"Een eerlijke topsport-coach komt niet ver" KNWV laat eigen beleid doorlichten Rensenbrink nummer één Eervolle uitnodiging voor arbiter Corver Zwartkruis tijdens lezing Zege in afdaling voor Nederlandse ski-dames li II DAMESSELECTIE TEGEN HAARLEM M2& TdiE SMAKELOZE SMAKÊLooS 6AAT MET Z'N AL EVEN SMA KELOZE TUINKABOUTERS HET l W K. crcte cross JÜZ DINSDAG II JANUARI 1977 DEN HAAG - Scheidsrechter Charles Corver is door de FIFA uitgenodigd in de periode april-augustus aanstaande voetbalwedstrijden in de Ver enigde Staten'te leiden. Eenzelfde invitatie bereikte twee Engelse, twee Westduitse en een Franse toparbiter. Corver heeft de - eervolle - uitnodiging in beraad genomen. "Ik veronder stel niet dat ik er de volle vier maanden kan verblijven. Dat zou ik niet kunnen verantwoorden ten opzichte van mijn werk en mijn gezin. Zou ik er echter voor een maand naar toe kunnen, dan zou ik dat zeker doen". Om de komst van de zes Europese topscheidsrechters is - via de FIFA, die er zijn instemming mee heeft betuigd - verzocht door de legale Ameri kaanse voetbalbond. Het is niet de bedoeling dat zij competitiewedstrij den zullen leiden, wel alle mogelijke voetbalwedstrijden (demonstratie- wedstrijden, wedstrijden tussen tour-elftallen) buiten de competitie om. De Amerikanen willen de arbitrage in hun land op een hoger niveau brengen. Zij hopen dat hun eigen scheidsrechters veel van Corver c.s. zullen opsteken. De uitnodiging van Corver is op naam gesteld. Mocht hij voor de eer bedanken, dan kan de KNVB in zijn plaats geen ander aanwijzen. Over igens ziet de scheidsrechterscommissie, gelet op de Nederlandse competi- tiebelangen in die periode, liever niet dat Corver de uitnodiging aanneemt. Men zou een weigering echter onjuist vinden. BRUSSEL - Voor de tweede achte reenvolgende maal is in België een Nederlander uitgeroepen tot voetballer van het jaar. Ging in 1975 de gouden schoeii" naar de ex-Feyenoorder Jan Boskamp, als beste speler van 1976 werd Rob Rensenbrink gekozen. Rensen brink, die in 1975 in het klasse ment om de „gouden schoen" als tweede achter Boskamp eindigde, verzamelde nu 345 punten, ruim. voldoende om Franqois van der Eist (274 punten) en Raoul Lam bert (154 punten) achter zich te laten. Twee weken geleden ein digde Rensenbrink als tweede achter Beckenbauer bij de verkie zing .Duropees voetballer van het jaar 1976". tueel te nemen maatregelen om rellen om en in de voetbalstadions te voorkomen. Jan Huijbregts, cretaris betaald voetbal: Met be stuur heeft de zaak nog niet be sproken. De komende vier don derdagen vinden de rayonverga deringen met de betaalde clubs plaats. Aanstaande donderdag gebeurt dat in Eindhoven, daarna in Utrecht, Zwolle en Den Haag. Daar zullen we het pro bleem bespreken. Of we tot iets concreets komen, is natuurlijk de vraag. Wij willen in elk geval eerst de clubs raadplegenalvo rens tot daden over te gaan". Boete De Europese Voetbalbond (UE FA) heeft Feyenoord een boete op gelegd van 5000 Zwitserse fran ken (ongeveer 5000 gulden), om dat het publiek tijdens de UEFA- bekerwédstrijd tegen Espanol op 8 december ondermeer flessen op het veld gooide. De geldboete viel zo hoog uit omdat Feyenoord al eerder voor het gedrag van zijn panhangers beboet was. Engelse cup I Port Vale heeft zich gisteren ge plaatst voor de vierde ronde het toernooi om de Engelse balbeker door Huil City na ver lenging met 3-1 te verslaan. De wedstrijd moest worden overge speeld omdat zaterdag de eerste ontmoeting tussen beide teams in een gelijkspel (1-1) was geëin digd. Port Vale komt in de vierde ronde op 29 januari op eigen ter rein uit tegen de winnaar van de wedstrijd tussen Burnley en Lin coln City. ■k Rob Rensenbrink ZEIST - Ervaringen van een interim-bondscoach. Zo heette de lezing, die Jan Zwartkruis gisteren voor de bij de WON aangesloten A- en B-oefenmeesters hield. Hij ba seerde zijn betoog op de stelling van de Franse filosoof Vinnay, die ooit het