CDA en YYD vechten krediet voor mast aan Lot Boerhaavezalen in handen van rijk Universiteit kan over AZL onderhandelen Aanvechten tot bij de hoogste instanties Caeciliastichting: snelheid geboden De Vink in de toekomst omhoog? Botenloods Die Leythe veel duurder DINSDAG 11 JANUARI 1977 LEIDEN LEIDEN - CDA en VVD zijn van plan om tot bij de hoogste instanties een beslissing van de ge meenteraad, om een krediet van anderhalf mil joen gulden aan de Stichting Mast te verlenen, aan te vechten. Dat de raad een dergelijk besluit in meerderheid zal nemen, bleek in de vergader ing van gisteravond uit de opstelling van PPR/D'66 en de CPN. Met de PvdA kunnen deze fracties voor een voldoende ondersteuning van het voorstel van B en W zorgen. Met gemeente Leiden i de kabel-televisie moeten rusten als er geen kink in de kabel 1 De Stichting Mast is een samenwerkings verband van Leiden en Leiderdorp. Ze heeft geprobeerd óm in Leiden een mast voor de ontvangst van kabeltelevisie (waarbij de kijker zes kanalen kan ontvangen en de luis teraar tien FM-stations op de radio) van de grond te brengen. Hetzelfde poogde in Oegstgeest de firma Multivisie te doen. De Stichting Mast en Multivisie konden of wil den niet tot samenwerking komen, waar door er in de Leidse regio twee masten tot stand dreigde te komen; één meer dan nodig zou zijn. Door bemiddeling van staatssecre taris Van Huiten (verkeer en waterstaat) werd dat voorkomen. Er zal nu toch alleen in Oegstgeest een mast worden gebouwd, die door de PTT van Multivisie zal worden overgenomen. Vervolgens zal de PTT de mast overdragen aan de Leidse regioge meenten gezamenlijk. Achteraf zou dus ge zegd kunnen worden, dat de uitgaven die de Stichting Mast heeft gedaan, overbodig wa- het vorig jaar besloot om een krediet in rekening-courant (een soort lening) van an derhalf miljoen te verstrekken. Zonder de beslissing van de gemeenteraad hierover af te wachten, werd een deel van dit geld al uitgegeven. De gemeenteraad is bovendien ook niet betrokken geweest bij de oprich ting van de Stichting Mast. Evenmin ligt daaraan, zo moest wethouder Van Aken (kabeltelevisie) gisteravond toegeven, een besluit van B en W ten grondslag. Van Aken zei inschakeling van de gemeenteraad niet nodig te hebben geacht, gezien het tijdelijke karakter van de stichting. Daarbij was hij afgegaan op een advies van de provinciale griffie. De wethouder reageerde hiermee op vragen die het raadslid Driessen (CDA) had gesteld. Deze noemde het antwoord van Van Aken „ronduit ontstellend". Hij wees erop dat er voor de oprichting van de Stichting Mast ook geen toestemming is gevraagd aan de provincie (Gedeputeerde Staten). De pro vincie zou volgens hem ook geen toestem ming hebben gegeven en „B en W hebben dit willen ontwijken". Dat er toch een kre diet is gegeven aan deze stichting, noemde WD'er Van Duijn „spelen met Leids geld". De mast met toebehoren, die door de Stich ting Mast al voor plaatsing in de Merenwijk was besteld (door ingrijpen van het ministe rie van volkshuisvesting en ruimetelijke or dening was het niet mogelijk de mast ook daadwerkelijk op te richten), wordt door de PTT overgenomen. Vertegenwoordigers van regiogemeenten hebben verder toege zegd (aldus Van Aken, gistermiddag in de vergadering van de werkgroep kabeltelevi sie), de overige kosten die de Stichting Mast heeft gemaakt, over te zullen nemen. Dat wil zeggen: de gemeenschappelijke regeling tussen Leiden, Leiderdorp en andere ge meenten zou dat moeten doen. Die andere gemeenten zijn: Zoeterwoude, Katwijk, Rijnsburg en Warmond. (Multivisie levert signaal aan Oegstgeest; Voorschoten is be zig met een eigen onderzoek). Die overige kosten van de Stichting Mast zouden onge veer twee ton bedragen. Voor de televisie kijker zou dat als consequentie hebben dat de tarieven voor kabeltelevisie, gerekend over een periode van tien jaar, drie. cent per maand hoger uitvallen. Driessen merkte daar gisteravond over op: „De burger moet op die manier betalen voor fouten, die door bestuurders zijn gemaakt". Hij noemde in dit verband ook nog het renteverlies dat de gemeente Leiden heeft opgelopen door de kredietverlening. De gemeenteraad moet in een volgende