Langs de Gouwe wordt al 125 jaar speelgoed gemaakt Burgemeester schiet nog te schutterig VVV Lisse hielp 11.000 gasten aan bed REGEN VAN KLACHTEN OVER "WIT WATER" "Koninklijk" instructeur voor De Burchtruiters DINSDAG 11 JANUARI 1977 Slecht begin... O ROELOFARENDSVEEN - Voor de eerste keer in het nieuwe jaar weer naar school en dan in het ziekenhuis belanden. Dat overkwam Peter Bakker gisteren toen hij met zijn brommer op het Noordeinde werd geschept door een automobilist die linksaf ging en de bromfietster pas in het oog kreeg toen hij hem raakte. De scholier is met een gebroken bo venbeen. een hersenschudding en inwendige kneuzingen overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Spoorbomen uur gesloten SASSENHEIM - De spoorbomen van de overgang bij de Sikkens- fabrieken zijn gisteravond ruim een uur gesloten gebleven. Nadat de trein was gepasseerd gingen de bomen niet meer omhoog. De Sas- senheimse politie moest zolang het verkeer tussen de bomen door pro beren te loodsen. Ongeveer één mi nuut voordat technische mede werkers van de NS ter plaatse wa ren, gingen de bomen vanzelf weer open. De NS speurt nog naar de oorzaak van het weigeren van de spoorbomen. Auto te water TER AAR - Inzittenden van een Mercedes, die vannacht door de gladheid het Aarkanaal in slipte, hebben zichzelf in veiligheid kun nen stellen. De auto gleed ter hoogte van de Achttienkavelseweg het kanaal in. In de loop van van morgen is de wagen op het droge gezet door een Nieuwkoops takel- bedrijf. Een koets: speelgoed van het jaar 1976. WADDINXVEEN - Langs de Gouwe in Wad- dinxveen wordt er al meer dan honderdvij fentwintig jaar speelgoed ontworpen en ver vaardigd. Omstreeks 1850 begon Jan Brem- mer ermee, later volgde W. A. Sliedrecht - een familielid - hem op. Ambachtelijk speelgoed begin: kruiwagens, emm jukken. Kinderen deden in die tijd niets liever dan de volwasse nen in hun spel na te bootsen. De meeste modellen werden daarom afgeleid van gebruiksvoorwer pen op de boerderij, zoals kaas- en hooiwagens, koetsjes, tentwa gens. Later treintjes waarmee men de kinderen zielsgelukkig maakte. Het speelgoed was van hout en papiermaché. Nog later kwamen de pakhuizen met hun inhoud van kisten, kazen en meelzakken. De fantasie kon de vrije loop worden gelaten met broodkar ren, bierwagens en badkoetsjes. Speelgoedontwerpers komen voor veel vragen te staan. De kin deren moeten allerlei mogelijk heden ontdekken tijdens het spe len. Hoe stimuleer je activiteiten als zien, lopen, grijpen, logisch denken? Ook moet alles tot de fi nesses kloppen. Praten "Goede verbindingen die de kleine bouwers gemakkelijk kunnen leggen zijn erg belang rijk", zeggen de ontwerpers bij Sliedrecht, één van de laatste fa brieken in ons land die houten speelgoed maakt. "We proberen de bruikbaarheid eindeloos uit, praten er met el kaar over. Na veel zelfkritiek ko men we dan tenslotte tot speel goed waarmee de familie van de kinderen wordt bevredigd. De speelwaarde is ook van belang. Beukenhout wordt veel gebruikt: het laat zich mooi bewerken en het neemt vocht op van de kin derhandjes". Dat Sliedrecht inderdaad serieus bezig is met het maken van speelgoed bewijst de bekroning van een wegenbouwsysteem tot speelgoed van het jaar 1973. In september ontving het bedrijf de eerste prijs op de noviteitenbeurs met enkele modellen. De Sliedrechten van nu, T. en G.C., praten nog over de bewer king van houten emmertjes: "Het draaien was erg fascinerend. In het begin ging dat met een touw en een wipplank. Het hout van de wilgen of populieren haalden we bij de klompenmakers. Het werd in moten gezaagd, met een ronde passer afgeschreven en op de lintzaag bijgewerkt. De buiten kant moest taps rond zijn, daarna werd het emmertje hol gedraaid. Al het hout moest er uit worden geschept. Vlijmscherp waren die haken en boren Lijmverf De emmertjes