Mgr. Simonis gaf in het geheim f 200.000 weg PAARDEVLEES Binnenstadswijken zijn boos op gemeente Leiden JONG -MALS EN VOORDELIG Geld kwam binnen via "Lisse" Bejaardencentrum in opspraak Bestuur letteren faculteit stapt op Japan bouwt aan een "waterjumbo" ROTTERDAM (ANP) - In het bisdom Rotterdam is enige opschudding ontstaan nadat bekend is geworden dat bisschop Simonis via een speciale stichting twee keer 100.000 gulden heeft geschonken aan het grootsemina rie van het bisdom Roermond in Rolduc, zonder medeweten van zijn naaste medewerkers. DINSDAG 11 JANUARI 1977 Mgr. Simonis AMSTERDAM (SP) - De geruchten dat binnen het bejaardencentrum "De Drie Hoven" grote problemen gerezen zijn over het gebruik van alcohol en drugs door het perso neel, met name dat er diefstal van dergelijke middelen gepleegd werd uit de huisapotheek, zijn, aldus sociaal-directeur Houweling schromelijk overdreven. Eind december van het vorig jaar had de geneeskundig-directrice mevrouw Onderlinge naar aanlei ding van geruchten dat personeels leden soms onder invloed van alco hol en soft-drugs verkeerden een brief aan de 300 medewerkers ge schreven waarin gesteld werd dat het gebruik van alcohol, soft- en hard-drugs tijdens de werktijd niet toelaatbaar is. Het ging om naar schatting twaalf mensen. "Dat er ook gevallen bekend zou den zijn van diefstal van verdo vende middelen uit de huisapo theek is pertinent onwaar", aldus de woordvoerder. "De zaak is open en we hebben geen enkele behoefte om geheimzinnig te doen. Mensen, die rechtstreeks verantwoording verschuldigd zijn aan het ministe rie van Volksgezondheid hebben strenge controle uitgeoefend, maar niets kunnen vinden". Voorts verklaart de directie, dat het accent evengoed op het gebruik van alcohol behoort te vallen. Al dus wordt voorkomen dat er een scheef getrokken beeld pntstaat. Het verhandelen van drugs zal te allen tijde verboden worden. Dit is een moeilijk punt. "De Drie Ho ven" is een open inrichting waar ie dereen vrij in en uit loopt. De direc tie is echter van plan iedere mede werker die zich hiermee in laat aan de politie over te leveren. Ontslag zal volgen in geval van schuld. Men wil niettemin iedereen die van chantage of dergelijke het slachtof fer is geworden helpen. Voor waarde daarbij is dat men zich meldt zodat in gezamenlijk overleg een oplossing kan worden gevon den. De directie van "De Drie Hoven" heeft voor een onderzoek de in spectie van Volksgezondheid op de hoogte gesteld. ADVERTENTIE Aan het grootseminarie in Rolduc krijgen vijftien studenten uit het bisdom Rotterdam hun priesterop leiding. De zaak kwam aan het rol len toen een lid van het bestuurs college van het bisdom Rotterdam in Roermond vernam dat bisschop Simonis Rolduc steunde. Deze zaak, die 9 december 1976 door het diocesaan bestuurscollege in het kapittel ter sprake was ge bracht, werd gistermiddag nader door dit hoogste adviescollege van de bisschop bekeken. Het kapittel noemt de steun een individuele be slissing van.de bisschop en advi seert hem deze financiering open baar te maken en de beleidsaspec ten daarvan met de organen in het diocees te bespreken. Aldus een verklaring van de bisschop, die verder schrijft dat hij deze adviezen vanuit zijn eigen verantwoorde lijkheid ernstig in overweging zal "Visserij zones niet verder uitbreiden" DEN HAAG (ANP) - Elke uitbrei ding van de thans geldende natio nale visserijzones binnen de 200- mijlszone van de EG zou een ramp voor de Nederlandse visserij bete kenen. De Nederlandse visserij organisaties, samenwerkend in de stichting van de Nederlandse visse rij, hebben dit standpunt meege- deeld in een telegram aan de minis ters van Buitenlandse Zaken en van Landbouw en Visserij. Tot verzending