"Politiek spel gemeenteraad onverantwoord" Ontwikkeling detailhandel in regio zorgwekkend Plan gereed voor reorganisatie sony combinatie: j van culturele sector in Leiden Rijkssteun nodig voor Leiden-Oost philips—erres SONY combinatie: RADIO plein 16 Voorzitter Kamer van Koophandel: Bij elk plan gemeente Winkeliers vrezen schade door bussen LJA EN CULTURELE RAAD WORDEN OPGEHEVEN f 1850,- f 1998,- NU f 998,-: DONDERDAG 6 JANUARI 1977 LEIDEN - De ontwikkeling van de detail handel in het gebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is zorgwekkend. In de levensmiddelen sector registreerde slechts 13 procent van de bedrijven een reële groei van de omzet en 8 procent een reële winststijging, ter wijl bij 35 procent van de bedrijven in deze sector sprake was van winstdaling. Deze cijfers maakte voorzitter A. Konings veld van de Kamer van Koophandel van middag bekend in zijn nieuwjaarsrede. Voor de andere sectoren van de detailhan del gelden ongeveer gelijkluidende cij fers. Ook de warenhuizen staan er volgens de laatste ERBO-enquête, waar de heer Koningsveld zijn gegevens aan ontleende, niet best voor. Landelijk gezien kunnen de warenhuizen het gemiddelde patroon benaderen, maar in het gebied van Rijn land is daar geen sprake van. Geen enkel bedrijf boekte hier een reële omzetstij ging, noch een reële winststijging. Vijftig procent ondervond zelfs een winstdaling. Ook de investeringen zijn nagenoeg ge staakt: 67 procent investeerde in het ge heel niet. Niet in alle bedrijfstakken echter is de situa tie zo somber. Wat omzetontwikkeling en bedrijfsresultaat betreft vertoont het Rijn landse bedrijfsleven ongeveer hetzelfde beeld als het landelijke. De investeringen in Rijnland blijven echter achter bij de landelijke ontwikkeling: 41 procent van de bedrijven investeerde in het geheel niet en van de overige compenseerde slechts 19 procent van de bedrijven de geldont waarding in zijn investeringsprogramma. De ontwikkeling in de land- en tuinbouw, m.n. in de bollenteelt en de Rijnsburgse bloementeelt, onderscheidt zich in posi tieve zin van het gemiddelde beeld. Daar staat tegenover dat het de Katwijkse vis serij vorig jaar slechter verging dan de landelijke bedrijfstak. Negatieve uitschieters ip de industrie zijn de voedings- en genotmiddelen- en de meubel-industrie. In deze sectoren is het beeld in het gebied van Rijnland slechter dan het landelijke beeld. Beter dan het landelijk gemiddelde deden het de Rijn landse chemische en electrotechnische industrie, evenals de grafische industrie en uitgeverij. Over de vooruitzichten voor 1977 was de Kamer-voorzitter niet optimistisch. Zes tig procent van het bedrijfsleven in Rijn land verwacht geen reële stijging van de winst, en slechts negen procent verwacht een reële groei van de investeringen. LEIDEN - "Door onverantwoordelijk en voor de bevolking niet meer te begrijpen politiek gema noeuvreer, zoals dit bijvoorbeeld de laatste tijd in de Leidse gemeenteraad hoogtij viert, krijgen het prestige en de betrouwbaarheid van de overheid in het algemeen een ernstige knauw". Koningsveld: vertrouwensbasis onontbeerlijk. Dit zei voorzitter A. Koningsveld van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland vanmid dag in zijn nieuwjaarsrede. "Het zou goed zijn als degenen die daarvoor verantwoordelijk zijn zich eens afvragen in hoeverre hun politieke spel zinvol en het effect daarvan functioneel is", aldus de Kamer-voorzitter, die erop wees, dat voor de noodzakelijke samen werking tussen overheid en be drijfsleven een zekere vertrou wensbasis onontbeerlijk is. "De Kamer van Koophandel tracht die vertrouwensbasis voortdurend te versterken. Daarbij vindt zij bij die bestuurders, die verantwoorde lijkheid dragen voor een over- LEIDEN - De winkeliers van de Botermarkt vrezen een daling van hun omzet en schade aan hun panden als het busverkeer in twee richtingen over de Botermarkt geleid wordt. In de reconstructieplannen voor de Breestraat, waarover de gemeenteraad deze maand beslist, is sprake van deze omleiding gedurende zes maanden. Namelijk tijdens de drie maan den, dat de werkzaamheden