Janbroers: „Met deze spelers gaan we verder' mmhm émmm Groenlose Wat moeien we hier nou nog van zecraen voor 11645 voor i395 NU f29261- .cube Teamleider Piket rekent op winst voor Philidor "De vakbeweging krijgt bij mij meer te zeggen ncetjey&ficKteweH, «Hoetjeyeyceti&eééat Zoetemelk weer renner van het jaar Tsjechische dissidenten na verhoor vrijgelaten Originele LEIDEN - Het sterrenteam van Volmac/Rotterdam heeft in derdaad volledig revanche ge nomen voor de 6-4 nederlaag, waarop het door het eerste schaaktiental van Philidor/Lei- den in het afgelopen seizoen werd getracteerd. Zelfs de hangpartij van Van Maaren ging via arbritrage voor de ploeg uit de Sleutelstad verlo ren, zodat er voor de Leidenaars niet meer overbleef dan twee schamele remises en de schrale troost, dat zij in enige partijen goed, ja zelfs op winst hebben gestaan. Daar Holland Da- ta/VAS/ASC I erin slaagde BSG I met 4-6 te verslaan en Char- lois/Europoort I met dezelfde cijfers Eindhoven I de zoveelste nederlaag toebracht, zakte Phi- lidor/Leiden naar de zevende plaats. De 1-9 afgang tegen Rotterdam kan het Leidse team vandaag goed maken door Charlois/Eu- ropoort te kloppen. Teamleider Joop Piket ziet de winst in deze uitwedstrijd zonder meer zit ten. LSG I had tegen Den Haag I in klasse I B gehoopt op een 5-5 gelijkspel, maar het kwam be drogen uit. De stand na de eer ste zitting was 41/2-21/* in het voordeel van de Haagse ploeg. Baart bleek tegen Hoorweg de enig goede afgegeven zet te hebben gevonden. Hoorweg was daarvan blijkbaar zo onder de indruk, dat hij het Baart heel gemakkelijk maakte om 41/2-31/ï aan te tekenen. Omdat de Lei denaars toen nog ervan over tuigd waren, dat het damesein dspel van Dobbelaar gewonnen stond, werd de partij van Mie- remet remise gegeven: 5-4. Bij nadere analyses bleek Dobbe laar echter niet meer dan remise in handen te hebben. Hoewel hij nog van alles heeft gepro beerd, moest hij toch na de tweede zitting, toen de partij voor de tweede maal werd afge broken, in remise door eeuwig schaak of herhaling van zetten berusten. Door deze ö1/*^1/* ne derlaag tegen Den Haag heeft LSG nu twee matchpunten minder dan koploper DD I. LSG heeft echter tot nu toe wel evenveel bordpunten als DD verzameld. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat Eindhoven H vandaag het thuisspelende LSG voor al te moeilijke problemen zal plaat sen, tenzij LSG de titelrace met DD I nu al opgeeft, maar dat is volgens teamleider Wiebes ze ker niet het geval. Philidor II/Leiden is in deze klasse rode lantaarndrager ge worden. Verlies tegen SMB I was onvermijdelijk. Zonder verder spelen werden de beide hangpartijen beslist. Kohlbeck sleepte er nog een remise uit, maar Van Loon kon niet anders doen dan opgeven, zodat het een 3nederlaag werd voor de Leidenaars.- Vandaag moet de Leidse ploeg de verre wedstrijdleiders naar Maastricht maken. Zo'n reis is natuurlijk helemaal niet bevor derlijk voor de concentratie, maar ja LSG heeft het in de eer ste ronde ook geklaard: het werd toen 8-2. Zoals verwacht leed Voorscho ten I in klasse II C een 6^1 ne derlaag tegen Kijk Uit I. Welis waar won Both zijn hangpartij en behaalde Van Schaik remise, maar de achterstand, opgelo pen in de eerste zitting was te groot. Vandaag ontvangt Voor schoten het nog puntloze MEMO III, hetgeen normaal ge sproken een forse zege moet op leveren. De definitieve uitslagen van de vierde ronde zijn: Hoofdklasse: BSG I-H.D./VAS/ASC 14-6, Utrecht I-Desisco/Watergraafsmeer I 21/s-71/2, Eindhoven I-Char- lois/Europoort I 4-6, Philidor I/Leiden-Rotterdam 11-9, VHS I-Philidor I/Leeuwarden 2- V*-7l/«. Eerste klasse B: Spangen I-Paul Keres I 41/2-51/2, Den Haag I-LSG I 5ll*-4llt, Eindho