"Korte-broeken- markt" bloeit nog volop in arm Zuid-ltalië Naar Zagreb voor een Susan Hampshire neus Een slaaf voor f 130per maand en 8 kilo kaas.. KLEINERE BILLEN: 3000 ANDERE OREN: f 1750 ZATERDAG 8 JANUARI 1977 EXTRA PAGINA 17 Ze zaten aan een hoekta feltje in het Laguna Hotel in Zagreb, twee trieste jonge Engelse vrouwen die diep ongelukkig in hun eten zaten te prikken. Beiden zagen» er uit alsof ze het de laatste tijd nogal moeilijk hadden gehad. De kleinste, een donker harig meisje uit het noorden, had twee blauwe ogen en een mer kwaardig witte neus; haar vrien din, een lange fysiotherapeute met kastanjebruin haar, had een rood gezicht dat aan het vervellen was - alsof ze te lang in de zon- had gezeten. Snob Het meisje met de blauwe ogen was erg ondersteboven. „Ik zal er wel 'als een snob uitzien", zei ze tus sen twee slokken witte wijn. „Ik had een neus willen hebben zoals Susan Hampshire, weet je wel, een wipneus. En nou heb ik er- zo eentje". Eigenlijk was het helemaal geen le lijke neus. Hij was klein, in de klassieke vorm die je bij Griekse standbeelden aantreft en het was stellig het soort neus dat het in Joegoslavië goed doet. Helaas ge loofde de eigenares niet dat het zelfde voor Lancashire zou geld en. „Ze houden bij ons in de buurt niet van snobs", zei ze, ter wijl ze zich nog eens inschonk. Zij en haar nieuwe vriendin - ze hadden elkaar in Zagreb leren kennen - hadden elk ongeveer 3000 gulden betaald voor een vakantie met-plastische-chirur- gie van 14 dagen, de vlucht en het hotel inbegrepen. Daar het er juist om gaat buiten het seizoen naar een oord te gaan waar je de buren niet zult tegenkomen om terug te keren met een nieuw uit erlijk, wilden beide vrouwen a- noniem blijven. „Mijn verloofde denkt dat ik het reuze naar mijn zin heb", zei de fysiotherapeute die was geko men om haar huid te laten be handelen. Hierbij wordt het ge zicht geschrobd met een van me- taaidraad voorziene handschoen waarmee drie lagen huid worden verwijderd. Als de huid dan ge heeld is heb je een teint als in een zeepadvertentie. Maar intussen lijd je hevig pijn en beide meisjes hadden slaaptabletten gekregen om de nacht door te komen. De operaties worden verricht door een Joegoslavische plastisch chi rurg die in de afgelopen twee jaar ongeveer 200 Engelse klanten had behandeld die door een Lon- dens reisbureau naar hem toe ge stuurd waren. Buiten het vakan tieseizoen komen er ook West- duitse, Franse en Italiaanse pa- tienten bij hem in Zagreb, en op het ogenblik behandelt hij geen Engelsen meer omdat hij zegt overwerkt te zijn. „Eerlijk gezegd geloof ik niet dat hij erg dol is op de Engelsen", zei de fysiothera peute. „Hij zegt dat we te veel kankeren". Dit was de tweede keer dat ze hem bezocht. De eerste maal had ze haar oren laten corrigeren 1750,-), een vreemd soort ijdel- heid omdat ze al ruimschoots werden bedekt door haar haar. Als veterane deed ze haar best om haar vriendin op te vrolijken, een moeder met drie kinderen wier echtgenoot voor de operatie be taalde door te zwoegen in de olie velden van Saoedi-Arabie. „Het is een schattige neus, eerlijk Esthetische Chirurgie Vakanties, zoals ze door het reisbureau wor den genoemd, zijn een vondst van Howard Kent, een voormalig journalist in Londen. Kent, een yoga-beoefenaar, leerde de Joe goslavische chirurg kennen toen hij een yoga-vakantie in Zagreb hield. Sindsdien is het hem steeds beter gegaan. „In Enge land gaan we van de midden klasse uit", zei hij. „Niet van de rijken die alleen maar een onder kin willen laten weghalen. We krijgen een hoop mensen die een face-lift willen hebben of zich aan hun flaporen laten helpen of met een stukje rib een terugwijkende kin laten herstellen". Hij schatte dat ongeveer 30 procent van zijn klanten mannen