T anzania Richards voorstel steunt Warm wonen Hubert Humphrey, de man die het net niet haalde BBmm Spaanse communisten willen bases Amerika Pers in Portugal beknot TERUGKEER VAN TENG GEVRAAGD ZATERDAG 8 JANUARI 1977 DAR ES SALAAM (Reuter/UPI/AP) - President Julius Nyerere van Tanz&nia steunt de voorstel len voor een actieve rol van Engeland tijdens de overgangsperiode naar onafhankelijkheid in Rhodesië. Ook verzekerde Nyerere dat 'de gewa pende bevrijdingsstrijd zal ophouden zodra in Zimbabwe (Rhodesië) een meerderheidsregering is gevormd, een regering die een werkelijke machtsoverdracht aan het volk van Zimbabwe vertegenwoordigt'. BRUNSSUM - Generaal Alexander Haig (rechts) op perbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Eu ropa heeft gistermiddag in Brunssum het bevel over de geallieerde troepen in Centraal-Europa van gene raal Schnell overgedragen aan de eveneens Westduitse generaal Schulze (links). De Tanzaniaanse president gaf deze verklaring na een gesprek met Ivor Richard, de Britse voorzitter van de Rhodesië-conferentie. Een soortgelijke steun kreeg Richard donderdag al, enigszins onver wacht, van de als radicaal bekend staande Mozambikaanse president Samora Machel. Volgens Britse zegslieden is de verzekering dat de guerilla wordt beëindigd als een meerderheidsbewind tot stand is gebracht, vooral van belang voor Zuid-Afrika. Engeland probeert via de Zuidafrikaanse premier John Vorster de Rhodesische regering onder druk te zetten om de Britse voorstellen die het Rhodesië- overleg weer op gang moeten bren gen, te aanvaarden. Blank Rhode sië is voor zijn overlevingskansen in grote mate van Zuid-Afrika af hankelijk. Vorster zou willen mee werken als hij in ruil daarvoor kan rekenen op rust aan zijn noord elijke grenzen. Het ziet er naar uit dat alle 'frontlinie-staten' steun geven aan het idee van een Britse gouverneur-generaal in Salisbury die het overgangsproces naar een onafhankelijk Zimbabwe in goede banen zou moeten leiden. Maar Ian Smith blijft zich hiertegen met Pakistan naar stembus ISLAMABAD (AFP) - Pakistan gaat op 7 en 10 maart naar de stem bus voor zijn eerste algemene ver kiezingen sinds premier Zulfikar Ali Bhoetto vijfjaar geleden aan de macht kwam. De data zijn vrijdag officieel bekend gemaakt in Isla mabad. Met het oog op de a.s. ver kiezingen gaat de nationale verga dering maandag uiteen. kracht verzetten en houdt vast het oorspronkelijke 'Kissinger- pakket'. Richard is gisteravond in Kenia aangekomen waar hij het weekend uitrust, en tevens Jomo Kenyatta en minister van Buitenlandse Za ken Munyua Waiyaki inlicht over de stand van zaken. Volgende week, begint hij een nieuwe rond reis door zuidelijk Afrika. Het ko mend weekend vergaderen in Loe- saka de presidenten van de vijf 'Frontlinie-staten' over hun opstel ling inzake Rhodesië. Richard heeft het idee naar voren gebracht van een Britse "balance rende" aanwezigheid in de voorge stelde overgangsregering die moet leiden tot zwart meerderheidsbe wind in Rhodesië. Smith heeft de voorstellen van Richard verworpen maar waarnemers geloven dat on dersteuning van de voorstellen door de frontlijnstaten de druk op Smith zal verhogen om zijn stand punt te herzien. Geweld Rhodesische troepen hebben zes zwarte vrouwen doodgeschoten die "contact onderhielden met en bij stand verleenden aan een terroris tische groepering", aldus is giste ren in Salisbury in een communi que van de veiligheidstroepen be kend gemaakt. In de afgelopen 24 uur hebben vei ligheidstroepen tevens drie zwar ten neergeschoten die "zich ver dacht gedroegen en geen gehoor gaven aan een bevel stil te staan". In het communique werd verder gezegd dat acht zwarte nationalis ten om het leven zijn gekomen bij botsingen in de operationele ge bieden in Rhodesië. Aan de kant van de veiligheidstroepen zouden geen verliezen zijn geleden. MADRID (UPI) - De Amerikaanse militaire bases in Spanje mogen niet verdwijnen want dan zou het militaire machtsevenwicht in ge vaar komen. Dit geluid komt uit een hoek waar men het niet zou verwachten: de communisten. De leider van de Spaanse commu nistische partij, Santiago Carrillo, die dit uiteen zette, verklaarde ver volgens dat