LEIDSCH DAGBLAD "De wereld staat er beter op Binnenkort stakingen Nederlanders de potste pessimisten vandaag DAF Ford over laatste ambtsperiode: 11 11 LEIDSCH DAGBLAD Twee tanks met gas in brand gevlogen DONDERDAG 13 JANUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35138 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN President Ford kan zijn ontroering nauwelijks bedwingen na het i spreken van zijn laatste reden tot het gezamenlijke Congres. UTRECHT (ANP) - Volgens de voedingsbonden FNV staan harde acties, zoals stakingen voor de deur. „De rest is gerommel in de kantlijn. Nu de werkgevers zover zijn gegaan, wijken ze echt niet voor stiptheidsacties of demonstra tieve bijeenkomsten", aldus Cees Schelling van de Voedingsbonden FNV vanmorgen op een vergader ing van de vakgroep zuivel in Utrecht. Schelling zei dat de werkgevers in de voedselsector het bij het ver keerde eind hebben als ze denken bij stakingsacties buiten schot te kunnen blijven, omdat het om voedsel gaat. De voedingsbonden FNV zullen echter niet aarzelen te gaan staken in de sectoren van de bakkerijen, zuivel en de vleeswarenindustrie als de cao-onderhandelingen daar stuk lopen. "En dan zullen de werkgevers wel komen met verha len over voedsel dat ligt te rotten en de arme consumenten die versto ken blijven van hun dagelijkse brood. Maar de ondernemers zijn zelf verantwoordelijk voor even tuele verspilling van voedsel. Zij zijn het ook die dreigen de voedsel voorziening in de war te sturen", aldus Schelling. Ook het feit dat er in de voedingssectoren nogal wat zwakke bedrijven zitten, zal voor de voedingsbonden FNV geen be lemmering vormen om actie te voe ren. „In een dergelijk conflict moet je de ondernemers durven raken waar het pijn doet. De werknemers Weer sneeuw Zwaarbewolkt met van het zuidwesten uit sneeuw of regen. Matige tot krach tige, aan de kust harde zuidoostelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks min 2 graden. Maxima morgen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 8.42 uur; onder: 16.56 uur. Maan op: 2.50 uur; onder: 12.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.41 en 22.20 uur, laagwater te 5.19 en 17.53 uur. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 26 januari 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor hatf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam adres: plaats, gironummer: Hokje rwari maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. moeten bereid zijn hun schade toe te brengen". Dat is geen onverantwoorde opstel ling van de vakbeweging, meent Schelling. De werkgevers hebben het zelf in de hand. Als ze ja" zeg gen tegen de prijscompensatie is er geen vuiltje aan de lucht. De regering, waarschuwde Schel ling, moet zich buiten het cao conflict houden. „Als de regering opnieuw ingrijpt moet de vakbe weging dat als een bikkelharde in zet van de verkiezingen maken. Het vonnis zal dienovereenkomstig hard zijn". "Rek is uit verhoging belastingdruk" HILVERSUM (ANP) - „Nivelle ring van inkomens via verhoging van de belastingdruk kan niet meer gebeuren, want daar is de rek wel uit". Dat zei minister Duisenberg vanmorgen voor de AVRO-radio. Er is op dit punt al zoveel bereikt dat er hoogstens nog sprake kan zijn van afroming van de hoogste inkomens, aldus de minister. Als er weer een progressief kabinet komt na de verkiezingen zal de eerste zorg verruiming van de werkgele genheid moeten zijn, meent minis ter Duisenberg. Ook merkte hij op. dat de Partij van de Arbeid bereid moet zijn eventueel zonder de PPR verder te gaan, al zou hij het liefst de samenwerking zien gehand haafd. Sprekend over een even tuele tweede ambtsperiode voor hemzelf, zei de bewindsman die al leen te willen aanvaarden bij een duidelijke uitspraak van de kiezers, dat zij het kabinetsbeleid van de af gelopen vier jaren niet afwijzen. „Indien dat wel zo is, zal niet alleen ik, maar ook de gehele PvdA daar uit consequenties moeten trek ken", aldus minister Duisenberg. WASHINGTON (UPI/Reuter) - „De VS en de we reld staan er beter voor dan in 1974", aldus de Amerikaanse president Ford in zijn laatste rege ringsverklaring („State of the Uniort") vannacht voor het gezamenlijk Congres. Ford drong er bij de Amerikanen op aan, president Carter te helpen nieuwe successen te behalen. Hij zelf heeft daar een gezonde grondslag voor gelegd, aldus Ford. Over acht dagen zal de ambtspe riode van Ford beëindigd zijn en het voltallige Congres beloonde de vertrekkende president met ap plaus na applaus. Ford is 25 jaar lang congreslid ge weest. Met algemene stemmen nam het Huis van Afgevaardigden een resolutie aan waarbij Ford en zijn vrouw