Meer vet in onze melk Thuis roeien of fietsen VOOR HALVE PRIJS Vroeger Nederland drinkt veel rosé cTAnjou DINSDAG 11 JANUARI 1977 PAGINA 17 Er zijn in sportwinkels en warenhuizen allerlei apparaten te koop om thuis mee te trimmen of aan spierontwikkeling te doen. De opvallendste en tevens duurste zijn trimfïetsen-zonder-wielen en roeiapparaten. Die zijn nu uitvoerig onderzocht door de Duitse Stiftung Warentest. Omdat de apparaten die bij ons worden verkocht ook nogal eens van Duitse makelij zijn, mogen wij ook wel een paar uitkomsten van het onderzoek weten. Er zijn 16 fiets- en 5 roeiapparaten getest. "Rem" Er zit op de apparaten een soort rem, waardoor je het fietsen telkens een beetje zwaarder kunt maken. Maar je hebt vaak remmen waar geen schaalverdeling bij staat. Die zijn nogal waardeloos, want dan weetje niet meer waar je de vorige keer bent gebleven, zeker niet als iemand anders het apparaat ook gebruikt. Er zijn ook toestellen waarbij de rem tijdens het trainen niet goed vast blijft zitten. Dan weetje helemaal niet meer wat je aan het doen bent. Kapot Negen apparaten gingen tijdens i^ithoudingsproeven bij de tests al ka pot. Daarbij was, zowel bij roeien als fietsen, het in ons land veel verkochte merk Kettler. Erg jammer, wa'nt de Kettler Luxus fiets werd juist door sportartsen uiteen oogpunt van verantwoord trainen erg goed beoordeeld. Groot nadeel van de meeste fietstoestellen is volgens de artsen die aan de tests meededen, dat alleen het onderlichaam geoefend wordt. Met een roeitoestel bevorder je de soepelheid van het hele lichaam. Dat snapt trouwens een leek ook. Polsslag Een hartspecialist geeft bij de test het volgende advies: Oudere mensen, die jarenlang niet aan sport hebben gedaan, moeten zich eerst even laten keuren door hun huisarts, voordat ze op zo'n ding gaan zitten. Gezonde, maar ongetrainde jonge mensen moeten in het begin hun polsslag in de gaten houden. Eerst zes weken niet harder inspannen dan tot een polsslag van 160 min de leeftijd, dan zes weken tot 170 min de leeftijd, en daarna ook nooit harder dan 180 min de leeftijd. Het vet in de melk heeft een bewogen geschiedenis ach ter de rug. Voor de tweede wereldoorlog dronken we de melk zo vet als hij van de koe kwam. In 1940 werd af gesproken dat er een vast percentage vet in de melk moest zitten, en dat moest toen 2.5 procent zijn. In 1960 werd het 3 procent, in 1968 kwamen we op 3.2 terecht en nu gaan we dan naar 3,5. Daarmee zijn we het natuur lijke vetgehalte van de melk al weer een heel eind gena derd, want dat is ongeveer 3,9 procent. Ierland Noorwegen Zweden Engeland Oostenrijk Nederland Denemarken Zwitserland West-Duitsland Italië België Frankrijk De onderzoekers waren "redelijk tevreden" over fietstoestellen van Berg, Goldrad Cyclette Super 68, Goldrad Cyclette Trainette, Kynast 604 (deze komt overeen met Hertie International, Horten Alpina, en Otto), Monark nummer 90672, en Quelle Mars Luxus. Bevredigende roeitoestel- len uit de test waren de G.oldrad Super-.Skiff en het merk RSC. r Overigens is het nou ook weer niet In het lijstje boven kunt u zien hoe vet de melk is in andere Europese landen. In Zweden bijvoorbeeld is de volle z0< dat melk er de schuld van is, dat melk een stuk minder vet dan bij ons. In Noorwegen, Zwitserland en Engeland is ze juist weer veel vetter. ^'e elke dag zoveel vet eten of dnn- Nederland staat in dit lijstje nog met 32 procent en België met 3,1. Beide landen staan na 1 januari op 3,5 ken. Gemiddeld gebruixt iemand Frankrijk (hier nog 3,3) is inmiddels de afgelopen zomer op 3,5 procent overgestapt. Niet alle EG-landen gaan 130 gram vet per dag (wat veel te - naar dat percentage. Ze konden namelijk voordat vetgehalte kiezen uit twee mogelijkheden: gestandaardiseerde veel is) en rul™ ™en ~,a^7an melk maken met een vast vet percentage,of niet gestandaardiseerde melk produceren met het natuurlijk vetgehal- komt uit melk ot melkproduKten. te. Engeland bijvoorbeeld, doet dat laatste en daarom ziet u achter dat land een gemiddelde van 3,8 staan, wat zo *an andere vette dingen eten we blij/1. gewoon veel meer. yergelj;k Niet bij de EG aangesloten landen Zwitserland en Zweden hoeven natuurlijk niets aan hun melk te verande- J ren.Iets om aan te denken als u er toevallig