duren, en daarna nog gedurende drie maan den waarbij de Breestraat promenade zal zijn. In een brief aan de gemeen teraad hebben de winkeliers hiertegen geprotesteerd. Tijdens een onderhoud met wethouder Waal (stadsontwikkeling) gister middag hebben de winkeliers geëist dat de omleiding niet langer zal duren dan strikt noodzakelijk is. Banketbakker Snijers: "Wij willen onze colle ga's van de Breestraat best helpen, maar we willen de bus geen twee keer drie maanden in twee richtingen over de Botermarkt; dan gaan we na drie maanden dwars liggen". Waal stelde dat de gemeenteraad hierover zal moeten beslissen. De schade aan de panden, waaronder enige monumenten, als gevolg van het rrillen van het zware verkeer zal beperkt kunnen worden door een asfaltlaag over de Botermarkt. Waal was bereid deze asfaltlaag te laten leggen en wees dat de snelheid van de bussen beperkt zal worden door middel van verkeersborden. ADVERTENTIE heidsbeleid en de uitvoering daar van, in het algemeen gehoor en be grip. Ook die erkennen blijkbaar de noodzaak van zo'n vertrouwensba- "Het spijt mij", aldus de heer Ko ningsveld, "dat wij herhaaldelijk moeten ervaren, dat de vrucht van een zorgvuldig gekweekt vertrou wen tussen die bestuurders en ver tegenwoordigers van het bedrijfs leven wordt aangevreten door on eigenlijke en onverantwoordelijke politieke machinaties. Niet zelden immers wordt het denken en han delen van hen, die bestuurlijke ver antwoordelijkheid weten te dragen en beslissingen durven te nemen, gefrustreerd of zelfs in de rug aan gevallen. Dit gebeurt dan gewoon lijk door mensen of groeperingen, die voornamelijk door politiek hobbyisme worden gedreven en die zich niet gehinderd voelen door functionele verantwoordelijkheid voor consistent beleid". De Kamer-voorzitter riep zijn ge hoor op ervoor te waken, dat het democratisch systeem niet wordt misbruikt. "Zodra sommige, in het systeem essentiële middelen als in spraak, medezeggenschap en op positie doel op zichzelf worden, waardoor de eigenlijke doelstellin gen dreigen te vervagen of waarbij het belang van de onderwerpen waarover het gaat zelfs geheel ver loren gaat, schiet de democratie haar doel voorbij". Om de Roomburgerpolder te ontsluiten zou hier e de achtergrond de spoorlijn Leiden-Alphen i beweegbare brug over het Rijn-Schiekanaal moeten komen naar de Kanaalweg.Op LEIDEN - Wat de Leidse ge meenteraad ook beslist over de toekomst van de Roomburger polder, de uitvoering van plan nen voor dit gebied hangt hele maal af van de financiële steun van het rijk. Deze conclusie beaamde we thouder Waal (stadsontwikke ling) gisteren bij de presentatie van de nota over Leiden-Oost. Deze nota geeft de toekomstmo gelijkheden aan voor het gebied tussen de Lammenschansweg, Rijksweg 4 (Den Haag- Amsterdam), de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn en de Oude Rijn. Met name het nu nog braak lig gende terrein ten oosten van het Rijn- en Schiekanaal neemt een centrale plaats in. Of dit gebied nu voor industrie gebruikt wordt of voor woningbouw, de aanleg van wegen en éen of twee beweegbare bruggen over het kanaal zal zo kostbaar zijn, dat het rijk moet bijspringen. Wethouder Waal: „In hoeverre het rijk de inzichten van de ge meente steunt hangt ook af van de mogelijkheden elders. De be ste plaatsen om te bouwen zijn al bezet, dan moet je wel naar moeilijker delen". De provincie zegt in haar bouwplannen niets over de Roomburgerpolder, maar het rijk gaat in de zoge naamde „Verstedelijkingsnota" uit van de bouw van vijfhonderd woningen in dit gebied. De ge meentelijke nota over Leiden- Oost besluit dan ook: „Uit de be reidheid hierin (de kosten - red.) bij te dragen zal blijken hoeveel het rijk de concretisering van de Verstedelijkingsnota waard is". Wat is de plaats van deze „plano logische verkenning Leiden- Oost"? De nota zal om advies naar allerlei instanties worden gezonden en naar iedereen die te maken kan krijgen met wijzi gingen in dit gebied. In Meer burg zal een inspraakmarkt georganiseerd worden. Daarna zullen de commissies van raads leden die het werk van de ge meenteraad voor bereiden