ven H-Maastricht 141/2-51)2, Phi lidor II/Leiden-SMB I 3ll*-6Vz, DD I-Moerwijk I 6-4. Tweede Klasse C: Het Oosten I-DD III 7>/2-21/ï, Pet Met I-Charlois/Europoort II 5llz— 4,/2, Kijk Uit I-Voorschoten I 6-4, MEMO III-Het Witte Paard I 2-8, VHS II-Overschie II 3-7. Daar vandaag de vijfde ronde in de KNSB-competitie wordt ge speeld, zal de eerste ronde van de strijd om de jeugdschaaktitel van de LSB in de categorie tot twintig jaar op de diverse clu bavonden worden gehouden. De wedstrijdleider zijn van plan de resterende zes ronden op za terdagen te laten spelen. De tweede ronde begint dan op za terdag 15 januari om 11.00 uur op de zolder van de Leidse Jeugdschaak Sociëteit. De loting voor de eerste ronde gaf de volgende partijen: Menno Okkes-Wim Heems kerk, Martin Voorn-Peter Bosch, Jeroen Selier-Rinie Kuijf, John van der Wiel-Roel Piket, Dick van de Berg-Jan Bakker en Hans de Goede-Gert Jan Goedhart. ZATERDAG 8 JANUARI 1977 DEN BOSCH - Joop Zoetemelk is voor de derde keer in zijn loopbaan gekozen tot wielrenner van het jaar. Zoetemelk ontving de aan deze on derscheiding verbonden Gerrit Schulte-trofee eerder in 1972 en 1973. Vorig jaar koos de club 48" Hennie Kuiper. De Toboga-beker, bestemd voor de renner van.de toe komst ging naar Henk Lubberding, die in september derde in het eind klassement werd van de Tour de l'Avenir. De beste Nederlandse amateur uit de ronde van de toe komst,zal in 1977 overigens als prof rijden. Oud-wereldkampioen André Gevers ging Lubberding voor als houder van de Toboga- beker. Amstelveense spelers zijn onvol doende gemotiveerd voor het Ne derlandse team. Het belangrijkste van de korte trip naar Israël is ech ter geweest dat wy, ver buiten het geroezemoes van de critici, hebben SCHIPHOL - De totaal vernieuwde Nederlandse basketbalploeg zal de basis worden van het nationale team, dat in mei, in Zweden en Fin land, in het toernooi om het Euro pese b-kampioenschap gaat spelen. Die conclusie maakte bondscoach Jan Janbroers, nadat hij met zijn ploeg uit Israël was teruggekeerd. Slechts vier van de Spelers, die uit kwamen in de twee verloren duels (82-90 en 84-94) tegen de met Maccabi-Amerikanen versterkte Israëlische ploeg, behoorden tot de groep die het voorolympische toer nooi in Hamilton speelden. Daar naast kreeg Janbroers in de voor bereidingsperiode op deze wed strijden nog een handvol afzeggin gen van potentiële kandidaten, van wie Bert Kragtwy k zich op het laat ste moment terugtrok. "De spelers", zei Janbroers op Schiphol, "hebben in Israël ont dekt dat zij als ploeg zeer redelijke resultaten kunnen bereiken. Naarmate de wedstrijden vorderen, zag je ze als het ware denken: zie je wel, wij kunnen het toch. Zij speel den beter dan zij zelf dachten te kunnen. Persoonlijk was ik wat op timistischer dan de spelers, maar ook ik had niet durven denken dat Renso Zwiers, Kees Limmen en Theo Kropman, drie jongens van 21 jaar, zonder internationale ervaring met zoveel flair, overtuiging en ge mak zouden spelen, we hebben zelfs in de eerste wed strijd nog een kans op winst gehad en daar had ook ik helemaal niet op gerekend. Anderhalve minuut voor tijd stonden wij slechts twee pun ten achter. Toen ging alles mis dat fout kon gaan, vijf keer balverlies en vier persoonlijke fouten. Dat was afschuwelijk. Voor de tweede wedstrijd had ik de spelers toegezegd dat ieder een kans zou krijgen en dat heeft geen zichtbare verzwakking tot gevolg gehad". Aanvoerder Ruud Harrewijn vond dat de ploeg, na de moeilijkheden in de voorbereidingsperiode, er goed vanaf is gekomen in de eerste twee belangrijke wedstrijden: "Dit is een ploeg waarmee je niet alleen doordat de noodzaak je dwingt, maar gewoon om de