Slachtoffers bij aanslag op metro Actie Simone deBeauvoir tegen de S.U. Tsjechische dissidenten opnieuw gearresteerd WË* I p «r. Raadsels rond arrestatie van AboeDaoed YN-CONFERENTIE OYER ASIELRECHT Richard spreekt leiders van patriottisch front Verenigde Staten gaan tot aanschaf kernkoppen over van nieuwe DINSDAG 11 JANUARI 1977 PRAAG (UPI) - Drie dissiden ten - de toneelschrijvers Va clav Havel en Ludvik Vaculik en de voormalige Tsjechoslo- waakse minister van buiten landse zaken, Jiri Hajek'- zijn gisteren in Praag aangehou den voor verhoor in verband met de in het Westen van het manifest "handvest 77". Het is de derde keer dat Havel is gearresteerd sinds de publi- katie van het manifest waarin gesteld wordt dat de mensen rechten, gewaarborgd door het slotdocument van de con ferentie over cie veiligheid in Europa die in Helsinki is ge houden, in Tsjecho-Slowakije alleen maar op papier be staan", hoewel dit land het do cument ook ondertekend heeft. Jan Patocka, hoogleraar aan de universiteit van Praag, wordt sinds gistermorgen vermist. Aangenomen wordt dat ook hij gearresteerd is. Alle vier genoemden hebben het handvest getekend. Van de zijde der dissidenten is voorts meegedeeld dat de wo ningen van verscheidene tegenstanders van het huidige bewind in Tsjecho-Slowakije doorzocht zijn en dat er mate riaal in beslag is genomen. Gistermorgen bleek dat 282 intellectuelen en arbeiders het manifest hebben getekend. Ondanks het optreden van de politie blijven de dissidenten steun zoeken voor hun hand vest. Havel heeft inmiddels van autoriteiten te horen ge kregen dat hem een strafver volging te wachten staat, maar hem is nog niets speciaals ten laste gelegd. Ex-minister van buitenlandse zaken Jiri Hajek heeft de be schuldiging tegengesproken dat de groep achter het "Handvest 77" afbreuk doet aan de betrekkingen tussen Oost en West. De beschuldi ging was geuit door diverse Tsjecho-Slowaakse kranten en de tegenspraak stond in het verslag van een telefonisch vraaggesprek met Hajek, gis teren door het Italiaanse blad Stampa Sera gepubliceerd. Hajek zegt in dit vraaggesprek dat de daadwerkelijke erken ning van de mensenrechten een essentieel element is in het ontspanningsproces. "Ik ben van mening dat uitoefe ning van deze rechten niet al leen een zaak is die Tsjecho- Slowakije aangaat, maar ook de andere socialistische lan den". Hajek zou hier aan toe gevoegd hebben dat hij en zijn medestrijders door middel van een dialoog en confronta tie met de autoriteiten tot een meer aanvaardbaar politiek stelsel willen komen. De belangrijkste eisen van de groep achter het handvest zijn volgens Hajek: beëindiging van de discriminatie (tegen politieke dissidenten) bij sol licitaties, toelating van de kinderen van de dissidenten tot de scholen die zij uitgeko zen hebben en in het algemeen stopzetting van alle vormen van druk op hen die achter de opvattingen van 1968 (de tijd van de "Praagse lente") blij ven staan. Hajek was minister van bui tenlandse zaken in de liberale regering van premier Alexan der Doebsek die in 1968 omver werd geworpen. MOSKOU/LONDEN coupé zag strompelen (AFP/UPI/Reuter) - De explosie toen de trein op het station Eerste Russische hoofdstad Moskou heeft kouse metro, Iwan Otsjerhin, ver- aan minstens zeven personen het telde een verslaggever telefonisch leven gekost. Daarnaast vielen ongeveer dertig gewonden. Dit gisteren kringen dat slechts één coupé was bescha digd en dat de dienstregeling niet welingelichte werd onderbroken. Moskovieten, die gisteren langs de bewuste dodelijke