zijn. „We krijgen een heleboel zaken lui die er jonger, positiever uit willen zien". Hij is zo tevreden over het succes van de Joegoslavische onderne ming dat zijn firma, Intercapital Travellers Limited, nu een kan toor in New York heeft geopend om Amerikanen te bewegen hun oude neus in Engeland achter te laten. Engelse chirurgen verrich ten dat karwei in een particuliere kliniek in de buurt van Sou thampton en na afloop hebben de patiënten de keuze uit twee plat telandshotels of een herstellings oord om in anonimiteit op hun verhaal te komen. Een van de ho tels kan zich beroepen op een kamerorkest dat kalmerende muziek speelt. Hij hoopt dat een combinatie van lage artsenhonoraria in Engeland en het zakkende pond zijn aan bod onweerstaanbaar zal maken. Het hoogste tarief op zijn prijs lijst is 3000, om billen kleiner te maken. „De meeste mensen zijn verrukt over het resultaat", zei hij, „maar het zit er natuurlijk in datje er een paar bij hebt die ontevreden zijn. We beklemtonen dat het wel de gelijk chirurgie is en dat de een meer tijd nodig heeft om te her stellen dan de ander. Aan de neus krijg je bijvoorbeeld soms een zwelling - die meestal alleen te zien is door de betrokken per soon - en wel eens een jaar lang het gevoel dat je neusgaten ver stopt zijn". In het Laguna Hotel in Zagreb is er steeds een verpleegster beschik baar. Tijdens mijn bezoek werd het grootste gedeelte van de eer ste verdieping in beslag genomen door patiënten die plastische chi rurgie hadden ondergaan. Vrou wen met een stalen klem op de neus - de eerste fase na de opera tie - doken hun kamer in bij de aanblik van een man. „Niet drinken" De hotelstaf probeert zich in te le ven in deze atmosfeer. Terwijl zij en haar vriendin aan het diner za ten kwam de manager naar de ta fel om de vrouw die op Susan Hampshire wilde lijken te vertel len dat ze haar telefoontje uit het buitenland was misgelopen om dat hij haar niet kon vinden. „Een goede raad", zei hij, toen hij de wijn op tafel zag staan. „Niet drinken. Dat is slecht voor uw- gezicht". OBSERVER DIENST. haald en het huis uitgestuurd, hij krijgt zelf geen geld. Michele Colonna werd voor de eerste keer verkocht in 1972 toen hij elf jaar was. Een boer, Francesco Colonna (eeen fa milie) had Michele's vader ontmoet in het gebouw van de boerenvereniging van Altamura, waar hij als con cierge werkt. Michelle kostte 130 gulden per maand en acht kilo kaas. Beide man nen hielden ieder een ftopie van de overeenkomst, opge schreven in een schoolschrift. Marktwaarde Op 15 augustus 1973 werd Mi chele voor de tweede maal verkocht, ditmaal voor 230 gulden per maand, acht kilo kaas en een lam. Een zomer later ging de marktwaarde van de jongen weer omhoog. Eén van de rijkste landeige naars uit de buurt betaalde Michele's ouders 400 gulden per mnd, tien kilo kaas, een hoeveelheid brandhout, twaalf kilo olijfolie en twaalf kilo zout. In augustus 1975 gaf dezelfde werkgever Michel le "een vaste aanstelling"; zijn ouders kregen nu 500 gulden, een schaap en acht kilo kaas. Het contract was drie maanden oud toen Mi chele zelfmoord pleegde. Hij stal een geweer, maakte een steen aan de trekker vast, leunde voorover op de loop en gooide de steen weg. De jon gen bloedde dood. Herder Michele's harde leven als herder werd daarna voor de rechtbank van Bari uit de doeken gedaan. Hij moest er zonder enige hulp toezicht houden op tweehonderd schapen. Om drie uur 's ochtends stond hij op om de stallen schoon te maken. Daarna ging hij om zeven uur met de dieren het land in en kwam tegen zonsondergang terug. Dan moest hij de geiten melken en kaas maken. Michele sliep in een stal, waar de boer hem oDsloot. Een stuk brood 's ochtends en een kom spaghetti in de avond was Michele's enige voedsel. Voor frisse lucht