volgende schijnt te hebben uitgeroe pen: wanneer de sport zich als een instituut gaat opstellen, heeft dat een negatieve uitwerking op het ontstaan van een werkelijk democratische samenleving. Zelden heeft het voetbalwereldje een gloedvoller betoog aange hoord van de nieuwbakken le- gerkapitein. Neem alleen de slo topmerkingen van Zwartkruis: „Onze smalle top, die wij het be taalde voetbal noemen, is toch een gigantisch bolwerk. Als vakman hebben wij ook de zake lijke benadering te kennen en een ontwikkeling te signaleren, die onherroepelijk is". Zwartkruis tipte zeven punten aan: 1. Mensen lopen rond in dit bedrijf. VAL D'ISERE - Linda Esser heeft haar reeks overwinningen bij de strijd om de nationale skititels van vorige week in Val d'Isere voortgezet met een zege op het eerste onderdeel van de Lage Landenwedstrijd. Zij bleef in deze afdaling, waaraan ook Groot-Brittannië, België en Denemarken deelnamen, de Britse Anne Robb ruim een seconde voor. Door de derde plaats van Caroline Drommel en de vijfde positie van Linda's zusje Ka- tusha won Nederland het landenklassement. Bij de heren ging de eerste plaats naar de Brit Peter Fuchs, die anderhalve seconde sneller was dan zijn landgenoot David Cargill. Hoogst geklas seerde Nederlander was Mario Drommel, die derde werd. De 20-jarige Zweed Ingemar Stenmark heeft zijn slechte seizoenstart bij de wedstrijden voor de wereldbeker skiën in Berchtsgarten enigszins goedgemaakt, door de slalom voor de Oostenrijker Heidegger te winnen. In het klassement voor de wereldbeker bezet Stenmark de tweede plaats met 79 punten voor de verrassend sterk skiënde Klaus Heidegger (90 punten). ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen De nieuwe Singer Future 's Werelds eerste naaimachine met een elektronisch brein, die u al het werk uit handen neemt. Zo hoeft u maar een knopje in te drukken en de steek die u nodig heeft komt automatisch in beeld. Geen moeilijk gezoek meer naar handeltjes, geen ingewikkeld gedoe met sjablonen, 't Is alleen nog maar een kwestie van één druk op de knop. De Futura: het nieuwe brein waar Singer achter staat. Winkelprijs 1.699,-. Door Ger Stolk die met niets ontziende middelen zowel het produkt als de spelers, dë trainers en alles wat daarbij hoort, zullen uitbuiten en afko pen. Corruptie en bedrog zal men moeten incalculeren. In de jungle lopen nu eenmaal ook de roofdie- 2. De commercie en de belangen zullen alleen maar groter worden in deze bedrijfstak. 3. Reden, dat wij met open ogen in de realiteit moeten staan en meegroeien om ook onze invloed, maar ook ons-terrein goed af te bakenen. 4. De topsport zal in de conflictsi tuatie het principe „voetbal is oorlog" nog meer gaan benade ren. Alleen de prestatie geldt. Ethische criteria worden hoe langer hoe meer weggeduwd ten koste van de topsporters en het resultaat. 5. Politieke en economische struc turen zullen op den duur ook hun eisen stellen. 6. Hoe ver kan de medische, sociale en psychologische begeleiding nog meegaan of tegemoet komen in de bestrijding van de bescha digde topjongen. 7. De coach-trainer staat opnieuw ter discussie. Democratiseren In Zwartkruis' 29 velletjes lange redevoering was een opmerke lijke plaats ingeruimd voor de zogenaamde democratisering' van de almachtige voetbalbond. Zwartkruis stelde dat er nog nooit in de geschiedenis van de KNVB zoveel spraakverwarring en verdeeldheid is geweest als op dit moment. Volgens Zwartkruis is er pas sprake van een geïnte greerd beleid wanneer de profes sionele organisatievorm kan worden gevonden, waarin parti cipatie van alle belangengroepen op basis vn gelijkheid met de in breng van het eigen specifieke belang plaatsheeft. Het bestuur zou slechts voor de hygiëne bin nen deze organisatie zorg hebben te dragen en samen met de parti cipanten op een gelijkwaardig niveau verantwoordelijk dienen te dragen voor de gehele organi satie. Een stukje kritiek dus aan de bon zen van het