duidelijk aan wezige kwaliteit kunt verder gaan". Janbroers stond volledig achter de gedachte van zijn aanvoerder. "In Israël is mede door bezoeken aan Jeruzalem en Bethlehem gewerkt aan het vormen van een hecht team. Het oponthoud tijdens de vliegreis te Athene werd ook "en groupe" doorgebracht. Dat heeft resultaat gehad. De spelers zelf hebben aan gedrongen op een eerder hervatten van de trainingscyclus voor het Eu ropese kampioenschap. Deze groep zal zeker terugkomen, met moge lijk een aanvulling van Dekker, Loorbach en Woudstra, die ook de deur nog niet helemaal hebben dichtgegooid. Ik zal ook nog eens gaan praten met Cramer en Faber, maar ik reken niet 'op meer dan vijf tig procent kans op succes. Die Jan Dekker zal mogelijk het Ne derlands basketbalteam complete- kunnen spelen en dat er een goede groep is gevormd met vijf oude er varen spelers en zeven nieuwelin gen. Omdat die groepsvorming ge slaagd is ben ik dolblij dat wij de uitnodiging naar Israël te komen hebben aangegrepen". Met genoegen las ik regelmatig de naam DIOK in de koppen op de sportpagina's van uw krant. Een goede pers heeft de jongens van DIOK tijdens de oprichtingsjaren veel geholpen. Het bericht in uw krant van 6-1- j.l. onder de kop "DIOK weer zonder trainer" is nu niet direkt van het kaliber dat ver enigingen goed doet. Als het artikel op correcte wijze de feiten be schreef zou er weinig bezwaar tegen te maken zijn, hoe vervelend de inhoud ook was. Aangezien dit niet het geval is wil il graag de vol gende punten onder uw aandacht brengen: 1. niet het optreden van trainer noch zijn trainingswijze leidde tot een motie van wantrouwen tegen het bestuur. 2. Op een bijzondere ledenverga dering werd het beleid van het be stuur inzake de benoemingsproce dure van de trainer afgekeurd Daarnaast werd de taakomschrij ving voor de trainer zoals die doo het bestuur voorgesteld werd weg gestemd en aangezien het bestuu niet de taakomschrijving zoals aangenomen door de vergadering wilde accepteren leidde dit tot een motie van wantrouwen tegen het bestuur. 3. Bij motie werd aangenomen dat trainer R. Breedveld aan kon blij ven onder de taakomschrijving zoals aangenomen door de verga dering. Ik hoop U hierbij de zaken duidelijk te hebben voorgesteld, Kees Planqué (indiener van de motie van wan trouwen tegen het bestuur van DIOK) ADVERTENTIE Henk Yredeling, Europees commissaris voor werkgelegenheid: Zondag a.s. 14.00 uur LUGDUNUM-0NA terrein aan de Oegstgeesterweg ADVERTENTIE Woorden schieten te kort. Deze massief eiken tafel en vier stoelen moet u gewoon komen zien. Tafel van f 1.865,- Stoel van f 565,— Armstoel tegen meerprijs leverbaar. W Kopermolen 35Leiden071-133913 BRUSSEL (SP) - "Ik haal de vak bonden in deze grote EG- gebouwen binnen. Zij moeten in Europa namelijk veel meer te ver tellen krijgen. De werkgevers zul len wel niet blij zijn met mijn be noeming. Maar toch zal ik ook met hen intensief overleggen. Er zijn meer dan vijf miijoen werklozen in de EG. Als ik daar wat aan zou kun nen doen Dat zei een aan zijn whisky-glas nippende Henk Vredeling gister morgen, enkele ogenblikken nadat in Brussel zijn benoeming tot Eu ropees commissaris voor werkge legenheid en Sociale Zaken bekend was geworden. Na een beraad dat bijna veertien uur had geduurd, gaf Vredeling in zijn nieuwe werkka mer commentaar op de belangrijke besluiten rond de portefeuille verdeling binnen de Europese Commissie. i Door Jan Werts Binnenkomend had hij iets ge mompeld over eerste liefdes die hij nooit vergeet, daarmee doelend op de landbouwportefeuille van Lar- dinois, die de Wageninger Vrede ling aan zijn neus voorbij was ge gaan. "Toch is dit een flinke promotie voor iemand die