ver gadering nog beslissen of het voorstel van B en W, om anderhalf miljoen te lenen aan de -Stichting Mast, goedgekeurd zal worden. Gisteravond kwam men door tijdgebrek niet aan een afronding van de discussie toe. Driessen zei in ieder geval dat de beslissing tot goedkeuring, die de raad waarschijnlijk zal nemen, door zijn CD A-fractie „beslist aan anderen" (de Kroon bijv.) zal worden voorgelegd. Van Duijn (VVD) kondigde hetzelfde aan, „tot in zeer hoge instanties". Mocht de raad de kredietverlening afkeu ren, dan zouden de zeven leden van B en W daar hoofdelijk voor aansprakelijk voor kunnen worden gesteld. LEIDEN - De Leidse universiteits raad heeft hét college van bestuur gisteravond een handvat ver strekt om met de gemeente te gaan onderhandelen over de huisvestingsplannen voor het academisch ziekenhuis. Zoals bekend spelen er op het ogenblik twee plannen een rol: plan C oftewel de bouw van een compleet nieuw ziekenhuis naast en gedeeltelijk aansluitend op het bestaande ziekenhuis dicht langs de Wassenaarseweg, en plan D oftewel half nieuwbouw en half renovatie resp. op het sportveld aan het Piet Paaltjen- spad en aansluitend op het be staande ziekenhuisterrein. In het kabinet heerst over deze plannen verdeeldheid: de bewindslieden van Onderwijs en Wetenschap pen voelen het meest voor plan C, terwijl met name minister Gruij- ters (ruimtelijke ordening) plan D het aantrekkelijkst vindt. De universiteitsraad maakte uit de twee plannen gisteravond nog geen keus - dat zal pas gebeuren op 31 januari, de dag voordat uni versiteit, AZL en gemeente hun standpunt aan het kabinet moe ten hebben kenbaar gemaakt. Wel ging de universiteitsraad ak koord met een aantal aanbeve lingen die nauw samenhangen met de bouwplannen. Dat betreft dan o.m. de plaats van enkele toekomstige universitaire vestigingen in het gebied De Leeuwenhoek (tussen Wasse naarseweg, de Gorlaueslaborato- ria en de Plesmanlaan), zoals de sub-faculteit biologie en de Hor tus, en de toekomstige huisves ting van de faculteit sociale we tenschappen. Laatstgenoemde faculteit zou bij plan C worden ondergebracht in bestaande ge bouwen op het terrein van het academisch ziekenhuis (noord oosten). In plan D zouden voor deze faculteit drie mogelijkheden moeten worden onderzocht, na melijk nieuwbouw direct ten LEIDEN - "Misschien kunnen deze weinige regelen er iets toe bijdragen, dat het gebouw althans voorlopig gespaard blijft en men gelegenheid krijgt te onderzoeken of het mo gelijk is dit internationale cultuurmonument te behouden en het een bestemming te geven, waarin de dienst, die het in het verleden heeft gedaan, tot uitdrukking komt en de her innering aan hen, die er hebben gewerkt tot roem der Uni versiteit, levend blijft". Deze woorden schreef prof. dr. J. A. nog, J. Barge in het Leidsch Jaarboekje als van 1936/1937. Het vormt het slot van een artikel waarin gewezen wordt op de grote rol die het St. Caeciliagasthuis (ook bekend als de Boerhaave-zalen) heeft gespeeld bij de verbreiding van het klinische onderwijs in Europa. Want toen in 1636 twee zalen met twaalf bedden in dit gebouw aan de rand van "De Camp" werden gereserveerd voor praktisch onderwijs aan medische studenten, vervulde men daarmee in Europa een pioniersrol. Nu ruim veertig jaar staat het Caecilia-complex er nog even have loos bij als in de jaren dertig. Erger r dreigt instortingsgevaar. En niet snel iets gebeurt zal het bouwwerk, dat eens ten voorbeeld stond voor onder meer de ver maarde klinische school in Wenen en de Royal Infirmery in Edin burgh, alleen nog maar kunnen dienen als object voor een gretig gehanteerde slopershamer. Om te voorkomen dat dat laatste gebeuren zal zijn er de laatste jaren vele pogingen in het werk gesteld om te komen tot een restauratie van dit historische Leidse bouwwerk. Daarvoor leken de mogelijkheden binnen gezichtsafstand te komen toen medio februari vorig jaar de Rijksgebouwendienst in een ge- t Het Caecilia-complex (Boerhaave-zalen) in De Camp (archieffoto). sprek met de gemeente Leiden meedeelde, dat deze dienst over voldoende geld beschikte om met de restauratie te beginnen. Enkele maanden later krijgt de ge meente de mededeling dat