huidige bestuur. De vraag is, ging Zwartkruis verder, of de rol van de bestuurders niet te dominant is en of de bedoelin gen van de participanten wel al tijd even zuiver zijn. Zwartkruis: „Elke bondscoach, trouwens ook de toptrainer bij zijn club, die in dit wereldje gaat werken, voelt dit spanningsveld en de mentaliteit van het onbe- Jan Zwartkruis hagen. Bij veel mensen ontstaan dan spanningen, gebrek aan ont plooiing aan concentratie en ge richt denken. Uiteindelijk krijgt het individu de schuld van dit fa len, terwijl de schuld ook kan lig gen bij de organisatie". Zwartkruis iroost.te de aanwezigen met de mededeling: „Denk niet dat de kolos van de KNVB alleen kapot gaat aan eigen falen. Even als in de politiek, in het bijna ne gentig jaar bestaande onderwijs, in heel het maatschappelijk be stel, moet de KNVB zich van een gesloten', van een boven af gedic teerde bond ontwikkelen naar een open instituut, naar een or ganisatie, waarin pluriform ge dacht wordt en waar plaats is voor verschillende inbreng. Hoe nauwlettend en met zorg deze ontwikkeling begeleid dient te worden, moge spreken uit het voorbeeld dat wij hebben van de universiteiten, waar de „demo cratisering" en de „inspraak" zo chaotisch hebben gewerkt dat er langzamerhand een onwerkzame sfeer is geschapen". Te hoog Zwartkruis vroeg zich voorts af of de WK 1974 als een leerproces is ervaren, als een stap in de rich ting van de volgende grote even ementen: EK '76, WK '78. „Voor ons zelf weten we wel dat we op dit ogenblik met ons vaderlandse voetbal internationaal wat te hoog worden aangeslagen, maar de naam in Europa en in de we reld hebben we zeker nog. An derzijds, bij de voorbereiding van IJsland en NooTd-Ierland kon er op geen enkele manier worden geoefend noch geofferd. Het zware dubbelprogramma van de nationale competitie speelt op geen enkele manier in op de kwa lificatiewedstrijden die Oranje naar Argentinië moeten voeren. Ik had dolgraag twee extra inter lands gehad, maar dat bleek on mogelijk" Zwartkruis tot slot: „Een van de eigenschappen, die in de top sport voorkomt, is dat ik van me ning ben, dat een coach die voortdurend eerlijk is tegen de spelers, niet zo heel ver komt. Het is een bijzonder onsympathiek facet, maar er zijn nu eenmaal mensen die alleen te prikkelen zijn, als ze worden gemanipu leerd. Manupilatie met mensen blijft echter altijd een hoogst dis cutabele zaak". DEN HAAG - Het Koninklijk Nederlands Watersport Ver bond gaat de hand - eindelijk - in eigen boezem steken, hetgeen bij sommige zeilers uiteraard nogal wat verba zing heeft gewekt. Het betreft hier de eigen gedragslijn die is gevolgd na de roemruchte open brief in augustus 1975 die was opgesteld door veertien topzeilers behorend tot de Olympische kernploeg. Het bestuur van het KNWV heeft in december 1976 de heer A. J. Dragt. erelid van het verbond verzocht een onpartijdige commissie in te stellen om een dergelijk onderzoek uit te voeren. De commissie is geformeerd uit jhr. mr. J. A. E. van der Does (voorzitter), prof. dr. J. R. Blickman en W. H. E. Posthuma. Tot de grieven van de veertien topzeilers behoorden de activiteiten die de echtgenote van de Verbondsvoorzitter mevrouw Vollebregt had ont plooid. Zij zou tendentieuze berichtgeving over zeilwedstrijden - twee van haar zoons maakten deel uit van de kernploeg - aan het ANP hebben verstrekt. De topzeilers vroegen voorts vervanging van Jack van Helle mond als bondstrainer. Het bestuur van het KNWV reageerde afwijzend op de eisen van de kern ploegleden en eiste op zijn beurt dat de gewraakte passages zouden worden ingetrokken en dat de zeilers hun verontschuldigingen aan me vrouw Vollebregt zouden aanbieden. De FD-zeiler Fred Imhoff en Soling-zeiler Heike Blok gaven geen gehoor aan dit verzoek en werden buiten de kernploeg gezet. Imhoff maakte daarop een kort geding aanhangig bij de Amsterdamse rechtbank, maar verloor dit. zodat hij en Heike Blok verder de