Politie moet meegaan op de voetbaltrei9 van Succes moedermavo verbluffend Opzet om welzijnswerk beter te organiseren Katona krijgt omstreden ere-doctoraat Belgisch vliegtuig neergestort am Privacy verdachte beter beschermen NS neemt schade op: 30.000 gulden Snelrecht DINSDAG 11 JANUARI 1977 AMERSFOORT - Blik i i door voetbalsupporters vernielde trein Meer in handen gemeente DEN HAAG (SP) - Een rijksbijdra geregeling sociaal-cultureel werk gaat een einde maken aan de ver gaande versnippering van het wel zijnswerk. Staatssecretaris W. Meyer van CRM heeft dezer dagen ontwerp van een dergelijke wijs, kunstzinnige vorming en amateuristische kunstbeoefening, jeugdvormingswerk (jeugd- en jongerenwerk, club- en buurthuis werk), emancipatiebewegingen, peuterspeelzalen, speelplaatsen en vakantie-activiteiten. Het accent geling gepubliceerd. Gemeenten, ligt op de gemeenten, die hun (ge- provincies en betrokken particu liere organisaties kunnen tot 8 april van dit jaar op de voorgestelde re geling reageren. r de dachte) welzijnsvoorzieningen een plan moeten opnemen. In spraak zal hierbij een belangrijke factor zijn. De staatssecretaris is van oordeel dat, nu vele gemeenten op het terrein van volkshuisvesting openbare werken op het sociaal-cultureel digingspunt zijn aangeland, in de werk in de afgelopen jaren, beoogt in de chaotische toestand op dit ter rein met zijn talloze afzonderlijke regelingen, een einde te maken. Daarbij is het de bedoeling tot de centralisatie te komen waarbij de gemeenten en provincies een be langrijke taak krijgen toebedeeld. De rijksoverheid zal nog slechts, waar nodig, bijsturen. Onder het sociaal-cultureel werk worden on der meer begrepen hervormings- en ontwikkelingswerk voor vol wassenen, cursuswerk van vrijwil ligersorganisaties', muziekonder- Kerncentrale voor tien miljoen beveiligd BORSELE (SP) - De beveiliging van de kerncentrale in het Zeeuwse Borssele heeft de provinciale Zeeuwse elektriciteitsmaatschap pij vorig jaar, 1976, zeker tien mil joen gulden gekost. De PZEM heeft de hoge uitgaven gedaan om even tueel het hoofd te kunnen bieden aan indringers, die op het terrein van de centrale kwaad zouden wil len. "Het steeds toenemende ge weld in de samenleving heeft ons er toe genoopt, een dergelijke grote uitgave te doen", aldus een woord voerder van de PZEM. Over het exacte pakket veiligheidsmaatre gelen dat is genomen verstrekt PZEM overigens maar weinig in formatie. Wel laat men doorsche meren dat het voor onbevoegden nu een hele toer zal zijn om het ter rein van kerncentrale op te komen. Vorig jaar klom nog een tv-ploeg van de VARA over de afrastering van het terrein, zonder daarbij over igens in de buurt van het "gevaar lijke" gedeelte van de centrale te komen. Het terrein is nu ondermeer beveiligd met een gesloten tv- circuit, met speciaal afverichte honden, ingangen met dubbele rijen toegangshekken en een goed getraind bewakingskorps. personele sfeer belangrijke muta- Rapport Pers en Rechtspraak: DEN HAAG - De privacy van verdachten moet beter worden beschermd. Journalisten zou den zich daarom zo veel moge lijk moeten onthouden van het geven van initialen, het beroep en woonplaats van een verdach te. Ook discriminerende om schrijvingen zoals Surinamer, woonwagenbewoner of homo fiel moeten worden vermeden. Tekeningen van verdachten, getuigen en slachtoffers mogen alleen met hun toestemming worden gemaakt. Dit geldt ook voor het maken van foto's, films, radio- en tv-opnames die niet meer definitie verboden mogen worden. Dit staat in het gisteren ver schenen rapport "Pers en Rechtspraak" dat op initiatief van de Nederlandse Orde van Advocaten is uitgebracht door een werkgroep van vertegen woordigers van de Nederlandse VVD: andere wet abortus noodzakelijk DEN HAAG (ANP) - De bestaande toestand inzake abortus kan niet worden gehandhaafd. Er is een an dere wetgeving nodig, waaraan zo wel de eerste- als tweede kamerfractie van de WD wil