zijn partij voorts voor stander is van volledige integratie van Spanje in de Europese ge- rneenschap. Zonder rechtstreeks Portugal te noemen zei Carrillo dat Spanje éën ding vooral niet moet doen en dat zijn overijlde experimenten met nationalisaties. In het Iberische buurland hebben die tot een eco nomische chaos geleid. "Wij willen verandering in de rich ting van socialisme. Echter geen socialisme met rantsoenerings- kaarten", stelt Carrillo. De woning wordt zowel door de po litie als door potige jongens van de partij bewaakt tegen Franco's- aanhangers, die een vurige haat tegen de communistenleider koes teren. Zij nemen hem niet alleen kwalijk communist te zijn, maar houden ook de herinnering leven dig aan de burgeroorlog, toen een 21-jarige Carrillo in het belegerde Madrid "commissaris van open bare orde" was. "Wij zijn "Europeisten", zegt de thans 61 jaar oude veteraan. "We staan vastbesloten achter toetre ding van Spanje tot de Europese Gemeenschap. We zijn voor een te allen tijde sterker Europa dat onaf hankelijk is van zowel de Sowjet- Unie als de Verenigde Staten, een Europa dat bij kan dragen tot beëindiging van een twee-polige si tuatie en tot het scheppen van een veel-polige wereld". Carrillo, prominent voorstander van het "Euro-communisme", on derstreept de onafhankelijke koers van zijn partij tegenover Moskou en haar banden met de eveneens na tionaal denkende Italiaanse com munisten. ADVERTENTIE LISSABON (Reuter) - De Portu gese socialistische minderheidsre gering heeft gisteren maatregelen aangekondigd die de kranten ervan moeten weerhouden berichten af te drukken "die een kunstmatig kli maat van onstabiliteit en een alarmstemming kweken."Een re geringcommuniqué zegt dat het kabinet donderdagavond heeft be sloten aan de nationale vergadering (het parlement) te verzoeken maat regelen te nemen ter beëindiging van het doen onstaan van geruch ten in de pers. Niet zelden leest n absoluut vals en van alarmerende aard is, aldus het communiqué. Het zegt dat dergelijke geruchten di kwijls nadelig zijn voor de indruk die portugal in het buitenland maakt. Er moeten maatregelen worden aangemomen "die een eind maken aan de gewoonte van de media, fa scistische en anti-democratische ideologieën te verspreiden". Verscheidene kranten in Lissabon hadden het gerucht vermeld dat linkse militaire officieren probeer den president Antonio Ramalho Eanes over te halen de socialisti sche premier, Mario Soares, te ver vangen door een militair. Generaal Eanes heeft tegengespro ken dat op die manier gemanoeu vreerd zou zijn. De vijf maanden oude regering- Soaresi die voor een steeds sterker worden economische crisis staat, is getroffen door het aftreden van twee ministers. Minister van land bouw Antonio Lopes Cardoso trad in november af omdat de regering haar belofte van landhervorming niet zou nakomen. Eerder deze week volgde de minister van indus trie, Walter Rosa, nadat diens zoon was gearresteerd wegens banko vervallen. ten hun buitenlandse militaire ba ses zouden moeten opheffen. Maar omdat er op dit punt geen enkele overeenstemming bestaat "accep teren we Amerikaanse bases in Spanje omdat wij geloven dat de huidige balans van militaire macht niet moet worden verstoord", zegt hij. Carrillo huldigt wel de opvatting dat Spanje buiten de Noord atlantische-Verdragsorganisatie dient te blijven en dat het zich niet moet binden aan welke supermo gendheid dan ook. "Maar", voegt hij hiei^ onmiddellijk aan toe, "als een meerderheid van ons kiest voor toetreding tot de NAVO dan zullen wij dit besluit accepteren". Carrillo werd vorige maand in Mad rid op straat gearresteerd, beschul digd van het leiden van een illegale partij en na een week van straatbe togingen op borgtocht vrijgelaten. Hij legt deze vrijlating uit als de op heffing door de autoriteiten van het tientallen jaren oude verbod op zijn terugkeer naar Spanje. DEN HAAG (ANP) - De Ameri kaanse Democraten hebben deze week een „troostprijs" toege kend aan Hubert Horatio Humphrey, de oud vice- president en zeer invloedrijke senator, die met lede ogen heeft moeten toezien dat de laatste functie die hij ambieerde aan een ander werd toegewezen. De 66-jarige politicus