kregen daarna een dikke laag lijmverf met krijt, zo wel binnen als buiten: dat maakte de zaak waterdicht. Vijftig minu ten werd er aan één emmer ge werkt. Het buigen van hoepels: "Van iepenhout. Twee of drie keer per jaar werd er gebogen, een hele dag lang. Dat gebeurde buiten. Heel vroeger moest de krullenjongen de metalen bak vol water en hoepellatten warm sto ken. Na anderhalf uur werden de randen uit kokend water gehaald en om een ronde schijf gelegd. Een ander spijkerde de lassen vast. De hoepels werden op grote stapels te drogen gelegd. Zwaar lichamelijk werk", aldus de he ren Sliedrecht uit Waddinxveen. "Zowel vroeger als nu is vakman schap een eerste vereiste bij het maken van speelgoed. Onze leid raad is: veel is veranderd, veel speelgoed gemaakt, niets is ver anderd, geen kind dat het spelen staakt" Meer Duitsers, minder Oostenrijkers in 1976 LISSE - De VW-Lisse heeft in het jubileumjaar 1976 (25- jarig bestaan) voor het record aantal van bijna 11.000 over nachtingen gezorgd. In 1975 waren dat er bijna 9500. Deze groei is volgens de VW in haar jaarverslag niet alleen te danken aan de meer toevallige omstandigheden als het mooie weer tijdens de keukenhofpe riode maar tevens aan het steeds meer "in" raken van het "lange weekeinde". Een ontwikkeling die de VW illustreert met het gegeven dat er voor het voorjaar van '77 per half december al 40 busmaatschappijen voor een driedaags arrangement hebben geboekt. In 1975 waren dat er, be gin december, slechts acht. Het grootste aantal toeristen dat in het afgelopen jaar naar Lisse kwam komt nog altijd uit Duits land: bijna 9000 van de in totaal 11.000. Oostenrijk staat met 884 toeristen op de tweede plaats, ge volgd door de Verenigde Staten (282). Uit Nederland kwamen er slechts 65, althans via de VW. Merkwaardig is dat het Duitse aandeel ten opzichte van 1975 met 1600 groeide terwijl het Oos tenrijkse aantal zakte van 978 naar 884. De bijna 11.000 overnachtingen le verden de VW al met al 143.000 gulden op. Het merendeel daar van verdween weer naar de lo- giesverschaffers die 122.000 gul den inden. Een overnachting le verde de logiesverschaffer per persoon 11 gulden op. In 1977 zal dat 13 gulden zijn. Zelf hield de VW-Lisse aam de logies een netto bedrag over van iets meer dan 21.000 gulden over. Daarmee is naast de subsidie van de ge meente Lisse (30.000 gulden) en de contributies/donaties (20.000 gulden) de grootste inkomsten- pot genoemd. De VW memoreert in haar jaar verslag nog even het belang vwn de toeristenstroom voor Lisse. Dat belang scheidt de VW in een financieel belang (bollenhandel, middenstand en logiesverschaf- fing) en een contactueel belang (talenkennis en blikverruiming). Een groot s s noemt de Vereni ging voor Vreemdelingen Ver keer de rondvluchten van de NLM. In samenwerking met de NLM boekte de Lisser VW - het enige kantoor via welk voor deze vluchten geboekt kon worden - voor 500 plaatsen in deze "bol- lenvluchten". De VW-Lisse, die op vrijdag 21 januari haar 26-ste algemene jaarvergadering houdt, herinnert de Lissenaar er over igens aan dat de VW er ook voor hen is. Reserveringen voor thea tervoorstellingen, informatie over restaurants, rondvluchten en rondvaarten: de VW kan het allemaal verzorgen. NIEUW-VENNEP - Bij de Vennepers, maar ook in andere dorpen van Haarlemmermeer-Zuid kwam de afgelopen dagen wit water uit de kraan. Het regende daarom klachten bij het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Hblland. Volgens een woordvoerder van het bedrijf zaten er allemaal luchtbelletjes in het leiding water. "Als je het water even laat staan, lossen die belletjes echter op, en heeft de gebrui ker glashelder water", aldus een woordvoerder van het wa terleidingbedrijf in Noord- Holland. Oorzaak van het witte water was een nieuwe leiding, die on langs door het waterleiding bedrijf ter verbetering van de watervoorziening in gebruik werd genomen. Daarbij is het onvermijdelijk dat er, als men water tapt, lucht mee gaat. bij de waterleiding verwacht men dat de lucht binnen enkele da gen uit de nieuwe leiding is verdwenen. Overigens is die nieuwe leiding zeven kilome ter lang en heeft deze een door snede van zestig centimeter. Gevaar is er bij het drinken van water-met-luchtbellen niet. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Burgemeester Van de Wouw van Voorhout, mag dan als bestuurder zijn mannetje staan, als schutter moet ,ie toch nog veel leren. Dat bleek gisteren tijdens zijn vuurdoop „Koppermaandag", een typisch Voorhouts festijn waarbij jaarlijks zo'n vijftig Voorhouters van mannelijke kunne een dagje in het dorp met scherp schieten gaan. Dat gebeurde eerst in de morgen-uren naast de kantine van de voetbalvereniging Foreholte. Aan flarden Daar was het doelwit een (weerloze) houten vogel die. staande op een hoge paal, zich het doorzeven en aan flarden schieten van alle kunstmatige ledematen en belendende lichaamsdelen moest laten welgevallen. Die „slachtpartij" was mogelijk dankzij acht door de rijkspolitie ter beschikking gestelde karabijnen die ter plekke door politiemen sen werden voorzien van 9 mm-munitie. 's Middags bonden de leden van de 57 jaar oude schuttersvereniging St. Hubertus met elkaar de strijd aan in het parochiehuis, waar met lichte buksen roos werd geschoten op kaarten zoals we die ook kennen van de kermis. Burgemeester Van de Wouw, pas geïnstalleerd in Voorhout en voor het eerst te gast bij St. Hubertus, sloeg zich redelijk door het schuttersfestijn heen. Hij eindigde in de middenmoot en deed daarmee niet onder voor de verrichtingen vroeger van oud- burgemeester Van Stolwijk. Koningin Schutterskonmg werd gisteren de illustrator Norman Mac Donald. Nauwelijks een verrassing, want de afgelopen driejaar was hij ook de beste. De echtgenotes van de schutters, die op Koppermaandag niet aan het evenement mogen deelnemen, komen over een paar maanden ook aan de beurt. Die schieten om de titel schuttersko- ningin. Norman MacDonald. koppermaandag de vierde keer schutterskoning op Oudste van Lisse (102) overleden De oudste inwoner van Lisse, de voormalige warme bak ker Willem van Maanen, is overleden. September 1976 schreef hij levensjaar num mer 102 op zijn naam. Hij was toen al bedlegerig en men zag hem nog maar spo radisch voor zijn raam zitten van waaruit hij kon zien wat er zich allemaal in het cen trum van zijn dorp afspeel de. Zo'n 32 jaar geleden werd dat zijn vertrouwde stek in de woonkamer boven de bakke rij die hij tot zijn 70ste had gerund maar in andere han den moest overdoen toen bleek dat hij het aan zijn hart had. Toch leefde Willem van Maanen nog een dikke drie kruisjes verder. Naar een be jaardentehuis wilde hij nooit. Hij bleef liever bij het echtpaar Paardekoper dat hem in het bakkerswinkeltje aan de Hereweg opvolgde. Twintig jaar geleden stierf ook de vrouw van Willem van Maanen. Hij was de oudste van Lisse. Dit weekeinde is hij begra- De landelijke ruiterver- eniging De Burchtrui ters uit Rijnsburg krijgt binnen een paar maan den een "koninklijk" instructeur. Het is Scheveninger Dirk Hendrik-Jan Florestijn, al 47 jaar verbonden aan de koninklijke stallen in Den Haag. Eind april is hij vrij man omdat hij dan met pensioen gaat. Florestein, hij heeft ook al wat ritjes achter de rug met de Gouden Koets, is destijds als staljongen begonnen en is opgeklommen tot de functie van koetsier-majoor. Stallen Hij is verantwoordelijk voor onder meer de verzorging van twintig paarden en hij is de rechterhand van Bishof van Heemskerk, de baas in de ko ninklijke stallen. "Na mijn vertrek als koetsier-majoor kan ik natuurlijk ook thuis achter het raam gaan zitten", zei hij mij gisteren, "maar daar voel ik weinig voor". "Ik moet iets om handen