mee werken. Dit staat in een communi qué dat de WD heeft uitgebracht na een vergadering v?n het dage lijks bestuur, de eerste- kamerfractie en leden van de tweede-kamerfractie. Tevens kwam vast te staan dat de stelling van de partijvoorzitter op 11 juni in het partijorgaan "Vrijheid en Democratie" ertoe kon leiden dat er binnen de partij verschillend over het wetsontwerp is gestemd. De WD-voorzitter had toen ge schreven dat ieder liberaal kamer lid volkomen vrij is naar eigen ge weten te stemmen. Vereniging van Rechtspraak, het ministerie van Justitie, de Nederlandse Orde van Advoca ten, rechtbankverslaggevers, reclassering, Coornhert-Liga en de Vereniging van Rechtelijke Ambtenaren in Opleiding. In het rapport worden ook en kele voorstellen gedaan om de openbaarheid juist'uit te brei den: rechtszaken tegen minderja rigen, familiezaken, faillissements- en belastingza ken moeten niet automatisch achter gesloten deuren worden gehouden. Dat moet aan de rechter en betrokkenen worden overgelaten. de pers moet toegang krijgen tot zaken met gesloten deuren. het beginsel dat er in de me dia niet wordt gediscussieerd over zaken die nog in behande ling bij de rechter zijn (sub judi- ce) moet worden afgeschaft. AMERSFOORT (SP) - Treinstel 662 ligt als een gevelde ijzeren reus op een dood achterafspoor van het herstelwerkzaamheden-emplacement van de Nederlandse Spoorwegen in Amersfoort. Nog geen 24 uur daarvoor waren twee van zijn vier rijtuigen het schouwtoneel van onbeheerste taferelen, veroorzaakt door de fans van de voetbalclub FC Utrecht. Want een 5-2 nederlaag in de Kuip tegen Feyenoord, dat gaatje niet in je kouwe kleren zitten. Daar moet, om nog iets van je verloren zóndag te redden, het een en ander tegenover staan. De schade-opnemers van de NS aantal honden. Doorgaans plaatsen Express'Dat is een zeer luxeuze wij onze rechercheurs in groepjes trein, met bar, filmzaal en comfor- i twee verspreid over de treinen, tabele zitjes, die door de clubs kun- n je al hele- nen worden gehuurd. Om te voor deze laatste komen dat de Soccer Express door veel erger de supporters wordt "uitgekleed" wel te maken: in de diverse want in je eentje begin je al hele- treinen die zondagavond suppor- maal niets". "Maar ters huiswaarts vervoerden, is in to- uitbarsting, die veel taal zeker voor 30.000 gulden schade aangericht. In Amsterdam staat het treinstel 233, waar de aan hangers van FC Den Haag in heb ben huisgehouden, op transport ten kunnen laten meereizen, naar de NS-werkplaats te wachten. En in de treinen die de legioenen van FC Twente, Telstar en Ajax on der hun vliëntele mochten rekenen Algemeen is ook het een en ander clientèle kringen ties in de richting van het welzijns werk kunnen plaatsvinden. Per 1 januari 1980 is een nieuwe financie ringsregeling te verwachten, waar bij, nadat een inzicht is verkregen in de landelijke situatie, aan ge meenten meteen achterstand in het voorzieningenpeil, steunbijdragen kunnen worden verstrekt. Ge meenten die voorop lopen zullen tijdelijk pas op de plaats dienen te maken. De grote gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zullen in de nieuwe rege ling de status van provincie krijgen en daarmee in de beleidsfeer een wat sterkere stem. Schade-inventarisatie Utrecht-trein: 12 ramen zijn gebro- zich ken, verdwenen zijn 14 klapstoelen, Mix: 2 tafels, 1 kozijn, 2 schuifdeuren, Een balkon is totaal verwoest, als- dan de excessen die zich op de zetten de clubs daar echter avond van 5 december hebben gen knokploeg in. Alle andere soor- voorgedaan. zullen wij nagaan of ten treinen worden nog wekelijks de rijkspolitie op die voetbalrit- door voetballiefhebbers toegeta keld. Het is voor de Engelse bladen nauwelijks meer nieuws en alleen de duidelijke excessen worden nóg vermeld. De regeringsvertegenwoordigers de Engelse voet- Jeugdigen de jeugdige voetbalfanaten zijn die halbond, die zich met de vernielin- aan wangedrag overgeven gen bezig