kreeg de per soonlijke titel van vice-voorzitter van de door de Democraten be heerste Senaat toen zij Robert Byrd als voorzitter hadden geko- Met dit eerbewijs aan H.H.H., dat hem echter wel het recht geeft de besprekingen op het Witte Huis bij te wonen, schijnt de politieke ster van de man die ook net niet het Witte Huis haalde, langzaam te verbleken. Nog voordat hij in 1936 met Muriel Buck in het huwelijk trad, zei hij tot haar „Ik moet veel meer lezen en schrijven en nog veel meer denken als ik mijn droom werke lijkheid wil zien worden; iets in deze wereld te betekenen". Dat lukte hem in 1964 toen hij in de schaduw van Lyndon Baines Johnson de op één na belangrijk ste man werd van de grootste westelijke mogendheid, maar zijn droom om het Witte Huis te betrekken, ging nooit in vervul ling. Hubert Horatio Humphrey werd 27 mei 1911 in Wallace in Zuid- Dakota geboren als tweede zoon van een apotheker. Zijn moeder was van Noorse afkomst. Tijdens de crisisjaren verhuisde het gezin. In 1933 behaalde Humph rey een graad in de farmacie aan het „Denver College", waarna hij in de zaak van zijn vader ging werken om zijn verdere studie te bekostigen. In 1939 behaalde Hubert Humph rey een graad in de politieke we tenschappen aan de universiteit van Minnesota. Wegens kleuren blindheid en een dubbele hernia werd hij tijdens de tweede werel doorlog afgekeurd voor vrijwil lige dienst bij de marine, maar als burgerambtenaar gaf hij instruc tie bij de opleiding van studenten tot reserve-officier van de lucht macht. Zijn politieke loopbaan begon Humphrey in 1943 met een mis lukte poging tot burgemeester van Minneapolis te worden geko zen. Een tweede poging, in 1945, had succes en als burgemeester ijverde hij voor het sluiten van speelhuizen en bordelen en vormde hij een raad ter bestuder ing van de rassendiscriminatie. Onder Humphrey werd Minneapo lis de eerste Amerikaanse stad met een „wet op de eerlijke ver deling van de werkgelegenheid." In 1948 werd Humphrey de eerste Democratische Senator van de staat Minnesota. Uit die tijd stamde zijn vriendschap met de latere president Johnson. Beiden kwamen gelijk in de Se naat en deelden een grote be wondering voor wijlen Franklin D. Roosevelt. Op de partijconventie van 1948 ko zen de Democraten Humphrey tot hun leider bij het streven naar gelijke burgerrechten. Bij die ge legenheid zei hij: "Voor de De mocratische Partij is de tijd aan gebroken om uit de schaduw van de rechten van de staten te treden en direct op de zonneschijn van de mensenrechten af te steven- Hubert Humphrey Hoezeer Humphrey naar de top ver langde, bleek in 1956 toen hij voor een precedent zorgde door zich zelf kandidaat te stellen voor het vice-presidentschap. Het lukte hem niet en in 1960 trok hij zich terug als kandidaat voor de Democratische nominatuur voor het presidentschap nadat hij twee voorverkiezingen aan John Kennedy had verloren. Kennedy benoemde Johnson tot vice-president en dat had tot ge volg dat Humphrey's invloed in de Senaat steeds groter werd. Hij speelde belangrijke rollen bij de behandeling van wetten als die op de instelling van het bureau voor ontwapening, het nationale vredeskorps en het gedeeltelijk verbod op kernproeven. De top kwam in zicht toen H.H.H. in 1965 onder Johnson vice- president werd. Als ontgoocheld man trok Johnson zich in 1968 tengevolge van Viet nam terug en Humphrey werd de Democratische kandidaat voor het presidentschap Wat velen niet voor mogelijk hadden ge houden, gebeurde; Richard („Tricky Dicky") Nixon versloeg Humphrey doordat de kiezer hem te veel verbond met John sons Vietnam-politiek en de Amerikanen waren toen al Viet nam meer dan beu. In 1972 deed Humphrey opnieuw een gooi naar de presidentskan didatuur, maar nu werd hij ver slagen door „vredeskandidaat" George McGovern (Come Home America). De Democraten kre gen een nekslag en Nixon werd herkozen met de grootste meer derheid die ooit werd behaald. Nixons val en de komst van de als vrij zwak beschouwde Gerald Ford gaven Humphrey nieuwe hoop. Voornaamste zaak was echter de eenheid binnen de Democrati sche Partij om de Republikeinen te kunnen verslaan. Humphrey stelde zich niet kandidaat. Hij liet