heb ben. En dan het liefst met paarden. Daarom leek dat baantje in Rijnsburg me wel wat. Vooral omdat dit een vereniging is waar alle leden een eigen paard hebben. Dat werkt een stuk prettiger. Die mensen kun je iets leren. Niet als ze bij een manege zouden rijden. Want dan rijden ze de ene week op dit paard en de andere week weer op een an der". Charme De "koninklijke" paardenver- zorger Florestein, met zijn 47 dienstjaren één van Neder lands meest ervaren rotten in dit vak, vindt het niet zo'n overgang van de deftige ko ninklijke stallen naar de een- Herman Haasnoot: grijnzend op de bok voudige houten optrekjes waarin de Burchtruiters hun paarden hebben gestald. "Zo'n entourage in de polder heeft ook zijn charmes", zegt hij. In zijn nieuwe functie gaat Dirk Florestein samenwerken met Herman Haasnoot, de 35- jarige oud-Katwijker die zo langzamerhand in Nederland ook een bekende verschij ning aan het worden is. Als er amusementsprogramma of voor een film een span paar den, een rijtuig en een koet sier nodig zijn, klopt men in veel gevallen aan bij Haas noot, die het Nederlandse paardenwereldje van A tot Z kent. ook een van de weinige Ne derlanders die in het bezit is van een echte postkoets, zoals die nog regelmatig in stoffige westerns door woeste en ver- rradelijke bergpassen jakke- Haasnoot doet het in Nederland iets kalmer aan. Soms haalt hij er een stuntje mee uit. Dan spant hij voor zijn postkoets (zo'n 150 jaar oud en een paar jaar geleden bij toeval op de kop getikt) zes of zelfs acht paarden in en zit hij toch als enige bestuurder op de bok. Eén van de paarden is van Her man, de rest leent hij even Tuig Op de bok Men heeft hem al heel wat keer op de beeldbuis kunnen zien, breed grijnzend op de bok ge zeten, stoer de leidsels bedie nend en keurig in het pak. Paarden en alles wat daarmee te maken heeft zijn zijn grote passie. Herman Haasnoot, hij slaagde kortgeleden aan de universiteit van Utrecht voor het rijksdiploma hoefsmid, is In het clubhuis van de Burcht ruiters, een houten gebouwtje aan de Trappenberglaan, staat een meterslange tot aan het plafond reikende kast met glazen schuifdeuren. In die kast hangt het complete tuig voor zo'n acht-paardenrit. De meeste van die onderdelen zijn door Herman Haasnoot zelf gemaakt. Daar is hij trots op. Deelnemers uit bollenstreek in Apeldoorn LISSE - Bij de Nederlandse Kam pioenschappen Veldrijden, die a.s. zondag 16 januari in Apeldoorn worden gereden, komen ook deel nemers uit de Bollenstreek aan de start. Dat zijn Hans Steekers (Noordwijkerhout); Kok Koolloos (Noordwijkerhout); Wietse Tjoel- ker (Hillegom) die om drie uur star ten. In het kampioenschap voor de ve teranen dat om half twaalf start is de Bollenstreek vertegenwoordigd door Herman Zuiderduin uit Lisse, en de Sassenheiemer Nico Slinger land. In een voorwedstrijd voor liefhebbers (geen kampioenstitel) starten om half elf Tjeerd Dijkstra en Wim Looijenstein, beiden uit Noordwijkerhout. Het kampioen schap wordt gereden in het park Berg en Bos aan de westkant van Apeldoorn. Lezing over biologisch- dynamische tuinbouw LISSE - De leden van de Konin klijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde in Lisse ko men volgende week maandag "(17 januari) bijeen in de Lissese Pau- luskerk. Deze avond zal men nader kennis kunnen maken met de bio logisch dynamische tuinbouw, door een uiteenzetting van me vrouw Schilthuis. Zij is de initiator van de bekende kwekerij „De Vier Jaargetijden" in Nieuwe Wetering. Een kwekerij die is opgezet om aan de steeds groeiende vraag naar bio logisch dynamisch gekweekte groenten te kunnen voldoen. Bij deze landbouwmethoden gaat men er vanuit dat de natuur één geheel vormt die niet verstoord mag wor den door bestrijdingsmiddelen. De bijeenkomst begint maandag om acht uur 's avonds.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4