slachtoffers kringen vertelden dat telden dat ze drie mannen hadden gezien die iets onder een zitting plaatsten en de trein verlieten voordat de explosie plaatsvond. Zowel metro - als politiefunctiona rissen weigerden details te geven van de gebeurtenis en wilden niet ingaan op mogelijke oorzaken van de explosie. Onderzoek Iwan Otsjerhin zei dat een onder zoek wordt ingesteld, maar voegde eraan toe dat dit routine is in derge lijke gevallen. De officiële Russi sche media maken meestal slechts melding van ongelukken in de Sowjet-Unie als deze ernstig zijn en in bepaalde mate al tot het publiek zijn doorgedrongen. De Russische journalist Viktor Louis, die doorgaans z contacten heeft met Russische re- geringsfunktionarissen, schrijft als correspondent van het Londense dagblad, Evening News dat de da ders van de aanslag nog niet zijn gearresteerd. Maar, zo voegt hij er zou zijn geplaatst. De doorgaans denken voordat de trein het station goedingelichte Russische journa- bereikte. Andere ooggetuigen i list Viktor Louis heeft via een be-I richt in de Londense Evening News de mogelijkheid geopperd dat de aanslag is gepleegd door een groep Russische dissidenten, die werkt volgens de methoden van groepen als Baader-Meinhof in West- Duitsland. De explosie deed zich zaterdag aan het begin van de avond voor op een bovengronds baanvak van de me tro tussen de stations Izmailowo en „eerste mei", in het noordwestelijk deel van Moskou Het parket van de voorstad Izmailowo liet op vragen van journalisten telefonisch weten dat de kwestie niet onder zijn be voegdheid viel maar onder die van 'de staatsveiligheid, de geheime po litie KGB. Het Russische persbu reau Tass kondigde gisteren slechts aan dat een onderzoek naar de ex plosie zal worden ingesteld. Tass noemde de explosie „van zwakke kracht" en zei dat ze slachtoffers had veroorzaakt". De genoemde Russische kringen haalden een vrouwelijke ooggetuige aan en die zei dat ze passagiers bedekt met aan toe, in officiële kringen gelooft men dat de grote publiciteit die in de Westerse landen aan terroristi sche activiteiten wordt gegeven een aansporing kan zijn voor Rus sische activisten. In Moskou wordt algemeen be treurd, zo vervolgt Louis, dat daden van terroristische bewegingen als de Baader-Meinhof-groep en het Symbionese bevrijdingsleger (ver antwoordelijk voor de ontvoering van de Amerikaanse Patricia Hearst) uitgebreid in de Westerse pers worden vermeld, met het ge vaar dat ze als voorbeeld kunnen dienen voor Russische misdadi gers. BONN/PARIJS/TEL AVIV AVIV veronderstelde medeplichtig- (DPA) - De Westduitse justitie beid aan de zaak bekend was ge- heeft gisteren vraagtekens ge- worden, plaatst bij de arrestatie in Frank rijk van Aboe Daoed, de hoogge- Volgens onofficiële kringen zou plaatste Palestijnse functionaris mogelijk Israël de Franse politie die het brein zou zijn geweest seintje hebben gegeven dat achter het bloedbad van Mün- Daoed in Parijs was voor de be- chen tijdens de Olympische Spe- grafenis van een Palestijn die vo- len van 1972. Volgens woord- nee week werd doodgeschoten, voerder Sepp Binder van het mi nisterie van justitie in Bonn heeft Inmiddels heeft Israëls minister de Duitse Bondsrepubliek nooit van Buitenlandse Zaken Allon de een arrestatiebevel tegen Daoed ambassadeur in Parijs opgedra- uitgevaardigd, zelfs met in 1972 de Franse regering om uitle- na de dood van de elf Israëlische vering van Daoed aa£ Israël te atleten. vragen. WASHINGTON (UPI) - Het Ame rikaanse ministerie van Defensie gaat met het oog op de Sowjetrussi- Rechter