Overleg in bedrijf over werk Bedrijfscommissie kan OR-leden niet meer ontslaan Oud-kampgevangenen leven wat langer Sociale Diens! Amsterdam overtrad regel Uit in de Randstad Raad voor de Arbeidsmarkt stelt in advies: kalksteen?? LASTIG en duur! de« MAYFLY» centrale waterontharder geeft i regenzaehf wafer voor êssÉilllper jPLAATszTmrr: Veiligheid Westraven kost miljoen DONDERDAG 6 JANUARI 1977 binnenland PAGINA 7 UTRECHT - De sterfte onder Ne derlanders die in de oorlog in Ne derlandse en - vooral - Duitse concentratiekampen hebben ge- zetten, ligt beduidend onder de gemiddelde sterfte in Nederland. Dit blijkt uit een door CRM gesub sidieerd onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Daarbij zijn de gegevens over die na een verblijf in een concen tratiekamp zijn teruggekeerd in Nederland, vergeleken met de cijfers voor (per leeftijdscatego rie en per jaar) de gehele Neder landse bevolking in de periode 1945-1968. Bij de opzet van het in 1968 gestarte onderzoek is uitgegaan van de veronderstelling, dat vergeleken met de gemiddelde Nederlandse bevolking voor de ex- gevangenen een verhoogde of vervroegde sterfte zou worden gevonden. De resultaten, die het tegendeel uitwijzen, hebben ook de onderzoekers verrast. Van de 6682 mannelijke ex- concentratiekampgevangenen overleden er 797 in de periode medio 1945 - eind 1968 en van de 1486 vrouwelijke 156. Dat bete kent, dat de sterfte onder manne- lijke ex-gevangenen 28 procent "onder de sterfte bleef, die op grond van de cijfers voor de ge hele Nederlandse bevolking had kunnen worden verwacht. Bij de vrouwelijke ex-gevangenen was dat percentage zelfs 42. Wat de doodsoorzaken betreft: de sterfte aan tuberculose onder de mannelijke ex-gevangenen is bijna tweemaal zo groot als bij de gemiddelde Nederlandse manne lijke bevolking. Merkwaardig is, dat zich onder vrouwelijke ex- concentratiekgmpgevangenen geen hogere tuberculosesterfte heeft voorgedaan. Onder de mannen die in 1945 uit de concentratiekampen werden be vrijd, heeft de doodsoorzaak .ontbering' nog in datzelfde jaar een sterfte tot gevolg gehad die tien maal zo hoog was als onder de gemiddelde mannelijke Ne derlandse bevolking die de hon gerwinter had ondergaan. Maar gezien de extreem slechte situa tie in de kampen vinden de on derzoekers dit niet verbazing wekkend. Tegenover doodsoorzaken met een verhoogde sterfte staat een - soms aanzienlijk - lagere sterfte tengevolge van onder meer kan ker, vaatletsels in het centrale ze nuwstelsel, ziekten van de bloed somlooporganen, ziekten van de ademhalingsorganen, verkeer songevallen en overige ongeval len. De onderzoekers hebben gepro beerd, een verklaring te vinden voor het verschijnsel dat de sterfte onder ex-gevangenen in de periode 1945-1968 aanzienlijk lager was dan die onder de ge- middelde Nederlandse bevol king. Een van de mogelijkheden is, dat de factoren die ertoe hebben bij gedragen dat de 8000 de concen tratiekampen overleefden, een rol zijn blijven spelen. In dit ver band citeert het rapport andere onderzoekingen die duiden op de betekenis van onder meer de per soonlijkheidsstructuur, het al of niet .handig' zijn, de rol die het .geestelijk leven' voor de gevan genen speelde, eigenschappen als moed, wilskracht en doorzet tingsvermogen, het voor de oor log al gewend zijn aan een ,hard' bestaan, etc. Een tweede mogelijkheid is, dat veel overlevenden zich vroeger of later hebben onttrokken aan de negatieve invloeden van de wel vaartsstaat. De ex-gevangenen waren vaker ziek en werden daardoor meer buiten het .gewo ne' leven geplaatst. Daarnaast bestond