met vakantie naar toe gaat: volle melk is in sommigen vakantie landen Ter verlijking laten we van een paar voller (of minder vol) dan in Nederland. dingen even zien hoeveel vet er in -zit: Merkwaardige gebeurtenis: het percentage vet in volle melk om hoog - van 3,2 naar 3,5 procent - in een tijd waarin ons van alle kanten wordt toegeroepen dat we minder vet moeten gebruiken. De eenvou dige melkdrinker had misschien nog verwacht dat dan - als compen satie voor dit ongerief - de melk prijs omlaag zou gaan, maar nee! In tegendeel. Volle melk: drie cent duurder per 1 januari (d.w.z. mini mumprijs 99 cent). Dit alles is het gevolg van een EG- afspraak. Al in 1971 besloot de Eu ropese Gemeenschap het vetge halte van de melk in de EG-landen op gelijk peil te brengen (ofwel te "harmoniseren", zoals dat zo mooi heet). Nederland kan nu niet meer onder een verhoging uit. Intussen staat het Nederlands Zui- velbureau klaar om ons op gerust stellende toon te vertellen dat het allemaal zo erg niet is. "Het Nederlandse zuivelbedrijfsle ven biedt de consumenten ruim schoots keuzemogelijkheden uit melk en melkprodukten met an dere vetgehalten", zegt het Zuivel- bureau. Het gehalte vet in halfvolle en magere melk en in karnemelk blijft namelijk gelijk. Die melk wordt dus niet vetter. Te verwaarlozen? Méér vet in volle melk leidt volgens het Zuivelbureau nauwelijks tot een verhoging van de totale vetcon- sumptie. "De verhoging is niet meer dan 0,4 gram per hoofd van de bevolking per dag. Op de totale vet- consumptie van rond 130 gram per dag is dit een te verwaarlozen hoe veelheid." Dat lijkt natuurlijk heel mooi, maar als individu heb je aan zo'n gemid delde weinig. Als je voor jezelf wilt weten hoeveel vet je méér naar bin nenkrijgt met die vettere volle melk, dan moetje het gewoon voor jezelf uitrekenen. Dat hebben wij dus even gedaan. Halve liter We zijn er daarbij vanuit gegaan, dat iemand per dag een halve liter melk drinkt. Dat is wat de voe dingsdeskundigen aanbevelen. Schoolkinderen moeten meer drinken, namelijk 0,6 liter per dag, en zwangere vrouwen nog meer, driekwart liter per dag. Gemakshalve houden we die halve liter aan. De conclusie is dan, dat iemand die elke dag zoveel volle melk drinkt, per dag anderhalve gram méér vet binnen krijgt dan vroeger. Dat is dus wel even wat meer dat dat gemiddelde van 0,4 gram. Met elke dag anderhalve gram kom je op ruim een pond vet per jaar. Door dat verhoogde vet percentage slik je dus een pond vet per jaar méér. Minder lekker Je kunt natuurlijk ook magerder melk of karnemplk drinken, maar' dat vinden de meeste mensen toch (blijkens de cijfers) minder lekker. Vorig jaar dronk 69 procent van de Nederlanders volle melk, 17 pro cent halfvolle melk, en 14 procent magere of karnemelk. halve liter volle melk 17,5 g portie frites met mayonaise 22 g portie pinda's 25 g slagroomgebakje 10 g: gevulde koek 7,5 g Bij de koek en pinda's denk je niet zo gauw aan vet, maar het zit er na tuurlijk wel degelijk in. Het grote verschil met melk: in melk zit kalk, vitamine B en eiwit en in al dat an dere lekkers niet. Een halve liter melk per dag geeft je 75 procent van je kalkbehoefte, 44 procent van de vitamine B2 die je nodig hebt en 45 procent van het eiwit dat je moet hebben. Dus toch maar niet laten staan, die melk. 3M Nederland B.V. in Leiden heeft een nieuwe, eenvoudige methode geïntroduceerd voor het inplakken van foto's. Machinaal worden in de ontwik kelcentrale aan de achterzijde van het fotopapier twee zelfklevende strips aangebracht. De foto- amateur trekt thuis de schut- strookjes eraf en plak... die zit! De naam van deze doeltref fende inplakmethode magistick. Het is de eerste inplakmethode voor de amateurfotograaf die ge heel door de ontwikkelcentrale en de fotohaiidelaar verzorgd wordt. Alexander en Anna zijn naar Mal- lorca geweest, met de auto. Dat is een eind rijden, en ook een stuk va ren, maar je hebt dan ginds het ge mak van „de auto bij de hand". Ze kochten hier in Nederland een kaartje voor de boot. Een enkele reis, omdat ze nog niet precies wis ten wanneer ze terug zouden ko men. De ticket voor terug zouden ze in Spanje kopen. Dat had natuur lijk met het kaartje voor de heenreis ook gekund, maar dat vonden ze een beetje riskant. Als ze dan