geprezen worden. Ford kwam met twee waarschu wingen. Hij meent dat het Congres niet al te ijverig de buitenlandse po litiek moet willen bepalen „omdat er slechts één kapitein op een schip kan zijn". Besnoeiing op defensie kan de Sowjet-Unie in de kaart spelen en de bescherming van de wereld in gevaar brengen. De afgelopen 30 maanden is de ge vaarlijke terugval in de defensie uitgaven van de jaren 1970 ten gun ste gekeerd maar er moet nog veel gedaan worden om aan de groeiende Sowjet-kracht het hoofd te bieden. Ford sprak niet over Carters ver kiezingsbelofte dat deze de defen siebegroting met zeven miljard dol lar wilde beknotten, maar zei: „De V.S. kunnen nooit toestaan dat de strategische balans ten nadele van ons uitvalt, of zelfs maar een toe stand ontstaat waarin het Ameri kaanse volk en onze bondgenoten menen dat dat het geval is". Hij drong er bij Carter op aan drie „onmisbare" strategische pro gramma's voort te zetten, namelijk de met Trident-raketten uitgeruste onderzeeër, de B-l bommenwerper en de verbeterde intercontinentale ballistische raket die een atoom- aanval beter kan weerstaan en ver nietigend kan terugslaan. Ford, de eerste benoemde presi dent van het land, sprak met trots over zijn prestaties van twee-en- een-half jaar werken in het Witte Huis. „Alles bij elkaar kan ik mel den dat de staat van de Unie goed is. Zoals altijd is er ruimte voor verbe- AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlanders, althans degenen die zijn ondervraagd voor een Gallup-opiniepeiling in elf lan den, zijn de grootste pessimis ten. Dat blijkt uit een vandaag door het NIPO verstrekt over zicht. Ze geloven het minst dat het ze beter zal gaan inhet nieuwe jaar, en ze zijn er het meest van overtuigd dat in 1977 de prijzen zullen stijgen. Dertien van de ondervraagde Nederlanders gelooft dat het ze beter zal gaan in het nieuwe jaar. Tweede op de pessimis tenparade zijn de Japanners met 18 procent. Het minst pes simistisch bleken de Westduit sers, van wie 51 procent gelooft dat het ze goed zal gaan. Maar van de Duitsers „wist" veertig procent, dat het ze slechter zal gaan, en van de Ne derlanders 29 procent; 58 pro cent van de ondervraagde Ne derlanders wist het niet of wilde het niet zeggen. Van de ondervraagde Neder landers verwacht 92 procent stijgende prijzen in het pas be gonnen jaar. Tweede zijn de Britten, van wie 90 procent verwacht dieper in de beurs te moeten tasten. Wat de werkgelegenheid betreft zijn de Fransen het meest pes simistisch. 85% verwacht een stijgende werkloosheid. Het meest optimistisch zijn de Zwitsers: 41% gelooft in da lende werkloosheid, 397o in stij gende. Nederland staat op dit lijstje vijfde. Stakingen verwacht 35% van de ondervraagde Nederlanders. Dat is het op één na laagste per centage: de Duitsers scoorden 33. Austrlië voert de lijst aan met 62%. Achtenzestig procent van de Nederlanders verwacht stij gende belastingen. Ze nemen daarmee de achtste plaats in. Frankrijk staat met 86 procent bovenaan. Van de Nederlanders verwacht tien procent stijgende welvaart. We staan daarmee op de ne gende plaats. Zwitserland staat bovenaan met 46 procent. Een vredig 1977 verwacht slechts tien procent van de Ne derlandse ondervraagden. Ze staan daarmee op de één na laatste plaats. De Japanners ge loven nog minder in vrede: ze haalden zes procent. Frankrijk was in dit opzicht het meest op timistisch: 53 procent. tering, maar we zijn nu meer één dan toen ik de leiding op mij nam". Ford zei niet bitter gestemd te zijn over zijn verkiezingsnederlaag, wenste Carter het allerbeste voor de komende vier jaren en zei alle medewerking te zullen verlenen voor de overgang naar de nieuwe regering. „Ik wil dat de nieuwe president een beter begin kan maken dat ik", zei Ford, herinnerend aan het Watergate-schandaal en de beroe ring waarin hij president Richard Nixon op 9 augustus 1974 moest opvolgen. Oproep tot boycot ROTTERDAM (ANPl - In aUe ha vens zijn vandaag door de Ver voersfederatie NW/NKV pamflet ten verspreid, waarin de havenar beiders worden opgeroepen gende week (17 tot en met 24 janua ri) alle Zuidafrikaanse vervoer te boycotten. Deze oproep geschiedt in het kader van het besluit van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging mee te doen met de Zuid- Afrika-acties van de internationale vakorganisaties IW en WVA. SERVICE NU NAAR VLIETWIJK VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 DEN HAAG (SP) - Op het ter- rein van het vroegere Grand Hotel in Scheveningen zijn vanochtend vroeg twee tanks, elk gevuld met 8000 liter pro- paangas, in brand gevlogen. Bewoners van enkele woningen aan de Scheveningse Slag moesten