bij veel overle venden de neiging, zich min of meer afzijdig op te stellen. „Na dat men eerst door hard werken had getracht er weer bovenop te komen nam met het, dikwijls vrij plotseling tekortschieten van de veerkracht, het verschijnsel van de vereenzaming toe. Ook de teleurstelling en dikwijls de ver bittering over de gang van zaken na de oorlog voerden tot een ver eenzaming, tot geringer deelne ming aan arbeidsproces en ver keer (onder mannen dan ook een lagere sterfte ten gevolge van verkeers- en overige ongeval- Het CBS-rapport voegt hieraan toe dat verschillende onderzoekers de toeneming van kanker, hart en vaatziekten en aandoeningen als astma, beschouwen als ziek ten die samenhangen met het le ven in de welvaartsstaat. DEN HAAG - Een gekozen lid van de ondernemingsraad kan niet meer zoals nu bij de bedrijfscommissie worden voorgedragen voor ontslag als ondernemingsraadslid. Deze wijziging hebben de ministers Boersma (So ciale Zaken), Lubbers (Economische Zaken) en Van Agt (Justitie) aange bracht in het wetsontwerp voor de ondernemingsraad-nieuwe stijl. De ministers willen wel de mogelijkheid open houden dat een OR-lid tijdelijk van de werkzaamheden van de ondernemingsraad wordt uitgesloten. De bedrijfscommissie moet dan daarvoor de termijn bepalen. De regeringsfracties in de kamer hebben geen overwegend bezwaar aangetekend tegen het wetsont werp. Volgens dat ontwerp is de voorvergadering van gekozen le den verzelfstandigd tot onderne mingsraad. Deze dient met d~e di rectie overleg te plegen in de zoge naamde overlegvergadering. Ook worden de bevoegdheden van de raad uitgebreid. CDA niet tegen bewindslieden wijzen de be- aren die zijn gerezen tegen de voorgestelde regeling van het over leg van de hand. De CDA-fracties hebben gezegd geen principiële tegenstanders te zijn van deze over legstructuur, maar haar ook nauwe lijks als een wezenlijke verbetering te kunnen begroeten. De ministers blijven echter aan wettelijke rege ling van het overleg grote waarde hechten, mede ter bescherming van de ondernemingsraad, zo zeg gen zij. Zij wijzen erop, dat de over legvergadering geen orgaan van de onderneming is, maar een bijeen komst van twee organen. De rege ling van het voorzitterschap is zo, dat de partij die het initiatief neemt of moet nemen tot het houden van een overlegvergadering, ook belast is met het voorzitterschap, aldus de ministers. De bewindslieden zijn tegemoet gekomen aan de bezwaren van de Staatsloten te koop bij 200 kantoren van de PTT DEN HAAG (SP) - Bij twee honderd kantoren van de PTT zullen in de toekomst loten voor de staatsloterij kunnen worden gekocht. Dat blijkt uit de memorie van toelichting op een wetsont werp tot wijziging van de wet op de kansspelen, die gisteren bij de Tweede Kamer is inge- grote concerns tegen de verschij ningsplicht voor hun commissaris sen in alle overlegvergaderingen over de algemene gang van zaken van de tot het concern behorende ondernemingen. Die verschij ningsplicht is nu wat de basison dernemingen betreft beperkt tot concerns die minder dan vijf on dernemingen tellen. Een andere wijziging geldt de ter mijnen in verband met het be- roepsrecht. In het bestaande ont werp wordt een termijn genoemd voor het besluit om een beroep in te stellen en één voor het indienen van het beroepschrift bij de onderne mingskamer van het gerechtshof in Amsterdam. Die twee termijnen worden nu samengevoegd gevoegd tot één beroepstermijn van één maand. Herschreven De bewindslieden hebben op basis van het advies van de Sociaal Eco nomische Raad van oktober vorig jaar het hoofdstuk