eerst minister van Defensie was. Landbouw omvat tenslotte ook nog maar zes procent van de bevolking. Als man van de Europese werkgelegenheid ben ik verantwoordelijk voof het wel en wee van tachtig procent van de- Da's andere koek". ken bij mijn pogingen om de werk gelegenheid wat te verbeteren". Bedrij fssluitingen Geconfronteerd met het feit dat de economische crisis al vier jaar duurt en het verenigd Europa nog steeds machteloos toeziet "Ach, ik weet natuurlijk ook niet of ik wat kan bereiken. Lukt het, dan hebben we geluk gehad, zo niet dan ben ik een pechvogel". Bij grote bedrijfssluitingen en an dere calamiteiten met internatio nale gevolgen zal de EG in de toe komst niet meer werkloos toezien. "Ik ga me daar intensief mee be moeien. De ondernemers dus ver tellen dat wy als Europese gemeen schap daarbij betrokken moeten Gundëlach wel toe- Jenkins tilt er niet zwaar aan dat de nieuwe Europese landbouwman - een ervaren Deens politicus die zich alp onafhankelijk aandient - weinig van het boerenbedrijf weet. Het nieuwe dagelijks bestuur van de EG, zoals de Europese Commis sie vaak wordt aangeduid, zal zich op de eerste plaats richten op her stel van de economische integratie binnen de Gemeenschap, waar rijke landen zoals de Bondsrepu bliek en de Benelux, steeds verder komen staan van de probleemge bieden Groot-Brittannië en Italië. Verder moeten wij op het terrein van de landbouw (duur) en de vis serij (vangstbeperking) tot beslis singen komen, zo gaf Jenkins te verstaan. ADVERTENTIE Vredeling heeft gedaan gekregen dat ook het overleg tussen de EG, werkgevers en vakbeweging onder, zijn verantwoordelijkheid gaat val len. Tot nu toe was dat een - weinig ontwikkelde - activiteit van de commissaris voor Economische Zaken en Financiën. De nieuwe portefeuille zal Neder land weinig opleveren. "Wij heb ben tot nu toe van alle landen het meest van die EG geprofiteerd. Het wordt hoog tijd om solidair te zijn met de werklozen, vooral die in de achtergebleven streken van Euro pa. Het bedrijfsleven zal het daar wel niet mee eens zijn. Maar werk- gevend Nederland moet toch eerst maar even nadenken voordat ze gaan mopperen. Ik zal namelijk ook de ondernemers intensief betrek worden en de vakbeweging stimu leren tot Europese frontvorming. By dat alles besef ik natuurlijk wel afhankelijk te zijn var sche ontwikkelingen' voorzitter van de Euro pese Commissie, Roy Jenkins, be nadrukte in Brussel het belang van Vredelings portefeuille. "Ik geloof ook niet dat het goed is wanneer een bepaald land permanent het zelfde onderwerp behandelt. PRAAG (DPA) - Na langdurige verhoren hebben de autoriteiten in Praag gisteren drie van de vier cri tici van het Tsjechoslowaakse be wind die de dag tevoren waren gearresteerd, op vrije voeten ge steld. De vierde, de auteur Vaclav Havel, werd weliswaar ook vrijge laten, maar later weer aangehouden en opnieuw verhoord. Volgens goedingelichte kringen hangt hem een strafvervolging bo ven het hoofd. De woningen van Havel, de schrijver Ludvik Vaculik, de toneelmeester Pavel Lan- dowsky en de literaire criticus Sdenek Urbanek werden bij hun arrestatie doorzocht. Daarbij zou den naar verluidt ook filmopnamen zijn gemaakt. De vier behoren tot de ondertekenaars van een mani fest. Het Parijse blad 'Le Monde' had donderdag dit manifest gepubli ceerd waarin over de 100 vooraan staande intellectuelen en politici uit de tijd van de 'Praagse lente' pleiten voor daadwerkelijke er kenning van de mensenrechten in Tsjechoslowakije rr-Tr" Een authentieke Gelderse kussenkast waarin u ruim 75 jaar vakmanschap terugvindt. Normaal f 3.210,-. Kopermolen 35 Leiden071-133913

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10