houden, zijn tot op heden Een belangrijk element is de ™et verder gekomen dan twee aan- meegebrachte alcohol: jongens van bevelingen: jaar of 14 (en vaak zijn ze nog Er worden steeds sneller steeds ho- dan jonger) kunnen daar niet tegen. Je fer® strafI„nn u^espro^ei}' 5en - 6 2000 gulden en zelfs drie ook 30 a 40 TL-buizen een dozijn gloeilampen. Met ziethet zo aan ze: witte gezichten scherpe voorwerpen is de bekle- bloeddoorlopen ogen. Iedere rede enkele banken openge- is zoek bij z rugleuning vertoont Mr. de Bruin hoopt erop, dat het brandsporen. Een EHBO-kist wat gereedschap is eveneens ver dwenen. Vreemd genoeg zijn de kleurrijke reproducties van Openbaar Kunst- goedwillende deel van de Neder landse bevolking in'de toekomst zal meehelpen de treinen berijdbaar voor iedereen te houden. Maar hij moet zelf toegeven, dat de kans be- bezit achter hun glazen raampjes staat dat steeds minder "gewone' intact gebleven; kennelijk onden de emoties alleen hun uitweg vin den in het grovere gooi- en smijt werk. Machteloos Mr. M. G. de Bruin, president- directeur van de NS, gelooft niet dat het zojuist gevierde nieuwjaar iets met deze ongekende geweldsexplosie te o maken heeft. "Het hele jaar door Kleine groepjes baldadigen kun je de voetbaltreinen ge bruik zullen maken. "Het is nu a helaas zo, dat wij de reizigers moeten adv trein geen gebruik te maken omdat er voetbalfans in zitten", zucht hij, "en dat is toch een zeer scheve si tuatie." Wat er concreet gedaan kan worden om herhaling van de beeldenstor- Tmijden, is nog onzeker. boete weken hechtenis zijn al heel j maal. De verantwoordelijkheid wordt steeds meer afgeschoven op de schouders van de clubs. In Enge land huurt een club het aantal poli tiemensen bij een thuiswedstrijd en de clubs worden nu verplicht dat aantal steeds verder op te schroe ven (en bijbetalen per paard na tuurlijk). Niet zo prettig voor de verenigingen die toch al zo dik in de bepaalde rode cijfers zitten. DEN HAAG - Hoewel er geen officiële circulaire óver be staat, is het beleid van de procureurs-generaals gericht op „snelrecht" voor voetbal supporters die zich hebben schuldig gemaakt aan het ple gen van van vernielingen Van de 74 gearresteerde FC Den Haag-supporters zijn er slechts vier of vijf op last van de officier van justitie in ver zekering gesteld. De overigen zijn naar huis gestuurd; onder hen zijn vele „strafrechterlijk minderjarigen" (jonger dan 18 jaar), die zich t.z.t. voor de kinderrechter zullen moeten verantwoorden. Degenen die in verzekering zijn gehouden, worden mo menteel nog door de Haagse politie verhoord. Hun zal eventueel worden tenlastege- legd dat zij zich hebben schul dig gemaakt aan openlijke geweldpleging, subsidair ver nieling. Als het bewijs erin zit, is het de bedoeling van het openbaar ministerie dat zij nog deze week zullen terecht staan. De in verzekering stelling geldt voor twee dagen en kan door de officier een keer wor den verlengd met nog eens twee dagen. Na afloop van de vier dagen kan de officier bij de rechter-commissaris in bewaring stelling vorderen. De rechter-commissaris kan de bewaring gelasten voor een termijn van zes dagen, die een keer kan worden verlengd met weer zes dagen. wordt er vuurwerk op de voetbal velden afgestoken", zegt hij, "we staan hier tegenover een stuk van de samenleving dat op ons af komt". "Wat in onze treinen ge beurt, is een schakel in het veel nog wel uit de trein zetten, met een groep van een paar hon derd verhitte supporters stuit dat op moeilijkheden. Mix: "Ik geloof dat we al veel zouden verhelpen als tijdig de raddraaiers konden ruimere voetbalgebeuren. Sinds vatten. Want dat zijn er meestal enkele jaren is het iedere zondag i paar: zij slepen echter wel r raak rond de stadions. Aan de de hele trein met zich oorzaken van die toenemende Dus meer politie' en spoorwegre de fans kunnen wij cherche op zondag, lijkt de conclu- vanzelfsprekend niets doen als NS, "Maar daarnaast