hun licht over deze materie laten schijnen. Tenslotte doet de ge meenteraad een keus uit de mo gelijkheden die in de nota wor den opgesomd om het gebied te ontwikkelen. Na deze beslissing van de ge meenteraad (Waal: „Dat is een belangrijke beleidsbeslissing".) gaan de ambtenaren weer aan het werk om de gedane keuze uit te werken tot een structuurplan. Zo'n structuurplan heeft nog geen enkele dwingende rechts kracht. Maar zo'n structuurplan kan wel een kader aangeven waarbinnen in de loop der tijd kleine plannen uitgewerkt kun nen worden. Iets dergelijks is voor het andere deel van Leiden aan de gang: voor Leiden-West is een structuurplan gemaakt op basis waarvan nu voor verschil lende wijken bestemmings plannen in de maak zijn. Een be stemmingsplan heeft wel dwin gende rechtskracht en regelt tamelijk nauwkeurig waar wat gebouwd mag worden. Op dit moment is een klein bestem mingsplan in de maak voor de omgeving van de bruggestraat langs de Hoge Rijndijk. Druggebruik LEIDEN/DEN HAAG - Een 33- jarige Leidse beeldhouwer en een 24-jarige Leidenaar zonder beroep zijn door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot vier maanden gevan genisstraf met aftrek van voorar rest. Het tweetal was in het bezit geweest van verdovende middelen, zowel voor eigen gebruik als voor verkoop aan derden. Niet voor iedereen zal het belang duidelijk zijn,maar de instanties die volgende week donderdag de nota "organisatie culturele sec tor" krijgen aangeboden, zullen haar ongetwijfeld met argusogen bekijken. Ze beoogt een oplossing te geven voor de huizenhoog opge stapelde problemen in het Leidse culturele leven. De afgelopen jaren is gebleken dat de betrokken instanties nogal verschillend denken over de ma nier waarop die problemen het beste kunnen worden aangepakt. Voor de inspraakprocedures en de behandeling in commissies en in de gemeenteraad is een jaar uit getrokken. Dat lijkt lang, maar die periode zal, gezien de uiteen lopende opvattingen, zeker nodig zijn. De nota geeft drie voorstellen, waarvan de eerste de beste oplos sing lijkt. Alle facetten van cul tuur gebundeld met samenle vingsopbouw. Twee terreinen die elkaar steeds meer raken met als gemeenschappelijk punt het vormings- en educatief werk. Die koppeling betekent wel, maar dat wordt in de nota al aangegeven, dat de in te stellen raad voor cul tuur, terzakekundige krachten zal moeten aantrekken. Een keuze voor dit voorstel geeft de garantie voor de organisatorisch beste en meest duidelijke oplos sing, die de kans biedt dat er nu eindelijk niet alleen over beleid wordt gepraat, maar ook daad werkelijk aan de uitvoering van een beleid wordt gewerkt. Door de vele van gemeentegelden afhankelijke amateurverenigin gen zal de voorgenomen nieuwe subsidieregeling als een geschenk uit de hemel worden ervaren. Het lijkt nu uitgesloten dat de ene vereniging duidelijk bevoordeeld kan worden boven de ander. Er hoeft echter geen waarzegger aan te pas te komen om te kunnen voorzien, dat de betrokken instel lingen niet zo eenvoudig voor het eerste voorstel te porren zullen zijn Er zal de komende maan den heel wat worden touw ge trokken, omdat zoals altijd bij een reorganisatie, iedereen zo min mogelijk veren wil laten en zo weinig mogelijk prestige wil ver liezen. Het plan dat volgende week offi cieel ter tafel kom t is echter helder en getuigt van veel realiteitszin en dat is in de ongetwijfeld moei lijke inspraakperiode die komen gaat, een groot voordeel. GROOTBEELD vanaf Met afstandsbediening vanaf TUNER VERSTERKER DRAAITAFEL incl. BOXEN 2x18 Watt Type HMP 70 NU f 1198,-5 TUNER VERSTERKER DRAAITAFEL j incl. BOXEN 2x15 Watt LEIDEN - Volgende week donderdagavond wordt in het stadhuis de nota "organisatie cultu rele sector" officieel openbaar gemaakt. Een lang verwacht plan, opgezet als onderdeel van de reorganisatie van het totale ambtenarenapparaat. Het heeft tot doel de instellingen in deze sector beter te laten functioneren. Type HMP 50 Geweldige SANSUI - SCOTT - SHARP PIONEER - DUAL - LLOYD'S aan- S biedingen. Bel op of kom even langs. Vijf Meiplein 16, Leiden Telefoon 071-766667-766003 Z