over de informa-- tieverstrekking aan de onderne mingsraad herschreven. Toege voegd hebben ze onder meer een opsomming van gegevens die een ondernemer aan de o.r. bij het be gin van een zittingsperiode moet verstrekken. Aan de ondernemer hebben de mi nisters nu ook de mogelijkheid ge geven om bij de kantonrechter de naleving van de wet te eisen. In het oorspronkelijke ontwerp lag dit recht alleen bij de ondernemings raadsleden en alle andere werkne mers. Ook is een ander dwangmid del ingevoerd dan de dwangsom, als de uitspraak van de kantonrech ter niet wordt nageleefd. Het niet nakomen door de ondernemer vormt nu een overtreding volgens de wet op de economische delicten. Bij het niet nakomen door de on dernemingsraad kan de kanton rechter deze ontbinden en ver plichten een nieuwe raad te laten kiezen. De bewindslieden zijn voorts tegemoet gekomen aan be zwaren uit de kamer tegen de ruim geformuleerde geheimhoudings plicht. Zij hebben die bepaling thans enigszins aangescherpt. Boersma, Lubbers en Van Agt houden vast aan een voorstel een bedrijfscommissie te verplichten een externe voorzitter te benoemen met stemrecht. Op die manier kan een oplossing worden gevonden voor patstellingen, wanneer in de bedrijfscommissie de stemmen staken, aldus de bewindslieden. DELFT - Minister Trip van Wetenschapsbeleid heeft in de aula van <£e technische hogeschool in Delft de tentoonstelling techniek door jonge ren" geopen. De tentoonstelling wordt gehouden in het kader van het 27ste lustrum van de TH. Aan de tentoonstelling deden ongeveer 1600 deelnemers mee die zorgden voor ruim 60 projectenOp de foto: minister Trip bij het project van eerste-prijswinnaar Marlou van der Linde. AMSTERDAM (ANP) - In een door zeven werklozen aangespannen geding maakt de raad van beroep in Amsterdam het hoofdstedelijk ge meentebestuur het verwijt "geens zins te voldoen aan de tot het alge meen beginsel van behoorlijk be stuur behorende eis van zorgvul digheid". In alle zeven gevallen vernietigde de raad de gemeente lijke beslissingen tot verlaging of volledige inhouding van de uitke ringen ingevolge de wet werkloos heidsvoorziening (WWV). De behandeling is beperkt geble ven tot enkele strikt formele on derdelen van het geding o.a. tot de vraag of de door de zeven gedu peerden bij de gemeentelijke so ciale dienst ingediende bezwaar schriften tegen de beslissing bin nen de wettelijk daartoe openges telde termijn van vijf weken waren afgehandeld. Dat bleek in geen der zeven gevallen gebeurd te zijn. Terwijl volgens een functionaris van de gemeente H. Winkel, be- zwaarschriften die twee dagen te laat zijn ingediend al niet ontvanke lijk worden verklaard, overschreed de gemeente de haar toegestane termijn in enkele gevallen met vele weken, soms met ettelijke maan den. Bovendien is de raad gebleken, dat ook aan de door de gemeente ge volgde procedure voor behande ling van de ingediende bezwaar schriften allerlei schoonheidsfou- ten kleven. Bij de behandeling van de zaak hadden gemachtigde Winkel en wethouder Van der Eyden van so ciale zaken als verontschuldiging voor de trage gang van zaken aan gevoerd dat in Amsterdam jaarlijks wel 650 tot 700 bezwaarschriften worden ingediend. Wegens perso- neelverloop, ziekte, opleiding van nieuw personeel en wegens vakan ties is het de sociale dienst in vele gevallen onmogelijk geworden de behandeling binnen de door de wet gestelde termijn van vijf weken af te doen. Ten aanzien van dit excuus stelt de raad van beroep in zijn uitspraak, "dat dit structureel gebrek uiter aard evenmin zijn uitwerking zal missen in gevallen, waarin - even eens zonder voldoende onderzoek - uitkeringen ingevolge de WWV worden toegekend en voortgezet". Daarom kan de raad deze veront schuldigingen niet als reden tot overschrijding van de termijnen aanvaarden. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal, 7 en 8 jan., 20.15 uur en 12 jan., 20.00 uur, Amsterdams Philh. Orkest; 9 jan-, 14.15 uur, Concertge bouworkest; 9 jan., 20.15 uur, Radu Pupu, piano; 11 jan., 20.15 uur, Amsterdams Sinfonietta; 12 jan., 12.30 uur, Slagwerkgroep Jan Pustjens. Kleine zaal: 8 jan., 20.15 uur, Kuyken Kwintet; 9 jan., 20.15 uur, Max van Egmond, bariton en Paul Hamburger, piano; 11 jan., 20.15 uur, Sophia van Santé, Mezzo-sopraan, Gé- rard van Blerk, Piano en Rien de Reede, fluit; 12 jan., 20.15 uur, Alwin Bar, piano. Stadsschouwburg: 8 jan., 20.15 uur, "Hamlet"; 7 en 11 jan., 20.15 uur, "Pelléas en Mlisande". Brakke Grond: 7 en 8 jan., 20.30 uur, Toneelgroep Noorder Compagnie met "Priesterhuwelijk; 10 t/m 13 jan., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "De storm". Carré: 7 t/m 13 jan., (beh. 10 jan.), 20.30 uur, André van Duin "Lach om het leven"; 10 jan., 20.15 uur, "Liberié", West Afrika danst en zingt. Centrum Bellevue: 7 t/m 9 jan., 20.30 uur, Ned. Operastichting met "De Fantasticks"; 12 en 13 jan., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum "De opvoerder en Kleefman.Tingel Tangel:7 en 8 jan., 20.30 uur, Kabaret Tekstpierement "Wacht u voor de hond". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 7 en 8 jan., 20.15 uur, Toneelgroep Centrum met "Spiegels" van Dimitri Frenkel Frank; 10 jan., 20.15 uur, Margot Fonteyn met het Ballet International; 13 jan., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Pelléas et Mélisande". De Doelen: Grote zaaL 7 jan., 20.15 uur, popconcert door Kayak; 8 jan., 15.00 uur, Nieuwjaarsweekendconcert door het Geweste lijk orkest voor Zuid-Holland; 9 jan., 20.15 uur, optreden van het Oekrainisch Dans- en Volksensemble Pul's; 10 jan., 20.15 uur, optreden van de Young Credo Singers en de groep Truth o.l.v. Arie Pronk; 12 jan., 12.45 uur, Koffieconcert; 12 jan., 14.30 uur, poppentheater Hans Scheen met 'ttissothijn"; 13 jan., 20.15 uur, Radio Philh. Orkest. Kleine zaal: 7 jan., 20.15 uur, Max van Egmond, bas en Paul Hamburger, piano; 8 jan., 20.15 uur, Radio Blazers Ensemble; 12 jan., 20.15 uur, Ronald Farren-Price, pia- r, Toneelgroep fan Alan Ayck- Hofpleintheater:7t/m9en 11 t/m 13 jan., 20.15 ui Theater met de tragi-komedie "Verre vrienden" bourne. Piccolotheater: 7 en 8 jan., 20.30 uur, Toneelgroep Baal met "Mattheus Passie"; 9 jan., 13.00 en 15.15 uur, Kindertheater Wie dus met de jeugdmusical "Ons landje"; 13 jan., 20.30 uur, To neelgroep Diskus met "Rooie kool met vette lappen". De Lantaren: 7 jan., 20.30 uur, Foco Novo met "A seventh man"; 8 jan., 20.30 uur Stampconcert; 11 jan., 20.30 uur, popconcert door Curved Air; 12 jan., 20.30 uur, popconcert door The Group o.l.v. Rob van den Linden; 13 jan., 20.30 uur. De Lantaren Thea ter Werkplaats met "Woyzeck". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 9 jan., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Maria Stuart"; 7, 8 en 13 jan., 20.30 uur en 9 jan., 14.00 uur, Haagse Comedie met "Roulette"; 10 jan., 20.15 uur, Ned. Thea terbureau met "Lied in de schemering"; 11 jan., 20.15 uur, To neelgroep Theater met "Moeder ik ga trouwen"; 13 jan., 20.15 uur, Publiekstheater met "Hamlet". HOT-Theater: 7 en 8 jan., 20.30 uur, Toneelraad Rotterdam met "Molly Bloom"; 9 jan., 14.00 uur. Kindertheater Pssstt met "Pic colo en de troebadoerak'; 