tijdelijk hun huizen verlaten, omdat het gevaar groot was, dat de tanks zouden exploderen. Om die huizen te laten uitbranden van de tanks. De brandweer heeft nog slechts een vermoeden van de oorzaak van de explosie, even na vijven vanochtend. Men denkt dat één van de tanks die gisteren nog waren bijge vuld, vannacht is gaan lekken. Het gas zou zich over de bouw plaats hebben verspreid en èèn van de kachels hebben bereikt beschermen werden tussen de tanks en de woningen aan de Scheveningse Slag bekistingen geplaatst. Het heeft een groot deel van de dag geduurd voor dat het gas in de tanks was op gebrand. Hoewel het voor de brandweer technisch mogelijk was de vlammen te doven, werd hiervan afgezien in verband met te grote risico's. De brand weerlieden beperkten hun inzet tot het afkoelen en gelijktijdig ZOETERWOUDE-Het treinverkeer tussen Leiden en Alphen aan den Rijn is gisteravond na negen uur volledig lam gelegd. Werkzaamheden aan een vier centimeter verzakte spoorbrug over de Meerburgerwetering in Zoeter- woude waren hiervan de oorzaak. De passagiers werden tussen negen uur en half één vannacht met bussen vervoerd. Zij kwamen slechts tien minuten later op de plaats van bestemming dan wanneer zij met de trein zouden hebben gereisd. De verzakking ontstond eerder deze week door heiwerkzaamheden. De gemetselde onderbouw van de brug moest worden vervangen dooreen betonnen fundering .Tijdens het karwei mogen de treinen de plek met geringe snelheid was vijf kilometerwordt volgende week dertig en nog later zestigpasseren. Het werk zal, afhankelijk van het weer, zeker nog één tot twee maanden duren. Helemaal verrast waren de Spoorwegen overigens niet door dit voorval. Zij hadden er al rekening mee gehouden dat dit kon gebeuren in het waterrijke gebied met zijn slappe bodem. In de loop van vannacht is er een hulpbrug aangebracht ter ondersteuning van de defecte overgang .Gevaar voor passerende treinen is er niet geweest, zo verzekerden de Spoorwegen vanmorgen. die het gestorte beton moeten verwarmen. Het wordt daar door sneller hard. Over een lengte van zeker 150 meter moet er toen een steek vlam zijn ontstaan, die de tanks in brand heeft gezet. In alle vroegte waarschuwde de brandweer met luidsprekers de omwonenden de ramen open te zetten, zodat bij een eventuele ontploffing de schade beperkt zou blijven. Dagblad Times gesaboteerd door drukkers LONDEN (UPI) - Het dagblad The Times is vanmorgen niet versche nen omdat personeelsleden, aange sloten bij de drukkersbonden, wei gerden een artikel te plaatsen waarin een voormalige Londense dagbladuitgever de drukkersbon den beschuldigde stakingsacties om censureren. Hoofdredacteur Wil liam Rees-Mogg zei dat de „natio nal graphical association" door te staken de schrijver van het artikel alleen maar in het gelijk had ge steld. Door het geschil is de Guardian met vertraging verschenen. Dit nadat men het eens was geworden over toevoeging van een voetnoot aan het artikel. Dit was van de hand van de vroegere eigenaar van de Obser ver, David Astor. Babashoff stopt LOS ANGELES (Reuter) - Shirley Babashoff, de Amerikaanse zwem ster die in 1972 en 1976 deel uit maakte van de gouden Ameri kaanse Olympische 4 x 100 meter vrije slag ploeg, stopt met zwem- De 19-jarige vertelde in Los Ange les het niet meer op te kunnen brengen dagelijks hard te trainen. Henry Clouzot overleden PARIJS (AFP) - De Franse filmre gisseur Henri-Georges Clouzot is op 69-jarige leeftijd aan een hartver lamming overleden. Dit is vandaag in Parijs vernomen. Clouzot, maker van o.a. „Quai des Orfèvres" (1947), „Manon" (1948), „Le salaire de la peur" (1953), „Les diaboliques" (1955), „Le mystère Picasso" (1956), „Les espions" (1957) en „La Vérité" (1960), was al geruime tijd zeer ziek en doorstond een nieuwe hartaanval niet. De overleden regisseur was op 20 november 1907 in Niort geboren. Zijn debuut maakte hij in 1942 met „L'assassin habite au 21". Clouzot vestigde zijn reputatie in 1943 met „Le corbeau". Een aantal films van zijn hand werd bekroond. Clouzot wordt zaterdagmorgen na een rouwplechtigheid in besloten kring begraven op het kerkhof van Montmartre in Parijs. Boekowski De Russische dissident Wladimir Boekowski had een interview met een journalist van het Engelse blad The Observer. Hij ver telde zijn beproevingen te hebben kunnen volhouden door trouw te blijven aan zijn overtuiging. Over igens komt de Rus zaterdag al naar Leiden en niet op zondag zoals aanvankelijk was gepland PAGINA 13 PvdA stelt zich gematigder op tegenover de christen democraten PAGINA 7 Bekende popgroepen naar Nederland PAGINA 5

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1