moeten Dat heeft te maken met jeugdop- toch ook blijven proberen iets als voeding en normverschuiving." een mentaliteitsverandering te- Wij kunnengeen reizigers weige- weeg te brengen", besluit mr. de als publiek vervoermiddel Bruin, "hierover voeren wij overleg met de KNVB en de diverse sup portersverenigingen. Het is werke- moeten wij het publiek toelaten, dat is nou eenmaal zo. De NS open instantie en kan zich daarom lijk te hopen datdat lukt, want moeilijk beschermen tegen ver- kan het niet langer." nielzucht." De chef van de spoorwegrecherche, de heer B. Mix, zegt dat hij deze week nog nader contact zal oprte- Engeland De Britse spoorwegen hebben men met de politiekorpsen die in de reeds van alle geprobeerd om het toekomst met deze euveldaden te vandalisme van de voetbalsuppor- maken zullen krijgen. Want dat de ters zo veel mogelijk te beteugelen, fans zich van de ene dag op de anr Tot op heden met erg weinig suc- dere rustig zullen gaan gedragen ces. Er zijn twee soorten wagens, gelooft hij natuurlijk niet. "Door die nooit worden beschadigd, de mijn mannen is dit weekeinde veel veewagons, die worden ingezet als overwerk verricht", zegt Mix. "voor de aanhar afgelopen zondag hebben wij spe- zaterdag t ciaal 50 man ingezet, plus nog een maakt en de sogenaamde "Soccer Pedel A. Knebet (links) Katona de kappa om. de Amsterdamse universiteit hangt dr. TERNEUZEN (SP) - Een Mirage van de Belgische luchtmacht is gis termiddag omstreeks vier uur neergestort in de Westerschelde nabij Terneuzen. De piloot is daar bij vermoedelijk om het leven ge komen. De Mirage i formatie die op oefe- - kwa een zandplaat in de Westerschelde. Juist omdat het neerstorten vanaf de wal en op het water goed kon worden gezien - het toestel kwam nauwelijks een kilometer van de chemische fabrieken van Dow Chemical in Terneuzen in het water reddingsactie snel op vlam komen en vrijwel direkt Niet duidelijk werd of de Mirage daarna stortte het toestel neer op nog explosieven aan boord heeft. Het toestel kan in theorie atoom wapens vervoeren. Bij de red dingsactie waren sleepboten, poli- tievaartuigen en andere bootjes be trokken. Omdat allerlei scherpe brokstukken in het water ronddre ven kon men niet met rubberboten nabij heh wrak komen. Bovendien bedekte het opkomend tij geleide lijk de wrakstukken. Een hef- schroefvliegtuig van de Belgische luchtmacnt viste later een helm op. Kikvorsmannen konden gisteren niet meer in actie komen. Van de Koninklijke luchtmacht was toen al de order gekomen dat niets in of rond het toestel mocht worden aangeraakt. De reddingsacties werden daarna gestaakt. Een poli- tieboot en een vaartuig van rijkswa terstaat bleven ter bewaking ach ter. Gisteravond laat arriveerde een Belgische onderzoeksploeg in Ter neuzen. AMSTERDAM (ANP) - De Amen- kaanse hoogleraar dr. G. Katona (75) heeft gisteren een omstreden ere-doctoraat in de economische wetenschappen ontvangen van de universiteit van Amsterdam. Ver tegenwoordigers van de studenten vereniging ASVA en vgn het pro gressief personeel in de universi teitsraad verlieten demonstratief de universiteitsaula, toen aan Ka tona het ere-doctoraat werd uitge reikt. De studenten vinden, dat de bena dering van Katona (grondlegger van de "psychologische economie") niets anders is dan een poging het consumentengedrag zodanig te doorgrondendat daarmee "de be langen van het bedrijfsleven wor den veilig gesteld". De universiteitsraad sprak zich vo rig jaar november tegen Katona's ere-docforaat uit. Het college van dekanen van de Amsterdamse uni versiteit vond echter, dat voldoende redenen aanwezig zijn om Katona te eren. UTRECHT (ANP) - Het dagonder wijs voor volwassenen in ons land slaat enorm aan, maar de huidige voorzieningen op dat ge bied, met name wat betreft de huisvesting, blijven verachter bij de behoefte. Het is niet overdre ven te verwachten, dat het aantal volwassenen op dagscholen in 1980 even groot zal zijn als op de