11 jan., 20.30 uur, Ned. Danstheater; 12 en 13 jan., 20.30 uur, Foco Novo met "A seventh man". Circustheater: 7 en 8 jan., 20.15 uur, het Nationaal Ballet met "Het zwanenmeer". Congresgebouw: 8 jan., 20.15 uur, Margot Fonteyn met Ballet International; 9 jan., 20.15 uur, "Liberié", West Afrika danst en zingt; 11 en 12 jan., 20.15 uur, Marco Bakker "Muziek uit duizen den". Theater Pepijn: 12 jan., 20.15 uur, "De zingende zolder" m.m.v. Jan Erik Noske, fluit en Kate Wilson, harp. Theater in de Steeg: 7 en 8 jan., 20.30 uur, Neef Diederik's nichtenwerk chantant. LEIDEN Leidse Schouwburg: 7 jan., 20.15 uur, toneelgroep De Timdeler- club met "Voorschrift van de dokter", blijspel van Kurtz Gor don; 8 jan., 20.15 uur, Toneelgroep De Appel met "De tuin van het paradijs", kollage van sprookjes van Andersen; 10 jan., 20.15 uur, "Kleintje kunst" met Henny Orri en Fons Jansen, klassieke liederen, chansons en poëzie, m.m.v. Frans van Dalen, piano; 11 jan., 20.15 uur, Toneelgroep Baal met "Mattheus Passie"; 12 en 13 jan., 20.15 uur, John Lanting's Theater van de Lach met "Inpakken ep wegwezen". LAK-Theater: 7 en 8 jan., 20.15 uur, theatergroep Carroussel met "Niet voor kinderen"; 10 jan., 20.45 uur, de Engelse theatergroep Incubus met "The many loves of madame Desire". Willibrorduskerk, Oegstgeest: 9 jan., 15.00 uur, Nieuwjaars concert door het Toonkunstorkest o.l.v. Renè Verhoeff, m.m.v. Caroline van Hemert, alt, Jan Schmitz, orgel en Johan Holle beek, trompet. Stadsgehoorzaal: 13 jan., 20.15 uur, concert door het Rhein- isches Kammerorchester Köln o.l.v. Albert Kocis. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen De Moulinette maakt in een paar seconden wat voor de dagelijkse maaltijd nodig is: rauwkost, gehakt, gemalen kaas of noten, precies zo fijn als u zelf wilt. Voorzien van een krachtige 800 W-motor. Winkelwaarde 82.50. Geschonken door Moulinex B.V. te Gouda. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven diend. tweehonderd PTT- verkooppunten zal het totaal aantal verkoopadressen bren gen op ongeveer 1300. Het is bepaald niet de bedoeling, zo blijkt uit de memorie, op den duur de verkoop in zijn geheel onder te brengen bij de PTT. De wetswijziging zal het ook mogelijk maken dat per loterij meer trekkingen kunnen worden gehouden. Het maxi mum is nu drie trekkingen, dat wordt vijf. Het aantal prij zen zal worden afgestemd op de belangstelling. ADVERTENTIE SLECHTS fnba fl. 1.50 ïnaam antwoordnummer 711 arnhem- "TEL. UTRECHT (ANP) - Het pakket vei ligheidsmaatregelen rond het rijkskantorengebouw Westraven in Utrecht zal een bedrag vergen van rond een miljoen gulden. Zo meldt het blad "De ambtenaar" van de Algemene Bond van Ambtenaren. Vorige maand stelde de bijzondere commissie van ambtenarenzaken van het ministerie van Landbouw en Visserij de voorwaarde, dat eerst deze veiligheidsmaatregelen moe ten zijn uitgevoerd alvorens de dui zend ambtenaren van waterstaat, staatsbosbeheer en de cultuur technische dienst vanuit verschil lende kantoren in Utrecht verhui zen naar het gebouw Westraven. De betrokken ambtenaren weiger den tot dusver het kantorenge bouw te betrekken. Het pand wordt namelijk begrensd door een tan kopslagplaats voor olie en benzine, het druk bevaren Amsterdam- Rijnkanaal en een deel van de au toweg Utrecht-Arnhem. Volgens de ABVA bestaan aanbevolen vei ligheidsmaatregelen onder meer uit het aanbrengen van splintervrij glas in de gevels. DEN HAAG (SP) - Het moet een vanzelfsprekend element in het personeelsbeleid van de bedrijven worden om regelmatig de relatie tussen werknemer en zijn werk