van taak ontheven KARLSRUHE (DPA/AFP) - Het hooggerechtshof in de West-Duitse Bondsrepubliek heeft de rechter Albrecht Mayer, die betrokken was bij het Baader-Meinhof-proces, van zijn taak ontheven en overgeplaatst naar een andere afdeling, verkeers zaken. Dit besluit volgt op be schuldigingen van advokaat Otto Shilly van de anarchistische Gud- run Ennslin, dat de rechter de zwijgplicht zou hebben verbroken. Albrecht Mayer zou in de zomer van het afgelopen jaar documenten over de beschuldigingen tegen de Westduitse anarchist Gerhard Mul ler hebben doorgegeven aan de chef-redacteur van het dagblad "Die Welt". GENÈVE (DPA/UPI) - Politieke vluchtelingen moeten in de toe komst op grond van internationale afspraken een betere bescherming krijgen. Dit is het doel van een con ferentie van regeringsvertegen woordigers uit veertig landen, die gisteren in het Europese hoofd kwartier der Verenigde Naties is begonnen. Het overleg, dat moet leiden tot de aanvaarding van een nieuwe asielrechtconventie, duurt tot 4 februari. "Als de oorzaken die ertoe leiden dat iemand asiel vraagt niet uitge schakeld kunnen worden moet een poging worden gedaan de gevolgen te verzachten zodat hij zich elders kan vestigen", verklaarde de hoge commissaris voor de vluchtelin gen, prins Sadroeddin Aga Khan, bij de opening. De belangrijkste punten die de af gevaardigden zullen behandelen zijn onder meer het niet weigeren van personen die aan de grens om asiel vragen, het verbod iemand uit te wijzen naar een land waar hij het gevaar loopt vervolgd te worden en een bepaling dat het recht op asiel vooral dient te worden verleend aan vluchtelingen wegens hun "strijd tegen kolonialisme en apartheid". Deze punten zijn neergelegd in een ontwerp dat een groep VN- deskundigen in mei 1975 heeft op gesteld. sche oorlogsinspanning nieuwe kernkoppen vervaardigen die de spreiding van de Minuteman-3 in tercontinentale raketten gaan ver dubbelen, zo is uit regeringskrin gen kernkoppen krijgen echter niet de oorspronkelijk voor ziene vernietigingskracht omdat moeilijkheden bij de ontwikkeling 4,09 miljoen dollar aan nieuwe te keningen hebben veroorzaakt. Minister van defensie Rumsfeld heeft het Congres van zijn besluit, ondanks de moeilijkheden met de Mark-12a met de produktie te be ginnen, op de hoogte gesteld. Deze kernkoppen worden niet zo accu raat als aanvankelijk bedoeld was. De Mark-12 vervoerd drie mirvs (kernkoppen voor verschillende doelen), die elk 350 kiloton sterk worden tegenover de huidige mirvs op de Minutemans, die 170 kiloton leveren. Een kiloton staat gelijk aan de vernietigende kracht van 1.000 ton tnt. Het congres had vorig jaar het geld voor de nieuwe kernkoppen be schikbaar gesteld toen president Ford 322.4 miljoen dollar extra vroeg voor nog eens 60 Minuteman-3 raketten. Van dat be drag is 56,3 miljoen voor nieuwe kernkopsystemen voor 50 van de nieuwe raketten en modernisering van 52 van de 550 Minuteman-3's die al in silo's startklaar staan. De nieuwe en doelmatiger kern koppen zijn volgens de zegslieden nodig omdat de Sowjet Unie haar lanceerplaatsen heeft versterkt, zodat deze moeilijker te vernietigen zijn. De Israëlische financier Samuel Flatto met zijn vrouw in Tel Aviv. Flatto,die in Frankrijk werkteen toen is beschuldigd van fraude en belas tingontduiking heeft aangeboden vrijwillig naar Frankrijk terug te keren en daar zijn straf te ondergaan,als de Franse autoriteiten Aboe Daoed aan Israël uitleveren. „Ik kan niet speculeren over de vraag waarom de Franse politie hem heeft gearresteerd", aldus Sepp