niet dezelfde dag met de boot meekon den, moesten ze in Barcelona over nachten en dat kost geld. Allemaal geen problemen, zult u zeggen. Nee, dat klopt, maar het moeilijke komt nog. Er zitten na melijk aanmerkelijke prijsverschil len tussen hier, en in Spanje ge kochte kaartjes. De in Nederland, bij Wagon- Lits/Cook gekochte ticket kostte 225 gulden. Dat is: 120 gulden voor twee passagiers, nog eens 120 gul den voor de auto en 15 gulden telex- kosten En wat kostte diezelfde enkele reis in Spanje? De helft Nog niet eens de helft. Alexander betaalde er 3000 pesetas voor. Dat is, met een peseta die op het mo ment ongeveer vier cent waard was, 120 gulden Een onthutsende er varing. „Ik voelde me verschrikke lijk genomen", zegt hij, terug in Nederland en nog steeds erg kwaad. Begrijpelijk, maar we willen toch wel even weten hoe zoiets kan. Als kaartjes in Spanje altijd de helft goedkoper zijn dan in Nederland, dan is dat toch voor andere Neder landse toeristen interessant om te weten. Nou, kom er maar eens achter. Vol gens het reis- en passagebureau World Wide, de Nederlandse agent van de Spaanse veerdienst, die de ticket aan Wagon-Lits/Cook lever de, kan het hele verhaal niet waar zijn. Te groot „Als je een ticket ter plaatse koopt betaal je altijd wat minder, dan wanneer je in Nederland boekt. Dat is met bijvoorbeeld met het veer van Le Havre naar Roslare in Ier land ook zo. Maar het scheelt niet de helft. Dat verschil is te groot. Ik heb er ook nog nooit van gehoord, en er zijn toch wel vaker mensen, die een enkele reis van Barcelona naar Palma nemen. Weet u wat ik denk? Ik vermoed dat ze daar op het boekingskantoor in Palma ge woon een fout hebben ge maakt zegt de directeur van World Wide. Een fout! Dat kan natuurlijk. Zou dat goedkope kaartje dus stom toe val zijn. Maar dat moeten we dan wel even zeker weten. Daarom schrijven we een brief naar de maatschappij van de ferrysche pen, Ybarra y Cia. Om te vragen wat nou precies het tarief voor twee mensen en een auto is. Dat wilden de Spanjaarden best vertellen: twee personen kosten 1828 pesetas, en een auto 1849. Wordt dus 3677 pesetas, als we goed geteld hebben. Ofwel 147 gulden. Raadsel Helaas. Daarmee is het raadsel nog groter geworden. Dat kaartje is dus 27 gulden duurder dan Alexander zei dat het was, maar toch altijd nog 108 gulden goedkoper dan het ta rief dat hij in Nederland betaalde. Intussen zijn we nog steeds even ver van huis. Wat moeten we u nu adviseren? Dit maar: als u van ver rassingen houdt, ga dan eens met de boot naar Mallorca. Wat schenken wij in Nederland voor wijn? Veel Duitse, omdat daar zoveel vakantiegangers heengaan voor de wijnfeesten? Veel Griekse, omdat je die tegenwoordig zo vaak in de winkels ziet? Niets van dat alles. Wij drinken hoofdzakelijk wijn uit Frankrijk. Als je de Spaanse sherry (die ook als wijn meetelt) eventjes vergeet, dan komt tweederde van alles wat wij aan wijn drinken uit Frankrijk. Dat is zes keer zoveel als uit Duits land, en zeven keer zoveel als uit Italië en Portugal. En de Griekse wijn wint wel snel aan populariteit, ja, maar hij staat op nog geen twin tigste van wat er aan Franse wijn wordt gebruikt. We drinken hier per jaar volgens de boorten F ranse wijn die wij veel drinken. Van links naar rechts op de foto: laatste gegevens ruim 500.000 hec- i beaujolais (in dit geval een „primeur"), een Bordeau, een Cotes du toliter Franse wijn per jaar op (da- gewone rode landwijnen de zeer populaire rose d'Anjou. t is sinds 1973 verdubbeld). Rhone Welke soorten Het is wel leuk om te zien welke soorten er volgens de cijfers van de Franse exporteurs hier het beste gaan: Bordeaux 99.000 hectoliter, Beaujolais 27.000, Bourgognes 23.00, Cotes du Rhone 31.000, An jou 69.000, Champagne 7.000, naamloze tafelwijn 159.000, en nog wat andere soorten en aperitieven op wijnbasis. Het Nederlandse ver bruikscijfer van de Anjou is vooral erg hoog. Want daar vandaan drin ken wij hoofdzakelijk rosewijn. Die drinkt de Nederlander kennelijk zo graag, dat 35% van de hele Anjou- export naar ons land gaat. Vergele ken daarbij is ons aandeel in de Bordeau-export 9,9%, in die van de'Beaujolais 6%, en van de Bour gognes en Cotes du Rhone elk 7,5%. Mallorca.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17