Olympische Spelen in het Canadese Kingston wel konden vergeten. Berouw Het bestuur van het KNWV heeft nu dus kennelijk berouw gekregen over zijn handelwijze en laat zich alsnog zelf doorlichten. Het ligt voor de hand, dat Imhoff en Blok nogal smalend hebben gereageerd op dit late besluit van het KNWV-bestuur. Imhoff gebruikte termen als "niet te geloven" en "lachwekkend". Hoe kan men ruim anderhalfjaar na dato alsnog tot een dergelijk besluit komen vraagt men zich dan af. Het leek Imhoff niet uitgesloten dat tijdens de jaarvergadering aan het einde van deze maand pijnlijke vragen over deze kwestie zullen worden gesteld en dat het bestuur de jaarvergadering een slag voor heeft willen zijn. Dat is echter van KNWV-zijde tegengesproken. Hoe het ook zij, Imhoff en Blok zijn door de Olympische chef d'equipe André du Pon na de Spelen weer in genade aangenomen en zij hebben intussen samen met de Olympische ploeg afgelopen zaterdag aan het Brasemermeer een oriënterende bespreking gehad. Daar was ook Jack van Hellemond aanwezig, die overigens na de Spelen van Kingston als bondscoach heeft bedankt. Er wordt nog steeds naar een opvolger voor hem gezocht, maar de animo blijkt niet bijster groot te zijn. Hetgeen ongetwijfeld begrijpelijk is, want voor één man is een dergelijke taak veel te omvangrijk. Dat heeft Jack van Hellemond wel erg goed ervaren vooral nu het zeilen nog steeds professioneler wordt, ook op Olympisch niveau. Moeilijkheden De doorlichting van eigen beleid wijst voorts ongetwijfeld in de richting van interne bestuurlijke moeilijkheden, waarvan voorzitter Vollebregt uiteraard het middelpunt is. Wat de Olympische wedstrijden over vier jaar in het Russische Tallin betreft, André du Pon heeft zich bereid verklaard als voorzitter van de Olympische voorbereidingscommissie commissie aan te blijven, hoe wel de verrichtingen van zijn ploeg in Kingston toch duidelijk teleurstel lend hebben uitgepakt. Een ander lid van de OVC, oud-ijshockeyer en zeiler Arie Klein uit Rijswijk heeft zich uit de commissie teruggetrok ken. Kingston heeft o.i. duidelijk bewezen, dat de Olympische voorbereiding voor de zoveelste maal heeft gefaald, met uitzondering dan van ir. Geert Bakker in de Soling. Maar Bakker is dan ook een zeilrot van dik in de vijftig, die zo langzamerhand geen begeleiding meer nodig heeft. LEIDEN - De Leidse damesvoet balselectie, die op 9 maart en 27 april tegen respectievelijk RCH en een Haarlemse selectie in actie komt is definitief. Opvallend is daarbij dat Weteringse Girls maar liefst zes speelsters levert. Voor de selectie zijn gekozen: Wilma Fi- lippo (KRV), Joke van de Klink, Marjon de Groot, Anneke van de Panne, Mary van der Meer, Stepha nie Kalker, Wil Kuiper*: /qlipn We teringse Girls), Teddie van de Berg, Lida van Zeist (WSB), Wil du Prie, Yvonne Laken (SJZ), José Korte- kaas, Ria Grimbergen (SC Lisse), Ineke van Veen (Iduna), Anneke Koelewijn, Hennie Smits (SJC), Anneke van Oeveren (Alphia) en Coby Zandvliet (Kickers). De selec tie zal morgenavond op het veld van SJZ met de eerste training be ginnen. Tekort Of zoals ing. Daan Kagchelland, Olympisch zeilkampioen in 1936, ons na de Spelen van Kingston schreef: "Wat mij in de huidige zeilerij opvalt is dat er veel aandacht wordt besteed aan het materieel om voldoende snelheid te kunnen maken, doch dat er te weinig aandacht wordt ga- schonken aan de taktiek van het wedstrijdzeilen, zodat velen op dit onmisbare onderdeel ernstig tekort schieten. Voor de oorlog stond dan ook internationaal gezien het zeilen in Nederland op een hoger plan. Er heeft na de ooVlog een verarming plaats gevonden in taktische kennis en dat is jammer. Ik moet helaas aannemen dat trainers en begeleiders hieromtrent ook zelf de nodige kennis en ervaring missen". PIET KIENHUIS "YT^SPONSOREM /A/TUSSEfiJ ISOA?&£A/ /A/ U&ACH owe/? e/oeMs Ce ££-/?S7E 77?A/AJ/A/eS- &/71/ES <S£M4AArr

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9