Binder. Binder zei te weten dat het kabinet van Beieren vandaag een besluit zal nemen over de uitleverings kwestie, maar als Beieren inder daad om uitlevering zal vragen dan moet de regering in Bonn be slissen of dat verzoek aan Frank rijk zal worden doorgegeven. Volgens een Frans-Westduits uitle veringsverdrag van 1958 heeft Bonn vanaf de dag van de arresta tie (vorige week vrijdag) 20 dagen de tijd om uitlevering te vragen. Op een vraag waarom de Bondsre publiek in 1972 geen internatio naal arrestatiebevel tegen Aboe Daoed had uitgevaardigd, ant woordde Binden „Zijn identiteit was toen niet bekend". Hij kon echter geen antwoord ge ven op de vraag waarom dat als nog niet was gedaan toen Daoeds Een vereniging van nabestaanden van de elf in 1972 gedode sport lieden heeft minister Allon, pre mier Rabin, minister van justitie Zadok en de voorzitter van het parlement Jeslajahoe telegram men gezonden waarin er bij hen op wordt aangedrongen ervoor te zorgen dat Daoed in Israël wordt berecht. De Franse politie heeft gisteren de veiligheidsmaatregelen op de Franse luchthavens verscherpt in verband met de arrestatie van Aboe Daoed. In het bijzonder vliegtuigen van de Duitse Lufthansa en toestellen met bestemming Duitsland wor den nauwkeurig gecontroleerd. Inmiddels hebben Syrië, Egypte. Saoedi-Arabië en Algerije via hun ambassadeurs bij de Franse minister van binnenlandse zaken Poniatowski tegen de arrestatie van de Palestijn geprotesteerd. Aanpassing' inkomen van Hirohito TOKIO (Reuter) - Keizer Hi rohito van Japan en zijn gezin hebben gisteren een verho ging gekregen van hun inko men met 23 miljoen yen (on geveer 200.000 gulden), zodat dit thans is "aangepast" aan de gestegen kosten van leven sonderhoud. In het geheel krijgen de keizer, de keizerin, de kroonprins, zijn vrouw en hun drie kinde ren thans een bedrag van 190 miljoen yen (ongeveer 1,6 mil joen gulden) per jaar voor de dagelijkse uitgaven en voor de lonen van het personeel. An dere uitgaven, zoals die voor reizen en het onderhoud van paleizen worden gedekt door staatstoelagen. Nkomo en Moegabe geven geen krimp LOESAKA (Reuter) - De voorzitter van de conferentie over het geschil in Rhodesië, Ivor Richard, heeft gisteren een gesprek gevoerd met de leiders van het patriottisch front. Het gesprek van Richard met Nkomo en Moegabe heeft kenne lijk geen openingen opgeleverd. Na afloop zeiden Nkomo en Moegabe dat zij niet zijn afgeweken van hun eigen voorstellen voor de interim- regering die Rhodesië in de over gangsperiode naar onafhankelijk heid moet besturen. Moegabe zei dat Richard alleen maar ideeën had gelanceerd, en niet met duidelijke voorstellen was gekomen. "We ho pen dat hij ze wil concretiseren, zo dat we een reactie op zijn ideeën kunnen geven". Later zullen ze nog een gesprek met Richard hebben, die in Loesaka ook president Kaoenda zal ontmoeten. De Britse diplomaat liet weten dat het besluit van de frontliniestaten om alle steun te geven aan het pa triottisch front van Nkomo en Moegabe, geen verandering brengt in zijn houding ten opzichte van de twee overige nationalistische dele gaties, die van Moezorewa en Sitho- le. Het front is niet tegen een Britse aanwezigheid in de overgangspe riode, maar meent dat zo'n Britse gouverneur niet te veel bevoegd heden moet hebben. Volgens Nkomo en Moegabe moet het be vrijdingsleger in die periode ver antwoordelijk zijn voor de veilig heid, en dus voor leger en politie. NUF De blanke liberale partijen in Rho desië hebben zich verenigd in een groepering die *teun wil verlenen aan een ordelijke