in de stallen zorgde een gat in het dak. In de winter is het erg koud in de streek, maar Michele mocht geen vuurtje sto ken: daar zouden de schapen bang voor zijn. Volgens het contract had de jongen eens in de twee maanden een vrije dag. Hij ging dan naar zijn ouders om schone kleren te halen en een voorraad eten mee te ne men, die zijn vader volgens het contract moest leveren. Loflied De argumenten die de negen advo caten van de vier verdachte (één van hen is de rentmeester van de dorp Larusso) aandroegen, zijn typerend voor de diepe kloof tus- ALTAMURA - Van een afstand zijn de kuddes schapen moeilijk te onderscheiden van de grijze en witte stenen waarmee het landschap ligt bezaaid. Er zijn weinig wegen in deze woeste Italiaanse streek. Als je lopend naderbij komt krijgt de statige gestalte van de herder steeds meer menselijke trekken. Hij draagt donkere winterkleren. Met zijn kraag opgeslagen tegen de wind staart hij naar de Ad- riatische Zee aan de horizon. Met wat geluk heeft hij een paraplu bij zich. Als hij veel geluk heeft houdt een radio hem gezelschap. Maar als hij nog een jongen is, heeft die herder waarschijnlijk geen van beide. Door Ian Mather Hier, in de woeste streek La Murgia bij de stad Bari, worden jongens tussen de elf en veertien jaar vaak van huis en school gehaald en aan landeigenaren verkocht. Ze moe ten dan werken op die gure, een zame hellingen. Verleden maand kon een jongen de ontberingen van dat leven niet langer verdragen en pleegde zelfmoord. Dit bericht schokte de hele wereld. Zijn ouders hadden hem feitelijk als slaaf verkocht op de „korte-broeken-markt", zoals het hier Éénmaal per jaar komen landei genaren of boeren bij elkaar op het dorpsplein van Altamura om steviee ioneens te koDen.De 14- jarige Michele Colonna had vier „eigenaren" gehad voor hij zich van het leven beroofde. Zijn ba zen zijn nu wegens mishandeling veroordeeld tot zware boetes of hoge gevangenisstraffen. Het was de eerste maal dat een recht bank in deze streek landeigena ren voor dat vergrijp veroordeel de. Het is zeker dat de traditie van Mi chele Colonna niet op zichzelf staat. Onlangs is een politiepa trouille een afgelegen boerderij in Nurgai binnengevallen. De agenten gingen weg met sterke aanwijzingen dat nog een jongen als slaaf was verkócht om scha pen te hoeden. De 12-jarige Nigro Rocco was door zijn ouders voor 170 gulden per maand afgestaan aan de eigenaar van de boerderij. Op foto's van de politie blijkt dat Nigro's handen overdekt zijn met littekens door be vriezing. De jongen vertelde dat hij elke morgen om vijf uur moest opstaan om tachtig schapen te verzorgen. De boer gaf hem maar één maal per dag te eten. Stevige jongen Altamura is een ommuurd middeleeuws stadje, in Zuid- Italié met 45.000 inwoners, van wie er maar 13.000 werk hebben. De markt voor „ste vige jongens" wordt al eeu wenlang eenmaal per jaar ge houden, op 15 augustus (Ma ria Hemelvaart) bij de oude kathedraal. Maar tegenwoor- 'dig worden de jongens niet meer in het openbaar ver kocht; het gaat er nu wat dis creter toe. De echte zaken worden gedaan in huizen, auto's en boerderij en. Maar het principe is on aangetast gebleven. De toe- komstige eigenaar voelt aan de spieren van de jongen, tilt hem op om zijn gewicht te schatten, onderzoekt zijn tanden en kijkt of zijn aan koop geen ziektes verbergt. De jongen heeft zelf niets in te brengen; zijn ouders hebben hem onwettig van school ge In sonntiige Zuiditaliaanse stallen slaapt niet alleen het vee, maar moeten ook de verkoch te" schaapherders de nacht doorbrengen sen het arme zuiden van Italië en het geïndustrialiseerde noorden. De verdediging zong een loflied op de deugden van het landleven. Daar gebruiken de jongeren geen drugs, ze roken niet, geven hun geld niet uit voor de laatste mode en zijn niet verdorven en oneer lijk zoals de stadskinderen, aldus de advocaten. 