weten een kandidatuur graag te zullen aanvaarden als de Conven tie hem zou vragen. Maar de Conventie kwam niet aan een kandidaatstelling van' de 'grote politicus toe doordat de on bekende pindateler uit Plains in Georgia, Jimmy Carter, voor een overrompeling zorgde die hem 20 jarnuari in het Witte Huis brengt. Humphrey's laatste hoop op het voorzitterschap van de Senaat vervloog tenslotte, vermoedelijk als gevolg van een kankeropera tie die hij heeft ondergaan. PEKING (AFP) - Op muurkranten in Piking is gisteren de terugkeer ge vraagd van Teng Hsiao- ping, de Chinese vice- premier die in april 1976 van het toneel verdween. „Wij hopen dat het de cen trale comité van de commu nistische partij maatregelen zei nemen om de terugkeer mogelijk te maken van ka meraad Teng Hsiao-ping", aldus de opstellers van de muurkrant die in elk geval willen dat de hele affaire Teng wordt „opgehelderd". Op de muurkranten kon men ook lezen dat iedereen Teng steunt en dat de in on genade gevallen vice- premier slechts kan worden aangewreven dat hij zich misschien niet fel genoeg verzet heeft tegen het stre ven van zijn radicale vijan den. „En toch", aldus de muurkranten", kennen wij niemand die harder gevoch ten heeft dan hij". We gelo ven dan ook dat het centrale comité van de partij onder voorzitterschap van Hoea het juiste besluit in deze zaak zal nemen. „Wij hopen dat dit besluit op korte ter mijn zal vallen en dat het volk er ook snel van in ken nis zal worden gesteld opdat er vrede in de harten zal heersen". Teng, een groot voorstander van produktieverhoging en moderne bedrijfsvoering, werd door de linkse extre misten die zijn val achter de schermen voorbereidden, op de korrel genomen om dat hij de klassenstrijd ver waarloosd zou hebben. Teng werd voor het eerst aangevallen tijdens de cul turele revolutie in het mid den van de jaren zestig. Op een staatsbanket in april 1974 verscheen hij voor het eerst weer in het openbaar. Corvalan over Boekowski PARIJS (UPI) - De Chileens com munistische leider Luis Corvalan. die is vrijgelaten in ruil voor de vrij lating van de Russische dissident Boekowski heeft gisteren voor de Franse telvisie gezegd dat Boe kowski niet zoals hijzelf een "poli tieke gevangene" was. Boekowski is geen politieke figuur", aldus Corvalan, op de herhaaldelijk ge stelde vraag of er in de Sowjet-Unie politieke gevangenen zijn, ant woordde Corvalan uiteindelijk: "Nou, ja, maar je hebt gevangenen en gevangenen. De gevangenen in •de Sowjet-Unie hebben de wet overtreden." Gezamenlijke pubiikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Cor<e3oorcfc~.;,&a^e. -o G'c- - Laten we maar gelijk met de deur bij u in huis vallen: vele vaderlandse huizen zijn warmtetechnisch gezien zo lek als een mandje. We stoken met kachels, met centrale verwarming, kortom vele toestellen, groot en klein. Maar hoeveel van die met aardgas opgewekte warmte floept vrijwel direct weer naar buiten en op welke plaatsen gebeurt dat vooral? Moeten we eigenlijk niet wat meer weten van al die apparaten en apparaatjes die ons warmte geven en van de weg die de warmte volgt voor dat ze onze huizen verlaat? Enkele deskundigen van TNO, VEG- Gasinstituut N.V., Vegin en de Gasunie hebben daarover nagédacht en hun bevindingen op papier gezet. Het resul taat is een boekje, dat vooral ingaat op de achtergronden en de samen hang van de factoren die het klimaat in onze huizen bepalen. Geen werkje dat u in een handomdraai uitleest. U zult er echt even voor moeten gaan zitten. Maar misschien zult u uw verwarmingssysteem en uw huis wat kritischer gaan bekijken. En dat kan de moeite lonen. Minder gasverbruik Warm wonen heeft zo z'n voordelen, niet in het minst voor uw huishoudbudget. Een verbetering zit soms al in een klein hoekje. Neem daarom de kleine moeite 'Warm Wonen - gratis - te bestellen. U kunt dat doen door de onderstaande bon te zenden naar verstandig met aardgas postbus 19, Groningen U kunt de pubiikatie ook krijgen bij uw plaatselijk of regionaal gas- en energiebedrijf Bon Stuur mij 'Warm Wonen' Naam In gefrankeerde enveloppe zenden aan 'verstanoig met aardgas', postbus 19, Groningen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9