overdracht van de macht aan de zwarte bevolking. De groep, "National Unifying For ce" (NUF) gedoopt, ontstond toen de Rhodesië partij, de centrum par tij en "national pledge association' tot een fusie besloten. In een verklaring van NUF staat dat de nieuwe beweging steun zal ver lenen aan de toegetreden organisa ties die streven naar vertegen woordiging "gedurende de kritieke onderhandelingén voor nationale vrede die in het verschiet liggen" Volgens NUF zijn de voornaamste doelstellingen de machtsover dracht aan de meerderheid van de bevolking, een vrede en stabiliteit garanderende democratische grondwet en de invoering van fi nanciële en constitutionele garan ties ter bescherming van minder heidsgroepen. I* Simone de Beauvoir DEN HAAG (ANP) - De Franse standigheden die levensgevaarlijk schrijfster en filosofe Simone de voor hem zijn". Beauvoir heeft de landen die de vei- De inhoud van de open brief, die ligheidsakkoorden van Helsinki morgen in het Franse dagblad Le hebben ondertekend opgeroepen Monde zal worden afgedrukt, is gis- de Russische leider Leonid Brezjn- teren in Amsterdam bekendge- jew te bewegen de medicus Mi- maakt door de heer Steeman, chael Stern onmiddellijk vrij te la- secretaris-generaal van het zogehe ten. In een open brief aan de be- ten Stern-tribunaal dat over enkele trokken staatshoofden wijst de maanden in Amsterdam wordt ge- schrijfster erop dat Stern nu bijna houden. Voor de organisatie van drie jaar geleden naar een werk- een dergelijk internationaal tribu- kamp in Charkow is gedeponeerd, naai heeft met name de secretaris- Als niet zeer spoedig iets wordt ge- generaal van de Hervormde Sy- daan „loopt hij het gevaar nog- node in Nederland, dr. A. van den maals een winter te moeten door- Heuvel, zich sterk gemaakt. Vol brengen in een kamp onder om- gens de heer Steeman ligt de streefdatum voor het tribunaal op 25 maart. Simone de Beauvoir maakt samen met onder andere Jean Paul Sartre, Heinrich Böll en Gunnar Myrdal deel uit van het in Parijs gevestigde internationale Comité voor de vrij lating van dr. Michael Stern. Aan het begin van haar open brief herinnert Simone de Beauvoir eraan dat een van de belangrijkste artikelen van de akkoorden van Helsinki handelt over het recht dat aan iedere staatsburger is toege kend zich vrij te verplaatsen. On danks het feit dat Leonid Bre^jnjew deze akkoorden mede heeft onder tekend en ondanks herhaalde ver klaringen van het tegendeel heeft Brezjnjew dit recht bij lange na nog niet toegekend aan de Sowjet- burger, aldus Beauvoir. „Ontelbaar velen heeft hij verbo den zich buiten de grenzen van de Sowjet-Unie te begeven en tegen velen zijn sancties getroffen omdat zij, terwijl dit volstrekt legaal is, ge probeerd hadden dit te doen", al dus de open brief. Simone dc Beauvoir richt vervolgens speciaal de aandacht op de zaak van Michael Stern, de medicus die driejaar ge leden tot acht jaar werkkamp werd veroordeeld in de Oekraïnse stad Vinnitsa op beschuldiging van zwendelarij en het aannemen van steekpenningen. „Hij zou schuldig zijn bevonden aan het aannemen van steekpenningen, zo zegt de schrijfster. „In 24 jaar praktijk als medicus zou hij zich onrechtmatig hebben toegeëigend: 2 eenden en 2 manden met appels, 1 haan en 7 eie ren, alsook 775 roebel. Deze bela chelijke en door niets bevestigende beschuldigingen zijn des te absur der als wij bedenken dat in de Sowjet-Unie het misdrijf van de af persing alleen betrekking kan heb ben op personen in officiële func ties.".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13