'Eén van hen beschreef het herders leven zelfs als „een luie vorm van vrijetijdsbesteding". „Waarom zou iemand er bezwaar tegen maken om vroeg op te staan", al dus de advocaat. „De grote Gara- baldi, grondlegger van Italië, stond elke morgen om twee uur op. Waarom zouden deze jongens dan niet hetzelfde doen?", vond de jurist. Dat het toch tot een veroordeling kwam is te danken aan dr. Nicole Magrone, een jonge linkse advo caat uit Bari. Hij beschouwde de zaak niet als een gewoon geval van zelfmoord en ploos het verle- Hon van de jongen uit. Michele's vader, Pietro verdient als concierge 690 gulden per maand. Zijn vrouw werkt als dienstbode. Het gezin had drie kinderen.Michele meegerekend en op een gegeven moment werk ten hij en zijn jongere broer Pas- quale allebei. Het gezin bezit twee hectare land. Pietro Colonna is een kleine man, met een getaand gezicht, achter in de vijftig. Hij wilde niet met me Jongens van 11-i jaar worden in de Zuiditaliaanse streek La Murgia nog vaak van huis en school gehaald om als "slaaf' te passen op de schapen van een landei genaar praten toen ik hem stoorde in een kaartspel met andere boeren. Op de rechtszitting had hij ver klaard, dat zijn zoon op zijn werk gelukkig was, en goed behandeld werd. „Het ontbrak hem aan niets". Het bleek dat Michele drie of vier maal van de boerderijen was weggelopen. Telkens had zijn vader hem teruggestuurd. Michele's ouders willen niet aan nemen dat hun zoon zelfmoord heeft gepleegd. Hij is vermoord, zo is de vaste overtuiging van zijn moeder. Dr. Magrone heeft een verklaring voor die houding: „De ouders vonden de verkoop van hun zoon onvermijdelijk. De uit spraak zelfmoord betekende voor hen de veroordeling van een systeem waar zij en de landeige naars deel van uitmaken. En die,, twee groepen beschouwen hun rol daarin als onontkoombaar" Leerplicht Sinds 1967 verbiedt de Italiaanse strafwet kinderarbeid onder de leerplichtige leeftijd van veertien jaar. Maar volgens Iside Granesi Auriemma, een rechter in Alta mura, heeft de arbeidsinspectie veel te weinig mensen om daarop toezicht te houden. Voor de hele provincie Bari zijn er maar vijf in specteurs, zegt ze. Tussenpersonen brengen op de „korte broeken markt" kopers en verkopers bij elkaar. In Altamura zijn er vier van die mannen, één van hen is een oud-burgemeester. Een ander was vroeger burge meester van het stadje. Hij heeft twee huizen overgehouden aan zijn bemiddeling. Kosten De bekendste handelaar is een jaar of zestig. Hij wilde alleen over zijn zaken praten als ik hem be taalde. Toch kwam ik er achter dat zijn "kosten" niet als erg hoog werden beschouwd: 10.000 lire (ongeveer 35 gulden) voor koper en verkoper bij elke transactie. Tommaso Cardano, een jonge idea listische onderwijzer uit het dorp, heeft een studie gemaakt van de kinderarbeid in de omgeving: ongeveer duizend kinderen vanaf de leeftijd van acht jaar zijn ge dwongen om buiten schooltijd te werken. Ongeveer 35 procent van alle jongens in Altamura gaat na de lagere school voorgoed op het land werken. Vreselijk Tommasso nam me mee naar de kale vlaktes buiten het dorp. Eén van zijn oud-leerlingen, de 9-jarige Pasquale Albergo, moest van school af om de hele dag voor schapen te zorgen. De jongen vindt het werk vreselijk, zegt hij, want hij is zo eenzaam. Hij was bang om op mijn vragen te ant woorden. Maar Pasquale wilde wel kwijt dat hij graag "iets met auto's" wilde doen, in de buurt van veel mensen. Altamura, middeleeuwse Zuiditaliaanse stad (45.000 inwoners): tegenwoordig worden de "stevige jongens" er discreter verkocht. In huizen, auto's en boerderijen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17