avondscholen. Dit betekent, dat we in dat jaar glo baal 80.000 cursisten (gelijkelijk verdeeld over dag- en avondon derwijs) kunnen verwachten. Om dat aan te kunnen en om te voor komen dat bestaande dagscholen weer dicht gaan, moet er echter wel een en ander gebeuren, met name van de zijde van de over heid. Aldus een knelpunt-nota over het dagonderwijs voor volwassenen ('De moeder van Marie wil weer naar school, het kan eindelijk'), dat is opgesteld door de vakgroep methodenleer en statistiek van de rijksuniversiteit in Utrecht. Het rapport werd gisteren gepre senteerd in het bijzijn van mede werkers aan het onderzoek, Hoksbergen en Van Luipén. Groei Hoksbergen schrijft in het rapport, dat de ontwikkelingen van het dag-mavo voor volwassenen (de zogenaamde 'moeder-mavo') de onderwijsverrassing van het jaar 1976 kan worden genoemd. In het cursusjaar 1975/1976 werd aarze lend en met veel problemen ge start met drie koplopers in Mid- denmeer, Groningen en Nijme gen terwijl er momenteel al 41 mavo-dagscholen zijn voor vol wassenen met in totaal bijna 6.000 cursisten. Hoksbergen verwacht, dat vrijwel alle avondscholen voor volwas senen (momenteel 80) met da gonderwijs zullen starten, zodat het aantal cursisten in het cursus jaar 1977/1978 al zal zijn gegroeid tot 15.000 a 20.000. Niet een gebrek aan belangstelling, maar een gebrek aan financiële armslag echter is er de oorzaak van dat bestaande dagopleidin gen voor volwassenen in gevaar komen. De huidige financiële re gelingen zijn volstrekt onvol doende, zo is de conclusie van het onderzoek. Een sinds 1973 niet veranderd bedrag van ongeveer 3,50 per lokaal per uur rijksver goeding voor medegebruik ver hindert bijvoorbeeld de uitbouw van dit soort onderwijs. Wanneer deze regeling niet veran dert en gelijk wordt gesteld aan de regelingen voor het gewone dagonderwijs, zullen volgend jaar een aantal pas opgezette dag scholen hun poorten alweer moe ten sluiten en andere een zeer be perkt toelatingsgebied moeten Voorlopige schattingen in het rap port wijzen in de richting van een tekort van tussen de vijf en tien miljoen gulden voor het komend cursusjaar. Het gaat hierbij om het totale tekort van alle 80 dag/avond-scholen met hun on geveer 40 filialen. In het rapport staat een groot aantal aanbevelingen, die volgens de opstellers aangeven hoe het da gonderwijs voor volwassenen, dat momenteel nog in de marge functioneert, uit deze marginale toestand kan worden gehaald. De onderzoekers stellen bijvoor beeld, dat de arbeidsbureau's het mogelijk moeten maken, dat werkzoekenden het dagonder wijs volgen, indien men zich be reid verklaard om passend werk te zullen aanvaarden. Werkzoe kenden met recht op uitkering moeten dat recht niet verliezen als ze naar school willen gaan. Wat het dagonderwijs voor volwas senen betreft, staat men pas aan het begin van een ontwikkeling. De scholen zijn vrijwel allemaal net begonnen met hun eerste leerjaar en een aantal van deze scholen heeft bij gebrek aan vol doende voorzieningen wachtlijs ten ingevoerd. Behalve de bijna 6.000 volwassenen op de dag mavo zijn er nog eens ongeveer 200 leerlingen, die overdag havo of voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs volgen. Motivatie De groep, die gebruik maakt van een dagopleiding voor volwasse nen, bestaat voor 95 procent uit vrouwen. Vrouwen - zo schrijft Hoksbergen - die in hun jeugd geen kans hebben gehad op on derwijs waarvoor zij geschikt wa ren en dat zij ook vaak wilden volgen. De jaren van crises, oor log en wederopbouw hebben vooral invloed gehad op de kan sen op onderwijs van vrouwen. Deze zien nu kans om meer ken nis te verkrijgen, waarvan zij uit directe ervaringen in het gezin weten dat deze nodig is. De gemiddelde leeftijd ligt ver bo ven de dertig. Het vooroplei dingsniveau is erg laag maar de motivatie om het onderwijs te volgen is bijzonder groot. Er is weinig verloop.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7