de twaalf andere deelneemsters te ho pen dat er vanavond wat meer pu bliek naar de Amsterdamse Jaap Edenhal komt dan gisteravond, toen niet meer dan een handjevol vaders en moeders, nerveus, de verrichtingen van hun kinderen gadesloeg. Stand Annemarie Verlaan 10 58.16 Herma van der Horst18 5532 Sophie Verlaan 18 55.24 A. Janssen-In de Wall 32 53.12 Li Ying Wang31 52.60 Rudina Pasveer42 51.96 Ilona Blokpoel50 51.50 Bibiane Pruyn50 51.50 bach is gebeurd. Derde werd Jos Hermens vanwege zijn uitlatingen na de Olympische Spelen van Mon treal. De alternatieve sportcup werd dit jaar voor de derde keer uitgereikt. De vorige winnaars waren de steeds verliezende voetbalclub GVDM uit Rotterdam en de rijwiel toerist Servaas Verstappen, die een hele Ronde van Frankrijk lang en kele uren voor de echte renners kwamen met zijn ongetrainde li chaam de etappes reed. DAVOS - Tijdens internationale schaatswedstrijden in Davos heeft Piet Kleine gisteren op de 3000 me ter een nieuw baanrecord gereden: 4.10.02. Hans van Helden werd op deze afstand tweede in 4.13,47. Klaas Vriend (4,16,20) en Jan Der- ksen (4.19,89) legden beslag op de derde en vierde plaats. Hans van Helden toonde zich de snelste op de sprimt. Met zijn tijd van 40,16 se conden bleef hij Klaas Vriend 0,4 seconde en Piet Kleine 0,6 seconde voor. Jan Derksen kwam boven de 41 seconden uit 41,17. Na twee onderdelen van de kleine vierkamp bezet Hans van Helden de eerste plaats in het klassement voor Kleine, Vriend en Derksen. Franz Krienbühl is nog steeds de beste Zwitserse schaatser. Op de eerste dag van de nationale kam pioenschappen, die eveneens op de baan van Davos plaatsvinden, won hij de vijf kilometer in 7.37,18. Krienbühl was op de 500 meter als tweede geëindigd ruim een se conde achter Walter Birk. Zürich - De internationale voet bal federatie (FIFA) heeft Kongo gisteren een "papieren" overwin ning gegeven op Kameroen in de eerste ronde van de Afrikaanse zone uit de kwalificatietoernooien voor het wereldkampioenschap voetbal van 1978. De ontmoeting tussen Kameroen en Kongo werd op 31 oktober in Jaoende tien minuten voor tijd ge staakt bij de stand 2-1 voor Kongo. Op dat moment betrad een gedeelte van het publiek het veld en werd de wedstrijd gestaakt. ToT ZIENS OP DE 'VERUXJ/W6S- \P£C£ PTf£< Jan Timman accepteerde na negentien zetten het -aanbod van Geiler. Dieter Müller schijnt recht op de titel 7112 af te stevenen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11