on der de loep te nemen. Er dient zelfs ruimte te komen voor een speciaal „overlegorgaan", dat zich moet buigen over de problemen van de werksituatie. In dit overlegorgaan moeten niet alleen de werknemers en werkgevers zitten, maar ook de bedrijfsarts en -psycholoog, de on dernemingsraad en (als adviseurs) vertegenwoordigers van het GAB en de Arbeidsinspectie. Hoe dit overleg in het reeds bestaande sys teem van arbeidsverhoudingen kan worden ingepast, zal moeten wor den onderzocht. Dit schrijft de Raad voor de Ar beidsmarkt In een advies over de verbetering van <de werkgelegen- heidskansen van ouder wordende werknemers. Het advies is een ver volg op een in 1970 uitgebracht stuk over ouderen in het arbeidsproces. De actuele situatie op het terrein van de werkgelegenheid maakte een herziening van dit oude stuk nodig. De raad voor de Arbeidsmarkt is er niet voor teruggeschrokken in het advies een groot aantal beleidsaan bevelingen te doen. Naast de al eer- dér genoemde zijn voorts de vol gende van belang: Het beroepsonderwijs moet veel meer rekening houden met de dy namiek van het arbeidsbestel. Dat betekent, dat de keuzemogelijkhe den moeten worden verruimd en dat een zodanig inspelen nodig is, dat mensen gemakkelijker van be roep kunnen veranderen. Arbeidstijdverkorting (langere vakantie, meer vrije dagen, part- timebanen) kan voor ouderen een zekere verlichting brengen, met name als het werk geestelijk of li chamelijk teveel van hen verlangt. De mogelijkheden daartoe moeten daarom worden onderzocht. Eveneens verdient de ver vroegde pensionering, uit eigen vrije keuze, een uitgebreide studie. De maatregelen, die bedoeld zijn om de bedrijven te stimuleren ou dere werknemers in dienst te ne men, zijn vatbaar voor verbetering en uitbreiding. (Bedoeld worden de 30%-loonkosten-suppletieregeling, de Regeling Tijdelijke Arbeid splaatsen en de objecten die aan vullende werkgelegenheid schep pen). Onderzocht moet worden of het combineren van voorzieningen als uitzendstichtingen en duurzame plaatsing op objecten van aanvul lende werkgelegenheid tot één „stelsel" mogelijk is. De Raad voor de Arbeidsmarkt noemt dit stelsel van „aanvullende arbeidsmidde len". Dit stelsel zou iedere werkloze moeten opvangen voordat deze langer dan een half jaar zonder werk zit. Een zowel kwantitatieve als kwa litatief voldoende bezetting van de arbeidsbureaus is dringend nodig. Pas dan kunnen de moeilijk plaats baren de aandacht krijgen die zij nodig hebben om evenveel kans op een baan te maken als andere werk lozen. De arbeidsbureaus dienen gespitst te zijn op vakante arbeid splaatsen, die voor ouderen ge schikt zijn. Indien duidelijk is dat terugkeer in het oorspronkelijke beroep vrij wel onmogelijk is, moeten werklo zen ertoe worden gebracht een an der beroep te kiezen. De arbeids- loopbaan moeten zij echter wel op hetzelfde niveau kunnen voortzet ten. Voorkomen moet worden, dat mensen die nog voor een groot deel arbeidsgeschikt zijn in een te vroeg stadium, via de WAO of de Wet So ciale Werkvoorziening, buiten het normale arbeidsproces komen te staan. Daarom mogen bemidde lingspogingen voor oudere werk nemers ook niet in vroeg stadium worden gestaakt. De Raad voor de Arbeidsmarkt stelt voorts vast, dat het accent van het beleid moet komen te liggen op het voorkomen van werkloosheid. Het vinden van een baan wordt in het algemeen moeilijker, naarmate men ouder wordt. Richt men het beleid op het voorkomen, dan be tekent dit dat een accentverschui ving ten opzichte van het huidige beleid.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7