Er is geen cultuurbeleid, subsidies worden vaak op niet aan te geven gronden wel of niet toegewezen, er is geen bevredigend beheer van culturele gebouwen (Stadsgehoor zaal, Waag, ateliers) en de functies en taken van de verschillende in stanties lopen sterk door elkaar heen en zijn onvoldoende duidelijk omschreven. Dit is een aantal van de knelpunten die de nota noemt en die het werk in de culturele sector de afgelopen jaren sterk hebben ge frustreerd. Het nu gereed gekomen plan zal, na onderwerp van gesprek geweest te zijn tijdens verschil lende inspraakprocedures, op 1 ja nuari van het volgend jaar moeten worden uitgevoerd. Voor de be trokken instellingen tijd genoeg dus om een keuze te maken uit de in de nota genoemde alternatieve op lossingen. Zeker is in elk geval al dat de Cultu rele Raad en de Leidse Jeugd Aktie gaan verdwijnen. Vast staat ook dat er voor deze sector meerjarenplan nen gemaakt moeten worden en dat moeilijkheden in bijvoorbeeld de verdeling van subsidiegelden uit de wereld zullen worden geholpen door de toewijzingsbevoegdheid in handen te geven van één instantie. Dat zal de Raad voor Cultuur gaan worden, een soort staforgaan, voorgezeten door een onafhanke lijk voorzitter, waarin behalve een tweetal raadsleden, enkele verte genwoordigers van culturele instel lingen zitten. Deze raad krijgt taken als serviceverlening aan de instel lingen, coördinatie, beheer panden en toezicht op het subsidiebeleid. De Raad voor Cultuur zal worden bijgestaan door een ambtelijk bu reau, waarin de huidige ambtena ren van de culturele raad en de af deling culturele zaken van het stadhuis zullen gaan werken. Door Ton van Brussel Voor het contact en het overleg met de instellingen worden voor elk onderdeel secties opgezet, waarin de instellingen zijn vertegenwoor digd. Het gebied waarop de Raad voor Cultuur zich gaat bewegen ligt in het plan nog niet vast. Er worden drie voorstellen gedaan, waaruit in de inspraakperiode gekozen moet worden. In het eerste voorstel worden "re ceptieve" (toneel-, muziek-, film- en museabezoek), "creatieve" (kunst als vrijetijdsbesteding) en "educa tieve"(vorming door volksuniversiteiten) bij elkaar ge bracht en wordt daar bovendien de sector samenlevingsopbouw (buurt- en clubhuiswerk, speel tuinwerk) aan toegevoegd. Dat zou betekenen dat de Raad voor Cul tuur zich niet alleen met cultuur, maar ook met welzijnswerk zou gaan bezighouden. In het tweede voorstel wordt de koppeling aan samenlevingsop bouw achterwege gelaten, maar blijft het voorstel verder gehand haafd. Het heeft als nadeel dat het educatieve gedeelte dan te kampen blijft houden met een versnippe ring. Een gedeelte van de educa tieve functie is ingepast bij be staande culturele instellingen en is daar moeilijk bij weg te denken, een ander deel is bijna onverbreke lijk verbonden met buurt- en club huiswerk en welzijnswerk in het algemeen. In het derde voorstel, het ligt voor de hand, is er aan de ene kant de Raad voor Cultuur, die zich met passieve en creatieve kunstbele ving bezighoudt en aan de andere kant een instantie die zich richt op de educatieve functie en de samen levingsopbouw. Volgende week krijgen de besturen van de Leidse Jeugd Aktie en de Culturele Raad, de Schouwburg, K en O en de directie van museum De Lakenhal het plan. Ook de betrok ken ambtenaren en raadsleden worden dan ingelicht. Direct daarna zal een werkgroep worden opgericht die zich bezig zal houden met het opstellen van richtlijnen voor de voorgestelde meerjaren planning. Tegen februari is dan voor de genoemde instellingen de eerste inspraakmogelijkheid. Er moet door de instellingen een standpunt worden bepaald, als dat afwijkt van de bestaande voorstel len moet daar opnieuw over ge praat worden. Uiteindelijk wordt een definitief voorstel gedaan aan burgemeester en wethouders, die een concreet afgewerkt plan zullen aanbieden aan de gemeenteraad. De nota "organisatie culturele sec tor" is opgesteld door de ambtelijke werkgroep en door de speciaal voor dit doel aangetrokken reorganisatie-coördinator Hagen doorn.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3