van het telegram is besloten tijdens een vissersbijeen komst, het afgelopen weekeinde gehouden in de Volkshogeschool in Bakkeveen (Fr.). De daar aanwe zige vissers toonden zich fel gekant tegen verlangens van Engeland en Ierland inzake een nationale vijftig-mijlszone. In een telegram wordt gezegd dat de huidige visserijgrenzen en de beperking van de vangshoeveelhe- den de visserij al zoveel zorgen ge ven dat bevoorrechting van Britse en Ierse vissers niet kan worden overwogen: elke mijl uitbreiding van nationale visserijzones zou fa tale gevolgen hebben. De vissers verzoeken de regering, geen duim breed af te wijken van'het stand punt van het Nederlandse visserij bedrijfsleven. De afgelopen jaren zijn van talrijke kanten aan mgr. Simonis gelden ter hand gesteld voor de r.k. prieste ropleiding. "De bisschop - zo schrijft mgr. Simonis - achtte het niet verantwoord deze gelden par ticulier te beheren. De situatie in het bisdom was echter naar zijn mening zo, dat het bestaan van deze bestemmingsgelden nog niet openbaar kon worden gemaakt. Na raadpleging van enkele persoon lijke adviseurs heeft hij daarom destijds besloten deze gelden onder te brengen in een aparte stichting voor dit doel". Dertig december 1976 werd de diocesane financiële adviescommissie van het bisdom geconsulteerd. Niet rietjes Volgens het kerkelijk recht mag de bisschop geen belangrijke uitgaven- doen zonder toestemming van het kapittel, de beheersraad (in Rotter dam het diocesaan financieel be raad) en degenen die het betreft. Anders ligt het, wanneer de bis schop slechts fungeert als doorgee fluik, al is het ook in dat geval niet bepaald netjes dat hij zijn officiële adviseurs en medewerkers pas seert, aldus de mening van kerkju risten. Dit laatste is het geval omdat vol gens insiders het geld voor Rolduc aan de bisschop is overgemaakt door de stichting r.k. priesteroplei ding in Lisse, die vooral het behou dende seminarie van mgr. Gijsen steunt. De stichting wenste hier over geen commentaar te verstrek ken. Rolduc In 1973 richtte mgr. «Gijsen in Rol duc een convict op voor priester studenten, dat het jaar daarop werd uitgebreid tot grootseminarie, dat thans 45 studenten telt. De oplei ding houdt zich stipt aan alle Ro meinse voorschriften. Mgr. Gijsen ging over tot deze besloten vorm van priesteropleiding, omdat hij meende geen vertrouwen te kun nen hebben in de hogeschool voor theologie en pastoraat in Heerlen, tot dan toe het officiële opleidings instituut voor de Limburgse pries terstudenten. Volgens de bisschop van Roermond is Heerlen veel te vrijzinnig. Hetzelfde bezwaar heeft mgr. Simonis tegen de Amster damse hogeschool. Hoewel ook de overige bisschoppen de theologi sche hogescholen van Amsterdam, Utrecht, Tilburg en Heerlen en de theologische faculteit van Nijme gen niet volmaakt vinden, durven zij toch hun toekomstige pastorale werkers en pastores aan deze insti tuten toe te vertrouwen. Voor een aanvullende geestelijke vorming proberen zij zelf te zorgen. PAKISTAN KRIJGT 61 MILJOEN DEN HAAG (SP) - Pakistan krijgt dit jaar 61 miljoen gulden Neder landse ontwikkelingshulp. Het grootste deel van de hulp is be stemd voor de ontwikkeling van de landbouw die in Pakistan absolute voorrang heeft. Zestien miljoen gulden is schenking, de rest lening. Minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) heeft dit tijdens zijn bezoek aan Pakistan meegedeeld. Pakistan staat op het lijstje van landen die van Nederland het meeste ontwikkelingshulp krijgen. RIBLAPPEN 500 gram 450 MALSE MAGERE BRAAD LAPPEN 500 gram 475 MALSE BIEFLAPPEN 500 gram 525 MOOI STUKJE ROSBIEF 500 gram 650 VLEES SNIPPERS verkrijgbaar in de filialen: i Consu- LEIDEN: Lange Mare 92, Hogewoerd 19 VOORSCHOTEN: ^dseweg 9. KATWIJK: Prince- straat 37. ^gg^i^T^eicenrrumPoeimarKt. LEIDEN - In de faculteit der letteren van de Leidse universi teit is een conflict ontstaan tus- leden zijn inmiddels afgetre den. Dat gebeurde eind vorige week nadat de faculteitsraad een aantal voorstellen van het bestuur over de studieduurver korting (herprogrammering) had verworpen. De decaan van de letterenfacul teit, dr. R. S. P. Beekes, heeft zijn functie als dagelijks be stuurder aangehouden. Dr. Beekes, die sinds 1 januari de caan is, doet dit om praktische redenen. Hij staat overigens achter de drie afgetreden be stuursleden. Inmiddels ziet het er nog niet naar uit dat het con flict tussen het bestuur en de fa culteitsraad spoedig zal worden opgelost. De controverse tussen het be stuur en de faculteitsraad ont stond nadat het bestuur met enkele voorstellen ter tafel was gekomen om de studieduur van een aantal studierichtingen te verkorten. Dat betrof met name de studierichtingen Neder lands, Engels en Duits. Het be stuur wilde de al eerder vastges telde studieduur van deze rich tingen terugbrengen van vier jaar en drie maanden tot vier jaar, overeenkomstig het ver zoek van staatssecretaris Klein (Onderwijs en Wetenschappen). Ook zou de studieduur van Ita liaans moeten worden verkort van vier jaar en negen maanden tot viereneenhalf jaar. Eind vo rig jaar had de faculteitsraad de lange cursusduur voor deze richtingen vastgesteld; dat ge beurde ouder protest van het faculteitsbestuur. Mede onder druk van het col lege van bestuur besloot het fa culteitsbestuur vorige week de studieduurverkorting voor Ne derlands, Duits, Engels en Ita liaans opnieuw aan de orde te stellen. Bij de voorstellen over de eerste drie studierichtingen staakten echter de stemmen (14-14), waarop het bestuur een schorsing van de vergadering vroeg. Nadat de vergadering was heropend, verklaarde het bestuur te zullen aftreden als de voorstellen zouden worden verworpen. Dat gebeurde met vijftien tegen twaalf stemmen, wat voor drie bestuursleden re den was om op te stappen. "Pseudo-inspraak rond Breestraat LEIDEN - Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht zijn geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde H. A. van Swieten (Leiden), godge leerdheid mevr. A. J. A. Rijken-Van den Berg (Leiden), geschiedenis G. K. Semkov (Leiden), Nederlandse taal- en letterkunde F. P. van Oos- trom (Leiderdorp), sociologie P. P. Groenewegen (Leiden), farmacie A. A. M. Bos (Voorschoten). LEIDEN - Vijf binnenstadswijken keren zich fel tegen de wijze waarop zij benaderd zijn door de gemeente over de reconstructie plannen voor de Breestraat. In brieven aan de gemeenteraad en B en W hekelen de wijken Pancras- Oost en -West, de Verversbuurt, Mardorp en Noordvest het plan om de Breestraat voor doorgaand ver keer af te sluiten en tegelijkertijd de Zes gezinnen dakloos door brand ROTTERDAM (ANP) - Zes Rotterdamse gezinnen zijn gisteren dakloos geworden doordat twee panden aan de Oranjeboomstraat vrijwel uit brandden De twee huizen waren onderverdeeld in zes woningenwaarvan er drie door het vuur werden verwoest en drie grote waterschade opliepen. Het vuur ontstond - door nog onbekende oorzaak - omstreeks 1730 uur op de eerste verdieping van één van de huizen. Een uur later was men de brand meester. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ver keer in de richting van het Feyenoordstadion kon tijdens dz blussing geen gebruik maken van de Oranjeboomstraat en werd omgeleid via de Rose- straat. TOKIO (AFP) - De Japanse vlieg tuigbouwers "Shin Meiwa" hebben plannen ontvouwd voor de bouw van een reusachtig watervliegtuig dat 1.200 passagiers zal kunnen vervoeren en over tien jaar de "Jumbo's" vervangen. Het is de bedoeling dat het toestel 522 ton weegt, 120 ton vracht kan vervoeren, ruim 10.000 meter hoog vliegt een afstand van 6.500 kilo meter non-stop aflegt en een snel heid heeft die 0,85 maal de snelheid van het geluid bedraagt. Het vliegtuig zal worden voortbe wogen door zes straalmotoren en 89,4 meter lang en 8,4 meter breed zijn. "Het prototype moet over een jaar of tien vliegen en 1.700 miljoen dol lar kosten", verklaarde de produk- tiedirecteur van Shin Meiwa, Ta- dao. Om te voorkomen dat het zeewater het toestel aanvreet, zal het worden gemaakt van nieuw materiaal op basis van koolstof. Het bijzondere ven een watervliegtuig in deze klasse van luchtreuzen is dat het gebruik kan maken van havenfaci liteiten die luchthavens ontberen. Rectificatie LEIDEN - Abusievelijk vermeld den wij gisteren in het foto onderschrift van de, 100-jarige me vrouw Leeuwerke-Zwyrs, dat op de foto haar dochter en schoonzoon stonden. Het waren echter de heer De Jong. Valkbrug open te stellen voor ver keer in twee richtingen; dat de be slissing in de gemeenteraad over de plannen een maand is uitgesteld om de genoemde wijken alsnog de gelegenheid tot inspraak te geven achten zij een vorm van "pseudo- inspraak" waaraan zij niet mee wil len werken. "Op het laatste moment wordt aan inspraakcoördinator Van Gelder vanuit B en W een opdracht meege geven om de genoemde binnen stadswijken afzonderlijk te bena deren en de grote gevolgen van de afsluiting van de Breestraat en het Valkbrugplan te verdoezelen. Wij als binnenstadswijken weigeren ons op een dergelijke wijze van de hoofdzaak te laten afleiden en wil len met deze manier van inspraak over details niets te maken heb ben". Dit wordt niet aan Van Gelder verweten maar aan zijn "opdrachtgevers". "Wij willen van nu af aan uitsluitend benaderd worden als gezamenlijke groep van binnenstadswijken in alles wat te maken heeft met de Valkbrug en het erachter liggende verkeersbe leid voor de binnenstad!" "Zoals te begrijpen is, heeft een maand uitstel van de raadsbehan- deling van bogengenoemd voorstel geen veranderingen gebracht in ons gezamenlijk afwijzend stand punt bovengenoemde de plannen rond de Valk en de cityring". De herhaaldelijk beloofde inspraak over de komende binnenstad splannen zal pseudo-inspraak blij ken te zijn die de wijken niet wen sen te aanvaarden, wordt geschre ven aan de gemeenteraad. Bezwaar tegen het plan om de brug bij molen de Valk voor verkeer in twee richtingen open te stellen wordt aangetekend omdat open stelling van deze brug in twee rich tingen volgens de wijken betekent: één rijstrook meer stad-in en één rijstrook minder stad-uit. Aanvaar ding van dit plan betekent nog meer auto's in de binnenstad, me nen zij. De functie van de cityring zal ter discussie gesteld moeten worden. De vijf wijken raden de gemeenteraad ten sterkste af de huidige plannen goed te keuren. Hengelsport LEIDEN - Visvereniging DVS hield de achtste wedstrijd in de Ringvaart. De vangst was zeer slecht. Met 23 man werden 148 stuks gevangen met een gewicht van 23.680 gram. De uitslag was: 1. W. v. Berkel 20 st(3515 gr), 2. G. de Roo 14(2280), 3. W. Teske 13(1835), 4. F. Zandbergen 17(1390), 5. H. v Loon 10(2045), 6. J. Helverstein 6(1510), 7. J. de Os 7(1285), 8. M. Sin- teur 4(1275), 9. K. Groenendijk 8(775), 10. J. Moenen 7(740). VOP'74 viste een wedstrijd in Oude Wetering. De vangst was slecht. De uitslag: 1. J. Kerkvliet 19 st (2570) gr), 2. M. Kerkvliet 17 (1990), 3. A. Segijn 15(1770), 4. A. Dubbeldeman 9(1380), 5. H. v.d. Berg 7(1150), 6. J. v.d. Kaaij 7(920), 7. J. v. Kampen 6(1050), 8. A. v.d. Meij 5(730), 9. H. v. Houten 5(600), 10. H. v. Kampen 4(790).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10