wanneer de staat het Caecilia-complex van de gemeente Leiden koopt, de res tauratie van het hele bouwwerk op 1 januari 1977 kan worden begon nen. Inmiddels bestaat in Leiden al twee jaar de Caecilia-stichting, die zich beijvert voor het herstel van de Boerhaavezalen en daarin het Rijksmuseum voor de geschiede nis der Natuurwetenschappen wil onderbrengen. Aanbieding De stichting is zelfs al zover, dat een voorlopig koopcontract is opge steld en ondertekend, maar op ver zoek van de minister van CRM ziet men daarvan af. Begin september 1975 is B en W van Leiden zover dat de Rijksgebouwendienst een aan bieding wordt gedaan om de grond over te dragen voor het symboli sche bedrag van 1 gulden en de ge bouwen voor 100.000 gulden. De gemeente zal er dan voor zorgen dat de gebouwen voor 1 januari 1977 leeg worden opgeleverd. Waar de kink in de kabel gekomen is, is nog onduidelijk maar sinds dien heeft de gemeente niets con creets meer vernomen. Overleg re sulteerde slechts in wat vage toe zeggingen. Kort voor de jaarwisse ling was voor het Leids college de maat vol. De directeur van de Rijksgebouwendienst kreeg een brief op poten. Dat gebeurde naar aanleiding van een enkele weken eerder ontvangen brief van de Rijksgebouwendienst waarin stond, dat het nog tenminste an derhalf jaar zou duren voor het restauratie- en verbouwingsplan voltooid zou zijn. Los van de gemeentelijke initiatie ven om het Caecilia-complex van een wisse dood te redden, heeft ook de Caecilia-stichting zich inmid dels beijverd voor een snelle beslis sing van rijkswege. Voorzitter A. J. F. Gogelein, tevens directeur van het Boerhaave-muzeum (Natuur- Directeu het Boerhaave-museum, A. J. F. Gogelein voor het gehavende Caecilia-complex. wetenschappen) aan de Steen- straat: "Het toeval wil, dat wij ons twee dagen voordat de gemeente een brief stuurde, tot de minister hebben gewend om snel tot restau ratie van de Boerhaavezalen te be sluiten". Internationaal Met de restauratie zouden volgens de heer Gogelein meerdere belan gen gediend zijn. In de eerste plaats het behoud van een gebouw, dat een internationale bekendheid ge niet. Niet in de laatste plaats door het Collegium medico-practicum, waaraan beroemde namen als Syl vius en Boerhaave verbonden zijn. In de tweede plaats zijn de ruimten in het complex bij uitstek geschikt om in te richten als museum. Het zou een oplossing betekenen voor het Boerhaavermuseum dat nu veel te krap gehuisvest is aan de Steen- straat. En in de derde plaats zou herstel van het Boerhaave-complex aan fraaie aanzet kunnen betekenen voor de rehabilitatie van het gebied "De Camp" liggend tussen Haar lemmerstraat, Lange Mare en Oude Vest. Het complex zou binnen het gebied een sociale functie kunnen vervullen, bijvoorbeeld door open stelling van de tuin in het Boerhaave-complex. Voorzitter Gogelein van de Caeci liastichting: "We hebben de minis ter in de brief gewezen op de nood situatie die is ontstaan. Binnenkort zal de laatste kunstenaar die er nog woonde naar elders vertrekken. Het gevaar voor vernieling en brandstichting wordt dan wel heel erg groot": De staat waarin het bouwwerk verkeert doet - als er niet snel wat gebeurt - het ergste vrezen. De muren beginnen te "buiken" en als het stormt vliegen de dakpannen om de oren. Bewo ning, al is het maar tijdelijk om ver nielingen te voorkomen, is onve rantwoord. Volgens de heer Gogelein is het complex bij uitstek geschikt voor "zijn" museum. In het pand aan de Steenstraat (grenzend aan "Vol kenkunde") is de expositieruimte zeer beperkt. "Globaal kunnen we hier slechts een tiende deel van ons bezit ten toon stellen. Een verhui zing naar de Boerhaavezalen is de oplossing. Het opent de mogelijk heid om het museum nog sterker dan nu al gebeurt een educatieve functie te laten vervullen, bijvoor beeld door het inrichten van een jeugdlaboratorium". Hoe staat de zaak er op rijksniveau voor? Ir. A. Kooijmans, van de pro vinciale directie van de Rijksge bouwendienst, liet gisteren desge vraagd weten dat hij zich met de kwestie bezighoudt, maar dat een termijn waarop de beslissing te verwachten valt niet bekend is. Over de vraag of in deze zaak spoed wordt betracht werd geantwoord: "Wij behandelen hier alles met spoed". westen van het Legermuseum aan de Plesmanlaan, nieuwbouw aan de Wassenaarseweg en ten slotte vestiging in de te verbete ren, bestaande gebouwen van het AZL. Een en ander wil overigens niet zeggen dat de aanbevelingen van de universiteitsraad definitief zijn. De definitieve plannen zul len pas worden vastgesteld als er is gesproken met de gemeente Leiden. Ook zal er bij de uitwer king van de plannen rekening worden gehouden met de voor keuren van de betrokken (subfa culteiten. Deze procedure werd gekozen aan de hand van een mo tie, ingediend door het buiten universitaire raadslid Van der Reyden. Dit om te voorkomen dat de overlegsituatie naar de gemeente toe zou worden ver stoord. Het raadslid Koornstra (Progres sieve Partij) wilde nog verder gaan. Hij wilde dat eerst bekeken zou worden in hoeverre even tuele wensen van de gemeente Leiden in plan C kunnen worden ingepast. Daarbij zouden ont werp en ligging van het zieken huis gehandhaafd moeten wor den. Koornstra speculeerde daarbij een beetje op de mogelijkheden voor woningbouw in de Leeuwen hoek. Hij sloot hiermee min of meer aan bij het betoog van Udo de Haes van de werkgroep Mi lieubeheer, die zei dat de moge lijkheden voor de gemeente Lei den in de visie van het college van bestuur wel erg klein worden. Ook hij drong erop aan bij plan C (dus de bouw van een compleet nieuw ziekenhuis) rekening te houden met de wensen van de gemeente. Zoals bekend is de werkgroep Mi- liebeheer louter op stedebouw- kundige gronden voor plan D, omdat het plan meer mogelijk heden zou bieden voor woning bouw. De werkgroep wil met name dat er in samenhang met de bebouwing in de Mors en in de Vogelwijk een "volwaardige nieuwe stadswijk" wordt ge bouwd. Hierdoor zou er niet ge bouwd hoeven te worden in de Stevenshofjespolder, een gebied dat volgens de werkgroep uit het oogpunt van landschappelijke waarde niet bebouwd mag wor den. Telling NS: 13.000 auto's LEIDEN - Van zeven uur 's och tends tot zeven uur 's avonds passe ren dagelijks een kleine 13.000 au to's de spoorwegovergang bij de Vink tussen Haagweg en Rijndijk. Dat hebben recente tellingen van de dienst Wegonderhoud Den Haag van de Nederlandse Spoorwegen uitgewezen. De tellingen werden uitgevoerd om te beoordelen of er straks op dit punt een ongelijk vloerse kruising moet komen of niet. Het antwoord daarop hangt samen met de komst van de Schip- hollijn. Dan zal namelijk het aantal treinen dat De Vink passeert flink toenemen. Op dit ogenblik passe ren er al meer dan twintig treinen deze met ahob's beveiligde spoor wegkruising. Van de auto's die De Vink in één etmaal passeren zijn er 11.000 per sonenauto's, 1100 vrachtauto's en 600 bussen. Opvallend laag is het aantal voetgangers dat De Vink da gelijks passeert: dat zijn er gemid deld niet meer dan dertig. De tel lingen werden ook gehouden bij de overweg in de Papelaan in Voor schoten. iDe verkeersdrukte op- deze overgang is iets geringer dan bij De Vink. Daar passeerden tus sen zeven en zeven ruim 10.600 au to's. LEIDEN - Wethouder Tesselaar van Onderwijs en Sportzaken zal, naar verluidt, de gemeenteraad vragen een aanvullend krediet te verstrekken om de bouw van de bo tenloods van de roeivereniging die Leythe •mogelijk te maken. Eerder was de raad in dit verband akkoord gegaan met een krediet van 400.000 gulden, een bedrag dat door Die Leythe aangetrokken bouwdes- kundigen was becijferd en door de gemeente - na controle - overge nomen. Bij de inschrijving voor dit werk bleek de laagste calculatie ruim 460.000 gulden te zijn. Aan dit bedrag moeten nog de kosten van btw en toezicht worden toege voegd. De plannen voor een nieuwe ac commodatie voor Die Leythe zijn bij de gemeente al geruime tijd on derwerp van bespreking. Aanvan kelijk was er het voorstel om de vier ton voor de bouw te putten uit het Fonds voor Bovenwijkse i ningen. Dat fonds is gevormd via een extra heffing op grondverko- pen. B. en W. vonden de botenloods echter niet in dit kader passen. Daarom werd het benodigde kre diet beschikbaar gesteld uit een fi nanciële meevaller die de gemeente Leiden vorig jaar had.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3